domaće pivo

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1426 Re: domaće pivo

Post by insomnia78 »

Kafic u Briselu, izbor piva :-)Image

s' moje sokoćalo
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1427 Re: domaće pivo

Post by brewer »

Jack Be Nimble wrote:Dva brata iz Seattle (jedan bivsi programer iz Microsofta, drugi naucnik i inzinjer specijalizacija u hrani) napravili "mikrovalnu" za pravljenje domaceg piva. ubacis sastojke i sve samo odradi.

Image

PicoBrew
a gdje je fun part s ovim? :D mljevenje, kuhanje, ručno dodavanje, vaganje, miješanje onom velikom kuhačom, zajebancija s rajom, pivica u pauzama :izet:

ok, a sad ozbiljno, puno para, malo muzike. ovo je kapaciteta samo 2,5 gal, to je oko 9 litara - na kraju kod flaširanja ti izađe nekih 7 litara.

druga stvar je što s ovim sistemom nemaš potpunu kontrolu nad procesom, dosta stvari je automatizirano, a time ti je oduzeta mogućnost da dosta stvari kontrolišeš u konačnom proizvodu.
emirolini
Posts: 3500
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#1428 Re: domaće pivo

Post by emirolini »

Djulba ili brewer help :D

pravim domace vino te ne znam hocu li ovaj most ( samljeveno grozdje ) drzati u buretu 5 - 8 dana sa otvorenim ili zatvorenim poklopcem ?

( drzim ga na hladnoj temp )

Image

Image

detalj :D

Image
User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#1429 Re: domaće pivo

Post by djulba »

Drži ga zatvorenog. nemoj na puno hladnoj temperatuti jer mora početi fermentacija možeš slobodno na nekih 22 C. Jesi li ubacio kvasac, bilo bi dobro da imaš. Takođe po slici vidim da je ovo domaće grožđe ako se ne varam. Moraćeš ubaciti šečera jer je kiselo. Prema zakonu o vinu smiješ 3 % šečera ubaciti. pa ti preporučujem da dodaš šečer jer će ti vino biti kao sirće. I drži ga slobodno 15 dana. pozz

Edit: mješaj mošt svaki dan.
makthemak
Posts: 122
Joined: 16/01/2009 22:03

#1430 Re: domaće pivo

Post by makthemak »

Brewer mi je rekao da ima trapistickih kupiti na pijaci na ciglanama ali ima li jos negdje u Sa. Hvala na odgovoru
OnlyFools and Horses
Posts: 1
Joined: 23/11/2013 10:51

#1431 Re: domaće pivo

Post by OnlyFools and Horses »

Da li neko moze da mi pomogne sa nekim sajtom ili sugestijom gdje mogu da pronadjem ponude za masine koje doziraju azot u limenke piva ili soka, a da bude neka mobilna jedinica koju bi mogao da koristim i za pivo u PET ambalazi ??
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1432 Re: domaće pivo

Post by brewer »

pozdrav, azot nema posebno povoljna fizikalna svojstva da bi se mogao koristiti u pivu u 100% udjelu. korištenje azota za gaziranje piva praktikuje se u nekim pivima, posebno engleskim i moraš znati da azot stvara divna, vrlo bogata piva, nevjerovatne pjene i mouthfeel-a, ali se ne koristi i ne može se koristiti u svim pivima. stout i engleski biteri mogu biti obogaćeni azotom ali u kombinaciji sa CO2 i to u omjeru 70:30. azot je jako slabo topiv u tekućinama, pa samim tim i u pivu, pa se zato koristi poseban sistem točenja za piva koja su obogaćena azotom, sa difuzijskom predkomorom koja dodatno raspršava gas prije istakanja u čašu, a u limenkama se koristi takozvani widget o kojem smo već pisali na ovoj temi.

što se tiče higijene i mikrobiološke stabilnosti piva, jako je bitno da u ambalaži nema O2 od kojeg pivo oksidira pa se onda limenke, flaše i ostala ambalaža puni sa CO2 prije istakanja piva u iste koji je teži od zraka i ostaje između čepa i površine piva nakon točenja. međutim nisam čuo da se za ove namjene koristi azot.
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1433 Re: domaće pivo

Post by brewer »

ova tema je pala u zaborav, pa da je malo dignem opet sa nekoliko slika domaćeg piva iz 2013. godine. Piva su moje malenkosti i kolega forumaša s ovog foruma i sa foruma o pivarstvu. Nisam ni sanjao da će ova tema pokrenuti toliko ljudi i uvesti ih u ovaj hobi. Od pokretanja teme do danas imali smo desetine druženja, zajedničkih kuhanja, takmičenja, probavanja piva, stvorila su se i dobra prijateljstva (lokalno i internacionalno), a i pokrenuli smo svoj vlastiti internet forum tako da je i to razlog zašto nas ovdje nema više tako često. Sve više ljudi se interesuje i sve više ljudi počinje da kuha svoje vlastito pivo, što je dodatni razlog da poželim svim kolegama pivarima i svim wannabe pivarima sretnu Novu Godinu uz puno kvalitetnog domaćeg piva!

