domaće pivo

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#676 Re: domaće pivo

Post by betametazon »

Zis wrote:
betametazon wrote:Jedno pitanje...da li bi se isplatila komercijalna proizvodnja ove pive, naravno pod pretpostavkom ulaganja za proizvodnju malo vecih kolicina nego ovo po kucama sto se radi...obzirom da kod nas nema u prodaji takve vrste pive, nego sve komercijalne zabokrecine od kojih kad je pijes da nema etikete ne bi znao koja je, meni su sve slicnog okusa...nesto sam razmisljao o toj ideji pa ovi koji proave kod kuce interesuje me sta misle...recimo proizvodnja i pivnica jedno uz drugo? :-D
iscitaj temu, imas objasnjenje prije.
iskreno govoreci, onoliko koliko sam iscitao, meni izgleda jednostavnije napravit svemirski brod nego pivo i nije mi uopste jasno sta su ljudi pokusavali uradit kad su dobili pivo :D samo me interesuje da li bi se moglo organizovati nesto u komercijalne svrhe jer sam i sam ljubitelj piva pa se u nedostatku boljih zadovoljim erdingerom ili krombacher witzen :D tako da sam i sam spreman platit malo vise za bolje pivo a vjerujem da bi i drugi bili... :-D
danny_boy
Posts: 167
Joined: 18/02/2009 21:56

#677 Re: domaće pivo

Post by danny_boy »

betametazon wrote:
Zis wrote:
betametazon wrote:Jedno pitanje...da li bi se isplatila komercijalna proizvodnja ove pive, naravno pod pretpostavkom ulaganja za proizvodnju malo vecih kolicina nego ovo po kucama sto se radi...obzirom da kod nas nema u prodaji takve vrste pive, nego sve komercijalne zabokrecine od kojih kad je pijes da nema etikete ne bi znao koja je, meni su sve slicnog okusa...nesto sam razmisljao o toj ideji pa ovi koji proave kod kuce interesuje me sta misle...recimo proizvodnja i pivnica jedno uz drugo? :-D
iscitaj temu, imas objasnjenje prije.
iskreno govoreci, onoliko koliko sam iscitao, meni izgleda jednostavnije napravit svemirski brod nego pivo i nije mi uopste jasno sta su ljudi pokusavali uradit kad su dobili pivo :D samo me interesuje da li bi se moglo organizovati nesto u komercijalne svrhe jer sam i sam ljubitelj piva pa se u nedostatku boljih zadovoljim erdingerom ili krombacher witzen :D tako da sam i sam spreman platit malo vise za bolje pivo a vjerujem da bi i drugi bili... :-D
U Svijetu taj sistem pivnica sa pratećom ponudom hrane je uobičajena stvar, što znači da je sasvim
isplativo.
Upravo sam se vratio iz Beča, i tamo sam imao priliku biti u jednoj pivnici koja proizvodi svoje pivo
koje je super. Cijena tog piva je 3,80euro/0,5L, a služi se kao točeno. Mislim da je to poštena cijena
za ovo pivo, kad se uzme u obzir koliko posla treba da se napravi i koliko je bolje od ovih industrijskih
piva. Mada mislim da bi malo ko ovdje dao toliko novca za to pivo.

Neko će reći, pa to je cijena za njihov
standard, ali mislim da ipak i nije. Cijena hrane, pića i odjeće je tamo kao i ovdje, cijena nafte je
neznatno veća što znači da je to sve tu negdje. Imaju više novca, ali cijene su tu negdje... Potrebna
su velika početna ulaganja da bi se to pokrenulo (100.000-150.000euro), a moje mišljenje je da bi
cijena takvog piva trebala biti najviše oko 3,5KM/L da bi raja konzumirala, sad da li bi se isplatilo po
toj cijeni prodavati je upitno...

Kad se sve uzme u obzir, mislim da bi to mogao pokrenuti samo neko ko ima viška novca i ne zna
gdje da ga uloži...(a ne neko ko želi sa malo novca pokrenuti biznis kako bi zaradio dosta novca)
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#678 Re: domaće pivo

Post by brewer »

danny boy, u pravu si da je to u svijetu uobičajeno, ali je pitanje da li bi takav oblik biznisa funkcionirao u sarajevu. ja mislim da ne bi.

