Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
ja1977
Posts: 642
Joined: 10/06/2008 11:56

#801 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ja1977 »

karanana wrote:jeli problem ako na primjer imam dvije good year gume i dvije dunlopove? naravno istih dimenzija. pretpostavljam da nije. ne moze svako imati 4 iste uvijek.

i ima li neko iskustva sa dunlop winter response? ako vec nema ug7ice nesto sam razmisljao o ovoj. koje su okvirne cijene za 195/65/15 ovog dunlopa?
U pricipu bi ttrebale biti sve cetiri iste, pri tome mmislim na proizvodzaca i vrstu sare.
Rza
Posts: 56
Joined: 24/01/2006 06:54
Location: Sarajevo/Brcko

#802 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Rza »

Neko je pitao gdje ima Nokian guma:
U Pik.ba tražilici upiši "Nokian gume" , izaći će oglas tipa koji besplatno, navodno dostavlja po čitavoj BiH. ;-)
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#803 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dr.Mr.Fr. »

Grga07 wrote:ima li ko iskustva sa UG 7+ po dubokom snijegu, neociscenim cestama?

UG7 po dubokom snijegu i neociscenim cestama je :thumbup:

doduše nisam vozio UG8 ali 7ca je extra ;-)
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#804 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dr.Mr.Fr. »

karanana wrote:jeli problem ako na primjer imam dvije good year gume i dvije dunlopove? naravno istih dimenzija. pretpostavljam da nije. ne moze svako imati 4 iste uvijek.

i ima li neko iskustva sa dunlop winter response? ako vec nema ug7ice nesto sam razmisljao o ovoj. koje su okvirne cijene za 195/65/15 ovog dunlopa?

nije problem naravno, mada "kažem može biti a i ne mora" problem ako imaš 4x4 sa ESP-om...to se meni desilo, stalno mi se palio esp i greška na njemu jer su zadnje gume bile druge šare skroz, isto zimske i ista dimenzija ali prijavljivao grešku...cima sam promjenio gume ESP se nije upalio niti jednom :roll: :x
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#805 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

Grga07 wrote:ima li ko iskustva sa UG 7+ po dubokom snijegu, neociscenim cestama?
Extra!!!!
AS_sa
Posts: 1079
Joined: 31/08/2010 09:18

#806 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by AS_sa »

karanana wrote:jeli problem ako na primjer imam dvije good year gume i dvije dunlopove? naravno istih dimenzija. pretpostavljam da nije. ne moze svako imati 4 iste uvijek.

i ima li neko iskustva sa dunlop winter response? ako vec nema ug7ice nesto sam razmisljao o ovoj. koje su okvirne cijene za 195/65/15 ovog dunlopa?
nije problem, samo ih stavi dvije iste na istu osovinu ... znaci dvije GY naprijed, a Dunlop nazad ili obratno :D
a Dunlop je jako dobra guma ... sa ovom nisam imao iskustva, al sama cijena i sam brend proizvodjaca govore da nisu sala ...
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#807 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by AmADin_gospo »

Fulda Kristal Montero 3 :thumbup:

http://bihamk.ba/aktuelnosti/tema-mjese ... -gume.html
Fulda Kristall Montero 3



- Najbolje performanse na snijegu

- Manje slabosti izražene na suhom i mokrom
Grga07
Posts: 175
Joined: 27/12/2009 22:35

#808 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Grga07 »

i ja sam bas gledao ove tablice adac.a i sl. GY UG7 je prvi vrhu zahvaljujuci bodovima na suhom, mokrom isl, a snijeg :-) , a fulda ima super dobru ocjenu, al opet sve su to dobre gume, tako da mislim da se nemoze puno pogrijesiti, a i ko to testira pa da moze ocijeniti sa 0.7 i sl..
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#809 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Better Man »

Nema mi nista mrze kad dodje vrijeme da moram staviti zimske gume. Nikad ih nisam stavio prije 15 novembra (lazem, prosle godine sam to uradio da izbjegnem guzve kad svi navale da mjenjaju). Koristim Bridgestone Blizzak i za ovih par sezona nisam imao ni najmanji problem i pokazale su se odlicno. Ljetne su mi Fulda Ecco Control i pokazale su se odlicne u svim uvjetima. Ovih dana bas sam ih imao priliku testirati na ovoj kisi na autoputu pri malo vecoj brzini i fantasticno su se ponasale, kao da ne vozim po kisi, vec suhom. najbitnija stvar je prilagoditi brzinu i nacin voznje uslovima u saobracaju i neces imati problema.
dRaGsToR
Posts: 7
Joined: 15/03/2010 15:22

#810 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by dRaGsToR »

Pozdrav!

