Dolazi ljeto - ljetne gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Locked
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#1701 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by condy »

Warashii wrote:
Sta je sa gumama koje imaju DOT star godinu dana? Ko ce to da kupi? Po kojoj cijeni?
Pa kupila bi raja po sniženoj cijeni ak može, dogovorit ćemo se ?! :D :D
User avatar
Warashii
Posts: 4263
Joined: 13/09/2011 12:55

#1702 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by Warashii »

condy wrote:
Warashii wrote:
Sta je sa gumama koje imaju DOT star godinu dana? Ko ce to da kupi? Po kojoj cijeni?
Pa kupila bi raja po sniženoj cijeni ak može, dogovorit ćemo se ?! :D :D
;) :thumbup:
User avatar
Better Man
Posts: 16764
Joined: 01/10/2006 20:10

#1703 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by Better Man »

mk ultra wrote:165/65 R15

pouska je feLuga, ne može ni 175 a ni 185 pogotovo... a cijena ko najskuplja guma 16''
Ta dimenzija mi je bila na Cliu i znam da sam kad sam kupovao zimske gume plaćao 160 KM po gumi. Zimske su bile Bridgestone.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1704 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by amar1994 »

mk ultra wrote:
amar1994 wrote:
mk ultra wrote:165/65 R15

pouska je feLuga, ne može ni 175 a ni 185 pogotovo... a cijena ko najskuplja guma 16''
sta je to jbte :shock: :run:

clio III
od firme je, a radimo sa Savom tako da ne interesuje me mnogo... :mrgreen:

imam sad za zimske gume fakturu sa popustom ko za nas, 135KM po gumi
samo dunlop imali u ponudi...
:D :D
User avatar
beco
Posts: 3393
Joined: 25/08/2004 14:22

#1705 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by beco »

Imao i ja tu veličinu na prošlom autu Clio 3 grozna veličina, ovako samo 3 proizvođača za zimske bile Vredestein, Michelin i Bridgestone, vazda guma 150 KM.
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#1706 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by Radio Sarajevo »

Totalni sam laik za ove stvari, pa mi treba pomoć. Zanima me nekoliko stvari.

1. Kolika je razlika buke između 68 i 74 decibela?
2. Koja je razlika između A i B oznake za kišu, a koja između A i C? Sve tri su zelene.

Konkretno, imam Pežo 208, i trebaju mi gume 205/45/17. Ispalo je da je to najskuplji jebeni model, ali dobro. Razlika u cijenama je ogromna, pa me zanima isplati li se uzeti jeftinije gume, s obzirom da nikad ne vozim preko 150 km/h. Putujem po cijeloj Evropi, i većinom sam na autoputu, ali se može desiti da zaglavim i na albanskim cestama.

Konkretno, momak u prodavnici guma mi kaže da su Landsail gume odlične, iako imaju oznaku C i za kišu, i za potrošnju.

Ja bih najradije uzeo Bridgestone, a razlika u cijeni je oko 60 eura po gumi. Bridgestone je 115 eura, a Landsail 55.

Takođe sam naišao i na Kumho, koja je 72 eura, a piše da je na kiši dosta dobra.

https://www.cihanbandenshop.nl/wcc_sear ... wcc_banden

Mišljenja molim :) :sax:
User avatar
konektovan
Posts: 40550
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1707 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by konektovan »

Razlika ti je 6 decibela. :mrgreen:
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#1708 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by Radio Sarajevo »

konektovan wrote:Razlika ti je 6 decibela. :mrgreen:
Hvala za trolanje, baš si bio od koristi.
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1709 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by drndalo »

68 vs. 74 dB je povelika razlika... Decibel ne raste libearno nego logaritamski, pa je svakih 10 dB vise = uduplanoj percepciji jacine zvuka. Pa ti je 6 dB razlike preko 50% bucnije. Npr. po skalama je 60 dB "relativno tiho", a vec 70 je "glasno"...
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#1710 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by 530i »