što se cijene tiče, ja mislim da je 3,5 KM/l neprihvatljivo i ta cijena mora biti viša, ne radi trgovačke marže, nego jednostavno radi cijene koštanja proizvodnog procesa i amortizacije za opremu.

također, sve takve mikro pivnice jako drže do kvaliteta i koriste vrhunske sastojke, dugo odležavaju piva i ništa ne rade što bi pokvarilo kvalitet, a povećalo prodaju.

ja da vodim takvu pivnicu kao neko u proizvodnji i da mi dođe menadžer i kaže, slušaj kreši troškove, uzmi jeftiniji hmelj, smanji specijalne sladove i skrati trajanje fermentacije, ja bi automatski dao otkaz :) a to bi se neminovno desilo u jednom trenutku, jer bi jednostavno takvo mjesto u sarajevu većinom bilo prazno.

s druge strane da sam vlasnik, išao bih na vrhunski kvalitet, što znači da bi brzo propao :) to što ima deset ili petnaest ili stotinu ljudi koji su spremni platiti višu cijenu za kvalitet, ne znači ništa. mi nemamo kulturu pijenja piva i nama je u globalu govoreći za zadovoljenje te tržišne potražnje za pivom, dovoljna ona dvolitarska flaša konjskog urina :D

ja sam na primjer ove flaše koje sam postavio sad nekoliko postova prije, plaćao cca 6 EUR po komadu. znači jedna flaša 6 EUR. to ne znači da sam snob, nego da jako cijenim kvalitetu. to isto znači da sam umjesto cipele od 85 EUR kupio one od 45 :D i da sam morao uštediti na nekim drugim stvarima. ali meni nije žao jer mi je to jako bitno. većini ljudi bi bilo nezamislivo potrošiti više od 2-3 marke za jedno pivo.

i naravno, najvažnija stvar od svega, ugostiteljstvo je smrt ako nisi neki budžo. to bi valjda svima trebalo biti jasno. sama proizvodnja i distribucija i nekako mi je prihvatljiva, ali da držim pivnicu/kafanu koja još (ne daj bože) krene dobro da radi....

pa ima da te mrak proguta preko noći ako ne pristaneš na iznenadnu ponudu za poslovnu saradnju koja se ne može odbiti :lol:
danny_boy
Posts: 167
Joined: 18/02/2009 21:56

#679 Re: domaće pivo

Post by danny_boy »

brewer wrote:
danny boy, u pravu si da je to u svijetu uobičajeno, ali je pitanje da li bi takav oblik biznisa funkcionirao u sarajevu. ja mislim da ne bi.
Slažem se!
što se cijene tiče, ja mislim da je 3,5 KM/l neprihvatljivo i ta cijena mora biti viša, ne radi trgovačke marže, nego jednostavno radi cijene koštanja proizvodnog procesa i amortizacije za opremu.
Svakako da se da napraviti neka kalkulacija, ali dobro znamo kako je teško napraviti pivo. Kad se tu
uračuna oprema, sirovine, kontrole proizvodnog procesa, potrebne dozvole, uposlenici,
prostor, porezi, profit, ulaganja...onda bi komercijalna cijena bila negdje blizu ovog Austrijskog.
To kod nas ne prolazi, a kod njih su te pivnice krcate, a gosti samo naručuju jedno za drugim...
također, sve takve mikro pivnice jako drže do kvaliteta i koriste vrhunske sastojke, dugo odležavaju piva i ništa ne rade što bi pokvarilo kvalitet, a povećalo prodaju.


