dokumenti za vjencanje u inostranstvu

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
Emina2333
Posts: 24
Joined: 29/06/2013 19:21

#1 dokumenti za vjencanje u inostranstvu

Post by Emina2333 »

Nisam nasla slicnu temu, pa da pitam ovdje. Da li neko zna koji dokumenti trebaju drzavljaninu BIH ukoliko se vjencava u inostranstvu, tacnije kod mene u Belgiji
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#2 Re: dokumenti za vjencanje u inostranstvu

Post by Zviz »

Emina2333 wrote:Nisam nasla slicnu temu, pa da pitam ovdje. Da li neko zna koji dokumenti trebaju drzavljaninu BIH ukoliko se vjencava u inostranstvu, tacnije kod mene u Belgiji

Ja sam cuo, da je proces oko tog i sto se tice papirlogije odnosno dokumenta koje traze pravo zeznuto u Belgiji. Navodno treba i izvjestaj od doktora te dokaz da dovoljno para imas na racunu itd.
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#3 Re: dokumenti za vjencanje u inostranstvu

Post by melb26sa »

http://www.belgium.be/en/family/becomin ... _marriage/

A da zarucnik pita u svojoj lokalnoj opstini u Belgiji gdje cete se vjencati koji papiri trebaju?
Emina2333
Posts: 24
Joined: 29/06/2013 19:21

#4 Re: dokumenti za vjencanje u inostranstvu

Post by Emina2333 »

Svakako da ce pitati, ali nekako lakse kad covjek cuje necije iskustvo, jer stalno te nesto vracaju tamo ovamo, velika procedura
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#5 Re: dokumenti za vjencanje u inostranstvu

Post by Zviz »

melb26sa wrote:http://www.belgium.be/en/family/becomin ... _marriage/

A da zarucnik pita u svojoj lokalnoj opstini u Belgiji gdje cete se vjencati koji papiri trebaju?
Ima razlike jel onaj ko zivi u Belgiji drzavljan iste ili ne...

Ima na internetu sta sve treba napisano na engsleksom i sad procita, bruka papira...

sva dokumentacija mora biti prevedena na dva jezika tj. dutch i francuski.

trba osobi dokaz da je ili ne mjenjala ime, pasos koji jos ima najmanje 12 mjeseci vaznosti, tri ispunjena forumala za vizu vezano za zenidbu, gdje mora osoba da ispuni adresu gdje ce u belgiji ziviti, telefonski broj itd. 3 slike za pasos (novijeg izadja tj. da nisu npr. iz 1988 god.) :D

Onda od strane osobe koja zivi u belgiji ko neka grancija pismo koje opet zahtjeva da on dokaze da moze da izdrava tu osobu itd. i da ima pravno na boravak beskonacno ako nije belgiski drzavljan.

Pa neki papir o GOOD CONDUCT, skoro sve i jedan papir ne moze biti stariji od 6 mjeseci te na sve papire iz BiH moras udariti apostile pecat.
Jedino rodni list moze biti stariji + apostille na isti.
Onda izvjestaj od tvog doktora u BiH da si zdrava a da ministartvo pravde u Bih to ovdjeri i lupi apostille, a onda isto da prevedes i opet udaris apostille.
Civilni status papir.

Sve papire mora neko ministravso u BiH da ovjeri.

Ako si udovica ili prje vjencana bila pa razvod, i za jedno i dugo isto potvrde treba, za prvo od umrlog muza potvrdu da nije ziv, a za drugo razvod potvrdu te ista ne smije biti starijia od tri mjeseca.

Zeznutooooooo


Ambasada u Zagrebu (belgiska) je odgovorna i za BiH.
Last edited by Zviz on 04/09/2014 20:44, edited 1 time in total.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6 Re: dokumenti za vjencanje u inostranstvu

Post by spreca »

Nedavno mi se kolega zenio.....on je morao donijeti neku potvrdu da u BiH nije ozenjen i rodni list i sve to prevedeno i ovjereno kod notariusa a ona je ruskinja.....samo njih dvoje je bilo na vjencanju.....nisu imali ni prstenje pa cak ni kumove
@zviz ...neznam zasto potvrda od doktora.....koga briga koga/koju zenim?
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#7 Re: dokumenti za vjencanje u inostranstvu

