domaće pivo

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
danny_boy
Posts: 167
Joined: 18/02/2009 21:56

#776 Re: domaće pivo

Post by danny_boy »

djulba wrote:EVo da se javim upravo sam flaširao 19 litara engleskog bitera. probao sam ga po prvi put. BOGAMI PRAVO PIVO :D :D
Dugo sam osjetio blagu gorčinu u grlu a aroma mu je takođe veoma fina. kada sam skinuo vranj i pomirisao nisam mogao nosnice da odvojim. čak je i malo gazirano samo od sebe ali normalno treba puno više. Za 15 dana stavljam slike. Pozdrav svima, posebno našem osnivaču :-D
Ooo, pa to su dobre vijesti :-D ! Čestitam!!! :D

Ono što sam ja primjetio sa prvim pivom kolshom je upravo ono što mi je brewer savjetovao,
zaista nakon što pivo odleži 28 dana nije ni slično onome nakon 7 ili 14 dana. Okus nakon dužeg
odležavanja je fenomenalan, i zato ti savjetujem ne pij dok ne bude staro najmanje 28dana.

Pivo je u početku imalo neki okus kvasca, ali nakon dužeg odležavanja ni traga tome, ali za to
je trebalo najmanje 28dana.

Sve što ranije popiješ žalićeš kasnije...živio :D
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#777 Re: domaće pivo

Post by heckler »

Ljudi ne zanemarujte moc autosugestije. Nakon svih ovih peripetija, kad novajlija napravi nesto pa taman i otvori za 7 dana to mora da je najukusnije pivo sto je ikad probao :lol: :lol:
danny_boy
Posts: 167
Joined: 18/02/2009 21:56

#778 Re: domaće pivo

Post by danny_boy »

heckler wrote:Ljudi ne zanemarujte moc autosugestije. Nakon svih ovih peripetija, kad novajlija napravi nesto pa taman i otvori za 7 dana to mora da je najukusnije pivo sto je ikad probao :lol: :lol:
Hahaha, dobra ova :D

Što je najgore, i svako slijedeće koje otvoriš čini se kao najbolje koje si probao,
valja se zato ljudi i bave ovim :-D :-D :-D
User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#779 Re: domaće pivo

Post by djulba »

brewer wrote:
djulba wrote:EVo da se javim upravo sam flaširao 19 litara engleskog bitera. probao sam ga po prvi put. BOGAMI PRAVO PIVO :D :D
Dugo sam osjetio blagu gorčinu u grlu a aroma mu je takođe veoma fina. kada sam skinuo vranj i pomirisao nisam mogao nosnice da odvojim. čak je i malo gazirano samo od sebe ali normalno treba puno više. Za 15 dana stavljam slike. Pozdrav svima, posebno našem osnivaču :-D

@ Heckler ne treba biti plin ja kuhao na kaminu ZDRVIMA :D :D
:thumbup:

djulba, kad bi samo imao strpljenja i ostavio to pivo tri sedmice u bocama. ajde mi malo opiši proces sve kako si dobio i fermentirao i flaširao. ukratko... baš me zanima.
Fermentirao sam u staklenoj boci. ima slika na prethodnim stranicama. Stavio sam vranj koji koristim za vino ( malo je drugačiji od od ovih što se kupuju za pivo), Fermentacija se održavala u vinskom podrumu (napravili ga mi samo za vino) ukopan je sa tri strane u zemlju i temperatura u po ljeta ne prelazi 22 stepena. ovo pivo je imalo stalnu temperaturu od nekih 20 C. znam da treba biti 18 ali se sa tim neću zamarat mislim da je bitnije da ne varira temperatura što u ovom podrumu imam. fermentiralo je 24 dana. Flaše od piva sam potopio prije neki dan u korito sa vodom u koje sam nasuo izosan. danas sam ih samo dobro isprao. čepove sam držao 15 minuta u otopini sa izosanom kao i crijeva za pretakanje. Kupio sam bure od 50 l umjesto kanistera :mrgreen: i njega sam dezinfikovao. pretočili smo u bure sa crijevom, sve kako si opisao. prije toga sam usuo pripremljen šečer u količini 125 grama. namjerno sam stavio malo manje od 7 grama radi pucanja boca jer ne znam koliko još ima neprerađenog šečera. Sipali smo u boce od dna prema gore tj crijevo je bilo na dnu boce. Začepili i to je to. Vezano za cijeđenje boca vidio sam na forumima da prave nekakve vješalice za flaše. ja sam samo okrenuo gajbu naopako i poredao u one manje rupice. Gajbu sam naravno dobro oprao a i ona je bila dezinfikovana jer je pritiskala flaše u otopini.

