Došo dur guzici

User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#76 Re: Došo dur guzici

Post by jao_situacije »

zanimljivo da je ovo na politici :mrgreen:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#77 Re: Došo dur guzici

Post by General War »

vivaldi wrote:
General War wrote:dovoljno veliki da sad mogu prodavati "cigle", haj ne kupi Iako nisam neki ekonomista, svaka cast na postovima
njihova snaga je u tome sto su generisali potrebe svih nas, oni su te svojom pamecu natjerali da dobar dio plate dajes na iphone, ipad, internet, laptop, na hrpu gadgeta...to je umjetnost. ja sam se uvijek vise divio nepoznatom naucniku nego najpoznatijiem sportisti.

ja zapravo i nisam ekonomista, samo malim dijelom vec fanatik za ekonomijom. ljuid imaju razne hobije, a meni je to ekonomija i to jako dugo.

neko moze gledati utakmice cijeli dan, a ja mogu cijeli dan citati zavrsne izvjestaje javnih preduzeca. doduse, u zdanje dvije godine imam neke nove obaveze pa je puno manje vremena, ali jos se drzim.

ali sam uvijek citao sa razumijevanjem...ja i sada 1-2 mjesecno naletim na neku vijest iz medjunarodne ekonomije i onda cijeli jebeni dan tragom te vijesti trazim druge stvari dok u potpunosti ne razumijem i ne shvatim sve sto je u tom tekstu/analizi receno jer ima i povrsnih analiza, ali i stvari koje naravno ne znam.
Slazem se uglavnom, treba znati pa prodati...Samo nastavi :thumbup: , ja posto pojma nemam o svemu navedenom...dobro sluzi kao kratko uputstvo iz jos jedne perspektive.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#78 Re: Došo dur guzici

Post by Challenger__ »

jao_situacije wrote:zanimljivo da je ovo na politici :mrgreen:
Bolan, kako neće biti. Uvođenje PDV-a u pomenutim zemljama je prvorazredni politički događaj. Ekonomska refleksija nekih dubinskih poremećaja o kojima je par kolega dalo više nego solidan osvrt.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#79 Re: Došo dur guzici

Post by General War »

Challenger__ wrote:
Sada, USD i Eure u - Funte ( GBP), Franke ( CHF) i Juane. Kombinacija za miran san.
Zafrkavam se...nema mirnog sna, sto se spavalo spavalo se...prezivio sam ja vrijeme gdje par zlatnih nausnica kostaju kilo brasna ili Vilerov goblen- kila prohe.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#80 Re: Došo dur guzici

Post by General War »

jao_situacije wrote:zanimljivo da je ovo na politici :mrgreen:
Pa ekonomija je politicko pitanje Br1..ljudska prava se samo ganjaju kad je stomak sit.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#81 Re: Došo dur guzici

Post by Challenger__ »

General War wrote:Zafrkavam se...nema mirnog sna, sto se spavalo spavalo se...prezivio sam ja vrijeme gdje par zlatnih nausnica kostaju kilo brasna ili Vilerov goblen- kila prohe.
A ja se ne za*ebavam... Svojevremeno sam Vivaldiju pomenuo neke USD, a bilo je i Eura. Uradili (familija) smo što smo uradili i nešto mi govori da smo uradili pravu stvar. Da to nisam uradio (bio sam inicijator), ne bih imao miran san. Ako sam se za*ebao (u šta čisto sumnjam) - zaboli me *urac. Izgubili smo skoro sve u ratu, možemo vala još jednom.
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#82 Re: Došo dur guzici

Post by Opetja033 »

Challenger__ wrote:
jao_situacije wrote:zanimljivo da je ovo na politici :mrgreen:
Bolan, kako neće biti. Uvođenje PDV-a u pomenutim zemljama je prvorazredni politički događaj. Ekonomska refleksija nekih dubinskih poremećaja o kojima je par kolega dalo više nego solidan osvrt.
A moze biti samo da slijede S. Arabiju. Nakon dolaska kralja Selmana na vlast pokrenuta je sveobuhvatna reforma te zemlje. PDV je samo jedan od znakova. Dozvola zenama da bude birane za vijecnice (evo jedna vec izabrana), stezanje kaisa kraljevskoj porodici, reforma obrazovanja. Vrlo je indikativno da je po prvi put u S. Arabiji javno proslavljen i mevlud, tj rodjenje Muhammeda a.s. (ko prati desavanja na BI zna o cemu pricam i kakvu novost to predstavlja, da sada ne idemo u off topic da teologijom). Doduse skromno ali to je bilo nezamislivo do prije samo godinu dana.

