Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#9876 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kabal1337 »

eh bitango nisi prvi. Znam kada sam dosao da mijenjam gume. Narucio neko gume, oni prodali drugoj osobi. I onda nude neke druge.
Dzontra_Volta
Posts: 6494
Joined: 20/01/2011 11:10

#9877 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dzontra_Volta »

Gdje bih mogao odnijeti lopov-šarafe, da mi ih malo skrati? Neki tokar?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#9878 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

kabal1337 wrote:eh bitango nisi prvi. Znam kada sam dosao da mijenjam gume. Narucio neko gume, oni prodali drugoj osobi. I onda nude neke druge.
i te sto sam kupio 3 komada jedan datum,jedna starija skoro godinu :lol: :lol: :lol: i kaze necemo vam vise narucivati ove gume komplikovano je i ne isplati nam se.a reko je li ,onda cu ja nazvat malo ovlastene u good year-u da izgubite licencu .blago teleci pogled,reko nista vidimo se :lol:
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#9879 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by sabanss »

konektovan wrote:Ja to kod brace Surkovic, vulkanizerska radnja blizu studentskih domova nedjarici, tacnije na spajanju ul.Aleja Bosne Srebrene i dr. Silve Rizvanbegovic koja vodi prema radon plazi. Pedantni a koriste moment kljuc. :mrgreen: Godinama mjenjam kod njih gume.
E jbg ga, sad ćeš mi navući još veću gužvu kad dođe vrijeme promjene guma :D
User avatar
konektovan
Posts: 40627
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9880 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

sabanss wrote:
konektovan wrote:Ja to kod brace Surkovic, vulkanizerska radnja blizu studentskih domova nedjarici, tacnije na spajanju ul.Aleja Bosne Srebrene i dr. Silve Rizvanbegovic koja vodi prema radon plazi. Pedantni a koriste moment kljuc. :mrgreen: Godinama mjenjam kod njih gume.
E jbg ga, sad ćeš mi navući još veću gužvu kad dođe vrijeme promjene guma :D
Halali.... :mrgreen:
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#9881 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by sabanss »

Ma zezam se... Mijenjam gume tamo valjda već skoro dvije decenije. Momci rade odlično, raspoloženi za savjet i imaju znanja. Također možeš kod njih kupiti Continental i Semperit jeftinije nego kod ovih "ovlaštenih" dunđera. Jedina mana je što gužva bude ubitačna :D
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#9882 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mali_milojica »

sabanss wrote:
konektovan wrote:Ja to kod brace Surkovic, vulkanizerska radnja blizu studentskih domova nedjarici, tacnije na spajanju ul.Aleja Bosne Srebrene i dr. Silve Rizvanbegovic koja vodi prema radon plazi. Pedantni a koriste moment kljuc. :mrgreen: Godinama mjenjam kod njih gume.
E jbg ga, sad ćeš mi navući još veću gužvu kad dođe vrijeme promjene guma :D
Zenga, jesi to ti :mrgreen:
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#9883 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by sabanss »

mali_milojica wrote:
sabanss wrote:
E jbg ga, sad ćeš mi navući još veću gužvu kad dođe vrijeme promjene guma :D
Zenga, jesi to ti :mrgreen:
Fakat ispalo ko da sam vlasnik :D Redovni korisnik, Zengu znam nekih 25 godina :D
User avatar
konektovan
Posts: 40627
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9884 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

sabanss wrote:Ma zezam se... Mijenjam gume tamo valjda već skoro dvije decenije. Momci rade odlično, raspoloženi za savjet i imaju znanja. Također možeš kod njih kupiti Continental i Semperit jeftinije nego kod ovih "ovlaštenih" dunđera. Jedina mana je što gužva bude ubitačna :D
Ja uvijek 10-15 dana ranije mjenham, a nije mi ni daleko nešto. Ostavim auto ako je guzvara i dodjem poslije, a nije mi ni mrsko sacekati jer znam da ce ljudi uraditi posao kako treba.
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#9885 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by _Astra_ »

Jel ima neko za preporuciti neki best buy guma dimenzija 245/45 R18?
DonieBrasco
Posts: 15514
Joined: 31/08/2016 16:09

#9886 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by DonieBrasco »

Ja gume mjenjam na Ilidži kod Petrol pumpe je vulkanizer (doslovno kuca do pumpe) porodicni posao 2-3 brata, super momci - sve OK, imaju modernu opremu, dizalice, balans masine, nikad problema nisam imao.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#9887 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Dzontra_Volta wrote:Gdje bih mogao odnijeti lopov-šarafe, da mi ih malo skrati? Neki tokar?
Čaršija, tokari.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#9888 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

drug_profi wrote:
Dzontra_Volta wrote:Gdje bih mogao odnijeti lopov-šarafe, da mi ih malo skrati? Neki tokar?
Čaršija, tokari.
ima tokara i sem carsije,kosevsko,dobrinja,stup....cak i ne znam ni jednog tokara na carsiji .
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#9889 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

bitanga_sa_otesa wrote:
drug_profi wrote:
Dzontra_Volta wrote:Gdje bih mogao odnijeti lopov-šarafe, da mi ih malo skrati? Neki tokar?
Čaršija, tokari.
ima tokara i sem carsije,kosevsko,dobrinja,stup....cak i ne znam ni jednog tokara na carsiji .
Eh eto sad i ja znam.
A de mi reci gdje ima majstor da mi iskroji epoksiran pleh?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#9890 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

drug_profi wrote: epoksiran pleh?
jos samo da mi kazes sta je epoksirani pleh
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#9891 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

