domaće pivo

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
bosniamaj
Posts: 251
Joined: 23/06/2005 21:47

#1476 Re: domaće pivo

Post by bosniamaj »

Norm wrote:Nisam alkoholicar ali volim i uzivam u pivu...
Pored ova dva hobija koja imam, mislim da mi i ovaj kao treci ne bi bio teret... :D
Uglavnom, mislio sam i ja poceti, ali sam odustao, prvenstveno zbog pocetnih ulaganja (neki su mi govorili da to jako kosta) i nemogucnosti nabavke sirovina u BiH...spominju se sterilizatori boca, pa posebne inox posude, pa posebni uslovi u podrumu, pa pumpe za pretakanje...tako da sam za sada odustao...
A temu pratim... :thumbup:
Dobro ti je neko slagao :-)

Pivo možeš početi kuhati sa šerpama i minimumom opreme koji ne košta ništa (otprilike). Ja sam prvo napravio u stanu od 60 m2, a za pivo sam mogao odvojit brat bratu 1 m2, fermentiralo je u kanti, u spavaćoj :D

Inoxni fermentori, pumpe za pretakenje, automatizacija procesa, itd. je neki dalji korak kojim možeš krenuti ako želiš i ako ti se dovoljno svidi sve to.

Sirovine za pivo su danas dostupne kao i za baklavu :D
Nekada je to bio problem, ali danas nije.

Najbolje je da se upoznaš sa osnovama i procesom na forumu VolimPivo.ba, a pivari sa foruma će ti rado pomoći šta god treba.

LINK: http://volimpivo.ba/thread-18.html?highlight=minimum


Cheers :)
belse
Posts: 30
Joined: 14/12/2021 09:47

#1477 Re: domaće pivo

Post by belse »

Cini mi se da su nekadasnji kuhari postali proizvodjaci, pa nemaju kada pisati.
Sta je sa ostalim, da li pokusavaju kuhati ili svi kupuju?
ekseks
Posts: 200
Joined: 16/06/2011 08:50

#1478 Re: domaće pivo

Post by ekseks »

Nakon 60 stranica, tema se skoro ugasila
User avatar
janje_
Posts: 2239
Joined: 05/04/2007 14:05

#1479 Re: domaće pivo

Post by janje_ »

belse wrote: 15/03/2022 17:07 Cini mi se da su nekadasnji kuhari postali proizvodjaci, pa nemaju kada pisati.
Sta je sa ostalim, da li pokusavaju kuhati ili svi kupuju?
Ima svega. Malo su se promijenili i kanali komunikacije, pa je raja uglavnom po viberu. U medjuvremenu ima dosta drugara koji kuhaju za prodaje. A ima i nas koji kuhamo za ceif.
User avatar
janje_
Posts: 2239
Joined: 05/04/2007 14:05

#1480 Re: domaće pivo

Post by janje_ »

Malo smo reorganizovali online zajednicu pivara u BiH, tako da sad imamo i portal i forum. Trudimo se da temu piva i pivarstva priblizimo svima, a ponajvise onim koji su jako blizu da skuhaju svoje pivo, a iz raznoraznih razloga nikako da se nakane.

Na www.volimpivo.ba je sve o vasem eventualnom novom hobiju i jos poneka vijest iz pivarstva.
Post Reply