doktorski studij

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
addy_sa
Posts: 759
Joined: 06/09/2002 00:00

#1 doktorski studij

Post by addy_sa »

pozdrav svima!
Volio bih da se jave raja koja su završila doktorski studij u BiH, trenutno su na njemu ili namjeravaju upisati da malo popričamo o tome kako je organizovan studij na pojedinim fakultetima, koliko ukupno košta, oni koji su završili kakve su imali koristi od toga.. ovi što hoće da upišu - gdje bi voljeli da upišu (gdje smatrate da je nabolje i zašto..a gdje ne ići i zašto) i da li znaju kad će biti konkursi i tako to.. iskustva, generalno.. ili neko ko je završio u inostranstvu da podijeli s nama mišljenja i iskustva zašto da ne..

lično, volio bih da nastavim dalje ali malo me brine cijena studija.. i nedoumica da li baš odmah nakon magistarskog da idem dalje.. kad sam tek i ovo završio i taman "skinuo" tu finansijsku obavezu s vrata :) i, naravno, gdje upisati.. privatni fakulteti su takođe počeli sa ovim studijskim programom po bolonji i angažovali eminentne stručnjake iz zemlje i regiona.. a "državni" fakulteti opet imaju tradiciju i veliko iskustvo u organizovanju istih...

uglavnom, radujem se unaprijed komentarima i diskusijama, ovdje ili na pp..
svaka informacija i savjet su dobrodošli
Semiramida
Posts: 311
Joined: 15/09/2005 14:03
Location: Sarajevo

#2 Re: doktorski studij

Post by Semiramida »

Prvo ide razbijanje iluzija: u BiH i u Hrvatskoj doktoranti imaju samo formalno mentora. Dakle, od formalnog mentora ne možeš očekivati ni definisanje teme, ni neku značajniju pomoć oko prijave i izrade doktorskog rada.

Dakle, jaaaako ćeš teško naći nekog s kim zaista možeš raditi na svom doktoratu. S druge strane, mentor će od tebe uvijek očekivati da ga potpišeš na svojim naučnim radovima čije objavljivanje u indeksiranim stručnim časopisima, odnosno u relevantnim bazama i na konferencijama je obavezno za doktorante. Zavisno od fakulteta, tražit će ti minimalno dva objavljena rada u visoko rangiranim stručnim časopisima + dva objavljena rada na priznatim i indeksiranim konferencijama. Dakle, nema doktorata bez toga.

Što se plaćanja tiče, imaš tu cijeli rang cijena, opet zavisno od fakulteta / grada / države. Kod nas se cijene kreću, koliko sam upoznata, od 12.000 do 16.000 KM, u Hrvatskoj je to nešto jeftinije, a mislim da je i u Sloveniji. Do sada sam najviše pozitivnih komentara vezano za doktorski studij, čula za slovenačke fakultete. E sad, ja ne znam šta ti konkretno želiš doktorirati, tj. koju oblast, pa ti ništa preciznije od ovog ne mogu ni reći.

I još jedna stvar, kod nas imaš mogućnost još samo iduću školsku godinu upisati doktorski studij po ante-bologna sistemu, a nakon toga nastupa bolonjski omraženi obrazovni proces za doktorante (ako ti je fakultet uopšte u tom sistemu). Dakle, u tom slučaju ćeš biti OBAVEZAN biti na fakultetu 3 godine min određeni broj sati dnevno ili sedmično, što je crnjak ako imaš svoj posao, radno mjesto itd.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#3 Re: doktorski studij

Post by nellington »

Kako će izgledati doktorski studij po bolonjskom sistemu? Primjer: pravila III ciklusa studija (PhD) na ETF Sarajevo.
Semiramida
Posts: 311
Joined: 15/09/2005 14:03
Location: Sarajevo

