Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njemu?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Big Ang
Posts: 14294
Joined: 08/05/2013 08:58

#101 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by Big Ang »

Sebicno u ovom slucaju nije imalo negativan kontekst....
Kao recimo kad neko nekog voli sebicno....nije to uvijek negativno.
registrovana onako
Posts: 1109
Joined: 26/05/2013 20:33

#102 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by registrovana onako »

..
Last edited by registrovana onako on 25/06/2014 23:20, edited 1 time in total.
User avatar
Joe McCarthy
Posts: 1164
Joined: 09/11/2012 18:23
Location: Dežurni forumski homofob, šovinista i majorizator

#103 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by Joe McCarthy »

L u c i f e r wrote:Da li je donošenje djeteta na ovakav svijet nepravedno prema njemu?

Time ga osuđujemo na borbu za opstanak, ekonomske krize, rintanje, zagađenje, probleme, ratove, bolesti, gubitak roditelja i u konačnici, prije ili kasnije - smrt.

:hm:
Znaci pripadnici ljudske vrste su najsebicniji stvorovi koji su ikada krocili ovim svjetom? Mada sa takvim "teškim beta" pogledom na svijet sumnjam da ces ikada biti u prilici da pokazes tu sebicnost.
Last edited by Joe McCarthy on 05/01/2014 12:58, edited 1 time in total.
Eniac
Posts: 1153
Joined: 28/12/2012 12:44

#104 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by Eniac »

Koliko ja znam niko jos nikada nije pitao ni jedno dijete da li zeli da ga roditelji naprave. Sto znaci da djecu imamo zbog sebe, ne zbog njih. Ako to nije sebicno, ne znam sta jeste. A kada ih vec dobijemo, pa se djeca pocnu ponasati kako ne zelimo, onda znamo prema njima biti prilicno brutalni. Naravno sve da bi ih pripremili za zivot...

Sto opet dokazuje da ih imamo zbog sebe, ne zbog njih.

Sva ova prica je po meni suvisna. Kao sto vec rekoh, imati djecu nije stvar racionalne odluke nego nagona.

Doduse, nije da nema ljudi koji su djecu pravili zbog toga da imaju par ruku vise za rad na njivi, ili da im ima ko pomagati kada ostare, ili da uljepsaju sebi zivot, ali to opet dokazuje sebicnost onoga ko iz takvih razloga ima djecu, u tim slucajevima se nemaju djeca zbog djece, nego zbog onoga ko ih pravi.

Opet cu reci, racionalan razlog za imati djecu je sebicnost. Sve ostalo je nagon, ne racio.
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#105 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by L u c i f e r »

Joe McCarthy wrote:
L u c i f e r wrote:Da li je donošenje djeteta na ovakav svijet nepravedno prema njemu?

Time ga osuđujemo na borbu za opstanak, ekonomske krize, rintanje, zagađenje, probleme, ratove, bolesti, gubitak roditelja i u konačnici, prije ili kasnije - smrt.

:hm:
Znaci pripadnici ljudske vrste su najsebicniji stvorovi koji su ikada krocili ovim svjetom? Mada sa takvim "teškim beta" pogledom na svijet sumnjam da ces ikada biti u prilici da pokazes tu sebicnost.
gdje ti u mom postu vidiš riječ sebičnost :roll:
User avatar
Big Ang
Posts: 14294
Joined: 08/05/2013 08:58

#106 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by Big Ang »

Mozda je ipak lakse reci i sebi i okolini da neces djecu da ih ne bi izlagao patnji zvanoj zivot nego priznati sebi i svojoj okolini da ne zelis djecu iz bilo kog razloga. Ja bih to prije razumjela nego pokusaj da ubjedis sebe i okolinu da si ti bolji i pametniji od svih :hm:
registrovana onako
Posts: 1109
Joined: 26/05/2013 20:33

#107 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by registrovana onako »

..
Last edited by registrovana onako on 25/06/2014 23:20, edited 1 time in total.
User avatar
Big Ang
Posts: 14294
Joined: 08/05/2013 08:58

#108 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by Big Ang »

Ne znam
...zato sto je ljudski da se trazi potvrda okoline za svoje postupke....? :hm:
registrovana onako
Posts: 1109
Joined: 26/05/2013 20:33

#109 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by registrovana onako »

Big Ang wrote:Ne znam
...zato sto je ljudski da se trazi potvrda okoline za svoje postupke....? :hm:
a prvi korak je traziti potvrdu na forumu :D
User avatar
Big Ang
Posts: 14294
Joined: 08/05/2013 08:58

