Dozvola za oruzje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
lordi
Posts: 270
Joined: 26/04/2007 16:28

#1051 Re: Dozvola za oruzje

Post by lordi »

valjuga wrote:
lordi wrote:Samo da razjasnim par stvari što se ovdje bubaju ko "Maksim po diviziji"
Prvo za ovog gospodina koji ima oružni list od 2003. godine, ako si sa područija Kantona Sarajevo imao si obavezu od 2008 do 14. 12. 2014 godine izvršiti reviziju i zamjenu oružnog lista, sada ste u posjedu ilegalnog oružja i tu se oružje oduzima.
Drugo kada se produžava oružni list on nema rok važenja već se na osnovu ljekarskog uvjerenja produžava zdravstvena sposobnost posjedovanja oružja i plaća se 2 KM administrativne takse upisivanje ljekarskog uvjerenja u postojeći oružni list. Za sada toliko ako ima pitanja rado ću dalje odgovoriti.
Ja sam u HNK i kao što sam rekao ne dam oružje. :mrgreen:
E za HNK ne znam moraš provjeriti jer možda nisu još radili reviziju ja sam napisao za KS, trebao bi se raspitati jer kad nabaviš oružje dužan si i da redovno pratiš promjene zakona jer to je velika obaveza zbog sebe vjeruj mi.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#1052 Re: Dozvola za oruzje

Post by Hadzi Lojo »

Dozer wrote:
Hadzi Lojo wrote:Mozel se kako prigusivaca naci za pistolje?
Napravi se.
Evo guglam ali nista da pronadjem prakticno. Imam dosta raje koja se bavi tokarenjem.

Jel gubi pistolj ili puska na preciznosti kada se namontira prigusivac? Nisam nikad pucao sa tim.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#1053 Re: Dozvola za oruzje

Post by Ramzess Veliki »

Hadzi Lojo wrote:
Dozer wrote:
Hadzi Lojo wrote:Mozel se kako prigusivaca naci za pistolje?
Napravi se.
Evo guglam ali nista da pronadjem prakticno. Imam dosta raje koja se bavi tokarenjem.

Jel gubi pistolj ili puska na preciznosti kada se namontira prigusivac? Nisam nikad pucao sa tim.
To se spremas za krivolov?
Last edited by Ramzess Veliki on 18/09/2018 14:36, edited 1 time in total.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1054 Re: Dozvola za oruzje

Post by bitanga_sa_otesa »

Hadzi Lojo wrote:Mozel se kako prigusivaca naci za pistolje?
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1055 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Dobar je ovaj...uzeo MK pistolj i pusku i testira prigusivac :lol: :lol:

Ovako to izgleda s 9mm


Krenite od 1.00

Drugim rijecima - zaboravite one filmske zvukove prigusivaca. :D
Moze se ovo jos spustiti, i ispod 100dB, sto je onda sasvim ok.

A ima i jedna napomena - prigusivaci su ilegalni ovdje :D

A ovdje mozete vidjeti kako to zaista funkcionise :D

User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#1056 Re: Dozvola za oruzje

Post by valjuga »

Sva tri videa sam pregledao i mogu vam reći da sam znatno pametniji sad :D
Nisam imao pojma kako prigušivač radi.
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#1057 Re: Dozvola za oruzje

Post by valjuga »

lordi wrote:
valjuga wrote:
lordi wrote:Samo da razjasnim par stvari što se ovdje bubaju ko "Maksim po diviziji"
Prvo za ovog gospodina koji ima oružni list od 2003. godine, ako si sa područija Kantona Sarajevo imao si obavezu od 2008 do 14. 12. 2014 godine izvršiti reviziju i zamjenu oružnog lista, sada ste u posjedu ilegalnog oružja i tu se oružje oduzima.
Drugo kada se produžava oružni list on nema rok važenja već se na osnovu ljekarskog uvjerenja produžava zdravstvena sposobnost posjedovanja oružja i plaća se 2 KM administrativne takse upisivanje ljekarskog uvjerenja u postojeći oružni list. Za sada toliko ako ima pitanja rado ću dalje odgovoriti.
Ja sam u HNK i kao što sam rekao ne dam oružje. :mrgreen:
E za HNK ne znam moraš provjeriti jer možda nisu još radili reviziju ja sam napisao za KS, trebao bi se raspitati jer kad nabaviš oružje dužan si i da redovno pratiš promjene zakona jer to je velika obaveza zbog sebe vjeruj mi.
E provjerio sam :skoljka:
Nemate pojma kako ste me obradovali :lol:
Moram sutra prijavit krađu oružja.

