Došo dur guzici

User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#101 Re: Došo dur guzici

Post by salik79 »

Opetja033 wrote:Samo realno osoba koja dozivi da je za iste komentare istovremeno hvalimo @Bodkin, @Chelli, @radosni i ja je prekucala sve. Gasi internet, obaraj stranicu, zatvaraj forum. Game over. :mrgreen: :mrgreen:

Ili brate uzmi kakvo dobro zivotno osiguranje ako si sujevjeran. :mrgreen:
Nisam znao za to, jer sam ih prestao pratiti nakon Fejsala, koji je -takodjer- bio crna ovca familije...A svi znamo kako je, zbog toga, skoncao.
titinpionir
Posts: 133
Joined: 08/12/2015 13:30

#102 Re: Došo dur guzici

Post by titinpionir »

Hendrix wrote:Kriza u UAE se itekako osjeca, pogotovo u rezanju kapitalnih projekata i smanjivanju ulaganja. Svaki veci tender je sada borba ko ce spustiti cijenu samo da pregura 2016. godinu a poslije, vidicemo. Svi se nerado sjecaju kad je grohnulo 2009. i bjezanije stranaca koji su ostavljali auta na aerodromima i bjezali nazad, sad je strah da ce opet doci do istog.

Drzavne novine su pocele pisati pamflete o prednosti PDVa ima godina dana, ovo iz iskustva znaci da ce ga brzo i uvesti, kako pisu do 2018. godine ce biti u funkciji, a jos i kontaju porez na prihod firmama spucati. Ovo ce definitivno otjerati dosta ljudi i biznisa, i mislim da je to kraj arapskih zemalja kao eldorada za posao i neku stednju bez poreza. Njima treba zapadno znanje uvijek ali sada to znanje vise nije skupo, dolaze Rumuni koji rade za iste pare kao Indijci a imaju EU pasose, mijenja se komplet demografija. Do nedavno je bilo veoma rijetko vidjeti bijelog konobara, sada ih ima bruka, istocna Evropa, Balkanci...

U principu lokalcima je svejedno, imaju iza sebe rezim koji recimo naplacuje strancima 7 puta skuplju struju nego domacim, voda jos vise, imaju naselja u kojima samo oni mogu zivjeti, bolnice kojima samo oni smiju prici, cijene mobilne telefonije samo za njih...dakle fasizam nema dalje. Uvijek mogu oplesti porezima po strancima koji im fakticki drze zemlju funkcionalnom , oni imaju osigurane poslove, nekretnine, obrazovanje dzaba, idealan zivot. Sutra da odu filipinci i indijci zemlja bi bukvalno stala, nema ko hljeba napravit i smece pokupit, ne do Bog da neki lokalac radi te poslove.

Ono sto pokusavam objasniti je da vidim neki se raduju propasti arapa i guzonja, nisu ni meni dragu iskreno ali ovo nazalost znaci propast miliona radnika tezaka, modernih robova koji nemaju drugu mogucnost za prehranjivanje familije. Njima ce prvo uzeti svu zaradu porezima, cijenama i rentama a arapi imaju zaliha za sebe jos dugo godina prije nego oni osjete neku stednju na svojoj kozi u svojim vilama i Porseima. A mozda i dolete da zive u svom gradu u Trnovu dok kriza prodje :D

Kada je pocelo razvaljivanje Libije i Sirije u reziji Izraela a koje su finansirali S. Arabije, UAE, Kuvajt i ostale zemlje iz A.Zaljeva jedan kolega koji je ranije radio dole i zna stanje je to prokomentarisao : " Kada odrade svoju ulogu doce i na njih red ".
Dosao je i na njih red i pusti vodu neka g*vna odu.
Oholi, lijeni, sebicni, kratkovidni, imali su sve sanse da se obrazuju, intelektualno unaprijede, da naprave nesto dugorocno od resursa koje im je samo Bog dao, nista oni tu nisu izmislili ili konkretno napravili. Sami su sebi iskopali rupu , neka sami u nju skacu.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#103 Re: Došo dur guzici

Post by zijancer »

razumije li se neko u ove trase plinovoda i naftovoda, sta je aktuelno u aziji? ne mogu se snaci u ovim podacima o tome sta je planirano, sta je finta ako je finta , od cega se odustalo, i sta je od svega ozbiljno otpocelo sa izgradnjom.
pa eto ako ima neko ko je to proucavao, da prospe koje zrnce :-D
User avatar
Šunj
Posts: 1621
Joined: 13/02/2010 04:02
Location: American Samoa

#104 Re: Došo dur guzici

Post by Šunj »

Ironmen wrote:
radostan dan wrote:može li malo opširnije a jednostavnije za nas - neekonomiste...znači -uzrok, zašto, moguće posledice za ostače mimo ovih nabrojanih arapskih zemalja, itd.

