Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njemu?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
sumirprimus
Posts: 80471
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#126 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by sumirprimus »

bogaaaaam,ja rijetko koji par znam da nemaju djecu,a ako ih nemaju,da ne cine sve sto mogu,i ne trose prava mala bogatstva na vjestacke oplodnje da istu dobiju,al naravno ovo je surova zbilja,daleko od nekog idealistickog pogleda na zivot i slobodu izbora...
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#127 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by animals »

L u c i f e r wrote:Da li je donošenje djeteta na ovakav svijet nepravedno prema njemu?

Time ga osuđujemo na borbu za opstanak, ekonomske krize, rintanje, zagađenje, probleme, ratove, bolesti, gubitak roditelja i u konačnici, prije ili kasnije - smrt.

:hm:
Pametno razmisljanje :-) najbolje da se vise nista na ovoj planeti ne rodi..jer ionako ce nekada umrijeti, pa zasto bi se bezveze radjalo :-)
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#128 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by sheilak »

sve sto krenem reci, alucarda vec napisala. :thumbup:

a o temi...jeste nepravedno, prema djetetu, ako ga se donosi na svijet bez razmisljanja, ako ti to dijete nije prioritet i bez spremnosti (i svijesti o tome da trebas) da mu se posvetis u potpunosti, bez spremnosti na bezuslovnu ljubav, etc....

a rijetki su sposobni za to.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#129 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by nasa »

Eniac wrote:Naso, ja sam u svom prvom postu o ovoj temi napisao da djecu ne zelim, niti svoju nit ida ih usvajam. Kako ti iz mog posta zakljuci da ih treba usvajati, to samo ti znas.
ma ne ti nego, pisali si o sebicnosti, nagonima itd.pa samo sam pitala jel' onda ako usvojimo sve ok :D
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#130 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by Zatamnjena stakla »

Ja ću samo djecu pravit i širit muslimanski narod.
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#131 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by CaneBos »

Eniac wrote:Koliko ja znam niko jos nikada nije pitao ni jedno dijete da li zeli da ga roditelji naprave. Sto znaci da djecu imamo zbog sebe, ne zbog njih. Ako to nije sebicno, ne znam sta jeste. A kada ih vec dobijemo, pa se djeca pocnu ponasati kako ne zelimo, onda znamo prema njima biti prilicno brutalni. Naravno sve da bi ih pripremili za zivot...

Sto opet dokazuje da ih imamo zbog sebe, ne zbog njih.

Sva ova prica je po meni suvisna. Kao sto vec rekoh, imati djecu nije stvar racionalne odluke nego nagona.

Doduse, nije da nema ljudi koji su djecu pravili zbog toga da imaju par ruku vise za rad na njivi, ili da im ima ko pomagati kada ostare, ili da uljepsaju sebi zivot, ali to opet dokazuje sebicnost onoga ko iz takvih razloga ima djecu, u tim slucajevima se nemaju djeca zbog djece, nego zbog onoga ko ih pravi.

Opet cu reci, racionalan razlog za imati djecu je sebicnost. Sve ostalo je nagon, ne racio.
Men's cini ti malo pobrka loncice. Prvo mi je nesuvisla konstatacija da je ''racionalan razlog za imati djecu-sebicnost'' ??
A pro po toga da je izuzevsi sebicnost, sve ostalo nagon?!
Covjek se ne radja sebican, on se radja sa nagonima, neki od tih nagona ukljucuju i nagon za reprodukcijom i nastavkom rase. Sam taj nagon nema nikakve veze sa sebicnoscu nego samoodrzivoscu u smislu opstanka i postojanja ljudske rase. I to je aksiom, nesto o cemu nema polemike i rasprava.
S druge strane sama sebicnost se razvija rastom samog covjeka, odredjena i oblikovana najvise njegovim zivotnim okolnostima i iskustvom. A ako mislis na sebicnost u najprimitivnijem obliku nagona za samoprezivljavanjem, ona postoji u svima nama i opet nema veze sa raciom, nego nagonom. :-D
clarion_
Posts: 610
Joined: 26/12/2010 00:28

#132 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by clarion_ »

Posljednjih godina razmišljam baš kao i pokretač ove teme. Nekad kontam da bi većina ljudi, da su mogli birati, izabralo da se nikad nije ni rodilo. Nekad mislim da roditelji iz sebičnosti imaju dijete, da bi njihov život imao smisla, da se imaju čime baviti itd. Još kad vidim da nemaju za hljeba a navaljaju po troje djece. :run:
registrovana onako
Posts: 1109
Joined: 26/05/2013 20:33

#133 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by registrovana onako »

Prvo mi je nesuvisla konstatacija da je ''racionalan razlog za imati djecu-sebicnost'' ??
mozda je bolje reci "racionalno objasnjenje" :)
Eniac
Posts: 1153
Joined: 28/12/2012 12:44

#134 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by Eniac »

CaneBos wrote:
Eniac wrote:Koliko ja znam niko jos nikada nije pitao ni jedno dijete da li zeli da ga roditelji naprave. Sto znaci da djecu imamo zbog sebe, ne zbog njih. Ako to nije sebicno, ne znam sta jeste. A kada ih vec dobijemo, pa se djeca pocnu ponasati kako ne zelimo, onda znamo prema njima biti prilicno brutalni. Naravno sve da bi ih pripremili za zivot...

Sto opet dokazuje da ih imamo zbog sebe, ne zbog njih.

Sva ova prica je po meni suvisna. Kao sto vec rekoh, imati djecu nije stvar racionalne odluke nego nagona.

