domaće pivo

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
danny_boy
Posts: 167
Joined: 18/02/2009 21:56

#901 Re: domaće pivo

Post by danny_boy »

AleksandarV wrote:Koliko je sada vreća slada?
250 kuna / 50 kg
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#902 Re: domaće pivo

Post by brewer »

AleksandarV wrote:Koliko je sada vreća slada?
Pošto sam na beershop-u vidio da i oni prodaju slad po kg. E sada možda je bolje odmah sve to kupiti u Zagrebu, za jedno kuhanje. Plus melju isti.
ako ces na veliko uzimati, ne valja da je samljeven. slad bi se trebao samljeti neposredno pred kuhanje (znaci par dana prije kuhanja).

kolega @mange tout! mi je dao ideju da kontaktiramo distributere firme Ireks Aroma u BiH. Oni se takodjer bave prodajom sladova. Ja sam kontaktirao direktno Ireks u Hrvatskoj i oni su mi rekli da se obratim njihovim firmama u Vitezu i Banjaluci i rekao je da ne bi bilo problema. oni imaju i bazni i specijalne sladove.

Kada bi to bilo moguce, mislim da bi nam to svima u BiH olaksalo sve ovo. Problem je sto su pakovanja velika pa bi morali uzimati na veliko zajedno i razvagivati.....

eto ja cu kontaktirati te firme pa cemo vidjeti. javit cu ovdje kakav sam dobio odgovor.
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#903 Re: domaće pivo

Post by brewer »

zna li neko sta je ovo? :D napominjem da je iz moje kucne radinosti :)

Image
danny_boy
Posts: 167
Joined: 18/02/2009 21:56

#904 Re: domaće pivo

Post by danny_boy »

brewer wrote:
AleksandarV wrote:Koliko je sada vreća slada?
Pošto sam na beershop-u vidio da i oni prodaju slad po kg. E sada možda je bolje odmah sve to kupiti u Zagrebu, za jedno kuhanje. Plus melju isti.
ako ces na veliko uzimati, ne valja da je samljeven. slad bi se trebao samljeti neposredno pred kuhanje (znaci par dana prije kuhanja).

kolega @mange tout! mi je dao ideju da kontaktiramo distributere firme Ireks Aroma u BiH. Oni se takodjer bave prodajom sladova. Ja sam kontaktirao direktno Ireks u Hrvatskoj i oni su mi rekli da se obratim njihovim firmama u Vitezu i Banjaluci i rekao je da ne bi bilo problema. oni imaju i bazni i specijalne sladove.

Kada bi to bilo moguce, mislim da bi nam to svima u BiH olaksalo sve ovo. Problem je sto su pakovanja velika pa bi morali uzimati na veliko zajedno i razvagivati.....

eto ja cu kontaktirati te firme pa cemo vidjeti. javit cu ovdje kakav sam dobio odgovor.

Ooo pa to su dobre vijesti. Ja sam def. za svaku kombinaciju.
User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#905 Re: domaće pivo

Post by djulba »

brewer wrote:zna li neko sta je ovo? :D napominjem da je iz moje kucne radinosti :)

Image

Rakija, Ali koja, možda travarica ili medovača.
ja se kanim napraviti travaricu uskoro kada ispečem rakiju grozdu. pa ako imaš kakav recept postavi.
Da li sam pogodio :?: :mrgreen:
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#906 Re: domaće pivo

Post by brewer »

nije rakija. ovo ti je "mead" odnosno medno vino iliti medovina. svako ko se bavi proizvodnjom domaceg piva, mora barem jednom pasti u napast da napravi i mead zbog vrlo slicnog procesa proizvodnje, pa sam tako i ja. :) radi se o fermentiranom cistom medu. ovaj je dvije godine sazrijevao, ali je zato sad fakat odlican. ona casa pokraj je samo zato jer sam brzo morao podmetnuti bilo sta kad sam pretakao da mi ne propadne ovaj koji zadnji decilitar....
User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#907 Re: domaće pivo

Post by djulba »

