Dozvola za oruzje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1101 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Ramzess Veliki wrote:Ako MUP misli da sredi situaciju sa naoruzanim kriminalcima sad je prilika da traze da se civilima omoguci upotreba vatrenog naoruzanja u cilju zastite svoje imovine.
Paradoks u svemu ovome je sto svi koji imamo dozvolu za posjedovanje i nosenje, kao razlog smo naveli - licnu zastitu i zastitu porodice i imovine.
A zakon je takav da moras sacekati da te neko prvo upuca, pa tek onda smijes i ti pucati.
Ili, ako nekoga zateknes u stanu, kuci, garazi ili autu, ne smijes ga ni pipnuti ako on tebe nije prvi, a pogotovo ga ne smijes upucati ako on nije prvi pucao u tebe.

Da nije zalosno, bilo bi smijesno...
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#1102 Re: Dozvola za oruzje

Post by alipasijaner »

Zakon je takav da ti pištolj, ako dođeš u situaciju da te pogode, može poslužiti da se rokneš da ne iskrvariš dok dođe hitna..
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1103 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Otprilike...

Mada, a to sam rekao vec gomilu puta, mene licno taj zakon savrseno ne zanima. Parola, ili princip, mi je vrlo jednostavana - Bolje da roknem i lezim ja njega i njegova djeca sirocad, nego on mene pa moja sirocad.

Mrs u pm, i vozdra.
Posto su svi ti hajvani danas ionako naoruzani, kad bih ga zatekao u kuci, garazi ili autu, isao bi John Wayne sistem - prvo pucaj, pa onda pitaj ko je i sta hoce.
nepoznati988
Posts: 481
Joined: 20/11/2018 09:27

#1104 Re: Dozvola za oruzje

Post by nepoznati988 »

Dozer wrote:
Ramzess Veliki wrote:Ako MUP misli da sredi situaciju sa naoruzanim kriminalcima sad je prilika da traze da se civilima omoguci upotreba vatrenog naoruzanja u cilju zastite svoje imovine.
Paradoks u svemu ovome je sto svi koji imamo dozvolu za posjedovanje i nosenje, kao razlog smo naveli - licnu zastitu i zastitu porodice i imovine.
A zakon je takav da moras sacekati da te neko prvo upuca, pa tek onda smijes i ti pucati.
Ili, ako nekoga zateknes u stanu, kuci, garazi ili autu, ne smijes ga ni pipnuti ako on tebe nije prvi, a pogotovo ga ne smijes upucati ako on nije prvi pucao u tebe.

Da nije zalosno, bilo bi smijesno...
ma dobro, jest jadno i žalosno ali nije ni baš ovako. smiješ pucati ako napad neposredno predstoji, ne moraš čekati da napad počne, no problem je što to poslije moraš dokazati sudiji i raznoraznim ublehašima kojima je najbitniji kriminalac u ovoj priči.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1105 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Smijes upotrijebiti samo reciprocnu odbrambenu silu. Drugim rijecima, pucati smijes samo ako onaj s druge strane ima pistolj, sto onda moras dokazati na sudu da je namjeravao da puca.
Ili, ako ih je fizicki vise, sto opet na sudu moras dokazati da ti je zivot bio ugrozen.
Ili, ako si napadnut hladnim oruzjem, s tim sto ga ne smijes ubiti, nego samo raniti. A, i to onda moras dokazati na sudu da je bilo neophodno da pucas jer te pokusao ubosti.

Mah...peripetije ba. Zakon je tako nastiman da zapravo ide u korist krimosima. Zato, brate, u vugla, pa vreca za smece, planina. Nek' jedu zivotinje, gladne su ionako.
nepoznati988
Posts: 481
Joined: 20/11/2018 09:27

#1106 Re: Dozvola za oruzje

Post by nepoznati988 »

Dozer wrote:Smijes upotrijebiti samo reciprocnu odbrambenu silu. Drugim rijecima, pucati smijes samo ako onaj s druge strane ima pistolj, sto onda moras dokazati na sudu da je namjeravao da puca.
Ili, ako ih je fizicki vise, sto opet na sudu moras dokazati da ti je zivot bio ugrozen.
Ili, ako si napadnut hladnim oruzjem, s tim sto ga ne smijes ubiti, nego samo raniti. A, i to onda moras dokazati na sudu da je bilo neophodno da pucas jer te pokusao ubosti.

