Dostava hrane u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
laserShow
Posts: 4088
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#2151 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by laserShow »

A jbga ja u klin ti u plocu. Postavim ti crno na bijelo i opet se drzis svoje price. Naravno da se danas nista ne radi dzabe, ali taj biznis dostave je toliko labilan i niskoprofitabilan da je to nenormalno.

https://westobserver.com/news/europe/de ... n-in-2022/
Delivery Hero, The German food delivery group reached a net loss of 2,975.1 million euros in the year 2022, in which it completed the takeover of the Spanish company Glovo. Red numbers 165% higher than those of the previous year, and which were caused by multiple impairments and corrections made on the value of some of their latest investments.
Analysts expect Uber Eats to lose money on every order for at least the next five years
https://qz.com/1693843/uber-eats-will-l ... n-analysts
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72908
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#2152 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by Velkoski »

pa nije Korpa jedina dostavljačka opcija već godinama, ali je evidentno većini najomiljenija opcija

samo app im je 10x bolji od Glovinog, iako naravno iritira što 90% vremena stoji ona narandžasta poruka. Uostalom, ne kontam više ove rasprave, sve što mi se ne sviđa jednostavno prestanem koristiti, ne drži mi niko pištolj na čelu
User avatar
laserShow
Posts: 4088
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#2153 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by laserShow »

Meni je svejedno koja je koja i sta radi, ali cisto razmjenjujem cinjenice, a ne zakljucke. Pokusavam da shvatim kako neko ne shvata da njegova narudzba od 15KM nije prioritetna, ili kako ne shvata da je i 4KM dostava malo iz ugla profita.

Mozda bude kada uvezemo nepalce pa ih budemo placali po markicu.

Kaze osladile se pare, ja postaivm fin izvjestaj gdje nisu ni na nuli :D
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#2154 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by dječak sa šibicama »

Dakle, posluju sa gubitkom? i koja je poente tih firmi, kako mislis uzece jednog dana monopol, ako je to nemoguce. Glovo ili Wolt, uzmimo njih dvoje, odustace na kraju i opstace ovaj drugi i onda on dere?

Ko mu garantuje da se nece pojaviti sljedeca konkurencija.

Ne ides u biznis ovog tipa da bi stvarao gubitke, prosta logika. Ti monopol na tu vrstu posla mozes imati samo kao Suljagicevi mafijasi, koji napadaju konkurenciju fizicki i slicno. A i to mu nece pomoci jer vec ima konkurenciju a Uber ce doci kad tad.

I taxo kaze da se pati i tesko se zivi nema dobiti kme, a svaki ima novo auto i ne znam nijednog taxu da gladuje.

Ako im je posao labilan i niskoprofitabilan, onda neka zatvore vrata i odustanu od posla. A mogu udariti premium dostave, ovaca ce uvijek biti.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72908
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#2155 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by Velkoski »

laserShow wrote: 19/01/2024 13:47 Meni je svejedno koja je koja i sta radi, ali cisto razmjenjujem cinjenice, a ne zakljucke. Pokusavam da shvatim kako neko ne shvata da njegova narudzba od 15KM nije prioritetna, ili kako ne shvata da je i 4KM dostava malo iz ugla profita.

Mozda bude kada uvezemo nepalce pa ih budemo placali po markicu.

Kaze osladile se pare, ja postaivm fin izvjestaj gdje nisu ni na nuli :D
nemoj argumentima, ovdje se raspravlja samo anegdotalno :mrgreen:
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25832
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#2156 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by BHF_Manijak »

Velkoski wrote: 19/01/2024 13:46 pa nije Korpa jedina dostavljačka opcija već godinama, ali je evidentno većini najomiljenija opcija

samo app im je 10x bolji od Glovinog, iako naravno iritira što 90% vremena stoji ona narandžasta poruka. Uostalom, ne kontam više ove rasprave, sve što mi se ne sviđa jednostavno prestanem koristiti, ne drži mi niko pištolj na čelu
Tacno tako. Glovo je i meni ocajna aplikacija, plus sto mene iz nekog razloga nece da prodje naplata karticom, ide nesto collecting browser data ili nesto tako i tu je kraj. Kad izadjem i udjem u aplikaciju, izbaci mi kao vasa banka nije saglasna sa ovom vrstom transakcije ha hu, tako da sam odustao skroz, a nemam opciju kao na Korpi da keshom platim. :roll:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#2157 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by dječak sa šibicama »

laserShow wrote: 19/01/2024 13:47 Meni je svejedno koja je koja i sta radi, ali cisto razmjenjujem cinjenice, a ne zakljucke. Pokusavam da shvatim kako neko ne shvata da njegova narudzba od 15KM nije prioritetna, ili kako ne shvata da je i 4KM dostava malo iz ugla profita.

