Došo dur guzici

User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#1 Re: Došo dur guzici

Post by vivaldi »

cini se da je veliki belaj na pomolu..
radostan dan
Posts: 27094
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#2 Re: Došo dur guzici

Post by radostan dan »

može li malo opširnije a jednostavnije za nas - neekonomiste...znači -uzrok, zašto, moguće posledice za ostače mimo ovih nabrojanih arapskih zemalja, itd.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#3 Re: Došo dur guzici

Post by Fudo387 »

radostan dan wrote:može li malo opširnije a jednostavnije za nas - neekonomiste...znači -uzrok, zašto, moguće posledice za ostače mimo ovih nabrojanih arapskih zemalja, itd.
Sad cete dobiti dva Beograda na vodi. :D
radostan dan
Posts: 27094
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#4 Re: Došo dur guzici

Post by radostan dan »

znači, jel to ima veze sa onom vašom spikom od juče prekjuče o 4 dolara po barelu ili tako nekako, veze sa ovim juče potpisanim o smanjenju štetnih gasova, sa tim da bogati arapi iscrpljuju svoje rezerve, izvore, itd.
šta to implicira dalje, globalno...sa ekonomske tačke.

fudo, miran...
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#5 Re: Došo dur guzici

Post by vivaldi »

uh..nije to bas lako pojednostaviti jer ima vise zlokobnih tendencija uz vec postojeca sranja pa ne znam kako to sve povezem, ali probacu pa ko razumije-razumije :D

sve golfske zemlje i rusija pate od tzv dutch diseasea - to je ekonomski pojam koji oznacava preveliku zavisnost jedne ekonomije od jednog resursa, u ovom slucaju nafte jelte..

ove preniske cijene vec podugo traju i vrse strasan pritisak na poemnte ekonomije, ali pitanje je koliko ko moze durat.

zemlje golfa imaju ogormne devizne rezerve, ali se prebrzo tope jer se rashod nisu promjenili - ljudi se ponasaju ko da je cijene ista. za razliku od njih rusija ima jaku guvernerku koja je u datim okolnostima napravila fenomenalan posao i ekspresno se adaptirala na novonastale okolnosti i minimizirala stetu sto je moguce manje.

medjutim, dugorocno je svima nemoguce trpiti ove niske cijene jer ce cak i zapad pocet trpit posljedcie zbog deflacije jer je cijene nafte preniska, a onda to dovodi do stagnaciji i rececije (bez blage kontrolisane inflacije nema razvoja).

medjutim sada se naziru dvije nove opasnosti i obje dolaze iz amerike - ovih dana se ocekuje da amerika po prvi put nakon ne znam ni ja koliko decenija dozvoli izvoz svoje nafte, a to ce dodatno potopit cijene nafte pa ce pritisak na naftne zemlje biti jos veci.

problem golfskih zemalja sto bukvalno svi zive na drzavnoj sisi - guzovaca ala bosna na steroidima, ali to kupuje socijalni mir i harmoniju u drustvu koje po mnogo cemu u kurcu. ali sad zbog sve manjih prihoda od nafte i prebrzog topljenja rezervi, drzava mora udait i po dzepu gradjana, a upravo taj dubok dzep stvara privid harmonije sto moze opasno uzburkat strasi koje su u saudiji vec svakako uzdrmane u borbi klanova.

druga americka odluka je najvaljeno povecanje fedovo povecanje kamatne stope sto moze dovesti do vleikog povlacenja kapitala iz ostatka svijeta u ameriku koji je pobjegao prije 10-ak godina jer je zbog nulte kamatne stope bilo neisplatno drzat pare u americi.

to povlacenje bi npr tesko moglo pogodit turke jer su putem raznih fonodva ameri ulozili ogormne pare. mislim da je najvise otislo u gradjevsniki sektor, a ako gradjevinski balon pukne, turci bi moglo naglo nizbrdo u zavisnosti od toga da li ce povlacenje americkog kapitala dovesti do opste panike inveszitora pa odjednom svi pocnu povlacit pare.

evga ovoga su naravno svi svjesni, a kako ce i u kojem obimu reagovat tesko je reci
User avatar
Truba
Posts: 81796
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6 Re: Došo dur guzici

