Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

amarpitar
Posts: 166
Joined: 26/05/2006 12:12

#1 Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by amarpitar »

Image

Film “Vanzemaljci iznad Sarajeva” obrađuje najveće sarajevske bitke, a glavni likovi su legendarni komandanti rahmetli Safet Zajko i rahmetli Enver Šehović, kao i njihovi heroji koji su svojim nadherojskim pobjedama u Pofalićkoj bici, bitkama za Žuč, Naselje heroja Sokolje i slobodnu vogošćansku teritoriju ispisali najsvjetlije stranice novije historije Sarajeva.

Ovaj film je posvećen svim braniteljima Sarajeva u znak sjećanja na nadherojsku borbu za opstanak države BiH. U najvećim sarajevskim bitkama u širem rejonu brda Žuč, slobodne vogoščanske teritorije (Kobilja Glava, Ugorsko, Hotonj, Saobraćajni fakultet), naselja heroja Sokolje i Pofalića po nezvaničnim podacima braneći Sarajevo, svoj život je dalo na stotine branitelja, a preko 1000 njih je teže i lakše ranjeno. Glavni protagonisti ovih bitaka su bili borci 1. Slavne-111. Viteške brigade i 2. Viteške brigade 1. Korpusa Armije BiH na čijem su se čelu nalazili proslavljeni komandanti rahmetli Enver Šehović i rahmetli Safet Zajko.

O ideji za snimanje filma scenarista Avdo Huseinović kaže:

“Ideja o filmu postoji još od ratnog vremena jer su u ekipi koja je realizovala film sve preživjeli ratnici, što se itekako osjeti u samom filmu. Ipak, i mene i moju malobrojnu ekipu saradnika na sve ovo je natjeralo nekoliko srpskih dokumentaraca u kojima su lažima pokušali prikazati rat u BiH, kao napad islamskih fundamentalista na srpsku nejač. Čak su u sramnom filmu „Na Drini grobnica”, sve naše ljude koje su poklali po Višegradu i Foči prikazali kao srpske nevine žrtve koje su poklali muslimani. Shvatili smo da se nema više šta čekati i da moramo dati svoj doprinos sačuvanju od zaborava najsvjetlije historije BiH, da našim budućim generacijama bar djelimično prikažemo, kako je to četvrta vojna sila u Evropi udarila na Sarajevo i BiH, te kako su zločinci sa brda iznad grada pobili preko 15 hiljada stanovnika Sarajeva od čega je bilo 1500 djece, za šta je Stanislav Galić, komandant Sarajevsko-romanijskog korpusa u Hagu osuđen na doživotnu robiju, a njegov zamjenik Dragomir Milošević na 33 godine zatvora. Poseban značaj ovoj priči daje činjenica da je Sarajevo u ovim bitkama, po prvi put odbranjeno u svojoj historiji.”

REKLI SU O FILMU

General Vahid Karavelić, komandant 1. Sarajevskog korpusa Armije BiH

Hvala ovim ljudima što su nam poklonili ovakvo historijsko remek djelo.

Amor Mašović, predsjednik komisije za traženje nestalih osoba BiH

Mislio sam da sve znam o sarajevskom ratištu, a nakon ovog filma sam shvatio da skoro ništa nisam znao.

Avdo Hebib, bivši pomoćnik ministra MUP-a BiH

Čestitam ovim momcima na najboljem i najistinitijem ratnom dokumentu o ratu u Sarajevu, koji je uopše napravljen nakon rata. Plakao sam dok sam gledao film.

General Jovan Divjak

Odličan i autentičan film. Vidi se da je unešeno mnogo emocija i truda. Impresioniran sam ogromnom količinom dokumenata do kojih je svojim istraživačkim radom došla ekipa koja je realizovala film, posebno kada su u pitanju neki do sada nepoznati detalji i presretnuti telefonski razgovori.