Zadnjih 5 sezona koristio sam gume razlicitih proizvodjaca.Svake godine 4 kom. 195/65/15 i tako sam dosao do zakljucka da se najbolje pokazala guma ContiWinterContact TS830,uzimajuci u obzir i to da sam pored svog vozio i druge automobile.Inace vozim automobil sa quattro pogonom sto je jos jedan plus i mogu reci da sam sa navedenim gumama prezadovoljan za razliku od nekih koje su skuplje cak i 40KM po komadu.Uzeo sam u obzir i njihovu cijenu koja je veoma korektna racunajuci to kakvu gumu dobijete..
User avatar
shalla
Posts: 9327
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#811 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by shalla »

Može li mi neko reći razliku između Vredesteinovih Snowtrac 2 i Snowtrac 3. Hoću sutra aBd da uzmem dvije nove i izbor je pao na ovaj Vredestein pa vidim da za profil koji meni treba (185/65 R14) imaju ove dvije verzije pa da vidim koja je razlika (ako je ima :mrgreen: )...
ocammog
Posts: 237
Joined: 20/01/2010 14:17

#812 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ocammog »

Imam par konkretnih pitanja:


1. Znal iko koja je guma dobra i za snijeg i za kišu? (ako uopšte i ima takva)..

2. Kolko je rizično ostavit nazad dvije protect gume (prosječno ishabane) , a naprijed uzet nove zimske?


Occa
Last edited by ocammog on 24/10/2011 13:27, edited 1 time in total.
Grga07
Posts: 175
Joined: 27/12/2009 22:35

#813 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Grga07 »

Prvo koja ti je dimezija gume u pitanju?

1. Pogledaj tablicu npr adac-ovog testa guma i imas ocjene i na kisi i snijegu, sto je manja ocjena to je bolje. E sad, koja tacno guma, ako uzmes bilo koju odm ovih "jacih" brendova mislim da se neces pokajat, pogotovo ako nemas ambicija agresivno vozis totalno i sl...

2. Ja sam recimo dvije godine zimu vozio naprijed zimske gume, nazad ljetne, i hvala Bogu nikad nista, ali bolje je imati te protekt neko ljetne kao sto jekod mene bilo i mislim da ti nije rizicna ta kombinacija...
fluidni
Posts: 142
Joined: 02/09/2010 14:58

#814 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by fluidni »

ocammog wrote:Imam par konkretnih pitanja:


1. Znal iko koja je guma dobra i za snijeg i za kišu? (ako uopšte i ima takva)..

2. Kolko je rizično ostavit nazad dvije protect gume (prosječno ishabane) , a naprijed uzet nove zimske?


Occa
Ona što ima oznaku M&S i ima pahuljicu u trokutu, nije starija od 4-5 godina, dolazi od renomiranog proizvođača i švabo (ADAC) rek'o da je "gut"!
Samid
Posts: 70
Joined: 12/09/2007 21:24

#815 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Samid »

Kad se mijenjaju samo dvije gume po pravilu idu obavezno nazad nove ,a to je iz razloga ako dodjes u situaciju da naglo zakocis auto pocne da plese i gubis kontrolu nad istim ako su nove naprijed ,a stare nazad.Pravilo vazi i za ljetne i za zimske gume.
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#816 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by vnm »

sve to stoji, ali ako se puno vozis po padinskim dijelovima i malom brzinom, mnogo cesce ces doci u situaciju da ti trebaju dobre gume na pogonskim tockovima.
vjeko_bu
Posts: 22
Joined: 16/05/2011 20:56

#817 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by vjeko_bu »

Evo neko vrijeme razbijam glavu oko zimskih guma i koje da kupim.
Nakon nekog istraživanja na netu i upita cijena odluka je pala na

GOODYEAR UltraGrip 8
i
MICHELIN ALPIN A4

Oba modela sam našao za 125 KM a radi se o dimenziji 195/65 R15.