Mah...peripetije ba. Zakon je tako nastiman da zapravo ide u korist krimosima. Zato, brate, u vugla, pa vreca za smece, planina. Nek' jedu zivotinje, gladne su ionako.
nije reciprocnu nego srazmijernu, sto hoce reci i malo višu. ne mora on imati pištolj ali ti mora biti život ugrožen. e ovo ugrožen valja dokazati u situaciji kada su svi naklonjeni ubijenom kriminalcu i valja se naplaćati advokata. život čovjeku upropaste pa na karaju i kada bude oslobođen svejedno mu.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#1107 Re: Dozvola za oruzje

Post by King Theoden »

Kazuje raja da za takve situacije ima pištolj na crno. Kažu, roknu krimosa, onda opucaju par puta iz tog pištolja koji je na crno i onda ga stave mrtvom krimosu u ruku.
To ili nož. Prije toga sami sebe par puta posijeku... :mrgreen:
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1108 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

MoRe i tako :D
nookey
Posts: 1021
Joined: 13/10/2010 21:42

#1109 Re: Dozvola za oruzje

Post by nookey »

Pitanje za ljude koji imaju dozvolu. Kako nosite pistolj i gdje? Znam zakon, interesuje me s terena...
Livorno
Posts: 89
Joined: 31/07/2017 14:20

#1110 Re: Dozvola za oruzje

Post by Livorno »

Kaze danas inspektor na predavanju da ne ogranicavamo sami sebe pitanjima sta smijemo a sta ne. Kaze sve sto zakonom nije zabranjeno da je dozvoljeno.
nepoznati988
Posts: 481
Joined: 20/11/2018 09:27

#1111 Re: Dozvola za oruzje

Post by nepoznati988 »

Livorno wrote:Kaze danas inspektor na predavanju da ne ogranicavamo sami sebe pitanjima sta smijemo a sta ne. Kaze sve sto zakonom nije zabranjeno da je dozvoljeno.
Mudar neki inspektor.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1112 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

nookey wrote:Pitanje za ljude koji imaju dozvolu. Kako nosite pistolj i gdje? Znam zakon, interesuje me s terena...
Mozes ga nositi kako god ti odgovara, s tim da nije javno vidljiv. U autu, za pasom, u futroli pod pazuhom ili za pasom, u bubregu u torbici, u torbi s laptopom, u rancu...sta god i kako god volis, odnosno zavisno od godisnjeg doba i garderobe i/ili stvari koje nosis ili ne nosis, ala torbe torbice, ranci, itd.

Gdje - svugdje. Jeste, zakon kaze da se ne smije nositi na javnim mjestima, okupljanjima, itd., ali i ulica je javno mjesto, pa bi se po tome ta zabrana, logicki, odnosila na sve izvan vlastite kuce ili auta, a to je besmisleno ako se vec posjeduje i dozvola za nosenje, zar ne?

Nas zakon je generalno malo nakaradan i u mnogim stvarima kontadiktoran sam sebi, tako da se tu ne trebas previse zamarati.
Mislim...dobijes dozvolu za posjedovanje i nosenje, a prije toga prodjes ljekarski, psiholoski test, obuku, pri cemu si ga i trazio radi licne zastie, i onda ga ne smijes nositi..? Ko je lud tu...?
Ako je organ vlasti vec izdao odobrenje za nabavku, a na osnovu psiho-fizicke procjene, a onda i dozvolu za nosenje na osnovu istog, u cemu je onda konkretan problem s ogranicavanjem nekoga koga zakon smatra dovoljno sposobnim i psihicki stabilnim da nosi oruzje bilo gdje?

Pa 90% policajaca i zastitara ga ne znaju ni drzati, a ni koristiti kako treba, ali je njima takvima dozvoljeno nosanje, dok masi civila koji koji se i takmice s tim - nije. Ali, ovo je BiH, zemlja paradoksa, pa hajde... navikli smo na svasta.
nookey
Posts: 1021
Joined: 13/10/2010 21:42

#1113 Re: Dozvola za oruzje

Post by nookey »

Dozer wrote:
nookey wrote:Pitanje za ljude koji imaju dozvolu. Kako nosite pistolj i gdje? Znam zakon, interesuje me s terena...
Mozes ga nositi kako god ti odgovara, s tim da nije javno vidljiv. U autu, za pasom, u futroli pod pazuhom ili za pasom, u bubregu u torbici, u torbi s laptopom, u rancu...sta god i kako god volis, odnosno zavisno od godisnjeg doba i garderobe i/ili stvari koje nosis ili ne nosis, ala torbe torbice, ranci, itd.