CatFish Head IPA - (4. mjesto na takmičenju u Zagrebu u konkurenciji cca. 150 piva i 1. mjesto u Mostaru na takmičenju u nešto manjoj konkurenciji)

Image

Dry Stout kolega @Zis

Image

Dry stout mostarske ekipe predvođene kolegom @mange_tout

Image

Trenutak istine - original vs. klon - pivo Zombie Dust

Image

Belgijski Witbier original vs. klon

Image

Aurora Ale - prvo pivo kolege @Leftist

Image

Orange Coriander Pale Ale

Image

IPA India Pale Ale - opet kolega @zis

Image

Isflaširana tura Extra Special Bitter

Image
User avatar
domac_89
Posts: 2
Joined: 22/02/2014 15:08
Location: Hrvatska

#1434 Re: domaće pivo

Post by domac_89 »

svaka čast breweru, upisujem se i pratim!
User avatar
domac_89
Posts: 2
Joined: 22/02/2014 15:08
Location: Hrvatska

#1435 Re: domaće pivo

Post by domac_89 »

domac_89 wrote:svaka čast breweru, upisujem se i pratim!
breweru, imas PP
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1436 Re: domaće pivo

Post by brewer »

odgovoreno!

evo i dva nova piva

imperial hoppy helles sa 6,66% ABV :evil:


Image

i belgijski witbier sa domaćim hljebom

Image

Ž!
User avatar
Lucazode
Posts: 2743
Joined: 27/03/2008 18:06
Location: Where I belong.

#1437 Re: domaće pivo

Post by Lucazode »

Gdje se ovo moze probat. Pare nisu problem :)

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
Predrages
Posts: 7
Joined: 10/03/2014 11:21

#1438 Re: domaće pivo

Post by Predrages »

Pozdrav svima, napravio sam već 3 ture piva i na svakoj mi se javlja isti problem. Osećaj nepoželjne oporosti koja ostaje u ustima. Negde sam pročitao da taj ukus proizvode tanini. Da li je to tačno i kako da izbegnem pojavu tanina u pivu?
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1439 Re: domaće pivo

Post by brewer »

Predrages wrote:Pozdrav svima, napravio sam već 3 ture piva i na svakoj mi se javlja isti problem. Osećaj nepoželjne oporosti koja ostaje u ustima. Negde sam pročitao da taj ukus proizvode tanini. Da li je to tačno i kako da izbegnem pojavu tanina u pivu?

Daj vise detalja - recept i proces malo detaljnije opisi. Da li radis all grain ili ekstrakt piva? Ale i lager? Tehnika ukomljavanja? Koje sorte hmelja? Neke su opore.... Moras dati vise podataka da bi nasli uzrok. Tanine je poprilicno tesko ekstrahirati u pivo, a postoje rasprave da je to zapravo mit i da oporost dolazi iz drugih izvora a ne od samih tanina.
Predrages
Posts: 7
Joined: 10/03/2014 11:21

#1440 Re: domaće pivo

Post by Predrages »

Recept:
Ale - all grain
4,7 kg (94,0%) 4,7 kg Pilsner Malt - added during mash
0,3 kg (6,0%) 0,3 kg Crystal Malt 120 EBC - added during mash
25 g (33,3%) 25 g Fuggles (5,5%) - added during boil, boiled 60 m
25 g (33,3%) 30 g Fuggles (5,5%) - added during boil, boiled 20 m
25 g (33,3%) 30 g Fuggles (5,5%) - added during boil, boiled 5 m
1 ea 1 ea Fermentis S-04 Safale S-04

15 litara vode ( česmuša koja je odležala celu noć) smo zagrejali u električnom emajl loncu na 72 stepena, u piknik frižideru koji smo napravili tačno po tvojim uputstvima ukomljavali smo 60 min. Početna temperatura 69 a krajnja 68.Prilikkom filtriranja imali smo problema (morali smo da mešamo da bi iscurila sladovina jer se filter zapušio) Drugih 15 litara zagrejali smo na 75 i sipali u piknik frižider. Posle deset minuta smo filtrirali sa istim problemom kao i prvi put. Dobili smo 26 l sladovine.
Hmeljenje smo radili u gazi sa vremenima kao u receptu. Hladili smo kroz bakarnu spiralu 20 min. Dobili smo 23 l sladovine ohlađene na 25 stepeni gustine 1.054.
Svu opremu smo dezinfikovali aktivnim kiseonikom Chemipro OXI.
Aerisali smo 5 min i dodali rehidriran kvasac, zatvorili u plastično bure i ostavili 21 dan na temperaturi između 19 i 21 stepen (malo je varirala).
Flaširali smo sa 7,5 grama dekstroze po litru i ostavili dve nedelje na istoj temperaturi ( od 19 do 21)
FG=1.010