Zato sto su potrosili lovu na sponzorisanje ISILA i ostalih teroristickih frakcija u Siriji ukratko.
..... i sada dolaze u Bosnu i Heercegovinu.
Image
Izbjeglice iz EU se nece vratiti u Siriju, Irak, itd., nego ce biti vracene u Bosnu. ZIvi bili, pa vidjeli.
Image
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#105 Re: Došo dur guzici

Post by Fudo387 »

Ovo da nije zalosno bilo bi smijesno, Bosanci i Srbi ismijavaju ekonomije Saudijske Arabije i Kuvajta.

Sve nas mogu pokupovati za sic iz aviona,

Image
:D
...i jos da im ostane para.
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#106 Re: Došo dur guzici

Post by Opetja033 »

salik79 wrote:Neka im je golema prpa, cim pokusavaju na kartu tevesula igrati :mrgreen:
:lol: :lol:

Eno postavio sam fotke tamo na temi o zaljevskim monarhijama.
salik79 wrote:Nisam znao za to, jer sam ih prestao pratiti nakon Fejsala, koji je -takodjer- bio crna ovca familije...A svi znamo kako je, zbog toga, skoncao.
Slazem se. Da je vise Fejsala bilo na arapskom poluostrvu sve bi drugacije izgledalo. Rahmet mu dusi.
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#107 Re: Došo dur guzici

Post by Arteta »

Fudo387 wrote:Ovo da nije zalosno bilo bi smijesno, Bosanci i Srbi ismijavaju ekonomije Saudijske Arabije i Kuvajta.

Sve nas mogu pokupovati za sic iz aviona,

Image
:D
...i jos da im ostane para.
Oni su Jemen koji se privremeni uzdigao zbog nafte.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#108 Re: Došo dur guzici

Post by salik79 »

Opetja033 wrote:
salik79 wrote:Neka im je golema prpa, cim pokusavaju na kartu tevesula igrati :mrgreen:
:lol: :lol:

Eno postavio sam fotke tamo na temi o zaljevskim monarhijama.
Nista ja to ne vjerujem prije 23., eh ako tada bude kakvih mevluda, a ne samo novogodisnjih lightshowova, reci cu da se stvarno nesto desava.
User avatar
Mlohavi
Posts: 1539
Joined: 12/11/2015 08:49
Location: Hairy is good for you

#109 Re: Došo dur guzici

Post by Mlohavi »

nocnaptica986
Posts: 401
Joined: 24/10/2014 14:10

#110 Re: Došo dur guzici

Post by nocnaptica986 »

amerika vec dugo dugo imala jednu neispunjenu zelju da postane energetski neovisna..pojavom frackinga taj san je postao realnost...u pocetku to nije bio problem jer cijena nafte dobivene frackingom je bila visoka pa je problem gurnut po tepih...kako je zadnjih par godina cijena izvalcenja smanjila a proizvodnja sve vise rasla,svaki barel je sve vise i vise istiskao druge proizvodjace...posto je amerika ogroman potrosac sav taj visak milionski visak nafte je trebalo preusmjeriti nekom drugom....na njihovu zalost bez amerike kao velikog potrosaca,europe koja sve vise propagira antifosilnu politiku (najbolji primjer je u autoindustriji koja danas proizvodi aute koju mogu hladno preci 100 km sa 4-5 litre sto je bilo nezamislivo prije 15-20 god) sto je suzilo prostor djelovanja za proizvodjace...sto bi se reklo mala bara puna krokodila...
s arabija da ne izgubi trziste je odlucila da udje u rat sa americkim proizvodjacima..povecanjem proizvodnje i smanjivanjem cijena pokusavaju da izguraju amere i..posto se u americi broj proizvodjaca smanjuje za sada su dobili bitku ali ne i rat
..za razliku od drugih (VB,norveske pa i rusije) koji imaju industriju,s arabija i ostatak veselog drustva je popuno ovisno o nafti..iako su za sada dobili bitko , dugorocno ce sasvim sigurno izgubiti rat..ovdje je netko pisao o velikim fondovima s arabije ali to se brzo istopi..samo ove godine ce biti 130 milijardi u minusu....vec su povukli 90 milijardi..sadasnje rezerve su im oko 600 milijardi i ako ostane ovoliki deficit, nije tesko izracunati koliko im je jos vremena ostalo
Micaha
Posts: 1018
Joined: 01/06/2011 15:29

#111 Re: Došo dur guzici

Post by Micaha »

Bodkin wrote:
vivaldi wrote:
oakville wrote:Ukratko, zagrabit će iz dubokog džepa, bit će kriza par godina i za zaljevske zemlje, ali dok se oni nahlade sve ostale će uhvatiti upala pluća.
takav nacin razmilsjanja ce upravo odvest u kurac sve te zaljesvke zemlje, zapravo saudiju jer ovi drugi su premali pa nisu ni bitni.

