domaće pivo

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#151 Re: domaće pivo

Post by brewer »

EdoI wrote:Breweru, pošto sam se ja sad strašno naložio :D , a kao što rekoh neću sigurno imati priliku ove godine početi, imaš li kakvu posebnu literaturu, ili bilo kakav izvor da se ja u međuvremenu što više edukujem? :) Kako si ti došao do ovog nivoa, šta moram znati i gdje da naučim?

Ja živim na selu pa sam u prednosti što se ovog tiče, ko zna, možda i kakav biznis nekad razvijem. :oops:
ako razumiješ engleski imam nekoliko linkova za početak :-D
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#152 Re: domaće pivo

Post by Pitarrr82 »

brewer wrote:
Pitarrr82 wrote:@brewer


Jel bila i neka kuglica u toj limenki? :mrgreen:

Znam da sam probao Guiness iz limenke s nekakvom kuglicom, vjerovatno je to o cemu ti pricas...
to u kuglici je doza dušika koji se oslobodi prilikom otvaranja limenke. :)

Da, da to je to i moram reci meni nekako ukusniji nego toceni kod nas...
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#153 Re: domaće pivo

Post by Ajatolah_ »

brewer wrote:
EdoI wrote:Breweru, pošto sam se ja sad strašno naložio :D , a kao što rekoh neću sigurno imati priliku ove godine početi, imaš li kakvu posebnu literaturu, ili bilo kakav izvor da se ja u međuvremenu što više edukujem? :) Kako si ti došao do ovog nivoa, šta moram znati i gdje da naučim?

Ja živim na selu pa sam u prednosti što se ovog tiče, ko zna, možda i kakav biznis nekad razvijem. :oops:
ako razumiješ engleski imam nekoliko linkova za početak :-D
E super, engleski znam k'o maternji! :thumbup: Spreman sam i knjigu pročitati, ustvari već sam ih pročitao podosta na engleskom.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#154 Re: domaće pivo

Post by Eborg »

I ja mislim da je to do kuglice. :mrgreen: Mene stari ubjeđivao da sam lud, kaže kakva kugla u limenci. :lol: Naručimo još po jednu da vidimo da nije fabrička greška. :lol:

BTW, kod nas sam samo našao onaj standardni Guinness u flašama. Probajte kuhati s njim, daje ekstra okus gljivama, ima dosta recepata na tu temu! :thumbup:

Vjerujem da isto stoji i za domaći Guinness. :)
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#155 Re: domaće pivo

Post by brewer »

EdoI wrote:
brewer wrote:
EdoI wrote:Breweru, pošto sam se ja sad strašno naložio :D , a kao što rekoh neću sigurno imati priliku ove godine početi, imaš li kakvu posebnu literaturu, ili bilo kakav izvor da se ja u međuvremenu što više edukujem? :) Kako si ti došao do ovog nivoa, šta moram znati i gdje da naučim?

Ja živim na selu pa sam u prednosti što se ovog tiče, ko zna, možda i kakav biznis nekad razvijem. :oops:
ako razumiješ engleski imam nekoliko linkova za početak :-D
E super, engleski znam k'o maternji! :thumbup: Spreman sam i knjigu pročitati.
evo jedna knjiga koja je čitava dostupna online: http://www.howtobrew.com

ovo ti je alfa i omega pivarstva. svi su počeli od ovoga i ovdje je jako fino objašnjeno na početničkom nivou. predlažem i YT jer tamo ima masa videa za početnike, a kad gledaš sve je lakše.

međutim kvaka je u tome da se kućno pivarstvo dijeli na dvije velike grane, da tako kažem.

1. kuhanje piva od gotovog ekstrakta
2. kuhanje piva od zrna


prva opcija je bezveze. mnogi to smatraju zapravo kao da dobiješ kinder jaje i tvoje je samo da ga sastaviš. ali u USA je popularno.

uglavnom ako si pravi frajer radiš od zrna. :D

pošto knjiga obrađuje i jednu i drugu granu, poslije ću ti izdvojiti poglavlja koja ćeš preskočiti.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#156 Re: domaće pivo

Post by Ajatolah_ »

Super, našao sam si ju u pdf-u a idem na odmor od mjesec dana uskoro, pa imam se čime zanimati. :thumbup:
Što se tiče ove dvije tehnike, postoji li nešto konkretno da se s jednom tehnikom može, a drugom ne može postići, ili se u principu dođe na isto?
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#157 Re: domaće pivo

Post by brewer »

