Dostava hrane u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#1026 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by Thorgerson »

un1ted wrote: 11/11/2021 08:59 Ali zašto, sta država gubi ako student radi?
Pa receno ti je iznad.

Zamisli sad da se svi studenti natakare na biro. Pored ionako ogromne stope nezaposlenosti, ona bi skocila u nebesa.

Jer nam je sve nakaradno.

Narocito sto vecina tih studenata ustvari i ne trazi posao.

Isto je i sada glupost na birou drzati ljude koje uopste aktivno ne traze posao. To nisu nezaposlene osobe. Moja dajdzinica na birou citav zivot, zena je domacica. Al ide na biro zbog zdravstvenog. Takvih je na hiljade. To se mora rijesiti.

Il hiljade onih koji rade na crno, a idu na biro.

Ja govorim razlog u ovom trenutnom sistemu zasto drzavi to ne odgovara.
vendetta87
Posts: 264
Joined: 08/10/2008 09:35

#1027 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by vendetta87 »

Evo opet ja da se javim, da nastavim ovaj offtopic, ali sta cu povuce me ova tema haha

Stvarno nije tacno da moras biti na birou prije zasnivanja radnog odnosa. Prijava na biro je regulisana Zakonom o posredovanju i zaposljavanju nezaposlenih osoba FBiH i vjerujte kad vam kazem da nema obavezne prijave na biro to je pravo svakog nezaposlenog gradjanina. Naravno ja podsticem svakoga da zakone cita, jer informisan gradjanin je i opasan gradjanin kojeg nije lako muntati, a sto se nazalost dogadja i precesto ovdje.

Dalje, status studenta je regulisan Zakonom o visokom obrazovanju KS, koji ni na kakav nacin ne tretira radne odnose i sl., vec iskljucivo uslove za postizanje statusa redovnog studenta (prosjek, da li se prvi put upisujes u godinu itd.)

Zamislite apsurda u kojem bi fakultet zabranio nekom nadarenom studentu da radi (ukoliko je on sposoban uskladiti fakultetske i radne obaveze npr.), a upravo taj fakultet bi valjda trebao imati za zadatak da omoguci covjeku u neka doba valjda da se zaposli, ima normalan zivot… to je ja mislim minimum koji se ocekuje kad se faks upisuje haha

Ta prica nesto nezaposlenost, statistika mislim da je isto deplasirana, jer postoji nesto sto se zove radno aktivno i neaktivno stanovnistvo, te nezaposleni i sl. Tu dolazimo do jedine moguce problematike ove cijele price. Naime, poznato je svima ja mislim da lica na birou uzivaju prava iz zdravstvenog osiguranja, tj. Sluzba za zaposljavanje placa njihovo zdrav. osiguranje. Buduci da je po Zakonu o zdravstvenom osiguranju redovnom studentu osigurano pravo zdrav. zastite, a to osiguranje placa Min. Obrazovanja kantona, ovdje dolazi do kolizije dva osnova zdravstvenog osiguranja i zbog toga se ne moze dozvoliti da redovni student bude prijavljen na biro za zaposljavanje.

Medjutim, direktno zaposljavanje studenta u radni odnos sa prijavom na obavezna osiguranja, sa preskakanjem biroa koji svakako nije obavezan, je itekako moguce (opet imajuci u vidu da student mora uskladiti svoje fakultetske i radne obaveze u skladu sa potrebama i poslodavca i fakulteta - sto u praksi zna biti zeznuto).
User avatar
Kal El
Posts: 6247
Joined: 07/04/2013 21:49

#1028 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by Kal El »

Je li Korpi stvarno fali dostavljače?

Nikad do sada mi se nije desilo da moram naručiti nešto u krugu od 4km..

Edit: Skinuo Glovo, i oni ne rade dostave trenutno :lol:
kio01
Posts: 1095
Joined: 19/08/2017 15:56

#1029 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by kio01 »

Offtopic, ali me zanima kako funkcionise ako radis za Glovo, koliko sam shvatio mozes kad god da se ukljucis na aplikaciju i radis koliko mozes/hoces? Pretpostavljam da ima neki minimalan broj sati sedmicno.
Ima li kurira iz Glova da mi pojasne?
Saka
Posts: 2586
Joined: 25/02/2011 11:49

#1030 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by Saka »

Kal El wrote: 22/11/2021 15:50 Je li Korpi stvarno fali dostavljače?

Nikad do sada mi se nije desilo da moram naručiti nešto u krugu od 4km..

