Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

anda 1
Posts: 41
Joined: 01/05/2008 20:24

#51 Re: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by anda 1 »

Šta staje :? U filmu se govori o presudnim borbama za grad , bitkama na Žuči i u Pofalićima.Spominju se svi komandiri i borci koji su u tim bitkama izgubili živote ili aktivno učestvovali.
anda 1
Posts: 41
Joined: 01/05/2008 20:24

#52 Re: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by anda 1 »

Pijaca na Dobrinji snimak prva liga :bih: 3 KM
anda 1
Posts: 41
Joined: 01/05/2008 20:24

#53 Re: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by anda 1 »

Ne znam za štand, ovo je kod čike koji prodaje DVD kod zelene pijace
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#54 Re: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by Nekako s proljeća »

:)

Do rata nisam ni znao da postoji brdo Žuč, a upoznao sam ga u onom periodu, sarajlije znaju kojem,kada na tom malom prostoru padalo i do par hiljada granata dnevno...i nema dileme hoće li ili ne pasti neka od njih na rov-zemunicu u kojem se nalaziš.Hoće, samo ne znaš kada će... :-)
A borci koje smo gore zatekli su , jednostavno i u pravom smislu riječi gazije.Tih par dana, istina presudnih , mi je bilo dovoljno da shvatim veličinu tih naizgled običnih ljudi. :thumbup:

Za neupućene, termin ''vanzemaljci'' aludira na ogroman broj ispaljenih projektila uz zanemarljive ili nikakve efekte te artiljerijske podrške.Kao da su duhovi bili umjesto ljudi... :bih:
User avatar
Vares City
Posts: 6965
Joined: 01/02/2008 21:13
Location: 'nonde

#55 Re: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by Vares City »

anda 1 wrote:Šta staje :? U filmu se govori o presudnim borbama za grad , bitkama na Žuči i u Pofalićima.Spominju se svi komandiri i borci koji su u tim bitkama izgubili živote ili aktivno učestvovali.
Jest vala,rahmet i pokoj poginulima gazijama ARBiH,prezivjeli znaju kako im je,....
Ko ih se danas sjeca?
Velika manjina!
SRAM NAS BILO,ljudi zivote i dijelove svog tijela dadose,mrtvima korov po mezarima,a prezivjele Gazije tumaraju naokolo,mole za komad hljeba,..
Ne smiju reci da su nekad(sad je to mnogima DAVNO)svojim tijelima branili ovu zemlju,..
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#56 Re: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by Nekako s proljeća »

Bitke i dalje traju, samo na drugi način i sa drugim sredstvima. :bih:

I bolje je tako, jer u miru jasnije vidimo da nam ciljevi nisu isti kao oni za koje su gazije ginuli.Licemjeri neće da se odreknu ni dijela svojih plata ... :)

Blago mrtvima, pripazimo im potomke.
Giordano
Posts: 444
Joined: 12/07/2008 13:48

#57 Re: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by Giordano »

Nekako s proljeća wrote::)

Do rata nisam ni znao da postoji brdo Žuč, a upoznao sam ga u onom periodu, sarajlije znaju kojem,kada na tom malom prostoru padalo i do par hiljada granata dnevno...i nema dileme hoće li ili ne pasti neka od njih na rov-zemunicu u kojem se nalaziš.Hoće, samo ne znaš kada će... :-)
A borci koje smo gore zatekli su , jednostavno i u pravom smislu riječi gazije.Tih par dana, istina presudnih , mi je bilo dovoljno da shvatim veličinu tih naizgled običnih ljudi. :thumbup:

Za neupućene, termin ''vanzemaljci'' aludira na ogroman broj ispaljenih projektila uz zanemarljive ili nikakve efekte te artiljerijske podrške.Kao da su duhovi bili umjesto ljudi... :bih:
:roll:

Jeste,jeste jarane "Nekako s proljeca",to je bilo vrijeme kad su nadljudi (obicni ljudi) bitku bili protiv "vanzemaljaca!

Ne zaboravilo se nikad!

:roll:
Giordano
Posts: 444
Joined: 12/07/2008 13:48

#58 Re: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by Giordano »

zagazaga wrote:može li se 'ne zaboraviti' i 'šutiti' :sad: :sad: :sad: :sad:
:roll:

More jarane,more!

Ali sutiti i nezaboraviti je vrlo,vrlo opasno!Upamti ovo sto ti kazemINe znam koliko ces me razumjeti!?

:roll:
Giordano
Posts: 444
Joined: 12/07/2008 13:48

#59 Re: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by Giordano »

zagazaga wrote:najgori je vrisak koji niko ne čuje :sad:
:roll:

Eeeeeeeeeeeee,......,jarane moj,sad vidim da si potpuno razumio!

O tome upravo govorim!