Doduse, nije da nema ljudi koji su djecu pravili zbog toga da imaju par ruku vise za rad na njivi, ili da im ima ko pomagati kada ostare, ili da uljepsaju sebi zivot, ali to opet dokazuje sebicnost onoga ko iz takvih razloga ima djecu, u tim slucajevima se nemaju djeca zbog djece, nego zbog onoga ko ih pravi.

Opet cu reci, racionalan razlog za imati djecu je sebicnost. Sve ostalo je nagon, ne racio.
Men's cini ti malo pobrka loncice. Prvo mi je nesuvisla konstatacija da je ''racionalan razlog za imati djecu-sebicnost'' ??
A pro po toga da je izuzevsi sebicnost, sve ostalo nagon?!
Covjek se ne radja sebican, on se radja sa nagonima, neki od tih nagona ukljucuju i nagon za reprodukcijom i nastavkom rase. Sam taj nagon nema nikakve veze sa sebicnoscu nego samoodrzivoscu u smislu opstanka i postojanja ljudske rase. I to je aksiom, nesto o cemu nema polemike i rasprava.
S druge strane sama sebicnost se razvija rastom samog covjeka, odredjena i oblikovana najvise njegovim zivotnim okolnostima i iskustvom. A ako mislis na sebicnost u najprimitivnijem obliku nagona za samoprezivljavanjem, ona postoji u svima nama i opet nema veze sa raciom, nego nagonom. :-D
Meni se cini da nisam pobrkao loncice. Registrovana onako je upotrijebila bolji izraz, racionalno objasnjenje. Poenta je bila u tome da nema racionalnog objasnjenja zasto treba imati djecu. Kao sto i sam(a) rece, stvar je u nagonima. Kada pits nekoga zasto zeli djecu, mislim da je jedini iskren odgovor da ne zna ali da zeli. Nagon. Ako pocne navoditi racionalne razloge, vidis da se na kraju sve svede na zadovoljavanje neke potrebe ili zelje onoga ko kaze da zeli djecu, dakle sebicnost.

Ako cemo pravo, sebicnost se ne stvara rastom covjeka. Sebicnost je urodjena svima nama. Svako dijete, kako god bilo malo, ako se nadje u opasnosti ili u potrebi uradice sta moze da otkloni opasnost ili zadovolji potrebu. Naravno, kako mala djeca ne mogu uraditi prakticno nista, jedino sta im preostaje je da placem i vriskom upozore starije da nesto nije u redu. A zadovoljavanje potrebe na nacin da drugi moraju ili prekinuti svoje aktivnosti da bi se posvetili tom djetetu ili se odreci necega da bi to dali tom djetetu je nista drugo nego sebicnost. Cesto se kaze da su djeca sebicna. I kada posmatramo djecu, malu djecu koja jos nisu naucila ponasanje u drustvu to se jasno vidi. Nisu ona sebicna zato sto su to odlucila, nego zato sto je to normalno ponasanje covjeka. Vremenom covjek nauci da kontrolise nagone i sputava neka zelje pa da bude manje sebican. Ali sebicnost i egoizam su nam svima upisani u gene. Sabicnost i egoizam su mehanizmi i tehnike kojima se sluzimo za ispunjenje nagona.

Kada kazem egoizam mislim slijedece: Banalan primjer, ja nesto napravim. Ego me tjera da to drugi put napravim jos bolje. Posljedica egoizma je napredak. Da nema egoizma ne bi bilo zelje da se stvari urade bolje, pa ne bi bilo napretka. Naravno, kako sve ima dvije strane i sebicnost i egoizam imaju pozitivne i negativne posljedice.

Sada, sto mi ljudi imamo negativan stav prema nekim pojmovima ili rijecima i zelimo koristiti eufemizme da objasnimo stvari, to je druga prica. Ali u sustini i sebicnost i egoizam su urodjene i neophodne osobine svakog covjeka.

A problem koji ljudi imaju je taj sto mogu razmisljati. Zato se i dodje u situaciju da se postavljaju pitanja kao sto je ova tema. Zivotinje se ne muce pitanjem treba li imati potomke. Koje mogu imaju ih, koje ne mogu nemaju. I kraj price. Jedino mi ljudi moramo stvari komplikovati kada nema potrebe. Prokletstvo intelekta.
sumirprimus
Posts: 80471
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#135 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by sumirprimus »

da nije bilo staraca i njihove sebicne potrebe za seksom,ne bi bilo ni nas,ni napretka, ni ljudskog roda...
dakle zivio seks i pravljenje djece...
clarion_
Posts: 610
Joined: 26/12/2010 00:28

#136 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by clarion_ »

sumirprimus wrote:da nije bilo staraca i njihove sebicne potrebe za seksom,ne bi bilo ni nas,ni napretka, ni ljudskog roda...
dakle zivio seks i pravljenje djece...
hoćeš reći da je ljudski rod nešto dobro, nešto napredno i da nema sexa bez djece?
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#137 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by nasa »

Eniac wrote:
CaneBos wrote:
Eniac wrote:Koliko ja znam niko jos nikada nije pitao ni jedno dijete da li zeli da ga roditelji naprave. Sto znaci da djecu imamo zbog sebe, ne zbog njih. Ako to nije sebicno, ne znam sta jeste. A kada ih vec dobijemo, pa se djeca pocnu ponasati kako ne zelimo, onda znamo prema njima biti prilicno brutalni. Naravno sve da bi ih pripremili za zivot...