Film je realizovan u produkciji RTV Bostel, a njegovi autori su Avdo Huseinović i Muamer Kerla.

1. dio:
http://video.google.de/videoplay?docid= ... 0040426426

2. dio:
http://video.google.de/videoplay?docid= ... 3485972880

3. dio:
http://video.google.de/videoplay?docid= ... 1586434073

Trajanje filma: 102 minute

Kompletan film možete pogledati i na ovoj stranici:
http://bosnamuslimmedia.com/2008/08/23/ ... arni-film/

Dodatni linkovi vezani za dokumentarac "Vanzemaljci iznad Sarajeva":

Intervju sa scenaristom filma Avdom Huseinovićem
http://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=24747

Premijera filma „Vanzemaljci iznad Sarajeva“: NIKAD VIŠE SUZA NA JEDNOM MJESTU
http://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=24984

“VANZEMALJCIMA IZNAD SARAJEVA” DODIJELJENA “ ZLATNA PLAKETA” OPĆINE VOGOŠĆA
http://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=25882

Festival prijateljstva - Premijera filma ''Vanzemaljci iznad Sarajeva''
http://www.sarajevo-x.com/clanak/080805061
armin00
Posts: 225
Joined: 29/06/2005 03:12

#2 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by armin00 »

hvala puno.

Mozel se ovo ikako skinut ili je samo za online gledanje? Vidim ima samo ipod format, a dobro bi bilo ovo imat u kolekciji.
User avatar
kiwi4u
Posts: 163
Joined: 11/03/2008 08:55

#3 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by kiwi4u »

ja mislim da samo ima za online gledat,
jedino na nekim torrent stranicama se mozda naleti na ovaj dokumetarac

HVALA ZA DOKUMETARAC

ili kako bi to nas narod reko

Image

Image
Sargan
Posts: 330
Joined: 10/07/2008 21:06

#4 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by Sargan »

Ovaj film je fantastican. Na zalost veliki broj naroda je vec sve ovo zaboravio a nasi izdajnicki politicari su prihvatili sve teze koje im je KOS poslao.

Zalosno je da ni 15 nakon rata mi nemamo film o odbrani Sarajeva a imamo 234 tv-kanala koji prikazuju fukse koje su tokom rata pjevale cetnicima.
kEN0
Posts: 881
Joined: 01/07/2006 15:27
Location: Sarajevo

#5 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by kEN0 »

Sargan wrote:Ovaj film je fantastican. Na zalost veliki broj naroda je vec sve ovo zaboravio a nasi izdajnicki politicari su prihvatili sve teze koje im je KOS poslao.

Zalosno je da ni 15 nakon rata mi nemamo film o odbrani Sarajeva a imamo 234 tv-kanala koji prikazuju fukse koje su tokom rata pjevale cetnicima.
svaka cast
User avatar
jaza_HZSA
Posts: 169
Joined: 04/06/2008 21:00
Location: s Muzaferom u kadi...

#6 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by jaza_HZSA »

Ovaj film je strasan, predobar i neponovljiv. ja sam poslije gledanja plakao ko kakva djevojcica a 2 dana mi je trebalo da se smirim i prestanem trest....Boze dragi sta smo prezivjeli :( :( :( :( NE PONOVILO SE
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#7 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by Topla voda »

imal ko kakav komentar...na onoj temi "dobri vojnik svejk" niko nista ne prica o filmu....
jasminasab
Posts: 704
Joined: 10/05/2006 16:51
Location: Sarajevo

#8 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by jasminasab »

Zna li neko da li se ovaj DVD moze kupiti negdje? Za ovakvo nesto vrijedi dati pare. Nadam se da ce jednom neko od prezivjelih snimiti nesto slicno o odbrani Dobrinje.
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#9 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by karanana »

jasminasab wrote:Zna li neko da li se ovaj DVD moze kupiti negdje? Za ovakvo nesto vrijedi dati pare. Nadam se da ce jednom neko od prezivjelih snimiti nesto slicno o odbrani Dobrinje.

