Domace vs Kupovno mlijeko

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

CASUALE

#1 Domace vs Kupovno mlijeko

Post by CASUALE » 17/04/2012 23:24

:lol: :lol:

Entropio

#2 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by Entropio » 17/04/2012 23:52

:lol:

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#3 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by PipiDugaDevetka » 17/04/2012 23:57

Image

threshold

#4 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by threshold » 18/04/2012 00:31

koji bog.

SprecoM

#5 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by SprecoM » 24/04/2012 06:35

Naslov teme me povukao da napišem sljedeće:
Nedavno mi komšinica objašnjava kako kupujemo mlijeko iz kojeg je sve „izvučeno“ – praktično kupujemo i plaćamo „vodu“! Predočeno mi je i „stručno mišljenje“ o aditivima i njihovoj štetnosti po zdravlje. Na kraju, „poenta priče“, začinjena je podatkom o „reciklaži“ neprodatih količina mlijeka jednog od domaćih proizvođača i savjetom da ga ne kupujem!
Na pitanje: gdje i od koga je to čula, ispostavilo se da je to saznala od „Sene internet“ („rekla-kazala“). Pitam: Što tog mlijeka (pomenutog našeg proizvođača) brzo nestane u trgovinama? Kaže, pa brzo se rasproda.
Pa, pobogu komšinice, kako baš to „mlijeko ide u reciklažu“, a ne ide u „reciklažu“ ono uvozno, koje se ne isproda?! Komšinica nije znala odgovor. Znate li ga Vi?!

casanova123

#6 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by casanova123 » 24/04/2012 09:39

vala ja kupujem dukatovo mlijeko i ne zanima me.. nema boljeg i jos mi ne kaplja kad sipam u casu kao iz onog alspgof :D

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#7 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by plain vanilla » 24/04/2012 09:53

nikad nisam popila casu domaceg mlijeka ..ne jedem ni kajmak :skoljka:

sinuhe

#8 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by sinuhe » 24/04/2012 09:56

Ja jesam u ratu i nije bas ukusno.

phil manzanera

#9 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by phil manzanera » 24/04/2012 10:33

Pipidugadevetka je o ovome pisao, a i ja sam pripomogao, elem, politicka akcija "Kupujmo domace" je najvece zlo za ovaj narod, jer domaci proizvodjaci hrane kupuju najjeftiniju mogucu sirovinu koju ugradjuju u svoj proizvod, koja je cesto neispravna, odnosno, skupa sirovina jednako je dobar proizvod, ali mala zarada i obratno, jeftina sirovina jednako je los proizvod i dobra zarada, a kontrolne institucije ne rade ama bas nista na kontroli ziveznih namirnica. Neka vas ne zavaraju podaci tipa "trzna/trzisna inspekcija", "Ured za sigurnost hrane"....sve su to paraziti koji ne uzimaju uzorke, nego pisu razne procedure, dokumente, podzakonske akte, rad na terenu je jednak nuli, odnosno uzmu tu i tamo po neki uzorak u odnosu na hiljade tona ulazne sirovine koja je neispravna i koju mi jedemo. Na stranu vladine laboratorije, jos je gora situacija u industriji gdje proizvodjaci hrene pojma nemaju sta uzimaju kao sirovinu, odnosno nemaju nikakve kontrole ulaznih sirovina, na sta ih HACPP obavezuje, a ako nemaju HACPP onda barem neka interna kontrola. No, sve je u fazi letargije, radije bih rekao anarhije, jer NEMA AMA BAS NIKAKVE ODGOVORNOSTI I SANKCIJA I SVAKO MOZE RADITI, ODNOSNO PROIZVODITI I NAMA PRODAVATI STA GOD HOCE!!!

Ne kupujte domace, ali ne kupujte ni srbijansko ili slovenacko, oni nam jednako uvaljuju, po svojoj savjeseti kupujte austrijsko, njemacko, moze i hrvatsko jer oni rade zestoke kontrole radi priprema za ulazak u EU.

To vam je tako kako pisem, a ko ne vjeruje, neka mu, a ja pisem po svojoj savsjedeti i saznanju.

Qler

#10 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by Qler » 24/04/2012 10:39

Ja sam ga pio, ali nisam zadnjih nekoliko godina, i neki dan mi bas prahne :) domace i narucim litar, donese mi rodjak iz Gorazda, od tetke njegove. Ne znam sto ga ljudi ne vole, meni je bas super.

palamuda

#11 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by palamuda » 24/04/2012 10:58

Domaće

threshold

#12 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by threshold » 24/04/2012 14:03

U Bosni citav zivot domace pio, super je. Sada kupovno ali opet pise na nj da je BIO...

sumirprimus

#13 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by sumirprimus » 24/04/2012 14:07

treba pit kozije mlijeko,pa nece bit alergija,glutena,polena i ostalih pmaterina...