:roll:
User avatar
giordania
Posts: 418
Joined: 29/04/2004 22:15

#60 Re: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by giordania »

Nekako s proljeća wrote:Bitke i dalje traju, samo na drugi način i sa drugim sredstvima. :bih:

I bolje je tako, jer u miru jasnije vidimo da nam ciljevi nisu isti kao oni za koje su gazije ginuli.Licemjeri neće da se odreknu ni dijela svojih plata ... :)

Blago mrtvima, pripazimo im potomke.
Nazalost,slabu pomoc imaju i od drustva i od drzave.Rijetko se sjetimo nasih heroja koji su u ratu dali svoj zivot da zastite nas. :(
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#62 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by Leonid Breznjev »

teme su spojene.. hvala pospanko.. :)
User avatar
Vares City
Posts: 6965
Joined: 01/02/2008 21:13
Location: 'nonde

#64 Re: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by Vares City »

zagazaga wrote:najgori je vrisak koji niko ne čuje :sad:
Oni koje stvarno boli nikad ne vriste,...nista ne traze,ali sam siguran da mnogi od GAZIJA koji su svojim tijelima branili i ODBRANILI ove komade zemlje po kojima mi sada hodamo,setamo ne bi ponovili iste svoje herojske podvige,.....ZA KOGA?
Za sve ove koji sada gaze po krvi njihovoj :mrgreen:
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#65 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by Prozor »

Ljudi, placem...
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#66 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by uvjek dobar gost »

Pomenuti film pogledao sam dva puta... kupih ga na Čaršiji na onim stolovima gdje se pirati prodaju... jak je film.. istinit.. potresan.. emotivan... trebao je biti snimljen davno... jer mi kao mi težimo zaboravu, težimo banalnostima, težimo turbo folku... dobro je neko na početku rekao... lakše je napuniti studio prsatim pjevaljkama...
Nakon prvog gledanja dumao sam i dumao.. o toj kobnoj 1993. oj godini.. dumao sam o svima onima koji su izginuli ... to su istinski heroji, velikani , to su ljudi koji bez promišljanja stali na branik domovine... mladi, stari... ljudi velikog srca...

Oni su izginuli da bi na njihova mjesta došli... neki drugi.. da bi se danas Branković smijao svima nama i pričao basne o zakonu, basne u kojima je on jazavac.. samo još uvijek fali mu sud...

Drugo gledanje bilo mi još teže jer gledao sam film sa momcima koji su bili na Žuči... u njiohovim očima sam vidio sve ono što mi nikad rekli nisu, vidio sam ono što ni sam objasniti nisam u stanju... i jeste nek je vječni rahmet i pokoj duši onima koji su položili živote da bi danas mi bili živi.. slava im i hvala im !

Nama koji smo živi ostaje obaveza da se sjećamo, da učimo svoju djecu o onome šta je bilo, ostaje nam obaveza da upozorimo, opomenemo i naučimo one koji ne žele da spoznaju istinu.... ostaje nam obaveza da na neki način vratimo u nama samima ali i oko nas one vrijednosti za koje su heroji položili svoje živote....!

P.S

ne mogu da odolim a da ovo ne napišem.... danas bi se mogao snimiti film "Ratni profiteri iznad Sarajeva"....
User avatar
Fiore
Posts: 1154
Joined: 28/03/2007 15:18
Location: IRRIDUCIBILI

#67 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by Fiore »

Jedan sam od onih koji su gore zivjeli.. et tako grah pao., da ne duljim znate kako je sve krenulo
tresla se zemlja.,kao zemljotres za zemljotresom.. sad ima kuce., sad je nema.. tako i covjeka.. Ulica nam je bila preorana svake sedmice velikim kalibrima.,a svaki dan i onim malo manjim..
Zamislite kako se bilo priviknuti.,kada ti pogine jaran.,gledas kako krvari i umire.. Kako ljudi vriste i svi ti strasni krici..
Moje ruke znaju koliko sam vode i moje noge koliko sam drva donio.. gazeci izmedju granata,troblona koji vire iz zemlje i svih onih koji padaju.. Zamisli hrast precnika jednog debljeg covjeka., takvo drvo granata cvikne ko cackalicu..
Znam dosta ljudi koji su poginuli na Zuci... i jednostavno nije lahko pisati o tome..
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#68 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by Dado dijasporitus »

Film je malo amaterski sklopljen ali nije bitno. Fascinirala me kolicina informacija i arhivne gradje koja se nasla u filmu. Moze ovo i bolje, ne treba se zaustaviti na ovom filmu.
FLOCK
Posts: 74
Joined: 15/07/2008 02:42

#69 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by FLOCK »

Sve je to propaganda sto i nije za cuditi,cinjenica da te "gazije" ne sidjose nikada u Vogoscu, i da im je ilijas bio rak rana :) sto ne napravise film o Deblokadi Sarajeva 1995 god? :D
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#70 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by karanana »

FLOCK wrote:Sve je to propaganda sto i nije za cuditi,cinjenica da te "gazije" ne sidjose nikada u Vogoscu, i da im je ilijas bio rak rana :) sto ne napravise film o Deblokadi Sarajeva 1995 god? :D
pa s obzirom na snagu i polozaj, uspjeh i pobjeda je bilo preziviti i odbraniti se. takodjer je cinjenica da s trebevica vuci nikad ne sidjose na srpsku bas carsiju.
FLOCK
Posts: 74
Joined: 15/07/2008 02:42