EdoI wrote:Super, našao sam si ju u pdf-u a idem na odmor od mjesec dana uskoro, pa imam se čime zanimati. :thumbup:
Što se tiče ove dvije tehnike, postoji li nešto konkretno da se s jednom tehnikom može, a drugom ne može postići, ili se u principu dođe na isto?

da, s ovom drugom tehnikom možeš sve što zaželiš, dok je prva poprilično limitirajuća u nekim aspektima.

imam još dobrih knjiga za tebe, na primjer homebrewing for dummies :D ako ne uspiješ sam skinuti, javi se da ti pošaljem
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#158 Re: domaće pivo

Post by Ajatolah_ »

Našao sam i nju, ali taman da prelistam neki mi đavo bi sa računarom, tako da nisam još zavirio... je l' ona pokriva obje tehnike ili samo ovu ispravnu? :D
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#159 Re: domaće pivo

Post by brewer »

svi koji žele također se mogu reg na forum http://www.pivarstvo.info

tamo iz prve ruke mogu dobiti jako puno informacija. tamo sam i ja tako da stojim na raspolaganju svima.

jedino molim da uzmete u obzir da se radi o maloj, uhodanoj i vrlo specifičnoj zajednici, tako da molim pristojnost na onom forumu.

ne kažem naravno da ćete biti nepristojni, ali eto imam potrebu da skrenem pažnju jer tamo se skoro svi međusobno poznaju tako da se radi o jednom zatvorenom krugu ljudi koji je voljan primiti sve nove članove i pomoći im sve dok poštuju pravila foruma i zdravog razuma.

ovo naravno skrećem pažnju i zato što je moj obraz u pitanju :D

uglavnom, tamo ima masa informacija. vrlo korisnih, tako da preporučujem da iščitate sve od početka do kraja i onda počnete postavljati pitanje. na većinu pitanja koje ćete postaviti, uglavnom već negdje na forumu postoji odgovor...

:)
mumy
Posts: 756
Joined: 25/05/2011 21:21

#160 Re: domaće pivo

Post by mumy »

pratim
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#161 Re: domaće pivo

Post by Ajatolah_ »

Gdje konkretno nabavljaš sirovine i opremu? Znam da si već pisao online, možeš li biti malo konkretniji? Posebno za sirovine, za ovo drugo se čovjek i može snaći.

I usput mi javi ono za poglavlja koja trebam preskočiti što si spominjao, pa da te više ne zajebavam, znam da te puno pitam. :D

A ustvari, imam još jedno. :-D Jesi pokušao prodati ovo što praviš, ima li kod nas zainteresovanih ljudi za ovakvo pivo?
Last edited by Ajatolah_ on 07/07/2012 23:52, edited 1 time in total.
mad mike
Posts: 332
Joined: 06/08/2011 16:19

#162 Re: domaće pivo

Post by mad mike »

Brewer svaka cast za temu :sax:

po meni najbolje pivo koje sam probao je pivo "u fleku" u ceskoj... da li ima recept za to pivo tj. bil se to moglo kod kuce napraviti ?

btw. tamno pivo je u pitanju !

Image
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#163 Re: domaće pivo

Post by brewer »

EdoI wrote:Gdje konkretno nabavljaš sirovine i opremu? Znam da si već pisao online, možeš li biti malo konkretniji? Posebno za sirovine, za ovo drugo se čovjek i može snaći.

I usput mi javi ono za poglavlja koja trebam preskočiti što si spominjao, pa da te više ne zajebavam, znam da te puno pitam. :D

A ustvari, imam još jedno. :-D Jesi pokušao prodati ovo što praviš, ima li kod nas zainteresovanih ljudi za ovakvo pivo?

postoji mnogo online shopova. ja najviše naručujem iz UK jer brzo dolazi, poštarina je nešto povoljnija od USA i imaju velik izbor sirovina za evropske pivske stilove, a posebno za britanske.

ne znam da li smijem ovdje linkove staviti za te shopove :?


što se tiče prodaje - nisam prodavao i ne mislim. bar ne još.

što se tiče knjige, pročitaj ipak sve od a do ž. preskakanjem nekih poglavlja ipak ćeš propustiti neke bitne informacije. kad sve pročitaš skontat ćeš o čemu sam pričao u vezi piva od ekstrakta i piva od zrna...

što se tiče engleskog jezika, vjerujem da dobro razumiješ i govoriš, ali isto tako ćeš se u knjizi susresti sa mnogo nepoznatih termina iz pivarske terminologije... sve što ti ne bude jasno, slobodno pitaj.
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#164 Re: domaće pivo

Post by brewer »

mad mike wrote:Brewer svaka cast za temu :sax:

po meni najbolje pivo koje sam probao je pivo "u fleku" u ceskoj... da li ima recept za to pivo tj. bil se to moglo kod kuce napraviti ?

btw. tamno pivo je u pitanju !