#4 Re: doktorski studij

Post by Semiramida »

nellington wrote:Kako će izgledati doktorski studij po bolonjskom sistemu? Primjer: pravila III ciklusa studija (PhD) na ETF Sarajevo.
Po ovim pravilima, čini se da svi oni koji su završili magistarski studij po ante-bologna principu, diplomu istog mogu okačiti mačku o rep. Jer, ovdje se samo spominju magistri elektrotehnike (MoE), a to su ovi sad završeni 5-godišnji magistri. I šta ćemo sa magistrima nauke (MSc.EE.) koji su završili 9 + 4 semestra (6,5 godina)?
MoE i MSc.EE. ne može nikad biti jednako. E tako isto i sa ostalim fakultetima.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#5 Re: doktorski studij

Post by nellington »

Dok smisle šta ustvari žele... Eto, skontali su da će dipl. ingovima davati MoEE nakon odslušanog jednog semestra i napisanog rada - šta će sa starim magistrima - hoće li ih puštati 'klasično' u PhD program - valjda oni znaju :?
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#6 Re: doktorski studij

Post by iceman ze »

Ja cu samo vani nastojati da upisem, za sada se raspitujem kao i ti, najveci problem je finansiranje, mada sam imao ponudu za jednu stipendiju, ali podrazumjevalo je da napustim posao i nije mi bas bilo prakticno na taj nacin se upisati. Meni je najprimamljivija Slovenija, vec sam bio gore na jednoj konferenciji, gdje sam upoznao njihove profesore u bransi koju ja studiram.
Forsaken
Posts: 825
Joined: 11/02/2005 10:51

#7 Re: doktorski studij

Post by Forsaken »

jebo mater po ovome magistar po starom nea pravo na upis vec moram ekvivalentirat .... strasno. imal ko da ovo regulira il ovo fax mlati pare po slobodnom nahodjenju?
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#8 Re: doktorski studij

Post by sodom »

misliš nostrificirati? :D , ekviviva!~ odakle je izvuče majke ti?

Probaj sa stipendijama u stranoj zemlji.. u bih se ni magistratura ne isplati (osim ako ne studiraš zbog diplome).
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#9 Re: doktorski studij

Post by nellington »

sodom wrote:misliš nostrificirati? :D , ekviviva!~ odakle je izvuče majke ti?

Probaj sa stipendijama u stranoj zemlji.. u bih se ni magistratura ne isplati (osim ako ne studiraš zbog diplome).
Mislim da je baš mislio na ekvivalentiranje - nostrifikacija je proces koji se provodi za strane diplome - a ovo ekvivalentiranje bi se odnosilo na predbolonjske diplome pri uklapanju u bolonjski sistem.
Forsaken
Posts: 825
Joined: 11/02/2005 10:51

#10 Re: doktorski studij

Post by Forsaken »

nellington wrote:
sodom wrote:misliš nostrificirati? :D , ekviviva!~ odakle je izvuče majke ti?

Probaj sa stipendijama u stranoj zemlji.. u bih se ni magistratura ne isplati (osim ako ne studiraš zbog diplome).
Mislim da je baš mislio na ekvivalentiranje - nostrifikacija je proces koji se provodi za strane diplome - a ovo ekvivalentiranje bi se odnosilo na predbolonjske diplome pri uklapanju u bolonjski sistem.
Da. Tako je. Buduci da trenutno zavrsavam stari magistarki prema kojem bi trebao postati - nista .... (tacnije magistar.el. nauka koji se vise nigdje ne spominje)

EDIT: Do mene, tacka 10. kaze da magistri stari se mogu direktno upisat u 2. godinu phD studija. :dance:
addy_sa
Posts: 759
Joined: 06/09/2002 00:00

#11 Re: doktorski studij

Post by addy_sa »

da li neko zna kad će izaći konkurs za III ciklus na FPN i Pravu?
Okvirno koliko bi to koštalo?

