domaće pivo

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1326 Re: domaće pivo

Post by brewer »

koje pšenično si uzeo? to s limunom je bezvezarija, al dobro, ako ti paše ti pij tako. :) to su izmislili amerikanci, a kad su konobari po njemačkoj vidjeli da to rade ameri, onda su i oni počeli raditi.

tradicionalisti bi rekli da je limun u weizenu uvreda za pivarstvo :D

isto kao što je onaj neki francuz kad je došao kod nas vidio da se vino miješa s vodom, pa poludio čovjek. rekao im bolje ga prolijte u kanalizaciju :-)

a salvator je doppel bock, znači dupli bock i on mora biti slatkast. sve ono što ti je specifično u tom pivu dolazi od minhenskog slada. pazi s tim pivom. :D
User avatar
almirony
Posts: 1271
Joined: 10/09/2009 12:58
Location: Appiano Gentile

#1327 Re: domaće pivo

Post by almirony »

brewer wrote:koje pšenično si uzeo? to s limunom je bezvezarija, al dobro, ako ti paše ti pij tako. :) to su izmislili amerikanci, a kad su konobari po njemačkoj vidjeli da to rade ameri, onda su i oni počeli raditi.

tradicionalisti bi rekli da je limun u weizenu uvreda za pivarstvo :D

isto kao što je onaj neki francuz kad je došao kod nas vidio da se vino miješa s vodom, pa poludio čovjek. rekao im bolje ga prolijte u kanalizaciju :-)

a salvator je doppel bock, znači dupli bock i on mora biti slatkast. sve ono što ti je specifično u tom pivu dolazi od minhenskog slada. pazi s tim pivom. :D
vjeruj mi da je i meni izgledalo "bogohuljenje" to s limunom, no dobro, vjerovatno cu se s vremenom naviknuti bez limuna. Uzeo sam Paulaner psenicno i Paulaner Salvator, imaju jos mislim ono Paulaner Mucnhner Hell, to nisam uzeo. Narucio sam iz Njemacke i dolazi mi oko bozica: gajba Ayinger Celebratora, Schneider Aventinus i Weihenstephaner psenicno. Citao sam na ratebeer.com recenzije i izbarao da mi kolega donese ovo troje. Bjezi covjece tamo, do pojave ove teme za mene je Jack Daniels bio pojam, vrh, sad samo pivu pijem :D
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1328 Re: domaće pivo

Post by brewer »

hehe, ništa ti lošije ove pive nisu od Džeka.

što se ove tri tiče vrh vrhova kad je pšenično pivo u pitanju je Weihenstephaner, a ovaj celebrator ti je isto što i salvator. mislim isti stil piva, mada je sigurno celebrator bolji.
User avatar
almirony
Posts: 1271
Joined: 10/09/2009 12:58
Location: Appiano Gentile

#1329 Re: domaće pivo

Post by almirony »

brewer wrote:hehe, ništa ti lošije ove pive nisu od Džeka.

što se ove tri tiče vrh vrhova kad je pšenično pivo u pitanju je Weihenstephaner, a ovaj celebrator ti je isto što i salvator. mislim isti stil piva, mada je sigurno celebrator bolji.
onda ih zeljno ocekujem, javim utiske cim budu na stolu :thumbup:
User avatar
MaxPayne
Posts: 528
Joined: 02/06/2012 20:25

#1330 Re: domaće pivo

Post by MaxPayne »

Zamolio bih znalce da mi preporuče neka relativno dobra kupovna piva,samo da nije kwak i slično što ide za jedno 15 maraka za bocu :-D
U obzir dolazi sve osim lagera,dosta sam ih probao,kao i neka pšenična.Glavno da se ima kupiti u Sarajevu.
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1331 Re: domaće pivo

Post by brewer »

MaxPayne wrote:Glavno da se ima kupiti u Sarajevu.

u sarajevu nema ništa za kupiti osim erdingera weiss i dunkel, te krombachera. a i to su bezveze piva. znači ako ćeš u sarajevu kupovati, teško da ćeš išta dobro naći. i btw kwak ne košta 15 maraka za bocu nego puno manje. oko 2 eura.