Warashii wrote: :D dobro si ti to sracunao, al u khm.
Kao sto rekoh, kod nas svi sve znaju.
Da bi zarada na gumi bila 20,00KM tu gumu nabavis za 80,00KM i prodas za 100,00KM. Koliko je takvih guma u ovoj dimenziji koja se kupuje kod nas?
Vjeruj jako malo, sve ostalo su mnogo manje zarade, tj. jeftinije gume na kojoj ne mozes imati 20,00KM.
Gdje su ovdje ljudi koji montiraju gume? Gdje je amortizacija? Utroseni materijal?
Koliko ljudi vozi na protektu tipa "Ramic", "Phenix" i sl.? Koje su tu racunice?
Vecina drugih radnji, pa cak i Maja, kupuje od drugih dobavljaca, i nikako nije ista zarada kod takvih preprodavaca i dobavljaca.
Sta je sa gumama koje imaju DOT star godinu dana? Ko ce to da kupi? Po kojoj cijeni?
I da, jesu dobre zarade kod dobavljaca koji rade maloprodaju :thumbup:
Jednostavno, lose si informisan ;)
Informisan sam ja bolje od nekih kojima je to osnovno životno zanimanje, po njihovu žalost. Uvoznik u svojoj maloprodaji gumu prodaje za 72KM, drugi trgovac istu nudi za 90,5KM, direktna je to linija nabavke. Ljudi koji montiraju gume i materijal (preskupo olovo) ulaze u cijenu montaže, kao što rekoh 20KM sata kao i sve druge lakše zahvate u većini servisa, čak i kod ovlaštenih nekih.
Kad uvoznik ima zaradu na svojoj cijeni onda i obični prodavač koji se ne zeza sa uvozom robe ima itekako lijepu zaradu, barem na takvoj cijeni. Ko kupuje od nekog za 90KM da bi prodavao za 92KM je kratko rečeno debil.

Protekt, Maja, stari dot...to su sve problemi ljudi koji prodaju ili kupuju takve gume na tim mjestima.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1711 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by tempuser »

mk ultra wrote:165/65 R15

pouska je feLuga, ne može ni 175 a ni 185 pogotovo... a cijena ko najskuplja guma 16''
Ja sam onomad na Clia III karavana 2008 god. na tu dimenziju ljetnih montrao 185/60/15 zimske, jbga malo je veci precnih ali nije bilo nikakvih problema.
User avatar
Warashii
Posts: 4263
Joined: 13/09/2011 12:55

#1712 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by Warashii »

530i wrote: Informisan sam ja bolje od nekih kojima je to osnovno životno zanimanje, po njihovu žalost. Uvoznik u svojoj maloprodaji gumu prodaje za 72KM, drugi trgovac istu nudi za 90,5KM, direktna je to linija nabavke. Ljudi koji montiraju gume i materijal (preskupo olovo) ulaze u cijenu montaže, kao što rekoh 20KM sata kao i sve druge lakše zahvate u većini servisa, čak i kod ovlaštenih nekih.
Kad uvoznik ima zaradu na svojoj cijeni onda i obični prodavač koji se ne zeza sa uvozom robe ima itekako lijepu zaradu, barem na takvoj cijeni. Ko kupuje od nekog za 90KM da bi prodavao za 92KM je kratko rečeno debil.

Protekt, Maja, stari dot...to su sve problemi ljudi koji prodaju ili kupuju takve gume na tim mjestima.
Brdo ne odgovorenih pitanja, naravno da ne moras na njih odgovoriti :)
Niko nije lud da ima doslovno 2,00KM na gumi, ali kada se tu doda i eventualna montaza tih guma zarada po gumi ide na tih nekih 5% - 20%, ovisno kako koja guma i jos brdo stvari.
Al, znas sta? Zaboravi ;-)
Blazeno neznanje ;)
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#1713 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by 530i »

Koji bolan neodgovorenih pitanja? Samo potvrđuješ ono što ja tvrdim...da je biznis sa autodijelovima sasvim solidan, tržišta ima, zarada je dobra.
User avatar
Warashii
Posts: 4263
Joined: 13/09/2011 12:55

#1714 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by Warashii »