Post by Zviz »

spreca wrote:Nedavno mi se kolega zenio.....on je morao donijeti neku potvrdu da u BiH nije ozenjen i rodni list i sve to prevedeno i ovjereno kod notariusa a ona je ruskinja.....samo njih dvoje je bilo na vjencanju.....nisu imali ni prstenje pa cak ni kumove
@zviz ...neznam zasto potvrda od doktora.....koga briga koga/koju zenim?
Pitaj Belgiske vlasti, sta je znam, tako pise, cak i na Zagrebaskoj stranici tj. od Amabase Belgije perporucuju nekog doktora, kad kliknes na link o proceduri za re-union porodice... ali nema infomacija o zenidbi dok na stranici Moldove ima i o zenidbi i isto pise te pise da pravila vaze ista za drzave ne clanice EU i one ekonomske zone. Mada ovi iz Moldove moraju i jos popuniti za vizu do 90 dana eto to je jedino sto iz BiH ne treba, bar do prvih 90 dana. Inace ista procedura.

http://countries.diplomatie.belgium.be/ ... y_reunion/

- An official and original guarantee ("Prise en Charge, annexe 3bis") signed by a person residing in Belgium/ Luxembourg and certified by a municipal administration from Belgium/Luxembourg; this guarantee must be accompanied by an original certificate of residence & nationality (mentioning - in case of a foreign guarantor - that he is allowed to reside in Belgium indefinitely) and documents (in the original or as certified copies) proving the solvability of the guarantor and issued by an official body (for instance: wage sheet, income-tax assessment, bank statements).

- An original certificate of the municipal administration mentioning your declaration of marriage. This document cannot be older than 6 months.

- 2 recto-verso copy of the identity card/the certificate of registration in the aliens register of your fiancé(e).

- A recent and original certificate of good conduct (“casier judiciar”) issued by the local authorities and a translation into Dutch/French by a sworn translator. Both documents cannot be older than 6 months and must be authenticated by the Moldavian ministry of JUstice (apostille)!

- An original birth certificate + translation into/French/Dutch (sworn translator).

The Moldavian ministry of Justice (Chisinãu) must put an apostille on original and translation.

- An official and recent health certificate filled out by your doctor and authenticated by the Moldavian ministry of JUstice: apostille on both original and translation.

- A certificate of civil status delivered by the First Direction-Civil Status from the International Technology's Department from Chisinãu and a translation into Dutch/French by a sworn translator.
The Moldavian ministry of JUstice (Chisinãu) must authenticate the original and the translation with an apostille.

- A original certificate from the First Direction-Civil Status from the International Technology's Department from Chisinãu proving that you have changed or not your name/surname and a translation into Dutch/French by a sworn translator.
The Moldavian Ministry of Justice (Chisinãu) must authenticate the original and the translation with an apostille!



· ADDITIONAL DOCUMENTS FOR CERTAIN CATEGORIES:
- For widowers/widows: a recent and original death certificate of international use of your former spouse and, only if this document is not multilingual, a translation into Dutch/French by a sworn translator. The Moldavian ministry of Justice (Chisinãu) must authenticate this certificate (apostille)
- For divorced persons: a certified copy of the divorce judgement and a translation into Dutch/French by a sworn translator. This document as well the translations cannot be older than 3 months and must be authenticated by the Moldavian ministry of Justice(apostille)!
A visa to get married is a visa short stay type C with a validity of 90 days. The Embassy sends the file for authorisation to the Belgian Ministry of Interior.
Nika_Vos
Posts: 30
Joined: 14/05/2014 11:55

#8 Re: dokumenti za vjencanje u inostranstvu

Post by Nika_Vos »

Moram malo da se umiješam pošto sam "u fazonu".

Nije ovo za Belgiju ništa toliko strašno; i sva ta dokumentacija se prikupi relativno brzo...prevodi i apostile se plaćaju ali to je tako. Na jedan dokument ide jedan apostille pečat i on je čini mi se oko 20 KM. Prevodioca isto pronađeš, raspitaš se tražiš preporuku... ja sam plaćala po stranici između 10 -20 KM kako gdje sam nelatila.

Apropo "zdravstvenog certifikata". Meni su za jednu specijalizaciju u inostranstvu tražili to isto (tačnije čak dva puta sam to radila). Za to postoji određeni formular koji se popunjava "na stranom je jeziku". I tu ide cijela tvoja anamneza a oni se hoće recimo uvjeriti da nisi na primjer prernosilac tuberkuloze ... odnosno da ne "predstavljaš" opasnost po zdravlje nove sredine u koju dolaziš. Možda ćeš morati napreaviti RTG snimak pluća (konkretno zbog TBC) i izvaditi krv ... Moja preporuka je da se ode kod svog porodičnog ljekara; a ako možeš da odeš kod ovog u Zagrebu onda OK. Za ovo bi bilo dobro imati taj formular a to valjda možeš dobiti u ambasadi (Zagreb - Belgijska ambasada) - raspitaj se; ili pozovi ovog dr u ZG.