Post by Truba »

zato si mi najjaci forumas
os se udat :lol:
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#7 Re: Došo dur guzici

Post by vivaldi »

Black swan wrote:zato si mi najjaci forumas
os se udat :lol:
jel me nesto zajebavas ili?
User avatar
Truba
Posts: 81796
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8 Re: Došo dur guzici

Post by Truba »

propade sala :run:
sve si super objasnio za nas laike svaka cast :D
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#9 Re: Došo dur guzici

Post by Opetja033 »

@Vivaldi svaka cast :thumbup:
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#10 Re: Došo dur guzici

Post by vivaldi »

ma nisam skonto jel me zajebavas ili si ozbiljan, jer ja tekst procitam tek kad udarim enter, a pravim milion gresaka jer brzo kucam da me skoro stid pa reko da nije nesto na racun gramatike
User avatar
video
Posts: 6850
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#11 Re: Došo dur guzici

Post by video »

Komi je vazda ozbiljan :D
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#12 Re: Došo dur guzici

Post by vivaldi »

:lol: :thumbup:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#13 Re: Došo dur guzici

Post by spreca »

vivaldi wrote:uh..nije to bas lako pojednostaviti jer ima vise zlokobnih tendencija uz vec postojeca sranja pa ne znam kako to sve povezem, ali probacu pa ko razumije-razumije :D

sve golfske zemlje i rusija pate od tzv dutch diseasea - to je ekonomski pojam koji oznacava preveliku zavisnost jedne ekonomije od jednog resursa, u ovom slucaju nafte jelte..

ove preniske cijene vec podugo traju i vrse strasan pritisak na poemnte ekonomije, ali pitanje je koliko ko moze durat.

zemlje golfa imaju ogormne devizne rezerve, ali se prebrzo tope jer se rashod nisu promjenili - ljudi se ponasaju ko da je cijene ista. za razliku od njih rusija ima jaku guvernerku koja je u datim okolnostima napravila fenomenalan posao i ekspresno se adaptirala na novonastale okolnosti i minimizirala stetu sto je moguce manje.

medjutim, dugorocno je svima nemoguce trpiti ove niske cijene jer ce cak i zapad pocet trpit posljedcie zbog deflacije jer je cijene nafte preniska, a onda to dovodi do stagnaciji i rececije (bez blage kontrolisane inflacije nema razvoja).

medjutim sada se naziru dvije nove opasnosti i obje dolaze iz amerike - ovih dana se ocekuje da amerika po prvi put nakon ne znam ni ja koliko decenija dozvoli izvoz svoje nafte, a to ce dodatno potopit cijene nafte pa ce pritisak na naftne zemlje biti jos veci.

problem golfskih zemalja sto bukvalno svi zive na drzavnoj sisi - guzovaca ala bosna na steroidima, ali to kupuje socijalni mir i harmoniju u drustvu koje po mnogo cemu u kurcu. ali sad zbog sve manjih prihoda od nafte i prebrzog topljenja rezervi, drzava mora udait i po dzepu gradjana, a upravo taj dubok dzep stvara privid harmonije sto moze opasno uzburkat strasi koje su u saudiji vec svakako uzdrmane u borbi klanova.

druga americka odluka je najvaljeno povecanje fedovo povecanje kamatne stope sto moze dovesti do vleikog povlacenja kapitala iz ostatka svijeta u ameriku koji je pobjegao prije 10-ak godina jer je zbog nulte kamatne stope bilo neisplatno drzat pare u americi.

to povlacenje bi npr tesko moglo pogodit turke jer su putem raznih fonodva ameri ulozili ogormne pare. mislim da je najvise otislo u gradjevsniki sektor, a ako gradjevinski balon pukne, turci bi moglo naglo nizbrdo u zavisnosti od toga da li ce povlacenje americkog kapitala dovesti do opste panike inveszitora pa odjednom svi pocnu povlacit pare.

evga ovoga su naravno svi svjesni, a kako ce i u kojem obimu reagovat tesko je reci
Slicna sutacija je bila sredinom i sve do kraja 80tih
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#14 Re: Došo dur guzici

Post by Ironmen »

radostan dan wrote:može li malo opširnije a jednostavnije za nas - neekonomiste...znači -uzrok, zašto, moguće posledice za ostače mimo ovih nabrojanih arapskih zemalja, itd.

