Došo dur guzici

User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#51 Re: Došo dur guzici

Post by Challenger__ »

radostan dan wrote:Pričajte šta s parama, jebla vas geostrategija i princ lorens od arabije...
Dio USD i Eura u Švajcarce, dio u Juane a ko ima muda, u prvom kvartalu sljedeće godine u Rublje.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#52 Re: Došo dur guzici

Post by vivaldi »

Bodkin wrote:Rusi su se vec okrenuli vlastitoj proizvodnji gdje imaju potencijal. U prehrambenom sektoru ide proizvodnja gore vec
pa zato sto je to najlaske i najbrze, ali sam mislio na znanja sa visokom stopom dodane vrijednosti.

npr svi znaju za samsung i lg, ali rijetki znaju koliko je ruske pameti u njima. nakon raspada sssr-a masa tih vojnih naucnika i genijalaca za kojekave materijale i provodnike je zavrsilo u juznoj koreji i to iz dva razloga - dobre im plate i uslove dali, a manje su se i bojali eventualne osvete jer koreja nije neki vjekovni neprijatelj rusije, ali kajmak je naravno pokupila koreja, a rusiji kita
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#53 Re: Došo dur guzici

Post by Fudo387 »

vivaldi wrote:
oakville wrote:Ukratko, zagrabit će iz dubokog džepa, bit će kriza par godina i za zaljevske zemlje, ali dok se oni nahlade sve ostale će uhvatiti upala pluća.
takav nacin razmilsjanja ce upravo odvest u kurac sve te zaljesvke zemlje, zapravo saudiju jer ovi drugi su premali pa nisu ni bitni.

njihov osnovni problem je neznanje i njima vise spasa nema, dok je problem rusa nekomercijalizacija ogormnog znanja, a upravo ova situacija ce ih primorati to promjene

potrajace to...

http://data.worldbank.org/indicator/FI.RES.TOTL.CD

Country name................2011..................2012.................2013.................2014

Russian Federation....497,410,247,573 537,816,373,775 509,692,081,493 386,216,377,125

Saudi Arabia............556,570,991,484 673,739,617,131 737,796,506,890 744,440,558,276


...Saudijcima, Rusima nece. :D
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#54 Re: Došo dur guzici

Post by HM 2011 »

vivaldi wrote:
Bodkin wrote:Rusi su se vec okrenuli vlastitoj proizvodnji gdje imaju potencijal. U prehrambenom sektoru ide proizvodnja gore vec
pa zato sto je to najlaske i najbrze, ali sam mislio na znanja sa visokom stopom dodane vrijednosti.

npr svi znaju za samsung i lg, ali rijetki znaju koliko je ruske pameti u njima. nakon raspada sssr-a masa tih vojnih naucnika i genijalaca za kojekave materijale i provodnike je zavrsilo u juznoj koreji i to iz dva razloga - dobre im plate i uslove dali, a manje su se i bojali eventualne osvete jer koreja nije neki vjekovni neprijatelj rusije, ali kajmak je naravno pokupila koreja, a rusiji kita
Priča Bosne....

U svemu ovome najveći profit vide zemlje koje su uvoznici nafte a izvoz u zemlje izvoznice nafte im je jako nizak.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#55 Re: Došo dur guzici

Post by Bodkin »

Challenger__ wrote:
radostan dan wrote:Pričajte šta s parama, jebla vas geostrategija i princ lorens od arabije...
Dio USD i Eura u Švajcarce, dio u Juane a ko ima muda, u prvom kvartalu sljedeće godine u Rublje.
Vec sad u rublje
oakville
Posts: 1901
Joined: 27/10/2013 08:49

#56 Re: Došo dur guzici

Post by oakville »

vivaldi wrote:
oakville wrote:Ukratko, zagrabit će iz dubokog džepa, bit će kriza par godina i za zaljevske zemlje, ali dok se oni nahlade sve ostale će uhvatiti upala pluća.
takav nacin razmilsjanja ce upravo odvest u kurac sve te zaljesvke zemlje, zapravo saudiju jer ovi drugi su premali pa nisu ni bitni.

