Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#9676 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

basicm wrote:
supercali wrote:Sad je prosjek pasat neki da je po mogucnostima prosjek bi bio polo otprilike
Prosjek nam je auto ispod 10 hiljada, 7-8 da kazem. Sve ispod su ljudi primorani voziti jer ne mogu bolje.
Govorim za sarajevo konkretno tj ono sto vidim
Za bih sigurno 7-8 hiljada
A uostalom govorio sam o klasi automobila sta nam je standard ne o cijeni
7-8 hiljada moze biti i pasat iz 2000 a moze biti polo iz 2007
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#9677 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Travnički Noćni Šetač »

amar1994 wrote:mogu u Fosni , to su M+S :D
Dobro si... zaboravih na takve ... :zid: :zid: :zid: :lol: :lol: :lol: :run:
User avatar
konektovan
Posts: 40642
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9678 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

Boli quratz respa, on ne toči gorivo a i ne vozi, šara mu uvijek dobra. :mrgreen:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#9679 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by condy »

Ima za Passata 8 hiljada a nema za guma cetri il pet stoja.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#9680 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

Travnički Noćni Šetač wrote:
amar1994 wrote:mogu u Fosni , to su M+S :D
Dobro si... zaboravih na takve ... :zid: :zid: :zid: :lol: :lol: :lol: :run:
najbolja sorta 8-)
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#9681 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

konektovan wrote:Boli quratz respa, on ne toči gorivo a i ne vozi, šara mu uvijek dobra. :mrgreen:
Ne tocim ja jer je samoposluzivanje zabranjeno na nasim pumpama :mrgreen:
User avatar
konektovan
Posts: 40642
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9682 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

supercali wrote:
konektovan wrote:Boli quratz respa, on ne toči gorivo a i ne vozi, šara mu uvijek dobra. :mrgreen:
Ne tocim ja jer je samoposluzivanje zabranjeno na nasim pumpama :mrgreen:
Ko ti je to rekao da je zabranjeno??? :mrgreen:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#9683 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

konektovan wrote:
supercali wrote:
konektovan wrote:Boli quratz respa, on ne toči gorivo a i ne vozi, šara mu uvijek dobra. :mrgreen:
Ne tocim ja jer je samoposluzivanje zabranjeno na nasim pumpama :mrgreen:
Ko ti je to rekao da je zabranjeno??? :mrgreen:
Pa to pise na svakoj benzinskoj samoposluzivanje zabranjeno
User avatar
konektovan
Posts: 40642
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9684 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

Na ovoj na kojoj ja sipam, to ne piše. :mrgreen:
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#9685 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Travnički Noćni Šetač »

Imas izmedju Donjeg Vakufa i Bugojna pumpu pise ako koristis samoposluzivanje gorivo jeftinije....
zdruzdjo
Posts: 5213
Joined: 16/08/2009 00:27

#9686 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by zdruzdjo »

condy wrote: Napisa se ti meni. Neka si ali pravdas lose postupke zbog sazaljenja prema vozacima, koji ne kalkulisu samo sa svojim novcanikom vec i sa sigurnosti drugih u saobracaju. Ko nema za guma, ne treba ni voziti auto. I to nije kenjanje vec bi trebala biti realnist neka. Kod nas bi sve al da je dzaba. Ja ne zelim da me neko zgazi na cesti ili se zabije u mene zbog toga sto nema para za gume. Iskreno hebe mi se sto nema ako ce tako biti. To nije moj problem ali moze biti ako vozi auto na celavim gumama. I ja se sa tim ljudima ne sprdam. Sprdaju se drugi ovdje na forumu a i ti povremeno prvo ih ismijavate pa ih onda branite sa onim ' ovo je Bosna '. Ajd, zdravo :thumbup:

Vidi, nicim ne pravdam sve ovo sto se voza na cesti. Nego tvoj komentar ono e kupi premium gume 4 komada i bice super, cemu dileme.
Pa znamo.
Znam i ja i svi mi ovdje na forumu sta treba. Eto kupicemo premium 4 gume koje nam preporucuje njemacki ADAC, od auta cemo uzeti nesto sa quattro ili 4x4 pogonom tipa subaru forester, audi all-road ...zatvorimo temu da ne mlatimo bezveze i motaj kablove.

