Dozvola za oruzje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1001 Re: Dozvola za oruzje

Post by славянин »

seln wrote:Gledam ove Glokove, desert iglove, folove-golove...
jesu li medju nama zbilja takvi profesionalci, kojima bi to pri upotrebi oruzja bilo odlucujuce?
Ja mog CZ M57 7,62 kupio za 400 KM, sasvim legalno u prodavnici oruzja.
Otisao do strelista, ispucao dva okvira i od tada je u sefu.

Glede upotrebe i samoodbrane: zakoni su glupi do tri qrca...
u principu, ako se drzis zakona, sanse da budes ubijen su ti oko 95%, jer je na drugoj strani kockoglavi krimos koji ne jebe zakon ni 2% i koji ce tih 5 godina, koliko mu dosude za tvoju glavu, prelezati na jednoj strani.
Takodje, imovinu ne smijes stititi... znam covjeka kojem su manje-vise pred njegovim ocima iznijeli skoro sve iz kuce, a on u sefu ima pistolj, lovacku sacmaricu i lovacki karabin. Uostalom, svi ste citali o slucaju onog krajisnika, koji je poslije n-te provale u kucu svoju imovinu zastitio kasikarom, ciji je osigurac zavezao za bravu. Zavrsio je na sudu zbog pokusaja ubistva.
:D
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#1002 Re: Dozvola za oruzje

Post by S4mpion »

E da mi je vidjet' tog "profesionalca" koji nosi Desert Eagle.

Možda je profesionalac, al' u svatovima.
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1003 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

I to ti uzme fino za rucku i odnese :lol: :lol:
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#1004 Re: Dozvola za oruzje

Post by valjuga »

Dozer wrote:I to ti uzme fino za rucku i odnese :lol: :lol:
:lol:
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#1005 Re: Dozvola za oruzje

Post by decembar2017 »

S4mpion wrote:Otprilike bi ti mogli odgovarati(cijene su za nove pištolje):

Glock 17 1400-1500KM:
Image

Glock 19 1300-1400KM:
Image

XDM 4.5 oko 1100KM:
Image

Beretta 81fs oko 1300KM:

Image

To su otprilike pištolji koje bi mogao kod nas nabaviti bez poteškoća, a koji su kvalitetni i koji mogu zadovoljiti tvoje potrebe. Možda bi ti odgovarao još i CZ 100 ili 110, jako dobar pištolj, vrti se oko hiljadarke:
Image
ali zadnjih godina je Češku Zbrojovku jako teško nać' u ponudi.
Znaci za dozvolu oko 250-300 KM+ pistolj 1300-1500= 1500-1800 Km samo da bi kupilo oruzje +oprema ( futrole, pribor za ciscenje )+ 1KM/metak a treba najmanje stotinjak metaka godisnje samo da bi se ostalo u bilo kakvoj formi jer bez toga je kao drzati ciglu kod kuce da ti skuplja prasinu+ nema streljana na svakom koraku da su svima pristupacne + koliko je ono, svakih 5 godina ljekarsko od 100-ak maraka .

Skupo kako god da se okrene a sve se nema :?
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#1006 Re: Dozvola za oruzje

Post by mali jomu »

славянин wrote: :D


jebalo vas oruzje ako ne znate kad vam treba


ovaj ih jos dva zaopaso, ko ga jebe, ovako svi glupani zavsavaju........
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#1007 Re: Dozvola za oruzje

Post by valjuga »

mali jomu wrote:
славянин wrote: :D


jebalo vas oruzje ako ne znate kad vam treba


ovaj ih jos dva zaopaso, ko ga jebe, ovako svi glupani zavsavaju........
Iđi na temu o ćevapima :lol:

Jeli moguće imati pušku a da nisi član lovačkog društva?
Legalno mislim.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#1008 Re: Dozvola za oruzje

Post by mali jomu »

valjuga wrote: Iđi na temu o ćevapima :lol:

Jeli moguće imati pušku a da nisi član lovačkog društva?
Legalno mislim.


ma odoh na cevape.... super mi tamo :lol:


pitat ce te za sta ce ti....trebas imat dobro dobar dobri razlog za pusku :lol:
nookey
Posts: 1021
Joined: 13/10/2010 21:42

#1009 Re: Dozvola za oruzje

Post by nookey »