evo meni je danas stigla tura novog piva pa da se malo pohvalim :D :D bit će recenzija :-D ne vide se sva ima ih još iza koja su zanimljiva

Image
juzna_strana
Posts: 498
Joined: 26/03/2012 20:41

#1332 Re: domaće pivo

Post by juzna_strana »

brewer svaka cast,nema cega nema,pomalo to :-D
Pade mi na pamet da probam u Sfor-ovim px-ovima traziti malo bolje pivo,ukoliko ih ima tamo.
Mati od prijatelja radi tamo pa bi se mozda moglo nesto srediti.
coltrane
Posts: 350
Joined: 05/07/2004 13:41

#1333 Re: domaće pivo

Post by coltrane »

brewer wrote:
MaxPayne wrote:Glavno da se ima kupiti u Sarajevu.

u sarajevu nema ništa za kupiti osim erdingera weiss i dunkel, te krombachera. a i to su bezveze piva. znači ako ćeš u sarajevu kupovati, teško da ćeš išta dobro naći. i btw kwak ne košta 15 maraka za bocu nego puno manje. oko 2 eura.

evo meni je danas stigla tura novog piva pa da se malo pohvalim :D :D bit će recenzija :-D ne vide se sva ima ih još iza koja su zanimljiva

Image

@brewer, evo malo price iz pozadine za 2 koja dobro poznajem: Ottakringer i Stiegl Gold (znam ih i iz faza "Bogu dusu, Bog je nece" :-D :-) ).

Ottakringer je dobio naziv po Ottakringu, sto je ime 16tog beckog distrikta. U slengu ga zovu i "16er Blech" (sto bi znacilo "lim/pleh iz 16ske" i aludira na konzervu i mjesto pravljenja. Becko kult pivo, ali po meni samo zbog 175 godina tradicije i dobre marketinske kampanje (koja danas uglavom ide prema mladoj publici). Beclije ne daju da se to kaze, ali meni ni jedno pivo ove piavre ne pase.
Sto se tice kampanje, ono sto je super je da su prosle godine poceli da prave pivo koje su fakat nazvali "16er Blech" (i pue ga u obicnu srebrnu konzervu), ali ono sto je zanimljvo je da je to "Vienna Type" koji se vise ni ne pravi u Becu /Austriji (ali zato je u USA cest). Ottakringer je dio Beca i Beclija (dzaba im, ne valja :-D ).
Isto tako , imaju svoje festivalsko pivo, svidja mi se taj "rockerski" fol, zovu ga Ottarocker :) :
Image
Inace cesto imaju "dane otvorenih vrata", partije u sklopu pivare i sponzorisu najvece open air festivale u Austriji.


Stiegl je po meni bolje pivo (Märzen), inace mislim da je u zadnjih par godina pivo koje se najvise pije u Austriji (po meni odlican Märzen, mada ne moj broj 1). Dolazi iz Salzburga. I ostatak produkt palete im je zanimljiv (posebno kad rade za praznike neke ove "special editions"). Korijeni pivare datiraju jos iz 15 vijeka.
Ime Stiegl dolazi od rijeci "stepenice" (vidi logo) koje su tada vodile iz male pivare do vodenog kanala (Almkanal) u Salzburgu. Navodno imaju jako zanimljiv muzej (nisam bio).
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1334 Re: domaće pivo

Post by brewer »

e hvala na info. probao sam stiegl i jako je fino pivo. uskoro ću opširnije o njemu napisati. a za ottakringer znam gdje spada i gdje mu je mjesto. čini mi se da ga služe na letovima austrian airlinesa. :D
User avatar
vukojebina
Posts: 1609
Joined: 11/08/2009 20:02

#1335 Re: domaće pivo

Post by vukojebina »

kod ottakringera mi se jedino svidja onaj blop blop blop efekat, ne znam kako su ono uspjeli napravit...a pivo ko pivo, i meni ispod prosjeka...
coltrane
Posts: 350
Joined: 05/07/2004 13:41

#1336 Re: domaće pivo

Post by coltrane »

Aecht Schlenkerla Rauchbier (Dimljeno Pivo)
tamno martovsko/ozujsko (Märzen) pivo donjeg vrenja, 13,5% ekstrakta, alkohol 5,1%.

