Dostava hrane u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#1301 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by dječak sa šibicama »

Vecina lokala i dalje imaju svoju dostavu, izadjes pred zgradu i ne placas te basnoslovne sume kojima se dostavljaci razbacuju.
User avatar
mc-twin
Posts: 3314
Joined: 18/04/2009 23:47

#1302 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by mc-twin »

striker_sarajevo wrote: 21/01/2022 14:37 Ja narucio jednom preko korpe. Bas me postidi radnik. Racun bi okruglo 20, toliko mu i dajem. Stoji on stojim ja. Reko jel sve uredu, veli baksis nista? Zamuca ja dobro, ne znam sta nabadam. Objasni ti on meni da se oni trude da dostave u tople domove, izlozeni su zimi i kisi. Da treba trud nagraditi. Nisam cifut, gledam da ostavim radniku. Samo me ovaj uze ko levata.
To je vec level bezobrazluka s njegove strane. Ne bih mu dao iz principa. Ako mu je tesko ima biro il novi poso...
User avatar
Edin H.
Posts: 46898
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#1303 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by Edin H. »

soha96 wrote: 21/01/2022 22:27 Sendvic iz Montane 5 KM kosta, dostava 4,5 KM. Das baksis i skuplja dostava od hrane :mrgreen:
:shock:
twomad
Posts: 180
Joined: 26/10/2021 10:14

#1304 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by twomad »

soha96 wrote: 21/01/2022 22:27 Sendvic iz Montane 5 KM kosta, dostava 4,5 KM. Das baksis i skuplja dostava od hrane :mrgreen:
I mene je ovo sokiralo neki dan, tortilja 6 maraka plus dostava 5.
Naplate dodatno i kratku relaciju dostave i narudzbu ispod 10 maraka.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1305 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by bitanga_sa_otesa »

pa izidjite nekad iz kuce,prosetajte ,provozajte se,bice vam jeftinije :D
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72571
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#1306 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by Velkoski »

pa dobro, šta je tu šokantno? :D

realno, nema računice za Korpu/Glovo/bilo koga drugog da neko dostavlja samo jedan sendvič
twomad
Posts: 180
Joined: 26/10/2021 10:14

#1307 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by twomad »

bitanga_sa_otesa wrote: 22/01/2022 09:32 pa izidjite nekad iz kuce,prosetajte ,provozajte se,bice vam jeftinije :D
izasao bih ja, ali sam bio potencijalno COVID pozitivan pa nisam bas htio da se setam da neko ne zaplati zbog tortilje :D
aerodinamika
Posts: 955
Joined: 21/04/2019 13:42

#1308 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by aerodinamika »

Logovan wrote: 21/01/2022 15:36
aerodinamika wrote: 21/01/2022 14:47

ko ne moze dati baksis nemam rijeci...
Nije obavezno. Ako hoćeš hoćeš, ako nećeš ne moraš.
ali je stvar kucnog odgoja, pokazujes da li si neka skrtica koja gleda u marku dvije tri kao da mu zivot od toga zavisi, neces propast za nekoliko maraka-a steci ces prijatelja :thumbup:
Staylezz wrote: 21/01/2022 14:55
Bakšiš je opcionalan. Ukoliko sam u prilici, ostavim uvijek marku-dvije, ali niko nema pravo da bude nezadovoljan ukoliko isti ne dobije. Svi mi radimo za platu i glupo je bakšiš predstavljati kao nešto obavezno.
covjek, momak, cura nebitno, ti je donio/la obrok, i neko-ko ne drzi do obraza ce biti tolika stipsa da ce gledati samo svoju guzicu, uzeti hranu i zalupit vrata...a onda na toplom sjesti i uzivati u hrani, sam ili u uskom krugu prijatelja i porodice...
ljudi koji drze do sebe, koji su odgojeni na pravim vrijednostima, gledaju da kad je dobro njima-da bude dobro i drugima, jer ako je dobro i drugom dobro je i njemu.
Uostalom, baksis ne daje ko ima vec ko je naucio, i na kraju krajeva sve to dolazi iz kuce-da li postujes necij trud, rad ili ce neki pojedinac druge tretirati kao robove i sluge
kanguru
Posts: 895
Joined: 16/12/2019 00:15

