Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
basicm
Posts: 10474
Joined: 16/01/2012 21:38

#9551 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by basicm »

Matador ljetna extra tiha guma, mislim da bas ne voli mokro, ja sam par puta aktivirao dsc u krivini s njima, a nije bilo skroz ekstremno. Doduse x5 je u pitanju tako da guranja na stranu ima vise od klasicnog auta.
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#9552 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Kataklinger »

supercali wrote:Kako mi izvrcemo realnost da kazem to je za ginisa
Ako prelazis toliku kilometrazu zar ne bi tada trebao imati bolje gume
Posebno na toj velicini ja ne bih isao na gume tipa matador tigar i sta vec sve ima u tom rangu
Samo sam cekao kad ces se javiti. Realnost je da te boli q sta cu ja kupiti. Zimi kupujem premium najskuplje moguce a ljeti mijenjam nakon svake dvije sezone, mislim da mi je bolje tako sjest u nove MID-RANGE gume nakon svake 2 sezone nego da uzmem premium i vozim 4-5 godina. Imao sam Pirelli P7 u ovoj dimenziji, vozio dva ljeta i promijenio. A Pirelli nije bas mid-range. Meni se sigurnost ogleda u cescem mijenjanju nego u kupovini najskupljeg pa vozanju do iznemoglosti (naravno mislim samo na ljeto). I ne mozes nikako Matador s Tigrom u isti kontekst...
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#9553 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

Kataklinger wrote:
supercali wrote:Kako mi izvrcemo realnost da kazem to je za ginisa
Ako prelazis toliku kilometrazu zar ne bi tada trebao imati bolje gume
Posebno na toj velicini ja ne bih isao na gume tipa matador tigar i sta vec sve ima u tom rangu
Samo sam cekao kad ces se javiti. Realnost je da te boli q sta cu ja kupiti. Zimi kupujem premium najskuplje moguce a ljeti mijenjam nakon svake dvije sezone, mislim da mi je bolje tako sjest u nove MID-RANGE gume nakon svake 2 sezone nego da uzmem premium i vozim 4-5 godina. Imao sam Pirelli P7 u ovoj dimenziji, vozio dva ljeta i promijenio. A Pirelli nije bas mid-range. Meni se sigurnost ogleda u cescem mijenjanju nego u kupovini najskupljeg pa vozanju do iznemoglosti (naravno mislim samo na ljeto). I ne mozes nikako Matador s Tigrom u isti kontekst...
Boli me briga sta ces kupiti vozi na felgama ako hoces
Tema je da se da savjet a hoces li ga ti prihvatiti ili ne je tvoja stvar
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#9554 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ja71 »

inace zimska guma je ta koja brze stari odnosno gubiu prvobitne vrijednosti.
kod ljetnih je taj efekat slabije izrazen
lavic
Posts: 3085
Joined: 14/04/2011 15:03

#9555 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by lavic »

Mid range guma po meni je Fulda, a u toj dimenziji sport control..
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#9556 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Tomahawk11 »

Kataklinger wrote:
Samo sam cekao kad ces se javiti. Realnost je da te boli q sta cu ja kupiti. Zimi kupujem premium najskuplje moguce a ljeti mijenjam nakon svake dvije sezone, mislim da mi je bolje tako sjest u nove MID-RANGE gume nakon svake 2 sezone nego da uzmem premium i vozim 4-5 godina. Imao sam Pirelli P7 u ovoj dimenziji, vozio dva ljeta i promijenio. A Pirelli nije bas mid-range. Meni se sigurnost ogleda u cescem mijenjanju nego u kupovini najskupljeg pa vozanju do iznemoglosti (naravno mislim samo na ljeto). I ne mozes nikako Matador s Tigrom u isti kontekst...
:thumbup:
Dzontra_Volta
Posts: 6494
Joined: 20/01/2011 11:10

#9557 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dzontra_Volta »