Svi mi otvaramo novcanik u skladu sa tim koliko je debeo i unutar tog otvora kupujemo ovo sto nam najvise daje za ulozeno-dobijeno. I ja sam zagazio u zimu sa godinu starim tigrovima, vidio ne ide tu gdje od nedavno zivim, mjenjaj.
Raspitao se ovdje na forumu, na stranim i vidio da mi eskimo hp moze pokriti novcanik plus potrebe.
Vidio nema ih nigdje jer zima zagazila a one idu pravo.
Jebes ga prva do nje obicna sava eskimo. Pogledao u mahali kod mene sta ide kod ljudi koji ne voze filozofijom "ma dobra je ova od 1985-te", vidim voze na savi i penju se i silaze niz ulicu. Kupi. Sljedeca godina ranije cu traziti ove hp i caos. Cak sam se raspitivao ovdje o protect-u. Malo ispipao trziste i korisnike i odlucio "jok-jok"
Necu kupovati ni premium jer mi je to overkill i iskreno ne mislim kupiti to pa onda titiziti na pumpi punjenjem za 5-aka. Cjelu zimu vozim 95% po gradu i ne prelazim 85 km/h. Svakako kad je poledica ili snijeg na cesti vozim oprezno pa kad bi i na gusjenicama vozio.
Ovo sve mislim na nas ovdje koji malo i razmisljamo a nismo drline koje ne misle ni o sebi ni o drugim i svjesno ne vozimo na "jul-brinerkama" da bi se mogao prstima vrtiti marlboro na kafanskom stolu.
zdruzdjo
Posts: 5213
Joined: 16/08/2009 00:27

#9687 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by zdruzdjo »

Travnički Noćni Šetač wrote:
Ja bi se malo bezobrazno i bez pitanja uključio :

Sipam original FORD ulje 5 w 30 jer vozim Ford...
Ne održavam u ovlaštenom ali održavam u servisu koji radi isključivo Ford...
Nikad ne dopuštam da se pali lampica za rezervu hoće pumpa otić kad motor radi na malo goriva u rezervoaru...
Uglavnom sipam pun rezervoar, mada ponekad bude i za manje...
Veliki servis radim na 160 hiljada, pa zamjenski set onda na svakih 50 hiljada ako auto ostane toliko kod mene... a mali na svakih 10 hiljada...
Klima se servisira kada oslabi ili prestane raditi... otprilike na dvije do tri godine...
Disk pločice mi evo traju 40 hiljada km kao i diskovi i još su dosta funkcionalne ( cca još 40 %) ...
Tečnosti mijenjam ovako: Antifriz 3 godine, kočiono ulje 2 godine, ulje servo volana 3 godine
Metlice da ... isključivo Bosch...fabrička ugradnja inače... svakog proljeća znači jedan par godišnje... zadnji brisač po potrebi ...
Diznu mijenjao jednu na 140 hiljada... ostale uredne...
Gume mijenjam ljetni set Continental oko 15. aprila... zimski set Sportiva oko 15. novembra
...
Nije mi začepljen EGR niti izvađen DPF i eko test pokazao Euro 5 ...
...
Zašto ovo radim... pa prvo jer je normalno a drugo što svoju glavu i svoju porodicu vozam u tome...
...
Ali to je očigledno off od teme
...
I da se vratim na temu... zimi zimske gume a ljeti ljetne gume ... ne mogu jedne cijelu godinu...
Izbor zavisi od novca ... ali mora se paziti i biti svjestan da od izbora gume treba da zavisi i način vožnje... ako kupiš gumu koja nije dobra po kiši... pa uspori malo po kiši onda... ako si uzeo gumu koja po snijegu ima duži zaustavni put... pa prilagodi malo brzinu onda...
ne mora se trošiti na premium gume ko ne može... ali budi svjestan šta si kupio i prilagodi vožnju tome šta si kupio... i neće biti problema...

E vidis
Meni je u fiata selenia ulje 5w40. Necu ga nikad nasuti jer je to klasicno naplacivanje have. Sipam castrol edge 5w40. Super ulje, premium brand, ispunjava one brojeve i caos.
Auto odrzavam kod mjastora kod kojeg godinama odrzavam za neke klasik popravke. Za delikatnije stvari idem kod dine u bare jer odrzava fiat-e. Nemam para da bih isao gore u onaj na kosevu jer sam uporedjivao cjene djelova kod njih i u nekim drugim prodavnicama. U prosjeku 40-ak % skuplje. E pa volim i cjenim svoje pare koje zaradim da bih davao porez za budale. Npr zamjena stabilizatora na tocku kod njih je bila 55km plus ruke 25 a kupio sam isti dio istog proizvodjaca kao kod njih za 30 km a ruke mi je majstor naplatio 10. Realno toliko i vrijedi taj rad. Bukvalno 2 sarafa odvrnuti kuc cekica i 2 zavrnuti

Ovo ostalo smo sve tu negdje ti i ja samo sto sam ja jos oprezniji sa klimom i sa antifrizom. Klima ide svake godine pred sezonu klime. Filter klime jos cesce. Eto ilustracije radi neki dan sam ga promjenio iako sam nov stavio negdje u junu 2017. Antifriz ide provjera pred zimu i ako je i naznaka loseg, ide van.