Samo jedna provjera, je li sad moguće imati dva i više pištolja po novom zakonu ili je i dalje jedan revolver i jedan pištolj, govorim o Sarajevu?
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1010 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

valjuga wrote: Jeli moguće imati pušku, a da nisi član lovačkog društva?
Legalno mislim.
Nisam siguran 100%, ali mislim da - Ne.
Ima neka zackoljica za clanove streljaskih klubova vezano za puske, ali nisam siguran da ne moras biti i clan lovackog drustva.
decembar2017 wrote: Znaci za dozvolu oko 250-300 KM+ pistolj 1300-1500= 1500-1800 Km samo da bi kupilo oruzje +oprema ( futrole, pribor za ciscenje )+ 1KM/metak a treba najmanje stotinjak metaka godisnje samo da bi se ostalo u bilo kakvoj formi jer bez toga je kao drzati ciglu kod kuce da ti skuplja prasinu+ nema streljana na svakom koraku da su svima pristupacne + koliko je ono, svakih 5 godina ljekarsko od 100-ak maraka .

Skupo kako god da se okrene a sve se nema :?
Ne. Dozvola je 100+ljekarsko (60), a pistolj na slobodnu volju. Ima ih i ispod 1.000. Kao i preko 5.000. Sve zavisi ko sta voli/zeli.
Sa stotinjak metaka godisnje nema bilo kakve forme. Osim ako prije toga nisi godinama siljio po par hiljada godinje, pa imas stecenu debelu rutinu.
Streljane su na Pasinom brdu i u Visokom, i pristupacne su svakome.
Ljekarsko je svakih 10 godina.
nookey wrote:Samo jedna provjera, je li sad moguće imati dva i više pištolja po novom zakonu ili je i dalje jedan revolver i jedan pištolj, govorim o Sarajevu?
Mozes imati sta i koliko hoces, tj. sve za sta si dobio odobrenje. 5 pistolja ako hoces, ili 5 revolvera, ili kombinovano.

http://skupstina.ks.gov.ba/sites/skupst ... nicije.pdf
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#1011 Re: Dozvola za oruzje

Post by decembar2017 »

Dozer wrote:
decembar2017 wrote: Znaci za dozvolu oko 250-300 KM+ pistolj 1300-1500= 1500-1800 Km samo da bi kupilo oruzje +oprema ( futrole, pribor za ciscenje )+ 1KM/metak a treba najmanje stotinjak metaka godisnje samo da bi se ostalo u bilo kakvoj formi jer bez toga je kao drzati ciglu kod kuce da ti skuplja prasinu+ nema streljana na svakom koraku da su svima pristupacne + koliko je ono, svakih 5 godina ljekarsko od 100-ak maraka .

Skupo kako god da se okrene a sve se nema :?
Ne. Dozvola je 100+ljekarsko (60), a pistolj na slobodnu volju. Ima ih i ispod 1.000. Kao i preko 5.000. Sve zavisi ko sta voli/zeli.
Sa stotinjak metaka godisnje nema bilo kakve forme. Osim ako prije toga nisi godinama siljio po par hiljada godinje, pa imas stecenu debelu rutinu.
Streljane su na Pasinom brdu i u Visokom, i pristupacne su svakome.
Ljekarsko je svakih 10 godina.
nookey wrote:Samo jedna provjera, je li sad moguće imati dva i više pištolja po novom zakonu ili je i dalje jedan revolver i jedan pištolj, govorim o Sarajevu?
Mozes imati sta i koliko hoces, tj. sve za sta si dobio odobrenje. 5 pistolja ako hoces, ili 5 revolvera, ili kombinovano.

http://skupstina.ks.gov.ba/sites/skupst ... nicije.pdf
Ovo sam na naveo na osnovu informacija koje sam dobio od kolege koji je izvadio dozvolu kada se povela u drustvu prica o cijeni za dozvolu za oruzje , znaci po njemu treba 20 KM da bi predao zahtjev+ 10 KM da bi izvadio potvrdu iz suda + 120 ili 130 KM za ljekarski za nosenje oruzja ( jer je o tome bilo rijeci jer nije ista cijena za drzanje i nosenje ) + 20-40 KM kurs( ne sjecam se bas tacno) + 20 KM ispit+ 20 KM za samu dozvolu + 10 KM za slike za dozvolu= 80-100 za dozvolu + preko 100 za ljekarski koji treba ponavljati svakih 5 godina.

