Dostava vode cisternom

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#1 Dostava vode cisternom

Post by huxley »

Nisam siguran da li je ovo mjesto, ali...

Na vikendici nemam vodu, a kako se pomalo bavim I uzgojem povrca, nabavio Sam 2 bureta od 1000 litara. Pune se kisnicom, Ali su zbog suse rezerve pri kraju. Ima li nek varijanta da 'narucim' tih par kubika, ako je to neko vec radio. Zvao Sam vodovod I vatrogasce I nista. Prvi se ne bave ovim a drugi nemaju vozila (amateri vatrogasci).

Ima li neka ideja ili prijedlog?
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#2 Re: Dostava vode cisternom

Post by Mu'min »

Možda bi kopanjem bunara mogo rješiti problem i poslije samo potopnu pumpu ubaciš i imaš "kap-na-kap".
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#3 Re: Dostava vode cisternom

Post by Nuken »

E ovako ako imaju podzemni "bazeni" kao kod mene onda nije problem-Pokušaj pronaći vodu(Jajima xd.Nije zajebancija ovo radi ako ima ko obajsnicu mu kako se to radi).Onda kupis onu ručnu pumpu(i ako oces da vise zalijevaš i imaš potrebu kupiš onu pumpu na benzin) da imas ovako ako ti zatreba voda za nesto a kad oćeš da zalijevaš onda skineš onaj nastavak sa cijevi tj pumpu i ubaciš u cijev i zalijevaš.Ja imam pumpu koja moze za sat vremena "izbaciti" 12000L vode.Ljeti je znala raditi i po 8 h dnevno a i sad radi ko nova xd.Ima tih pumpi uzeti gdje god oćeš.Ja sam svoju platio oko 500 KM a sto se tice potrošnje goriva tu nećete imati problema :)
Almond
Posts: 150
Joined: 11/08/2012 22:34

#4 Re: Dostava vode cisternom

Post by Almond »

Bio sam čitao o jednom Franji iz Stare Rijeke kod Prijedora da je na taj način pronalazio vodu.
Bi li pojasnio kako se to radi sa jajima ?

Inače,u čijem je opusu posla da pronalazi te podzemne bazene koje pominješ ?
Da li bazeni imaju veze sa konfiguracijom i sastavom terena,kao i blizina nekog vodotoka ?

Šta savjetuješ,ako budem htio kupiti zemljište,kako da saznam ima li u podzemlju vode i u koje godišnje doba je najbolje ispitati,da li u vremenu suše ili...?

Nadam se da nisam suviše pitanja postavio,haustorče sam,pa ne znam.
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#5 Re: Dostava vode cisternom

Post by Nuken »

E ovako za ovu metodu jajima xd potrebna su ti 3 kokošija jajeta.Najbolje bi bilo kad bi bila što "svježija".Ni posto kupovna,a nesmiju biti ni iz frižidera.Znači uzmemo 3 jajeta i stavimo jedno na drugo.Ovo u sredini blago pritisnemo sa ova 2 jajeta tj.odozgo i odozdo(Mozes napraviti i malu rupicu na jajetu kako bi to lakse radio).Ukoliko se jaje koje se nalazi u sredini pocne okretati oko svoje osi tu se vjerovatno nalazi voda.Neki govore da broj okretaja jajeta pkazuje i dubinu na kojoj se nalazi voda npr. 14 okretaja=14 metara).Ukoliko ko (ne)vjeruje neka pokuša sam.Najbolje vam je da to pokusate na nekom mjestu gdje ste ste sigurni da se nalazi voda,npr. vodovodne cijevi.

E sada za te bazene ne znam ko je zadužen i to(Ipak je ovo Bosna).Pitaj nekog starijeg čovjeka ili nekog ko tu vec dugo živi.....Konfiguracija terena ti dosta zavisi,ako si u dolini imas vece sanse da pronađeš neke od tih bazena tj.podzemne vode.

Najbolje je vodu traziti i ispitivati u proljeće kada sam i ja to radio(Najbolje ti je tamo pred kraj maja a početak juna).Ali opet ako u tom periodu padne velika količina oborina onda ti ispitivanja nisu"validna"

Ma i ja sam gradsko čeljade xd al pomoću koliko god mogu svima :).Ako ko ima pitanja slobodno na PP ili odma napišite ovde na forum.LP :thumbup:


- U ruke se vertikalno stave tri jajeta, a drugi ljudi moraju da se odmaknu barem dva metra. Kada je voda ispod, centralno jaje se rotira zavisno od dubine na kojoj je voda. Ako se okrene 15 puta, vodna žila je na dubini od 15 metara i sve treba brzo beležiti, a dok se jaje okreće ne sme da se diše. Tako sam jednom čoveku pronašao vodu na dubini od 138 metara, a drugom na samo 78 centimetara. Nijedan izvor koji sam pronašao nije presušio, i neće - tvrdi Fila, dok njegove reči potvrđuju okupljeni meštani Ljubije i policajac kome je nedavno pronašao vodu.Prilikom istraživanja koristi samo kokošja jaja, naglašavajući pri tom da je iz jajeta sve postalo.
- Jaja ne smeju biti starija od pet dana, mućci, iz frižidera, ispod kvočke i kuvana. Evo tog čovijeka što ga spominješ :)
User avatar
newklear
Posts: 1379
Joined: 10/12/2009 15:59

#6 Re: Dostava vode cisternom

Post by newklear »

Nuken wrote:E ovako za ovu metodu jajima xd potrebna su ti 3 kokošija jajeta.Najbolje bi bilo kad bi bila što "svježija".Ni posto kupovna,a nesmiju biti ni iz frižidera.Znači uzmemo 3 jajeta i stavimo jedno na drugo.Ovo u sredini blago pritisnemo sa ova 2 jajeta tj.odozgo i odozdo(Mozes napraviti i malu rupicu na jajetu kako bi to lakse radio).Ukoliko se jaje koje se nalazi u sredini pocne okretati oko svoje osi tu se vjerovatno nalazi voda.Neki govore da broj okretaja jajeta pkazuje i dubinu na kojoj se nalazi voda npr. 14 okretaja=14 metara).Ukoliko ko (ne)vjeruje neka pokuša sam.Najbolje vam je da to pokusate na nekom mjestu gdje ste ste sigurni da se nalazi voda,npr. vodovodne cijevi.

E sada za te bazene ne znam ko je zadužen i to(Ipak je ovo Bosna).Pitaj nekog starijeg čovjeka ili nekog ko tu vec dugo živi.....Konfiguracija terena ti dosta zavisi,ako si u dolini imas vece sanse da pronađeš neke od tih bazena tj.podzemne vode.

Najbolje je vodu traziti i ispitivati u proljeće kada sam i ja to radio(Najbolje ti je tamo pred kraj maja a početak juna).Ali opet ako u tom periodu padne velika količina oborina onda ti ispitivanja nisu"validna"

Ma i ja sam gradsko čeljade xd al pomoću koliko god mogu svima :).Ako ko ima pitanja slobodno na PP ili odma napišite ovde na forum.LP :thumbup:


- U ruke se vertikalno stave tri jajeta, a drugi ljudi moraju da se odmaknu barem dva metra. Kada je voda ispod, centralno jaje se rotira zavisno od dubine na kojoj je voda. Ako se okrene 15 puta, vodna žila je na dubini od 15 metara i sve treba brzo beležiti, a dok se jaje okreće ne sme da se diše. Tako sam jednom čoveku pronašao vodu na dubini od 138 metara, a drugom na samo 78 centimetara. Nijedan izvor koji sam pronašao nije presušio, i neće - tvrdi Fila, dok njegove reči potvrđuju okupljeni meštani Ljubije i policajac kome je nedavno pronašao vodu.Prilikom istraživanja koristi samo kokošja jaja, naglašavajući pri tom da je iz jajeta sve postalo.
- Jaja ne smeju biti starija od pet dana, mućci, iz frižidera, ispod kvočke i kuvana. Evo tog čovijeka što ga spominješ :)
mislim da je prosto nemoguće. je li još neko probao ovu metodu?

meni je čovjek iz Bosne dolazio (ne sjećam se iz kojeg mjesta) da traži vodu pomoću viska i 1 ili 2 kamena u ruci (zavisno od dubine na kojoj se nalazi voda) i našao je na 3 mjesta kod vikendice. hoda po njivi dok se visak ne počne pomjerati - kad se visak počne pomjerati to je znak da je našao vodu.
potom u ruku stavi 1 kamen i ako se visak prestane pomjerati znači da je voda na dubini od 0 - 10 metara. ako se i dalje pomjera stavi i drugi kamen u ruku i ako visak stane znači da je voda na dubini od 10 - 20 metara (1 kamen = 10 m dubine).

objašnjava da to ima neke veze sa bioenergijom i td....
Last edited by newklear on 19/09/2012 11:38, edited 1 time in total.
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#7 Re: Dostava vode cisternom

Post by tataćusak »

Imaju i oni sa rašljama 100% nalaze vodu :bih:
sema911
Posts: 471
Joined: 21/03/2010 17:51