A prije svega toga ja bih na mjestu nazvala Belgijsku ambasadu u Zagrebu (koja je odgovorna za izdavanje vize za spajanje sa familijom i vjerovatno za sklapanje braka) i zamolila ih za detaljno objašnjenje. Ako ne govoriš engleski ili holandski; onda ih zamoliš da ti spisak dokumentacije pošalju "na hrvatskom" ili nekom našem jeziku (nadam se da imaju). Slobodno ih nazovi oni su dužni da ti odgovore i pomognu; i onu se vjeruj mi jedina relevantna referenca za sve infomracije (pored nadležnih institucija u Belgiji gdje će reagovati tvoj budući suprug). Ili im možeš pisati mail; što isto nije loše jer onda imaš pisani dokaz :) za sve što ti budu rekli.

Sklapanje braka u Belgiji (oni to zovu creating a family unit):
https://dofi.ibz.be/sites/dvzoe/EN/Appl ... rried.aspx

Potom

Spajanje sa familijom ili spajanje familije u Belgiji:
https://dofi.ibz.be/sites/dvzoe/EN/Appl ... ining.aspx
http://countries.diplomatie.belgium.be/ ... y_reunion/

Sretno i pitaj dalje ako nešto trebaš :stolica:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#9 Re: dokumenti za vjencanje u inostranstvu

Post by spreca »

sto se tice tih ljekarskih to obicno traze ako trazis privremeni ili stalni boravak na osnovu braka(spajanje porodice)kao i financijsku neku garanciju...neznam zasto im to treba za brak....svako ima pravo da se zeni sa kime hoce....pa cak i sa onim ko je na dugoj robiji pa i bolesnicima raznih bolesti....to je pravo svakog covjeka
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#10 Re: dokumenti za vjencanje u inostranstvu

Post by Maverick78 »

Sve je to različito od zemlje do zemlje.

Nego @Zviz, trebali bi mi neki detalji oko vjenčanja u DK, ako slučajno znaš. Neki prijatelj je upoznao djevojku tamo i sve je to još u povoju. Ja mu kažem da je Danska trenutno mnogo gadna po pitanju toga. Čitam na njihovom sajtu "ny in danmark" da traze da ona ima svo vrijeme 52.000DKK na računu da tim novcem garantuje za njega, da bi trebao poloziti jezik u prvih 6 mjeseci inače može izgubiti boravišnu, da ona u zadnje tri godine nije primala nikakvu pomoć od države. Ona radi, ali da li je primala kakvu pomoć u zadnje tri godine ne znam, tj. nije mi rekao ništa u vezi toga. Zatim da navodno mora svakih tri mjeseca potpisati neki dokumenat da je sve ok između njih inače mu neće produžiti vizu, ali ne znam koliko je to tačno.
Uglavnom, ne mogu da nađem nikako koliko se čeka do stalnih papira nakon prve vize? Neko mi kaze tri godine, neko pet, neko da danci više uopšte ne daju stalne papire, nego samo produžavaju postojeće. Nikako ne mogu da nađem pouzdanu i tačnu informaciju u vezi ovoga. Nije to toliko ni hitno, jer i oni su se tek upoznali i još je sve to u povoju, tako da nije sigurno ni da će se završiti ozbiljno. Nego čisto da zna na čemu je i šta ga čeka ako krenu u svu tu proceduru za spajanje.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#11 Re: dokumenti za vjencanje u inostranstvu

Post by Zviz »

Maverick78 wrote:Sve je to različito od zemlje do zemlje.

Nego @Zviz, trebali bi mi neki detalji oko vjenčanja u DK, ako slučajno znaš. Neki prijatelj je upoznao djevojku tamo i sve je to još u povoju. Ja mu kažem da je Danska trenutno mnogo gadna po pitanju toga. Čitam na njihovom sajtu "ny in danmark" da traze da ona ima svo vrijeme 52.000DKK na računu da tim novcem garantuje za njega, da bi trebao poloziti jezik u prvih 6 mjeseci inače može izgubiti boravišnu, da ona u zadnje tri godine nije primala nikakvu pomoć od države. Ona radi, ali da li je primala kakvu pomoć u zadnje tri godine ne znam, tj. nije mi rekao ništa u vezi toga. Zatim da navodno mora svakih tri mjeseca potpisati neki dokumenat da je sve ok između njih inače mu neće produžiti vizu, ali ne znam koliko je to tačno.
Uglavnom, ne mogu da nađem nikako koliko se čeka do stalnih papira nakon prve vize? Neko mi kaze tri godine, neko pet, neko da danci više uopšte ne daju stalne papire, nego samo produžavaju postojeće. Nikako ne mogu da nađem pouzdanu i tačnu informaciju u vezi ovoga. Nije to toliko ni hitno, jer i oni su se tek upoznali i još je sve to u povoju, tako da nije sigurno ni da će se završiti ozbiljno. Nego čisto da zna na čemu je i šta ga čeka ako krenu u svu tu proceduru za spajanje.