Pivo dolazi iz pivare/pivnice Schenkerla (nekad se zvala "Kod Plavog Lava) u Bambergu koja datira iz 15 vijeka. Danasnji vlasnici rade tu pivo vec 6. generaciju.
Inace ove ljude iz Gornje Bavarske zovu i Pivski Franci. Bamberg konzumira 280l godisnje po glavi stanovnika i ima preko 50 razlicitih vrsta piva.

Dimljeno pivo zahvaljuje svoj smek aromaticnom dimu bukovine kojom se "uvlaci" u slad.
Prema legendi nastalo tako kod jednog pozara skladisteni slad uhvatio dim (meni tesko za povjerovati). Inace prije su mnoga piva bila dimljena jer se slad susio nad otvorenom vatrom (najcesce bukovina).
Ono sto je sigurno je da taj dim daje pivu jedinstveno ukus, aromu i miris.
Ova pivara (Schenkerla) ima vlastitu sladaru u kojoj pravi ovakav specijalni slad.

Pivo:
Tamna boja, podsjeca na stout (ali pivo nije gusto).
Pjena je postojana i cvsta (mozes se obrijati s njom), prava kruna se napravi i lako se pravi (nazalost na mojoj slici nije bio slucaj :)
Ima prijatran aromatican miris, onako na biber i vlazno drvo.

Prvi gutljaj je iznenadjenje - pivo smeka na suho meso. Mozda nije svaciji fol, ali meni se svidjelo. Taj "dimljeni" ukus u sebi ima i neki smek na zemlju, ali ne tako bogato tijelo (ja obicno tu zemljastost vezem za bogato tijelo), jako aromaticno.
Na kraju se osjeti suhoca, ne pretjerana gorcina, i taj "dimljni" osjecaj (fakat kao suho meso) ostaje.
Nije prejako karbonizirano.
Ono sto je primjetno da sto je toplije, to bolje smeka. Mislim da bi sa steakom isl'o perfektno.

Neobicno pivo, sigurno stvar navike, ali meni super pivo.


Image
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#1337 Re: domaće pivo

Post by illuminated »

brewer wrote:e hvala na info. probao sam stiegl i jako je fino pivo. uskoro ću opširnije o njemu napisati. a za ottakringer znam gdje spada i gdje mu je mjesto. čini mi se da ga služe na letovima austrian airlinesa. :D
:lol: hocemo opsirniju recenziju :)
(mora da ima unutra kukuruza )
User avatar
shunj
Posts: 15
Joined: 19/05/2007 01:47

#1338 Re: domaće pivo

Post by shunj »

brewer wrote:evo meni je danas stigla tura novog piva pa da se malo pohvalim :D :D bit će recenzija :-D ne vide se sva ima ih još iza koja su zanimljiva

Gdje iskopa Leinenkugel's Honey Weiss covjece?
almirony wrote:Narucio sam iz Njemacke i dolazi mi oko bozica: gajba Ayinger Celebratora, Schneider Aventinus i Weihenstephaner psenicno.

Al si ih slozio, svaka cast. Ayinger Celebrator Doppelbock je strava, daleko bolji od Paulaner Salvator Doppelbock-a. Schneider Aventinus Weizen Eisbock (vjerovatno si njega ubo) je pivo iz snova, savrseno. Weihenstephaner, pored njihovog famoznog Hefeweizen-a obavezno probaj i njihov Vitus Weizenbock.
coltrane wrote:Aecht Schlenkerla Rauchbier (Dimljeno Pivo)
tamno martovsko/ozujsko (Märzen) pivo donjeg vrenja, 13,5% ekstrakta, alkohol 5,1%.