Takođe, da li neko zna ako se isti upiše u Zagrebu ili Beogradu, kako riješiti problem prisustva na obaveznom dijelu predavanja, zbog udaljenosti i tako to ...
dunjajesenja
Posts: 7
Joined: 08/10/2010 12:02

#12 Re: doktorski studij

Post by dunjajesenja »

Ja sam magistrirala u Engleskoj, mnogo platila iz svojeg dzepa,tacna da budem samo skolarinu 20.000KM za tri godine studija, i ukupno zaradila 180 Kredita postdiplomskog studija. Rintala da zaradim lovu, i štedila i sama si to platila.OK htjela sam to uvijek, primili me, jedina Bosanka na tom faksu do sad!

Po principu, trazili ste gledajte! Imam to sto sam zeljela, no da bi sada, od 2008e, kad sam zavrsila, ostala s diplomom koju mi ne zele priznati jer zaboga toga nema kod nas! Nemaju je s cim usporediti! A postoji predmet na fakultetima i u Ministarstvima, no na tim pozicijama sjede ljudi koji su tamo dosli stranackim putem. Nauka se tu ne pika!

Rado bi radila doktorat, u tom istom polju, ali nisam nicija mala i nece me niko. Kazem, bar mi tu diplomu nitko nece nit moze otet, skuplja prasinu, a meni, kako peva Djole, preostaje da se udam i budem domacica zaboravim na sve sto sam pokusavala do sad! Toliko o tome mome trudu i zalaganju za bolje sutra!
addy_sa
Posts: 759
Joined: 06/09/2002 00:00

#13 Re: doktorski studij

Post by addy_sa »

da malo osvježimo temu :D

da li neko zna kad će biti raspisan konkurs za III ciklus na Univerzitetu u Sarajevu (pravo, političke) i koliko bi okvirno mogao koštati komplet studij + izrada i odbrana rada?

Za ove što su završili vani, jedno pitanje, koliko doktorski studij zahtjeva "prisutnost" na tom fakultetu na kojem se studij pohađa? Npr. upisan studij u Zagrebu da li se mora biti prisutan svaki vikend, mjesec..nikad ? Online ?

Kakva su iskustva sa inostranstvom u smislu odvijanja nastave na stranom jeziku?

I , realno, koliko se u ovakvom društvu uopšte ikakav doktorat isplati?

Zaista bih cijenio vaša mišljenja..
pozz
norah
Posts: 127
Joined: 20/01/2008 14:53
Location: sarajevo

#14 Re: doktorski studij

Post by norah »

Mani se toga, hvataj se kakvog posla. To ne pije vodu kod nas. Samo uzimanje para.
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#15 Re: doktorski studij

Post by gaius »

što se tiče prava - ja ne znam da li uopšte ima studenata sa završenim II ciklusom.. vjerujem da će to svakako čekati narednu godinu..

ja hvatam zadnji voz za doktorat po starom sistemu.. krajnji rok za prijavu je kraj ove školske godine..
User avatar
bjelic
Posts: 181
Joined: 09/10/2009 15:07

#16 Re: doktorski studij

Post by bjelic »

gaius wrote:što se tiče prava - ja ne znam da li uopšte ima studenata sa završenim II ciklusom.. vjerujem da će to svakako čekati narednu godinu..

ja hvatam zadnji voz za doktorat po starom sistemu.. krajnji rok za prijavu je kraj ove školske godine..
gaius je u pravu. prva generacija II ciklusa je 2009/2010. obzirom da su im kasnili ispiti, isti se tek sada realiziraju.
ne znam da li je optimistično čak i sljedeće godine očekivati konkurs za III ciklus
addy_sa
Posts: 759
Joined: 06/09/2002 00:00

#17 Re: doktorski studij

Post by addy_sa »

Mali update:

-Doktorski studij na Ekonomiji ( u Sa) 21 000 KM :-)
-Doktorski studij na Univerzitetu "Vitez" (Apeiron) 15 000 KM :-)

što se mene tiče, ništa od doktorskog :D
User avatar
MASTER_NO1
Posts: 142
Joined: 31/08/2004 23:42
Location: kosmos i okolina
Contact:

