Dostava iz Ikee

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

kB27
Posts: 1171
Joined: 17/02/2016 17:46

#51 Re: Dostava iz Ikee

Post by kB27 »

Sve sto pises stoji kao opcija i moguci nacin poslovanja neke od ovih firmi, ili neke buduce firme. Ali sve dok za to nemas dokaz, u kontekstu firmi koje su se ovdje spominjale to je kleveta.

Ne bave se samo hercegovci, ima firma koja dovozi iz Beograda. Helem, svaka dalja diskusija je prilicno besmislena jer si vec davno formirao svoj stav "kako mora da jeste".
kB27
Posts: 1171
Joined: 17/02/2016 17:46

#52 Re: Dostava iz Ikee

Post by kB27 »

gentoo wrote: 01/04/2024 18:50 Ne iskljucujem ja da ovi uvoznici imaju i u HR partnersku firmu, koja to kupi uz povrat lokalnog (EU) PDV-a
Ocito ne razumijes ko moze traziti povrat PDV-a. U cijeloj ovoj prici svi mogu, osim "HR partnerske firme".
User avatar
Ateista
Posts: 46617
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#53 Re: Dostava iz Ikee

Post by Ateista »

gentoo wrote: 01/04/2024 18:50 Bas zato sto znam kako se i sta prevozi busevima a ponekad i kamionima i pricam ovo sto pricam.. Bas zato sto znam kako se "prelazi" za iznose od 50,20 EUR a nerijetko i za kilu banana.

I cuj pravno lice van BIH ne placa PDV ? Pa dje to ima prika ? :lol:. Mogu li ja osnovati DOO za 2000 BAM i kupovati sve tako za manje 20-25% ? :mrgreen: .

Ti kao neko van EU imas pravo na povrat PDV-a i to je sve.. ali ga platis. To imam i ja kao fizicko lice. Ne iskljucujem ja da ovi uvoznici imaju i u HR partnersku firmu, koja to kupi uz povrat lokalnog (EU) PDV-a a onda ovoj BIH firmi fakturise pun kombi namjestaja kao ko zna sta u vrijednosti od 500 EUR.

Uglavnom, znam sve fazone, druzio se i druzim sa soferima i ne levati me :mrgreen:.

Ili ako hoces da budem uvrijedljiv i sovinista: cim se ovim bave samo hercegovci znamo da je sve posteno :bih: :mrgreen:
Iskreno, mene kao potencijalnog kupca to previse ne zanima, kao sto me ne zanima ni kad kupujem nesto od uredjaja, telefon ili tako nesto, kako ga je taj uvezao, da li je nekog potplatio i slicno. Meni je licno bitno da dobijem sto bolju cijenu, a na drzavi i inspekcijama je da se obracunava sa takvima. Ako ne mogu ili ne zele, i ako neko ima dobru cijenu ja cu to iskoristiti, makar taj imao i vecu zaradu od nekog drugog, gledam prvo sebe i svoj novcanik. :D

U slucaju narudzbe iz Ikee preko posrednika, sta oni sve rade i koliko uzmu me ne zanima pretjerano, ako je takva kolicina u pitanju da mi se ne isplati ici, zasto ne bih iskoristio. Ako mi se ne isplati preko njih, otici cu licno i kupiti sta mi treba.
User avatar
gentoo
Posts: 3314
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#54 Re: Dostava iz Ikee

Post by gentoo »

Naravno.. svako zna vlastiti novcanik.. Nastranu blamiranje ovog gore.

Evo sad sam malo racunao, meni iz Zenice treba goriva i putarina oko 135-140BAM ukupno. Sto znaci sve preko ~220 EUR (na ovih 33% sto uzimaju) mi se isplati otici. Jos imas satisfakciju jer si zenu odve u Ikeu u Zagreb :D

S druge strane, postavlja se pitanje zasto bih uopste nesto sto je 50 EUR placao 77 i jel mi to toliko hitno ili moze sacekati mjesec-dva kad cu jos nesto uzimati itd..
kB27
Posts: 1171
Joined: 17/02/2016 17:46

#55 Re: Dostava iz Ikee

Post by kB27 »

Kome je satisfakcija danas se voziti 10 sati i obilaziti IKEA-u 4 sata, taj nikakvu finansijsku racunicu ne treba gledati vec odmah sjesti u auto. Moja satnica, pogotovo na slobodan dan, je ipak malo veca pa da mi se takvo nesto bas i ne isplati.

Tako da blamaza je u oku posmatraca.


A kad je usput onda je usput, i kad nesto moze cekati da bude usput onda je to druga prica i nema smisla porediti. Tako ja jednom prodavao jedan premium predmet nov u fabrickom pakovanju, koji se nema kupiti kod nas prije Slovenije, cijena recimo 300KM i jako korektna - niza nego sto se oficijelno prodaje vani (a ima kupaca koji bi platili i vise, jer ga ovdje nije moguce kupiti, bas kao ovaj IKEA primjer). Javlja se gospodin sa linkom proizvoda u Ljubljani, cijenom, racunicom koliko povrata poreza moze dobiti na tu cijenu, izadje 5KM jeftinije nego kod mene i kaze on meni nakon svega toga "Evo ima u radnji jeftinije". :lol:
Post Reply