Zato sto su potrosili lovu na sponzorisanje ISILA i ostalih teroristickih frakcija u Siriji ukratko.
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#15 Re: Došo dur guzici

Post by HM 2011 »

vivaldi wrote:uh..nije to bas lako pojednostaviti jer ima vise zlokobnih tendencija uz vec postojeca sranja pa ne znam kako to sve povezem, ali probacu pa ko razumije-razumije :D

sve golfske zemlje i rusija pate od tzv dutch diseasea - to je ekonomski pojam koji oznacava preveliku zavisnost jedne ekonomije od jednog resursa, u ovom slucaju nafte jelte..

ove preniske cijene vec podugo traju i vrse strasan pritisak na poemnte ekonomije, ali pitanje je koliko ko moze durat.

zemlje golfa imaju ogormne devizne rezerve, ali se prebrzo tope jer se rashod nisu promjenili - ljudi se ponasaju ko da je cijene ista. za razliku od njih rusija ima jaku guvernerku koja je u datim okolnostima napravila fenomenalan posao i ekspresno se adaptirala na novonastale okolnosti i minimizirala stetu sto je moguce manje.

medjutim, dugorocno je svima nemoguce trpiti ove niske cijene jer ce cak i zapad pocet trpit posljedcie zbog deflacije jer je cijene nafte preniska, a onda to dovodi do stagnaciji i rececije (bez blage kontrolisane inflacije nema razvoja).

medjutim sada se naziru dvije nove opasnosti i obje dolaze iz amerike - ovih dana se ocekuje da amerika po prvi put nakon ne znam ni ja koliko decenija dozvoli izvoz svoje nafte, a to ce dodatno potopit cijene nafte pa ce pritisak na naftne zemlje biti jos veci.

problem golfskih zemalja sto bukvalno svi zive na drzavnoj sisi - guzovaca ala bosna na steroidima, ali to kupuje socijalni mir i harmoniju u drustvu koje po mnogo cemu u kurcu. ali sad zbog sve manjih prihoda od nafte i prebrzog topljenja rezervi, drzava mora udait i po dzepu gradjana, a upravo taj dubok dzep stvara privid harmonije sto moze opasno uzburkat strasi koje su u saudiji vec svakako uzdrmane u borbi klanova.

druga americka odluka je najvaljeno povecanje fedovo povecanje kamatne stope sto moze dovesti do vleikog povlacenja kapitala iz ostatka svijeta u ameriku koji je pobjegao prije 10-ak godina jer je zbog nulte kamatne stope bilo neisplatno drzat pare u americi.

to povlacenje bi npr tesko moglo pogodit turke jer su putem raznih fonodva ameri ulozili ogormne pare. mislim da je najvise otislo u gradjevsniki sektor, a ako gradjevinski balon pukne, turci bi moglo naglo nizbrdo u zavisnosti od toga da li ce povlacenje americkog kapitala dovesti do opste panike inveszitora pa odjednom svi pocnu povlacit pare.

evga ovoga su naravno svi svjesni, a kako ce i u kojem obimu reagovat tesko je reci

Meni nije jasno zašto jedan legalni kartel kao OPEC - radi ovo sa cijenama nafte - zašto drže cijenu nafte niskom odnosno zašto cijena nafte pada ??????????????
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#16 Re: Došo dur guzici

Post by Fudo387 »

vivaldi wrote:medjutim sada se naziru dvije nove opasnosti i obje dolaze iz amerike - ovih dana se ocekuje da amerika po prvi put nakon ne znam ni ja koliko decenija dozvoli izvoz svoje nafte, a to ce dodatno potopit cijene nafte pa ce pritisak na naftne zemlje biti jos veci.
Kazu nista do izbora, a poslije ko zna.
vivaldi wrote:druga americka odluka je najvaljeno povecanje fedovo povecanje kamatne stope sto moze dovesti do vleikog povlacenja kapitala iz ostatka svijeta u ameriku koji je pobjegao prije 10-ak godina jer je zbog nulte kamatne stope bilo neisplatno drzat pare u americi.
Razmatrace tu mogucnost u cevrtak, sanse su pola-pola.
radostan dan
Posts: 27094
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#17 Re: Došo dur guzici