#18 Re: doktorski studij

Post by MASTER_NO1 »

[quote="addy_sa"]da malo osvježimo temu :D

da li neko zna kad će biti raspisan konkurs za III ciklus na Univerzitetu u Sarajevu (pravo, političke) i koliko bi okvirno mogao koštati komplet studij + izrada i odbrana rada?[/quote]

Za ove što su završili vani, jedno pitanje, koliko doktorski studij zahtjeva "prisutnost" na tom fakultetu na kojem se studij pohađa? Npr. upisan studij u Zagrebu da li se mora biti prisutan svaki vikend, mjesec..nikad ? Online ?

Kakva su iskustva sa inostranstvom u smislu odvijanja nastave na stranom jeziku?

I , realno, koliko se u ovakvom društvu uopšte ikakav doktorat isplati?

Zaista bih cijenio vaša mišljenja..
pozz[/quote]



Što se tiče Političkih nauka još uvjek nije raspisivan konkurs za doktore bolonjskog principa školovanja.
Međutim, obzirom da sam na tom fakultetu stekao titulu Master, malo sam se raspitao i rekli su mi da bi možda mogao ove godine biti raspisan konkurs,u što ni oni nisu sigurni ali ako ne bude ove bice sledeće godinne tj 2013, ono što je sigurno da će koštati 19 hiljada km ( po 6 za svaku godinu; 3 god studija + troskovi prijave doktorata, poznajući njihove principe i navike ne treba se čuditi ukoliko vam troškovi pređu cifru 20 hiljada km)). Poznavajuci fakultet i mogućnosti koje se daju općenito u državi za sve diplomce, magistrante i sl. sa ovog ali i ostalih fakulteta iz BiH, izražavam sumnju u isplativost istog. osim u slučaju da se nađe neka org. koja bi finansirala taj projekat. :run:

http://www.tvsa.ba/ba/vijesti/vlada_ks_ ... pn_6000_km
eroslav
Posts: 226
Joined: 15/07/2013 18:34
Location: delta quadrant

#19 Re: doktorski studij

Post by eroslav »

Aj da malo podignemo temu iz pepela, jel se šta dešavalo u zadnjih par godina, ikakvih noviteta, osvježenih razmišljanja,,,primjedbe, sugestije, išta?

:)
MHAB
Posts: 449
Joined: 14/11/2010 11:05

#20 Re: doktorski studij

Post by MHAB »

Evo par komentara od nekog ko bi trebao, ako Bog da, u narednih mjesec ili dva doktoritati na UNSA. Ovo je iskustvo napisano iz ugla nekoga ko nije zaposlen na fakultetu (univerzitetu) nego sam plaća svoj doktorat. Moj doktorski studij je treći ciklus po Bolonji. Po nekim tačkama:

- Ako nećeš raditi na nekom fakultetu, onda ti doktorat u BiH donosi premalo koristi za uloženo vrijeme i novac. Jednostavno u ovom trenutku u ovoj zemlji se to ne isplati. Ispada da doktoriraš za svoj ćeif. Ono da ti na vizit karti stoji da si doktor nauka. Niti ćeš zbog toga lakše dobiti bolje plaćen posao, niti ćeš biti puno više cijenjen u trenutnoj firmi ili okruženju u kome živiš. Čak te ljudi često i pitaju šta će ti doktorat uopšte ako ne radiš na fakultetu. Jedino u državnim firmama i državnoj službi možeš tražiti da ti povećaju platu zbog stručne spreme što i nije neka velika lova, ako ti to i prihvate. U većini slučajeva te mogu odbiti ako tvoje radno mjesto ne zahtjeva takvu kvalifikaciju. Jednostavno si prekvalifikovan.