100-ak komada sam naveo kao neki minimum minimuma da ne bi stajalo kao cigla i znam da treba jos vise, ali to samo jos pokazuje da nije ni malo ekonomski pristupacno. Svaki metak marka pa se brzo nakupi dobar dio mjesecne plate jer smo upravo o tome i pricali i vecina nas je rekla da bi nam to bilo previse ekonomski i da zelimo da drzimo oruzje a vidim ovdje o oruzju se raspravlja kao da svaki ima platu od hiljada i hiljada maraka mjesecno, onaj 1400KM, ovaj 1300 KM a to je dobra mjesecna plata gdje mozes citavu familiju da prehranis i da ti ostane :?
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1012 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Nije ljekarsko toliko. Ja obnavljao dozvolu prije 2 mjeseca i predavao za jos jedno odobrenje. Ljekarsko platio 60, uplatio 100 takse za novo odobrenje za nabavku, i 30 za produzenje postojeceg oruznog lista.
Isto ljekarsko predao i za produzenje i za novo odobrenje (kopirao).

Ne postoje dozvola za posjedovanje i dozvola za nosenje, to je sve jedna dozvola - oruzni list.

Obuka vise nije obavezna za clanove streljaskih klubova, bivse i sadasnje policajce, pripadnike zastitarskih agencija, tako da tu vise nema troskova.

Mada, da se mene pita, i s obzirom da znam kako puca vecina ljudi, ukljucujuci i sadasnje i bivse policajce, i zastitare, i sve ostale - obuka bi bila obavezna nakon testiranja i ukoliko kandidat za dozvolu ne zadovolji minimalno 80 bodova na kruznoj meti na 10 metara, uz odgovoarajuci stojeci stav za vatreno kratko oruzje i dovoljno poznavanje tog oruzja u smislu sigurnosnih procedura, rasklapanja, ciscenja, sklapanja, drzanja, nosenja i skladistenja.
Ako ne zadovolji samo jednu od ovih stavki, onda bi mi isao na jednomjesecnu obuku na kojoj bi sve to morao nauciti, ispaliti minimalno 300 metaka, i na zavrsnom testu sve nauceno demonstriati i ostvariti rezultat od minimalno 80 bodova na 10 m.

Ja kad vidim ljude na strelistu, a koji se busaju da znaju, da su bivsi ili sadasnji policajci, zastitari, ovo - ono, a ne znaju ni drzati pistolj kako treba, bukvalno... ovo gore bi mi bio zakonski minimum ukoliko neko hoce dozvolu.
Last edited by Dozer on 17/09/2018 14:59, edited 1 time in total.
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#1013 Re: Dozvola za oruzje

Post by valjuga »

Draga braćo ja imam dozvolu od 2003 g mislim.Držanje i nošenje piše na njoj.
Nisam je nikad mjenjao niti vadio naknadno ljekarski niti u njoj ima moja slika :shock:
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1014 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

valjuga wrote:Draga braćo ja imam dozvolu od 2003 g mislim.Držanje i nošenje piše na njoj.
Nisam je nikad mjenjao niti vadio naknadno ljekarski niti u njoj ima moja slika :shock:
Tebi kad dodju na vrata - ode utoka.
Oruzni list si obavezno morao mijenjati, cini mi se, 2014.
Ljekarsko si morao dostaviti 2013.

Moja preporuka - fataj se nadlezne PU i to regulisi.
Ljekarsko mozes zavrsiti u MUP-ovoj ambulanti u Titovoj, ili dole u Hrasnom, nize Robota...stao mi mozak, ne mogu da se sjetim kako se zove klinika...
I s tim pravac MUP u svojoj opstini, i tamo vidi sta jos trebas.
Last edited by Dozer on 17/09/2018 15:08, edited 2 times in total.
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#1015 Re: Dozvola za oruzje

Post by valjuga »

Dozer wrote:
valjuga wrote:Draga braćo ja imam dozvolu od 2003 g mislim.Držanje i nošenje piše na njoj.
Nisam je nikad mjenjao niti vadio naknadno ljekarski niti u njoj ima moja slika :shock:
Tebi kad dodju na vrata - ode utoka.
Oruzni list si obavezno morao mijenjati, cini mi se, 2014.
Ljekarsko si morao dostaviti 2013.