Post by radostan dan »

Opetja033 wrote:@Vivaldi svaka cast :thumbup:
valjda meni svaka čast što sam prepoznao njegove potencijale i rabim ih na opće zadovoljst o i korist nas zbunjenih. :zoka:

nego vivaldi, što reče labudan, reci ti nama, iz tvoje vizure, šta da čini mali mujo/perica podno ovih brda...da diže kredit za nešto što mu ne treba, čisro da ulaže, nije bitno - stan, zemljište, posl.prostor i sl.
ili ni slučajno?
ili npr - da li je danas dobro imati keša, ili je bolje zavaliti se u kredit?

šta će biti sa eurom u svemu tome...mislim briga me za euro, nego šta će biti sa ka emom?

jasno mi je da nisi vrač pogađač, i da u vašoj struci postoje različiti stavovi...čisto onako, neobavezno, tvoje mišljenje, šta bi moglo da biDne u vezi nabrojanog.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#18 Re: Došo dur guzici

Post by spreca »

HM 2011 wrote:

Meni nije jasno zašto jedan legalni kartel kao OPEC - radi ovo sa cijenama nafte - zašto drže cijenu nafte niskom odnosno zašto cijena nafte pada ??????????????
Babo tako reko/naredio
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#19 Re: Došo dur guzici

Post by Bodkin »

vivaldi wrote:ma nisam skonto jel me zajebavas ili si ozbiljan, jer ja tekst procitam tek kad udarim enter, a pravim milion gresaka jer brzo kucam da me skoro stid pa reko da nije nesto na racun gramatike
Da ti ne citiram dugi tekst, odgovoricu ti ovdje na par stvari sa kojima se ne slazem.

Amerika vec dvije godine najavljuje vise kamatne stope. Svaki kvartal se prica o tome jer je wall street u bull fazi, a ne u bear fazi. Svaki put na kraju kvartala brojke pokazu skroman rast pa se dizanje odgodi. Predvidjam tako i sad. Dakle mogu biti i u krivu. Cisto osjecaj.

Niza cijena nafte znaci vecu potrosnju u zapadnim ekonomijama. To je inace jedan od razloga zastoneke ekonomiju imaju pozitivan rast gdp-a, a ne recesiju.

Cijene u rusiji padaju u slobodnom padu( cijene uvoznih proizvoda). Devalvacija rublje je imalo to za posljedicu. Inace ne vidim sta je mogla rusija uraditi drugo osim pustiti da rublje potone.

Skeptican sam i oko pustanja izvoza americke sirove. Ova kriza je svakako izbacila iz igre americke naftase koji vade naftu iz pijeska

To za vracanje kapitala u ameriku ima smisla ali da ga koriste kao zero risk investiciju u portfoliju. Mislis da su to investitori mijenjali turskim gradjevinskim sektorom? Hmm ne znam.
User avatar
Mlohavi
Posts: 1539
Joined: 12/11/2015 08:49
Location: Hairy is good for you

#20 Re: Došo dur guzici

Post by Mlohavi »

HM 2011 wrote:

Meni nije jasno zašto jedan legalni kartel kao OPEC - radi ovo sa cijenama nafte - zašto drže cijenu nafte niskom odnosno zašto cijena nafte pada ??????????????
Ne zele da im kupci predu kod konkurencije. Ustvari, neslaganja su unutar OPEC po tome al' veliki proizvodaci(Saudija)ne odustaju od ovolike proizvodnje. Malo se nadjebavaju s Rusima?
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#21 Re: Došo dur guzici

Post by Bodkin »

spreca wrote:
HM 2011 wrote:

Meni nije jasno zašto jedan legalni kartel kao OPEC - radi ovo sa cijenama nafte - zašto drže cijenu nafte niskom odnosno zašto cijena nafte pada ??????????????
Babo tako reko/naredio
Zato sto je politicka odluka. Izbacili su sve firme koje vade naftu iz pijeska u usa i kanadi iz igre, a oni su im najveca konkurencija bili u iducih 20 godina
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#22 Re: Došo dur guzici

Post by HM 2011 »

Iz Timesovog članka.....

