Doznake za bolovanje

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

bosanka hercegovic
Posts: 228
Joined: 01/03/2013 09:46

#76 Re: Doznake za bolovanje

Post by bosanka hercegovic »

Radnik na bolovanju preko 42 dana. Donosi uredno doznake mjesec za mjesec. U februaru donese doznaku na kojoj piše da je posljednji dan bolovanja preko 42 dana 27.02.2014. godine. Na pripadajućem obrascu ORS od ljek.komisije piše da je nespososban za rad "0" dana, a u nalazu( tekst iznad ):"Hospitalizacija u dnevnoj bolnici psihijatrijske klinike do daljnjeg"

Prema ovim papirima bolovanje preko 42 dana je prekinuto, što znači da naša firma neće moći refundirati sredstva od ZZO za mart? :roll:

Zvala dotičnu doktoricu por. medicine i tražila objašnjenje zašto je prekinula bolovanje. Ona kaže da su je zvali kontolori iz ZZO i tražili da to bolovanje okonča jer prema pravilniku o najduljim rokovima trajanja bolovanja u zavisnoti od vrste oboljenja radnik nije mogao sa tom dijagnozom biti toliko dugo na bolovanju bez hospitalizacije..... :?
User avatar
sve na kvadrat
Posts: 645
Joined: 02/02/2014 16:40

#77 Re: Doznake za bolovanje

Post by sve na kvadrat »

Da malo temu dignemo u život.
Ja na bolovanju od 20.og novembra, poslodavcu javio telefonom da sam na bolovanju. Obrazac da mi je bolovanje otvoreno dobio od doktorice ali niko iz firme nije tražio.
Doznake za taj mjesec odnio 30novembra. Doznake za ovaj mjesec decembar odnio 25.og decembra. Na komisiji bio danas, produžili do 15.og januara 2020 jer mi jos uvijek nije prst na nozi u pokretnoj fazi jer 14.januara imam kontrolni pregled kod ortopeda hirurga koji me je operisao. Tad se žica koja je ugrađena u prst vadi van.
User avatar
sve na kvadrat
Posts: 645
Joined: 02/02/2014 16:40

#78 Re: Doznake za bolovanje

Post by sve na kvadrat »

Update
Sutra trebam na komisiju zbog zatvaranja bolovanja i doktoru porodične medicine za doznake. Problem nastao jer firma nije uplatila doprinose za zdravstvo zadnja 3 mjeseca. 2 mjeseca tolerišu, čim istekne i 3.mjesec blokiraju zdravstene knjizice da se nmg ovjeriti. Dok ne uplate novembar ovi nece pustiti zdravstveno...Bio u firmi, nista rijesio nisam. Sta mi je raditi sad?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24894
Joined: 08/09/2005 20:08

#79 Re: Doznake za bolovanje

Post by Haris.ba »

Jesi dobijao kakve platne liste? Redovno, svaki mjesec?

Što neće da plate? Nemaju love, ili jednostavno neće, nešta treće?

Za početak vidi da se aktiviraš na stranici porezne da možeš platiti uplate doprinosa.
User avatar
sve na kvadrat
Posts: 645
Joined: 02/02/2014 16:40

#80 Re: Doznake za bolovanje

Post by sve na kvadrat »

Haris.ba wrote: 04/02/2020 15:19 Jesi dobijao kakve platne liste? Redovno, svaki mjesec?

Što neće da plate? Nemaju love, ili jednostavno neće, nešta treće?
Jesam dobijao sam sve do dok nisam na bolovanje otisao i na operaciju prsta. Nisam mogao ici da ih uzmem fizicki. Ma neke troskove režu, dužni svima do grla...
Aktivirao sam se prije par dana...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24894
Joined: 08/09/2005 20:08

#81 Re: Doznake za bolovanje

Post by Haris.ba »

Vidi da ti plate makar doprinose. Idi na finjaka. Ako ti treba hitno radi liječenja. Barem taj jedan mjesec koliko ti treba da u zdravstvenom aktiviraju da možeš završiti to liječenje.

Ako ne budu to htjeli - prijava poreznoj i inspekciji rada. Ali, pošto tebi treba hitno zdravstvena, ako ne budu odmah reagovali vidi raskid radnog odnosa odmah da bi se prijavio na biro te tako ostvario zdravstveno. Mislim da se možeš prijaviti na biro nakon prekida radnog odnosa i sa dugom za doprinose. Ali, ne znam sada napamet za sigurno. Vidi to sa biroom (zavod za zdravstveno osiguranje), provjeri.