njihov osnovni problem je neznanje i njima vise spasa nema, dok je problem rusa nekomercijalizacija ogormnog znanja, a upravo ova situacija ce ih primorati to promjene
Rusi su se vec okrenuli vlastitoj proizvodnji gdje imaju potencijal. U prehrambenom sektoru ide proizvodnja gore vec
Ide prema gore ali sa jako niskog nivoa a i pomaci su minimalni
radostan dan
Posts: 27089
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#112 Re: Došo dur guzici

Post by radostan dan »

Micaha wrote: Ide prema gore ali sa jako niskog nivoa a i pomaci su minimalni
nisi izdržao...Image
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#113 Re: Došo dur guzici

Post by Co0l »

Usutili nam se strucnjaci a cijena nafte i dalje pada.
Jesu li ono povecali i kamate u SAD-u?
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#114 Re: Došo dur guzici

Post by vivaldi »

povecase kamate, ali nize od ocekivanja..vjerovatno dobra vijest za amere, a udarac za zemlje u razvoju.

ukinuse i zabranu izvoza nafte nakon 40 godina, pa ce nafta jos dole...doduse ne rekose kad to stupa na snagu, ali vjerovatno uskoro. jos ako i iranci puste svoju naftu...bice jeftinija od kisele :lol:
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#115 Re: Došo dur guzici

Post by Co0l »

Treba sacekat da jos pojeftini i onda je kupovat pa se kurcit kad opet poskupi.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#116 Re: Došo dur guzici

Post by vivaldi »

nemamo mi gdje skladistiti, a jos uvijek nemamo ni skladiste plina...kad se desila ona kriza s plinom popusili smo najvise mi i srbija. srbija je u medhuvremenu napravila i napunila skladiste, tako da u slucaju nove plinske krize bi ga samo mi popusili..
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#117 Re: Došo dur guzici

Post by Co0l »

Znam da nemamo.
radostan dan
Posts: 27089
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#118 Re: Došo dur guzici

Post by radostan dan »

ja imam dva podruma...boli me organ za region.
kolKo će biti, da ih natankujem?
_drunken_santa_
Posts: 345
Joined: 15/11/2015 12:08

#119 Re: Došo dur guzici

Post by _drunken_santa_ »

Fudo387 wrote:Ovo da nije zalosno bilo bi smijesno, Bosanci i Srbi ismijavaju ekonomije Saudijske Arabije i Kuvajta.

Sve nas mogu pokupovati za sic iz aviona,

Image
:D
...i jos da im ostane para.
papanluk iz rijecnika,
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#120 Re: Došo dur guzici

Post by Challenger__ »

papanluk sa dna kace.
nocnaptica986
Posts: 401
Joined: 24/10/2014 14:10

#121 Re: Došo dur guzici

Post by nocnaptica986 »

sto se tice ekonomije,ne moze nitko pobjediti amerikance.oni su u ovoj situaciji sebi napravili win-win situaciju

1)ako opek smanji proizvodju smanjuju svoj trzisni udjel/profit i dolazi do rasta cijene nafte..a kako cijene nafte budu raste,broj proizvodja iz naftnih škriljca u sad-u ce dodatno rasti..ko gljive nakon kise te dodatno ojaditi arape
2) ako situacija ostane kao sto je sad tj s arabija ostane pri svome da drzi/poveca proizvodju s arabija ce bankrotirati za 4-5 godina jer 95% budjeta ovisi o nafti...u ovoj situaciji ispastaju i jedni i drugi(u americi ce otpasti mali ali veliki igraci ce se snaci) ali na duze staze, ameri to dobijaju
User avatar
bvcx
Posts: 628
Joined: 20/09/2014 01:56

#122 Re: Došo dur guzici

Post by bvcx »

Fudo387 wrote:
Sve nas mogu pokupovati za sic iz aviona,
Zato nam i jeste ovako jer nas je pokupovala svakakva šuša, ljudi su se rasprodali za male pare....
_drunken_santa_
Posts: 345
Joined: 15/11/2015 12:08

#123 Re: Došo dur guzici

Post by _drunken_santa_ »

Saudijskoj Arabiji je politika (citaj sirenje selafizma i pdrska Isilu) bitnija od vlastitog opstanka. Zadnji sastanak OPEC-a je bio u junu 2014. Iran, Ekvador, Venecuela i Alžir su tražili da se proizvodnja ograniči kako bi cijene skočile ali Saudijsci su to odbili. Više vole da sabotiraju neprijatelje pa makar i oni propali.

Toliko o tome kako je "pohlepa" objašnjenje za kapitalizam.
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#124 Re: Došo dur guzici

Post by Co0l »

Sjebase Madura pa ti pricaj :D
User avatar
HadiRa
Posts: 1512
Joined: 24/02/2014 19:59
Contact:

#125 Re: Došo dur guzici

Post by HadiRa »

Challenger__ wrote:
vivaldi wrote:pa da, upravo zbog te miline i ljepote uvode sve ono iz uvodnog posta.

a sto se tice rusije, ne mogu oni u istu recenicu

+ 1

Lik nema pojma. Daj nastavi Antonio, krenulo te... :zzzz:

:thumbup:

:)
Post Reply