dokumentarni film

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
mag
Posts: 666
Joined: 30/08/2003 00:00

#1 dokumentarni film

Post by mag »

ovu temu otvaram za komi-a.
Juce sam se te sjetila dok sam gledala neke nove dokumentarce o ljudskim pravima. Znam da si jednom pisao da te Columbine sokirao
i ja sam ti preporucila da se malo vise zanimas o ovu temu (dokumentarnog filma).
Na jednu stranu saznas sta se sve u svijetu dogadja i imas mogucnost 'shvatiti' problem u drugacijem svjetlu.
Kako si vec negdje spomenuo, volis gledati horore- sta je za tebe horor?
mag
Posts: 666
Joined: 30/08/2003 00:00

#2

Post by mag »

posto osoba sa kojom sam htjela voditi diskusiju na ovu temu ne odgovara (ne cudim se), probala bih da vama koji se zanimaju o dokumentarce na tema ljudska prava nesto priblizim ili spomenem sta je dobro ako do necega dodzete.
Glavni problem je nabaviti ove filmove- zapravo nemate sanse ako ne raditi negdje pri nekom festivalu ili slucajno na nekoj extra televiziji nesto ne puste.
Jeste da ja ne volim pisati o vaznim temama po forumu, ali ako bi nekoga nesto konkretno zanimalo, probacu da odgovoriti.
uf..da ne dodje do nesporazuma- ne radim za nikakvu organizaciju, samo sam 'pasivan' clan AI i obilazim festivale na tema ljudska prava o kaja se zanimam
Steta je sto u Bosni ne organizuju neki festival na ovu temu. Mogli biste doci do zanimljivih informaija i detalja
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#3

Post by MRAVOJED »

Hej Mag, ja sam kao srednjoškolac radio dokumentarce, a zbog jednog od njih sam bio pozvan i na Video Olimpiade u Skandinaviju. Natjecao sam se u kategoriji SOCIAL IMPACT. A isti film je bio prikazan i na HUMAN RIGHTS WATCH FESTIVAL, tako da sam bio i na MTVu :D . Bilo je još festivala. Film se zove KOLAPS.
Možeš sa mnom pričati o tome, mada ja slabo baratam imenima i teorijom.
User avatar
Saian
Posts: 15353
Joined: 08/04/2004 21:50

#4

Post by Saian »

na 3sat-u (podrazumijeva znanje njemackog) idu jako dobri dokumentarci, neki dan sam gledao dokumentarac Olivera Stonea o palestinsko -izraelskom sukobu jako dobar, pa je bio i "The Big One" od Michaela Moora, gledao sam i onaj omnibus "09.11." jako dobro, pogotovo onaj od onog Engleza(Ken Loach ja mislim) koji prikazuje pismo Cileanca americkoj naciji (vezano za Kisingera, CIA-u, sedamdesetih godina)

"An array of perspectives are offered in the two-hour and fifteen minute project, from Nair's exploration of the true story of a hero scapegoated as a terrorist, to Ken Loach's look at the Chilean September 11th tragedy in the 1970s. Samira Makhmalbaf takes us into a classroom where a teacher tries to explain the tragedy half-a-world away and Idrissa Ouedraogo shows us a group of boys hoping to capture Bin Laden so that they can cash in on the $25 million reward and save a child's mom's life."




jako dobar, dakle ko hoce izvanredne dokumentarce a razumije njemacki "3sat" ili "arte" su tv-stanice koje treba gledati [/quote]
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#5

Post by MRAVOJED »

http://www.mediarights.org/search/fil_d ... l_id=00548

Gle iznenađenja, ja mislio to bilo prije interneta kad ono stranica.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#6

Post by sojka »

Ups nisi ...
:-) dakle Árte
User avatar
Truba
Posts: 81803
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7

Post by Truba »

jednom sam gledao dokumentarac
o izraelskim tenkovima - buldožerima koji ruše palestinske kuće
a iz tenkova se čuje arapska glazba

(izraelci unajmili arapske beduine za rušenje kuća)

tada sam rekao išta više neću gledati što ima veze sa AKTUALNOM politikom a tu spadaju i filmovi o ljudskim pravima

:( :( :( :(

iznerviram se lagano
mag
Posts: 666
Joined: 30/08/2003 00:00

#8

Post by mag »

@mrav:
uff...iznenadio si me!Kako si do toga dosao?
mag
Posts: 666
Joined: 30/08/2003 00:00

#9

Post by mag »