#110 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by Big Ang »

registrovana onako wrote:
Big Ang wrote:Ne znam
...zato sto je ljudski da se trazi potvrda okoline za svoje postupke....? :hm:
a prvi korak je traziti potvrdu na forumu :D
Apsolutno :lol:
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#111 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by nasa »

Eniac wrote:Koliko ja znam niko jos nikada nije pitao ni jedno dijete da li zeli da ga roditelji naprave. Sto znaci da djecu imamo zbog sebe, ne zbog njih. Ako to nije sebicno, ne znam sta jeste. A kada ih vec dobijemo, pa se djeca pocnu ponasati kako ne zelimo, onda znamo prema njima biti prilicno brutalni. Naravno sve da bi ih pripremili za zivot...

Sto opet dokazuje da ih imamo zbog sebe, ne zbog njih.

Sva ova prica je po meni suvisna. Kao sto vec rekoh, imati djecu nije stvar racionalne odluke nego nagona.

Doduse, nije da nema ljudi koji su djecu pravili zbog toga da imaju par ruku vise za rad na njivi, ili da im ima ko pomagati kada ostare, ili da uljepsaju sebi zivot, ali to opet dokazuje sebicnost onoga ko iz takvih razloga ima djecu, u tim slucajevima se nemaju djeca zbog djece, nego zbog onoga ko ih pravi.

Opet cu reci, racionalan razlog za imati djecu je sebicnost. Sve ostalo je nagon, ne racio.
Znaci morali bi usvajati tudju djecu da bi dokazali da nismo sebicni :D
User avatar
alucarda
Posts: 165
Joined: 30/04/2009 12:10

#112 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by alucarda »

nasa wrote:
alucarda wrote:
Big Ang wrote:Ma razumijem ja to sve. Donekle se i slazem. Samo sto to nije konvencionalno...
Najveca sloboda koju mozemo imati je ta da ili prihvatimo ili odbijemo konvencije koje su vec prisutne.
A u ovom slucaju bi to bilo sta?
Da odlucis da nemas djece nikako ili da ih rodis kasnije samo da izbjegnes "konvecionalno" :roll:
Zar je tako tesko shvatiti da se sloboda nalazi u tome da imamo izbor ma kakav on bio, i da pri tome nismo prinudjeni da svi zivimo na isti nacin.
U ovom slucaju je to da osoba ima mogucnosti. Naglasak na mnozini. Samo jedna mogucnost nije mogucnost, vec tiranija univerzalizma i jednoobraznosti.
User avatar
Joe McCarthy
Posts: 1164
Joined: 09/11/2012 18:23
Location: Dežurni forumski homofob, šovinista i majorizator

#113 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by Joe McCarthy »

L u c i f e r wrote:
Joe McCarthy wrote:
L u c i f e r wrote:Da li je donošenje djeteta na ovakav svijet nepravedno prema njemu?

Time ga osuđujemo na borbu za opstanak, ekonomske krize, rintanje, zagađenje, probleme, ratove, bolesti, gubitak roditelja i u konačnici, prije ili kasnije - smrt.

:hm:
Znaci pripadnici ljudske vrste su najsebicniji stvorovi koji su ikada krocili ovim svjetom? Mada sa takvim "teškim beta" pogledom na svijet sumnjam da ces ikada biti u prilici da pokazes tu sebicnost.
gdje ti u mom postu vidiš riječ sebičnost :roll:
Zamjeni riječ sebičan sa nepravednim i dobijaš isti bit odgovora.

Ali kako si uopšte došao do ove ideje? Ili bolje rečeno do koje dubine fatalizma ti trebaš past da pomisliš da je naš jedini vid besmrtnosti i ostavljanja utjecaja na ovom svijetu jedna "nepravdi"?
User avatar
alucarda
Posts: 165
Joined: 30/04/2009 12:10

#114 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by alucarda »

nasa wrote:
Eniac wrote:Koliko ja znam niko jos nikada nije pitao ni jedno dijete da li zeli da ga roditelji naprave. Sto znaci da djecu imamo zbog sebe, ne zbog njih. Ako to nije sebicno, ne znam sta jeste. A kada ih vec dobijemo, pa se djeca pocnu ponasati kako ne zelimo, onda znamo prema njima biti prilicno brutalni. Naravno sve da bi ih pripremili za zivot...

Sto opet dokazuje da ih imamo zbog sebe, ne zbog njih.

Sva ova prica je po meni suvisna. Kao sto vec rekoh, imati djecu nije stvar racionalne odluke nego nagona.