vidjo sam dvd kod ulicnih prodavaca. specificno, vidio sam ga na jednom od stolova na vrelu bosne ali sam siguran da ih ima i na drugim mjestima u gradu.
ja ga imam ali ga jos nisam pogledo, nekako osjecam da se moram psihicki pripremiti i da moram ocisititi raspored 2-3 dana nakon gledanja.

sargan, slazem se sa komentarom za film. sramota je to i za sarajevo i za srebrenicu. a manje vise scenariji i knjige za oba filma postoje. evo nek za sarajevo uzmu knjigu "dnevnik bosanskog vojnika" naseg kolege forumasha pospanka also known as bore-oko-ociju.
za scenario za srebrenicu nek uzmu fenomenalnu knjigu "roman o srebrenici" isnama taljica. uh najezih se samo kad pomislim na ovu knjigu.
User avatar
Air Ramiz
Posts: 1235
Joined: 16/03/2008 12:46
Location: Glavni grad

#10 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by Air Ramiz »

Trebalo bi sam jos nekako zalijepit titlove na Engleskom, pa film slat po festivalima.
jasminasab
Posts: 704
Joined: 10/05/2006 16:51
Location: Sarajevo

#11 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by jasminasab »

karanana wrote:specificno, vidio sam ga na jednom od stolova na vrelu bosne ali sam siguran da ih ima i na drugim mjestima u gradu.
ja ga imam ali ga jos nisam pogledo, nekako osjecam da se moram psihicki pripremiti i da moram ocisititi raspored 2-3 dana nakon gledanja.
Hvala mucho, potrazit cu tamo. I ja se moram psihicki pripremiti, ali sad ce Ramazan, koji je meni dobar mjesec za takve stvari.
User avatar
Big Boy
Posts: 1153
Joined: 16/02/2008 03:49
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

#12 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by Big Boy »

Pogledao sam dokumentarac OnLine i samo mogu reci da je surovo stvaran. Kad samo covjek pomisli koja je tu sila bila oko Sarajeva i kako je sve to na kraju zavrsilo dobro je ista ostalo citavo.

Svaka cast ljudima koji su sastavili sve to. Zna li neko koliko kosta original DVD i gdje se moze kupiti ?

:bih:
jasminasab
Posts: 704
Joined: 10/05/2006 16:51
Location: Sarajevo

#13 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by jasminasab »

Big Boy wrote:Zna li neko koliko kosta original DVD i gdje se moze kupiti ?

:bih:
Procitaj prethodni post okano. :D
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#14 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by karanana »

jasminasab wrote:
Big Boy wrote:Zna li neko koliko kosta original DVD i gdje se moze kupiti ?

:bih:
Procitaj prethodni post okano. :D
dobro, ono bas i nije original sto sam ja rekao. ne znam gdje ima originala kupiti ali ovi pirati su 3-4 marke ja mislim. ja znam da su ovi dvd-jevi djeljeni i dzaba prije par mjeseci po opstinama.
jasminasab
Posts: 704
Joined: 10/05/2006 16:51
Location: Sarajevo

#15 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by jasminasab »

karanana wrote:
jasminasab wrote:
Big Boy wrote:Zna li neko koliko kosta original DVD i gdje se moze kupiti ?