Zato ako itko ima neka iskustva s navedenim gumama neka iznese svoje mišljenje.
Koje su od ove dvije bolje i kvalitetnije?

Unaprijed hvala
lavic
Posts: 3088
Joined: 14/04/2011 15:03

#818 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by lavic »

vjeko_bu wrote:Evo neko vrijeme razbijam glavu oko zimskih guma i koje da kupim.
Nakon nekog istraživanja na netu i upita cijena odluka je pala na

GOODYEAR UltraGrip 8
i
MICHELIN ALPIN A4

Oba modela sam našao za 125 KM a radi se o dimenziji 195/65 R15.

Zato ako itko ima neka iskustva s navedenim gumama neka iznese svoje mišljenje.
Koje su od ove dvije bolje i kvalitetnije?

Unaprijed hvala
Ja bi razmislio i o Dunlop Winter sport i Conti TS 830, sve su tu negdje para.
ja1977
Posts: 642
Joined: 10/06/2008 11:56

#819 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ja1977 »

Obje su top klasa, tako da mislim da je skoro pa svejedno sto se tice voznje.
Mishelin ipak ima bolji index trosenja, sto znaci da bi trebao da traje duze.
User avatar
shalla
Posts: 9327
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#820 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by shalla »

Ja danas kupio dvije vredestein snowtrac 3 i stavio ih naprijed a dvije koje imam od prosle godine (sava eskimo 3) stavio nazad, tako mi i ovaj momak dole rece da uradim...
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#821 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Qler »

Snowtrac 3 je iz iskustva odlicna guma. A po meni najbolja za snijeg do sada je Dunlop Wintersport 3D. Vidim sad izasao 4D, ako je bolja od 3D onda nema razmisljanja sta uzeti.
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#822 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drndalo »

vjeko_bu wrote:Evo neko vrijeme razbijam glavu oko zimskih guma i koje da kupim.
Nakon nekog istraživanja na netu i upita cijena odluka je pala na

GOODYEAR UltraGrip 8
i
MICHELIN ALPIN A4

Oba modela sam našao za 125 KM a radi se o dimenziji 195/65 R15.

Zato ako itko ima neka iskustva s navedenim gumama neka iznese svoje mišljenje.
Koje su od ove dvije bolje i kvalitetnije?

Unaprijed hvala
Ovo ti je vjerovatno u 5 deka, pa ti je vise manje svejedno... Na sta mozes obratiti paznju, je da na testovima ovih guma vidis kako koja ima ocjenu u nekom rezimu voznje koji ti je bitniji od nekog drugog... Tipa jedna od njih je malo bolja na ledu od druge, a to ti je vaznije od toga kakva joj je buka, ili ponasanje na suhom...
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#823 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dr.Mr.Fr. »

Sve su gume gumice samo je GY gumetina :mrgreen:
sickboy
Posts: 3
Joined: 30/09/2008 11:18

#824 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by sickboy »

vjeko_bu wrote:Evo neko vrijeme razbijam glavu oko zimskih guma i koje da kupim.
Nakon nekog istraživanja na netu i upita cijena odluka je pala na

GOODYEAR UltraGrip 8
i
MICHELIN ALPIN A4

Oba modela sam našao za 125 KM a radi se o dimenziji 195/65 R15.

Zato ako itko ima neka iskustva s navedenim gumama neka iznese svoje mišljenje.
Koje su od ove dvije bolje i kvalitetnije?

Unaprijed hvala
ako moze info gdje si nasao po tim cijenama gume.

poz
LiNgO_De
Posts: 10
Joined: 30/05/2008 11:50

#825 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by LiNgO_De »

Da li neko zna možda gdje u Sarajevu pogledati čelične felge da se kupe? Hvala! :)
Post Reply