Gdje - svugdje. Jeste, zakon kaze da se ne smije nositi na javnim mjestima, okupljanjima, itd., ali i ulica je javno mjesto, pa bi se po tome ta zabrana, logicki, odnosila na sve izvan vlastite kuce ili auta, a to je besmisleno ako se vec posjeduje i dozvola za nosenje, zar ne?

Nas zakon je generalno malo nakaradan i u mnogim stvarima kontadiktoran sam sebi, tako da se tu ne trebas previse zamarati.
Mislim...dobijes dozvolu za posjedovanje i nosenje, a prije toga prodjes ljekarski, psiholoski test, obuku, pri cemu si ga i trazio radi licne zastie, i onda ga ne smijes nositi..? Ko je lud tu...?
Ako je organ vlasti vec izdao odobrenje za nabavku, a na osnovu psiho-fizicke procjene, a onda i dozvolu za nosenje na osnovu istog, u cemu je onda konkretan problem s ogranicavanjem nekoga koga zakon smatra dovoljno sposobnim i psihicki stabilnim da nosi oruzje bilo gdje?

Pa 90% policajaca i zastitara ga ne znaju ni drzati, a ni koristiti kako treba, ali je njima takvima dozvoljeno nosanje, dok masi civila koji koji se i takmice s tim - nije. Ali, ovo je BiH, zemlja paradoksa, pa hajde... navikli smo na svasta.
To me je konkretno i zanimalo. Tako nekako i razmisljam.
Jbg ako ga imam neka ga uz mene uvijek...
LordRaven
Posts: 286
Joined: 11/05/2006 21:37
Location: Seher Sarajevo

#1114 Re: Dozvola za oruzje

Post by LordRaven »

Postupak su mi obustavili jer nema licenciranih udruzenja koja mogu provesti prakticnu obuku. Novo Sarajevo je u pitanju. Ima li ko kakvih informacija? Zahtjev podnio u maju.
Livorno
Posts: 89
Joined: 31/07/2017 14:20

#1115 Re: Dozvola za oruzje

Post by Livorno »

Sinoc na predavanju za teoretsku obuku, kazu da u kantonu sarajevo nema registrovana firma koja ima civilno streliste. A da ne mozemo vrsiti prakticnu obuku i polaganje preko firme iz drugog kantona.
LordRaven
Posts: 286
Joined: 11/05/2006 21:37
Location: Seher Sarajevo

#1116 Re: Dozvola za oruzje

Post by LordRaven »

Nama su prvo rekli nakon polozene teorije da nam nece ni trebati prakticna, da izvadimo ljekarski i onda mi obustavili postupak. Dok se sve zavrsi ljekarsko ce zastariti. Neozbiljno totalno.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#1117 Re: Dozvola za oruzje

Post by Ramzess Veliki »

Dozer wrote:Smijes upotrijebiti samo reciprocnu odbrambenu silu. Drugim rijecima, pucati smijes samo ako onaj s druge strane ima pistolj, sto onda moras dokazati na sudu da je namjeravao da puca.
Ili, ako ih je fizicki vise, sto opet na sudu moras dokazati da ti je zivot bio ugrozen.
Ili, ako si napadnut hladnim oruzjem, s tim sto ga ne smijes ubiti, nego samo raniti. A, i to onda moras dokazati na sudu da je bilo neophodno da pucas jer te pokusao ubosti.