Ne može kraće :-D
User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#780 Re: domaće pivo

Post by djulba »

edit: Čuvaću jednu gajbu da je popijem za mjesec a ova druga hmmmm ne bih baš toliko čekao.
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#781 Re: domaće pivo

Post by brewer »

nisi trebao stavljati manje od 7 grama. 24 dana fermentacije je sigurno dovoljno za S-04 na toj temperaturi da preradi sve što se moglo preraditi.

možda ćeš imati osjećaj da je malo preblago karbonizirano, ali dobro, to je uostalom i obilježje stila. englezi ga jako malo karboniziraju... ja volim kad se fino osjeti karbonizacija, ni previše, ni premalo.

7,2-7,5 grama bi ti bilo taman, ali dobro, nisi ništa strašno zeznuo.

da li si izmjerio final gravity? da li ti je stigao hidrometar?

pozdrav i slikaj nam u čaši kad bude spremno
:)
User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#782 Re: domaće pivo

Post by djulba »

Nije mi još stigao hidrometar jer sam onda odustao od narudžbe. Ali sam u ponedeljak naručio sastojke za aurora ale i naručio sam i hidrometar. Samo mi je Patsy nešto lijena još mi narudžba nije "Dispacthed" izgleda da ima puno posla.
User avatar
Zis
Posts: 112
Joined: 08/08/2007 13:06

#783 Re: domaće pivo

Post by Zis »

Djulba, sta ti treba za Aurora mozda imam ja pa da napravimo neku kalkulaciju :-)
User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#784 Re: domaće pivo

Post by djulba »

Zis wrote:Djulba, sta ti treba za Aurora mozda imam ja pa da napravimo neku kalkulaciju :-)

Sve osim baznog slada :D

AURORA HOPS 100gr
FLAKED BARLEY (UK) 600 gr
CRYSTAL MALT 300 gr
SAFALE US - O5 1 kom

Al poslaće to Patsy ne brinem se ja.
User avatar
Zis
Posts: 112
Joined: 08/08/2007 13:06

#785 Re: domaće pivo

Post by Zis »

djulba wrote:
Zis wrote:Djulba, sta ti treba za Aurora mozda imam ja pa da napravimo neku kalkulaciju :-)

Sve osim baznog slada :D

AURORA HOPS 100gr
FLAKED BARLEY (UK) 600 gr
CRYSTAL MALT 300 gr
SAFALE US - O5 1 kom

Al poslaće to Patsy ne brinem se ja.
Sve imam osim cristala koji planiram napraviti cim budem imao slobodan dan, ako ne mozes cekati da dodje posaljem ti ja ovo sto imam. A odkud dodje slad? :-D :-D :-D :-D
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#786 Re: domaće pivo

Post by brewer »

djulba wrote:
Zis wrote:Djulba, sta ti treba za Aurora mozda imam ja pa da napravimo neku kalkulaciju :-)

Sve osim baznog slada :D

AURORA HOPS 100gr
FLAKED BARLEY (UK) 600 gr
CRYSTAL MALT 300 gr
SAFALE US - O5 1 kom

Al poslaće to Patsy ne brinem se ja.
čekaj malo, nije valjda da si flaked barley kupovao od patsy?? to su najobičnije ječmene pahuljice koje možeš kupiti u svakom supermarketu kod nas za 1,5 KM cijelu kesu.....

samo da te upozorim.

Image
User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#787 Re: domaće pivo

Post by djulba »

@ Zis Ne moraš slat neću pravit prije slijedeće nedelje a do tada mora stići. A Slad došao od kolegice :mrgreen: :thumbup:

@ Brewer :shock: :shock: pa sad mi to kažeš ... ja kontam šta li je to :lol: :lol:
User avatar
Zis
Posts: 112
Joined: 08/08/2007 13:06

#788 Re: domaće pivo

Post by Zis »

Tako je sefe, u Bingu sam kupio jec. pahuljice pakovanje od 300 gr. kosta 0,70 km. Obavezno djulba pogledaj u Tuzli u bingu pahuljice.
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#789 Re: domaće pivo

Post by brewer »

ja u dm-u kupujem. jako su kvalitetne i organska je proizvodnja, a nisu skupe.
User avatar
Zis
Posts: 112
Joined: 08/08/2007 13:06

#790 Re: domaće pivo

Post by Zis »

djulba wrote:@ Zis Ne moraš slat neću pravit prije slijedeće nedelje a do tada mora stići. A Slad došao od kolegice :mrgreen: :thumbup:

@ Brewer :shock: :shock: pa sad mi to kažeš ... ja kontam šta li je to :lol: :lol:
Kolegica istu noc smirila onu flasu i kaze da je super, ja cekam priliku da probam pa javim utiske. Kristal Slad imas od mene ne porucuj djaba.
User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#791 Re: domaće pivo

Post by djulba »

Zis wrote: Kolegica istu noc smirila onu flasu i kaze da je super, ja cekam priliku da probam pa javim utiske. Kristal Slad imas od mene ne porucuj djaba.
Dogovorićemo se.