njihov osnovni problem je neznanje i njima vise spasa nema, dok je problem rusa nekomercijalizacija ogormnog znanja, a upravo ova situacija ce ih primorati to promjene
To sam čuo mnogo puta. Kad su tolike neznalice, kako to da su počeli prije 60 godina ulagati u sve finansijske i medijske institucije po americi i evropi koje su danas glavne na tržištu? I kako to da su bili glavni zajmodavci u vrijeme finansijske krize 2008? Neke od tih zaljevskih zemalja su napravile "suverene" fondove i ulagale u nekretnine u Londonu čak i prije nego što su postale države u pravom smislu riječi. Oni su se davno počeli spremati za svijet bez nafte, od kupovine zemlje i nekretnina do ulaganja u sve ostalo.

http://www.nytimes.com/2008/11/03/busin ... .html?_r=0
Prime Minister Gordon Brown of Britain on Sunday urged Persian Gulf nations to help bolster the International Monetary Fund’s bailout capacity, as leaders around the world spent another weekend trying to extinguish the brush fires of the economic crisis.

Mr. Brown has called on China and Middle Eastern countries to take an expanded role in financing the I.M.F.’s activities as the crisis has deepened.

“The Saudis, I think, will contribute so we can have a bigger fund worldwide,” Reuters quoted Mr. Brown as telling reporters in the Saudi capital, Riyadh, after weekend meetings with King Abdullah and Saudi businessmen. “The oil producing countries, who have generated over $1 trillion from higher oil prices in recent years, are in a position to contribute.”
Oni su neznalice ovako, ali su se za biznis rodili (znanje latinskog nešto i ne pomaže u životu :D ). Politički nisu nešto, nalaze se u najgorem mogućem dijelu svijeta.
As the sovereign debt crisis in Europe continues to unfold, talk about bank recapitalization has led to rumors that foreign investment vehicles would come to the rescue. After reports that China might buy peripheral debt, Nomura analyzes the possibility of Middle East sovereign wealth funds (SWFs) jumping in, and concludes the hurdle will be much higher than in the crisis of ’07-’08.

Back in November 2007, the Abu Dhabi Investment Authority (ADIA) gave Citi $7.5 billion for a 4.5% stake; a month later, the Government of Singapore (GIC) invested first $9.7 billion and then an additional$14.4 billion in UBS. That was the first of a series of SWF investment from the Middle East into the Western world’s beleaguered financial institutions
.
oakville
Posts: 1901
Joined: 27/10/2013 08:49

#57 Re: Došo dur guzici

Post by oakville »

Da ne gnjavimo dalje, štedite dolare, trošite eure, kupujte zemlju i zlato i bit će sve ok :D
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#58 Re: Došo dur guzici

Post by Challenger__ »

Bodkin wrote:
Challenger__ wrote:
radostan dan wrote:Pričajte šta s parama, jebla vas geostrategija i princ lorens od arabije...
Dio USD i Eura u Švajcarce, dio u Juane a ko ima muda, u prvom kvartalu sljedeće godine u Rublje.
Vec sad u rublje
Iza nove godine kaže K. Bočkarjov. Ni prerano, ni prebrzo, iza Nove.


:wink:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#59 Re: Došo dur guzici

Post by Kikibombona »

Kako Saudi olako sjebase silne pare od nafte...

Nista obrazovanje, nista nauka...
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#60 Re: Došo dur guzici

Post by vivaldi »

Kikibombona wrote:nauka...
to je jedino sto je bitno. znanje!! znanje je bog i batina, zato ameri i jesu giganti.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#61 Re: Došo dur guzici

Post by Danguba »

Kikibombona wrote:Kako Saudi olako sjebase silne pare od nafte...