Image
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1058 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

I onda ces imati 100% nelegalno oruzje, a ako ti ga slucajno nekad otkriju, onda ces dobiti i tuzbu za lazno prijavljivanje krivicnog djela.

Jok ba, samo otidji u PU i reci da nisi pratio zakon, pitaj sta trebas uraditi, odradi, i to je to.
A trebace ti ljekarsko i zahtjev za produzenje, taksa kolika vec jeste, i vozdra.

U nedelju na Pasinom brdu ima takmicenje, pa koga zanima da malo vidi kako sve to izgleda, slobodno.
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#1059 Re: Dozvola za oruzje

Post by valjuga »

Dozer wrote:I onda ces imati 100% nelegalno oruzje, a ako ti ga slucajno nekad otkriju, onda ces dobiti i tuzbu za lazno prijavljivanje krivicnog djela.

Jok ba, samo otidji u PU i reci da nisi pratio zakon, pitaj sta trebas uraditi, odradi, i to je to.
A trebace ti ljekarsko i zahtjev za produzenje, taksa kolika vec jeste, i vozdra.

U nedelju na Pasinom brdu ima takmicenje, pa koga zanima da malo vidi kako sve to izgleda, slobodno.
Ako prolazio ovda pored mene dam ti paket boba.
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#1060 Re: Dozvola za oruzje

Post by valjuga »

Da šalim se ja malo.
Imam neke poznaninlke po MUP-u pa ću se raspitati.Ali ako mi reknu da moram predati oružje,onda prelazim na plan 1 :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1061 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Ma nece uzimati, samo se regularno prijavi i to je to.
cikavelja
Posts: 291
Joined: 07/03/2007 21:30
Location: Dje se koza muze! A nije sisa.

#1062 Re: Dozvola za oruzje

Post by cikavelja »

Imo' babo Allahrahmetile, utoku na koju sam zaboravio poodavno. Skoro bio materi nesto pomagao po kuci i nadjem je. Fina, skoro nova Berreta.
Pitam mater ima li kakav papir za ovo, jer znam da je utoka bila registrovana i da je babo imao dozvolu. Ka'e ne znam, ako nadjem, javicu ti.
Helem, kakva je procedura da taj isti pistolj " prevedem " na sebe, da kao, skoro nabas'o na to, posle skoro deceniju, nemogu da nadjem papire ili u najboljem slucaju, nadjem ih?
Nisam kabadahija, nikad dever'o sa milicijom ili sudom.
lordi
Posts: 270
Joined: 26/04/2007 16:28

#1063 Re: Dozvola za oruzje

Post by lordi »

cikavelja wrote:Imo' babo Allahrahmetile, utoku na koju sam zaboravio poodavno. Skoro bio materi nesto pomagao po kuci i nadjem je. Fina, skoro nova Berreta.
Pitam mater ima li kakav papir za ovo, jer znam da je utoka bila registrovana i da je babo imao dozvolu. Ka'e ne znam, ako nadjem, javicu ti.
Helem, kakva je procedura da taj isti pistolj " prevedem " na sebe, da kao, skoro nabas'o na to, posle skoro deceniju, nemogu da nadjem papire ili u najboljem slucaju, nadjem ih?
Nisam kabadahija, nikad dever'o sa milicijom ili sudom.
Prvo moraš (ako ne nađeš oružni list) skontati gdje bi moglo biti registrovano, nakon toga ga odnijeti i deponovati u policijsku upavu gdje stanuješ i ako ne nađeš oružni list traži da ti se izda uvjerenje o registraciji navedenog oružja i sa tim pokrećeš ostavinsku raspravu (oružje mora biti 1/1 ) sa pravosnažnim rješenjem ko bude naslijedio pokreće postupak registracije i kada se predmet završi preuzimaš pištolj nazad.Ovo je ukratko
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1064 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Koja je Beretta?
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#1065 Re: Dozvola za oruzje

