Doznake za bolovanje

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

bosanka hercegovic
Posts: 228
Joined: 01/03/2013 09:46

#1 Doznake za bolovanje

Post by bosanka hercegovic »

U firmi imamo situaciju da je radnik otisao na bolovanje i tek nakon pet dana postom poslao nalaz ljekara da mu je otvoreno bolovanje. Pozivali smo ga telefonom uz upozorenje da je prema ZOR-u u roku od tri dana od dana privremene sprijecenosti za rad zbog bolovanja duzan donijeti izvjestaj o privremenoj sprijecenosti ili doznaku izabranog ljekara zdravstvene ustanove. On to odbija tvrdeci da je nalaz dovoljano opravdanje za bolovanje. Ko je u pravu?
User avatar
sioux113
Posts: 92
Joined: 15/09/2013 11:07

#2 Re: Doznake za bolovanje

Post by sioux113 »

bosanka hercegovic wrote:U firmi imamo situaciju da je radnik otisao na bolovanje i tek nakon pet dana postom poslao nalaz ljekara da mu je otvoreno bolovanje. Pozivali smo ga telefonom uz upozorenje da je prema ZOR-u u roku od tri dana od dana privremene sprijecenosti za rad zbog bolovanja duzan donijeti izvjestaj o privremenoj sprijecenosti ili doznaku izabranog ljekara zdravstvene ustanove. On to odbija tvrdeci da je nalaz dovoljano opravdanje za bolovanje. Ko je u pravu?
On ne je nešto više u pravu nego vi. Zaposleni je dužan u roku od tri dana od dana nastupanja spriječenosti obavijestiti poslodavca o privremenoj nesposobnosti za rad. Zakon ne propisuje da to mora biti izvještaj u pismenoj formi. Bitno je da u roku od tri dana oabvijestio nadležnog o tome, makar i telefonski. Nalaz je svakako dovoljan razlog za bolovanje, a doznaka se dostavlja kada je bolovanje bude zaključeno. Osim toga možda je čovjem poštom i predao nalaz a vama stiglo pet dana nakon, trebali biste vidjeti datum prijema pisma od pošte. Sve u svemu, ima više argumenata.
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#3 Re: Doznake za bolovanje

Post by mali_balon »

sioux113 wrote:
bosanka hercegovic wrote:U firmi imamo situaciju da je radnik otisao na bolovanje i tek nakon pet dana postom poslao nalaz ljekara da mu je otvoreno bolovanje. Pozivali smo ga telefonom uz upozorenje da je prema ZOR-u u roku od tri dana od dana privremene sprijecenosti za rad zbog bolovanja duzan donijeti izvjestaj o privremenoj sprijecenosti ili doznaku izabranog ljekara zdravstvene ustanove. On to odbija tvrdeci da je nalaz dovoljano opravdanje za bolovanje. Ko je u pravu?
On ne je nešto više u pravu nego vi. Zaposleni je dužan u roku od tri dana od dana nastupanja spriječenosti obavijestiti poslodavca o privremenoj nesposobnosti za rad. Zakon ne propisuje da to mora biti izvještaj u pismenoj formi. Bitno je da u roku od tri dana oabvijestio nadležnog o tome, makar i telefonski. Nalaz je svakako dovoljan razlog za bolovanje, a doznaka se dostavlja kada je bolovanje bude zaključeno. Osim toga možda je čovjem poštom i predao nalaz a vama stiglo pet dana nakon, trebali biste vidjeti datum prijema pisma od pošte. Sve u svemu, ima više argumenata.
Upravo, kako ce donijeti bilo sta ako je imao neki tezak udes ili ne moze od proljeva (lupam) ili nekih bolova cak i doktoru da ode.