Mozda bude kada uvezemo nepalce pa ih budemo placali po markicu.

Kaze osladile se pare, ja postaivm fin izvjestaj gdje nisu ni na nuli :D
Pa onda naglasis u aplikaciji "ne dostavljamo ispod 50km" i da vidim koliko ce imati narudzbi dnevno.

U tome je kech, on bi na dostavi hrane da zaradi milione, pa ne moze bratko. Ne poslujes sa dijamantima i zlatom nego sa pljeskavicama.

Trziste je takvo kakvo je.
User avatar
laserShow
Posts: 4088
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#2158 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by laserShow »

dječak sa šibicama wrote: 19/01/2024 13:49 Dakle, posluju sa gubitkom? i koja je poente tih firmi, kako mislis uzece jednog dana monopol, ako je to nemoguce. Glovo ili Wolt, uzmimo njih dvoje, odustace na kraju i opstace ovaj drugi i onda on dere?
Ne znam odgovor na to pitanje. Znam samo ono sto sam citao, a ne odnosi se samo na BIH, da se radi s malim profitom, ili nikakvim, sve dok se ne dodje za 5-6 godina na nivo profitabilnosti. Ako neko ima strucnij iz ekonomije neka objasni, ja sam samo sherovao cinjenice i rezultate koji su javno dostupni.

Tako da mogu posmatrati sa strane dostavljaca, gdje mi drug radi i odlicno zaradjuje, te sa vlastite strane kao kupca, kojem dostava mozda i jeste malo veca, ali kada poslozim ulozeno dobijeno, sasvim je ok. Da ja sjednem u auto, odem po to, vratim se, potrosit cu isto, ili priblizno, a mogao sam hanumu tamburati.
Pa onda naglasis u aplikaciji "ne dostavljamo ispod 50km" i da vidim koliko ce imati narudzbi dnevno.
Dostavljaju. Kada dodjes na red. To sto se ima prioritet ko vise plati, pa boze moj cari demokratije. I na cekiranju za avion ulazis prvi ako platis priority :D
User avatar
auspuhc
Posts: 2099
Joined: 04/02/2022 14:06

#2159 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by auspuhc »

xoklix wrote: 19/01/2024 11:57 Zadnja 3-4x sve multi dostava i hrana dođe potkuhana.
Narudžbu stave na čekanje fol zbog nedostatka kurira, a u 14:16h naručeno, tek u 15:01 proslijedili restoranu narudžbu.
Haman 2 sata čekanja... Ovim te prisiljavaju da koristiš tzv. premium opciju i doplatis 1.50 KM.
Imaju mahanje od mene...
Sta fali dati marku i po vise?
User avatar
auspuhc
Posts: 2099
Joined: 04/02/2022 14:06

#2160 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by auspuhc »

Zoooka wrote: 19/01/2024 12:00 Siguran sam da će propasti bez tebe.

Marka i pol je džaba, obzirom da ti je na vrata donose. Nema ti druge nego da naučiš kuhati i da svaki dan gubiš po par sati.
Mene korpa spasava zenidbe. Ovako mi ne treba niko ko ce mi kuhati.
kakaljin
Posts: 11654
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#2161 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by kakaljin »

laserShow wrote: 19/01/2024 12:48
Nokian808 wrote: 18/01/2024 20:06 Ja zivim u zgradi bez lifta. Da hocu silaziti zvao bi ove objekte koji imaju besplatnu dostavu Zmaj itd.
Ako placam Korpu hocu na vrata, istina ako donese unutar sat vremena uvijek dam 2-3 KM extra...
Samo budala, ili onaj ko hoce malo aktivnosti silazi po narudzbu. Dostava je DO VRATA i ako nekoga dostavljac izlevati, apsolutno je do njega.
Ja dostavaljaca docekam uvijek ispred ulaza, jer je meni tako lakse kad vidim da je usao u ulicu ja izadjem isprd i taman bude pred ulazom. Meni dobro. On ostavio auto odmah ispred haostora iako je zabranjeno nije trazio parking pa trazio zvono.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#2162 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by dječak sa šibicama »

Ako oni imaju dovoljno musterija koje ce platiti i 10 km za premium dostavu, svaka cast, sretno im.

Ovdje je samo problem sto oni u teoriji dostavljaju i nize narudzbe, a u praksi to ne rade, dakle glumataju. Budi otvoren, radimo samo za velike pare, mi smo luksuzna firma, i to je to.

Ima konkurencija, hvala Bogu. Ja znam da balkanceros biznis zamislja tako sto ce podmazati ovdje, podmazati ondje, sprijeciti konkurenciju da dodje, i onda derati. Ali malo se zajebo.