IKMF BiH

#14 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by IKMF BiH » 24/04/2012 14:22

OBAVEZNO PROCITATI:
Nedavno sam otisao na selo i za vrijeme boravka u istom dosla je cisterna mljekare Milkos. Svo stanovnistvo tog sela se iskupilo i sve sto su imali mlijeka da prodaju su donijeli i prodali, i za to su dobili odmah novac u gotovini. Sto kaze stari narod: sikluk ce ubiti svakog ko ne kupuje domace, pa iako je to nekad jedini izvor primanja za one stare nane i dede iz tog sela.

Stoga, zbog mnogih ekonomskih "dokaza" u korist prednosti kupovine domacih proizvoda jasno dajem glas DA- domace je najbolje.

PRIMJER DRUGI:
pricam s kolegom koji je u nevjerici po pitanju domacih proizvoda, kaze eto vidi kako slovensko mlijeko po 5 dana na kucnoj temperaturi i nista mu ne bude a ovo nase omdah se pokvari...Pa reko lafe moj, to je zato sto je pun konzervansa, a to je nekima jeftina i dostupna tehnologija, zato se i ne kvari nakon 5 dana...nije vise progovorio...

PRIMJER TRECI:
damping cijena je strategija u marketingu koja se koristi prilikom uvoza:
- proizvoda kojima je pri kraju vijek trajanja,
- kada se zeli osvojiti trziste sa viskom proizvodnje

Tako je i s BiH trzistem gdje smo mi nazalost deponija smeca...

PRIMJER CETVRTI:

kaze kletva domaceg proizvodjaca: da Bog da ti u zivotu i poslu islo onako koliko ti kupujes domace proizvode.
to je po meni posteno i korektno :D

ako ti proizvodi jednog domaceg proizvodjaca ne odgovaraju, promjeni proizvodjaca ali samo nek je domaci

sinuhe

#15 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by sinuhe » 24/04/2012 14:26

kaze eto vidi kako slovensko mlijeko po 5 dana na kucnoj temperaturi i nista mu ne bude a ovo nase omdah se pokvari
UHT mlijeko najnormanije mozes drzati neotvoreno na sobnoj temperaturi. Nema tu nikakve magije niti prevare.

Prica o domacem mlijeku je zapravo prica o lakoj zaradi. Odbacimo tehnologiju, okrenimo se prirodi. To je sve ta ista prica.

BIONA

#16 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by BIONA » 24/04/2012 14:33

Zobeno mlijeko. licna proizvodnja ;-)

zelenashica

#17 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by zelenashica » 24/04/2012 14:40

Prestala da kupujem domaće zarad "seoske politike".

Meni je cijena 1,60KM po litru, zaboga ja imam prosvjetnu platu,...a mojoj koni koja radi u domu zdravlja 1,20KM po litru, ....opravdanje mljekarice: eee ti imaš para ona nema :lol:

fortaleza

#18 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by fortaleza » 24/04/2012 14:45

Prije domaće kravlje i kozje mlijeko pio, sad više ne pijem mlijeko...

domaće kupovno mlijeko... :lol:

Warhead

#19 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by Warhead » 24/04/2012 15:03

phil manzanera wrote:Pipidugadevetka je o ovome pisao, a i ja sam pripomogao, elem, politicka akcija "Kupujmo domace" je najvece zlo za ovaj narod
Mislim da je ovako glupo razmisljanje svojstveno nasem mentalitetu i zato nam nema naprijed. Bicemo i ostacemo obicna kolonija.
jer domaci proizvodjaci hrane kupuju najjeftiniju mogucu sirovinu koju ugradjuju u svoj proizvod, koja je cesto neispravna, odnosno, skupa sirovina jednako je dobar proizvod, ali mala zarada i obratno, jeftina sirovina jednako je los proizvod i dobra zarada, a kontrolne institucije ne rade ama bas nista na kontroli ziveznih namirnica.
Ovo je takva generalizacija i idiotluk da je smijesno raspravljati. Kao da napises da su, ne znam... svi Bosnjaci vehabije.
Neka vas ne zavaraju podaci tipa "trzna/trzisna inspekcija", "Ured za sigurnost hrane"....sve su to paraziti koji ne uzimaju uzorke, nego pisu razne procedure, dokumente, podzakonske akte, rad na terenu je jednak nuli, odnosno uzmu tu i tamo po neki uzorak u odnosu na hiljade tona ulazne sirovine koja je neispravna i koju mi jedemo. Na stranu vladine laboratorije, jos je gora situacija u industriji gdje proizvodjaci hrene pojma nemaju sta uzimaju kao sirovinu, odnosno nemaju nikakve kontrole ulaznih sirovina, na sta ih HACPP obavezuje, a ako nemaju HACPP onda barem neka interna kontrola. No, sve je u fazi letargije, radije bih rekao anarhije, jer NEMA AMA BAS NIKAKVE ODGOVORNOSTI I SANKCIJA I SVAKO MOZE RADITI, ODNOSNO PROIZVODITI I NAMA PRODAVATI STA GOD HOCE!!!
Ponovo generalizacije. Serendanje na kvadrat. Pa imas li neke podatke, ko to nepostuje standarde, koji su proizvodi nesigurni za zdravlje? Koji proizvodjac ima HACPP ali ga ne primjenjuje? Znas li uopste kako se dobija taj certifikat i ko ga i kako daje? Kako mozes trpati sve u isti kos? Postoje tri opcije: a) zlonamjerno i svjesno siris lazi, b) imas IQ na nivou amebe c) imas konkretne podatke i uvid u proizvdni proces svakog proizvodjaca hrane i pica. Cisto sumnjam da je ovo pod c.
Ne kupujte domace, ali ne kupujte ni srbijansko ili slovenacko, oni nam jednako uvaljuju, po svojoj savjeseti kupujte austrijsko, njemacko, moze i hrvatsko jer oni rade zestoke kontrole radi priprema za ulazak u EU.
Koja logika. Cuj, ne kupujte slovenacko ali kupujte hrvatsko jer oni lafo imaju bolje kontrole ?! Nego ti fino nama reci, u kojem Konzumu radis i na kojoj poziciji?
To vam je tako kako pisem, a ko ne vjeruje, neka mu, a ja pisem po svojoj savsjedeti i saznanju.
E nek si nam rekao. Po gornjoj recenici vidimo da od skole imas tri razreda zanatske (vjerovatno i to na guzove).

