Doktori u TK, strajk politika

User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#26 Re: Doktori u TK, strajk politika

Post by It_is_a_Leclerc »

hAZNADAR wrote:
babanovac wrote::twisted:
hAZNADAR wrote:Sve ce to zavrsiti u Njemackoj. Niko ne ostavlja dobar posao i dobru platu a da nema alternativu. Imaju dobru skolu i struku za ucjenjivanje i to je to.
Boze zdravlja ali narod koji ih podrzava u tim opcinama ce ih prokleti kada se razboli.
A nece proklinjati supke iz vlade TK, koji su doveli do ovoga? U jednom si u pravu: Imaju dobru skolu. Znas, ulozili su mnogo u nju. I previse, da bi dozvolili seoskim dzilkosima da upravljaju zdravstvom kako hoce i (ne)umiju. To je razlika izmedju dva sindikata.
Dvije stvari.

- Politicari na vlasti su iz naroda i istog morala, postenja,.... kao svi mi.

- Skidas ih samo izborima a ne revolucijama, pritiscima, prevratima, pucevima, anarhijom, kolapsom sistema,.....


Podrzavam sve proteste koji ne idu na stetu naroda. Blokirati saobracajnice, ne lijeciti bolesnu djecu,... je vise talacka kriza.
Al da ne grijesim dusu - vidjecemo kako ce se situacija razvijati. Hoce li vodjeni etikom svog zvanja lijeciti ljude - ili odbijati.
Tokom trajanja štrajka zadovoljen je zakonom propisani minimum rada, te se niti jedan hitni ili težak slučaj nije vratio. Ljekare na to obavezuje zakon, zakletva i deontološki principi rada. Za to se ne sekirajte.

Bolje nam se svima zabrinuti zašto je danas specijalist sa 24 godine radnog staža morao potpisati otkaz da bi ga neko čuo i upitao - "A šta to vama treba?"
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#27 Re: Doktori u TK, strajk politika

Post by julisiz es grant »

hAZNADAR wrote:
- Politicari na vlasti su iz naroda i istog morala, postenja,.... kao svi mi.

- Skidas ih samo izborima a ne revolucijama, pritiscima, prevratima, pucevima, anarhijom, kolapsom sistema,.....


Podrzavam sve proteste koji ne idu na stetu naroda. Blokirati saobracajnice, ne lijeciti bolesnu djecu,... je vise talacka kriza.
Al da ne grijesim dusu - vidjecemo kako ce se situacija razvijati. Hoce li vodjeni etikom svog zvanja lijeciti ljude - ili odbijati.
Nema ovo veze sa etikom. Ovo nije štrajk i uskraćivanje kroz štrajk. Ovo su otkazi. Niko nikoga na silu ne može tjerati da ostane u radnom odnosu kojim nije zadovoljan. Ljudi ostavljaju posao, cijelu egzistenciju. Zakonski su čisti, i na svaki drugi način. Ja npr. mogu biti doktor, i nezadovoljan uslovima napustiti posao i raditi nešto skroz deseto. I šta mi ko može. A ne bih bio prvi, vjeruj mi.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#28 Re: Doktori u TK, strajk politika

Post by It_is_a_Leclerc »

Maraschino wrote:Pretpostavljam da sutra nece doci na posao ovi koji su dali otkaz.
Kada smo prezivjeli rat i reduciran zdravstveni kadar mozemo i ovo.
Poslije ce svaka klinika pa odjeljenje traziti svoj sindikat da pregovaraju sa Vladom.

Valjda su i do sada imali svoje predstavnike u strukovnom sindikatu.

Samo daj funkcija.
Smiješan post, stvarno.

Umjesto da podržite borbu za bolji zdravstveni sistem, za bolje i opremljenije bolnice, za kadrovski i materijalno snadbijevenije ustanove, vi ovdje defacto podržavate sindikat vozača saniteta i nastojanja Mirsada Kukića da ponizi ljude koji su četiri ratne godine ljude sastavljali iz dijelova.
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#29 Re: Doktori u TK, strajk politika

Post by babanovac »

hAZNADAR wrote:
babanovac wrote::twisted:
hAZNADAR wrote:Sve ce to zavrsiti u Njemackoj. Niko ne ostavlja dobar posao i dobru platu a da nema alternativu. Imaju dobru skolu i struku za ucjenjivanje i to je to.
Boze zdravlja ali narod koji ih podrzava u tim opcinama ce ih prokleti kada se razboli.
A nece proklinjati supke iz vlade TK, koji su doveli do ovoga? U jednom si u pravu: Imaju dobru skolu. Znas, ulozili su mnogo u nju. I previse, da bi dozvolili seoskim dzilkosima da upravljaju zdravstvom kako hoce i (ne)umiju. To je razlika izmedju dva sindikata.
Dvije stvari.