Sto opet dokazuje da ih imamo zbog sebe, ne zbog njih.

Sva ova prica je po meni suvisna. Kao sto vec rekoh, imati djecu nije stvar racionalne odluke nego nagona.

Doduse, nije da nema ljudi koji su djecu pravili zbog toga da imaju par ruku vise za rad na njivi, ili da im ima ko pomagati kada ostare, ili da uljepsaju sebi zivot, ali to opet dokazuje sebicnost onoga ko iz takvih razloga ima djecu, u tim slucajevima se nemaju djeca zbog djece, nego zbog onoga ko ih pravi.

Opet cu reci, racionalan razlog za imati djecu je sebicnost. Sve ostalo je nagon, ne racio.
Men's cini ti malo pobrka loncice. Prvo mi je nesuvisla konstatacija da je ''racionalan razlog za imati djecu-sebicnost'' ??
A pro po toga da je izuzevsi sebicnost, sve ostalo nagon?!
Covjek se ne radja sebican, on se radja sa nagonima, neki od tih nagona ukljucuju i nagon za reprodukcijom i nastavkom rase. Sam taj nagon nema nikakve veze sa sebicnoscu nego samoodrzivoscu u smislu opstanka i postojanja ljudske rase. I to je aksiom, nesto o cemu nema polemike i rasprava.
S druge strane sama sebicnost se razvija rastom samog covjeka, odredjena i oblikovana najvise njegovim zivotnim okolnostima i iskustvom. A ako mislis na sebicnost u najprimitivnijem obliku nagona za samoprezivljavanjem, ona postoji u svima nama i opet nema veze sa raciom, nego nagonom. :-D
Meni se cini da nisam pobrkao loncice. Registrovana onako je upotrijebila bolji izraz, racionalno objasnjenje. Poenta je bila u tome da nema racionalnog objasnjenja zasto treba imati djecu. Kao sto i sam(a) rece, stvar je u nagonima. Kada pits nekoga zasto zeli djecu, mislim da je jedini iskren odgovor da ne zna ali da zeli. Nagon. Ako pocne navoditi racionalne razloge, vidis da se na kraju sve svede na zadovoljavanje neke potrebe ili zelje onoga ko kaze da zeli djecu, dakle sebicnost.

Ako cemo pravo, sebicnost se ne stvara rastom covjeka. Sebicnost je urodjena svima nama. Svako dijete, kako god bilo malo, ako se nadje u opasnosti ili u potrebi uradice sta moze da otkloni opasnost ili zadovolji potrebu. Naravno, kako mala djeca ne mogu uraditi prakticno nista, jedino sta im preostaje je da placem i vriskom upozore starije da nesto nije u redu. A zadovoljavanje potrebe na nacin da drugi moraju ili prekinuti svoje aktivnosti da bi se posvetili tom djetetu ili se odreci necega da bi to dali tom djetetu je nista drugo nego sebicnost. Cesto se kaze da su djeca sebicna. I kada posmatramo djecu, malu djecu koja jos nisu naucila ponasanje u drustvu to se jasno vidi. Nisu ona sebicna zato sto su to odlucila, nego zato sto je to normalno ponasanje covjeka. Vremenom covjek nauci da kontrolise nagone i sputava neka zelje pa da bude manje sebican. Ali sebicnost i egoizam su nam svima upisani u gene. Sabicnost i egoizam su mehanizmi i tehnike kojima se sluzimo za ispunjenje nagona.

Kada kazem egoizam mislim slijedece: Banalan primjer, ja nesto napravim. Ego me tjera da to drugi put napravim jos bolje. Posljedica egoizma je napredak. Da nema egoizma ne bi bilo zelje da se stvari urade bolje, pa ne bi bilo napretka. Naravno, kako sve ima dvije strane i sebicnost i egoizam imaju pozitivne i negativne posljedice.

Sada, sto mi ljudi imamo negativan stav prema nekim pojmovima ili rijecima i zelimo koristiti eufemizme da objasnimo stvari, to je druga prica. Ali u sustini i sebicnost i egoizam su urodjene i neophodne osobine svakog covjeka.

A problem koji ljudi imaju je taj sto mogu razmisljati. Zato se i dodje u situaciju da se postavljaju pitanja kao sto je ova tema. Zivotinje se ne muce pitanjem treba li imati potomke. Koje mogu imaju ih, koje ne mogu nemaju. I kraj price. Jedino mi ljudi moramo stvari komplikovati kada nema potrebe. Prokletstvo intelekta.
Manje vise bih se slozila ali opet ne da je roditeljstvo u svim segmentima kod ljudi kao i kod zivotinja vodjeno iskljucivo nagonom za produzenjem vrste ...jer to je process u kojem biras partnera, imas sex.odnose s njim, dobijes dijete i skrbis o djetetu...da li bi svaki od navedenog svela iskljucivo i samo na nagon, uzmimo da je nagon pokretac ali ne mozes reci da npr.stupas u odnose s nekim samo zbog nagona .....e tako je i biti roditelj...
statixx
Posts: 8767
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#138 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by statixx »

@nasa

Zivotinje takodjer biraju partnere, to su principi na kojima pociva evolucija tzv. diferencijalna reprodukcija, sto dovodi do prenosa onih gena koji su najpovoljniji za prezivljavanje.