:thumbup:
ja sam na primjer ove flaše koje sam postavio sad nekoliko postova prije, plaćao cca 6 EUR po komadu. znači jedna flaša 6 EUR. to ne znači da sam snob, nego da jako cijenim kvalitetu. to isto znači da sam umjesto cipele od 85 EUR kupio one od 45 :D i da sam morao uštediti na nekim drugim stvarima. ali meni nije žao jer mi je to jako bitno. većini ljudi bi bilo nezamislivo potrošiti više od 2-3 marke za jedno pivo.
Definitivno je tako. Pivarstvo nije za nekoga ko nije spreman potrošiti makar toliko na
kvalitetna piva...

P.S. Dva kolsh-a sam ti ostavio, te par schwarzbier-a (28,14 dana)... Samo javi kad da
ti ponesem?
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#680 Re: domaće pivo

Post by heckler »

Mozda bi pametniji pristup bio otvoriti prvo pivnicu gdje se moze naci veci izbor viserazrednih piva i sam sebi neku buducu klijentelu graditi na manje rizican nacin i vremenom ocijeniti kad je pravi momenat uci u proizvodnju. Koliko god nerazvijena "pivska kultura" u Bosni, ona je opet dosta razvijenija od vinske kulture pa se ipak vino uspjeva probiti koliko toliko. Ako nista, svi se nesto zanose da znaju sta je dobro pivo dok bi se manje ljudi smjelo upetljati u razgovor o vinu. Vinoteka u Sarajevu posluje dobro koliko znam. Mozda bi bilo prolaza, ko zna.

Sa druge strane, stoji na zalost i to da bez ledja nema smisla ni ulaziti u taj posao. Kad ti kockaste glave sa 2 stative u ustima krenu dolaziti zapisaj sve. A vala stoji i to oko robovanja. Biti ugostitelj je skoro zadnje zanimanje na kugli zemaljskoj kojim bih se htio baviti. Jedino mozda da sam "silent partner" i da imam rezervisan svoj sto negdje u cosku 24/7 kad mi je cejf da dodjem.

Image
coltrane
Posts: 350
Joined: 05/07/2004 13:41

#681 Re: domaće pivo

Post by coltrane »

Upravo sam se vratio iz Beča, i tamo sam imao priliku biti u jednoj pivnici koja proizvodi svoje pivo
koje je super
@danny_boy - kako se zove pivnica?
danny_boy
Posts: 167
Joined: 18/02/2009 21:56

#682 Re: domaće pivo

Post by danny_boy »

coltrane wrote:
Upravo sam se vratio iz Beča, i tamo sam imao priliku biti u jednoj pivnici koja proizvodi svoje pivo
koje je super
@danny_boy - kako se zove pivnica?
Ovo je web stranica od tog objekta. Tu se nalazi i hotel, a ispod je restoran
sa pivnicom. Sve je znači u sklopu jednog objekta.

http://www.braugasthof-fabrik.at/home.html

Piva su odlična, sve što smo probali je bilo super. Hrana isto tako. Konobari
su skoro svi sa naših prostora, jako ljubazni, što je velika prednost.
coltrane
Posts: 350
Joined: 05/07/2004 13:41

#683 Re: domaće pivo

Post by coltrane »

Na zapadu je cijena industrijskog i domaceg piva u pivnici (kafani) skoro identicna. Razlika je jedino "za ponjeti" - flasirano pivo iz pivnice je naravno skuplje nego industrijsko u samoposluzi (ali i to je relativno, jer neka "egzoticna" piva kostaju u granapu isto kao i ovaj iz pivnice).
Po mom misljenju kod nas razlika je u kulturi konzumenta - gdje je npr. u Engleskoj, Belgiji, Njemackoj, Austriji, Ceskoj pivo "osnovna zivotna namirnica (tako i oporezovana,kao npr. hljeb), sto ce reci veca potraznja je tu, uz nju naravno i adekvatna ponuda, koja opet gura kvalitet proizvoda.
U svim zemljama se vidi porast trenda mikro-pivara.
coltrane
Posts: 350
Joined: 05/07/2004 13:41

#684 Re: domaće pivo

Post by coltrane »

danny_boy wrote:
coltrane wrote:
Upravo sam se vratio iz Beča, i tamo sam imao priliku biti u jednoj pivnici koja proizvodi svoje pivo
koje je super
@danny_boy - kako se zove pivnica?
Ovo je web stranica od tog objekta. Tu se nalazi i hotel, a ispod je restoran
sa pivnicom. Sve je znači u sklopu jednog objekta.

http://www.braugasthof-fabrik.at/home.html

Piva su odlična, sve što smo probali je bilo super. Hrana isto tako. Konobari
su skoro svi sa naših prostora, jako ljubazni, što je velika prednost.