@bosanka
mogla si nam citirati clan zakona gdje to pise
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#4 Re: Doznake za bolovanje

Post by hladan.preminger »

bosanka hercegovic wrote:U firmi imamo situaciju da je radnik otisao na bolovanje i tek nakon pet dana postom poslao nalaz ljekara da mu je otvoreno bolovanje. Pozivali smo ga telefonom uz upozorenje da je prema ZOR-u u roku od tri dana od dana privremene sprijecenosti za rad zbog bolovanja duzan donijeti izvjestaj o privremenoj sprijecenosti ili doznaku izabranog ljekara zdravstvene ustanove. On to odbija tvrdeci da je nalaz dovoljano opravdanje za bolovanje. Ko je u pravu?

Stra vam pise u internom pravilniku?
Kod nad je propustanje tog roka laksa povreda radne obaveze i previđena je novcana kazna kao sankcija.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#5 Re: Doznake za bolovanje

Post by kockica_kockica »

bosanka hercegovic wrote:U firmi imamo situaciju da je radnik otisao na bolovanje i tek nakon pet dana postom poslao nalaz ljekara da mu je otvoreno bolovanje. Pozivali smo ga telefonom uz upozorenje da je prema ZOR-u u roku od tri dana od dana privremene sprijecenosti za rad zbog bolovanja duzan donijeti izvjestaj o privremenoj sprijecenosti ili doznaku izabranog ljekara zdravstvene ustanove. On to odbija tvrdeci da je nalaz dovoljano opravdanje za bolovanje. Ko je u pravu?
Koliko ja znam doznaka se predaje ili po zavrsetku bolovanja, ili na kraju mjeseca ako bolovanje prelazi iz jednog mjeseca u drugi.
Nalaz je dovoljno opravdanje za bolovanje.
User avatar
muha_sa
Posts: 128647
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#6 Re: Doznake za bolovanje

Post by muha_sa »

dovoljna je usmena obavijest da je radnik na bolovanju, šta ce pekar --lupam sad jer mi je pekar prvi na pamet pao :lol: gledat nalaz :-) bolovanje se opravdava doznakom i ona je jedina validan dokument. doznaka se mora predat do kraja mjeseca za taj mjesec--- na doznaci piše da se bolovanje nastavlja i u sljedeci mjesec ako se nastavlja.
bosanka hercegovic
Posts: 228
Joined: 01/03/2013 09:46

#7 Re: Doznake za bolovanje

Post by bosanka hercegovic »

Zahvaljujem svima vama koji ste se ukljucili u ovu temu. Isto pitanje sam postavila i ZZO KS oni su mi odgovorili da je radnik u roku od tri dana od dana privremene sprijecenosti za rad poslodavcu duzan dostaviti Izvjesce o privremenoj nesposobnosti za rad sa ocekivanim datumom povratka na posao, u svom obrazlozenju su se pozvali na clan 55 Zakona o zdravstvenom osiguranju kojim se propisuje postupak otvaranja bolovanja i pripadajuci Pravilnik ( Sl.novine f bih 66/12) kojim su propisani najdulji rokovi trajanja bolovanja....
bosanka hercegovic
Posts: 228
Joined: 01/03/2013 09:46

#8 Re: Doznake za bolovanje

Post by bosanka hercegovic »

Dosadasnja praksa u nasoj firmi je bila da radnik nakon sto je otvorio bolovanje u roku od tri dana donese obavjestenje- obrazac ORS-1 uredno popunjen i protokolisan od zdravstvene ustanove u kojem su upisani maticni podaci o radniku i firmi prvom danu sprijecenosti za rad, ocekivanom trajanju bolovanja ......medjutim nikada do sada nam niko nije donio nalaz ljekara umjesto doznake.....nisam sigurna kako postupiti ......da li na osnovu toga nalaza mogu obracunati platu, bojim se da ne pogrijesim i napravim problem poslodavcu
User avatar
muha_sa
Posts: 128647
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#9 Re: Doznake za bolovanje