Pozdrav.
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#792 Re: domaće pivo

Post by brewer »

djulba wrote:
@ Brewer :shock: :shock: pa sad mi to kažeš ... ja kontam šta li je to :lol: :lol:
Zis wrote:Pa za sad imam lonac od 20 litara pa ako moze za tu kolicinu ili da kuham dva put sladovinu pa da se malo poigram vremenima dodavanja hmelja. I jos nesto :"0,5 kg (6,8%) 0,5 kg Barley Flaked" sta je ovo. Negdje sam procitao tvoj post da smanjujes Ph komine sa mlijecnom kiselinom, kako da dodjem do ml.kiseline ili moze i neka druga kiselina npr. limunska.

da bi mogao smanjiti ph vrijednost komine, prvo moraš znati kakvog ti je sastava voda koju koristiš - bitni elementi koje moraš znati su količine Ca, Mg, Na, Cl, SO4 i HCO3 (kalcij, magnezij, natrij, kloridi, sulfati i bikarbonati). mogu se koristiti i druge kiseline kao što je limunska, ali mliječna i fosforna su najbolje. zavisno od stila piva i od elemenata u pivu koje želiš da naglasiš, tako i prilagođavaš vodu. ph vrijednost se ne prilagođava samo kiselinama nego i mineralnim solima koje se dodaju u vodu (CaCl2, CaSO4 i MgSO4 su najčešće). koliko ćeš kiseline dodati zavisi od količine alkalnih elemenata u vodi - što je voda alkalnija, to više kiseline dodaješ. alkalnost vode je posljedica velike količine bikarbonata u vodi (HCO3) i kod nas u cijeloj BiH voda najčešće ima visoke količine bikarbonata, odnosno tvrda je što više odgovara za tamna nego za svijetla piva. prilagođavanje vode za pivo i njeno razumijevanje je već malo naprednije pivarstvo, tako da ti preporučujem da se time trenutno ne zamaraš, nego da koristiš vodu koju imaš, dok ne usavršiš osnovne tehnike.

što se tiče flaked barley, to su najobičnije ječmene pahuljice koje se mogu kupiti u svakom supermarketu.
post je od 06.08.2012

čitati kolega djulba, čitati to malo detaljnije. vidimo se na idućem roku :D :lol:
User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#793 Re: domaće pivo

Post by djulba »

brewer wrote:
post je od 06.08.2012

čitati kolega djulba, čitati to malo detaljnije. vidimo se na idućem roku :D :lol:
Ja sam kampanjac :-D
User avatar
Zis
Posts: 112
Joined: 08/08/2007 13:06

#794 Re: domaće pivo

Post by Zis »

I to nasao moj post Djulba da te upozori na propuste. Pazi nam ovaj Majstor na sve cake. 8-) 8-) 8-) 8-)
radet
Posts: 96
Joined: 11/02/2011 21:41

#795 Re: domaće pivo

Post by radet »

Evo dva mjeseca imam sirovine i mehanizaciju za skuhati prvo pivo. Čekam povoljne uslove za fermentaciju, jer nemam vremena za te iste uslove vještački praviti. Hvala breweru za neiscrpnu pomoć i informacije. Predlažem da se mi negdje skupimo, pa uživo i konkretno popričamo o svemu i riješimo sve nedoumice. Ima li ko kak'u ideju?
kosijaner
Posts: 16
Joined: 29/09/2012 16:18

#796 Re: domaće pivo

Post by kosijaner »

brewer wrote: toče ga i u sarajevu u alta centru na vrhu zgrade ima restoran/kafić. njihov saisonniere je odlično pivo i svima koji su u sarajevu preporučujem da odu i da probaju. također neka probaju i onaj njihov quadripel od 12% alkohola. samo oprezno s tim pivom :)
mada sam enolog po hik! vokaciji....

koliko je cijena tog piva u tom kafiću u alta centru (na vrh' zgrade :))?
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#797 Re: domaće pivo

Post by landlord »

8 KM pola litre
kosijaner
Posts: 16
Joined: 29/09/2012 16:18

#798 Re: domaće pivo

Post by kosijaner »

landlord wrote:8 KM pola litre
u jebote!!!
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#799 Re: domaće pivo

Post by brewer »

kosijaner wrote:
landlord wrote:8 KM pola litre
u jebote!!!
ja sad imam u kuhinji 10 boca piva koje su plaćene 60 eura i to u trgovini, a ne u lokalu. :D

btw, ne prodajem ništa samo se hvalim :D :D :-)
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#800 Re: domaće pivo

Post by brewer »

radet wrote:Evo dva mjeseca imam sirovine i mehanizaciju za skuhati prvo pivo. Čekam povoljne uslove za fermentaciju, jer nemam vremena za te iste uslove vještački praviti. Hvala breweru za neiscrpnu pomoć i informacije. Predlažem da se mi negdje skupimo, pa uživo i konkretno popričamo o svemu i riješimo sve nedoumice. Ima li ko kak'u ideju?

ja sam za tu varijantu, pa eto... jedino što je malo ljudi iz sarajeva, a dosta ih ima iz drugih krajeva.... uglavnom, dobra ideja... samo čekajte da me popusti diskushernija :lol: :roll:
Post Reply