Dok sam zivio u Njemackoj u jednoj pivnici u Heidelberg-u sam cesto pio Rauchbier. Ne mogu se sjetiti ko je (neke 1999. sam ga zadnji put pio) proizvodac, moguce je i da su ga radili tu. Pravo dobra stvar, 10+ za preporuku.
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1339 Re: domaće pivo

Post by brewer »

shunj wrote:
brewer wrote:evo meni je danas stigla tura novog piva pa da se malo pohvalim :D :D bit će recenzija :-D ne vide se sva ima ih još iza koja su zanimljiva

Gdje iskopa Leinenkugel's Honey Weiss covjece?

preko veze :D

neko @shunj jel ti provjeravas privatne poruke ovdje na ovom forumu? :D
User avatar
shunj
Posts: 15
Joined: 19/05/2007 01:47

#1340 Re: domaće pivo

Post by shunj »

brewer wrote:
shunj wrote:
brewer wrote:evo meni je danas stigla tura novog piva pa da se malo pohvalim :D :D bit će recenzija :-D ne vide se sva ima ih još iza koja su zanimljiva

Gdje iskopa Leinenkugel's Honey Weiss covjece?

preko veze :D

neko @shunj jel ti provjeravas privatne poruke ovdje na ovom forumu? :D
Izgleda da si dobro uvezan.
Vjeruj da ne bi ni skonto poruku da nisi reko (a ljepo se gore vidi "nova poruka).
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1341 Re: domaće pivo

Post by brewer »

samo ti moram reći da sam totalno razočaran Leinenkugels Honey Weissom.....
User avatar
shunj
Posts: 15
Joined: 19/05/2007 01:47

#1342 Re: domaće pivo

Post by shunj »

brewer wrote:samo ti moram reći da sam totalno razočaran Leinenkugels Honey Weissom.....
Ja ga nisam pio mada ga vidim skoro svaki dan, iz nekog razloga nikad ga nisam uzeo. Sad sam ga pogledo na beeradvocate.com i vise-manje su ga opisali ko i ti. Interesantno je da bas od svih americkih piva bas taj da naleti. Izgleda da se vise radi o macrobrew koji je upakovan u microbrew izgled (marketing).
Imacu te na umu obavezno kad budem dolazio u Sarajvo i dofurat kvalitetan brew (dosta ih ima sad i u konzervama pa mogu bacit u kofer) da osvijetlim obraz americkog piva.

Sinoc sam pio ceski Primator Maibock:
Image
Moracu ga definitivno ponoviti prije nego dam sud. Pivo je kvalitetno (ukus bavarskog bock-a) ali kao da mu nesto fali (aroma definitivno), tako da cu ga ponoviti da vidim da nije bilo do mene ili lose flase. Nekako sam ocekivo da bude bolji. Boce su bile prasnjave pa je moguce da je predugo lagerovan. Ko zna.
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1343 Re: domaće pivo

Post by brewer »

ovo mora biti besprijekorno pivo. vjerujem da je do te konkretne flaše!
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1344 Re: domaće pivo

Post by brewer »

Evo o prvom pivu koje sam probao iz one ture. Radi se o pivu Blanc 1664 koje se proizvodi u Kronenbourg pivari koja je u vlasništvu Carlsberga. ABV je 5%.

Pivo spada u grupu weizena, boja mu je skoro umjetno žuta i potpuno je neprozirno. Pjena stvarno iznad svih mojih očekivanja, dugotrajna i jako čvrsta. (Opasno sumnjam na neke dodatke za retenciju pjene)

Aroma snažna voćna - narandža, korijander i breskva. Vrlo ugodno i osvježavajuće. Gorčina jako niska (između 10 i 15 IBU). Pravo žensko pivo. Za one koji ne znaju, ako su pomislili na Radler, napominjem da je ovo nešto sasvim drugo. Ovo je pravo pšenično pivo u koje je dodavano pravo voće i korijander.

Kupio ga ne bih opet, ali mi je bilo zanimljivo piti ovu jednu čašu. Sigurno bih ga ponudio nekom ženskom društvu.