Po meni PDV u S. Arabiji samo predstavlja jedan dio sveobuhvatne ekonomske reforme koja tek pocinje.

Svako vidi ono sto zeli a samo ce vrijeme pokazati ko je u pravu.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#83 Re: Došo dur guzici

Post by jao_situacije »

Challenger__ wrote:
jao_situacije wrote:zanimljivo da je ovo na politici :mrgreen:
Bolan, kako neće biti. Uvođenje PDV-a u pomenutim zemljama je prvorazredni politički događaj. Ekonomska refleksija nekih dubinskih poremećaja o kojima je par kolega dalo više nego solidan osvrt.
ma jasno sve, više sam mislio na sadržaj teme nego na uvodni post

mislim da bi tema sa ovim sadržajem trebala na ekonomiji
moglo bi i kao neka kladionica, forumaši napišu svoja predviđanja i onda pratimo šta se desi :mrgreen:

ono u stilu pratimo tržišta, dionice, cijene zlata nafte valute
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#84 Re: Došo dur guzici

Post by Arteta »

jao_situacije wrote:
Challenger__ wrote:
jao_situacije wrote:zanimljivo da je ovo na politici :mrgreen:
Bolan, kako neće biti. Uvođenje PDV-a u pomenutim zemljama je prvorazredni politički događaj. Ekonomska refleksija nekih dubinskih poremećaja o kojima je par kolega dalo više nego solidan osvrt.
ma jasno sve, više sam mislio na sadržaj teme nego na uvodni post

mislim da bi tema sa ovim sadržajem trebala na ekonomiji
moglo bi i kao neka kladionica, forumaši napišu svoja predviđanja i onda pratimo šta se desi :mrgreen:

ono u stilu pratimo tržišta, dionice, cijene zlata nafte valute
Ma kakvi, jedina ovi prijedlozi gdje ulagati spada u ekonomiju, ostalo je cista politika.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#85 Re: Došo dur guzici

Post by Challenger__ »

Opetja033 wrote:A moze biti samo da slijede S. Arabiju. Nakon dolaska kralja Selmana na vlast pokrenuta je sveobuhvatna reforma te zemlje. PDV je samo jedan od znakova. Dozvola zenama da bude birane za vijecnice (evo jedna vec izabrana), stezanje kaisa kraljevskoj porodici, reforma obrazovanja. Vrlo je indikativno da je po prvi put u S. Arabiji javno proslavljen i mevlud, tj rodjenje Muhammeda a.s. (ko prati desavanja na BI zna o cemu pricam i kakvu novost to predstavlja, da sada ne idemo u off topic da teologijom). Doduse skromno ali to je bilo nezamislivo do prije samo godinu dana.

Po meni PDV u S. Arabiji samo predstavlja jedan dio sveobuhvatne ekonomske reforme koja tek pocinje.

Svako vidi ono sto zeli a samo ce vrijeme pokazati ko je u pravu.
Zapamti, uvjerićeš se sa protokom vremena, sve su to ideje Muhameda bin Selmana, njegovog sina.

Image

Raskošno obrazovanje, neumoran i vrijedan kao Švabo, sa mnoštvom ideja koje želi i zna sistematski da implementira u želji da zemlju promjeni iz temelja... Ali, okružen mržnjom i sujetom brojne familije i pretendenata na naslijeđe u društvu koje to slabo ili nikako ne razumije.