Saudi officials have said that if they cut production and prices go up, they will lose market share and merely benefit their competitors. They say they are willing to see oil prices go much lower, but some oil analysts think they are merely bluffing.

Ako ćemo iskreno tržište je prezasićeno ponudom, U igru je uključen IRan koji je odavno van igre, crpi se u Iraqu po dump cijenama, crpi se vjerovatno i u Libiji...... Tu su svi igrači u igri, a navodno bi i Ameri mogli plasirati vlastitu naftu na svjetsko tržište (već odavno istu nisu nudili)..... u sve to ubrojati manju potrošnju regularnih vozila (veća ekonomičnost) i velike države izvoznici su na gubitku.....

Kad se kralj prehladi narod dobije temperaturu.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#23 Re: Došo dur guzici

Post by Bodkin »

radostan dan wrote:
Opetja033 wrote:@Vivaldi svaka cast :thumbup:
valjda meni svaka čast što sam prepoznao njegove potencijale i rabim ih na opće zadovoljst o i korist nas zbunjenih. :zoka:

nego vivaldi, što reče labudan, reci ti nama, iz tvoje vizure, šta da čini mali mujo/perica podno ovih brda...da diže kredit za nešto što mu ne treba, čisro da ulaže, nije bitno - stan, zemljište, posl.prostor i sl.
ili ni slučajno?
ili npr - da li je danas dobro imati keša, ili je bolje zavaliti se u kredit?

šta će biti sa eurom u svemu tome...mislim briga me za euro, nego šta će biti sa ka emom?

jasno mi je da nisi vrač pogađač, i da u vašoj struci postoje različiti stavovi...čisto onako, neobavezno, tvoje mišljenje, šta bi moglo da biDne u vezi nabrojanog.
Prostor i nekretnina jok
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#24 Re: Došo dur guzici

Post by Arteta »

Bodkin wrote:
radostan dan wrote:
Opetja033 wrote:@Vivaldi svaka cast :thumbup:
valjda meni svaka čast što sam prepoznao njegove potencijale i rabim ih na opće zadovoljst o i korist nas zbunjenih. :zoka:

nego vivaldi, što reče labudan, reci ti nama, iz tvoje vizure, šta da čini mali mujo/perica podno ovih brda...da diže kredit za nešto što mu ne treba, čisro da ulaže, nije bitno - stan, zemljište, posl.prostor i sl.
ili ni slučajno?
ili npr - da li je danas dobro imati keša, ili je bolje zavaliti se u kredit?

šta će biti sa eurom u svemu tome...mislim briga me za euro, nego šta će biti sa ka emom?

jasno mi je da nisi vrač pogađač, i da u vašoj struci postoje različiti stavovi...čisto onako, neobavezno, tvoje mišljenje, šta bi moglo da biDne u vezi nabrojanog.
Prostor i nekretnina jok
Mozda u Libiji ili Siriji kad se zavrsi rat. :D
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#25 Re: Došo dur guzici

Post by Opetja033 »

Bodkin wrote:
radostan dan wrote:
Opetja033 wrote:@Vivaldi svaka cast :thumbup:
valjda meni svaka čast što sam prepoznao njegove potencijale i rabim ih na opće zadovoljst o i korist nas zbunjenih. :zoka:

nego vivaldi, što reče labudan, reci ti nama, iz tvoje vizure, šta da čini mali mujo/perica podno ovih brda...da diže kredit za nešto što mu ne treba, čisro da ulaže, nije bitno - stan, zemljište, posl.prostor i sl.
ili ni slučajno?
ili npr - da li je danas dobro imati keša, ili je bolje zavaliti se u kredit?

šta će biti sa eurom u svemu tome...mislim briga me za euro, nego šta će biti sa ka emom?

jasno mi je da nisi vrač pogađač, i da u vašoj struci postoje različiti stavovi...čisto onako, neobavezno, tvoje mišljenje, šta bi moglo da biDne u vezi nabrojanog.
Prostor i nekretnina jok
Zasto? Predvidjas drastican pad cijena nekretnina i kod nas?
Jbg ako imas viska para nekako je najsigurnije uloziti u zemljiste/nekretnine/pos. prostore. Ako ne trazis brz povrat novca, sto da ne?
Ili mislis da se treba sacekati jos pa onda krenuti u shopping?
Post Reply