Uuu pa ovu ne znam (inace sebe smatram ekspertom za becke pivnice :D , tako da se samo javi kad bude trebao kakav tip). Ovo je navodno bivsa fabrika rakije. Ono sto ne vidim je, da li fakat oni rade tu ovo pivo (stoji da je samo jedno njihovo kucno pivo , ostala su "industrijska" (neka od njih vrhunska).
Pitam zato sto neki od njih stave oznaku "piva kuce", ali se zapravo pivo radi negdje drugo, pa liferuje.
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#685 Re: domaće pivo

Post by brewer »

heckler wrote:Koliko god nerazvijena "pivska kultura" u Bosni, ona je opet dosta razvijenija od vinske kulture...
ma ne postoji kod nas ni jedna ni druga kultura. Bela Hamvaš, mađarski filozof, napisao je knjigu Filozofija vina u kojoj je narode podijelio na vinske i rakijske. Cijelu sociološku teoriju je izgradio na toj tezi. kako su se kroz historiju ponašali vinski/pivski, a kako rakijski narodi.

Oni vinski, kaže on, "ne žive u povijesnoj stvarnosti, već u baštini zlatnog doba: sve su vinske zemlje, kao i svi vinski krajevi, idilične, dok rakijski narodi, ako i nisu ateistički, u najmanju ruku naginju idolopoklonstvu." Bosanci su isključivi i tipični rakijski narod. Uklapamo se u njegovu teoriju 100% po svim kriterijima. Dobra knjiga, pa ako nekoga zanima može i pročitati :D

ja bih čak bio slobodan i doveo u korelaciju tu njegovu teoriju i naše zadnje ratove i način na koji smo ih vodili. siguran sam da bi sve drugačije bilo da se pilo rujno vino umjesto brljetine :lol: :D

što se biznisa kao takvog tiče, i tvog dojma da je ovdje kod nas razvijenija tzv. vinska kultura od pivske, to je samo fenomen nastao zahvaljujući američkim filmovima i mass medijima u kojima se pijenje skupog vina smatra znakom prestiža, kulture, elitizma itd. tako i naši novopečeni elitisti i njihovi sinovi, ugledajući se na američke filmove naručuju ta skupa vina i oblokavaju se mjereći kvalitetu vina samo cijenom u vinskoj karti. tako dobiješ situaciju da željko kerum na svoju jahtu privezanu u splitskoj marini za neku svoju ekipu naruči 5 flaša dom perignona i deset porcija ćevapa s lukom :lol: :D

ili da deen i njemu slični u nekoj kafani u sarajevu piju vrhunsko vino i zaljevaju ga red bull-om :-)
danny_boy
Posts: 167
Joined: 18/02/2009 21:56

#686 Re: domaće pivo

Post by danny_boy »

Uuu pa ovu ne znam (inace sebe smatram ekspertom za becke pivnice :D , tako da se samo javi kad bude trebao kakav tip). Ovo je navodno bivsa fabrika rakije. Ono sto ne vidim je, da li fakat oni rade tu ovo pivo (stoji da je samo jedno njihovo kucno pivo , ostala su "industrijska" (neka od njih vrhunska).
Pitam zato sto neki od njih stave oznaku "piva kuce", ali se zapravo pivo radi negdje drugo, pa liferuje.
Možda prvo pitanje koje sam postavio konobaru je bilo tog tipa, tj. gdje se
pravi, i slično, ali nažalost nije mi znao odgovoriti. Uglavnom je
rekao da je pivo njihovo. To je ovaj hausbier, i mogu ti reći da je pravo
dobro pivo. Malo je gorče, ali to je tako fino ukomponovano u pivo da je
jednostavno pogodjeno taman koliko treba. Jako pitko i svima se svidjelo,
samo smo njega i pšenično pili, jer nikome nije palo na pamet tražiti nešto
drugo pored toga.
User avatar
Zis
Posts: 112
Joined: 08/08/2007 13:06