Doduse, nije da nema ljudi koji su djecu pravili zbog toga da imaju par ruku vise za rad na njivi, ili da im ima ko pomagati kada ostare, ili da uljepsaju sebi zivot, ali to opet dokazuje sebicnost onoga ko iz takvih razloga ima djecu, u tim slucajevima se nemaju djeca zbog djece, nego zbog onoga ko ih pravi.

Opet cu reci, racionalan razlog za imati djecu je sebicnost. Sve ostalo je nagon, ne racio.
Znaci morali bi usvajati tudju djecu da bi dokazali da nismo sebicni :D
Najlakse je otici u krajnost i time zavrsiti raspravu.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#115 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by nasa »

alucarda wrote:Zar je tako tesko shvatiti da se sloboda nalazi u tome da imamo izbor ma kakav on bio, i da pri tome nismo prinudjeni da svi zivimo na isti nacin.
U ovom slucaju je to da osoba ima mogucnosti. Naglasak na mnozini. Samo jedna mogucnost nije mogucnost, vec tiranija univerzalizma i jednoobraznosti.
Na ovom pitanju je smijesno voditi raspravu u takvom pravcu jer podrazumjeva se da te niko nece natjerati da imas dijete, imas mogucnost i da ga nemas, neki izborom, a neki ni uz zelju ih ne mogu imati.
Nije tu nista tesko shvatiti vec nepotrebno objasnjavati.
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#116 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by L u c i f e r »

alucarda wrote:sloboda nalazi u tome da imamo izbor ma kakav on bio
:thumbup:
registrovana onako
Posts: 1109
Joined: 26/05/2013 20:33

#117 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by registrovana onako »

.
Last edited by registrovana onako on 25/06/2014 23:36, edited 1 time in total.
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#118 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by L u c i f e r »

Joe McCarthy wrote: Zamjeni riječ sebičan sa nepravednim i dobijaš isti bit odgovora.

Ali kako si uopšte došao do ove ideje? Ili bolje rečeno do koje dubine fatalizma ti trebaš past da pomisliš da je naš jedini vid besmrtnosti i ostavljanja utjecaja na ovom svijetu jedna "nepravdi"?
aha
isto tako tu riječ možeš zamijeniti sa riječju npr "liliputanskim"
zašto da ne, sve je to isto...

potpuno pogrešno shvataš napisano
nije riječ ni o kakvom fatalizmu niti beta stanju niti ne znam ti već čemu trećem od navaljanog
pitanje je postavljeno na primjerenom pdfu u pogledu moralnosti začinjanja života u ovakvim po život nepovoljnim uslovima

što se tiče besmrtnosti i ostavljanja uticaja
to su smiješni i iluzorni koncepti
što je jasno i svakom laiku koji iole zagrebe po astrofizičkim projekcijama planete, solarnog sistema, itd

ja sam svoj stav već iznio u pogledu reprodukcije
i džaba prodaješ kupljenu stvar
kao što rekoh
nek bude fajter ko što mu je i babo bio

ali eto diskutujemo i razmjenjujemo mišljenja
jer je interesantno čuti razne poglede na razna pitanja
User avatar
alucarda
Posts: 165
Joined: 30/04/2009 12:10

#119 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by alucarda »

Big Ang wrote:A kako bi opstao brak bez djece? :hm:
Kako opstaju? lol. Na isti nacin kao i oni sa djecom. Ljubav,intimnost, postovanje i prijateljstvo.
Big Ang wrote:Veci je ipak broj parova koje djeca drze u braku. Nemojmo se lagati. Iskreno mislim da je vjerovati da ljubav, sex, zajednicki interesi mogu drzati dvoje ljudi skupa 20,30,50 godina utopija. Ili razmisljanje jako mlade osobe :D
Iskreno, jadna ta djeca i jadni ti ljudi koji su tu samo zbog djece. Kao da se to ne osjeti u braku i u svakodnevnom zivotu. To je situacija u kojoj se samo mnozi i raste nezadovoljstvo i prezir.
Ljubav ljude drzi citav zivot. Pogledaj samo ovu tuznu pricu:
http://www.klix.ba/vijesti/svijet/dirlj ... /131220134

To nije nikakva utopija, jer da jeste, ne bi bilo brakova bez djece. Dacu ti primjer poznatih brakova bez djece jer je takve najlakse naci na google, a obicnih ljudi je jos vise naravno.
Hellen Mirren 25 godina u vezi i kasnije braku
Oprah - Stedman, ovi su u vezi od prahistorije
Ricky Gervais koji je 30 godina u vezi i kasnije braku
Jay Leno - 30 godina u braku