Post by muha_sa »

bosanka hercegovic wrote:Dosadasnja praksa u nasoj firmi je bila da radnik nakon sto je otvorio bolovanje u roku od tri dana donese obavjestenje- obrazac ORS-1 uredno popunjen i protokolisan od zdravstvene ustanove u kojem su upisani maticni podaci o radniku i firmi prvom danu sprijecenosti za rad, ocekivanom trajanju bolovanja ......medjutim nikada do sada nam niko nije donio nalaz ljekara umjesto doznake.....nisam sigurna kako postupiti ......da li na osnovu toga nalaza mogu obracunati platu, bojim se da ne pogrijesim i napravim problem poslodavcu
cuj ocekivanom trajanju bolovanja :-) ne gleda niko u grah il kašike pa da odredi unaprijed koliko ce dugo bolovanje trajat :-)


doznaka se mora donjet i to s datumom obracuna plate--nekom je obracunski period zadnji dan u mjesecu, nekom deseti............ i na osnovu doznake se obracunava plata.
bosanka hercegovic
Posts: 228
Joined: 01/03/2013 09:46

#10 Re: Doznake za bolovanje

Post by bosanka hercegovic »

Gdje pise da se doznake donose iskljucivo jednom mjesecno?
User avatar
sioux113
Posts: 92
Joined: 15/09/2013 11:07

#11 Re: Doznake za bolovanje

Post by sioux113 »

@bosanka h.
njemu pripada pravo na naknadu plaće u visini od 100% osnovice za plaću, do 42 bolovanja. Mislim da bi trebala početi računati sa datumom liječničkog nalaza i mislim da ti u ta 42 dana nije obavezan dostaviti doznaku za bolovanje dok se bolovanje unutar tog roka ne zaključi. Nakon 42 dana ako nastavlja sa bolovanjem, treba dostaviti doznaku sa naznakom da će ići na komisiju,i ako mu komisija produzi bolovanje na koliko dugo već, tada ti donijeti mjesečno dostavljati jer nakon 42 dana teret isplate ide preko kantonalnog zavoda za zdravstvo a do tada na račun poslodavca. Imaš to u zakonu o zdrav. osiguranju, član 42., 47, 56 ali raspitaj se još malo i preko porezne uprave te još nekoga, nemoj uzeti ovo kao 100% sigurno.
User avatar
muha_sa
Posts: 128647
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#12 Re: Doznake za bolovanje

Post by muha_sa »

bosanka hercegovic wrote:Gdje pise da se doznake donose iskljucivo jednom mjesecno?
recimo obracunski period u tvojoj firmi je od 01.--01. ti otvoriš bolovanje desetog--kao što napisah, plata se obracunava od prvog do prvog, ne doneseš doznaku i šta misliš-na osnovu cega ce ti neko platu obracunat :? na osnovu tvoje rijeci da si na bolovanju :? na osnovu nekog nalaza od ljekara :?
doznaka se donosi i na njoj piše šifra bolesti, kad je bolovanje otvoreno i ako ce bit duže neg je obracunski period pisat ce---od desetog do tridesetog u tom mjesecu i dalje. onaj ko obracunava platu obracunat ce je jedino na osnovu doznake. tako je uvijek bilo--moguce da su uveli nešto novo--vjerovanje na rijec :D
kasnije se ide na komisiju za produženje bolovanja............................................................
bosanka hercegovic
Posts: 228
Joined: 01/03/2013 09:46

#13 Re: Doznake za bolovanje

Post by bosanka hercegovic »

Direktoru sam prijavila da je dotični radnik na bolovanju. Direktor mi traži informaciju do kada je "osiguranik nesposoban za rad" jer neko mora raditi bolesnikove poslove, da organizacija rada ne trpi.....kazem mu da ne znam.....on me pita da li je donio Izvještaj o bolovanju ja mu pokazem Nalaz ljekara gdje piše da se obratio ljekaru zbog zdrav. tegoba i da je od tada na bolovanju(ali ne i do kada). Direktor mi kaže da ga nazovem da donese Izvještaj kao i ostali radnici na bolovanju, radnik mi kaže da ga mltretiram i zalupi mi slušalicu.....dakle mi u ovom slučaju ne znamo da kada će ovaj bolesnik biti na bolovanju, ne znamo ni šta mu je i da li ćemno trebati primiti nekoga drugog da radi njegove poslove, ni na koliko vremena da primimo zamjenu.....

