Dolaze "Delta Maxi", "Pevec", "Metr

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Fozgen
Posts: 581
Joined: 14/09/2006 12:52

#1 Dolaze "Delta Maxi", "Pevec", "Metr

Post by Fozgen »

veliki broj jos onih koji su tu.
Mislite li da je to ipak malo previse a i bespotrebno?
Mozda je i ovaj "topic" bespotreban, ali meni zaista idu vise na zivce.
Citiram iz medija
"Na terenu su menadžeri srbijanskog trgovačkog diva, koji ispituju potencijalne lokalitete za gradnju ili unajmljivanje primjernih prostora u Mostaru, Zenici, Tuzli veličine 3.000 i Sarajevu od 50.000 kvadratnih metara. Želeći da u BiH postanu lideri, ulazak "Delta Maxija" na tržište BiH zaoštrava tržišnu konkurenciju između slovenskog "Mercatora", hrvatskog "Agrokora" i pojedinih bh trgovačkih lanaca."
Sve je to u redu, konkurencija jest potrebna, ali meni nije jasno gdje su domaci poduzetnici :S, zasto njih nema, ne mogu to da shvatim, zar ce svaki veci trgovaci market biti iz nasih susjednih zemalja?
Necu reci da cemo zbog toga propasti, ali sigurno, po meni, ovo nije nimalo zavidna situacija, na neki nacin ovo pokazuje nesposobnost ovdasnjih poduzetnika.
Samo jedna Zenica, koja i nije toliko velik grad, ima hrpu nekih marketa i hipermarketa i ostali iole veci gradovi u BiH, maltene koliko i trafika.
Dali postoji neki zakon ili bilo sta slicno kojim bi se moglo regulisati otvaranje ovakvih objekata, odnosno dali postoje neki uslovi koji bi oni morali ispunjavati?
Po meni licno 80% vecih marketa u BiH ne posjeduje uslove koji bi zadovoljile nase potrosace (cokolade se tope po policama, artikli su razbacani skoro i po podu, domaci artikli uvijek "zastekani" u nekom cosku, artikli sa isteklim rokom trajanja i sl.)
Zasto o tom niko ne vodi racuna?

(Sorry na ovako dugom postu)
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#2

Post by The_Fluid »

nakon sto je zbog koc....... d..a VF 'iznajmljen" Konzumu, Bosna i Hercegovina je ostala bez iole veceg maloprodajnog lanca, tako da je ovo sto ti navodis sasvim logicna posljedica.
Fozgen
Posts: 581
Joined: 14/09/2006 12:52

#3

Post by Fozgen »

Ja se iskreno nadam da ce ici u korist kupaca, jer ovo sto su pojedinici dosada iskazali ne vodi nicemu, narocito kada se radi o Konzumu i njihovim artiklima.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#4

Post by chuchumbamayumbe »

Bas me interesuje sudbina Interexa u novonastajucoj situaciji.
User avatar
Anka
Posts: 425
Joined: 02/07/2006 01:36
Location: Beograd

#5

Post by Anka »

Maxi je aždaja. U mom naselju je bila meni tako draga Pekabeta (PKB), i renovirali su je, par meseci nije radila, proradi i dočeka nas sa standardnim pozdravom (to je i na kesama pisalo), Dobro jutro komšija! I tako, bilo nam je dobro jutro neko kratko vreme, kad jedan dan odem u pekabetu, a ono, opet zatvorena zbog renoviranja?! Maxi je kupio, a pošto Maxi ima sve tipsko, i pločice na podu, oni su sve obnovljeno izrazbijali, i ponovo pravili. Prošle godine je progutana i moja druga prodavnica, tj lanac prodavnica, C market. Takođe, nakon renoviranja, opet je sve rađeno ponovo. Maxi mi ide na nerve ali, jedno je sigurno, tamo se čokolade ne tope, nema razbacane robe, sve je extra složeno, sređeno, čisto, stalno peru, mašinama brišu podove, kada je kiša samo idu kroz radnju sa tom mašinom ,kako prođeš blatnjav, eto ih iza tebe do kase te prate i čiste sa tom mašinom. Frižideri extra, mleko i svi mlečni proizvodi, (u mnogim prodavnicama trajno mleko nije u fružideru pa se ipak pokvari...na onim vrućinama) voće, povrće, ribe, školjke, lignje, roba na meru,razno zrnevlje,...sve moguće vrste zamrznutih peciva, zamrznutog povrća, kozmetika, posuđe,...nema čega nema...Klima im super radi, veliki broj kasa, nema čekanja u redu...Maxi ima dobar kvalitet usluge i cene su pristojne. Ugovor sigurno podrazumeva prodaju bosanskih proizvoda, jer i kod nas je gomila proizvoda iz Hrvatske i ostalih zemalja Balkana, Evrope i sveta generalno.U tom maxiju ćete sigurno naći sve proizvode koje ste i do sada kupovali u vašim prodavnicama.
Mišković je blaziran lik....ovo je vreme kada su takvi isplivali na površinu, ne videh nijednog prijatnog, simpatičnog biznismena...nažalost.
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#6

Post by basta sljezove boje »

hoce li biti i Pekabela sladoleda? Coko-moko i ostalo?
nx
Posts: 137
Joined: 06/08/2006 17:59
Location: Suncana strana

#7

Post by nx »

nema nama sta to smetati,ljudi jacaju svoje biznise
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#8

Post by StupskaBitanga »

a nisam znao da je konzum kupio Auro :shock:
a jedini domaći lanac koji se širi je MIMS group eno otvorili u Bihaću u Jelahu a u Sarajevu do interexa grade još jedan market :D
A ja kupujem u konzumu suuper je jer sam jednom (budala) otišao u ROBOT rajlovac
užasssssssssssssssssssssssssssssssss
mlijeko ukislo voće i povrće struhlo roba razbacana užassssss
a robot pravi centre i Tuzli Mostaru Banja Luci i Brčkom :D
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#9

Post by StupskaBitanga »

Evo HR lanac stigao u BiH
Image
Image
Post Reply