Stoga, to sto ti govoris je samo kako ti dozivljavas brak, a ne stvarna slika stvari.
Iskreno mene tvoje razmisljanje podsjeca na nekoga u ranim dvadesetim.
User avatar
alucarda
Posts: 165
Joined: 30/04/2009 12:10

#120 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by alucarda »

nasa wrote:
alucarda wrote:Zar je tako tesko shvatiti da se sloboda nalazi u tome da imamo izbor ma kakav on bio, i da pri tome nismo prinudjeni da svi zivimo na isti nacin.
U ovom slucaju je to da osoba ima mogucnosti. Naglasak na mnozini. Samo jedna mogucnost nije mogucnost, vec tiranija univerzalizma i jednoobraznosti.
Na ovom pitanju je smijesno voditi raspravu u takvom pravcu jer podrazumjeva se da te niko nece natjerati da imas dijete, imas mogucnost i da ga nemas, neki izborom, a neki ni uz zelju ih ne mogu imati.
Nije tu nista tesko shvatiti vec nepotrebno objasnjavati.
O stvarno to ti je smjesno?

Ja mislim da ti je potrebno objasniti, jer si na prethodnom postu shvatila slobodu kao slobodu od,(tkz. negativnu slobodu - proguglaj malo ovaj pojam) dok sam ja govorila o pozitivnoj slobodi.
Pa je onda isla konstatacija da
"Da odlucis da nemas djece nikako ili da ih rodis kasnije samo da izbjegnes "konvecionalno" :roll:"
Znaci tebi, neki izbori u vezi djece zasluzuju eyeroll. Sva sreca pa to nema posljedice po ostatak nas.
Ja uopste ne ulazim u motive odluka ljudi koji ne zele djecu, samo postujem njihovo pravo da donesu tu odluku bez tog prijekornog "eyerolla" i bilo kakve osude sa moje strane. Jer na kraju krajeva, kako drugi ljudi zive svoj zivot, i to hoce li imati djecu ili ne, is not my business!
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#121 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by nasa »

pa eto, shvatile smo se :thumbup:

a jeste smijesno mi je na taj nacin pravdati slobodu izbora, valjda imas razumjevanja i za moj smisao za humor...




..... ne smeta mi da neko odluci da nema djecu , to jeste svakako licni izbor i stoga nema potreba ni braniti ga ni osudjivati jer kada bi usli u moralno natezenja onda i imati i nemati djecu moze u pojedinacnim slucajevima biti iz negativnih motiva ...ali ako mi a priori kazemo to je licna odluka onda nema potrebe razradjivati i ulaziti u motive jedne ili druge strane....nije nasa stvar u oba slucaja...

Zato sam se osvrnula na tvoj i jos neke komentare ...
Eniac
Posts: 1153
Joined: 28/12/2012 12:44

#122 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by Eniac »

Naso, ja sam u svom prvom postu o ovoj temi napisao da djecu ne zelim, niti svoju nit ida ih usvajam. Kako ti iz mog posta zakljuci da ih treba usvajati, to samo ti znas.
User avatar
Big Ang
Posts: 14294
Joined: 08/05/2013 08:58

#123 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by Big Ang »

Hellen Mirren 25 godina u vezi i kasnije braku
Oprah - Stedman, ovi su u vezi od prahistorije
Ricky Gervais koji je 30 godina u vezi i kasnije braku
Jay Leno - 30 godina u braku
Sjo primjera, sve truhli bogataši :eh:
sumirprimus
Posts: 80471
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#124 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by sumirprimus »

ovako sam i ja filozofiro,a onda se jedno jutro probudio, i reko zajebi ti to... :D
User avatar
alucarda
Posts: 165
Joined: 30/04/2009 12:10

#125 Re: Donošenje djeteta na ovakav svijet - nepravda prema njem

Post by alucarda »

Big Ang wrote:
Hellen Mirren 25 godina u vezi i kasnije braku
Oprah - Stedman, ovi su u vezi od prahistorije
Ricky Gervais koji je 30 godina u vezi i kasnije braku
Jay Leno - 30 godina u braku
Sjo primjera, sve truhli bogataši :eh:
Ja rekoh da je te najlakse naci na google jer su poznate licnosti, obicnih ljudi je naravno vise. Ali najlakse je birati "a la carte", pa sto ti se ne svidja u argumentu samo preskoci. :-)
Post Reply