Čuo sam za medovinu. Svaka čast. :thumbup:
Kakav si kvasac koristio.
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#908 Re: domaće pivo

Post by brewer »

djulba wrote:Čuo sam za medovinu. Svaka čast. :thumbup:
Kakav si kvasac koristio.
vinski Lalvin Bourgovin RC212

Image
coltrane
Posts: 350
Joined: 05/07/2004 13:41

#909 Re: domaće pivo

Post by coltrane »

Evo moje lovine od danas :) , uglavnom po vasim preporukama (Belgijanci koje jos nisam probao i jos po nesto):
Image
AleksandarV
Posts: 36
Joined: 21/09/2008 18:47

#910 Re: domaće pivo

Post by AleksandarV »

Prije piva, zainzetesovao sam se za medovinu.
U receptu mi je nedostajao hmelj, pa je sve na tome ostalo.
Opcija za Irex aromu je super. Bar je u Vitez lakše otići nego da se sačeka pošiljka iz inostranstva.
AleksandarV
Posts: 36
Joined: 21/09/2008 18:47

#911 Re: domaće pivo

Post by AleksandarV »

Nego, u pogledu medovine, kakva je?
Nekada se to pilo na litre. Bar tvrde da nema efekat kao alkohol. Nema mamurluka. E sada, šta je tu istina.
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#912 Re: domaće pivo

Post by illuminated »

AleksandarV wrote:Nego, u pogledu medovine, kakva je?
Nekada se to pilo na litre. Bar tvrde da nema efekat kao alkohol. Nema mamurluka. E sada, šta je tu istina.
za svako pice koje je uradjeno po PS-u ne boli glava ujutro.
Kada se dodaje secer vjestacki imas glavobolje. Vrijedi za sve, viski, vino, rakija, pivo pa i medovinu.
Postoji praksa kad se skuha mlado pivo da se odvoji 10% sladovine, za kasniju karbonizaciju.
Ostavi se ostalih 90% u fermentor, i onda kad kvasac odradi prvi dio dodaje se 10% i tako se sipa u flase , dakle bez onih 5gr po litru. Mada ovih 5gr, nije strasno, ali postoje slucajevi gdje ljudi stede ili nemaju dovoljno slada, pa onda dodaju malo secera da naguraju gustocu sladovine. Isto kao i kod rakija. Od toga boli glava. Brewer ce reci zasto.. :)
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#913 Re: domaće pivo

Post by illuminated »

brewer wrote:zna li neko sta je ovo? :D napominjem da je iz moje kucne radinosti :)

Image
ubico... :D
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#914 Re: domaće pivo

Post by Pitarrr82 »

Naletih u Konzumu na http://www.swinckels.com/en/ probam ovo dan, dva...
User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#915 Re: domaće pivo

Post by djulba »

illuminated wrote: za svako pice koje je uradjeno po PS-u ne boli glava ujutro.
previše pića pa čak i nekog najkvalitetnijeg ako se konzumira u velikim količinama uzrokuje gLavobolju. tj. Puno alkohola dovodi do odvajanja membrane mozga što uzrokuje bolove.


A meni je konačno stigao hidrometar od Patsy SLOMLJEN :x :x otvarali su mi paket na carini možda su udarali sa njim da vide hoćel počet svirat.
AleksandarV
Posts: 36
Joined: 21/09/2008 18:47

#916 Re: domaće pivo

Post by AleksandarV »

Definitivno su ga slomili na carini. Posebno još ako je nazad vraćen a da nije ponovo adekvatno upakovan.
AleksandarV
Posts: 36
Joined: 21/09/2008 18:47

#917 Re: domaće pivo

Post by AleksandarV »

Još jedna prodavaonica u komšiluku http://www.facebook.com/TrgovinaPivoljub?ref=stream
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#918 Re: domaće pivo

Post by heckler »

brewer wrote:zna li neko sta je ovo? :D napominjem da je iz moje kucne radinosti :)

Image

Kakav je mead? Nisam to nikad probao. Uvijek mi se nekako cinilo da to mora da vuce malo na liker?
mentalist
Posts: 870
Joined: 25/12/2009 20:32