Kada sam bila bolesna prvo sam se obratila doktoru porodične medicine. On me je uputio da izvadim nalaze krvi i urina. Potom me uputio specijalisti i naložio da donesem nalaz specijaliste. Na osnovu tog nalaza mi je propisao terapiju i datum ponovne kontrole, te dao Izvještaj o bolovanju, koji sam istog dana predala poslodavcu. Na tom izvještaju je pisalo da sam nesposobna za rad do_____, na osnovu tog sazananja moj poslodavac je angazovao koleginicu da radi i dio mojih poslova. Nakon što sam provela terapiju otišla sam na kontrolu( tri dana prije datuma "osiguranik nesposoban za rad do________). ponovo sam uradila nalaze, i bolovanje koje je trajalo 10 dana je zaključeno, opet sam dobila Izvještaj o bolovanju za poslodavca gdje je pisalo "sposoban za rad od________)...i to je to

Mislim da poslodavac ima puno pravo znati do kada je radniku propisano bolovanje, mislim da radnik treba donijeti opravdanje unaprijed, a ne unazad kao u školi....mislim da je to i propisima uređeno.....meni treba propis da se mogu za nešto konkretno "uhvatiti"
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#14 Re: Doznake za bolovanje

Post by manekenka u penziji »

Ne znam moze li ti ovo pomoci:Ja sam već tri mjeseca na bolovanju i dostavljam doznake 25og u mjesecu za tekući mjesec (na doznaci izmedju ostalog je naznačen datum od 1.11 do 30.11). Plata mi se nadoknadjuje u iznosu od 100% zbog toga jer sam na mirovanju radi održavanja trudnoće. Ima sad negdje u zakonu koliko ko prima zbog koje bolesti, neko 100% neko 80% plate. Ja sam svoje poslodavce obavijestila o otvorenom bolovanju a doznake sam naknadno donijela.
User avatar
muha_sa
Posts: 128647
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#15 Re: Doznake za bolovanje

Post by muha_sa »

manekenka u penziji wrote:Ne znam moze li ti ovo pomoci:Ja sam već tri mjeseca na bolovanju i dostavljam doznake 25og u mjesecu za tekući mjesec (na doznaci izmedju ostalog je naznačen datum od 1.11 do 30.11). Plata mi se nadoknadjuje u iznosu od 100% zbog toga jer sam na mirovanju radi održavanja trudnoće. Ima sad negdje u zakonu koliko ko prima zbog koje bolesti, neko 100% neko 80% plate. Ja sam svoje poslodavce obavijestila o otvorenom bolovanju a doznake sam naknadno donijela.
:thumbup:

i oni te ocekuju na poslu tog i tog dana jer znaju da ce ti tad bit zadnji dan trudnickog :) i par dana prije neg se trebaš pojavit na poslu--pu, pu, nedo bog dragi :-) slomiš nogu ( ne do bog-samo nako dajem primjer) i šta sad :?

hocu rec, niko unaprijed ne zna do kad ce bolovanje trajat--osim trudnickog, naravno :)
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#16 Re: Doznake za bolovanje

Post by banjaluka078 »

Meni porodični ljekar odmah, i da ne tražim, pored doznake popunjava i obrazac koji se faksa/nosi/pošalje/skenira poslodavcu i na tom obrascu piše i očekivani dan povratka. To nije obavezujući podatak, jer je doznaka "jača", to je tek prva informacija i naznaka do kad se najmanje mora računati bez mene.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#17 Re: Doznake za bolovanje

Post by hladan.preminger »

bosanka hercegovic wrote:Direktoru sam prijavila da je dotični radnik na bolovanju. Direktor mi traži informaciju do kada je "osiguranik nesposoban za rad" jer neko mora raditi bolesnikove poslove, da organizacija rada ne trpi.....kazem mu da ne znam.....on me pita da li je donio Izvještaj o bolovanju ja mu pokazem Nalaz ljekara gdje piše da se obratio ljekaru zbog zdrav. tegoba i da je od tada na bolovanju(ali ne i do kada). Direktor mi kaže da ga nazovem da donese Izvještaj kao i ostali radnici na bolovanju, radnik mi kaže da ga mltretiram i zalupi mi slušalicu.....dakle mi u ovom slučaju ne znamo da kada će ovaj bolesnik biti na bolovanju, ne znamo ni šta mu je i da li ćemno trebati primiti nekoga drugog da radi njegove poslove, ni na koliko vremena da primimo zamjenu.....