530i wrote:Koji bolan neodgovorenih pitanja? Samo potvrđuješ ono što ja tvrdim...da je biznis sa autodijelovima sasvim solidan, tržišta ima, zarada je dobra.
A ko je spomenuo uopste autodijelove, niti u jednom dijelu nisam rekao da autodijelovi nisu isplativi ;)
Gume su problematicne za one koje ne uvoze iste.
Ali kao sto rekoh, zaboravi ;)
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#1715 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by 530i »

Nisu problematične, problematičan je samo loš dogovor sa uvoznikom.
User avatar
Warashii
Posts: 4263
Joined: 13/09/2011 12:55

#1716 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by Warashii »

Mah ima tu brdo stvari kao sto rekoh, da znas kakve su se stvari desavale prosle godine i koliki se mali "rat" vodio na trzistu ;) , a ko zna, moRebit ces reci i da znas, a mozda i znas, nebitno. ( zayeb sezona 16/17 zima )
Ali opet velim zaboravi ;)
Last edited by Warashii on 17/04/2018 19:19, edited 1 time in total.
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1717 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by drndalo »

Pa deder nam o tom "ratu" malo pricaj...?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1718 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by tempuser »

530i wrote:
Informisan sam ja bolje od nekih kojima je to osnovno životno zanimanje, po njihovu žalost. Uvoznik u svojoj maloprodaji gumu prodaje za 72KM, drugi trgovac istu nudi za 90,5KM, direktna je to linija nabavke. Ljudi koji montiraju gume i materijal (preskupo olovo) ulaze u cijenu montaže, kao što rekoh 20KM sata kao i sve druge lakše zahvate u većini servisa, čak i kod ovlaštenih nekih.
Kad uvoznik ima zaradu na svojoj cijeni onda i obični prodavač koji se ne zeza sa uvozom robe ima itekako lijepu zaradu, barem na takvoj cijeni. Ko kupuje od nekog za 90KM da bi prodavao za 92KM je kratko rečeno debil.

Protekt, Maja, stari dot...to su sve problemi ljudi koji prodaju ili kupuju takve gume na tim mjestima.
Dzaba ti informisanost kad to ne ide bas tako kao sto si opisao...
Prvo, svi tu rade na vise-manje unaprijed utvrdjene nabavne cijene i marze, zato su oscijacije maloprodajnih cijena male, jedino sto preostaje je cijena sa i bez montaze. Jednostavno niko tu ne dozvoljava damping cijena.
Osim sto ne mozes mjesati zaradu i marze od veleprodaje sa maloprodajom, ne mozes mjesati zaradu od prometa robe sa zaradom od prometa usluga. Gumi koju ne prodas ne moras dati platu, radniku koji montira gume moras + povrat investicije u masine. Da ne ulazim u detalje, po zakonu veleprodaja mora biti razdvojena od maloprodaje, svaka od njih je odvojena PJ, svaka "instancija" podrazumjeva kalkulaciju cijene i sve to podrazumjeva nove troskove. Elem ako uvoznik ima svoju maloprodaju njegove cijene ce biti u rangu cijena. Porsche je uvoznik sa VW pa su cijene u njegovoj malorpdaji iste kao i kod drugih... Princip je isti.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#1719 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by 530i »

Suština je dobrog ili lošeg trgovca, ko umije taj i zaradi, ko zarađuje 2KM na gumi on ili laže ili radi loše.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1720 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by tempuser »

530i wrote:Suština je dobrog ili lošeg trgovca, ko umije taj i zaradi, ko zarađuje 2KM na gumi on ili laže ili radi loše.
Sustina je zarada, a ne marza, vise ces zaraditi ako prodas 1100 kom sa 2 KM marze nego ako prodas 100 kom sa 20 KM marze.
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#1721 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by Radio Sarajevo »

Radio Sarajevo wrote:Totalni sam laik za ove stvari, pa mi treba pomoć. Zanima me nekoliko stvari.

1. Kolika je razlika buke između 68 i 74 decibela?
2. Koja je razlika između A i B oznake za kišu, a koja između A i C? Sve tri su zelene.

Konkretno, imam Pežo 208, i trebaju mi gume 205/45/17. Ispalo je da je to najskuplji jebeni model, ali dobro. Razlika u cijenama je ogromna, pa me zanima isplati li se uzeti jeftinije gume, s obzirom da nikad ne vozim preko 150 km/h. Putujem po cijeloj Evropi, i većinom sam na autoputu, ali se može desiti da zaglavim i na albanskim cestama.