Madjutim, to ne mora biti samo odabir sexualnog partnera, mogu biti i neki drugi faktori. Recimo ako ptice jedu zute bube, a ne jedu crne iz iste vrste, vremenom ce se pariti samo crne i tako povecati populaciju u odnosu na zute.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#139 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by nasa »

Ma znam da biraju ali nije to sustina , ne bih mogla nikako izjednaciti roditeljstvo zivotinja i ljudi te dalje ljudsko svesti iskljucivo na nagon, da je pokretac jeste ali....mi imamo primjera kada ljudi razmisljanjem potisnu nagone npr. suzdrzavaju se potpuno od sex.odnosa, neki cijeli zivot....ili mi imamo nagon da brinemo o djeci koju imamo ali to kako cemo to ciniti kod ljudi puno vise ovisi upravo o rezultatu procesa razmisljanje nego nagonu....

Ne poricem ulogu nagona ali pricu o roditeljstvu nikako ne bih svela iskljucivo na iste.Na kraju sami primjeri forumasa koji tokom teme se izjasnjavaju da ne zele djecu dokazuju da procesom razmisljanja nadvladaju nagon pa, kako onda kojom logikom se s druge strane odluka imati djecu lisava svakog procesa razmisljanja I svodi samo na nagone.
statixx
Posts: 8767
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#140 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by statixx »

To je vec druga prica, slazem se.

Mnogi se ne usudjuju jer su svjesni sta podrazumijeva dijete, boje se odgovornosti, odricanja i zrtvovanja.
clarion_
Posts: 610
Joined: 26/12/2010 00:28

#141 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by clarion_ »

statixx wrote:To je vec druga prica, slazem se.

Mnogi se ne usudjuju jer su svjesni sta podrazumijeva dijete, boje se odgovornosti, odricanja i zrtvovanja.
Mislim da se ovdje više diskutuje o djetetu kao novom biću i svijetu na koji dolazi a ne sa aspekta njegovih roditelja, i njihove odgovornosti.

Jednostavno kada odličiš da imaš dijete treba imati u vidu da nečemu daješ život koji podrazumijeva i bol, tugu, razočaranje, smrt a da ne govorim o potencijalnim bolestima koje može dijete imati još dok je mlado pa tako upropastiti život i njemu i sebi.
sumirprimus
Posts: 80471
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#142 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by sumirprimus »

clarion_ wrote:
sumirprimus wrote:da nije bilo staraca i njihove sebicne potrebe za seksom,ne bi bilo ni nas,ni napretka, ni ljudskog roda...
dakle zivio seks i pravljenje djece...
hoćeš reći da je ljudski rod nešto dobro, nešto napredno i da nema sexa bez djece?
ne kudim konja kojeg jasem..ljudski rod je nesto najljepse sto nam se moglo desit...
kad majka priroda odluci da nas vise nema,nece nas ni bit..ko smo mi da odlucujemo valjal ovo il ne valja..
i fakat me mrsko ulazit u politiĆki igrokaz,ali da da nije bilo te potrebe tog nagona nasih predaka da jedni druge,nagooze,ne bi iblo ni nas i zato hvala im na tome...sto su se u nekom trenutku jedni na druge nalozili,pa im se omaklo...

cuj iz sebicnih razlgoa djeca dolaze...
a nije sebican razlog da ne zeli dijete,jerbo nema vremena s njim se zajebavat, i zbog njeg putovat po bijelom svijetu,kao da putuje...i tako...
Eniac
Posts: 1153
Joined: 28/12/2012 12:44

#143 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by Eniac »

nasa wrote:Ma znam da biraju ali nije to sustina , ne bih mogla nikako izjednaciti roditeljstvo zivotinja i ljudi te dalje ljudsko svesti iskljucivo na nagon, da je pokretac jeste ali....mi imamo primjera kada ljudi razmisljanjem potisnu nagone npr. suzdrzavaju se potpuno od sex.odnosa, neki cijeli zivot....ili mi imamo nagon da brinemo o djeci koju imamo ali to kako cemo to ciniti kod ljudi puno vise ovisi upravo o rezultatu procesa razmisljanje nego nagonu....

Ne poricem ulogu nagona ali pricu o roditeljstvu nikako ne bih svela iskljucivo na iste.Na kraju sami primjeri forumasa koji tokom teme se izjasnjavaju da ne zele djecu dokazuju da procesom razmisljanja nadvladaju nagon pa, kako onda kojom logikom se s druge strane odluka imati djecu lisava svakog procesa razmisljanja I svodi samo na nagone.
Ne znam u cemu je problem. Ja ne zelim djecu. To moze znaciti dvije stvari. Da nemam nagon, znaci da imam neki poremecaj, ili da mi je racio jaci od nagona. Ali to ne ponistava cinjenicu da je nagon ono sto ljude tjera da imaju djecu.

Naso, ti si vjernica i meni je jasno da ne mozes prihvatiti da smo mi ljudi u stvari zivotinje jer je to u suprotnosti sa vjerskim dogmama. Ali ako ljude pocnemo posmatrati kao jos jednu zivotinjsku vrstu, bez obzira na razum, mnoge stvari koje ljudi rade postaju jednostvano objasnjive. Dok negiranje zivotinje u nama neke stvari koje radimo cini neobjasnjivim.

Evo jednostavno pitanje: Ako imati djecu nije stvar nagona, molio bih sve one koji imaju ili zele djecu da mi kazu koji su to bili razlozi zbog kojih imaju djecu. A da nije u pitanju sebicnost.

Znam da je odgovor zato sto su pozeljeli da ih imaju, ali zasto su to pozeljeli? To sigurno ne znaju, a to znaci da je ta zelja uzrokovana nagonom.