"Stepski vuk" u osinjem gnijezdu.
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#86 Re: Došo dur guzici

Post by Opetja033 »

@Chelli, i ja isto mislim.
Hendrix
Posts: 4117
Joined: 27/02/2004 00:00

#87 Re: Došo dur guzici

Post by Hendrix »

Kriza u UAE se itekako osjeca, pogotovo u rezanju kapitalnih projekata i smanjivanju ulaganja. Svaki veci tender je sada borba ko ce spustiti cijenu samo da pregura 2016. godinu a poslije, vidicemo. Svi se nerado sjecaju kad je grohnulo 2009. i bjezanije stranaca koji su ostavljali auta na aerodromima i bjezali nazad, sad je strah da ce opet doci do istog.

Drzavne novine su pocele pisati pamflete o prednosti PDVa ima godina dana, ovo iz iskustva znaci da ce ga brzo i uvesti, kako pisu do 2018. godine ce biti u funkciji, a jos i kontaju porez na prihod firmama spucati. Ovo ce definitivno otjerati dosta ljudi i biznisa, i mislim da je to kraj arapskih zemalja kao eldorada za posao i neku stednju bez poreza. Njima treba zapadno znanje uvijek ali sada to znanje vise nije skupo, dolaze Rumuni koji rade za iste pare kao Indijci a imaju EU pasose, mijenja se komplet demografija. Do nedavno je bilo veoma rijetko vidjeti bijelog konobara, sada ih ima bruka, istocna Evropa, Balkanci...

U principu lokalcima je svejedno, imaju iza sebe rezim koji recimo naplacuje strancima 7 puta skuplju struju nego domacim, voda jos vise, imaju naselja u kojima samo oni mogu zivjeti, bolnice kojima samo oni smiju prici, cijene mobilne telefonije samo za njih...dakle fasizam nema dalje. Uvijek mogu oplesti porezima po strancima koji im fakticki drze zemlju funkcionalnom , oni imaju osigurane poslove, nekretnine, obrazovanje dzaba, idealan zivot. Sutra da odu filipinci i indijci zemlja bi bukvalno stala, nema ko hljeba napravit i smece pokupit, ne do Bog da neki lokalac radi te poslove.

Ono sto pokusavam objasniti je da vidim neki se raduju propasti arapa i guzonja, nisu ni meni dragu iskreno ali ovo nazalost znaci propast miliona radnika tezaka, modernih robova koji nemaju drugu mogucnost za prehranjivanje familije. Njima ce prvo uzeti svu zaradu porezima, cijenama i rentama a arapi imaju zaliha za sebe jos dugo godina prije nego oni osjete neku stednju na svojoj kozi u svojim vilama i Porseima. A mozda i dolete da zive u svom gradu u Trnovu dok kriza prodje :D
User avatar
Saian
Posts: 15351
Joined: 08/04/2004 21:50

#88 Re: Došo dur guzici

Post by Saian »

Challenger__ wrote:
Image

Raskošno obrazovanje, neumoran i vrijedan kao Švabo, sa mnoštvom ideja koje želi i zna sistematski da implementira u želji da zemlju promjeni iz temelja... Ali, okružen mržnjom i sujetom brojne familije i pretendenata na naslijeđe u društvu koje to slabo ili nikako ne razumije.


"Stepski vuk" u osinjem gnijezdu.
kako je ovo poetichno
User avatar
ljevoruki
Posts: 4754
Joined: 20/05/2011 22:49

#89 Re: Došo dur guzici

Post by ljevoruki »