Mah...peripetije ba. Zakon je tako nastiman da zapravo ide u korist krimosima. Zato, brate, u vugla, pa vreca za smece, planina. Nek' jedu zivotinje, gladne su ionako.
A ... ako mu posthumno stavis u ruku svoj neki neprijavljeni pistolj? :oops:
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72860
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#1118 Re: Dozvola za oruzje

Post by Velkoski »

Zakon je takav da ti je svejedno imaš li dozvolu ili ne, pucati svakako ne smiješ :mrgreen:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1119 Re: Dozvola za oruzje

Post by bitanga_sa_otesa »

Velkoski wrote:Zakon je takav da ti je svejedno imaš li dozvolu ili ne, pucati svakako ne smiješ :mrgreen:
smijes ,sve dok nema svjedoka i ostecene strane nema ni pucnjave :D
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#1120 Re: Dozvola za oruzje

Post by King Theoden »

A što komplikujete jbt :roll:
Volite li prirodu, izlaske u istu i druženje sa rajom?
Ako odgovorite potvrdno, lovac je idealan hobi za sve vas. :mrgreen:
Trnovo vam je pred nosem.
Kad ja iz tuzle mogu dolaziti u trnovo u lov, možeš i ti iz sarajeva.
Majku mu, zašto se ograničavati na pištolju kad možeš imati i pištolj, i snajper i sačmaricu.
Pamet u glavu ;-)
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1121 Re: Dozvola za oruzje

Post by славянин »

Dino34 wrote:A što komplikujete jbt :roll:
Volite li prirodu, izlaske u istu i druženje sa rajom?
Ako odgovorite potvrdno, lovac je idealan hobi za sve vas. :mrgreen:
Trnovo vam je pred nosem.
Kad ja iz tuzle mogu dolaziti u trnovo u lov, možeš i ti iz sarajeva.
Majku mu, zašto se ograničavati na pištolju kad možeš imati i pištolj, i snajper i sačmaricu.
Pamet u glavu ;-)
de de pisi po forumu pa da posle ti treba od pradjeda slika zuba da dobijes dozvolu.
nepoznati988
Posts: 481
Joined: 20/11/2018 09:27

#1122 Re: Dozvola za oruzje

Post by nepoznati988 »

Dino34 wrote:A što komplikujete jbt :roll:
Volite li prirodu, izlaske u istu i druženje sa rajom?
Ako odgovorite potvrdno, lovac je idealan hobi za sve vas. :mrgreen:
Trnovo vam je pred nosem.
Kad ja iz tuzle mogu dolaziti u trnovo u lov, možeš i ti iz sarajeva.
Majku mu, zašto se ograničavati na pištolju kad možeš imati i pištolj, i snajper i sačmaricu.
Pamet u glavu ;-)
Osim divljeg krmka, ulovi li se ista u trnovu?
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#1123 Re: Dozvola za oruzje

Post by King Theoden »

Jesi li gledao maratonce, ona scena kad otac pita lakija je li nekada pucao iz pištolja, a ovaj govori da je pucao u zrak :mrgreen:
Eto tako.
Ovo što sad pišem je generalno i ne odnosi se na mene lično
Ima ljudi koji ne ubijaju životinje. Populacija je svakako slaba. Jednostavno odu i gađaju konzerve.
Oružje je više za jednu posebnu sortu divljih veprova.
Lovište mi se ne sviđa. Brdo brate dragi. Otegnes jezik do poda.
Toliko se umoriš da bi promašio slona da ti izađe na 20 metara :lol:
Ima još nešto, neka priča koju sam samo čuo
To su bivši borci koji znaju kako se ubijaju veprovi.
Ljudi dobri ko hljeb koji bi ti dali krvi, al nije se s njima zajebavat.
I sad, pita njih ovaj, a tako sam čuo, kako će sa oružjem prelaziti entitetsku granicu tj ulaziti u rs.
Kaže ovaj jedan "jarane, vamo se NE IDE bez oružja" :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1124 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

A bude i dvonozih veprova :D
User avatar
vivax
Posts: 1004
Joined: 04/07/2011 20:07

#1125 Re: Dozvola za oruzje

Post by vivax »

Imam namjeru da predam za dozvolu, medjutim drug mi rece da bezveze ne predajem jer nemaju tu neku skolu ili sta je vec koja vrsi obuku civilnog lica za rukovanje oruzjem. Eh sad moje je pitanje , koliko ima istine u tome, i ako je istina koliko se ceka da se formira ta skola/komisija..Ima li ko iskustva sa tim, ako ce to trajati i biti uzaludno da ne predajem bezveze. Ako je bitno radi se o kantonu sarajevo.
Post Reply