To sto si sve procitao je manje vise tacno, ako si danac zavisi od opcine do opcine pogledati ce kroz neke stvari kroz prste, ako si Bosanceros ili bilo sta drugo moras najmanje isputini norme, nema ono u 5% gore-dole.

Kao prvo u Danskoj ako je jedan od partnera stranac, oni moraju prvo, tj. onaj u danskoj mora prvo za zatrazi dozvolu u opstini da li moze da ozeni ili uda. Znaci nema nista caca mater, stric, amidja, tetak, brat ono ovo, drzava zna jel ti supranik valja ili ne na osnsovu jel jases na konju ili si kokuz :D Znaci ako si kokuz zaboravi, jer ona/on sigurno nisu sa Beckom skolom i iz nekog Burga, znaci sta ces nam kokuze dovoditi. To je tako. Znaci prvo taj u Danskoj mora (skupa sa more bit bidne buducom zenom/muzem) da popuni papir u opcini ægteskabserklæring i onda to ide na razmatranje. Ovo je bilo dok su postojali formulari ali sad kako je stroga digitalizacija na stopi u drzavnim institucijama moraju taj formular da popune digitalno. Znaci onaj ko prvi se logga u selvbetjeningsløsningen mora da popuni od supanika e-mail, sad ako hanuma ili horozovic nisu niakda vidili PC - jebi ga onda, ali kad ubaci od supanika e-mail onda im drzava (majka i otac tj. Danska) oni dostave to sto treba da se popuni ali potpisati se mora sa NemID signaturom to je enigma sistem, inace jako poznat za vrijeme dugog svjetskog rata, a danci inace obozavaju sve te Hitlerove posmatracke ideje, pa danas skoro svak u Danskoj mora da ima taj NemID kako bi ga stranka/drzava pratila :D Znaci mora da se pobrine da naruci suparniku takav jedan NemID. Znaci prvo je NemID, a drugo je popunjavanje tog formulara koji ide na razmatranje.

Ako si oboje totalni kokuzi oko interneta onda mogu pomoc da potraze u obcinskoj bilioteci. Nije nikakv vic nego tako je.

Onaj ko je u Danskoj ima na izbor 4 lite (lita a, da ima danski drzavljanstvo), (lita b, da ima drzavljanstvo jedne druge nordiske zemlje tj. Island, Norveska, Svedska ili Finska), (litra c, da ima pravo boravka kao izbjeglica) i (litra d, da ima ne ogranicen boravak).

Isto tako oboje moraju da potpisu da poznavaju danske zakone o brakovima gdje je jedno stranac i zakonima za strance.

Sta se sve trazi.

1: Obadvoje moraju potpisati, da ce 100% sve uciniti, da ce djecu 10000% integrisati u Danski sistem. Da ce djeca uciti dansku skolu itd. To sad neko misli haj dobro, vjerovali ili ne, kad potpises kasnje se moze protiv tebe koristiti. Zato, zaboravite ono, bosanski da prvo nauci ili sta vec. Pa cak su poceli i sa imenima beba da vise nemogu biti kakvo hoces nego mora biti nesto pro-Dansko na neki nacin.

2: Onaj ko vec zivi u Danskoj mora da odvoji jednu sumu inace zvano ekonoska-sigurnot u iznosu od 50.000dkr tj. 6.710€ no ta suma moze biti i veca, a prije (do 5/2012) je bila duplo veca tj. 13.420€.

3: Onaj ko vec zivi u Danskoj nesmje da je bio na socijai tj. dravnom izdrzavanju (u ovo se ne racunaju neke vrste subvencija npr. za placanje stana i druge sitne sume) tri godine prije na datum kad se obradjuje odluka o boravisnoj dozvoli za brak.

4: Onaj ko vec zivi u Danskoj mora dokazati da upravlja stanom dobre velicine.

5: Par mora da ima vecu vezanost za Dansku drzavu nego za drzavu porijekla. To ne veazi ako onaj ko zivi u Danskoj je imao drzavljanstvo najmanje 26 godina - rodjen u Danskoj te na taj nacin je odrastao - je dosao kao djete u danskoj i proveo veci dio zivota u danskoj te zivio najmanje 26 godina ili ako ili - usvojen je do svoje 6 godine te se to racuna kao da je rodjen u Danskoj. Sta se ovdje trazi - ovdje se trazi dokaz da ste veci Danci nego Bosanci i to morate da dokazete. Nek vam je Bog na pomoci :D

6: Ninakakv nacin nesmje da bude sumlje od strane drzave, da je rijec o fiktivnom braku iz koristi ili familijanom (unutar iste porodice) braku. Uloveli vas u tom, nebi hjteo biti u vasoj kozi, za onog u danskoj su kazne tako ogromne da je i samoubistvo korak naprijed, a za doslu negine tortura po sudovima, mozda i zatvor, zabrana ulaza u EU i sl.