#71 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by FLOCK »

karanana wrote:
FLOCK wrote:Sve je to propaganda sto i nije za cuditi,cinjenica da te "gazije" ne sidjose nikada u Vogoscu, i da im je ilijas bio rak rana :) sto ne napravise film o Deblokadi Sarajeva 1995 god? :D
pa s obzirom na snagu i polozaj, uspjeh i pobjeda je bilo preziviti i odbraniti se. takodjer je cinjenica da s trebevica vuci nikad ne sidjose na srpsku bas carsiju.
Ti tvoji vuci s Trebevica nisu sisli u Sarajevo jer se Alija i Radovan nisu tako dogovorili :-D , ali zato je Mladic presjekao put na Igmanu,pa se morao povuci kao i HV i tzv Armija BIH pred Banjalukom :)
Hocemo li istinu ili propagandu??
Film je dobar za naivne...isto kao i srpski film o probijanju koridora.
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#72 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by karanana »

FLOCK wrote:
karanana wrote:
FLOCK wrote:Sve je to propaganda sto i nije za cuditi,cinjenica da te "gazije" ne sidjose nikada u Vogoscu, i da im je ilijas bio rak rana :) sto ne napravise film o Deblokadi Sarajeva 1995 god? :D
pa s obzirom na snagu i polozaj, uspjeh i pobjeda je bilo preziviti i odbraniti se. takodjer je cinjenica da s trebevica vuci nikad ne sidjose na srpsku bas carsiju.
Ti tvoji vuci s Trebevica nisu sisli u Sarajevo jer se Alija i Radovan nisu tako dogovorili :-D , ali zato je Mladic presjekao put na Igmanu,pa se morao povuci kao i HV i tzv Armija BIH pred Banjalukom :)
Hocemo li istinu ili propagandu??
Film je dobar za naivne...isto kao i srpski film o probijanju koridora.
jesi pogledao film? sta je od toga laz? vecina filma je bazirana na dogadjajima sa brda Zuc. koji dio je netacan o ovim bitkama? film nikada nije ni rekao da smo usli ni u vogoscu ni u ilijas. film samo govori o krvavim borbama na zuci. mnogi ce se mozda ovdje naljutiti, ali ja sam jedan od onih koji vjeruje da bi srpska vojska da je htjela mogla uci u sarajevo, mozda ne 94. i 95., ali 92. i pocetkom 93. su mogli, i realan sam, medjutim sto se tice ovoga filma, ja zaista ne vidim nikakvu propagandu ovdje. nasi borci nisu prikazani kao supermeni kao neki neunistivi ljudi. pola filma se govori o ljudima koji su poginuli, govori se o velikim gubitcima, ali je fakt da je brdo zuc bilo nase i da je to bila velika pobjeda, eto.
User avatar
odvijac
Posts: 226
Joined: 27/09/2008 15:32

#73 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by odvijac »

film sam jos pogledao ljetos kupio ga kod sirana,i od tada ga jos ne smijem gledati,jer svaki put bi bojim se oplakao,kao prvi!!!!a propaganda su dragi flock,arkan i legija kako se dice i slave da su heroji,a vidio si na snimku ko su i sta su ustvari!!
resaddz
Posts: 6
Joined: 02/12/2008 17:20

#74 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by resaddz »

Čitam razne komentare i mogu reči da smo mi kao ekipa koja je realizovala ovaj igrano-dokumentarni film puni snage volje i morala da napravimo novi film ali imamo problem što sada ako BOG da moramo napraviti još bolji film od Vanzemaljaca i nadamo se da ćemo uz Božiju pomoć i to uraditi. Trenutno smo aktivni na snimanju kadrova za novi igrano-dokumentarni film, a naslov filma još držimo u tajnosti. Malo je ljudi koji u ovoj državi rade neki posao, a da ne očekuju novčanu naknadu e mi smo ta vrsta ljudi i patriota. Dobijam mailove raznih sadržaja sa raznim porukama kako podrške tako i prijetnjama, gdje od mene traže da zaboravim ono što je bilo mogu zaboraviti ali pod uslovom "DA MI VRATITE GODINE MOJE MLADOSTI KOJE STE MI UZELI, PRIJATELJE KOJE STE MI POBILI" I mogu reči da se nijedan član ekipe ne boji pašćadi koja laju, jer istina uvijek zaboli pa makar i gorka bila. To shvatamo kao motivaciju i cilj nam je da se borimo za istinu i u tome ćemo ako Bog da Istrajati.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#75 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by chuchumbamayumbe »

Da li ce se raditi jos dokumentaraca u vezi rata 92-95 u Sarajevu, tipa Nedjarici, Stup, ratiste prema Ilidzi, prema Trebevicu, Poljine?!
Gledao sam Vanzemaljce, odlicno, medjutim, smatram da bi se mogla napraviti kolekcija od nekoliko DVD-ova u vezi rata u Sarajevu, a kasnije i neka druga ratista (Vlasic, Bihacka Krajina, Gorazde, Mostar, ...itd)
Post Reply