Nista obrazovanje, nista nauka...
...ali im zato konja ne fali. :D
oakville
Posts: 1901
Joined: 27/10/2013 08:49

#62 Re: Došo dur guzici

Post by oakville »

vivaldi wrote:
Kikibombona wrote:nauka...
to je jedino sto je bitno. znanje!! znanje je bog i batina, zato ameri i jesu giganti.
Ameri imaju dolar - kad ne bi imali ništa drugo ništa im ne bi ni trebalo. I nije to samo znanje, treba imati zemlju u koju hoće da dodju stranci i da se u nju asimiliraju i zauzvrat dadnu znanje i rad i dobiju novac i prosperitet za porodicu. To Evropa nema, Rusija garant (ko je to pametan imigrirao u Rusiju :D ), a o zemljama zaljeva da i ne pričamo. I na kraju znanje nije sve nego moraš biti na mjestu na kojem se isplati. Pun sibir i Indija matematičkih genija, pa zemlja opet propada.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#63 Re: Došo dur guzici

Post by vivaldi »

radostan dan wrote:Pričajte šta s parama, jebla vas geostrategija i princ lorens od arabije...
a ovo nisam ni vidio, promaklo mi (ustvari promaklo mi je pola postova tek sad skontah haha).

vjerovatno ne mislis na neku vleiku cifru, pa onda nesto oko zdrave hrane. neki komadic zemlje, malo se raspitat, nakitit se nalazima pedologa, umotat u seljacku ambalazu...to je nesto za cim raste potraznja i na domacem trzistu jer ne vjerujem da te zanumaju ove globalne investiije hehe
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#64 Re: Došo dur guzici

Post by animals »

Snizene cijene nafte do dna..Njemacka hladno prima milion ljudi..
Njemacka ima najaci izvoz u svijetu i ekonomiju..
neko se grdno zajebava, dok sve arapske zemlje rastavljene na faktore..
Ameri,Njemci i Izrael...
nije slucajno povuceno iz Kine 500 milijardi, investicija..
nista nije slucajno..odose Rusi, odose Arapi..sutra se to Kini sprema..
User avatar
Saian
Posts: 15347
Joined: 08/04/2004 21:50

#65 Re: Došo dur guzici

Post by Saian »

Bodkin wrote:
Challenger__ wrote:
radostan dan wrote:Pričajte šta s parama, jebla vas geostrategija i princ lorens od arabije...
Dio USD i Eura u Švajcarce, dio u Juane a ko ima muda, u prvom kvartalu sljedeće godine u Rublje.
Vec sad u rublje
Image

zovem se Redzho "Ready" Rekson :oops:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#66 Re: Došo dur guzici

Post by General War »

HM 2011 wrote:
vivaldi wrote:uh..nije to bas lako pojednostaviti jer ima vise zlokobnih tendencija uz vec postojeca sranja pa ne znam kako to sve povezem, ali probacu pa ko razumije-razumije :D

sve golfske zemlje i rusija pate od tzv dutch diseasea - to je ekonomski pojam koji oznacava preveliku zavisnost jedne ekonomije od jednog resursa, u ovom slucaju nafte jelte..

ove preniske cijene vec podugo traju i vrse strasan pritisak na poemnte ekonomije, ali pitanje je koliko ko moze durat.

zemlje golfa imaju ogormne devizne rezerve, ali se prebrzo tope jer se rashod nisu promjenili - ljudi se ponasaju ko da je cijene ista. za razliku od njih rusija ima jaku guvernerku koja je u datim okolnostima napravila fenomenalan posao i ekspresno se adaptirala na novonastale okolnosti i minimizirala stetu sto je moguce manje.

medjutim, dugorocno je svima nemoguce trpiti ove niske cijene jer ce cak i zapad pocet trpit posljedcie zbog deflacije jer je cijene nafte preniska, a onda to dovodi do stagnaciji i rececije (bez blage kontrolisane inflacije nema razvoja).