Fakat ne znam koji bi drugi bio način da hitno obezbjediš zdravstveno, osim da odmah pređen na drugo radno mjesto.

Mimo toga, drugi posao. Bolje i to nego da ti ako ganjaš penziju ostane po pola godine i više duga.
User avatar
sve na kvadrat
Posts: 645
Joined: 02/02/2014 16:40

#82 Re: Doznake za bolovanje

Post by sve na kvadrat »

Haris.ba wrote: 04/02/2020 18:27 Vidi da ti plate makar doprinose. Idi na finjaka. Ako ti treba hitno radi liječenja. Barem taj jedan mjesec koliko ti treba da u zdravstvenom aktiviraju da možeš završiti to liječenje.

Ako ne budu to htjeli - prijava poreznoj i inspekciji rada. Ali, pošto tebi treba hitno zdravstvena, ako ne budu odmah reagovali vidi raskid radnog odnosa odmah da bi se prijavio na biro te tako ostvario zdravstveno. Mislim da se možeš prijaviti na biro nakon prekida radnog odnosa i sa dugom za doprinose. Ali, ne znam sada napamet za sigurno. Vidi to sa biroom (zavod za zdravstveno osiguranje), provjeri.

Fakat ne znam koji bi drugi bio način da hitno obezbjediš zdravstveno, osim da odmah pređen na drugo radno mjesto.

Mimo toga, drugi posao. Bolje i to nego da ti ako ganjaš penziju ostane po pola godine i više duga.
Ma ne ganjam penziju, 30ta godina mi je. Ovo je operacija prsta u noge bila, pa bolovanje otvorio.
Treba mi samo da zatvorim bolovanje i to je to. Ni zbog čega drugog.
User avatar
Caterpilar
Posts: 167
Joined: 15/09/2023 15:25

#83 Re: Doznake za bolovanje

Post by Caterpilar »

Jedno pitanje iz prakse da vidim da li je se kome desilo. Da li poslodavac i naš zakonodavac gledaju sumnjivo na sledece;da li priznaju doznake za bolovanje mimo kantona prebivališta? Konkretno u slučaju da li je legitimno donositi doznake iz ZeDo kantona , a i prebivalište i poslodavac ti u KS
Last edited by Caterpilar on 02/10/2023 07:47, edited 1 time in total.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#84 Re: Doznake za bolovanje

Post by emotivac »

Caterpilar wrote: 02/10/2023 07:43 Jedno pitanje iz prakse da vidim da li je se kome desilo. Da li poslodavac i naš zakonodovca gledaju sumnjivo tj da li priznaju doznake za bolovanje mimo kantona prebivališta? Konkretno u slučaju da li je legitimno donositi doznake iz ZeDo kantona , a i prebivalište i poslodavac ti u KS
Logičnije mi je da u tom slučaju odeš naknadno kod svog doktora koji te vodi, i daš na uvid te papire pa ti on napravi nove doznake ? Samo kažem, de ne bi imao belaja poslije :D
User avatar
nepass1
Posts: 9711
Joined: 06/07/2017 07:35

#85 Re: Doznake za bolovanje

Post by nepass1 »

Caterpilar wrote: 02/10/2023 07:43 Jedno pitanje iz prakse da vidim da li je se kome desilo. Da li poslodavac i naš zakonodavac gledaju sumnjivo na sledece;da li priznaju doznake za bolovanje mimo kantona prebivališta? Konkretno u slučaju da li je legitimno donositi doznake iz ZeDo kantona , a i prebivalište i poslodavac ti u KS
Ako ti je prebivaliste u ks kako se lijecis u zedo kanto u uopste?
Da ti je prebivaliste u zedo ne bi imao nikakvih problema
User avatar
Caterpilar
Posts: 167
Joined: 15/09/2023 15:25

#86 Re: Doznake za bolovanje

Post by Caterpilar »

nepass1 wrote: 19/10/2023 13:01

Ako ti je prebivaliste u ks kako se lijecis u zedo kanto u uopste?
Da ti je prebivaliste u zedo ne bi imao nikakvih problema
Zato sto u ZeDo imam čovjeka koji bi mi nauštrb starih zasluga isprintao doznaku ako treba u trajanju od mjesec dana , korupcija u malom
User avatar
nepass1
Posts: 9711
Joined: 06/07/2017 07:35

#87 Re: Doznake za bolovanje

Post by nepass1 »

Ma nece ti to niko normalan prihvatiti
Post Reply