#919 Re: domaće pivo

Post by mentalist »

dali se isplati sijati hmelj
našao neko sjeme, dali je odgovarajuće za proizvodnju piva???
http://www.ebay.co.uk/itm/Hops-Plant-Hu ... 58953fc55e
coltrane
Posts: 350
Joined: 05/07/2004 13:41

#920 Re: domaće pivo

Post by coltrane »

heckler wrote:
brewer wrote:zna li neko sta je ovo? :D napominjem da je iz moje kucne radinosti :)

Image

Kakav je mead? Nisam to nikad probao. Uvijek mi se nekako cinilo da to mora da vuce malo na liker?
Brewer, imas li preporuku za neku marku, da probam, nisam ni ja nikad probao.
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#921 Re: domaće pivo

Post by brewer »

heckler wrote:Kakav je mead? Nisam to nikad probao. Uvijek mi se nekako cinilo da to mora da vuce malo na liker?
ne, nema apsolutno nikakve veze sa likerima. ljudi cesto mijesaju medovinu s moje slike sa rakijom medovacom, a jedno s drugim nema nikakve veze. medovina ili mead je zapravo pice koje je po svim karakteristikama najblize bijelom vinu. jedina razlika je to sto je od meda, naravno.

medovina moze biti radjena u razlicitim varijacijama - moze biti zahmeljena (sto nije bas tradicionalno), moze imati razne zacine u sebi, moze biti karbonizirana. ova moja sa slike, za vrijeme sekundarne fermentacije imala je u sebi koru od narance, stapic cimeta, par karanfilcica i nije karbonizirana. koristio sam originalni vinski kvasac i ova moja ima 14% ABV.

najraniji arheoloski dokazi ukazuju da se medovina konzumirala prije 9000 godina i smatra se prvim prethodnikom svih fermentiranih napitaka. stari grci su je obozavali. zapravo interesantno je da su dokazi o proizvodnji medovine pronadjeni na pravilnom geografskom uzorku sirom svijeta (od evrope, preko amerike, do azije) u isto vrijeme a to je taj period prije 9000 godina. u to vrijeme nije bilo moguce prenositi informacije kao danas, tako da su na svim tim mjestima ljudi spontano poceli konzumirati medovinu u razlicitim kulturama.

mentalist wrote:dali se isplati sijati hmelj
našao neko sjeme, dali je odgovarajuće za proizvodnju piva???
http://www.ebay.co.uk/itm/Hops-Plant-Hu ... 58953fc55e
hmelj se moze saditi i uspijeva kod nas. kakav ce ti biti prinos zavisi od klimatskih uslova, zemljista, navodnjenosti itd., kao i za svaku drugu biljku. hmelj jako voli puno vlage i najcesce ga mozemo vidjeti kako raste uz rijeke ili potoke. to je divlji hmelj. medjutim ne praktikuje se sijati iz sjemena iz vise razloga. prije svega plod daju samo zenske biljke, a ti nikad ne znas koliko ces dobiti muskih a koliko zenskih iz sjemena. druga stvar ima veze sa sortom hmelja koji uzgajas - postoji desetine stotina razlicitih sorti hmelja koje daju razlicite karakteristike u pivu. ako se bavis pivarstvom moras znati koju sortu uzgajas, a sa sjemenom s ovog tvog linka to ne znas. takodjer, cak i ako znas da je sjeme uzeto iz ploda neke odredjene sorte (na primjer Saaz ili Tettnang), nikad ne mozes biti siguran da plod s kojega je uzeto sjeme nije nastao tako sto je taj konkretni cvijet oprasen polenom s neke druge sorte ili s nekog divljeg hmelja :)

zato, ako zelimo uzgajati hmelj za pivarstvo, kupuju se takozvani rhizomi, odnosno komadi korjena koji ce sigurno proizvesti zensku biljku i mozemo biti 100% sigurni da je to bas sorta koju smo trazili. sa rhizomima, odnosno pelcerima je lako raditi. medjutim postoji i mala mana uzgoja hmelja, a to je da ne mozemo znati kolicinu alfa kiselina i lupulina u hmelju koji sami uzgajamo. ova dva podatka su od krucijalne vaznosti za sve proracune i kalkulacije u receptima i bez njih je hmelj prakticno skoro neupotrebljiv. kada kupujemo hmelj od velikih proizvodjaca oni imaju svoje laboratorije u kojima odrade analizu i te podatke stave na svako pakovanje hmelja, a onda je sve lako.