Te price kako Lidl, Glovo, Wolt i svi ti zli nedomaci lanci dolaze da nas pljackaju i uniste domaceg hadziju koji se pati, jesu samo klasicna ubleha.
User avatar
laserShow
Posts: 4088
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#2163 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by laserShow »

dječak sa šibicama wrote: 19/01/2024 13:58 Ovdje je samo problem sto oni u teoriji dostavljaju i nize narudzbe, a u praksi to ne rade, dakle glumataju. Budi otvoren, radimo samo za velike pare, mi smo luksuzna firma, i to je to.
Joj ti svoje pa svoje. Je li treba da ti postavim svoje narudzbe od 10KM i od 35KM? Takav je alrtogirtam, kada se onemoguce narudzbe onemoguce se za sve OSIM ZA VECE NARUDZBE iznad nekog iznosa. Zasto? Zato sto ce veci bonus ici kuriru, doci ce mu notifikacija da se ukljuci da je veca zarada etc i odmah se ta narudzba moze opsluziti.

Za narudzbu od 10KM ne moze dati nista vise pa je bolje i ne opsluziti je, ili kada se smanji broj narudzbi. Prosto jbte.
Zoooka
Posts: 4890
Joined: 14/04/2022 13:22

#2164 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by Zoooka »

auspuhc wrote: 19/01/2024 13:55
Zoooka wrote: 19/01/2024 12:00 Siguran sam da će propasti bez tebe.

Marka i pol je džaba, obzirom da ti je na vrata donose. Nema ti druge nego da naučiš kuhati i da svaki dan gubiš po par sati.
Mene korpa spasava zenidbe. Ovako mi ne treba niko ko ce mi kuhati.
:thumbup:

Realno nije ni skupo kad skontaš da ne gubiš vrijeme, da ne moraš prati suđe (ne uključuješ mašinu) naručiš, pojedeš i dalje se posvetiš šta god da radiš. Ljudi olako zanemaruju taj aspekt i sve gledaju kroz novčanice.

Bilo je na forumu i onih što su kupovali najjeftinije sastojke za pizzu i na kraju ih pizza opet izađe po 8 KM, pa dok to kupiš, napraviš, opereš. Uštediš 2 KM a potrošiš 3 sata više.
User avatar
laserShow
Posts: 4088
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#2165 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by laserShow »

dječak sa šibicama wrote: 19/01/2024 13:58 Te price kako Lidl, Glovo, Wolt i svi ti zli nedomaci lanci dolaze da nas pljackaju i uniste domaceg hadziju koji se pati, jesu samo klasicna ubleha.
Haj necu vise, ali imas finan izvjestaj gdje vidis koliko su u minusu. Ne zapitas se zasto?

Sto se mene tice neka ih ima 101, ali od ovoga sto sada imamo nece biti bolje, jednostavno NE MOZE.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#2166 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by dječak sa šibicama »

Pa vec sam rekao, ako im se ne isplati, kljuc u bravu. Nista jednostavnije.

Opet ce restorani angazovati svoje automobile, sidjes pred zgradu, kome se isplati. Ko sto je i bilo.

Ali na dostavi pljeskavica niko velike pare nece zaraditi, bar ne u BiH.
Nokian808
Posts: 935
Joined: 13/05/2013 20:50

#2167 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by Nokian808 »

dječak sa šibicama wrote: 19/01/2024 13:25 Jedino sto oni nikada nigdje nisu izgurali konkurenciju i uzeli monopol pa derali cijenama, posto ih ima vise tih kapaciteta i nemoguce je da Glovo izgura Wolt ili obratno.

Imaju profit, da nemaju ne bi hodali ljudi sa onim korpama na ledjima, itekako imaju profit. Restoran spusti svoju marzu, a ionako im je ogromna, digne se cijena za dostavu mislim cijena hrane, vrlo cesto je na Korpi odredjena pizza ili porcije cevapa za marku skuplja nego u objektu.

To je samo balkanski nacin razmisljanja, idem da budem monopolista pa da derem raju okolo. Tako se ne posluje vani, mislim bi oni rado ali ne mogu jer nisu sami, ne mozes imati monopol na trgovinu ili na dostavu hrane, taxi sluzbu i slicno. Mozes u svjernoj koreji.
Ja sam imao cesto slucaj da je cijena na Korpi cak i niza nego u samom objektu kao akcija.
Jednom i provjerio i fakat je u objektu bila visa cijena nego preko Korpe. E kako to funkcionira vjerojatno se Korpa odrekne onog svog procenta ili ga smanji ne znam ali se cesto vise isplati naruciti preko Korpe nego direktno otici u restoran.
User avatar
laserShow
Posts: 4088
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#2168 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by laserShow »

Ma i restoranu se isplati, posebno koji je frekventan. Ne zauzimas mu prostor i sl.
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19554
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#2169 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by teskeredzic_22 »

laserShow wrote: 19/01/2024 14:01
dječak sa šibicama wrote: 19/01/2024 13:58 Te price kako Lidl, Glovo, Wolt i svi ti zli nedomaci lanci dolaze da nas pljackaju i uniste domaceg hadziju koji se pati, jesu samo klasicna ubleha.
Haj necu vise, ali imas finan izvjestaj gdje vidis koliko su u minusu. Ne zapitas se zasto?