- UNSA je dosta skupa, jer ti osim 20.000 KM koliko košta sam doktorski studij (treći ciklus po Bolonji) treba određen iznos da platiš "skrivene troškove" koje na početku ne znaš, a koji se u toku studija pojave. Da ne bude zabune ovo nisu troškovi koje ti fakultet ili UNSA nameće pa ispada da su te prevarili. Ovo su troškovi koje ti nameće okruženje u kome doktoriraš zbog različitih limita sa kojima se u BiH svakodnevno živi. Naprosto potrebna infrastruktura za naučna istraživanja nije ni približno na neophodno potrebnom nivou. Ovi troškovi zavise od oblasti iz koje doktoriraš i striktno su vezani za samo istraživanje. Jednostavno ili ne možeš fizički provesti istraživanje zbog različitih prepreka sa kojima se susrećeš kao doktorski kandidat, pa moraš angažovati neku specijaliziranu agenciju da na primjer distribuira tvoj upitnik potencijalnim učesnicima u istraživanju te da prikupi odgovore jer na fakultetima ili na univerzitetu nema takve infrastrukture koja bi ti pomogla da to uradiš sam. Ako takvo nešto na UNSA i postoji ja to nisam nikad vidio niti sam za to ikad čuo od mog mentora, ostalih profesora, mojih kolega sa sudija ili bilo koga drugog. Sa druge strane na nekim fakultetima nema potrebnih materijala (medicina i srodne nauke) bez kojih je nemoguće provesti istraživanje. Na ostalim fakultetima postoji nešto treće što te onemogućava da provedeš istraživanje pa moraš dodatno platiti neku eksternu specijaliziranu organizaciju da to uradi za tebe kako bi ti mogao završiti cijelokupno istraživanje. Ovi troškovi se kreću od minimalno 30 % pa do 100% cijene školarine od 20.000 KM, što realan trošak doktorskog studija na UNSA poskupljuje minimalno na iznos od 25-26 hiljada KM pa na više, tako da nekada bez nekakve donacije ili druge finansijske pomoći sa strane doktorski kandidati jednostavno ne mogu sami isfinasirati svoje istraživanje pa moraju odustajati od te teme i birati ono što mogu istraživati odnosno platiti.

- Relevantnost teme doktorata je direktno povezana sa mogućnostima provođenja istraživanja. To znači da vrlo često doktorski kandidati u BiH ne mogu istraživati pojave koje su u tom trenutku svjetski relevantne i kao takve su interesantne i drugim istraživačima iz drugih zemalja svijeta, nego se bave temama koje su nekada (pogotovo kod društvenih nauka) izabrane zbog toga što se može provesti istraživanje vezano za tu temu. To najčešće nije tema koja je trenutno u žiži interesa svjetske istraživačke javnosti iz te oblasti, a vrlo često sama tema nije bila prvi izbor samog doktorskog kandidata. Takav pristup stvara kandidatima problem kod objavljivanja radova u indeksiranim časopisima, jer ozbiljniji indeksirani časopisi nisu zainteresirani za takve radove. Kako kandidat mora imati objavljene radove u indeksiranim časopisima iz uže oblasti doktorske teze ljudi se dovijaju na razne načine. Obzirom da su pritisnuti realnim ograničenjima gdje mogu objaviti potrebne radove, oni ih objavljuju u nekim indeksiranim časopisima koje izdaje na primjer Univerzitet u Novom Pazaru ili Univerzitet Braća Karić i slični univerziteti. Bez želje da na bilo koji način ove univerzitete degradiram, niti da omalovažavam objavljene radove u tim časopisima, siguran sam da većina ljudi koji se odluče da doktoriraju na fakultetima "normalnih" univerziteta poput UNSA ne biraju kao prvu opciju objavljivanje radova u nekim indeksiranim časopisima pojedninih univerziteta koji u najmanju ruku imaju lošiju reputaciju od samog UNSA. Kad se sve ovo sagleda u nekim opcijama je jeftinije i bolje doktoritati negdje u inostranstvu pogotovo ako možeš dobiti neku stipendiju.