7: Onaj ko zivi u Danskoj nesmije biti kaznjavan za jace kriminale stvari ili da je u zadnjih 10 godina (na dan kad se zahtjev predaje) bio kaznjavan zbog nasilja nad ljudima ili bivsim partnerom.

8: Ima isto i tacka da nemsje biti odbijenica na spajanje sa djetom ako ta osoba koja dolaz je bila kaznjavana. Te ako odluce da to djete iz prvog braka moze biti kod rodbine u drzavi gdje jeste. Iskren da budem ni sam ne kontam sta hoce da kazu, ova tacka je jako komplikovano i lose formulisana na Danskom, da je cak i bila u medijima jer niko bas nije skontao sta se zeli reci.

Onda ima isto i mogucnost ako nema ispunjava ni jednu od one 4 litre tj ovaj koji zivi u Danskoj ali o tom necu sad pisati. Mada sve ovo sto pisem je napisano na tom papiru na danskom jeizku koji trebaju oboje da potpisu.

Sta se jos trazi:

Brak ovisi od toga da onaj ko dolazi polozi ispit iz jezika nivo A-1 u roku od 6 mjeseci. Ako ne polozi ima popravi u roku od 3 mjeseca. Ako opet ne polozi i ako ne pise onda moze doci brak u pitanje te ga mogu ponistiti bez pravo na tuzbu, odnosno imate ali to nepije nikakve vode, jer ovdje se zenevska konvencija je hebe ni 2%.

Domacin tj. onaj koji zivi u Danskoj mora isto dokazati da ima finaciske uslove da izdrzaje novo pecenog doseljenog muza/zenu.

I nesmje da postoji sumlje da ste skolipi brak zbog boravisne dozvole. Vjerujete mi, pod nadzorom ce te biti - opcine imaju uposlene gestapo ljude za te slucaje.

Onda isto ima i papirologije. Treba imati dokaz o legalnom boravku u Danskoj kad se to trazi. Dokaz npri ako je bio u prijasnjem braku tj. dokaz o razvodu, pasos, rodni list itd.

Ovo je skupa zezancija u Danskoj, jer drzavi nije u interesu da se dovode tamo neki iz Bosne ili Bangladesha, a sve ovo ide mnogo lakse ako je npr. ona ili on drzavljan Luxemburga, Svicarske, San Marina tj. gdje vec ljudi plivaju u parama. Da budem iskren u Dansku si dobro soaso ako imas dubok dzep isto kao i u Svicarcku.

Mozete isto i predati zahtjev za priznavanje vjencanja iz druge drzave. Ali i tu ima bruka tacki koje moraju biti ispunjene.

Oboje moraju imati najmanje 24 godine, jer u Danskoj nije moguce uci u brak ispod 24 godine straosti. Nisi zero, idi u skolu, uci citaj itd. :D
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#12 Re: dokumenti za vjencanje u inostranstvu

Post by Zviz »

Maverick78 wrote:Sve je to različito od zemlje do zemlje.

Uglavnom, ne mogu da nađem nikako koliko se čeka do stalnih papira nakon prve vize? Neko mi kaze tri godine, neko pet, neko da danci više uopšte ne daju stalne papire, nego samo produžavaju postojeće. Nikako ne mogu da nađem pouzdanu i tačnu informaciju u vezi ovoga. Nije to toliko ni hitno, jer i oni su se tek upoznali i još je sve to u povoju, tako da nije sigurno ni da će se završiti ozbiljno. Nego čisto da zna na čemu je i šta ga čeka ako krenu u svu tu proceduru za spajanje.
Poslje 5 godina boravka imas pravo na stalnu. Do tada se produzaje po svake 2. te kad napunis 5 onda automatski te obavjeste. Prije jebilo svako svake godine ko te primi mora da potpise za tebe to je i sada ali svako dvije. Nek brak pukne ili nek slucajno onaj ko je te primio u Dansku umre prije isteka sve gubis i moras napustiti zemlju. Isto vazi ako raskine brak. Jednoj zeni je tako pao brak slab mjesec prije navrsavanja 5 godina, pa su samo uz potpis muza i neke vece sume kao garancuju prezvakali taj mjesec eto da ne vrate zenu jer je vec imala posao i dobro se uklopila. A isto tako je zena sa djeteom koje je doslo sa 3 godine u dansku, koje je samo znalo danski jezik malo pred 5 godina boravka muz umro i morali nazad i ako je cak i gradonacelnik od libralaca koji nisu bas naklonjeni strancima isto alpeliro zbog djeteta, nista nije pilo vodu morali su nazad.
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#13 Re: Sv: dokumenti za vjencanje u inostranstvu

Post by Maverick78 »

Zviz, hvala ti puno na iscrpnom odgovoru!