Moja ocjena:

Izgled: 4/5
Aroma: 8/10
Okus: 7/10
Ukupno: 7/10

dao sam visoku ocjenu prije svega zato jer se radi o komercijalnom, industrijskom pivu koje su uspjeli makar malo približiti sličnim craft pivima iz ovog stila. drugim riječima, nisu ga potpuno uništili :)

Image
User avatar
almirony
Posts: 1271
Joined: 10/09/2009 12:58
Location: Appiano Gentile

#1345 Re: domaće pivo

Post by almirony »

Image

Probao neki dan, boca 0,75. Sta da kazem, posto sam novi u svijetu piva, ucim se :D Ovo je meni izgledalo kao pivsko vino :lol: 9,5% alkohola, slatkasto, pitko, ne osjeti se gorcina
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1346 Re: domaće pivo

Post by brewer »

almirony: achel je super pivo. to je jedino trapističko pivo koje nisam probao do sad. sva ostala sam probao. to zapravo i jeste ječmeno vino i ne bi se zeznuo da ga tako zoveš. :)
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1347 Re: domaće pivo

Post by brewer »

Hövels Original predstavlja dortmundsko craft pivo, radi se po 100 godina staroj recepturi, a klasični je predstavnik Altbier-a.

S obzirom da obožavam Alt možda ću biti i subjektivan kod ovog opisa.

Uglavnom, kao što vidite nisam koristio original čašu za alt. Boja je tamna bakarno-crvena i preljeva se u smeđu. Pivo je bistro i prozirno. Pjena sniježno bijela i ostavlja fin lacing na čaši.

Aroma na karamelu i pržene sladove, dosta vuče na orašaste plodove, pržene lješnjake i sl. Minhenski slad dominira na sladnoj strani. U isto vrijeme vrlo umjerena aroma plemenitih hmeljeva. Gorčina poprilično visoka, po mojoj procjeni između 40 i 50 IBU. Pretpostavljam da je za gorčinu korištena neka tipična sorta za tu namjenu, kao što je Magnum ili slično, a da su zadnjih 20 minuta dodavali plemenite sorte kao što su Spalt ili Tettnang. Skoro sam pa siguran da u zadnjih 20 minuta nije bilo hmeljenja.

Gorčina jako ugodna i fino balansirana.

Okus je blago slatkast, mada sam očekivao nešto više punoće, odnosno tijela. Finiš je gorak i vrlo ugodan.

Sve u svemu, čini mi se da je ovo najbolje pivo od onih koje ste vidjeli na slici.

Moja ocjena je 8/10. Ovo je pivo koje bih kupio opet i hoću sigurno.

Image
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#1348 Re: domaće pivo

Post by illuminated »

http://www.amazon.com/Cider-Drink-Make- ... ords=cider

besplatna knjiga o Cider-u na Amazon Kindle.
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1349 Re: domaće pivo

Post by brewer »

da dignem malo ovu temu :-D

Radim srednjevjekovni Gruit inspiriran bosanskom dinastijom Kotromanića, kao što vidite po imenu piva koje sam dao. Pivo je dobilo naziv po godini povelje Kralja Tvrtka I koja se smatra temeljem i prakorjenom moderne države BiH. Ovo je jako, specijalno pivo, začinjeno ljekovitim travama i kestenovim medom. Već par mjeseci proučavam ova piva i puno čitam o njima. Kombinacija biljaka je ključna. Podatke o načinu korištenja biljaka sam našao u knjigama Radical Brewing od Randy Moshera i najvažnija Sacred and Herbal Healing Beers: The Secrets of ancient fermentations. Po svim ovim podacima koje sam tamo našao i uzevši u obzir veze tadašnjeg Kraljevstva sa Ugarskom, vrlo je vjerovatno da su Kotromanići pili upravo ovakvo pivo. Ovo pivo namjeravam poprilično dugo odležavati. Koristim kestenov med koji je najaromatičniji od svih medova i nadam se da će ostati nešto arome meda, posebno zato jer imam namjeru raditi bottle priming, odnosno karbonizirati s medom umjesto sa šećerom, tako da arome meda iz boce nemaju kuda pobjeći. Pijenje ovog piva, zbog ljekovitih trava stvara drugačiji osjećaj opijenosti od klasičnog piva. Ovo su trave koje dižu raspoloženje i stvaraju osjećaj ugode u cijelom tijelu. Posebno je karakteristična kombinacija pelina i divljeg pelina koja se koristi i u absinthu. Prvu turu ću fermentirati sa T-58, a poslije možda i promijenim kvasac. Najvjerovatnije neki "divljiji" belgijski, na primjer WYeast 3522 (ardennes) ili WLP568 (Saison).