Moja preporuka - fataj se nadlezne PU i to regulisi.
Jel isto za svaki kanton?
A stvarno mi nije namjera varat ili nešto slično.Uvijek sam bio regularan.
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1016 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Nije isto za svaki kanton, ali zato ti je najbolje da odes i pitas, da ti se ne desi da se neko tamo sjeti da odradi kontrolu, i onda ode i utoka i dozvola.
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#1017 Re: Dozvola za oruzje

Post by valjuga »

Dozer wrote:Nije isto za svaki kanton, ali zato ti je najbolje da odes i pitas, da ti se ne desi da se neko tamo sjeti da odradi kontrolu, i onda ode i utoka i dozvola.
Odo ja prijavit krađu utoke. :mrgreen:
Šalim se ,pitaću i napisaću ovdje šta je bilo.
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1018 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

:thumbup:
Naravno, prije toga nadji zakon za svoj kanton, jer nisam bas siguran da i tamo ljudi koji direktno rade na tome znaju sve sta pise u zakonu. CIsto da te ne vozaju.
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#1019 Re: Dozvola za oruzje

Post by decembar2017 »

Dozer wrote:Nije ljekarsko toliko. Ja obnavljao dozvolu prije 2 mjeseca i predavao za jos jedno odobrenje. Ljekarsko platio 60, uplatio 100 takse za novo odobrenje za nabavku, i 30 za produzenje postojeceg oruznog lista.
Isto ljekarsko predao i za produzenje i za novo odobrenje (kopirao).

Ne postoje dozvola za posjedovanje i dozvola za nosenje, to je sve jedna dozvola - oruzni list.

Obuka vise nije obavezna za clanove streljaskih klubova, bivse i sadasnje policajce, pripadnike zastitarskih agencija, tako da tu vise nema troskova.

Mada, da se mene pita, i s obzirom da znam kako puca vecina ljudi, ukljucujuci i sadasnje i bivse policajce, i zastitare, i sve ostale - obuka bi bila obavezna nakon testiranja i ukoliko kandidat za dozvolu ne zadovolji minimalno 80 bodova na kruznoj meti na 10 metara, uz odgovoarajuci stojeci stav za vatreno kratko oruzje i dovoljno poznavanje tog oruzja u smislu sigurnosnih procedura, rasklapanja, ciscenja, sklapanja, drzanja, nosenja i skladistenja.
Ako ne zadovolji samo jednu od ovih stavki, onda bi mi isao na jednomjesecnu obuku na kojoj bi sve to morao nauciti, ispaliti minimalno 300 metaka, i na zavrsnom testu sve nauceno demonstriati i ostvariti rezultat od minimalno 80 bodova na 10 m.

Ja kad vidim ljude na strelistu, a koji se busaju da znaju, da su bivsi ili sadasnji policajci, zastitari, ovo - ono, a ne znaju ni drzati pistolj kako treba, bukvalno... ovo gore bi mi bio zakonski minimum ukoliko neko hoce dozvolu.
Jeste ljekarski toliko jer ti pricas o SK a ja pricam o USK gdje je taj kolega izvadio dozvolu jer je morao da naglasi da je ljekarski za dozvolu za nosenje jer su razlicite cijene ljekarskog za drzanje i nosenje.

I postoji dozvola za drzanje i dozvola za nosenje i to su dvije odvojene dozvole, znaci ako se ima dozvola za drzanje ne znaci da se ima automatski i za nosenje :

,,drzanje oruzja" radnja koja podrazumijeva posjedovanje oruzja na osnovu oruznog lista
ili odobrenja za drzanje oruzja;
,,nosenje oruZja " radnja koja podrazumjeva da fizidko lice nosi oruZje na osnovu
odgovarajude isprave o oruZju;
"oruZni list" je isprava o oruZju na osnovu koje se drZi, odnosno drZi i nosi oruZje u
skladu sa ovim zakonom i sadrZi podatke o oruZju, bitnim dijelovima oruijai vlasniku
onrtja;
,,dozvola za no5enj e oruzja'' je isprava na osnovu koje lice ima pravo da nosi pi5tolj,
odnosno revolver registrovan kao oruZje za lidnu bezbijednost iz kategorije B;
,,odobrenje za drZanje onrtja'' je isprava o oruZju koja se izdaje pravnom i fizidkom licu
koje je registovano za obavljanje djelatnosti u swhu driarrja oruLja;
,,potvrda za no5enj e oruZja i municije" je isprava koju pravno ili fizidko lice registrirano
za obavljanje djelatnostiizdaje fizidkom licu u svrhu no5enja oruLja i municije;