To bi bilo to, i ostale ture smo slično radili, hvala unapred.
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1441 Re: domaće pivo

Post by brewer »

Predrages wrote:Recept:
Ale - all grain
4,7 kg (94,0%) 4,7 kg Pilsner Malt - added during mash
0,3 kg (6,0%) 0,3 kg Crystal Malt 120 EBC - added during mash
25 g (33,3%) 25 g Fuggles (5,5%) - added during boil, boiled 60 m
25 g (33,3%) 30 g Fuggles (5,5%) - added during boil, boiled 20 m
25 g (33,3%) 30 g Fuggles (5,5%) - added during boil, boiled 5 m
1 ea 1 ea Fermentis S-04 Safale S-04

15 litara vode ( česmuša koja je odležala celu noć) smo zagrejali u električnom emajl loncu na 72 stepena, u piknik frižideru koji smo napravili tačno po tvojim uputstvima ukomljavali smo 60 min. Početna temperatura 69 a krajnja 68.Prilikkom filtriranja imali smo problema (morali smo da mešamo da bi iscurila sladovina jer se filter zapušio) Drugih 15 litara zagrejali smo na 75 i sipali u piknik frižider. Posle deset minuta smo filtrirali sa istim problemom kao i prvi put. Dobili smo 26 l sladovine.
Hmeljenje smo radili u gazi sa vremenima kao u receptu. Hladili smo kroz bakarnu spiralu 20 min. Dobili smo 23 l sladovine ohlađene na 25 stepeni gustine 1.054.
Svu opremu smo dezinfikovali aktivnim kiseonikom Chemipro OXI.
Aerisali smo 5 min i dodali rehidriran kvasac, zatvorili u plastično bure i ostavili 21 dan na temperaturi između 19 i 21 stepen (malo je varirala).
Flaširali smo sa 7,5 grama dekstroze po litru i ostavili dve nedelje na istoj temperaturi ( od 19 do 21)
FG=1.010

To bi bilo to, i ostale ture smo slično radili, hvala unapred.
chemipro oxi nije dobro rješenje za sterilizaciju. bolje bi bilo da ste radili sa običnom varikinom u potrebnoj koncentraciji, kad već nemate star san. star san je vrh za sterilizaciju i nema mu ravnog sredstva. po internetu imaš dosta rasprava u vezi chemipro oxi sredstva od kojih se većina završi sa negativnim iskustvima.

što se recepta tiče sve je ok, klasični engleski bitter.

što se štopanja tiče to vam je znak da je slad presitno samljeven. nadam se da ste koristili pravi mlin (valjkasti) ili barem Corona mlin koji je pravilno podešen da melje kako treba i ostavlja ljuskice netaknute.

ja ne vidim da ste vi išta pogrešno uradili što bi vam moglo proizvesti tu oporost. da li su sva tri piva u kojima ste osjećali tu oporost po ovom istom receptu ili su bila različita?
Predrages
Posts: 7
Joined: 10/03/2014 11:21

#1442 Re: domaće pivo

Post by Predrages »

Bila su različita. Drugo je bilo pšenično sa
2,5kg bohemian pilsnera
3kg wheaet malta,
Tettnanger 30g 90min,
Tettnanger 10g 45min,
Tettnanger 10g 10min,
Kvasac Brewferm Blanche

Treće je isto kao i drugo, razlika je black wheat malt, tehnologija kao što sam opisao za bitter. Sva tri imaju istu oporost koja se gradi sve više dok piješ pivo.

Šta može da se desi sa Chemipro OXI?
Predrages
Posts: 7
Joined: 10/03/2014 11:21

#1443 Re: domaće pivo

Post by Predrages »

Da, što se tiče mlina, imamo coronu. Da li to što smo veštački filtrirali može da pokvari pivo? Dok se filter nije začepio, sladovina iz česme je bila bistra, a kada smo mešali mutna.
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1444 Re: domaće pivo

Post by brewer »

ako je potpuno isti problem u sva tri piva, onda sumnja može biti samo na onim sastojcima koji su isti u sva tri recepta:

- oxi chemipro - vrlo moguće, posebno ako koncentracija nije napravljena u skladu sa uputstvom, a i da jest, mnogi izvori navode da je ovo sredstvo potrebno ispirati (i to dobro) čak i u onim koncentracijama koje proizvođač navodi kao sigurne u 'no rinse' varijanti.