ja1977

#20 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by ja1977 » 24/04/2012 15:09

Ovdjeje vjerovatno rasprava domacem mlijeku kojeg kupujemo direknto od nekoga protiv preradjenog mlijeka u tetrapaku..

Kada smo kod preradjenog mlijeka, ono se po nekoliko puta preradjuje. Ukratko, ode u prodavnicu, istekne rok trajanja, vrati se proizvodjacu, ovaj ga ponovo sterilise i ponovo posalje u prodavnicu. I tako po nekoliko puta.

Ko ne vjeruje neka okrene donju stranuu tetrapak pakovanja i odlijepi onaj mali trokutic, mislim sa desne strane. U svakom slucaju naici cete na cifre od 1 do 5. Nekada je samo 1, nekada 4, nekada je cijeli niz 12345, a nekada ne dostaje samo jedna cifra u nizu. To su razliciti nacini oznacavanja koliko je puta mlijeko reciklirano.
Kada je napisan cijeli niz 12345 to je mlijeko prvi put u prodaji.

Sada malo otidjite do prodavnice i uzmite mlijeka razlicitih proizvodjaca (i domacih i stranih). Kod SVIH je mlijeko reciklirano. U istom paketu ima friskog mlijeka i onag recikliranog recimo 4 puta.
Jos gora stvar je sa mlijecnim napitcima tima bez masnih jogurta itd. Tamo NEMA friskog mlijeka.

Dakle, ipak je bolje otici na Sedrenik, Bojnik i kupiti tek pomuzeno mlijeko. Samo sto to nama ne valja kazu jako....

ja1977

#21 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by ja1977 » 24/04/2012 15:13

Izinjavanm se ako je pogresno. A sa cime ima veze taj broj???

ja1977

#22 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by ja1977 » 24/04/2012 15:17

golfista wrote:
ja1977 wrote:Izinjavanm se ako je pogresno. A sa cime ima veze taj broj???
Oznaka ambalaže!
Jel' moze malo opsirnije??

green man

#23 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by green man » 24/04/2012 15:31

Imao sam tu nesreću da naletim na klipove tih tzv . vlogera i mogu reć da nisam dugo izdržao da ne stvorim mišljenje da su pomalo debilni... a i imam osjećaj da tema nije osmišljena da se komentariše po naslovu iste, već iz očigledne samopromocije, tako da :run: :oops:

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#24 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by PipiDugaDevetka » 24/04/2012 15:42

Otkako su krave počele po troje ili četvoro teladi donositi na svijet (U srbiji i plave boje), ja ne trošim, ni domaće, ni strano mlijeko i mliječne proizvode.

Nadam se da će se pojaviti ono mlijeko koje nosi oznaku NON-BGH i košta 7KM/l.

Better Man

#25 Re: Domace vs Kupovno mlijeko

Post by Better Man » 24/04/2012 17:35

Koristim kupovno mlijeko,a glede domaći ili uvozni proizvod, tu prvenstveno gledam kvalitet oonog što kupujem i ispravnost i mislim da nam to treba biti jedini kriterij! Zašto bi kupovali neki domaći proizvod ako je loše kvalitete ili zašto ne bi kupovali neki domaći proizvod ako je vrhunske kvalitete!

Post Reply