- Sam proces doktorskog studija je toliko iskomplikovan da po meni traje predugo i kada sve radiš u nekom zadanom roku. Nakon što položiš sve ispite i dođeš do izbora teme doktorske disertacije, UNSA je "nagurala" toliko administracije da ti samo administrativne procedure produžavaju minimalno 9 mjeseci trajanje studija, a često i više. Različita vijeća fakulteta i univerziteta na koja ide prvo tema rada koja se potvrđuje, pa izbor komisije kandidata, pa radna odbrana prezentacije doktroske disertacije, pa potvrde senata univerziteta uzmu toliko vremena i energije da se dobro načekaš dok dođe do javne odbrane. Moje kolege koje su odbranile doktorsku tezu u šali kažu da su do javne odbrane pozaboravljale pola onog što su napisale u svojim radovima pa su pred javnu odbranu morale da ponavljaju šta su to napisale. Iako se radi o šali po meni ovo nije daleko od istine.

- Dužina trajanja studija nije zanemarljiva za ljude koje eventualno čeka neki posao na fakultetu ili negdje drugo ili se žele prijaviti na neki konkurs na UNSA ili neki drugi univerzitet pa im treba taj papir da bi ispunili sve uslove za poziciju. Ja lično nisam ni na koji način bio uslovljen brzinom studiranja niti je u mom slučaju dužina studiranja odlučivala o eventualnom zaposlenju, ali sam vidio da su neke moje kolege koji su bile brže i vrijednije od mene imale problema sa ovim.

- Odnos prema doktorskom kandidatu i izbor mentora je posebno pitanje. Ja sam imao sreće kod izbora mentora da sam dobio za mentora osobu koja je zaista dobar profesor, a i u isto vrijeme i karakterana osoba koja mi je puno pomogla da prođem kroz proces pisanja doktorskog rada. U većini slučajeva mentori su apsolutno pasivni i nezainteresovani pa sami kandidati "bauljaju" kroz proces pisanja disertacije, jer im mentori najčešće ni na koji način ne pomažu niti vode kandidata kroz proces pisanja teze što je po meni osnovna uloga mentora. Mentor bi po meni trebao biti taj filter koji vodi računa o metodologiji pisanja rada i usmjeravati kandidata da metodologija kojom piše svoj rad bude u skladu sa propisanom i zahtjevanom metodologijom, a ne da kandidat bude prepušten sam sebi i vrlo često "zaluta" tokom procesa pisanja doktorske disertacije. Zbog toga se dešava da se kandidatima vraćaju prijave ili da se obaraju izvještaji komisije, jer nije poštovana propisana metodologija. Kandidat je iz nekog razloga pogriješio, a mentor to nije korigovao i onda dolazi do problema i vraćanja prijava ili već napisanih radova što stvara dodatnu glavobolju i frustraciju samom doktorskom kandidatu prije svega.

- Vrlo često se međusobna netrpeljivost između profesora sa fakulteta lomi preko leđa doktorskog kandidata. Da bi napakostili jedan drugom oni se maksimalno trude da ospore svaki korak kandidatu kome je druga strana u komisiji ili je mentor rada. Koriste svaku fazu koju kandidat mora proći u skladu sa postavljenim procedurama. Na žalost, iako bi se trebalo raditi o akademskim sredinama koje su isključivo okrenute obrazovanju studenata i naučno-istraživačkom radu kao svojoj osnovnom razlogu postojanja, na našim fakultetima je nivo intriga, mahalaštinje i podmetanja jednak svakom drugom dijelu našeg društva. Iako "neprijateljska" strana u većini slučajeva uopšte ne poznaje kandidata niti imaju nešto protiv njega lično, zbog svog sukoba ili netrpeljivosti sa njegovim mentorom ili nekim od članova komisije kandidatu zagorčavaju život i produžavaju vrijeme trajanja studija i direktno utiču na količinu energije koju je kandidat uložio, a da pri tome svojim zahtjevima ni na koji način ne doprinose poboljšanju kvaliteta doktorata koji je na kraju krajeva naučno-istraživački rad i kvalitet sadržaja samog rada bi morao biti najvažniji, a ne forma i procedura. Formu i proceduru treba poštovati, ali one nisu suština. One su alat koji pomaže da se dođe do cilja, a ne same sebi svrha.