Trenutno sam napravio desetak kombinacija čajeva s ovim biljkama sa različitim količinama i dužinama kuhanja, pa ću sutra, kad se ohladi, pokušati odrediti koja kombinacija bi bila najbolja, mada će ovo što je sad u receptu najvjerovatnije ostati ovako kako jest uz neke manje izmjene. Pelin je strašno gorak, tako da hmelja ide jako malo, a kad probam te čajeve, možda Magnum hmelj potpuno izbacim ili još smanjim.


Ako ikad u životu odlučim komercijalno proizvoditi pivo onda će to biti ovakvo pivo koje će biti bazirano na srednjevjekovnoj Bosni, dinastiji Kotromanića, Katarini Kosači itd... :)

Evo i recepta:

Kotromanić 1381.
21-A Spice, Herb, or Vegetable Beer
Author: Pivska Mušica

Image

Količina: 26 L
Efikasnost: 83,0%
Atenuacija: 75,0%
Kalorije: 198,91 kcal po 0,33 l

Početna gustoća: 1,070 (1,026 - 1,120)
|=============#==================|
Terminalna gustoća: 1,018 (0,995 - 1,035)
|===============#================|
Boja: 17,63 (1,0 - 50,0)
|=============#==================|
Alkohol: 6,92% (2,5% - 14,5%)
|============#===================|
Gorčina: 27,5 (0,0 - 100,0)
|===========#====================|

Sastojci:
4,50 kg (58,8%) Pilsnerski slad - added during mash
2,20 kg (28,8%) Minhenski slad TYPE II - added during mash
0,30 kg (3,9%) kg Crystal 150 - added during mash
50 g (0,7%) Carafa Special® TYPE III - added during mash
0,6 kg (7,8%) Med Kesten - added during mash
20 g (100,0%) Magnum - added during boil, boiled 10 m
40 g (40,0%) Vrijesak - added during boil, boiled 10 m
20 g (20,0%) Kadulja - added during boil, boiled 10 m
20 g (20,0%) Stolisnik (Hajdučka Trava, Kunica) (20%) - added during boil, boiled 10 m
15 g (15,0%) Kamilica - added during boil, boiled 10 m
5 g Irska mahovina - added during boil, boiled 15 m
15 g Fermentis T-58 Safbrew T-58 (dehidriran, bez startera)

Ukomljavanje:
Temperatura ambijenta: 21,0 °C
Temperatura vodovodne vode: 14 °C
Nadmorska visina: 600,0 m

00:56:23 Zakomljavanje - Voda: 20 L; Ciljana temperatura vode: 76,35 °C; Ciljana temperatura komine: 69,0 °C
01:56:23 Saharifikacija - Pauza: 60 m; Temperatura nakon ukomljavanja: 68,0 °C
02:06:23 Ispiranje - Cijeđenje prve sladovine: 0,0 L sparge @ 68°C, 0,0 m; Ispiranje: 16 L voda @ 75,6 °C, 10 m; Ukupno prikupljeno sladovine: 29 L

Voda:
HCO3 244 ppm
Ca 108 ppm
Mg 22 ppm
Na 2 ppm
Cl 76 ppm
SO4 53 ppm
ph vrijednost komine 5,5 uz 2,5 mL mliječne kiseline

Karbonizacija s medom od kadulje na 2,6 vol.

[size=-1]Results generated by BeerTools Pro 1.5.23[/size]

Ovo pivo će imati etikete:

Image
Last edited by brewer on 12/12/2012 23:40, edited 3 times in total.
emirolini
Posts: 3504
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#1350 Re: domaće pivo

Post by emirolini »

Stvarno se nadam da ce se ovo pivo moci nekad u bliskoj buducnosti i kupiti x))
Post Reply