Kada sam bila bolesna prvo sam se obratila doktoru porodične medicine. On me je uputio da izvadim nalaze krvi i urina. Potom me uputio specijalisti i naložio da donesem nalaz specijaliste. Na osnovu tog nalaza mi je propisao terapiju i datum ponovne kontrole, te dao Izvještaj o bolovanju, koji sam istog dana predala poslodavcu. Na tom izvještaju je pisalo da sam nesposobna za rad do_____, na osnovu tog sazananja moj poslodavac je angazovao koleginicu da radi i dio mojih poslova. Nakon što sam provela terapiju otišla sam na kontrolu( tri dana prije datuma "osiguranik nesposoban za rad do________). ponovo sam uradila nalaze, i bolovanje koje je trajalo 10 dana je zaključeno, opet sam dobila Izvještaj o bolovanju za poslodavca gdje je pisalo "sposoban za rad od________)...i to je to

Mislim da poslodavac ima puno pravo znati do kada je radniku propisano bolovanje, mislim da radnik treba donijeti opravdanje unaprijed, a ne unazad kao u školi....mislim da je to i propisima uređeno.....meni treba propis da se mogu za nešto konkretno "uhvatiti"
Dajte mu pismenu opomenu pred otkaz ugovora o radu, sljedeca povreda radnih obaveza saljite budalu na biro.

Ne moze nalaz zamjeniti izvjestaj o otvorenom bolovanju. U nalazu nista ne pise sto bi se mogle odnositi na bolovanje.
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1780
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#18 Re: Doznake za bolovanje

Post by Dr.medicine »

Sve to zavisi od pravilnika Vaše firme.
A do kada će biti na bolovanju?? Pa to se može reći okvirno za određena oboljenja, ali ne i za sva.
Slomis kost, pa je ocekivano mjesec dana, a ako ne sraste kako treba..........nema njega ni za par mjeseci ako mu kojim slucajem treba Op
User avatar
melbaa
Posts: 4349
Joined: 09/10/2008 15:33
Location: tu negdje okolo

#19 Re: Doznake za bolovanje

Post by melbaa »

sioux113 wrote:@bosanka h.
njemu pripada pravo na naknadu plaće u visini od 100% osnovice za plaću, do 42 bolovanja. Mislim da bi trebala početi računati sa datumom liječničkog nalaza i mislim da ti u ta 42 dana nije obavezan dostaviti doznaku za bolovanje dok se bolovanje unutar tog roka ne zaključi. Nakon 42 dana ako nastavlja sa bolovanjem, treba dostaviti doznaku sa naznakom da će ići na komisiju,i ako mu komisija produzi bolovanje na koliko dugo već, tada ti donijeti mjesečno dostavljati jer nakon 42 dana teret isplate ide preko kantonalnog zavoda za zdravstvo a do tada na račun poslodavca. Imaš to u zakonu o zdrav. osiguranju, član 42., 47, 56 ali raspitaj se još malo i preko porezne uprave te još nekoga, nemoj uzeti ovo kao 100% sigurno.
Ovo 42 dana treba provjeriti. Ja sam nedavno bila na bolovanju, kada me je nakon mjesec dana zvala moja doktorica da me informise da je doslo do promjene te da vise nije 42 dana nego 30 dana. Kazem treba provjeriti jer ja nisam provjeravala, vjeerovala sam svojoj dodtorici. Znaci treba pogledati ima li izmjena i dopuna Pravilnika o provremenoj sprijecenosti za rad....
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1780
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#20 Re: Doznake za bolovanje