Da se ukljucim u raspravu o uzrocima niske cijene nafte.
Zivim u USA, u drzavi i gradu koji su jako zavisni od naftne industrije, imam i poslovne veze sa naftnim kompanijama i radim za firmu koja je skoro potpuno ovisna o nafti.
Trenutna cijena je katastrofa za americku naftnu industriju, posebno u svijetlu relativno nove metode vadjenja nafte (horizontal ili slant drilling) koja je profitabilna jedino ako je cijena sirove nafte minimalno $60 do $80. Sve preko toga je jos bolje i znaci vece profite i ulaganja u razlicite razvojne projekte, od kojih izmedju ostalog i moja firma zivi.
Ova vrsta vadjenja nafte i prirodnog gasa, kojeg US ima ogromne zalihe, omogucava visoku efikasnost i puno vecu iskoristenost kapaciteta.
Nafte trenutno na trzistu ima i previse, Saudija prednjaci sa proizvodnjom i plasmanom, njima ova cijena jos uvijek stvara profit jer su manji troskovi zbog specificnog tla i dubine na kojoj vade naftu.
Obamina administracija tolerise ovu cijenu nafte jer se nada da ce Rusija biti koleteralna steta i da ce steta po US ekonomiju biti zanemarljiva u odnosu na politicku i ekonomsku stetu nanesenu Rusiji koja puno vise zavisi od nafte nego US.
Ovo stanje ce potrajati do izbora, ako ostanu Demokrati na vlasti moze se vrlo lako ocekivati produzenje krize naftne industrije, ako dodju Republikanci onda je sigurno da ce cijena nafte, milom ili silom ici na gore, bilo ratom ili prijetnjama.
U svakom slucaju ova kriza naftne industrije je puno gora nego 2000. ili 2008. godine, neki cak predvidjaju da ce trajati jos dvije godine.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#90 Re: Došo dur guzici

Post by jao_situacije »

Hendrix wrote:Kriza u UAE se itekako osjeca, pogotovo u rezanju kapitalnih projekata i smanjivanju ulaganja. Svaki veci tender je sada borba ko ce spustiti cijenu samo da pregura 2016. godinu a poslije, vidicemo. Svi se nerado sjecaju kad je grohnulo 2009. i bjezanije stranaca koji su ostavljali auta na aerodromima i bjezali nazad, sad je strah da ce opet doci do istog.

Drzavne novine su pocele pisati pamflete o prednosti PDVa ima godina dana, ovo iz iskustva znaci da ce ga brzo i uvesti, kako pisu do 2018. godine ce biti u funkciji, a jos i kontaju porez na prihod firmama spucati. Ovo ce definitivno otjerati dosta ljudi i biznisa, i mislim da je to kraj arapskih zemalja kao eldorada za posao i neku stednju bez poreza. Njima treba zapadno znanje uvijek ali sada to znanje vise nije skupo, dolaze Rumuni koji rade za iste pare kao Indijci a imaju EU pasose, mijenja se komplet demografija. Do nedavno je bilo veoma rijetko vidjeti bijelog konobara, sada ih ima bruka, istocna Evropa, Balkanci...

U principu lokalcima je svejedno, imaju iza sebe rezim koji recimo naplacuje strancima 7 puta skuplju struju nego domacim, voda jos vise, imaju naselja u kojima samo oni mogu zivjeti, bolnice kojima samo oni smiju prici, cijene mobilne telefonije samo za njih...dakle fasizam nema dalje. Uvijek mogu oplesti porezima po strancima koji im fakticki drze zemlju funkcionalnom , oni imaju osigurane poslove, nekretnine, obrazovanje dzaba, idealan zivot. Sutra da odu filipinci i indijci zemlja bi bukvalno stala, nema ko hljeba napravit i smece pokupit, ne do Bog da neki lokalac radi te poslove.

Ono sto pokusavam objasniti je da vidim neki se raduju propasti arapa i guzonja, nisu ni meni dragu iskreno ali ovo nazalost znaci propast miliona radnika tezaka, modernih robova koji nemaju drugu mogucnost za prehranjivanje familije. Njima ce prvo uzeti svu zaradu porezima, cijenama i rentama a arapi imaju zaliha za sebe jos dugo godina prije nego oni osjete neku stednju na svojoj kozi u svojim vilama i Porseima. A mozda i dolete da zive u svom gradu u Trnovu dok kriza prodje :D
vidiš toga se nisam sjetio
ako tamo sve propadne eto njih kod nas da troše milione :mrgreen:
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#91 Re: Došo dur guzici

Post by jao_situacije »

Saian wrote:
Challenger__ wrote:
Image

Raskošno obrazovanje, neumoran i vrijedan kao Švabo, sa mnoštvom ideja koje želi i zna sistematski da implementira u želji da zemlju promjeni iz temelja... Ali, okružen mržnjom i sujetom brojne familije i pretendenata na naslijeđe u društvu koje to slabo ili nikako ne razumije.