Sto se mene tice neka ih ima 101, ali od ovoga sto sada imamo nece biti bolje, jednostavno NE MOZE.
U čemu je problem ?

Nije valjao Maršal , planska privreda , redovi , falio jogurt , više Coca - cole , više televizijskih kanala , pičke materine da prostiš.

Naravno da su i komunizam i socijalizam prevaziđeni odavno i da smo se trebali organizovati po tržišnim standardima ali smo od prvog dana propasti socijalizma prodali sve ono što smo imali i mogli za sitne pare i interese i nageli guzicu Americi i liberalnom kapitalizmu da bi smo sačuvali zastavu na Menhetnu ispred zgrade UN-a.

S obzirom da smo ponudili sve , ovo je samo rezultat onoga što ničega nismo imali , niti smo željeli braniti šta domaće niti nam je bilo kakav nacionalni interes bio u pitanju , sve vrijeme smo se borili da se "utalimo" , "ugradimo" , "snađemo" i ako ikako možemo da ne platimo porez , doprinose i radnike , država je sjebana bila od prvog dana , nije bilo teško sjebati je do neprepoznatljivosti.

Svi ovi brendovi sa zapada su DOBRODOŠLI , nek sjebu SVE nek srokaju svo tržište.

Mi ćemo malo o avionima nad Banja Lukom devetog siječnja :wink:
kio01
Posts: 1102
Joined: 19/08/2017 15:56

#2170 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by kio01 »

Na korpi 100% ima restorana koji dignu cijene u odnosu na cijenu u restoranu.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#2171 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by dječak sa šibicama »

Ima ih, ja sam konkretno primjetio na primjeru Zmaja, pola marke cijena visa na dostavi nego u objektu. Kasnije su regulisali i izjednacili. Mozda to rade povremeno, mozda vise ne rade.
Nokian808
Posts: 935
Joined: 13/05/2013 20:50

#2172 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by Nokian808 »

kio01 wrote: 19/01/2024 14:16 Na korpi 100% ima restorana koji dignu cijene u odnosu na cijenu u restoranu.
Mozda ja nisam uocio ali 100% sam iskusio da ima akcija gdje je hrana preko korpe jeftinija nego u restoranu.
Cak sam 2-3 puta iskoristio te akcije i dostava mi je dosla prakticno djaba i jos malo vise...jeo jeftinije nego da sam otisao u restoran i narucio istu stvar. Dobro sad ne znam da li malo ustede na sastojcima i normama kad narucis tako akcijski ali definitivo je popust postojao.
kio01
Posts: 1102
Joined: 19/08/2017 15:56

#2173 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by kio01 »

Nokian808 wrote: 19/01/2024 14:27
kio01 wrote: 19/01/2024 14:16 Na korpi 100% ima restorana koji dignu cijene u odnosu na cijenu u restoranu.
Mozda ja nisam uocio ali 100% sam iskusio da ima akcija gdje je hrana preko korpe jeftinija nego u restoranu.
Cak sam 2-3 puta iskoristio te akcije i dostava mi je dosla prakticno djaba i jos malo vise...jeo jeftinije nego da sam otisao u restoran i narucio istu stvar. Dobro sad ne znam da li malo ustede na sastojcima i normama kad narucis tako akcijski ali definitivo je popust postojao.
Naravno bude dobrih akcija i na Korpi i na Glovu, ali ima i restorana koji dignu cijene na aplikacijama. Ja sam jedno vrijeme narucivao iz restorana koji mi je usput preko Korpe pa pokupim licno, ali sam skontao da cak i sa povratom novca ispadne mi jeftinije da ih nazovem i kazem da cu doci da pokupim nego da placam na Korpi marku vise.
User avatar
laserShow
Posts: 4088
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#2174 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by laserShow »

daj primjer sada skuplje hrane na korpi nego u restoranu? Za glovo znam da to rade, za prve ne.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#2175 Re: Dostava hrane u Sarajevu

Post by dječak sa šibicama »

Inace, ne razumijem, koje troskove ima recimo Korpa, pa posluje u minusu.

Vozacev auto, vozacevo gorivo, Korpin trosak je ona plava majica, jakna i torba.
Post Reply