Konkretno, momak u prodavnici guma mi kaže da su Landsail gume odlične, iako imaju oznaku C i za kišu, i za potrošnju.

Ja bih najradije uzeo Bridgestone, a razlika u cijeni je oko 60 eura po gumi. Bridgestone je 115 eura, a Landsail 55.

Takođe sam naišao i na Kumho, koja je 72 eura, a piše da je na kiši dosta dobra.

https://www.cihanbandenshop.nl/wcc_sear ... wcc_banden

Mišljenja molim :) :sax:
Baš niko nema mišljenje? Odgovor o decibelima sam dobio, i zahvaljujem :)
User avatar
Warashii
Posts: 4263
Joined: 13/09/2011 12:55

#1722 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by Warashii »

530i wrote:Suština je dobrog ili lošeg trgovca, ko umije taj i zaradi, ko zarađuje 2KM na gumi on ili laže ili radi loše.
Jbjga
Pojednostavljeno
Sam si rekao da je zarada na nekim gumama 20,00-ak KM, sto moze biti 20-ak % marza, recimo da je gumi cijena 100,00KM, znaci da je ulaz bio nekih 83,33 sa PDV-om, dakle "dobar" si nekih 17,00KM ( u ovoj "zaradi" je montaza i balans ), neka ta guma ostane kod tebe, ne prodas je sa dot-om recimo 17, sljedece godine ide DOT 19, kome je, ako ces ispast fer, mozes ponuditi po cijeni od 100,00KM? Uzevsi u obzir da cijene 2019 mogu ici dole, mogu naravno i gore, al uzmimo da su isle dole pa je takva guma sada 95,00KM, ti je automatski spustas na 95,00 + da bi bio fer dajes neki popust 5% ( kupcu je kad mu kazes 5% malo a tebi mnogo ) sada je ta guma 90,25KM dakle dobar si nekih 7,00KM na toj gumi i + montaza i balans.
A da ne pricam kako je ova godina podbacila sa gumama zbog zime kakva je vec bila.
Elem stvarno ne bih vise
radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1723 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by radostan dan »

tempuser wrote:
Ja sam onomad...
Otkad nisam cuo ovu lijepu staru rijec... :thumbup:
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#1724 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by rovac13 »

Radio Sarajevo wrote:Zanima me nekoliko stvari.

1. Kolika je razlika buke između 68 i 74 decibela?
2. Koja je razlika između A i B oznake za kišu, a koja između A i C? Sve tri su zelene.
Sto se tice pitanja broj 2,trazeci gume za sebe nailazio sam na mnoge kontraverze,oznake kazu jedno,testovi kazu skroz drugacije,ja sam zaobisao i jedno i drugo i napravio sebi jednostavnu klasifikaciju (po meni najlogicniju).........kad se radi o premium klasi guma razlike medju njima nisu velike niti bitne,ako uzmes dunlop continental michelin goodyear i slicno sve je to slicno,dlaka gore dole,ti kao vozac tesko ces primijetit razliku.

Ako poredis gume izi premium klase sa gumama iz srednje ili niske klase onda bi trebalo biti razlike sto god pisalo na tim oznakama.
Po meni je dovoljno birati gume po klasama.

Nedavno sam kupio michelin gume koje su premium klasa,o kojima mnogi govorise da su na testovima se pokazale lose,medjutim ja stavih na auto i osjecaj je takav da nikad nisam imao bolje gume na autu,gume su odlicne.Znaci testovi i ja koji se vozikam okolo nema neke povezanosti.

A sto se tice pitanja broj 1 tu sam na domacem terenu :D

Primjer :
Ako jedna guma pravi buku 68 db,jos jedna guma ce povecati buku za +3 db.
Znaci ako te dvije gume prave buku 71db trebaju ti jos dvije da bi buka porasla za jos 3db na 74db.

Rezultat jedna guma od 74db pravi buku kao 4 gume od 68 db
Razlika uopce nije mala.

Uvijek kad uduplas izvore zvuka dobijes +3 db.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1725 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by amar1994 »

Locked