"Stepski vuk" u osinjem gnijezdu.
kako je ovo poetichno
:lol:
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#92 Re: Došo dur guzici

Post by Bodkin »

ljevoruki wrote:Da se ukljucim u raspravu o uzrocima niske cijene nafte.
Zivim u USA, u drzavi i gradu koji su jako zavisni od naftne industrije, imam i poslovne veze sa naftnim kompanijama i radim za firmu koja je skoro potpuno ovisna o nafti.
Trenutna cijena je katastrofa za americku naftnu industriju, posebno u svijetlu relativno nove metode vadjenja nafte (horizontal ili slant drilling) koja je profitabilna jedino ako je cijena sirove nafte minimalno $60 do $80. Sve preko toga je jos bolje i znaci vece profite i ulaganja u razlicite razvojne projekte, od kojih izmedju ostalog i moja firma zivi.
Ova vrsta vadjenja nafte i prirodnog gasa, kojeg US ima ogromne zalihe, omogucava visoku efikasnost i puno vecu iskoristenost kapaciteta.
Nafte trenutno na trzistu ima i previse, Saudija prednjaci sa proizvodnjom i plasmanom, njima ova cijena jos uvijek stvara profit jer su manji troskovi zbog specificnog tla i dubine na kojoj vade naftu.
Obamina administracija tolerise ovu cijenu nafte jer se nada da ce Rusija biti koleteralna steta i da ce steta po US ekonomiju biti zanemarljiva u odnosu na politicku i ekonomsku stetu nanesenu Rusiji koja puno vise zavisi od nafte nego US.
Ovo stanje ce potrajati do izbora, ako ostanu Demokrati na vlasti moze se vrlo lako ocekivati produzenje krize naftne industrije, ako dodju Republikanci onda je sigurno da ce cijena nafte, milom ili silom ici na gore, bilo ratom ili prijetnjama.
U svakom slucaju ova kriza naftne industrije je puno gora nego 2000. ili 2008. godine, neki cak predvidjaju da ce trajati jos dvije godine.

Naravno. Zato saudija i ne zeli da opec smanji proizvodnju. Svima nanosi stetu ali nekima vise, a nekima manje.

Sto se tice ulaganja, nema gore spekulacije os ulaganja u valutu. Os toga bjezati treba
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#93 Re: Došo dur guzici

Post by walter kurtz »

Joulani "houthi ce doci glave saudima"
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#94 Re: Došo dur guzici

Post by salik79 »

Opetja033 wrote:
Challenger__ wrote:
jao_situacije wrote:zanimljivo da je ovo na politici :mrgreen:
Bolan, kako neće biti. Uvođenje PDV-a u pomenutim zemljama je prvorazredni politički događaj. Ekonomska refleksija nekih dubinskih poremećaja o kojima je par kolega dalo više nego solidan osvrt.
A moze biti samo da slijede S. Arabiju. Nakon dolaska kralja Selmana na vlast pokrenuta je sveobuhvatna reforma te zemlje. PDV je samo jedan od znakova. Dozvola zenama da bude birane za vijecnice (evo jedna vec izabrana), stezanje kaisa kraljevskoj porodici, reforma obrazovanja. Vrlo je indikativno da je po prvi put u S. Arabiji javno proslavljen i mevlud, tj rodjenje Muhammeda a.s. (ko prati desavanja na BI zna o cemu pricam i kakvu novost to predstavlja, da sada ne idemo u off topic da teologijom). Doduse skromno ali to je bilo nezamislivo do prije samo godinu dana.

Po meni PDV u S. Arabiji samo predstavlja jedan dio sveobuhvatne ekonomske reforme koja tek pocinje.

Svako vidi ono sto zeli a samo ce vrijeme pokazati ko je u pravu.