#8 Re: Dostava vode cisternom

Post by sema911 »

hajd vi stop ste pisali za ta jaja i to kamenje procitajte sta ste napisali
ja imam tako jednog pacijenta koji nam je trazi bunar izvor podzemnu vodu mamu mu njegovu prekopali smo dulum i nismo nasli vodu i na kraju potok udaljen nekih kilometar ubacili pumpu i sada imomo vodu,.,
ako vjerujete u ta jaja to kamenje onda vam je jeftinije da vam ona baci kasike, viljuske, grah, soju,. kazu da najbolje vidi u brasnu onom tip 500 najsitnijem valjda joj najbolje zalijepi za noss

neznam gdje ti je to imanje al koliko znam po bosni svakih par metara ima izvor,. bar plasticne cijevu su jeftine i dovedes sebi vodu kaku pumpu napinis te tankove i miran ,.,. bolje to nego ovim ublehama dajes pare radije daj pare ovima parmacima sa plakata pred izbore

pozz
User avatar
sinuhe
Posts: 11458
Joined: 03/06/2011 11:33

#9 Re: Dostava vode cisternom

Post by sinuhe »

- U ruke se vertikalno stave tri jajeta, a drugi ljudi moraju da se odmaknu barem dva metra. Kada je voda ispod, centralno jaje se rotira zavisno od dubine na kojoj je voda. Ako se okrene 15 puta, vodna žila je na dubini od 15 metara i sve treba brzo beležiti, a dok se jaje okreće ne sme da se diše. Tako sam jednom čoveku pronašao vodu na dubini od 138 metara, a drugom na samo 78 centimetara. Nijedan izvor koji sam pronašao nije presušio, i neće - tvrdi Fila, dok njegove reči potvrđuju okupljeni meštani Ljubije i policajac kome je nedavno pronašao vodu.Prilikom istraživanja koristi samo kokošja jaja, naglašavajući pri tom da je iz jajeta sve postalo.
- Jaja ne smeju biti starija od pet dana, mućci, iz frižidera, ispod kvočke i kuvana. Evo tog čovijeka što ga spominješ :)
Ha :? :lol:
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#10 Re: Dostava vode cisternom

Post by Nuken »

Ljudi nisam gatara nit vjerujem u ta sranja i to.Al evo jel iko od vas to probao?Ja sam to radio par puta samo zato što mi je jedan čovijek to pokazao kako se radi a vi niti ste probali kako se to radi a ovde nešto trabunjate.Kada isprobate javite da li radi nemojte puno srati o nečemu o čemu ne znate
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#11 Re: Dostava vode cisternom

Post by Mu'min »

Ja lično podržajem sve moguće oblike traženja vode koja ne vrijeđuja moja neka uvjerenja al ono što mi jako fali u svemu tome jeste ODGOVORNOST onog koji se time bavi.

Naime, plaćam koliko treba za traženje vode ALI ako ne nađem vodu sve ono PRAZNO bušenje plaća "KONSULTANT".
Znači kad ljudi naplate 1000-2000 KM za bušenje i skontaju da dole nema ništa ko će to platiti?

U mene komšiji bušili po dvorištu, ko da su ga krtice napale.
na 4. bušenju tek našli vodu a prva 3 zagrtali.
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#12 Re: Dostava vode cisternom

Post by Nuken »

Kod mene vodu nije bilo teško za pronaći jer sam se prije toga raspitivao kod starijih stanovnika.Nisam nikad naplatio već sam samo sebi radio to i našao vodu nakon par sati traženja
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#13 Re: Dostava vode cisternom

Post by huxley »

Nema kod mene vode. Nemaju je ni jadni lokalci, a kamoli mi vikendaši, rašljalo se tu itekako...

Sad imam čatrnju 15 m3, a u prvom postu sam pitao za cisternu. I za to sam se snašao, ali ispod stola, nakon što sam bezuspješno pokušavao na legalne načine.

I love this country (ironični smiley)
User avatar
newklear
Posts: 1379
Joined: 10/12/2009 15:59

#14 Re: Dostava vode cisternom

Post by newklear »

Nuken wrote:Ljudi nisam gatara nit vjerujem u ta sranja i to.Al evo jel iko od vas to probao?Ja sam to radio par puta samo zato što mi je jedan čovijek to pokazao kako se radi a vi niti ste probali kako se to radi a ovde nešto trabunjate.Kada isprobate javite da li radi nemojte puno srati o nečemu o čemu ne znate
ima li negdje neki video ili još neka stranica da objasni kako se radi po tvom metodu - sa jajima?
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#15 Re: Dostava vode cisternom

Post by Nuken »

http://www.banjalukalive.com/drustvo/ja ... rista.html Evo kako on to radi.Valjda ce ti i slika pomoći.Al evo opet kazem probajte nemate šta izgubiti(sem jaja ako se razbiju al kupite odma desetoro xd).Probajte negdje gdje znate da ispod zemlje tece voda npr.vodovodne cijevi :) Ne znam smijem li postati ovakav link pa ako sm
eta makeću odma
lajkujMe
Posts: 12136
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#16 Re: Dostava vode cisternom

Post by lajkujMe »

huxley wrote:Nisam siguran da li je ovo mjesto, ali...