Post by sabanss »

Dozer wrote:Koja je Beretta?
Garant 70-ka, iz nekog razloga ljudi su je prije voljeli :D
hali gali halid
Posts: 2352
Joined: 08/10/2007 22:45

#1066 Re: Dozvola za oruzje

Post by hali gali halid »

Da li se moze primiti vatreno oruzje od clana porodice na poklon, i kakva je procedura?
lordi
Posts: 270
Joined: 26/04/2007 16:28

#1067 Re: Dozvola za oruzje

Post by lordi »

hali gali halid wrote:Da li se moze primiti vatreno oruzje od clana porodice na poklon, i kakva je procedura?
Može moraš prvo dobiti rješenje za nabavku proći kompletnu proceduru (ako je u pitanju pištolj) a ako je u pitanju lovačko oružje moraš imati položen lovački ispit i biti član lovačkog društva i dobiti rješenje za nabavku
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#1068 Re: Dozvola za oruzje

Post by commendatore »

jbo dozvolu - ko god moze da nabavi cijev - nabavi sakrij konzerviraj ha ja-....

koja ba crna dozvola kad ti zivot visi o koncu....
cikavelja
Posts: 291
Joined: 07/03/2007 21:30
Location: Dje se koza muze! A nije sisa.

#1069 Re: Dozvola za oruzje

Post by cikavelja »

lordi wrote:
cikavelja wrote:Imo' babo Allahrahmetile, utoku na koju sam zaboravio poodavno. Skoro bio materi nesto pomagao po kuci i nadjem je. Fina, skoro nova Berreta.
Pitam mater ima li kakav papir za ovo, jer znam da je utoka bila registrovana i da je babo imao dozvolu. Ka'e ne znam, ako nadjem, javicu ti.
Helem, kakva je procedura da taj isti pistolj " prevedem " na sebe, da kao, skoro nabas'o na to, posle skoro deceniju, nemogu da nadjem papire ili u najboljem slucaju, nadjem ih?
Nisam kabadahija, nikad dever'o sa milicijom ili sudom.
Prvo moraš (ako ne nađeš oružni list) skontati gdje bi moglo biti registrovano, nakon toga ga odnijeti i deponovati u policijsku upavu gdje stanuješ i ako ne nađeš oružni list traži da ti se izda uvjerenje o registraciji navedenog oružja i sa tim pokrećeš ostavinsku raspravu (oružje mora biti 1/1 ) sa pravosnažnim rješenjem ko bude naslijedio pokreće postupak registracije i kada se predmet završi preuzimaš pištolj nazad.Ovo je ukratko

Za oružni list znam da postoji, gdje je... mati ne zna, ja jos manje. Pištolj je bio 100% legalan i registrovan u MUP-u, to znam. E sad, ostavinska je davno zavrsna jer je od oceve smrti proslo decenija, pored mene, ima jos dva sina koja nisu u BiH koji su se odrekli nasljedsva u moju korist i sva babina imovina je meni dodjeljena.
Da li sad, ja kao njegov zakoniti nasljednik imovine, mogu tek tako pojaviti se u muriji i rec' : nas'o sam babinu utoku, bila zakopana u masnom papiru i krpama recimo, i pokrenuti postupak za dobijanje dozvole samo tako?