Čitao sam već ranije, ali definitivno da nisam znao ovako neke detalje. Znam da je DK sada po pitanju toga jako zahebana, pa se slabo raje usuđuje uopšte pokušavati tamo nešto završiti. Ja ću njemu ovako fino da proslijedim link ka ovom što si pisao, pa neka prostudira fino i vidi isplatili mu se zaljubiti u nekog u Danskoj :mrgreen:
Eh da, ona je naša bosanka, ali jako dugo živi tamo... da li ima državljantvo ili ne, nemam pojma zaista.
Nisam ni ovo znao koliko se čeka do papira... Znači 5 godina je, ok, to mu je također bilo bitno da zna.

U svakom slučaju puno ti hvala ;)
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#14 Re: Sv: dokumenti za vjencanje u inostranstvu

Post by Zviz »

Maverick78 wrote:Zviz, hvala ti puno na iscrpnom odgovoru!

Čitao sam već ranije, ali definitivno da nisam znao ovako neke detalje. Znam da je DK sada po pitanju toga jako zahebana, pa se slabo raje usuđuje uopšte pokušavati tamo nešto završiti. Ja ću njemu ovako fino da proslijedim link ka ovom što si pisao, pa neka prostudira fino i vidi isplatili mu se zaljubiti u nekog u Danskoj :mrgreen:
Eh da, ona je naša bosanka, ali jako dugo živi tamo... da li ima državljantvo ili ne, nemam pojma zaista.
Nisam ni ovo znao koliko se čeka do papira... Znači 5 godina je, ok, to mu je također bilo bitno da zna.

U svakom slučaju puno ti hvala ;)
Mali je broj tih koji se usude na ovo, jer kao sto sam reko kosta to ogromno para onog koji zivi u Danskoj, a treba cak i dokazati da ste ono skupa, pa cak ima i intervju, pa mogu i slike traziti itd. Ovo je za onog ko zivi u Danskoj veca zezancija, a za onog ko dolazi moze biti... sad mi je jedan malo bolje objasnio onu tacku sa djetetom, ako muz/zena ima djete recimo 16 godina staro ili 19 nebitno onda drzava moze reci pa nek ostane kod rodbine, jer dole ima dobre uslove za zivot tj. vjerovatnoca da nebi kod nas uspjeo je velika. Danska ide sa predpostavkom, da ti doseljeni muzevi/zene iz nekih ljevih drzava nemaju nikakvu buducnost u Danskoj, dok savladaju jezik, dok evt. skolu i zato nisu ni bas dobro dosli.

Kao sto sam napisao mali je broj, a poznam par koji su ipak se odlucili na taj korak i kazu, da je prava zezancija te da ih je kosalo orgomno para. Jer ti koji dolaze su trosak onima koji ih izdrzavaju, jer dozvolu za rad neces moci dobiti bar prve dvije godine, a na socijalne beneficije i nemas.

Zam da je prije cak i bila zabrana da taj koji dodje dok ne dobije stalni boravak nije imao pravo da napusti drzavu. Po novom sam cuo da nema pravo prve dvije godine. Nisam siguran, no kao sto sam napisao satro pravilo je bilo da prvih 5 godina nema pravo ici u drzavu porijeka, drzavu cije je drzavljan.

Sve u svemu ja bi igrao na varijanu priznavanje braka koji je sklopljen u drugoj drzavi ali opet bi gledao da to nije ucinjejno u BiH nego u nekog zapadnoj zemlji, cija zakoni nece se duplo postavljati pod upitnik.
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#15 Re: Sv: dokumenti za vjencanje u inostranstvu

Post by Maverick78 »

Znam da je tamo baš teško što se tiče toga, posebno mi je sada puno jasnije nakon tvoga pisanja. Švedska i Danska su dva različita svijeta po pitanju toga, nevjerovatno zaista, ali tako je. E jedino kad bi ovamo došao Jimmie Åkesson i ovi iz SD :mrgreen: Već je najavio da bi uveo danski imigracioni sistem u Švedsku. Međutim, daleko su od toga da bi mogli dobiti izbore. Socialdemokrate i ta koalcija ima najvecu sansu da dobije čini mi se koliko sam stigao upratiti, a iza su Rajnfeltovi Moderati i ta koalicija. Ali vidjećemo ovih dana kako će se i to završiti :P

Uglavnom, poslao sam prijatelju link, pa neka vidi šta će i kako će, nisu djeca, eto ih nek gledaju.