#1309 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by kanguru »

aerodinamika wrote: 22/01/2022 09:41
Logovan wrote: 21/01/2022 15:36
Nije obavezno. Ako hoćeš hoćeš, ako nećeš ne moraš.
ali je stvar kucnog odgoja, pokazujes da li si neka skrtica koja gleda u marku dvije tri kao da mu zivot od toga zavisi, neces propast za nekoliko maraka-a steci ces prijatelja :thumbup:
Staylezz wrote: 21/01/2022 14:55
Bakšiš je opcionalan. Ukoliko sam u prilici, ostavim uvijek marku-dvije, ali niko nema pravo da bude nezadovoljan ukoliko isti ne dobije. Svi mi radimo za platu i glupo je bakšiš predstavljati kao nešto obavezno.
covjek, momak, cura nebitno, ti je donio/la obrok, i neko-ko ne drzi do obraza ce biti tolika stipsa da ce gledati samo svoju guzicu, uzeti hranu i zalupit vrata...a onda na toplom sjesti i uzivati u hrani, sam ili u uskom krugu prijatelja i porodice...
ljudi koji drze do sebe, koji su odgojeni na pravim vrijednostima, gledaju da kad je dobro njima-da bude dobro i drugima, jer ako je dobro i drugom dobro je i njemu.
Uostalom, baksis ne daje ko ima vec ko je naucio, i na kraju krajeva sve to dolazi iz kuce-da li postujes necij trud, rad ili ce neki pojedinac druge tretirati kao robove i sluge
Isti odgovor kao i ovom new wave:

Opet ti o kulturi, papanluku i malograđanštini :-)

Bakšiš se ne ostavlja zato što je neko galantan ili kulturan, nego kad za to ima razlog, ili jednostavno kad si raspoložen da nagradiš dostavljača koji je pravovremen, ljubazan i pristojan. Nema to veze sa kulturom, urbanim mentalitetom ili visinom primanja jer ponovo na taj način insinuiraš da je bakšiš obavezan, a onaj ko ga ne ostavi automatski je nekulturni papak bez manira i stida :-D

U kafani i restoranu sam milion puta ostavio bakšiš kada je konobar profesionalan i trudi se da nam boravak bude ugodan. Isto tako ne pada mi na pamet da dam ni fening viška mrzovoljnom dostavljaču koji jedva nađe moju adresu, koji ne pozvoni na vrata već ja moram da izlazim nasred ulice i na kraju mi donese pizzu hladnu kao led.
kanguru
Posts: 895
Joined: 16/12/2019 00:15

#1310 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by kanguru »

aerodinamika wrote: 22/01/2022 09:41 covjek, momak, cura nebitno, ti je donio/la obrok, i neko-ko ne drzi do obraza ce biti tolika stipsa da ce gledati samo svoju guzicu, uzeti hranu i zalupit vrata...a onda na toplom sjesti i uzivati u hrani, sam ili u uskom krugu prijatelja i porodice...
Hvala mu što mi je donio obrok ali nije mi ga on donio onako od sebe, nego sam ja tu dostavu već platio. A dostava u SA nije nimalo jeftina. Vi ovdje predstavljate kao da ti dostavljači rade potpuno besplatno. Ako mu ne odgovara posao i ako misli da je loše plaćen, nek potraži drugi posao. Ja mu sigurno neću davati bakšiš zato što neki forumaš kaže da eto tako treba, a u suprotnom si papak, stipsa, nekulturan, malograđanin i šta sve niste nabrojali :-)
Last edited by kanguru on 22/01/2022 10:21, edited 3 times in total.
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#1311 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by soha96 »

bitanga_sa_otesa wrote: 22/01/2022 09:32 pa izidjite nekad iz kuce,prosetajte ,provozajte se,bice vam jeftinije :D
Izadjem logicno, nek mu gazda placa 4,5 marke :D
Al nekad kad ne mogu otici a nesto mi se bas jede, platio bih i cenera da mi donese :lol:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#1312 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by black_adrian »

Bakšiš ostavljam ako je profesionalan, ljubazan, kulturan, pa i nek kasni al fino da najavi, nije problem nikakav. Svaki put ako iole ispunjava te gore kriterije ostavim 3-4 KM, nekad i više ako mi se baš svidi usluga.

Međutim ako radi k'o da mu je zadnji dan života, ne zna ni pozdravit, preko qrtza sve radi i priča, a uz to i kasni, nema bakšiša.

Ista stvar i sa konobarima, sjednemo za sto, on dođe i usluži nas, a ostavi pomrvljen sto, mrljav, neuredan. Za šta tu da dam bakšiš?
Međutim, ako je pravi profesionalac ide fin bakšiš jer u zadnje vrijeme sresti pravog konobara postaje rijetkost.

Neko kaže, pa eto umorni su, rade, valja njima cijeli dan. Pa yebi ga jarane, nije onda to za njih ako ne mogu obavljat posao kako treba. I ja svoj posao kompletno obavljam i profesionalno, niko me ne pita jesam li umoran i je l mi pao šećer...