#687 Re: domaće pivo

Post by Zis »

Hoce li neko nabavljati psenicni slad?
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#688 Re: domaće pivo

Post by brewer »

Zis wrote:Hoce li neko nabavljati psenicni slad?

ja imam pšeničnog dosta, pa eto... mijenjao bi ga za ječmeni :D
User avatar
Zis
Posts: 112
Joined: 08/08/2007 13:06

#689 Re: domaće pivo

Post by Zis »

brewer wrote:
Zis wrote:Hoce li neko nabavljati psenicni slad?

ja imam pšeničnog dosta, pa eto... mijenjao bi ga za ječmeni :D
Super ja imam jecmenog isto dosta pa reci kako cemo organizovati zamjenu.
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#690 Re: domaće pivo

Post by brewer »

ti si ono iz doboja jel? pa ne znam, nađemo se u šijama kod sedam braće :D zezam se, ne znam stvarno, ja uskoro nemam nikakvih planova u tom smjeru... da li ti mozda dolazis u sarajevo? skontat cemo nesto, mozemo i busom poslati
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#691 Re: domaće pivo

Post by heckler »

brewer wrote:
heckler wrote:Koliko god nerazvijena "pivska kultura" u Bosni, ona je opet dosta razvijenija od vinske kulture...
ma ne postoji kod nas ni jedna ni druga kultura. Bela Hamvaš, mađarski filozof, napisao je knjigu Filozofija vina u kojoj je narode podijelio na vinske i rakijske. Cijelu sociološku teoriju je izgradio na toj tezi. kako su se kroz historiju ponašali vinski/pivski, a kako rakijski narodi.

Oni vinski, kaže on, "ne žive u povijesnoj stvarnosti, već u baštini zlatnog doba: sve su vinske zemlje, kao i svi vinski krajevi, idilične, dok rakijski narodi, ako i nisu ateistički, u najmanju ruku naginju idolopoklonstvu." Bosanci su isključivi i tipični rakijski narod. Uklapamo se u njegovu teoriju 100% po svim kriterijima. Dobra knjiga, pa ako nekoga zanima može i pročitati :D

ja bih čak bio slobodan i doveo u korelaciju tu njegovu teoriju i naše zadnje ratove i način na koji smo ih vodili. siguran sam da bi sve drugačije bilo da se pilo rujno vino umjesto brljetine :lol: :D

što se biznisa kao takvog tiče, i tvog dojma da je ovdje kod nas razvijenija tzv. vinska kultura od pivske, to je samo fenomen nastao zahvaljujući američkim filmovima i mass medijima u kojima se pijenje skupog vina smatra znakom prestiža, kulture, elitizma itd. tako i naši novopečeni elitisti i njihovi sinovi, ugledajući se na američke filmove naručuju ta skupa vina i oblokavaju se mjereći kvalitetu vina samo cijenom u vinskoj karti. tako dobiješ situaciju da željko kerum na svoju jahtu privezanu u splitskoj marini za neku svoju ekipu naruči 5 flaša dom perignona i deset porcija ćevapa s lukom :lol: :D

ili da deen i njemu slični u nekoj kafani u sarajevu piju vrhunsko vino i zaljevaju ga red bull-om :-)
Vala bas :lol: :lol:

Htio sam u stvari reci da iako pivska kultura skoro da ne postoji, da je ipak kanda nesto razvijenija od vinske.