:shock: Da li je moguce?!! Izgleda da ce posljednji bastion vehabizma, barem sto se ucenja mevluda tice, ostati Fahdija :mrgreen: Neka im je golema prpa, cim pokusavaju na kartu tevesula igrati :mrgreen:
oakville
Posts: 1901
Joined: 27/10/2013 08:49

#95 Re: Došo dur guzici

Post by oakville »

Hendrix wrote:Kriza u UAE se itekako osjeca, pogotovo u rezanju kapitalnih projekata i smanjivanju ulaganja. Svaki veci tender je sada borba ko ce spustiti cijenu samo da pregura 2016. godinu a poslije, vidicemo. Svi se nerado sjecaju kad je grohnulo 2009. i bjezanije stranaca koji su ostavljali auta na aerodromima i bjezali nazad, sad je strah da ce opet doci do istog.

Drzavne novine su pocele pisati pamflete o prednosti PDVa ima godina dana, ovo iz iskustva znaci da ce ga brzo i uvesti, kako pisu do 2018. godine ce biti u funkciji, a jos i kontaju porez na prihod firmama spucati. Ovo ce definitivno otjerati dosta ljudi i biznisa, i mislim da je to kraj arapskih zemalja kao eldorada za posao i neku stednju bez poreza. Njima treba zapadno znanje uvijek ali sada to znanje vise nije skupo, dolaze Rumuni koji rade za iste pare kao Indijci a imaju EU pasose, mijenja se komplet demografija. Do nedavno je bilo veoma rijetko vidjeti bijelog konobara, sada ih ima bruka, istocna Evropa, Balkanci...

U principu lokalcima je svejedno, imaju iza sebe rezim koji recimo naplacuje strancima 7 puta skuplju struju nego domacim, voda jos vise, imaju naselja u kojima samo oni mogu zivjeti, bolnice kojima samo oni smiju prici, cijene mobilne telefonije samo za njih...dakle fasizam nema dalje. Uvijek mogu oplesti porezima po strancima koji im fakticki drze zemlju funkcionalnom , oni imaju osigurane poslove, nekretnine, obrazovanje dzaba, idealan zivot. Sutra da odu filipinci i indijci zemlja bi bukvalno stala, nema ko hljeba napravit i smece pokupit, ne do Bog da neki lokalac radi te poslove.

Ono sto pokusavam objasniti je da vidim neki se raduju propasti arapa i guzonja, nisu ni meni dragu iskreno ali ovo nazalost znaci propast miliona radnika tezaka, modernih robova koji nemaju drugu mogucnost za prehranjivanje familije. Njima ce prvo uzeti svu zaradu porezima, cijenama i rentama a arapi imaju zaliha za sebe jos dugo godina prije nego oni osjete neku stednju na svojoj kozi u svojim vilama i Porseima. A mozda i dolete da zive u svom gradu u Trnovu dok kriza prodje :D
Otprilike tako. PDV će u sve zemlje zaljeva biti uveden 2018-2020, s niskom stopom doduše, vjerovatno 5% ili nešto slično. To je za njih dogadjaj stoljeća. Šta će biti s porezom na dohodak ne zna se, ali uvijek mogu prebaciti oporezivanje na strance. Isto vrijedi i za strane firme. Kraj vremena brzih ušteda.

Ono što se teško vidi i iz vana a i iznutra da je za zemlje zaljeva prava finansijska akcija i prihodi u inostranstvu. Kad ih gledaš duže vrijeme, stičeš utisak da su već sve spremili za 100 godišnji život u Londonu bez problema, obzirom na strukturu ulaganja.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#96 Re: Došo dur guzici

Post by mO k3 »

Mlohavi wrote:
HM 2011 wrote:

Meni nije jasno zašto jedan legalni kartel kao OPEC - radi ovo sa cijenama nafte - zašto drže cijenu nafte niskom odnosno zašto cijena nafte pada ??????????????
Ne zele da im kupci predu kod konkurencije. Ustvari, neslaganja su unutar OPEC po tome al' veliki proizvodaci(Saudija)ne odustaju od ovolike proizvodnje. Malo se nadjebavaju s Rusima?
Naravno sa rusima... Tihi/hladni rat izmedju usa i rusije
oakville
Posts: 1901
Joined: 27/10/2013 08:49