Osim nagona, razlozi za imati djecu:

Zelim nesto ostaviti iza sebe (projektovana besmrtnost). Zelim da se o nekome brinem (zadovoljavanje emocija), Zelim djecu jer je to red (drustveni konformizam). Sve sebicnost. Ja zelim.
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#144 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by CaneBos »

Eniac wrote:
nasa wrote:Ma znam da biraju ali nije to sustina , ne bih mogla nikako izjednaciti roditeljstvo zivotinja i ljudi te dalje ljudsko svesti iskljucivo na nagon, da je pokretac jeste ali....mi imamo primjera kada ljudi razmisljanjem potisnu nagone npr. suzdrzavaju se potpuno od sex.odnosa, neki cijeli zivot....ili mi imamo nagon da brinemo o djeci koju imamo ali to kako cemo to ciniti kod ljudi puno vise ovisi upravo o rezultatu procesa razmisljanje nego nagonu....

Ne poricem ulogu nagona ali pricu o roditeljstvu nikako ne bih svela iskljucivo na iste.Na kraju sami primjeri forumasa koji tokom teme se izjasnjavaju da ne zele djecu dokazuju da procesom razmisljanja nadvladaju nagon pa, kako onda kojom logikom se s druge strane odluka imati djecu lisava svakog procesa razmisljanja I svodi samo na nagone.
Ne znam u cemu je problem. Ja ne zelim djecu. To moze znaciti dvije stvari. Da nemam nagon, znaci da imam neki poremecaj, ili da mi je racio jaci od nagona. Ali to ne ponistava cinjenicu da je nagon ono sto ljude tjera da imaju djecu.

Naso, ti si vjernica i meni je jasno da ne mozes prihvatiti da smo mi ljudi u stvari zivotinje jer je to u suprotnosti sa vjerskim dogmama. Ali ako ljude pocnemo posmatrati kao jos jednu zivotinjsku vrstu, bez obzira na razum, mnoge stvari koje ljudi rade postaju jednostvano objasnjive. Dok negiranje zivotinje u nama neke stvari koje radimo cini neobjasnjivim.

Evo jednostavno pitanje: Ako imati djecu nije stvar nagona, molio bih sve one koji imaju ili zele djecu da mi kazu koji su to bili razlozi zbog kojih imaju djecu. A da nije u pitanju sebicnost.

Znam da je odgovor zato sto su pozeljeli da ih imaju, ali zasto su to pozeljeli? To sigurno ne znaju, a to znaci da je ta zelja uzrokovana nagonom.
Osim nagona, razlozi za imati djecu:

Zelim nesto ostaviti iza sebe (projektovana besmrtnost). Zelim da se o nekome brinem (zadovoljavanje emocija), Zelim djecu jer je to red (drustveni konformizam). Sve sebicnost. Ja zelim.
Po tvom stavu, ljudi koji zele i imaju djece ispoljavaju stereotipni konformizam obicnog zivotinjskog nagona?
Ti ne zelis djecu. Sta je onda to? Tvoja nesebicnost ili je tvoja sebicnost potisnula prirodjeni nagon. Vidis po meni je to drugo, ali ok, Bog dao unutar ovog materijalno ogranicenog svijeta nesto sto se zove i prividna sloboda volje i izbora, pa bujrum :) Nije pod moranje imati djecu, niti si ti ortodoksan zato sto ih ne zelis, ali ni svi roditelji nisu iz sebicnosti koju ni sam ne znas definirati, rodili djecu.
Mozda se nismo razumjeli, ali svaki covjek ima tkzv IT EGO u sebi, ono sto ga okrece samom sebi i samo za njegove potrebe. Taj IT ego je najuocljiviji kod malog djeteta koje je u fazi odrastanja, a bez opterecenja okolinom, obavezama, odgovornostima, moralom, vjerom itd, okrenuto samo sebi i zadovoljavanju svojih potreba.
Ni u kom slucaju ne mozes povlaciti paralalu takve sebicnosti poistovjecujuci je sa roditeljskim nagonom.

Naprosto mislim da kad govoris o odnosu roditelj-dijete, pricas o necemu sto ne znas, niti poimas ispravno, te ljudsku rasu kroz sugestije slicnosti koje imamo sa recimo ponasanjem copora, opstanka u zivotinjskom svijetu itd..svodis na najsavrseniju zivotinjsku vrstu, sto je nemalo reci neuko!
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#145 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by nasa »

@eniac
Nemoj molim te, nikakve ali bas nikave veze nema to sto sam vjernica s ovim sto sam ti napisala i ostavimo tu pricu...

Ni u jednom trenutku ti ja nisam zamjerila zasto ne zelis imati djecu ali znam da nije iskljucivo vezano za nagon, vec prije ce biti da je rezultat tvog procesa razmisljanja potisnuo i nadvladao nagon!

Zasto roditeljstvo nije iskljucivo rezultat nagona pa, prvo dokazuju to ljudi koji isti potisnu i nemaju djecu, zatim ljudi koji promijene misljenje glede ovog pitanja, zato sto vecina ljudi nisu vodjena prvenstveno nagonom da imaju djecu po svaku cijenu vec prodju process razmisljanja koji podrazumjeva pitanja tipa da li imam uslove da se ostvarim kao roditelj, da li sam spreman na to, da li imam pored sebe osobu koja je sve to, da li postoji sansa da se eventualno prenesu neka genetski prenosiva oboljenja, koliko cemo djece imati itd.pa tokom trudnoce pazis na svoje zdravstveno stanje i odrices se eventualno poroka i neprikladne ishrane te, kada dijete dobijes nije sasvim sigurno dovoljan samo nagon da se o njemu brines vec citav niz razmisljanja i dijela koja ce te napraviti roditeljem ....