Clan 21.
(Registracija oruija i izdavanje oruZnog lista i odobrenja za drzanje oruzja)
(l) Fizidko lice koje je nabavilo oruZje na osnovu odobrenja za nabavku ontfija, dufrro je
nadleZnom organu podnijeti zahtjev za registraciju oruZja i izdavarle orufrrog lista na
propisanom obrascu u roku od osam dana od dana nabavke.
(2) Pravno lice i frzidko lice koje je registovano za obavljanje djelatnosti, koje je nabavilo
oruZje na osnovu odobrenja za nabavku onrtja, dufrro je nadleZnom organu podnijeti
zahtjev za izdavanje odobrenj a za drZanje oruLja na propisanom obrascu u roku od osam
dana od dana nabavke.
(3) NadleZni organ za registrovano oruZje fizidkom licu izdaje oruZni list.
(4) NadleZni organ za registrovano oruZje pravnom licu i fizidkom licu koje je registrovano za
obavlj anj e dj elatnosti izdaje odobrenj e za dri,arfe oruZj a.

Clan 24.
(Dozvola za nosenje oruzja)
(1) Dozvola za no5enje oruZja izdajese na osnovu rje3enja kojim je no5enje oruijaodobreno.
(2) Dozvola za no5enje oruZja vaZi dok trajurazlozi zbogkojih je izdata, a najduZe do isteka
roka vaZenja orufrrog lista na osnovu kojeg je izdata"
(3) Ukoliko nadleZni organ prije isteka roka vaZenja don'ole za no5enje oruiljautwdi da su
prestali razlozi zbog kojih je no5enje onfija odobreno, donije6e rje5enje kojim se noSenje
oruZja zabranjuje, a dozvolu za no5enje aruija ie oduzeti i poni5titi.


http://www.skupstinausk.ba/Sjednice/40/ ... niciji.pdf

A sto se cijene tice navodi da ce od sljedece godine najvjerovatnije biti uveden i porez na oruzje pa ko voli neka izvoli.
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1020 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Mislio sam da pricamo o KS.
OK, rekoh vec da nije isto u svim kantonima. Haj' ti ovamo to izvadi :D
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#1021 Re: Dozvola za oruzje

Post by decembar2017 »

Dozer wrote:Mislio sam da pricamo o KS.
OK, rekoh vec da nije isto u svim kantonima. Haj' ti ovamo to izvadi :D
ja nigdje necu, skup je to sport za mene, vidim da je to za one sa dubljim šlajpekom od moga.
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1022 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Ma nije to bas toliko skupo. Skupo jeste, ali koji sport nije skup?
nookey
Posts: 1021
Joined: 13/10/2010 21:42

#1023 Re: Dozvola za oruzje

Post by nookey »

Dozer wrote:Ma nije to bas toliko skupo. Skupo jeste, ali koji sport nije skup?
vidim da si gore naveo da si obnavljao oružni list. meni ističe iduće godine 10 godina od vađenja ljekarskog za ovaj oružni što imam, trebam li samo obnoviti ljekarski i dostaviti u MUP ili i oružni?
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1024 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Oboje.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1025 Re: Dozvola za oruzje

Post by seln »

Dozer wrote:
valjuga wrote:Draga braćo ja imam dozvolu od 2003 g mislim.Držanje i nošenje piše na njoj.
Nisam je nikad mjenjao niti vadio naknadno ljekarski niti u njoj ima moja slika :shock:
Tebi kad dodju na vrata - ode utoka.
Oruzni list si obavezno morao mijenjati, cini mi se, 2014.
Ljekarsko si morao dostaviti 2013.

Moja preporuka - fataj se nadlezne PU i to regulisi.
Ljekarsko mozes zavrsiti u MUP-ovoj ambulanti u Titovoj, ili dole u Hrasnom, nize Robota...stao mi mozak, ne mogu da se sjetim kako se zove klinika...
I s tim pravac MUP u svojoj opstini, i tamo vidi sta jos trebas.
To sa mijenjanjem je u TK pocelo jos 2009, kada je nastupila prava panika.... biva, ko ne zavrsi do kraja godine, ode utoka.
Ja sam se udobno zavalio, zapalio Drinu sa denifine filterom i rekao sam sebi "ohani, da vidimo sta ce biti".
Ljudi su panicno skupljali dokumente, davali hedije da ranije dobiju... ja cekao.
Onda su prolongirali do 2010, pa do 2011, 12, 13... ljetos me rodjak manje-vise natjerao da to sredim.
Zavrsio za jedno prijepodne.
Post Reply