Nego malo off, bio sam ti skoro u Kbh, super je onaj voz iz Malmö do Kbh, uđes na Triangelnu u Metro i izadjes na Centralnoj tamo :D. Fakat se ovima iz Malmö ne isplati ići autom tamo kad ideš onako malo neobavezno. Malo prohodali, onda me odvedoše na pivu u onaj Hard Rock Cafe kod Tivolija dole i preko mosta opet nazad :mrgreen: . Dobar je Kbh nema šta, joj žena... :P nego mi je moja bila tu, pa nisam mogo pretjerati u razgledanju :mrgreen:
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#16 Re: Sv: dokumenti za vjencanje u inostranstvu

Post by Zviz »

Maverick78 wrote:Znam da je tamo baš teško što se tiče toga, posebno mi je sada puno jasnije nakon tvoga pisanja. Švedska i Danska su dva različita svijeta po pitanju toga, nevjerovatno zaista, ali tako je. E jedino kad bi ovamo došao Jimmie Åkesson i ovi iz SD :mrgreen: Već je najavio da bi uveo danski imigracioni sistem u Švedsku. Međutim, daleko su od toga da bi mogli dobiti izbore. Socialdemokrate i ta koalcija ima najvecu sansu da dobije čini mi se koliko sam stigao upratiti, a iza su Rajnfeltovi Moderati i ta koalicija. Ali vidjećemo ovih dana kako će se i to završiti :P

Uglavnom, poslao sam prijatelju link, pa neka vidi šta će i kako će, nisu djeca, eto ih nek gledaju.

Nego malo off, bio sam ti skoro u Kbh, super je onaj voz iz Malmö do Kbh, uđes na Triangelnu u Metro i izadjes na Centralnoj tamo :D. Fakat se ovima iz Malmö ne isplati ići autom tamo kad ideš onako malo neobavezno. Malo prohodali, onda me odvedoše na pivu u onaj Hard Rock Cafe kod Tivolija dole i preko mosta opet nazad :mrgreen: . Dobar je Kbh nema šta, joj žena... :P nego mi je moja bila tu, pa nisam mogo pretjerati u razgledanju :mrgreen:
Dovoljno je da neko prne i Jimmie ce harati! 1994 godine se rasula stranka koja je bila ono hardcore protiv stranaca (Partija napredtka) i tad je nastala jos jedna koja je imala u interesu neke druge ciljeve ali i dalje su stranci bili glavna tema tj. Danska narodna stranka koja je danas treca po jacini u Danskoj. Sta je problem bio. do 1992 godine stranci nisu bili neka zesca tema, onda u periodu od 1992 - 1994 je dosta ljudi sa ex-YU postora doslo, tesko, da je bilo dana da nisu stizali - ali ta stranka je tek pocela da vlada odnosno da pije vode kod glasaca u periodu 1996 god. jer su stranci poceli da rade ono sto nisu trebali. Obijanje radnji, kradje itd., onda su oko 1999 na 2000 poceli prvi da varaju sisteme, da koriste iste itd. i do je dodtano pojacalo hajku na strance i zato danas danska narodna stranka je treca po jacini, a uskoro bi mogla biti i druga. Stranci su iskljucivo krivi za njen napredak. Danska narodna stranka je odgovorna za 90% zakona po pitanju stranaca ukljucujuci i ovaj oko brakova. U Danskoj imas tri politicke stranke koje nemaju interesa u EU, dvije nikako, jedna sa samo na par pitanja inca ne, te jedna koja je trenutno van parlamenta koja isto ima neka ogranicenja. Sto se stranaca tice, i ogranicenja istih imas tri stanke, od te tri dvije dominiraju u parlamentu i svaki put kad liberali pobjede sa 100% sigurnoscu mozes ocekivati nova stezanja. Kad tad ce i u Svedskoj doci ista pravila i vidjet ces kako ce se reducirati broj stranaca.

Danska je jako bogata drzava. Niko tacno ni nezna koje rezerve ima. Na brojnim stvarima ima monopol u svijetu. I jednostavno ljudi ovdje hoce da uzivaju u svojim beneficijama i stranci nisu bas dobro dosli. Par stranaca radi reda ce prihvatiti ali da ovdje bude brdo njih nikada. Vlada je cak i izbjeglice vracala u nestabilne zemlje i ako su u neku ruku imali pravo na azil, ali dzaba, Zeneva nema tu sta da kaze, jer to je sve u dogovoru sa SAD. A zenevske konvencije ne piju vode u Danskoj, jer to danska ne javno ne priznaji niti koliko je crno za noktom. Isto sto EU pravila ne bendaju nikako. Pitanje granice tj. postavljana kopnenom putu izmedju Danske i Njemacke je samo pitanje vremena. Njemci su sebe upcali sa vinjetama po tom pitanju jer Danska je decidirano odgovorila, ako uvedete vinjete mi postavljamo naplatnu rampu tamo gdje je inace granica bila i stim priprodno / pravno kocimo transpot tj. ulaz u drzavu a ujednako cemo tu postaviti policiju i carinu tj. iza te iste rampe 20 m. Granicni prelazi gdje ti se trazi pasos i sve moguce postoje na sve i jednoj luci pa cak i na Svedskoj strani kad prelazis most imas iza naplatne rampe Svedsku policiju.