A vezano za tu teoriju, vinski naspram rakijskih naroda, prije 15ak godina kad sam prvi put citao o Banjaluckom Trapistickom pivu, navodno su ljudi usli u proizvodnju pive samo da bi poceli skidati ljude sa rakije. I ja tu pricu od tad svima ponavljam kao kuriziotet. Sad kad su u trapistima poceli opet sir praviti, da pocnemo agitirati da i pivu pocnu praviti :wink: Da se pridoda tim 8 ovlastenim trapistickim pivima jos jedna, Bosanska :-)
User avatar
Zis
Posts: 112
Joined: 08/08/2007 13:06

#692 Re: domaće pivo

Post by Zis »

brewer wrote:ti si ono iz doboja jel? pa ne znam, nađemo se u šijama kod sedam braće :D zezam se, ne znam stvarno, ja uskoro nemam nikakvih planova u tom smjeru... da li ti mozda dolazis u sarajevo? skontat cemo nesto, mozemo i busom poslati

Ma ja cu nesto organizovati, trebalo bi mi psenicnog da mogu skuhati jednu turu ali mi se ne zuri tako da cemo imati vremena organizovati sve to.
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#693 Re: domaće pivo

Post by Pitarrr82 »

Nisam mogao odoliti, morao sam jos jedno "naruciti" iz UK :mrgreen:


Image


Extraomnes (Italija), onako nije bas po mom ukusu zbog prilicno jakog ukusa zove :mrgreen:


Image

Tipopils (Italija), sadrzi 4 sorte hmelja Hallertauer Magnum, Hallertauer Perle, Hallertauer Hersbrücker, Hallertauer Saaz (Tettnang, Njemacka)... http://www.birrificioitaliano.it/index_eng.html
Bolji nego ovaj iznad ali daleko od onog sto sam vec probao :mrgreen:

Image
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#694 Re: domaće pivo

Post by brewer »

super, i ja sam donio neke talijanske, gore sam sliku stavio. uglavnom, drugi put slikaj i pivo u čaši, da se vidi boja i pjena. :) živio
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#695 Re: domaće pivo

Post by betametazon »

samo da se zahvalim na onoj diskusiji na prethodnoj stranici koja je , eto, potaknuta mojim pitanjem o komercijalizaciji...dosta je toga odgovoreno,moje je pitanje i bilo postavljeno u kontekstu malo veceg ulaganja, no zaista je pitanje da li se tih recimo 100 000 eura moze ikad vratiti ako se baziras na relativno malu potrosnju jer kod nas nema uslova za obimniju prodaju skupog piva...na stranu ostali problemi sa ugostiteljstvom, reketi i ostali sportovi...ako to imam u vidu onda mi nijedna ideja sa ugostiteljstvom nije privlacna, a recimo svidjela mi se ona ideja o pivnici ali sa ponudom kvalitetnijih piva (od uvazene tocene sarajke i sl.), cini mi se da ni toga nemamo...uglavnom, hvala jos jednom pa ko zna mozda nesto i bude od ovih ideja :D
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#696 Re: domaće pivo

Post by heckler »

Btw breweru pokusao sam malo da prelistam Filozofiju Vina, ali moram da priznam da me ona anti-ateisticka tirada iz uvoda instantno ohladila :-)
lordd
Posts: 54
Joined: 12/07/2012 11:46

#697 Re: domaće pivo

Post by lordd »

vidim da se spominju neke becke pivnice, ja sam takodje skoro bio u Becu, i probao nekoliko "domacih" piva. Naletio sam na ove pabove/minipivare...

http://www.1516brewingcompany.com/
ovde sam probao sve domace sto imaju, najvise mi se svidjeo BELGIAN WIT.

http://www.stadtbrauerei.at/
Probao sam Weizenbier i Dunkles. Vajzbier mi je malo bolje sjelo...

http://www.kolar-beisl.at/
Ovde sam slucajno naletio i sjeo da pojedem nesto i skontao da imaju domace pivo. Probao njihov Kolar Zwickl i odusevio se.

http://www.salmbraeu.com/index.php?id=4
Ovde sam probao Salm Bräu Weizen i Salm Bräu MÄRZEN. Njihova piva od svih ovih su mi najbolje sjela.
coltrane
Posts: 350
Joined: 05/07/2004 13:41

#698 Re: domaće pivo

Post by coltrane »