@Sain:
ima dosta dobrih dokumentarnih filmova o jludskim pravima. Ja osobno ne pratim ko je snima- zato mi se svidja ovaj zanr- jer nije vazan reziser ili kamera, vazo je to sta je snimljeno. I cijenim objektivitu ljudi, iako je to nekad tesko, koji ti daju sliku sta se desava a na gledaocu je da razmislja o tome da svijet nije crno-bijel
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#10

Post by MRAVOJED »

mag wrote:@mrav:
uff...iznenadio si me!Kako si do toga dosao?
Ma duga priča....da skratim, u to vrijeme su se svi (stranci) htjeli družiti s malim bosancima izbjeglicama i eto.
mag
Posts: 666
Joined: 30/08/2003 00:00

#11

Post by mag »

klasika...da nam pokazu ako su fini i duhoviti, ali ipak bi me zanimalo, mozda jednom ako se nekad sretnemo
en_jackal
Posts: 69
Joined: 02/12/2002 00:00

#12

Post by en_jackal »

osobno ne pratim ko je snima- zato mi se svidja ovaj zanr- jer nije vazan reziser ili kamera, vazo je to sta je snimljeno. I cijenim objektivitu ljudi, iako je to nekad tesko, koji ti daju sliku sta se desava

mislim da nisi u pravu sto se tice vaznosti rezisera, kamere i objektivnosti u dokumentarnim filmovima. naime mnogim ljudima nije poznato da je cak flaherty u nanook of the north dosta stvari "izrezirao" i prikazao krivo, netacno. vecina scena u filmu je snimljena u kolaboraciji flahertyja i eskima iz "nanooka" tj. flaherty im je govorio sta da rade, kako da se ponasaju, kako da se krecu itd. znaci nije samo "dokumentovao" njihov nacin zivota.
osim toga u flahertyovom filmu nanook ima samo jednu zenu dok ih u stvarnom zivotu ima vise itd...

.......nemam vise vremena da pisem.... ali bi se moglo puno raspravljati o razlicitosti u formi dokumentarnog i igranog filma....
takodje se mora spomenuti sarajevska skola dokumentarnog filma....
mag
Posts: 666
Joined: 30/08/2003 00:00

#13

Post by mag »

nisam mislila da nisu vazni, nego da za dokumentarni film je vaznija tema, ljudi kojih se tice,da mozemo malo bolje razmisljati u cemu je stvar a da ti reziser ne diktira svoje subjektivno misljenje- to je bar za mene dobar dokument- kada ti daju izbor i nikoga ne sude, jer se samo trude predstaviti problematiku
dinash
Posts: 2002
Joined: 03/10/2002 00:00
Location: ljubljana
Contact:

#14

Post by dinash »

ovo je jedan od najboljih "dokumentaraca" (eng: mockumentary) EVER:

Image

This Is Spinal Tap
mag
Posts: 666
Joined: 30/08/2003 00:00

#15

Post by mag »

hm...ovaj nisam vidila :-?
ali vidila sam par zanimljivih na istu temu- fiktivnih dokumentaraca o nekim grupa- mogu reci da mi se pravo svidilo- u nekim slabim momentima sam vjerovala da grupe fakat postoje :lol:
dinash
Posts: 2002
Joined: 03/10/2002 00:00
Location: ljubljana
Contact:

#16

Post by dinash »

mag wrote:hm...ovaj nisam vidila :-?
ali vidila sam par zanimljivih na istu temu- fiktivnih dokumentaraca o nekim grupa- mogu reci da mi se pravo svidilo- u nekim slabim momentima sam vjerovala da grupe fakat postoje :lol:

a nedavno sam gledao jedan dobar ... jednostava ... likovi su otisli u rodno mjesto Andy Warhola ... za umrjet od smjeha.
mag
Posts: 666
Joined: 30/08/2003 00:00

#17

Post by mag »

wow...kako se zvao?
Kada smo vec kod Warhola- da li slucajno znas onaj njegov legendarni film kada je nekih 4 sata snimao nebo nad Empirom :D
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#18

Post by sojka »

wow..dosadno :-)

zjev, zjev
mag
Posts: 666
Joined: 30/08/2003 00:00

#19

Post by mag »

hahaha...fazon je u tome da sam sve to cula, ali ne znam da li uopste postoji :D
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#20

Post by sojka »

Ti si meni kraljica :-) :lol: :lol: :lol:
mag
Posts: 666
Joined: 30/08/2003 00:00

#21

Post by mag »

hahahaha...ma kontala da co'ek mozda zna :D
Post Reply