medjutim sada se naziru dvije nove opasnosti i obje dolaze iz amerike - ovih dana se ocekuje da amerika po prvi put nakon ne znam ni ja koliko decenija dozvoli izvoz svoje nafte, a to ce dodatno potopit cijene nafte pa ce pritisak na naftne zemlje biti jos veci.

problem golfskih zemalja sto bukvalno svi zive na drzavnoj sisi - guzovaca ala bosna na steroidima, ali to kupuje socijalni mir i harmoniju u drustvu koje po mnogo cemu u kurcu. ali sad zbog sve manjih prihoda od nafte i prebrzog topljenja rezervi, drzava mora udait i po dzepu gradjana, a upravo taj dubok dzep stvara privid harmonije sto moze opasno uzburkat strasi koje su u saudiji vec svakako uzdrmane u borbi klanova.

druga americka odluka je najvaljeno povecanje fedovo povecanje kamatne stope sto moze dovesti do vleikog povlacenja kapitala iz ostatka svijeta u ameriku koji je pobjegao prije 10-ak godina jer je zbog nulte kamatne stope bilo neisplatno drzat pare u americi.

to povlacenje bi npr tesko moglo pogodit turke jer su putem raznih fonodva ameri ulozili ogormne pare. mislim da je najvise otislo u gradjevsniki sektor, a ako gradjevinski balon pukne, turci bi moglo naglo nizbrdo u zavisnosti od toga da li ce povlacenje americkog kapitala dovesti do opste panike inveszitora pa odjednom svi pocnu povlacit pare.

evga ovoga su naravno svi svjesni, a kako ce i u kojem obimu reagovat tesko je reci

Meni nije jasno zašto jedan legalni kartel kao OPEC - radi ovo sa cijenama nafte - zašto drže cijenu nafte niskom odnosno zašto cijena nafte pada ??????????????
Nedaju se zdravom pomamit :D
User avatar
Saian
Posts: 15347
Joined: 08/04/2004 21:50

#67 Re: Došo dur guzici

Post by Saian »

vivaldi wrote:
ma to je nemoguce reci, zapravo to ne znaju ni puno pametniji i obavjesteniji od mene jer na svaku akciju postoji mogucnost i ozbiljne reakcije druge strane.

npr ako cijene nafte ostanu ovako niske jos neki poduzi period mislim da ce rusija pocet izvoziti svoju verziju demokratije na razne meridijane iz dva razloga - prvi je da stiti svoje ekonomske interese tako sto ce praviti drugima sranja iz kojih oni sami mogu imati koristi ili bar postoji nada da ce mozda imati koristi. druga stvar je skretanje paznje sa vlastitih problema.

ali i to ce onda izazvat neke druge reakcije, a onda dolazimo u novi krug sta bi bilo kad bi bilo.
kako se ovo simulira, misiri mi na stohasticku integraciju, martingale theory ili kakav Kalman filter, samo mi ovo nije applied fah
vivaldi wrote:a sto se nas tice licno, ovdje ne ocekujem nikakve bitnije promjene, ni politicke ni ekonomske. mi cmeo u ovom istom blatu ostati zaglavljeni jos decenijama
za nas je lako napravit model :D
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#68 Re: Došo dur guzici

Post by Opetja033 »

Samo realno osoba koja dozivi da je za iste komentare istovremeno hvalimo @Bodkin, @Chelli, @radosni i ja je prekucala sve. Gasi internet, obaraj stranicu, zatvaraj forum. Game over. :mrgreen: :mrgreen:

Ili brate uzmi kakvo dobro zivotno osiguranje ako si sujevjeran. :mrgreen:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#69 Re: Došo dur guzici

Post by General War »

Challenger__ wrote:
radostan dan wrote:Pričajte šta s parama, jebla vas geostrategija i princ lorens od arabije...
Dio USD i Eura u Švajcarce, dio u Juane a ko ima muda, u prvom kvartalu sljedeće godine u Rublje.
...Ma sve u Rublje :D
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#70 Re: Došo dur guzici

Post by Bodkin »