Nije isto bilo doci u Dansku prije 20 - 30 godina i danas, ja iskreno kazem, ako vec nemozes dobiti hiper dobra posao, na ove vjencanje varijante zaboravi, to je gora patnja nego u BiH i nikada neces znati na cemu si, jer ces morati potpisati brdo stvari a boravinsu dozvolu i ako je ne ogranicena mozes da izgubis iz dna u dan. Dansi hoce bogate turiste, Svicarce, Norvezane onaj ko ce ostaviti 30.000€ nako za mjesec dana a ne ko ce traziti socialnu pomoc.

Kopenhagen je skup. Zürich je mala maca za troskove koje imas po pitanju stana u samom centru. Pa studenti placaju sobu velicine 20-25m2 i to po 10tak kilometara van centra CPH po 400-500€ mjesecno.

4 od 5 Danaca ima neki pik na doslje. 2 od 5 ce ti reci u brk. To je tako.

Danska i Svicarska ju jako blizu po brojnim pitanjima mada u Svicarskoj ima znatno vise stranaca sto Danska to sebi nece nikada dozvoliti i sa nacinom kako razmisljaju Danska ce postati nova Svicarska tj. postepeno igranu na kratu neutralnog te postepeno razmislja da neki otocici pistanu tax-free, a da Banke nude strancima i nekim firmam povlastice uz to da da neki sitni otatak ide drzavi i naravno to mogu jer je drzava politicki i ekonomski stabilna te nema nikakvih prijetnji da bi doslo do nemira izmedju ljudi. Trenutno je veca sansa da dobije dva puta na lutriji jack pot nego da u danskoj zavadis dva danca po pitanju drzave.
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#17 Re: dokumenti za vjencanje u inostranstvu

Post by graue_maus »

Zviz wrote:
Poslje 5 godina boravka imas pravo na stalnu. Do tada se produzaje po svake 2. te kad napunis 5 onda automatski te obavjeste. Prije jebilo svako svake godine ko te primi mora da potpise za tebe to je i sada ali svako dvije. Nek brak pukne ili nek slucajno onaj ko je te primio u Dansku umre prije isteka sve gubis i moras napustiti zemlju. Isto vazi ako raskine brak. Jednoj zeni je tako pao brak slab mjesec prije navrsavanja 5 godina, pa su samo uz potpis muza i neke vece sume kao garancuju prezvakali taj mjesec eto da ne vrate zenu jer je vec imala posao i dobro se uklopila. A isto tako je zena sa djeteom koje je doslo sa 3 godine u dansku, koje je samo znalo danski jezik malo pred 5 godina boravka muz umro i morali nazad i ako je cak i gradonacelnik od libralaca koji nisu bas naklonjeni strancima isto alpeliro zbog djeteta, nista nije pilo vodu morali su nazad.
cuj da ne moze ostati i dobiti papire kao udovica , ne kontam , nije ga ona ubila .......
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#18 Re: dokumenti za vjencanje u inostranstvu

Post by Zviz »

graue_maus wrote:
Zviz wrote:
Poslje 5 godina boravka imas pravo na stalnu. Do tada se produzaje po svake 2. te kad napunis 5 onda automatski te obavjeste. Prije jebilo svako svake godine ko te primi mora da potpise za tebe to je i sada ali svako dvije. Nek brak pukne ili nek slucajno onaj ko je te primio u Dansku umre prije isteka sve gubis i moras napustiti zemlju. Isto vazi ako raskine brak. Jednoj zeni je tako pao brak slab mjesec prije navrsavanja 5 godina, pa su samo uz potpis muza i neke vece sume kao garancuju prezvakali taj mjesec eto da ne vrate zenu jer je vec imala posao i dobro se uklopila. A isto tako je zena sa djeteom koje je doslo sa 3 godine u dansku, koje je samo znalo danski jezik malo pred 5 godina boravka muz umro i morali nazad i ako je cak i gradonacelnik od libralaca koji nisu bas naklonjeni strancima isto alpeliro zbog djeteta, nista nije pilo vodu morali su nazad.
cuj da ne moze ostati i dobiti papire kao udovica , ne kontam , nije ga ona ubila .......
Nope, zakona ne dopusta. U Danskoj se brak raspada kad jedno nece da vise bude u braku sa drugom osobom ili umre, a da bi ispunio normu kao doseljenik na osnovu braka moras biti u branku minimu. Ubio ti ili ne osobu to uopste nije pitanje.
Post Reply