Post by Dr.medicine »

RS je 30 dana
FBiH 42 dana

ako ovih dana nije doslo do izmjena, al to najbolje znaju u porodicnoj
User avatar
melbaa
Posts: 4349
Joined: 09/10/2008 15:33
Location: tu negdje okolo

#21 Re: Doznake za bolovanje

Post by melbaa »

Dr.medicine wrote:RS je 30 dana
FBiH 42 dana

ako ovih dana nije doslo do izmjena, al to najbolje znaju u porodicnoj
Nadam se da znaju :)
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#22 Re: Doznake za bolovanje

Post by Alhemicarkaa »

manekenka u penziji wrote:Ne znam moze li ti ovo pomoci:Ja sam već tri mjeseca na bolovanju i dostavljam doznake 25og u mjesecu za tekući mjesec (na doznaci izmedju ostalog je naznačen datum od 1.11 do 30.11). Plata mi se nadoknadjuje u iznosu od 100% zbog toga jer sam na mirovanju radi održavanja trudnoće. Ima sad negdje u zakonu koliko ko prima zbog koje bolesti, neko 100% neko 80% plate. Ja sam svoje poslodavce obavijestila o otvorenom bolovanju a doznake sam naknadno donijela.
Kako ti da unaprijed doznake? Meni su rekli da je to nemoguće, onaj dan kad zatvaram bolovanje, ili naredni, mogu mi dati zatvorene doznake, ali mi nikako ne može prije toga dati?

Ne razumijem se pretjerano u ovo, ali znam da sam ja doznake dostavljala naknadno (znači par dana po zatvorenom bolovanju) i nikakve izvještaje sa predviđenim datumom zatvaranja :-) , već bih samo telefonski obavijestila poslodavca. Takva je praksa i nikad nismo imali problema sa obračunom plate.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#23 Re: Doznake za bolovanje

Post by manekenka u penziji »

Pa i nije bas da mi daje unaprijed doznake. 25og u mjesecu mi daje doznake za taj mjesec. Ja mu donesem nalaz a on meni da doznake. Ja bolovanje nisam nikako zatvarala a firmu im moram donijeti doznaku radi obračuna plate. Sad cu opet ići po doznake za 12.mjesec. Ni ja se pretjerano ne razumijem, prvi put sam na bolovanju i prvi put se susrećem sa ovim.
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#24 Re: Doznake za bolovanje

Post by shandrprcSA »

manekenka u penziji wrote:Pa i nije bas da mi daje unaprijed doznake. 25og u mjesecu mi daje doznake za taj mjesec. Ja mu donesem nalaz a on meni da doznake. Ja bolovanje nisam nikako zatvarala a firmu im moram donijeti doznaku radi obračuna plate. Sad cu opet ići po doznake za 12.mjesec. Ni ja se pretjerano ne razumijem, prvi put sam na bolovanju i prvi put se susrećem sa ovim.
Upravo tako.I ja isto, posto mi je u firmi obracun 25og (+- dan/dva) moram donjeti doznake za taj mjesec a ne sledeci mjesec.
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#25 Re: Doznake za bolovanje

Post by Alhemicarkaa »

manekenka u penziji wrote:Pa i nije bas da mi daje unaprijed doznake. 25og u mjesecu mi daje doznake za taj mjesec. Ja mu donesem nalaz a on meni da doznake. Ja bolovanje nisam nikako zatvarala a firmu im moram donijeti doznaku radi obračuna plate. Sad cu opet ići po doznake za 12.mjesec. Ni ja se pretjerano ne razumijem, prvi put sam na bolovanju i prvi put se susrećem sa ovim.
E il ja ne znam matematiku, il se ne razumijemo :lol: Mjesec ne traje do 25., već do 30 ili 31. (jesam pametna :D )
Evo recmo decembar, sad ćeš 25. dobiti doznake za decembar? Meni bi rekla dođi ili 31. ili u januaru, doktorica mi je rekla da ne može dati doznake za dane koji još nisu prošli.
Post Reply