Kataklinger wrote:Odlazi zima, pa da postavim i jedno pitanje u skladu s tim. Preporuka za ljetne gume? Dimenzija 225/45/R17. Zimske kupujem uvijek premium, ljeti ne uzimam jer mnogo prelazim, vise volim svake 2 godine kupit nove, ne neku pljagu ali eto neki mid-range. Moze li Matador proci?
dolazi-ljeto-ljetne-gume-t134682.html
Profil za pisanje
Posts: 232
Joined: 04/10/2013 20:33

#9558 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Profil za pisanje »

Vozao sam 2 sezone Matador zimske gume na suv vozilu. To uopšte nisu loše gume
NediM17
Posts: 21681
Joined: 05/11/2009 11:49

#9559 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

Da ste kad probali Michelin koji je usao u petu sezonu, vidjeli bi da je i takav bolji nego nov Tigar ili Sava.
Premium gume voze 5 sezona bez problema ako se ne potrose prije toga, naravno moras imati i dva seta.
User avatar
konektovan
Posts: 40592
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9560 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

NediM17 wrote:Da ste kad probali Michelin koji je usao u petu sezonu, vidjeli bi da je i takav bolji nego nov Tigar ili Sava.
Premium gume voze 5 sezona bez problema ako se ne potrose prije toga, naravno moras imati i dva seta.
Zato i platiš za 5 sezona. :wink: :mrgreen:
Al' generalno, odvadi malo Nedimaga. :mrgreen:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#9561 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

4 sezone sigurno mozes voziti
E ajmo uzeti razliku u cijeni koliko je dobar miselin I premuim gune nakom 4 godine koliko matador nakon dvije tj u drugoj godini
Tu lezi odgovor sta se vise isplati I ko ce naci sebe u toj racunici
User avatar
konektovan
Posts: 40592
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9562 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

Ljudi voze na makbelu pet godina. :mrgreen:
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#9563 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kokuz_sa »

Ja nekidan odem da inekciju zviznem kod vulkanizera kad zamijenio 1 gumu na golfu 2 prije mene..
Stavio mu neku polovnu od 15KM i to lik jos pita imal kakva manje cijene..

Skinuta guma bubreg ima ko tenisku lopticu...dot 98..

A vi se prepirete oko 4 ili 5 sezona
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#9564 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by condy »

Uvijek se vise isplati michelin. Gume mijenjas respo kad je vrijeme za mijenjane a ne kad se istrose do kraja. Zato to poredjenje nije na mjestu.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#9565 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

condy wrote:Uvijek se vise isplati michelin. Gume mijenjas respo kad je vrijeme za mijenjane a ne kad se istrose do kraja. Zato to poredjenje nije na mjestu.
Pa poredim jer ovaj gore kaze Radije ci svake druge godinenove matador ili sl nego premium
A eto ajmo premium ograniciti na 4 godine pa da vidimo sta vise se isplati
Jednom premium ili dva puta matador
User avatar
basicm
Posts: 10474
Joined: 16/01/2012 21:38

#9566 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by basicm »

Brena je Brena, al dvaput je dvaput!
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#9567 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

Kataklinger wrote:
supercali wrote:Kako mi izvrcemo realnost da kazem to je za ginisa
Ako prelazis toliku kilometrazu zar ne bi tada trebao imati bolje gume
Posebno na toj velicini ja ne bih isao na gume tipa matador tigar i sta vec sve ima u tom rangu
Samo sam cekao kad ces se javiti. Realnost je da te boli q sta cu ja kupiti. Zimi kupujem premium najskuplje moguce a ljeti mijenjam nakon svake dvije sezone, mislim da mi je bolje tako sjest u nove MID-RANGE gume nakon svake 2 sezone nego da uzmem premium i vozim 4-5 godina. Imao sam Pirelli P7 u ovoj dimenziji, vozio dva ljeta i promijenio. A Pirelli nije bas mid-range. Meni se sigurnost ogleda u cescem mijenjanju nego u kupovini najskupljeg pa vozanju do iznemoglosti (naravno mislim samo na ljeto). I ne mozes nikako Matador s Tigrom u isti kontekst...
Sigurnost se ogleda u performansama, a Matador, Tigar i slicno nece imati ni blizu iste performanse nove po mokrom kao 4 godine star Michelin.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#9568 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