:bih:
Procitaj prethodni post okano. :D
dobro, ono bas i nije original sto sam ja rekao. ne znam gdje ima originala kupiti ali ovi pirati su 3-4 marke ja mislim. ja znam da su ovi dvd-jevi djeljeni i dzaba prije par mjeseci po opstinama.
Cuj nije original. Haj dobro da nisam otisla po cevape na Vrelo onda. Nista, poslat cu ja mail (samo dok nadjem kome) da se raspitam.
uhljupce
Posts: 240
Joined: 16/05/2007 02:02

#16 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by uhljupce »

Moj najbolji prijatelj radio je na filmu ... film se zvanicno ne moze nigdje kupiti ... Ono dvd-jeva sto je stampano,podjeljeno je ... Cak ljudi u produkciji nemaju vise kopija ...
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#17 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by karanana »

uhljupce wrote:Moj najbolji prijatelj radio je na filmu ... film se zvanicno ne moze nigdje kupiti ... Ono dvd-jeva sto je stampano,podjeljeno je ... Cak ljudi u produkciji nemaju vise kopija ...
..ali zato imaju ovi na pijaci. u ovakvim slucajevima mi nije zao kupiti na pijaci jer film nije napravljen da bi neko na njemu zaradio nego da bi pokazao sliku desavanja da ne bude zaboravljena.

jasmina, zar si i pomislila da ovi na vrelu bosne prodaju originale.
User avatar
jasko_ba
Posts: 7796
Joined: 13/11/2006 17:47

#18 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by jasko_ba »

svaka čast za film :bih:
jasminasab
Posts: 704
Joined: 10/05/2006 16:51
Location: Sarajevo

#19 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by jasminasab »

karanana wrote:
uhljupce wrote:Moj najbolji prijatelj radio je na filmu ... film se zvanicno ne moze nigdje kupiti ... Ono dvd-jeva sto je stampano,podjeljeno je ... Cak ljudi u produkciji nemaju vise kopija ...
..ali zato imaju ovi na pijaci. u ovakvim slucajevima mi nije zao kupiti na pijaci jer film nije napravljen da bi neko na njemu zaradio nego da bi pokazao sliku desavanja da ne bude zaboravljena.

jasmina, zar si i pomislila da ovi na vrelu bosne prodaju originale.
Pa ponadah se, ja sam ponekad naivni idealista. :D

Mogu i ja s neta skinut, a ne da neki pijacar zaradjuje na meni. Ja bih za original dala lovu, trebali su brate dragi to napraviti profesionalno. Zamisli npr. koliko love bi dijaspora dala, a sigurno i raja ovdje. Ne mora novac ici u necije dzepove, mogao se pametno iskoristiti, npr. da se pomogne RVI-ovima i porodicama sehida, da se ulozi u neki novi film ili nesto slicno. Steta da se nesto ovakvo ne promovise i ne iskoristi za takve stvari, po meni. Ali to nije tema, zato - da ne zachatavam -> .
User avatar
Arminovski
Posts: 1203
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#20 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by Arminovski »

Zna li se ko je momak sto gine na 27:15 u drugom dijelu? Ne rekose nista o njemu.
User avatar
fosil
Posts: 2478
Joined: 14/12/2006 03:46
Location: dje me naka nostalgija vuce...

#21 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by fosil »

Ima li neko da ovo nabaci za skinuti?
User avatar
Baltazar_khan
Posts: 7935
Joined: 25/08/2008 01:46
Location: Moj grad, moj klub

#23 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by Baltazar_khan »

Svaka im čast što su uradili ovaj dokumentarac, još kad bi ga neka od naših televizija pokazala... Možda federalna televizija...
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#24 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by chuchumbamayumbe »

Vidio sam ga na trafici na Alipasinom, veze nemam je'l original ili nije ali cu ga kupiti.
Osim ako neko ne zna gdje ima da se kupi original!?
armin00
Posts: 225
Joined: 29/06/2005 03:12

#25 Re: Dokumentarni film: Vanzemaljci iznad Sarajeva

Post by armin00 »

stari_sarajevski_gospodin wrote:mozete skinut torrent na http://www.najnovije.net
nema tamo, pretrazio sam i ovako "rucno" stranicu po stranicu, i preko trazilice gore.. gdje se tacno nalazi, mozes li postavit direktan link il rec kojeg je datuma postavljen torrent?

hvala
Post Reply