A taj papak gore, dostavljač, što otvoreno pita i čeka bakšiš bi otišao automatski u 100 p.m., bezobrazluk..
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#1313 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by muhafuca »

black_adrian wrote: 22/01/2022 10:22 Bakšiš ostavljam ako je profesionalan, ljubazan, kulturan, pa i nek kasni al fino da najavi, nije problem nikakav. Svaki put ako iole ispunjava te gore kriterije ostavim 3-4 KM, nekad i više ako mi se baš svidi usluga.

Međutim ako radi k'o da mu je zadnji dan života, ne zna ni pozdravit, preko qrtza sve radi i priča, a uz to i kasni, nema bakšiša.
ako cemo realno - ne radi niko dostavu kome je sve potaman i sve fino u zivotu

treba malo i razumjevanja imati za ljude sa poteskocama u zivotu.

milion problema u glavi na dnevnoj bazi i jos neki uhljeb ili babin sin ceka

da mu s osmjehom doneses sendvic na kucna vrata.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#1314 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by black_adrian »

Sve OK, al ako ne znaš reći ni dobar dan, zdravo, šta god... onda ne znam šta reći. Nazvati i reći evo kasnim 10 20min. Ako ima problema nije mu jezik van funkcije.

Po tom ispade sad da samo uhljebi naručuju. Sjedne nas 5-6, hoćemo da jedemo, baš ću se peglati i paliti auto da idem po hranu, pa još dok dočekaš da je naprave, itd.
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#1315 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by soha96 »

Nit samo uhljebi narucuju hranu nit dostavu radi samo sirotinja i ljudi sa zivotnim problemima.
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#1316 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by mali_balon »

ako mi donese na vrata dam mu 2 3 km zavisi koliko imam....ako moram.pred haustor I iz auta kroz prozor onako da nema.mu nista (ima mjesta da parkira I donese na vrata).I te vise ne zovem....
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#1317 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by mirsek »

kanguru wrote: 22/01/2022 09:50
aerodinamika wrote: 22/01/2022 09:41 covjek, momak, cura nebitno, ti je donio/la obrok, i neko-ko ne drzi do obraza ce biti tolika stipsa da ce gledati samo svoju guzicu, uzeti hranu i zalupit vrata...a onda na toplom sjesti i uzivati u hrani, sam ili u uskom krugu prijatelja i porodice...
Hvala mu što mi je donio obrok ali nije mi ga on donio onako od sebe, nego sam ja tu dostavu već platio. A dostava u SA nije nimalo jeftina. Vi ovdje predstavljate kao da ti dostavljači rade potpuno besplatno. Ako mu ne odgovara posao i ako misli da je loše plaćen, nek potraži drugi posao. Ja mu sigurno neću davati bakšiš zato što neki forumaš kaže da eto tako treba, a u suprotnom si papak, stipsa, nekulturan, malograđanin i šta sve niste nabrojali :-)

Upravo tako. :thumbup:
Inace bi u svakom kaficu i restoranu stalno trebali ostavljati baksis, sto je suludo.
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#1318 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by mirsek »

mali_balon wrote: 22/01/2022 10:51 ako mi donese na vrata dam mu 2 3 km zavisi koliko imam....ako moram.pred haustor I iz auta kroz prozor onako da nema.mu nista (ima mjesta da parkira I donese na vrata).I te vise ne zovem....
Ma ne dam ni feninga ako necu ja da zaokruzim cifru ili ako mi nije u tom trenutku cejf da mu dam, sta vam je, nismo u italijanskim restoranima gdje ti otimaju baksis na silu.
A tom sto je trazio baksis i cekao, dao bi mu najnizu ocjenu i napisao zalbu da zahtjeva baksis prilikom dostave.
kanguru
Posts: 895
Joined: 16/12/2019 00:15

#1319 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by kanguru »

mirsek wrote: 22/01/2022 10:57
mali_balon wrote: 22/01/2022 10:51 ako mi donese na vrata dam mu 2 3 km zavisi koliko imam....ako moram.pred haustor I iz auta kroz prozor onako da nema.mu nista (ima mjesta da parkira I donese na vrata).I te vise ne zovem....
Ma ne dam ni feninga ako necu ja da zaokruzim cifru ili ako mi nije u tom trenutku cejf da mu dam, sta vam je, nismo u italijanskim restoranima gdje ti otimaju baksis na silu.
A tom sto je trazio baksis i cekao, dao bi mu najnizu ocjenu i napisao zalbu da zahtjeva baksis prilikom dostave.
:thumbup:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1320 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by bitanga_sa_otesa »

twomad wrote: 22/01/2022 09:37

izasao bih ja, ali sam bio potencijalno COVID pozitivan pa nisam bas htio da se setam da neko ne zaplati zbog tortilje :D
pa operi ruke i stavi masku :razz: :razz:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1321 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by bitanga_sa_otesa »

soha96 wrote: 22/01/2022 10:02
Izadjem logicno, nek mu gazda placa 4,5 marke :D
Al nekad kad ne mogu otici a nesto mi se bas jede, platio bih i cenera da mi donese :lol:
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

a vezano za tog sto kamci ,cuj na zimi je i kisi :lol: :lol: :lol:
i ja sam cijeli zivot vani ,na snijegu ,kisi, suncu...pa ne trazim baksis,radim za platu ...
kanguru
Posts: 895
Joined: 16/12/2019 00:15