Edit: Skinuo Glovo, i oni ne rade dostave trenutno :lol:
Meni se treci-cetvrti put desava kad hocu da narucim da ne moze, ili ogranice na 5km ili sad na 4km. Jos hoce 4KM za tih 5.5km. Na kraju kad su skinuli ogranicenje kaze server je preopterecen pa se ne moze naruciti. Katastrofa, ne mogu izdrzati kapacitet ni ljudstvom ni infrastrukturom.

Na kraju Glovo isporucio bez problema, kod njih bar nema serverskih problema. :)
User avatar
Kal El
Posts: 6247
Joined: 07/04/2013 21:49

#1031 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by Kal El »

Saka wrote: 22/11/2021 20:20
Kal El wrote: 22/11/2021 15:50 Je li Korpi stvarno fali dostavljače?

Nikad do sada mi se nije desilo da moram naručiti nešto u krugu od 4km..

Edit: Skinuo Glovo, i oni ne rade dostave trenutno :lol:
Meni se treci-cetvrti put desava kad hocu da narucim da ne moze, ili ogranice na 5km ili sad na 4km. Jos hoce 4KM za tih 5.5km. Na kraju kad su skinuli ogranicenje kaze server je preopterecen pa se ne moze naruciti. Katastrofa, ne mogu izdrzati kapacitet ni ljudstvom ni infrastrukturom.

Na kraju Glovo isporucio bez problema, kod njih bar nema serverskih problema. :)
Skinuo Glovo rekoh da vidim može li kod njih i nisam uopšte mogao jer zbog gužve/manjka dostavljača ili zbog čega...još dok sam se namučio sa adresom jbt.
topss
Posts: 368
Joined: 10/11/2020 02:38

#1032 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by topss »

Kal El wrote: 22/11/2021 20:30
Saka wrote: 22/11/2021 20:20
Meni se treci-cetvrti put desava kad hocu da narucim da ne moze, ili ogranice na 5km ili sad na 4km. Jos hoce 4KM za tih 5.5km. Na kraju kad su skinuli ogranicenje kaze server je preopterecen pa se ne moze naruciti. Katastrofa, ne mogu izdrzati kapacitet ni ljudstvom ni infrastrukturom.

Na kraju Glovo isporucio bez problema, kod njih bar nema serverskih problema. :)
Skinuo Glovo rekoh da vidim može li kod njih i nisam uopšte mogao jer zbog gužve/manjka dostavljača ili zbog čega...još dok sam se namučio sa adresom jbt.
Ono sa lokacijom im ne valja. Ja upisem svoju adresu oni me oznace na mjesto koje nije ni blizu. :lol:
Svaki put me zovu da im objasnim gdje je.
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#1033 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by Raigor Stonehoof »

topss wrote: 22/11/2021 21:26
Kal El wrote: 22/11/2021 20:30

Skinuo Glovo rekoh da vidim može li kod njih i nisam uopšte mogao jer zbog gužve/manjka dostavljača ili zbog čega...još dok sam se namučio sa adresom jbt.
Ono sa lokacijom im ne valja. Ja upisem svoju adresu oni me oznace na mjesto koje nije ni blizu. :lol:
Svaki put me zovu da im objasnim gdje je.
To je do google mapsa, pogresna ti adresa. I kod mene je isti kurac, upisem adresu, pin se pojavi 300 metara dalje. Na korpi ga mozes rucno postaviti pa te nece zvati, ne znam moze li se na Glovi rucno pomjerati
topss
Posts: 368
Joined: 10/11/2020 02:38

#1034 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by topss »

Raigor Stonehoof wrote: 22/11/2021 21:38
topss wrote: 22/11/2021 21:26

Ono sa lokacijom im ne valja. Ja upisem svoju adresu oni me oznace na mjesto koje nije ni blizu. :lol:
Svaki put me zovu da im objasnim gdje je.
To je do google mapsa, pogresna ti adresa. I kod mene je isti kurac, upisem adresu, pin se pojavi 300 metara dalje. Na korpi ga mozes rucno postaviti pa te nece zvati, ne znam moze li se na Glovi rucno pomjerati
Nastimam rucno ali onda pise nepravilna adresa. :lol:
Dimu1927
Posts: 3955
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#1035 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by Dimu1927 »

kio01 wrote: 22/11/2021 18:42 Offtopic, ali me zanima kako funkcionise ako radis za Glovo, koliko sam shvatio mozes kad god da se ukljucis na aplikaciju i radis koliko mozes/hoces? Pretpostavljam da ima neki minimalan broj sati sedmicno.
Ima li kurira iz Glova da mi pojasne?
u korpi je 40h sedmicno minimum, za glovo ne znam, vjerovatno slicno nesto
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#1036 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by un1ted »

Napiši u opisu adrese da kurir prati pin pa ga pomjeri ručno. Isto I kod mene, cmar smo na mapi, pa nas ni Google ne uzima za ozbiljno. Upišem adresu i broj, ona 300 metara dalje, još pokazuje na kuće a ja u zgradi.