Kada se sve sabere doktoriranje na UNSA je vrlo skup i mukotrpan proces koji bar u BiH nije prepoznat niti adekvatno nagrađen čak i kada se sve ovo radi da bi se zaposlio na fakultetu. Ko se odluči na ovo putovanje neka mu je sa srećom....
Last edited by MHAB on 02/10/2016 09:00, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#21 Re: doktorski studij

Post by Truba »

ne znam gdje napisati
ali kamen sa srca i psihe mi je pao kad sam definitivno napustio ideju magisterija i doktorata eventualno kasnije
keš u firmi je postojao samo je bilo potrebno naći neki studij... ja sam htio međureligijski dijalog a to nije odgovaralo u skladu s politikom firme gdje se protežirao fizički rad :D umjesto bogomoljaca trebali su knjiški moljci i tegljaci

također malo je beze s magisterijem i dotkoratom i dalje raditi isti posao
a taj doktorat ili magisterij ti nigdje ne može pomoći ista plata sve ostalo...

mnogo mi je lakše kad sam se batalio knjige akademnske...na taj način
volim knjigu ali ne volim akademsku zajednicu u bih...

druga stvar da se radi u firmi gdje ti je automatski plata veća ili bolja pozicija ili da imaš perspektivu negdje drugo... ali školovat se za usko polje koje nikog ne zanima a nisi šupljator baš i nije dobro...

elem da mi se riješiti još nekoliko kompleksa bio bih preporođen... mali preporod :D sam doživio napuštanjem ideje o postdiplomskom
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#22 Re: doktorski studij

Post by Last December »

100 Reasons NOT to Go to Graduate School
http://100rsns.blogspot.ba/
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#23 Re: doktorski studij

Post by Qoom »

Last December wrote:100 Reasons NOT to Go to Graduate School
http://100rsns.blogspot.ba/
Nema potrebe za klikom, sam naslov je debilan.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#24 Re: doktorski studij

Post by Last December »

Qoom wrote:
Last December wrote:100 Reasons NOT to Go to Graduate School
http://100rsns.blogspot.ba/
Nema potrebe za klikom, sam naslov je debilan.
You are still drinking your kool-aid young fella :)
Svako treba dobro da se raspita prije upisivanja doktorata, srećom danas imaš brdo iskustava onlajn.
Nije doktorat za svakoga, a danas baš svako upisuje doktorat iz razloga zadovoljenja ega i imanja te titule koja se finansijski rijetko isplati.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#25 Re: doktorski studij

Post by Last December »

Black swan wrote:ne znam gdje napisati
ali kamen sa srca i psihe mi je pao kad sam definitivno napustio ideju magisterija i doktorata eventualno kasnije
keš u firmi je postojao samo je bilo potrebno naći neki studij... ja sam htio međureligijski dijalog a to nije odgovaralo u skladu s politikom firme gdje se protežirao fizički rad :D umjesto bogomoljaca trebali su knjiški moljci i tegljaci

također malo je beze s magisterijem i dotkoratom i dalje raditi isti posao
a taj doktorat ili magisterij ti nigdje ne može pomoći ista plata sve ostalo...

mnogo mi je lakše kad sam se batalio knjige akademnske...na taj način
volim knjigu ali ne volim akademsku zajednicu u bih...

druga stvar da se radi u firmi gdje ti je automatski plata veća ili bolja pozicija ili da imaš perspektivu negdje drugo... ali školovat se za usko polje koje nikog ne zanima a nisi šupljator baš i nije dobro...

elem da mi se riješiti još nekoliko kompleksa bio bih preporođen... mali preporod :D sam doživio napuštanjem ideje o postdiplomskom
Međureligijski dijalog - two words combined that can't make sense :-D
Post Reply