@lord, taj Märzen iz Salmbräu-a sto si pio je tipicni crveni becki i nekad se zvao "becki tip" (postoji i svijetlo pivo becki tip). I dan danas se radi u Americi i popularan je pod nazivom Vienna Red. U Evropi zahbaljujuci cinjenici da su becki pivari s kraja 19. vijeka na jednom Oktobarskom festu "pomogli" minhenskim kojima je nestalo piva, dovezli svoje, koje se Njemcima svijdelo , pa su ga hladno "maznuli", dovelo je to doga da taj termin "becko pivo" je skoro izumr'o, iako je grad bitan za pivku kulturu (npr. jos uvijek postoji "becki slad ", ali i "minhenski").
Inace Märzen je u prevodu "Ozujsko", tj. martovsko pivo, jer se tada pravilo u odredjenom periodu zbog odgovarajucih temepreratura.
Danas je austrijski Märzen malo drugaciji i zauzima 85% pivskog trzista u Austriji (imaju vjerujte na rijec, sjajno pivo).
(O performansama modernog ozujskog u Austriji , neki drugi put).

Bitno ime za pivsku kulturu i Bec je - Anton Dreher (danas ima svoju ulicu u 11. beskom diktriktu). Naime , on je jedan od oceva modernog donjeg vrenja, sto ce reci i lager piva kakvo poznajemo. Njegov Schwechater Lagerbier iz 1841 (do tada radio Kaiserbier - gornje vrenje) je i nazvao ozujsko/martovsko. Inace dovlacili su led sa rijeka i Alpa (da bi postigli temperature u podrumima za donje vrenje) i taj led je mogao do marta biti u podrumima, odatle naziv.
On je otisao i korak dalje, pa je 1850, prvi koristio parnu masinu (neka vrsta industtrijske revolucije u pivarstvu). Danas je ta masina u Tehnickom muzeju u Becu. Time je mogao i napraviti "hladnjace" i raditi pivo preko cijele godine.

Inace legenda kaze (iako mu je otac bio pivar) da je sa svojim jaranom, bavarcem Gabrijelom Sedlmayerom (isto iz pivarske familije) otisao u Englesku ( Barkley i Perkins - tadasnje Meke pivarstva) i tamo naucio sve o engleskom pravljenju slada (malting).
E sad, sta su se njih dvojica hohstaplera dosijetili je da svoje stapove za hodanje, prepariraju u pipete, kojima su mogli maznuti probe iz pivara, koje su onda kod kuci analizirali i dalje razvijali.

Schwechater je danas jeftino pivo, koje nudi ok kvalitet (koriste kvalitetne sastojke) za nisku cijenu. Imaju i neku vrstu mikro-pivare (u Schwechatu), gdje se mogu probati njihova piva u pabovskoj atmosferi.

ja bih obavezno svima preporucio i 7sternbräu (http://www.7stern.at), posebno njihovo becko svijetlo, koje je radio Slovak Vlado Sedmak (i koristion hmelj Saaz, tipican za Cehe i Slovake). Odlicna kombinacija. Inace imaju i malo egzoticnije vrste kao chilli ili konpoljino pivo, imaju i svoj Märzen, ali i egzote kao Prasko tamni ili Rauchbier (dimljeno pivo - tipicno jedan od bavarskih pivskih centara - Babemberg). Inace pivo i flasiraju, tako da se moze ponjeti kuci u flasama (imaju cak i aparat ispred pivnice) ili u malim bacvicama od 5l.
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#699 Re: domaće pivo

Post by Pitarrr82 »

brewer wrote:super, i ja sam donio neke talijanske, gore sam sliku stavio. uglavnom, drugi put slikaj i pivo u čaši, da se vidi boja i pjena. :) živio

:thumbup: bude sljedeci put...
lordd
Posts: 54
Joined: 12/07/2012 11:46

#700 Re: domaće pivo

Post by lordd »

ali opet, ako se fotografise pivo u casi to je najbolje na prirodnoj svjetlosti jer pod sobnom sijalicom ili blicom aparata to vise nije ista boja...
Post Reply