#97 Re: Došo dur guzici

Post by oakville »

ljevoruki wrote:Da se ukljucim u raspravu o uzrocima niske cijene nafte.
Zivim u USA, u drzavi i gradu koji su jako zavisni od naftne industrije, imam i poslovne veze sa naftnim kompanijama i radim za firmu koja je skoro potpuno ovisna o nafti.
Trenutna cijena je katastrofa za americku naftnu industriju, posebno u svijetlu relativno nove metode vadjenja nafte (horizontal ili slant drilling) koja je profitabilna jedino ako je cijena sirove nafte minimalno $60 do $80. Sve preko toga je jos bolje i znaci vece profite i ulaganja u razlicite razvojne projekte, od kojih izmedju ostalog i moja firma zivi.
Ova vrsta vadjenja nafte i prirodnog gasa, kojeg US ima ogromne zalihe, omogucava visoku efikasnost i puno vecu iskoristenost kapaciteta.
Nafte trenutno na trzistu ima i previse, Saudija prednjaci sa proizvodnjom i plasmanom, njima ova cijena jos uvijek stvara profit jer su manji troskovi zbog specificnog tla i dubine na kojoj vade naftu.
Obamina administracija tolerise ovu cijenu nafte jer se nada da ce Rusija biti koleteralna steta i da ce steta po US ekonomiju biti zanemarljiva u odnosu na politicku i ekonomsku stetu nanesenu Rusiji koja puno vise zavisi od nafte nego US.
Ovo stanje ce potrajati do izbora, ako ostanu Demokrati na vlasti moze se vrlo lako ocekivati produzenje krize naftne industrije, ako dodju Republikanci onda je sigurno da ce cijena nafte, milom ili silom ici na gore, bilo ratom ili prijetnjama.
U svakom slucaju ova kriza naftne industrije je puno gora nego 2000. ili 2008. godine, neki cak predvidjaju da ce trajati jos dvije godine.
Otprilike tako, nanijet će štetu svima i sami pretrpiti štetu u procesu (manju nego ostali), pa za neke dvije do tri godine vratiti cijenu nafte na nešto iznad 50$ ali opet ispod 60$ da onemoguće profitabilnost novih metoda vadjenja nafte i gasa.

Ali eto hajrovaće i mali bošnjo nešto, dok se budu gradili ljetnjikovci oko Sarajeva da se lakše podnese arapsko ljeto :D Bit će šega kad se to bude predstavljalo kao "investicije" :lol:
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#98 Re: Došo dur guzici

Post by mO k3 »

Opetja033 wrote:Samo realno osoba koja dozivi da je za iste komentare istovremeno hvalimo @Bodkin, @Chelli, @radosni i ja je prekucala sve. Gasi internet, obaraj stranicu, zatvaraj forum. Game over. :mrgreen: :mrgreen:

Ili brate uzmi kakvo dobro zivotno osiguranje ako si sujevjeran. :mrgreen:
izvini sto pitam , ali radoznal sam sto zivotno osiguranje?
radostan dan
Posts: 27094
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#99 Re: Došo dur guzici

Post by radostan dan »

Opetja033 wrote:Samo realno osoba koja dozivi da je za iste komentare istovremeno hvalimo @Bodkin, @Chelli, @radosni i ja je prekucala sve. Gasi internet, obaraj stranicu, zatvaraj forum. Game over. :mrgreen: :mrgreen:

Ili brate uzmi kakvo dobro zivotno osiguranje ako si sujevjeran. :mrgreen:
malo je jedno...

edit:
evo mi se javio na pp...kaže, otišO pod ostrog.
u petak je kod džemile da mu saljeva stravu.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4137
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#100 Re: Došo dur guzici

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

radostan dan wrote:Pričajte šta s parama, jebla vas geostrategija i princ lorens od arabije...
:thumbup: :D
Post Reply