Image
u fleku sam i sam bio. oni proizvode samo ovo pivo. radi se o češkom tamnom lager pivu. klonirati ga je moguće, ali je potrebno koristiti izvorne češke sirovine - moravski slad, češki hmelj Saaz i češke sojeve kvasca. sve je dostupno online.

edit: zaboravio sam napomenuti da se kombinacijom sirovina koje nisu izvorno češke može dobiti prilično jednako pivo.... dakle nije klon, ali je jako blizu okusom, mirisom...
Last edited by brewer on 08/07/2012 18:07, edited 1 time in total.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#165 Re: domaće pivo

Post by Ajatolah_ »

Hvala još jednom, a za linkove nema problema pošto ih ne postavljaš kao reklamu. ;-)
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#166 Re: domaće pivo

Post by brewer »

EdoI wrote:Hvala još jednom, a za linkove nema problema pošto ih ne postavljaš kao reklamu. ;-)
ako nema problema, onda evo:

1. Hop&Grape
www.hopandgrape.co.uk

2.Hop Shop
https://www.hopshopuk.com/

3. Worcester Hop Shop
http://www.worcesterhopshop.co.uk/index.php?cPath=4


prvi shop ima najveći izbor opreme i sirovina. možete naći praktično sve što vam treba za bilo koje pivo. drugi shop je tu negdje, a ovaj treći je specijaliziran samo za hmelj i imaju najpovoljniji hmelj od svih i najveći izbor sorti.
juzna_strana
Posts: 498
Joined: 26/03/2012 20:41

#167 Re: domaće pivo

Post by juzna_strana »

Brewer,samo jedno pitanje,

jel' moguce napraviti pivo poput erdingera u kucnoj reziji ?
Pretpostavljam da jeste ali me zanima slozenost procesa,recimo skala slozenosti,od 1-10 ?
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#168 Re: domaće pivo

Post by brewer »

juzna_strana wrote:Brewer,samo jedno pitanje,

jel' moguce napraviti pivo poput erdingera u kucnoj reziji ?
Pretpostavljam da jeste ali me zanima slozenost procesa,recimo skala slozenosti,od 1-10 ?
erdinger je pšenično pivo. takozvani hefeweizen ili weiss. što s tiče samog procesa, recimo da je vrlo jednostavno i da se radi o jednom od jednostavnijih recepata. jedina tajna erdingera i sličnih piva je u pšeničnom sladu koji se dodaje uz ječmeni, te u posebnom soju kvasca koji se koristi isključivo za pšenična piva, a koji se može kupiti u bilo kojem shopu za pivarstvo....

s tim da skrećem pažnju da erdinger weiss i nije baš neko reprezentativno pivo iz klase pšeničnih....
juzna_strana
Posts: 498
Joined: 26/03/2012 20:41

#169 Re: domaće pivo

Post by juzna_strana »

brewer wrote:
juzna_strana wrote:Brewer,samo jedno pitanje,

jel' moguce napraviti pivo poput erdingera u kucnoj reziji ?
Pretpostavljam da jeste ali me zanima slozenost procesa,recimo skala slozenosti,od 1-10 ?
erdinger je pšenično pivo. takozvani hefeweizen ili weiss. što s tiče samog procesa, recimo da je vrlo jednostavno i da se radi o jednom od jednostavnijih recepata. jedina tajna erdingera i sličnih piva je u pšeničnom sladu koji se dodaje uz ječmeni, te u posebnom soju kvasca koji se koristi isključivo za pšenična piva, a koji se može kupiti u bilo kojem shopu za pivarstvo....

s tim da skrećem pažnju da erdinger weiss i nije baš neko reprezentativno pivo iz klase pšeničnih....
Hvala ti puno za pojasnjenje. :thumbup:
Iskreno nemam bas neki istancan ukus za pivo,prosjecni sam konzument,
ali mi je erdinger nekako 'legao',imao je pun i bogat okus..
Bice vremena za napredak :-D
Pozz
User avatar
subasic
Posts: 131
Joined: 25/05/2012 11:51

#170 Re: domaće pivo

Post by subasic »

Po meni ovo sve odlicno izgleda, ali je mnogo lakse kupit pivo nego napravit :D :D :D
User avatar
anonimnaosoba
Posts: 2015
Joined: 05/01/2012 00:01
Location: JOSIP KVESIĆ 3 !!!
Contact:

#171 Re: domaće pivo

Post by anonimnaosoba »

subasic wrote:Po meni ovo sve odlicno izgleda, ali je mnogo lakse kupit pivo nego napravit :D :D :D
možda i jest tako, al' nekako je (siguran sam) draže popiti pivo koje sam napraviš nego ono koje kupiš :-D
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#172 Re: domaće pivo

Post by brewer »

subasic wrote:Po meni ovo sve odlicno izgleda, ali je mnogo lakse kupit pivo nego napravit :D :D :D
naravno :thumbup: lakše je kupiti u svakom slučaju, međutim ja sam već pojasnio o čemu se radi, pa evo mogu opet iskopirati:
brewer wrote:
Altsa wrote:a da mi neko odgovori...zasto bi montirao svu ovu skalameriju u dnevnu sobu i proizvodio pivo kad pivo mogu kupiti u granapu :? :?
evo ja ti mogu odgovoriti. kako sam ja počeo ovo raditi. jedne prilike u jednom društvu, rekoše mi ovaj gazda napravio domaće pivo.

i ja ostadoh ovako :?

ajde toči se, pa reko da i ja probam.....

i kad sam ja onu čašu stavio pod nos i kad je mene opalila ona aroma bukvalno kao da mi je neko šamar spuco. onda sam prvi gutljaj probao.... i prosto ostao paf. nisam mogao vjerovati, prosto nisam mogao vjerovati kakav je to okus i kakva je to aroma i kakav je to osjećaj u odnosu na pivo koje kupiš u supermarketu.

i rekao sam sebi - moraš i ti probati. to je bilo prije nekih 5-6 godina, i ja evo do dana današnjeg nisam kupio pivo :)

e sad odgovor na tvoje pitanjE - zašto jednostavno ne kupiti pivo.

1. komercijalne pivare (npr. sarajevska), kao što sam naveo u početnom postu su industrije koje su troškovno orijentisane. dakle one su isključivo orijentisane na trošak a ne na kvalitet. ti piješ sarajevsko pivo od 11% ekstrakta, a ja pravim kući pivo od 15% + ekstrakta. kao razlika između majstora kojeg zovneš da ti kreči i kad sam sebi krečiš :) sam sebi radiš maksimalno dobro. (isto vrijedi i za karlovačko, ožujsko, nektar, becks, heineken i sva ostala masovno dostupna piva i pivare...)

2. umjesto ječma koriste kukuruz koji je daleko jeftiniji, ali od njega se ne može jednostavno napraviti dobro i kvalitetno pivo. ja koristim najkvalitetnije sirovine i opet me pivo izađe 0,5 KM po flaši. pivare koriste najjeftinije sorte hmelja i škrtare na istom.

3. filtriraju pivo i time izbacuju sav kvasac i sve proteine iz njega koji su bitna komponenta okusa i mirisa.

4. jedan od razloga zašto ne kupiti nego praviti je zato što je samo nebo granica- mogućnost izbora pivskog stila i okusa i intenziteta gorčine/slatkoće, boje, količine alkohola, je isključivo na tebi. možeš praviti belgijska, češka, američka, novozelandska piva i zapravo koja god poželiš.

5. okus koji ja proizvedem je neuporediv sa kupovnim pivom. kao nebo i zemlja. također svi mi kada probaju često koriste taj izraz "svježe". okus, miris, količinu alkohola, boju, slatkoću, gorčinu - sve mogu kontrolisati.

6. neizmjerno zadovoljstvo je popiti pivo koje si sam proizveo. NEIZMJERNO.

eto, otprilike....
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#173 Re: domaće pivo

Post by Eborg »

A šta je najgore što se može desiti u svemu ovome? Samo gadan okus poluproizvoda ili se može i otrovati? :mrgreen:
danny_boy
Posts: 167
Joined: 18/02/2009 21:56

#174 Re: domaće pivo

Post by danny_boy »

Zamolio bih Vas ako možete ukratko opisati sam proces kao zaokruženu
cjelinu kako se proizvodi pivo.
Naravno, ne mislim sada da se odmah ide previše u detalje, nego više da
dobijemo sliku koji su koraci u proizvodnji piva.
User avatar
Obskurni
Posts: 795
Joined: 17/10/2011 09:19

#175 Re: domaće pivo

Post by Obskurni »

Eborg wrote:A šta je najgore što se može desiti u svemu ovome? Samo gadan okus poluproizvoda ili se može i otrovati? :mrgreen:
I ja baš kontam koje su posljedice zajeba :D
Post Reply