treca stvar su fizicki uslovi koje im moras osigurati a to su 6 metara visoki stubovi povezani zicom/strikovima po kojima ce se stabljika hmelja penjati (jer radi se o biljci penjacici)

inace, hmelj za koji nemamo podatke o kolicini alfa kiselina i lupulina, bolje je koristiti kao aromatski hmelj.

divlji hmelj raste svuda po sarajevu. najcesce u prigradskim naseljima i blizu vode. ja sam pretprosle godine vozio nekom cestom izmedju butmira i hrasnice, kad vidim uz cestu tone divljeg hmelja. zakocim i izadjem da berem. ljudi me gledali i pitali se sta ova budala bere u minskom polju :D :lol:

evo kako izgleda divlji hmelj koji sam tada ubrao i susenje.

Image

Image

a ovako izgleda na stabljikama

Image
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#922 Re: domaće pivo

Post by brewer »

coltrane wrote:Brewer, imas li preporuku za neku marku, da probam, nisam ni ja nikad probao.
ne znam stvarno komercijalne marke. moja je preporuka da probas neciji domaci ako budes imao priliku. ovaj moj je sazrijevao dvije godine, sto nije malo a ni jedna komercijalna verzija sigurno nije toliko lezala :)
mentalist
Posts: 870
Joined: 25/12/2009 20:32

#923 Re: domaće pivo

Post by mentalist »

@brewer znaci samo gotove proizvode. Koje predlazes vrste da uzmem. Za pocetak mislim samo tamno pivo praviti, pa nek to bude neka osnova za predlog sta naruciti. Druga mol ba bi bila :-D jeli za 5 komada US 05 realna cijena za oko 14 funti. Otprilike je ta cijena za S 04 kvasac
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#924 Re: domaće pivo

Post by brewer »

mentalist wrote:@brewer znaci samo gotove proizvode. Koje predlazes vrste da uzmem. Za pocetak mislim samo tamno pivo praviti, pa nek to bude neka osnova za predlog sta naruciti. Druga mol ba bi bila :-D jeli za 5 komada US 05 realna cijena za oko 14 funti. Otprilike je ta cijena za S 04 kvasac
"tamno pivo" je strašno širok pojam. stout, porter, brown ale, schwarzbier, dark lager, dunkelweizen, bock, doppelbock, smoked ale i mnoga druga.... prvo trebas znati sta hoces, da bi znao koji hmelj trebas koristiti.

ima li neko pivo koje ti se posebno svidjelo i koje bi htio "klonirati"?


sto se tice kupovine kvasca, cijena je ok ali tebi realno ne treba 5 komada. sta ce ti toliko? svaki mjesec stajanja kvasca "ubija" 3-5% viabilnih stanica. najbolje je kupovati frisak kvasac neposredno pred svako kuhanje.
User avatar
Zis
Posts: 112
Joined: 08/08/2007 13:06

#925 Re: domaće pivo

Post by Zis »

djulba wrote:
illuminated wrote: za svako pice koje je uradjeno po PS-u ne boli glava ujutro.
previše pića pa čak i nekog najkvalitetnijeg ako se konzumira u velikim količinama uzrokuje gLavobolju. tj. Puno alkohola dovodi do odvajanja membrane mozga što uzrokuje bolove.


A meni je konačno stigao hidrometar od Patsy SLOMLJEN :x :x otvarali su mi paket na carini možda su udarali sa njim da vide hoćel počet svirat.
Steta za hidrometar, kakvi su utisci o ESB-u.
Post Reply