E ovo drugo sto si naveo je sve tako i 100% se slazem sa svim.
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#9688 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Travnički Noćni Šetač »

Ja kad bih uzeo drugo ulje bilo bi mi skuplje.... sa majstorom dosta slicno radimo.... s obzirom da radim od 35 do 40 hiljada km godisnje filter klime se u sklopu malog servisa isto toliko puta mijenja.... tako da koliko vidim slazemo se u svemu... malo iznenadjujuce za ovaj forum ali bas mi je drago da se i to jednom desilo.... :thumbup:
User avatar
konektovan
Posts: 40642
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9689 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

Nema više premium guma u osnovnim modelima vw pola i ibize :D
Sad ce biti Giti . :mrgreen:

https://www.facebook.com/ProAutoMagazin ... 5545854180
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#9690 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

konektovan wrote:Nema više premium guma u osnovnim modelima vw pola i ibize :D
Sad ce biti Giti . :mrgreen:

https://www.facebook.com/ProAutoMagazin ... 5545854180
U SAD VW dolazi sa Kumhom, Falkenom a bolje verzije sa Continentalom.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#9691 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

konektovan wrote:Nema više premium guma u osnovnim modelima vw pola i ibize :D
Sad ce biti Giti . :mrgreen:

https://www.facebook.com/ProAutoMagazin ... 5545854180
Pa ionako ce kasko svako uzeti kad uzme novo. :mrgreen:
User avatar
basicm
Posts: 10482
Joined: 16/01/2012 21:38

#9692 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by basicm »

Neko namjestio tender. Ovo je po dzepu ovlastenog, kazes kupicu ako mi stavis druge gume.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#9693 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 530i »

Jedan od znakova propadanja VW koncerna.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15640
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#9694 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by problemnatravunu »

530i wrote:Jedan od znakova propadanja VW koncerna.
S obzirom koje su si troskove navukli sa dizel aferom, ne cudi me da moraju negdje usparati koji cent, mada s druge strane ne sumLJam da će im menadžeri zadržati postojeće nebulozno visoke zarade i otpremnine.....
Ko je lud neka kupuje i dalje....
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#9695 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mali_milojica »

530i wrote:Jedan od znakova propadanja VW koncerna.
E jbg sad :D
User avatar
Rugafet
Posts: 4717
Joined: 14/12/2015 17:52

#9696 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Rugafet »

Ma nema gotovi su :lol:
e moj prika kad bi to tako bilo i propadalo se
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#9697 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

problemnatravunu wrote:
530i wrote:Jedan od znakova propadanja VW koncerna.
S obzirom koje su si troskove navukli sa dizel aferom, ne cudi me da moraju negdje usparati koji cent, mada s druge strane ne sumLJam da će im menadžeri zadržati postojeće nebulozno visoke zarade i otpremnine.....
Ko je lud neka kupuje i dalje....
U SAD su toliko pozurili sa ovim VW Atlasom da je knjiga o uputama za koristenje kopirana iz nekoliko auta. Tako npr. neki su dobili uputstvo koliko da napusu gume 235/45 R17 (vjerovatno kopirano od VW CC-a), a gume dolaze 245/60 R18. Uputa nalaze da se koristi 0W30 ulje (to je nekada bila uputa za Audi S4 4.2 V8) a servisi sipaju striktno 5W40. Isto tako pise da se sipa VW504.00/507.00 ulje, a na cepu ulja pise VW 502.00.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#9698 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

Image
Poyy
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#9699 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 530i »

mali_milojica wrote:
530i wrote:Jedan od znakova propadanja VW koncerna.
E jbg sad :D
Singapurske gume ni poslovično prosječni bošnjo koji se vrti na relaciji plin-tdi-tigar ljeto zima ne kupuje...pametnom dosta. A uostalom vidjet će se to još bolje za koju godinu.
NediM17
Posts: 21691
Joined: 05/11/2009 11:49

#9700 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

Bakir1 wrote:Image
Poyy
antiradar :lol:
Post Reply