Model je 92F
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#1070 Re: Dozvola za oruzje

Post by valjuga »

92 fs,gledalo se smrtonosno oružje ha :lol: :thumbup:
Dobar ,kultni pistolj.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1071 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Mozes otici u MUP i raspitati se. Ako je imao dozvolu, ona mora biti registrovana u MUP-u na njegovo ime. Ako to postoji, onda ne bi trebao imati problema da to prebacis na sebe jer je to u MUP-u dokaz da je oruzje legalno, kao i da je pripadalo tvom ocu, a posto si ti nasljednik onda pripada tebi kao nasljedniku.
E sad, mali problem mozes imati ako pistolj nije naveden u ostavinskoj, ali i to se moze rijesiti tako sto ces reci istinu - da niste ni znali da postoji i da ste ga tek nasli.
Logicno, da bi taj pistolj mogao prebaciti na sebe, moras predati zahtjev za dozvolu na svoje ime.
Ali, najbolje je da odes i raspitas se kod referenta za oruzje u svojoj opstinskoj PU.

A 92F je lijep i kvalitetan pistolj, samo sto nije za pocetnike. Za precizno i kvalitetno pucanje s njim treba ti podosta prakse jer se radi o pistolju s dugom cijevi, 4,7" ili 4,9", odnosno 119mm ili 125mm, sto je nesto duze od standarnih cijevi duzine 4" i 4,5", a samim tim je i kompletan pistolj prilicno dug (21,1cm s 4,7" ili 21,7 s 4,9"cijevi). Iako se radi o odlicno balansiranom pistolju, ipak je raspon njegovih nisana poprilican (20cm), i uz relativno uzak prednji nisan neiskusni strijelac ce imati velike probleme cak i na daljini od 10m, a o vecim daljinama da ne pricamo.
Ja kad sam ga prvi put uzeo da probam, prije dobrih 20 godina, sjecam se da je bio opsti belaj na 15m - jedva se zadrzao u krugu 9, jedan zbrisao u 8, i samo 2 centra uspio potrefiti.
User avatar
bleee_sa
Posts: 42310
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#1072 Re: Dozvola za oruzje

Post by bleee_sa »

Ovaj u kafani kad zapjeva i najtrezniji na koljena padnu :D


Image
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#1073 Re: Dozvola za oruzje

Post by S4mpion »

:lol:

Nikad ga nisam im'o, al' ne može proć' mjesec dana da mi se neki tetejac ne ukaže pred očima, raširen k'o ambrozija.
nookey
Posts: 1019
Joined: 13/10/2010 21:42

#1074 Re: Dozvola za oruzje

Post by nookey »

bleee_sa wrote:Ovaj u kafani kad zapjeva i najtrezniji na koljena padnu :D


Image
imam isti al mi nije baš za nosanje :)
ps fali ti ova kvakica za lanac na dršci :)
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1075 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Tetka je Tito. Samo sto nije bas za upotrebu u civilnoj varijanti i medju ljudima. Zaustavna moc tog metka je nikakva, a probojna drasticna.
Npr., probija isto kao i .357 siljatog zrna, testirano.
Iako .357 ima skoro duplo vece punjenje i veci kalibar (9,06mm), metak za TT (7,62x25) ima flasastu cahuru koja pri sagorijevanju daje skoro identicnu potisnu snagu kao i .357.
Image

Razlike u velicini se mogu lijepo vidjeti na uporednoj slici:
Image

Upravo radi ovakve cahure, te manjeg kalibra, 7,62x25 postize vecu pocetnu brzinu od .357 koji starta sa 380-440m/s, zavisno od vrste i tezine zrna, a 7,62 i zavisno od proizvodjaca i tezine zrna (5,5 - 5,8 g) ide od 375 pa do skoro 500m/s. Ovo ih, logicno, oba cini prilicno nadzvucnim zrnima (brzina zvuka 343 m/s)

Poredjenja radi, standardni 9mm (9x21) ima startnu brzinu 360 - 390 m/s.

Eto, malo edukacije :)
Preporuka - TT nije za samoodbranu jer vam se moze desiti da ga upotrijebite negdje, a da taj metak, pored onoga u koga ste pucali, nanize jos 2-3 covjeka negdje iza.
Post Reply