#1322 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by kanguru »

New wave wrote: 20/01/2022 22:39 Meni je vrhunac malogradjanstva i egoizma kad neko naruci hrane za 20,30,50,100 KM i ne ostavi barem marku bakšiša ovim dostavljačima. Realno, ko naruci hrane za 50 KM nije sirotinja dapače. Oni momci iz Korpe govore da se zna desiti da na pet narudzbi zaredom nemaju feninga baksisa, a 2 KM im je sat, te dostava 1,5 KM sto je bijedno realno jer rade sa svojim autima, pa im baksis pravi razliku. Pa ostavi ljudima marku, dvije, tri..rade tu jer ih je nevolja natjerala. A generalno papak na kvadrat je svako ko ne ostavlja baksis, bilo gdje, a puno je kod nas takvih.
Ovom zadnjom rečenicom si rekao sve o svojoj kulturi, odgoju i urbanom mentalitetu.

Dedo vam ostavljao bakšiše na svakom ćošku pa ovdje pjenite što nisam zakitio jadnog dostavljača :D
Last edited by kanguru on 22/01/2022 11:34, edited 1 time in total.
kanguru
Posts: 895
Joined: 16/12/2019 00:15

#1323 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by kanguru »

mirsek wrote: 22/01/2022 10:57
mali_balon wrote: 22/01/2022 10:51 ako mi donese na vrata dam mu 2 3 km zavisi koliko imam....ako moram.pred haustor I iz auta kroz prozor onako da nema.mu nista (ima mjesta da parkira I donese na vrata).I te vise ne zovem....
Ma ne dam ni feninga ako necu ja da zaokruzim cifru ili ako mi nije u tom trenutku cejf da mu dam, sta vam je, nismo u italijanskim restoranima gdje ti otimaju baksis na silu.
A tom sto je trazio baksis i cekao, dao bi mu najnizu ocjenu i napisao zalbu da zahtjeva baksis prilikom dostave.
Sve potpisujem, svaka čast :thumbup:
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2017
Joined: 14/06/2017 17:07

#1324 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by MehmedPasaMoric »

Dajete li baksis radnicima komunalnog preduzeca koji vam istresaju kontejner i metu ispred ulaza? Plata im je manja od dostavljaca, posao tezi, a isto tako su vani na kisi, snijegu, suncu itd... Sto ne mogu burzuja

Ako sam nekad nekome dao baksis to je bilo majstorima, da nagradim njihov trud, rad i znanje koje su ulozili da rijese neki problem koji ja nisam mogao. Ako mi vulkanizer zamijeni 4 gume i kaze ne znam 25 maraka naravno da cu dati 30 jer covjek ima radnju, masine, troskove, plus uradio je za 10 minuta nesto sto bi meni trebalo pola dana, plus znam da mi nece otpasti tocak jer ga je postavio neko ko zna sta radi. Gdje se tu uklapa dostavljac? Gdje se uklapa konobar koji od kuce donese kutiju caja i prodaje ga po marku po kesici i tako zaradi dodatnih 20-30 maraka dnevno? Smijesno
Last edited by MehmedPasaMoric on 22/01/2022 11:59, edited 1 time in total.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1325 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by bitanga_sa_otesa »

MehmedPasaMoric wrote: 22/01/2022 11:52 Dajete li baksis radnicima komunalnog preduzeca koji vam istresaju kontejner i metu ispred ulaza? Plata im je manja od dostavljaca, posao tezi, a isto tako su vani na kisi, snijegu, suncu itd... Sto ne mogu burzuja

Ako sam nekad nekome dao baksis to je bilo majstorima, da nagradim njihov trud, rad i znanje koje su ulozili da rijese neki problem koji ja nisam mogao. Ako mi vulkanizer zamijeni 4 gume i kaze ne znam 25 maraka naravno da cu dati 30 jer covjek ima radnju, masine, troskove, plus uradio je za 10 minuta nesto sto bi meni trebalo pola dana, plus znam da mi nece otpasti tocak jer ga je postavio neko ko zna sta radi. Gdje se tu uklapa dostavljac?
bravo :sax:
Post Reply