supercali wrote:
condy wrote:Uvijek se vise isplati michelin. Gume mijenjas respo kad je vrijeme za mijenjane a ne kad se istrose do kraja. Zato to poredjenje nije na mjestu.
Pa poredim jer ovaj gore kaze Radije ci svake druge godinenove matador ili sl nego premium
A eto ajmo premium ograniciti na 4 godine pa da vidimo sta vise se isplati
Jednom premium ili dva puta matador
Kupio VW CC sa nesto malo km. Dosle na njemu nove Kumho Ecsta gume. Kumho je ipak klasa iznad matadora i slicno. Extra dizajn, duboki kanali. Po mokrom isle ko zilet kroz vodu, ali ne do bog da mi je pjesak izletio na cesto po mokrom. Kako su te gume klizale. Naradio se ABS ko nikad prije a ni poslije. O drzanju ceste po mokrom u krivinama je suvisno pricati. Nakon 15,000km tri gume ispadnu iz balansa. Kupim Michelin Pilot Super Sport. Jbt, mogo sam prevrnut CC prije negos to one popuste cestu, ja mokro, ja suho. Kroz vodu izle ko zilet i kad sam ih sveo na 3mm. Nikad necu skontat kako su odrzale tako visoku granicu kada je u pitanju akvaplaning tako plitke. Sa Kumho dok su nove, uvijek sam se bojao po mokrom da neko ispred mene ne zakoci jebeno. Sa Michelin PSS sam se bojao da neko iza mene ne vozi na Kumho gumama.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#9569 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

Ok je to sad je samo pitanje sta se kome vise isplati
Evo koliko je matador u toj dimenziji a koliko miselin
Ne vjerujem da je duplo jeftiniji
E sad je li duplo losiji pitanje je koje ne mozemo lako odgovoriti
I vrijedi li davati recimo 300 jednom za miselin ili 400 2 puta za matador pa to puta 4?
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#9570 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by condy »

Ma ja :-D

Sve je napisao sto te interesovalo :thumbup:
citroen xm
Posts: 18112
Joined: 17/04/2012 22:57

#9571 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by citroen xm »

Od kada postoji ova tema, a postoji dugo, ista priča se vrti u krug i to od strane 10 aktera. :skoljka: Pa valjda je svima jasno da je Mišelin bolji od Tigra. Nije tu stvar nikakva isplativost prilikom kupovine, stvar je u mogućnostima. Mnogi ne mogu priuštiti 4 Mišelin gume, ali mogu Tigar. Puno se razbacujete tuđim novcem. :run:

Svi vozite dobra ili solidna auta sa ABS-om, a mnogi i sa ESP-om pa vam uvijek nešto fali. Vozio sam dugo vremena, a i sada vozim auto bez ABS-a i bilo kakvih drugih pomagala, na Tigar i Sava gumama i nikada nisam ugrozio ni sebe ni druge jer vozim ujednačeno i nimalo bahato. Garantujem glavom da je bezbjedniji po druge vozač Golfa 2 sa Tigar gumama nego neki letač sa savremenim autom i svim premijum gumama. Dakle za to dajem glavu na panj.

Usput, kupio sam Matador C gume jer sam dobio za njih preporuke od vozača teretnih auta, dakle od ljudi kojima život i posao zavisi od auta i gume. Vidjećemo šta sam kupio, ali mislim da neću biti nezadovoljan.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63357
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#9572 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by BarbaDue »

Stvarno se više ne isplati imati gume za svaku sezonu. Staviš zimske gume nigdje ni snijega a kamoli leda.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#9573 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

Image

:D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#9574 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

BarbaDue wrote:Stvarno se više ne isplati imati gume za svaku sezonu. Staviš zimske gume nigdje ni snijega a kamoli leda.
mislis ? :)
Image

nisam slikao led u šumi kakv je bio :bih:
User avatar
BarbaDue
Posts: 63357
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#9575 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by BarbaDue »

Vjerovatno te ne bi ni cjelogodišnje gume ostavila na cjedilu. (Pod uslovom da nisu ćelave) :wink:
Post Reply