Opetja033 wrote:Samo realno osoba koja dozivi da je za iste komentare istovremeno hvalimo @Bodkin, @Chelli, @radosni i ja je prekucala sve. Gasi internet, obaraj stranicu, zatvaraj forum. Game over. :mrgreen: :mrgreen:

Ili brate uzmi kakvo dobro zivotno osiguranje ako si sujevjeran. :mrgreen:
Dugujem ti odgovor o nekretninama. Sutra dolazi :)
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#71 Re: Došo dur guzici

Post by General War »

vivaldi wrote:
Kikibombona wrote:nauka...
to je jedino sto je bitno. znanje!! znanje je bog i batina, zato ameri i jesu giganti.
...dovoljno veliki da sad mogu prodavati "cigle", haj ne kupi :D
Iako nisam neki ekonomista, svaka cast na postovima :thumbup:
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#72 Re: Došo dur guzici

Post by Opetja033 »

Bodkin wrote:
Opetja033 wrote:Samo realno osoba koja dozivi da je za iste komentare istovremeno hvalimo @Bodkin, @Chelli, @radosni i ja je prekucala sve. Gasi internet, obaraj stranicu, zatvaraj forum. Game over. :mrgreen: :mrgreen:

Ili brate uzmi kakvo dobro zivotno osiguranje ako si sujevjeran. :mrgreen:
Dugujem ti odgovor o nekretninama. Sutra dolazi :)
Ubaci i zlato pa cu ti halaliti sto moram cekati :mrgreen: :)
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#73 Re: Došo dur guzici

Post by General War »

animals wrote:Snizene cijene nafte do dna..Njemacka hladno prima milion ljudi..
Njemacka ima najaci izvoz u svijetu i ekonomiju..
neko se grdno zajebava, dok sve arapske zemlje rastavljene na faktore..
Ameri,Njemci i Izrael...
nije slucajno povuceno iz Kine 500 milijardi, investicija..
nista nije slucajno..odose Rusi, odose Arapi..sutra se to Kini sprema..
Znas onu staru: dabog da im'o pa nem'o :wink:
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#74 Re: Došo dur guzici

Post by vivaldi »

General War wrote:dovoljno veliki da sad mogu prodavati "cigle", haj ne kupi Iako nisam neki ekonomista, svaka cast na postovima
njihova snaga je u tome sto su generisali potrebe svih nas, oni su te svojom pamecu natjerali da dobar dio plate dajes na iphone, ipad, internet, laptop, na hrpu gadgeta...to je umjetnost. ja sam se uvijek vise divio nepoznatom naucniku nego najpoznatijiem sportisti.

ja zapravo i nisam ekonomista, samo malim dijelom vec fanatik za ekonomijom. ljuid imaju razne hobije, a meni je to ekonomija i to jako dugo.

neko moze gledati utakmice cijeli dan, a ja mogu cijeli dan citati zavrsne izvjestaje javnih preduzeca. doduse, u zdanje dvije godine imam neke nove obaveze pa je puno manje vremena, ali jos se drzim.

ali sam uvijek citao sa razumijevanjem...ja i sada 1-2 mjesecno naletim na neku vijest iz medjunarodne ekonomije i onda cijeli jebeni dan tragom te vijesti trazim druge stvari dok u potpunosti ne razumijem i ne shvatim sve sto je u tom tekstu/analizi receno jer ima i povrsnih analiza, ali i stvari koje naravno ne znam.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#75 Re: Došo dur guzici

Post by Challenger__ »

General War wrote:
Challenger__ wrote:
radostan dan wrote:Pričajte šta s parama, jebla vas geostrategija i princ lorens od arabije...
Dio USD i Eura u Švajcarce, dio u Juane a ko ima muda, u prvom kvartalu sljedeće godine u Rublje.
...Ma sve u Rublje :D
Sada, USD i Eure u - Funte ( GBP), Franke ( CHF) i Juane. Kombinacija za miran san.
Post Reply