Sto se tice vozača, pisao sam sta kuriri mahalaju, ne može niko raditi na ugovoru o djelu, a studenti nikako. Svi su dobili kazne. Ako mene lažu y lažem I ja.
User avatar
Kal El
Posts: 6247
Joined: 07/04/2013 21:49

#1037 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by Kal El »

topss wrote: 22/11/2021 23:10
Raigor Stonehoof wrote: 22/11/2021 21:38

To je do google mapsa, pogresna ti adresa. I kod mene je isti kurac, upisem adresu, pin se pojavi 300 metara dalje. Na korpi ga mozes rucno postaviti pa te nece zvati, ne znam moze li se na Glovi rucno pomjerati
Nastimam rucno ali onda pise nepravilna adresa. :lol:
Ma ja, na Korpi mi odmah pokaže tačno gdje sam, dok na Glovi on mi broj ulice pomjeri na 22 umjesto na 3...

Ovo je ja mislim 4ti put gdje mu dam šansu i u roku od 15min izbrišem, a vala ni Korpa me počinje nervirati, zbog 20kf oni meni još marku hoće da naplate :lol:

Vala imam u blizini odmah picerija koja ima odlične pizze i sad uveli i donere. Mala radnja a zlatna :mrgreen: Korpa bi mi naplatila dostavu 2.5KM da naručim preko njih haha a ni 100m od mene.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#1038 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by un1ted »

Pa ne ide to tako druže. Jesi ti 100m od restorana ali nije vozač, treba ga platiti da dodje, tebi dostavi i ide dalje. Gdje ćeš naručivati nesto tako blizu I žaliti we na cijenu. To treba biti 10KM

Ja.narucujem samo one koji su dalje ali znam da je ruta dobra do mene
topss
Posts: 368
Joined: 10/11/2020 02:38

#1039 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by topss »

Kal El wrote: 23/11/2021 00:33
topss wrote: 22/11/2021 23:10

Nastimam rucno ali onda pise nepravilna adresa. :lol:
Ma ja, na Korpi mi odmah pokaže tačno gdje sam, dok na Glovi on mi broj ulice pomjeri na 22 umjesto na 3...

Ovo je ja mislim 4ti put gdje mu dam šansu i u roku od 15min izbrišem, a vala ni Korpa me počinje nervirati, zbog 20kf oni meni još marku hoće da naplate :lol:

Vala imam u blizini odmah picerija koja ima odlične pizze i sad uveli i donere. Mala radnja a zlatna :mrgreen: Korpa bi mi naplatila dostavu 2.5KM da naručim preko njih haha a ni 100m od mene.
Ja uvijek zaokruzim pa im platim vise. Ali ako su tako bezobrazni da sami traze onda necu vise. Svakako dovoljno zaradjuju. :thumbup:
User avatar
escobar__
Posts: 8856
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#1040 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by escobar__ »

Jel ovo Glovo ukinuo ocjene, ne nudi mi više lajk i dislajk poslije narudžbe?
User avatar
Kal El
Posts: 6247
Joined: 07/04/2013 21:49

#1041 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by Kal El »

Šteta ne radi ova moja picerija nedeljom pa moram naručiti, sad naručio u 12:40, i prije 10min je dobio :lol:
made_in_sarajevo
Posts: 5571
Joined: 06/05/2013 23:05

#1042 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by made_in_sarajevo »

zadnjih par narucivanja preko korpe zmaj stanica ili food club stup na poslu i svaki put je kasnjenje, fali kurira, dok nadjemo kurira saljemo. narudzbe su ovako 9-9:30 ujutro za dorucak i to se pocelo desavati ovo u zadnje vrijeme. jel to nije vise toliko bajno pa im odose vozaci cim prije.

evo sad oko 9:30 narucio i nakon 10min tek izbacilo da je prihvacena narudzba i da cu je dobiti za 36min ali jos uvijek ne prebacuje da je narudzba u pripremi, stoji samo da je prihvacena i upozorenje fali kurira
User avatar
Didier
Posts: 2167
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1043 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by Didier »

Meni se dosad na Dobrinji nikad nije desilo da fali vozača na Korpi. Kuriri uvijek super ljubazni, bilo je i cura.