- voda - moguće je da vam je sastav vode takav da sadrži previše nekog minerala. na primjer magnezija. ako ste ikada pili donat mg vodu, to je taj slano-opori okus. da li imate izvještaj vodovoda o mineralnom sastavu vode koju koristite za pivo?

- teoretski i tanini su mogući krivac, ali naveo sam da postoje podijeljena mišljenja o tome. jedan od načina kako se prema teoriji tanini mogu naći u samom pivu je i jako sitno mljevenje slada, a s obzirom da vam je cijeđenje štopalo, očigledno da je to bilo presitno samljeveno

- pravilno odležavanje i 'aging' - mlado i nedovoljno odležano pivo može još uvijek sadržavati nepoželjne okuse koji se odležavanjem stabiliziraju i nestaju. koliko dugo su vam piva odležavala u flašama nakon flaširanja?

- flaše - da li ste i za čišćenje i sanitaciju flaša koristili oxi? da li ste ispirali?

- i zadnja stvar je zapravo vaša definicija oporosti. puno se družim s ljudima koji se bave pivarstvom i primjetio sam da često istu stvar zovu različitim imenima....
Predrages
Posts: 7
Joined: 10/03/2014 11:21

#1445 Re: domaće pivo

Post by Predrages »

Što se tiče vode, znam samo tvrdoću (16-18 °dH), oxi chemipro nažalost nismo ispirali (tako je pisalo u uputstvu), pivo smo pili posle dve nedelje odležavanja u flašama, ali smo od prve ture (bitter) ostavili par komada i probali posle tri meseca -isti šmek, ne znam kako da objasnim - neprijatan kiselo gorak ukus koji ostaje u grlu i što se više pije sve je neprijatniji, čak se i u mirisu oseti "to nešto"...
Predrages
Posts: 7
Joined: 10/03/2014 11:21

#1446 Re: domaće pivo

Post by Predrages »

Našao sam podatke o našoj česmovači

Image
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1447 Re: domaće pivo

Post by brewer »

Predrages wrote:Što se tiče vode, znam samo tvrdoću (16-18 °dH), oxi chemipro nažalost nismo ispirali (tako je pisalo u uputstvu), pivo smo pili posle dve nedelje odležavanja u flašama, ali smo od prve ture (bitter) ostavili par komada i probali posle tri meseca -isti šmek, ne znam kako da objasnim - neprijatan kiselo gorak ukus koji ostaje u grlu i što se više pije sve je neprijatniji, čak se i u mirisu oseti "to nešto"...
Ma to meni najvise lici da je od tog sredstva za dezinfekciju. Voda vam je jako tvrda pa morate pripaziti na pH vrijednost kod ukomljavanja i trebali bi koristiti neku kiselinu ili acid malt da se pH spusti na 5,2 - 5,5 jer inace ne mozete dobiti dobre rezultate.

U ovom izvjestaju vam nedostaje podatak za kloride (Cl) koji je jako bitan, jer se odnosom klorida i sulfata (SO4) moze upravljati percepcijom gorčine/sladnosti u pivu.

Pokusajte iducu turu raditi sa drugim sredstvom za dezinfekciju, moja prepruka je da nabavite Star San jer bolje i jednostavnije za koristenje i bezopasnije sredstvo necete nigdje naci...
Predrages
Posts: 7
Joined: 10/03/2014 11:21

#1448 Re: domaće pivo

Post by Predrages »

Hvala puno, javljam sta smo uradili!
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1449 Re: domaće pivo

Post by brewer »

evo jedna slika mog najnovijeg piva. ovo je imperial IPA pivo, što znači da se radi o duplo jačem pivu od klasičnog IPA-a kao i duplo više zahmeljenim pivom. u ovom sa slike ima 10% alkohola i iskorišteno je 1 kg hmelja na 40 litara što je količina hmelja od kojeg bi se moglo napraviti sigurno 200-injak litara dobrog klasičnog APA piva, na primjer. korištene su sorte hmelja Columbus i Simcoe. dakle, jako skupo što se tiče sirovina, ali okus je nevjerovatan. grije želudac i jednjak, gorčina je ekstremna, kao i aroma hmelja (piney i dank arome).

Image
User avatar
janje_
Posts: 2234
Joined: 05/04/2007 14:05

#1450 Re: domaće pivo

Post by janje_ »

da se stupasim, da ne trazim najbolju temu na forumu svaki put.. ;)
Post Reply