E kako ti ovo sve mozes podvesti pod iskljucivo sebicni nagon lisen bilo kakvog promisljanja?

Dalje ako pricamo o nagonu koji jeste neosporan pokretac citava prica se svodi na filozofiranje oko nagona koji sam po sebi se nikako ne mogu definisati kao losi ma kako god ti to predstavila....
pa sta je onda izbor i odluka pojedinca da nema dijete, samo licna odluka i nista vise i vracamo se na pocetak cemu uopce citavo naglabanje ako je jasno da pojedinac ima pravo na takvu odluku.


Tako i tvoje pitanje u cemu je problem sto ne zelis djecu je iskljucivo tvoj problem kao i odgovor da li je to sebicno ili ne koji ovisi o tvom promisljanju, a ne nagonu :mrgreen:

edit

Imam samo jedno pitanje, ako je stvar samo u nagonu da li onda i odsustvo nagona za produzenjem vrste predpostavlja i odsutvo bilo kakvog sex nagona odnosno podrazumjeva apstinenciju jer to je jako bitno s obzirom da te drugo moze natjerati da prvo ipak poronadjes .
Eniac
Posts: 1153
Joined: 28/12/2012 12:44

#146 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by Eniac »

CaneBos wrote:
Eniac wrote:
nasa wrote:Ma znam da biraju ali nije to sustina , ne bih mogla nikako izjednaciti roditeljstvo zivotinja i ljudi te dalje ljudsko svesti iskljucivo na nagon, da je pokretac jeste ali....mi imamo primjera kada ljudi razmisljanjem potisnu nagone npr. suzdrzavaju se potpuno od sex.odnosa, neki cijeli zivot....ili mi imamo nagon da brinemo o djeci koju imamo ali to kako cemo to ciniti kod ljudi puno vise ovisi upravo o rezultatu procesa razmisljanje nego nagonu....

Ne poricem ulogu nagona ali pricu o roditeljstvu nikako ne bih svela iskljucivo na iste.Na kraju sami primjeri forumasa koji tokom teme se izjasnjavaju da ne zele djecu dokazuju da procesom razmisljanja nadvladaju nagon pa, kako onda kojom logikom se s druge strane odluka imati djecu lisava svakog procesa razmisljanja I svodi samo na nagone.
Ne znam u cemu je problem. Ja ne zelim djecu. To moze znaciti dvije stvari. Da nemam nagon, znaci da imam neki poremecaj, ili da mi je racio jaci od nagona. Ali to ne ponistava cinjenicu da je nagon ono sto ljude tjera da imaju djecu.

Naso, ti si vjernica i meni je jasno da ne mozes prihvatiti da smo mi ljudi u stvari zivotinje jer je to u suprotnosti sa vjerskim dogmama. Ali ako ljude pocnemo posmatrati kao jos jednu zivotinjsku vrstu, bez obzira na razum, mnoge stvari koje ljudi rade postaju jednostvano objasnjive. Dok negiranje zivotinje u nama neke stvari koje radimo cini neobjasnjivim.

Evo jednostavno pitanje: Ako imati djecu nije stvar nagona, molio bih sve one koji imaju ili zele djecu da mi kazu koji su to bili razlozi zbog kojih imaju djecu. A da nije u pitanju sebicnost.

Znam da je odgovor zato sto su pozeljeli da ih imaju, ali zasto su to pozeljeli? To sigurno ne znaju, a to znaci da je ta zelja uzrokovana nagonom.
Osim nagona, razlozi za imati djecu:

Zelim nesto ostaviti iza sebe (projektovana besmrtnost). Zelim da se o nekome brinem (zadovoljavanje emocija), Zelim djecu jer je to red (drustveni konformizam). Sve sebicnost. Ja zelim.
Po tvom stavu, ljudi koji zele i imaju djece ispoljavaju stereotipni konformizam obicnog zivotinjskog nagona?
Ti ne zelis djecu. Sta je onda to? Tvoja nesebicnost ili je tvoja sebicnost potisnula prirodjeni nagon. Vidis po meni je to drugo, ali ok, Bog dao unutar ovog materijalno ogranicenog svijeta nesto sto se zove i prividna sloboda volje i izbora, pa bujrum :) Nije pod moranje imati djecu, niti si ti ortodoksan zato sto ih ne zelis, ali ni svi roditelji nisu iz sebicnosti koju ni sam ne znas definirati, rodili djecu.
Mozda se nismo razumjeli, ali svaki covjek ima tkzv IT EGO u sebi, ono sto ga okrece samom sebi i samo za njegove potrebe. Taj IT ego je najuocljiviji kod malog djeteta koje je u fazi odrastanja, a bez opterecenja okolinom, obavezama, odgovornostima, moralom, vjerom itd, okrenuto samo sebi i zadovoljavanju svojih potreba.
Ni u kom slucaju ne mozes povlaciti paralalu takve sebicnosti poistovjecujuci je sa roditeljskim nagonom.