Dijamantni :lol:
User avatar
nepass1
Posts: 9700
Joined: 06/07/2017 07:35

#9892 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nepass1 »

NediM17 wrote:Jebiga, makar ti nece otpast tocak zato. :D

Ja sam sebi mijenjam tockove, stegnem rukom koliko mogu i to je to (najbolje bi bilo kilo kljucem, ali preskupa stvar da bih je ja sebi kupio). Kad ide smjena sezona ljeto/zima, ima nekih sarafa po kojima skacem da popuste (jos uvijek stavim WD-a i po sarafu i po navoju kad sve skinem), tako da ne mora biti do majstora, jbg...
Ti bi trebao znati ovo :D
Sad cu i ja kupiti zimske gume, uzecu 17ke i staviti na ove alu felge sto su dosle na vitari, skidam sa njih ljetne. Senzori pritiska ostaju? Jbg mozda glupo pitanje ali ne znam bas kako to fercera. Uvjek sam gume uzimao u makbelu, valjda oni to znaju sve namjestiti sa senzorima i to?
NediM17
Posts: 21686
Joined: 05/11/2009 11:49

#9893 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

Senzore ne diras nikako!
Samo napomeni da vode racuna da imaju senzori u felgama da ne bi doslo do ostecenja!
Moguce da ce se TPMS sistem buniti, ali ili ce sam nadoci u voznji ili ima neka finta kako se rucno resetuje.
Meni neki dan ostade lampica goriti 100-200 metara i ugasi se...
Kada sam mijenjao gume ljeto/zima i zima/ljeto, u jednom je slucaju lampica gorila 100 metara voznje i ugasila se, u drugom slucaju se ugasila odmah po paljenju auta.

Inace, danas narucih cetiri OEM senzora pritiska sa maticama. Cijena za cetiri komada je 192KM. Javim je li sve OK kada se sve spakuje i namontira.
Po mojim sanznanjima sistem bi sam trebao prepoznati nove senzore nakon nesto malo voznja. Ne treba nista dirati ni kodirati.
User avatar
nepass1
Posts: 9700
Joined: 06/07/2017 07:35

#9894 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nepass1 »

NediM17 wrote:Senzore ne diras nikako!
Samo napomeni da vode racuna da imaju senzori u felgama da ne bi doslo do ostecenja!
Moguce da ce se TPMS sistem buniti, ali ili ce sam nadoci u voznji ili ima neka finta kako se rucno resetuje.
Meni neki dan ostade lampica goriti 100-200 metara i ugasi se...
Kada sam mijenjao gume ljeto/zima i zima/ljeto, u jednom je slucaju lampica gorila 100 metara voznje i ugasila se, u drugom slucaju se ugasila odmah po paljenju auta.

Inace, danas narucih cetiri OEM senzora pritiska sa maticama. Cijena za cetiri komada je 192KM. Javim je li sve OK kada se sve spakuje i namontira.
Po mojim sanznanjima sistem bi sam trebao prepoznati nove senzore nakon nesto malo voznja. Ne treba nista dirati ni kodirati.
Hvala :thumbup:
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#9895 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

bitanga_sa_otesa wrote:
drug_profi wrote: epoksiran pleh?
jos samo da mi kazes sta je epoksirani pleh
Ma jebatga mozda se tako i ne zove. :mrgreen: Eloksiran ce bit tacnije. Sori na lapsusu.
Oni limovi u boji koji idu ispod prozora.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#9896 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

drug_profi wrote:
Ma jebatga mozda se tako i ne zove. :mrgreen: Eloksiran ce bit tacnije. Sori na lapsusu.
Oni limovi u boji koji idu ispod prozora.
eloksiranje je zastita aluminijumskih dijelova od korozije.prerezi ga brusilicom 8)
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#9897 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Ma nije meni njega problem izrezati, nego mi treba da ga kupim i da mi ga neko fino na mašini savije na način i po mjeri koju mu dam. Sad jel se zove eloksiran lim, ili drugačije, ne znam. Nekad je bilo ovih limara što rade oluke na svakom ćošku, sad ne znam ni jednog.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#9898 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

ako je alu stolarija onda je eloksirani,ali uglavnom su sad plastificirani limovi,ranije su bili pocincani.
ako ti treba savijanje onda moras naci nekog limara koji ima veliki aperbank da ti to savije lijepo.
User avatar
Deriguz
Posts: 637
Joined: 30/07/2009 21:29

#9899 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Deriguz »

drug_profi wrote:Ma nije meni njega problem izrezati, nego mi treba da ga kupim i da mi ga neko fino na mašini savije na način i po mjeri koju mu dam. Sad jel se zove eloksiran lim, ili drugačije, ne znam. Nekad je bilo ovih limara što rade oluke na svakom ćošku, sad ne znam ni jednog.
Limometal, Tvornicka 20, krug Energoinvesta, vidi kod njih.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#9900 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Deriguz wrote:
drug_profi wrote:Ma nije meni njega problem izrezati, nego mi treba da ga kupim i da mi ga neko fino na mašini savije na način i po mjeri koju mu dam. Sad jel se zove eloksiran lim, ili drugačije, ne znam. Nekad je bilo ovih limara što rade oluke na svakom ćošku, sad ne znam ni jednog.
Limometal, Tvornicka 20, krug Energoinvesta, vidi kod njih.
Zahvaljujem.
Žešći off topic ispade. :mrgreen:
Post Reply