Glovo nisam pokušavao, iritantne su mi njihove reklame, tako da ne želim.

Zna li neko detalje koliko se može zaraditi, kontam sestriću da preporučim da voza bicikl po centru i dostavlja...
User avatar
Kal El
Posts: 6247
Joined: 07/04/2013 21:49

#1044 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by Kal El »

made_in_sarajevo wrote: 06/12/2021 09:45 zadnjih par narucivanja preko korpe zmaj stanica ili food club stup na poslu i svaki put je kasnjenje, fali kurira, dok nadjemo kurira saljemo. narudzbe su ovako 9-9:30 ujutro za dorucak i to se pocelo desavati ovo u zadnje vrijeme. jel to nije vise toliko bajno pa im odose vozaci cim prije.

evo sad oko 9:30 narucio i nakon 10min tek izbacilo da je prihvacena narudzba i da cu je dobiti za 36min ali jos uvijek ne prebacuje da je narudzba u pripremi, stoji samo da je prihvacena i upozorenje fali kurira
Eh to se meni desilo jučer sa Zmajom, tačno 1h i 10min prošlo od narudžbe do dostave.

Šteta, Korpa je baš odličan bio.
User avatar
madesa
Posts: 4192
Joined: 26/07/2013 02:37

#1045 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by madesa »

made_in_sarajevo wrote: 06/12/2021 09:45 zadnjih par narucivanja preko korpe zmaj stanica ili food club stup na poslu i svaki put je kasnjenje, fali kurira, dok nadjemo kurira saljemo. narudzbe su ovako 9-9:30 ujutro za dorucak i to se pocelo desavati ovo u zadnje vrijeme. jel to nije vise toliko bajno pa im odose vozaci cim prije.

evo sad oko 9:30 narucio i nakon 10min tek izbacilo da je prihvacena narudzba i da cu je dobiti za 36min ali jos uvijek ne prebacuje da je narudzba u pripremi, stoji samo da je prihvacena i upozorenje fali kurira
pa nema ih po ovom vremenu sa biciklima i motorima, realno auto svoje da koristis plus gorivo tesko da je isplatljivo.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#1046 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by un1ted »

Ma ovo vrijeme, cak je i moja tetka pocela da narucuje, koja je strogo protiv dostave. Kaze vidi vani snijega, nisam budala da izadjem :D

Ja ne narucujem u vrijeme nagle promjene vremena i od 16:30 do 18:00 jer znam da je vani kretanje 20km/h saobracaja u Sa. Cim malo padne kiša ili snijeg, ljudi zaborave voziti.
Dimu1927
Posts: 3955
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#1047 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by Dimu1927 »

made_in_sarajevo wrote: 06/12/2021 09:45 evo sad oko 9:30 narucio i nakon 10min tek izbacilo da je prihvacena narudzba i da cu je dobiti za 36min ali jos uvijek ne prebacuje da je narudzba u pripremi, stoji samo da je prihvacena i upozorenje fali kurira
restoran oznaci da je narudzba u pripremi zavisno od svojih kapaciteta (mozda u tvom slucaju samo nisu kliknuli ali je spremaju), a i u skladu sa ocekivanim vremenom dolaska kurira po hranu

ako i njima pise da nema slobodnog kurira nece ti poceti odmah praviti narudzbu da ne bi stajala spremna i hladila se dok kurira jos nema, obicno se tempira da bude gotova kad i kurir dodje ili da on saceka
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2480
Joined: 16/06/2014 20:33

#1048 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by Dosadno mii »

Ako se otkaze narudzba nakon koliko dodju pare na racun
Edit
Doslo je kao korpa kredit
radijator
Posts: 382
Joined: 25/01/2003 00:00

#1049 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by radijator »

Dosadno mii wrote: 08/12/2021 20:24 Ako se otkaze narudzba nakon koliko dodju pare na racun
Edit
Doslo je kao korpa kredit
Vrate oni i pare na racun, zavisno od banke, meni su na intesu vracali za dan-dva, mada u zadnje vrijeme jednostavno uzmem kredit.. potrosi se svakako :)
User avatar
Dr Kova
Posts: 14576
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#1050 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by Dr Kova »

Izgleda da je Korpa zaposlila nove kurire, vidim povećan domet na 7 km i dosta su brzi. Zadnje dvije narudžbe extra. :thumbup:
Post Reply