Naprosto mislim da kad govoris o odnosu roditelj-dijete, pricas o necemu sto ne znas, niti poimas ispravno, te ljudsku rasu kroz sugestije slicnosti koje imamo sa recimo ponasanjem copora, opstanka u zivotinjskom svijetu itd..svodis na najsavrseniju zivotinjsku vrstu, sto je nemalo reci neuko!
To sto ti se moji stavovi ne svidjaju ne znaci da me mozes vrijedjati.
Eniac
Posts: 1153
Joined: 28/12/2012 12:44

#147 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by Eniac »

nasa wrote:@eniac
Nemoj molim te, nikakve ali bas nikave veze nema to sto sam vjernica s ovim sto sam ti napisala i ostavimo tu pricu...

Ni u jednom trenutku ti ja nisam zamjerila zasto ne zelis imati djecu ali znam da nije iskljucivo vezano za nagon, vec prije ce biti da je rezultat tvog procesa razmisljanja potisnuo i nadvladao nagon!

Zasto roditeljstvo nije iskljucivo rezultat nagona pa, prvo dokazuju to ljudi koji isti potisnu i nemaju djecu, zatim ljudi koji promijene misljenje glede ovog pitanja, zato sto vecina ljudi nisu vodjena prvenstveno nagonom da imaju djecu po svaku cijenu vec prodju process razmisljanja koji podrazumjeva pitanja tipa da li imam uslove da se ostvarim kao roditelj, da li sam spreman na to, da li imam pored sebe osobu koja je sve to, da li postoji sansa da se eventualno prenesu neka genetski prenosiva oboljenja, koliko cemo djece imati itd.pa tokom trudnoce pazis na svoje zdravstveno stanje i odrices se eventualno poroka i neprikladne ishrane te, kada dijete dobijes nije sasvim sigurno dovoljan samo nagon da se o njemu brines vec citav niz razmisljanja i dijela koja ce te napraviti roditeljem ....

E kako ti ovo sve mozes podvesti pod iskljucivo sebicni nagon lisen bilo kakvog promisljanja?

Dalje ako pricamo o nagonu koji jeste neosporan pokretac citava prica se svodi na filozofiranje oko nagona koji sam po sebi se nikako ne mogu definisati kao losi ma kako god ti to predstavila....
pa sta je onda izbor i odluka pojedinca da nema dijete, samo licna odluka i nista vise i vracamo se na pocetak cemu uopce citavo naglabanje ako je jasno da pojedinac ima pravo na takvu odluku.


Tako i tvoje pitanje u cemu je problem sto ne zelis djecu je iskljucivo tvoj problem kao i odgovor da li je to sebicno ili ne koji ovisi o tvom promisljanju, a ne nagonu :mrgreen:

edit

Imam samo jedno pitanje, ako je stvar samo u nagonu da li onda i odsustvo nagona za produzenjem vrste predpostavlja i odsutvo bilo kakvog sex nagona odnosno podrazumjeva apstinenciju jer to je jako bitno s obzirom da te drugo moze natjerati da prvo ipak poronadjes .
Odgovor na pitanje da li imam uslove da imam djecu nije odgovor na pitanje zasto ih zelim.

Odsustvo nagona za djecom nije odsustvo seksualnog nagona. Seks je tehnika za dobijanje djece. Ali, seks je i zadovoljstvo. Stvar je jednostavna, kako je seks zadovoljstvo, zelimo sto vise seksa da bi zadovoljstvo sebi priustili. A sa vise seksa vise je sanse za dobiti djecu. Kao sto znamo djeca su se pravila i u vremenima kada nije postojala medicina, kada je smrtnost djece bila velika pa je vise trudnoca povecavalo sanse za dobijanje vise zdrave djece koja ce prezivjeti. Tako da cinjenica da je seks zadovoljstvo je u stvari mehanizam koji nam pomaze pri dobijanju vise potomaka. Zadvoljstvo seksa ne postoji zbog sebe negod da bi nas natjeralo da pravimo vise djece. Ali to je onaj dio u kojem smo zivotinje. Kako smo dobili razum i ne ispunjavamo samo nagone nego odlucujemo sta cemo i kako, neki od nas ne zele djecu ali jos uvijek zele uzivati. Seks je jedno od zadovoljstava koje sebi priustimo.

Sada imamo medicinu koje pomaze pri dobijanju zdrave djece koja prezivljavaju, ali nagon za seksom je ostao. Kao sto je ostao nagon za slanom i masnom hranom. Danas su so i masnoca zdravstveni problem, ali prije 500.000, 100.000, 50.000 godina unos vise soli i vise masnoce je znacilo vise minerala i energije, sto nam je bilo neophodno za prezivljavanje a do cega se tesko dolazilo, pa je tijelo zeljelo kada je u prilici sebi priustiti sto je moguce vise soli i masnoca. I ta zelja za soli i masnocom nam je ostala, ali kako sada unosimo vise soli i masnoca nego sto nam je neophodno, to nam predstavlja problem.

To sto imamo razum ne znaci da nismo zivotinje. Uostalom, veliki broj psihickih poremecaja nastaje zato sto ljudi zele postovati drustvene norme, ali imaju jake nagone koji bi ih natjerali da te norme prekrse. I taj sukob dovodi do frustracija i psihickih poremecaja. Tako neki poslusaju nagone i zavrse kao silovatelji, masovne ubice, ekscentrici itd, a neki ne poslusaju nagone nego se trude zivjeti po drustvenim normama, ali neslusanje nagona sa jedne a nemogucnost da ih ignorisu sa druge strane ih navede da polude i zavrse u ludnicama. Medjutim to su ekstremi i izuzeci. Najveci broj ljudi uspije pomiriti postovanje drustvenih normi sa nogonima, potisnuti naqgone, i zive naizgled uspjesno. Ali dok vecina lludi nije luda i u institucijama za lijecenje psihickih poremecaja, velika prodaja antidepresiva, Xanaxa, Apaurina, Lexiliuma koje ljudi koriste u kucama nam kaze da ipak nije to bas tako i da nismo bas uspjesno pomirili nas razum i drustvene norme sa nagonima.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#148 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by SmokingMan »