Na vikendici nemam vodu, a kako se pomalo bavim I uzgojem povrca, nabavio Sam 2 bureta od 1000 litara. Pune se kisnicom, Ali su zbog suse rezerve pri kraju. Ima li nek varijanta da 'narucim' tih par kubika, ako je to neko vec radio. Zvao Sam vodovod I vatrogasce I nista. Prvi se ne bave ovim a drugi nemaju vozila (amateri vatrogasci).

Ima li neka ideja ili prijedlog?

Jesi pokusao kontaktirati RAD? ako se nalazis u kantonu Sarajevo... nevjerujem da i oni to rade ali eto ljudi imaju cisterne....
Ili pokusaj preko ovih vecih gradjevinskih preduzeca tipa euroasfalt itd i oni imaju cisterne.

Ali stvarno pokusaj naci podzemni izvor mora biti vode.... cijena zajedno s busenjem cijevi i pumpom bi te dosla oko 220 km
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#17 Re: Dostava vode cisternom

Post by coek »

...
Last edited by coek on 24/02/2014 10:11, edited 1 time in total.
User avatar
stetoskop
Posts: 1356
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#18 Re: Dostava vode cisternom

Post by stetoskop »

huxley wrote:Nisam siguran da li je ovo mjesto, ali...

Na vikendici nemam vodu, a kako se pomalo bavim I uzgojem povrca, nabavio Sam 2 bureta od 1000 litara. Pune se kisnicom, Ali su zbog suse rezerve pri kraju. Ima li nek varijanta da 'narucim' tih par kubika, ako je to neko vec radio. Zvao Sam vodovod I vatrogasce I nista. Prvi se ne bave ovim a drugi nemaju vozila (amateri vatrogasci).

Ima li neka ideja ili prijedlog?
Probaj stupiti u kontakt sa nekim od dobrovoljnih vatrogasnih društava. Ne znam koliko si spreman platiti, ali ja lično, nisam se nikad uspio dogovoriti u cijeni, ljudi za turu (2000 L) nude 20-30 KM, a gotovo da mi toliko kamion potroši goriva. Ako si spreman realno platiti, vrlo lahko ćeš se dogovoriti sa njima.
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#19 Re: Dostava vode cisternom

Post by huxley »

Hvala, našao sam nekuvarijantu, 8m3 je 70 KM.
nasvojuruku2
Posts: 15
Joined: 09/11/2014 12:26

#20 Re: Dostava vode cisternom

Post by nasvojuruku2 »

huxley wrote:Nema kod mene vode. Nemaju je ni jadni lokalci, a kamoli mi vikendaši, rašljalo se tu itekako...

Sad imam čatrnju 15 m3, a u prvom postu sam pitao za cisternu. I za to sam se snašao, ali ispod stola, nakon što sam bezuspješno pokušavao na legalne načine.

I love this country (ironični smiley)
Cao,
mozes li mi molim te reci kako si dosao do cisterne..... meni treba catrnju da napuni od 10m3.

I ako mi mozes reci koliko si platio tu uslugu

lp
radiostar
Posts: 2262
Joined: 15/03/2007 12:39

#21 Re: Dostava vode cisternom

Post by radiostar »

nasvojuruku2 wrote:
huxley wrote:Nema kod mene vode. Nemaju je ni jadni lokalci, a kamoli mi vikendaši, rašljalo se tu itekako...

Sad imam čatrnju 15 m3, a u prvom postu sam pitao za cisternu. I za to sam se snašao, ali ispod stola, nakon što sam bezuspješno pokušavao na legalne načine.

I love this country (ironični smiley)
Cao,
mozes li mi molim te reci kako si dosao do cisterne..... meni treba catrnju da napuni od 10m3.

I ako mi mozes reci koliko si platio tu uslugu

lp
gdje ti treba voda?
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#22 Re: Dostava vode cisternom

Post by huxley »

nasvojuruku2 wrote:
huxley wrote:Nema kod mene vode. Nemaju je ni jadni lokalci, a kamoli mi vikendaši, rašljalo se tu itekako...

Sad imam čatrnju 15 m3, a u prvom postu sam pitao za cisternu. I za to sam se snašao, ali ispod stola, nakon što sam bezuspješno pokušavao na legalne načine.

I love this country (ironični smiley)
Cao,
mozes li mi molim te reci kako si dosao do cisterne..... meni treba catrnju da napuni od 10m3.

I ako mi mozes reci koliko si platio tu uslugu

lp
Ne sjećam se više broja (prije 5 godina), a bilo je oko 70 KM.
Jim Smorrison
Posts: 71
Joined: 21/10/2014 10:29

#23 Re: Dostava vode cisternom

Post by Jim Smorrison »

Ima li neko novijih informacija kako i od koga naručiti cisternu vode u Sarajevu i koliko košta?
Post Reply