I dokle vas,pa skoro besmislena tema dovede,stvarno vam se divim. 8-)
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#149 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by L u c i f e r »

Ja se divim postavljaču teme. :kakoste:
muzika11
Posts: 1
Joined: 09/01/2014 05:25

#150 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by muzika11 »

clarion_ wrote:Posljednjih godina razmišljam baš kao i pokretač ove teme. Nekad kontam da bi većina ljudi, da su mogli birati, izabralo da se nikad nije ni rodilo. Nekad mislim da roditelji iz sebičnosti imaju dijete, da bi njihov život imao smisla, da se imaju čime baviti itd. Još kad vidim da nemaju za hljeba a navaljaju po troje djece. :run:
Super tema.I sama sam bila u prilici da me 1000 puta pitaju zasto nemam djecu.Prvenstveno u Bosni imamo taj problem da kad kazete da ne zelite dijete automatski ste osudjeni kao nenormalna osoba.Ja sam vec jako dugo u braku ali nasa odluka da necemo djecu prvenstveno je i donesena na osnovu razmisljanja o tome kakva buducnost ceka to dijete i kakav je danasnji zivot pa mislim da bi bilo sebicno samo gledati sebe.Pod ovim sebicno mislim na zivot koji je evidentno sve tezi i tezi a ja bi kao trebala da rodim dijete koje nije moglo ni da se izjasni da li zeli da bude rodjeno i da ga potencijalno osudim da zivi u svijetu koji svakog dana postaje tezi i ludji.Razne civilizacije su nestajale jer su dostigle svoj vrhunac i iskoristile resurse koje su mogle.Cini mi se da svakim danom otkrivamo jako puno i tehnologija napreduje ali sve to ima svoju cijenu koju nekako moramo platiti.Cini se kao naucna fantastika da bi jednog dana klima mogla da se promijeni,da upozoravaju da tamo neke 2023 ili 2123.godine nece biti zivota na zemlji ali ako se malo bolje osvrnemo oko sebe mozemo da vidimo razne bolesti koje nisu prije postojale,brzi nacin zivota koji ima svoje posljedice,otudjenje covjeka jer nam tehnologija preuzima zivot,unistavanje prirode i globalno zatopljavanje,krize i sve manje hrane na zemlji i sl. pa ako rodim dijete i dozivi samo tezak zivot i svakodnevnu borbu da li mogu reci da sam ispravno postupila ili sam ga kaznila i nepravedno ga osudila samo na patnju.Ja i sama znam reci kako nisam pisala molbu da se rodim te da sam znala sta ce i kako biti a da mi je data mogucnost da biram da li cu se roditi ja bi sigurno potpisala da ne zelim da se rodim.Ne smatram da roditeljima trebam biti zahvalna na zivotu.Ja sam im zahvalna sto su takvi kakvi jesu ali sta da sam se rodila u nekoj drugoj porodici i da sam samo spoznala tezinu zivota..strah me i pomisliti kakav bi tek tad imala stav o zivotu :-D Za sve one koji me smatraju ludom zbog ovakvog nacina razmisljanja prvo bi ih zamolila da razmisle o vjerovatnoci br.1 a to je da ce dijete doziviti tezak zivot i patnju i vjerovatnoci br.2 da ce zivjeti super zivot i da ce nam jos zahvaljivati sto smo ga rodili. Mozemo samo nagadjati o njegovom buducem zivotu ali zar sve to ne podsjeca malo na kockara i onu cuvenu -ako se ne kockas nikad neces ni dobiti,pa samim tim treba da ulazimo u zivotnu kockarnicu i eto pokusamo ali ako nam se desi vjerovatnoca br.1 i dijete nam sutra pati jer nismo stali i razmislili o zivotu mi sebi eto mozemo da se opravdamo da smo pokusali i podarili smo mu zivot ali eto nije nam bilo u cilju da pati-kao da nismo mogli slucajno i tu vjerovatnocu ukljuciti pri odluci.
Imam dosta prijatelja koji imaju djecu i koji samo pricaju kako je to smisao zivota i nesto najbolje na svijetu a nisu sposobni da stvore sebi bolje uslove zivota pa djeca vec tako mala moraju da ispastaju sto su oni mislili da ih trebaju imati a da ne spominjem globalno lose uslove koji vladaju.Ipak ima i jedna druga strana u ovoj prici a to je vjerska strana gdje ce mi svi oni koji vjeruju u Boga reci da ja ne znam kakav ce biti zivot tog djeteta te da nemam pravo da tvrdim da ce biti lose jer svako dijete ima svoju NAFAKU kako mi to cesto kazu ali sta ako me sutra to moje dijete osudi bas zato sto zbog neceg pati..Razmisljati malo unaprijed o zivotu tog jos nerodjenog bica je eto glupo pa je najbolje reci da su takve osobe sebicne i lude ali nemoj da koristimo razum i da se samo zapitamo sta ako .... pa unesrecimo jedan zivot jer je glupo razmisljati u kakvom bi to svijetu mogao zivjeti...da ne spominjem jos nasu drzavu i strah koji bi osjecala sta mu se sve moze desiti :( :(
Post Reply