- Politicari na vlasti su iz naroda i istog morala, postenja,.... kao svi mi.

- Skidas ih samo izborima a ne revolucijama, pritiscima, prevratima, pucevima, anarhijom, kolapsom sistema,.....


Podrzavam sve proteste koji ne idu na stetu naroda. Blokirati saobracajnice, ne lijeciti bolesnu djecu,... je vise talacka kriza.
Al da ne grijesim dusu - vidjecemo kako ce se situacija razvijati. Hoce li vodjeni etikom svog zvanja lijeciti ljude - ili odbijati.
Kakva etika? Druze, citas li tekst. Ljudi vise nisu u strajku, ljudi napustaju javno zdravstvo. Imas ministra zdravstva, ministra za rad, premijera, predsjednika skupstine da ti docekaju dijete u domu zdravlja, jer ljekara u domu zdravlja nema.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#30 Re: Doktori u TK, strajk politika

Post by Maraschino »

It_is_a_Leclerc wrote:
Maraschino wrote:Pretpostavljam da sutra nece doci na posao ovi koji su dali otkaz.
Kada smo prezivjeli rat i reduciran zdravstveni kadar mozemo i ovo.
Poslije ce svaka klinika pa odjeljenje traziti svoj sindikat da pregovaraju sa Vladom.

Valjda su i do sada imali svoje predstavnike u strukovnom sindikatu.

Samo daj funkcija.
Smiješan post, stvarno.

Umjesto da podržite borbu za bolji zdravstveni sistem, za bolje i opremljenije bolnice, za kadrovski i materijalno snadbijevenije ustanove, vi ovdje defacto podržavate sindikat vozača saniteta i nastojanja Mirsada Kukića da ponizi ljude koji su četiri ratne godine ljude sastavljali iz dijelova.
ko mi to garantuje?
ko je glasao za sofera da ih predstavlja?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#31 Re: Doktori u TK, strajk politika

Post by julisiz es grant »

Glasao je "reprezentativni sindikat" koji čine svi uposleni u zdravstvu, i zdravstveni i nezdravstveni radnici, a u kome je u prosjeku u većini ustanova, dok nisu oformili svoj sindikat, doktora bilo oko 30% u donosu na sve ostale. Sad je valjda jasnije što ljudi hoće da im drugi ne kroje sudbinu.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#32 Re: Doktori u TK, strajk politika

Post by Haris.ba »

Biće ovoga sve više i više. I uopće nije pitanje ko je u pravu. Jer doktorima se može. Jer mogu da odu bilo gdje u Evropi, i dočekaće ih raširenih ruku.

Pretpostavljam da će se dogovoriti do kraja otkaznog roka. Ali, ako ne uspiju - doktori će naći posao. Pitanje je hoće li političari koji dovedu do kolapsa zdrastvenog sistema.
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#33 Re: Doktori u TK, strajk politika

Post by sekerbay »

Maraschino wrote:doktori bi preko kruha pogace.
Ma nemoj :-) de ti objasni zašto štrajkuju.
Nije bolan sve u parama.
Neg dedera da ti loma primaknem ove strajkace pa da ne pišeš gluposti.
Mogu pisat o dvoje koji su iz moje kuće tj najbliža rodbina.
Jedno je doktor medicinskih nauka i jedini aktivni operator sa tom titulom u vas cijeloj BiH. Ne znam kakva je situacija u regionu.
Drugi je mr. Rat dočekali u bih, tačnije Gradačcu, završili jedno u tz, drugo u sapni (svojevoljno) ko je bio u sapni, zna na kojoj su udaljenosti bili četnici.
Jedno od njih dvoje izgubi bubreg, drugo perisalo kičmu.
Netom nakon rata imali ponudu iz uae, msm 10 milja plus kuća i posluga. Odbili su.
Ja im nudio da ih dovedem u njemačku pa da lovu uzimaju lopatom. Jok, i to su odbili.
I sad, imaš stručnjaka kojem nema ravnog u bih, patriotu koji je ostavio zdravlje, pa još gledaj da ga naguziš.
IL da čitam kako hoće hljeba preko pogače.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#34 Re: Doktori u TK, strajk politika

Post by daddy-kool »

Mislim da ne poznajete prilike i koliko svršenih studenata medicine se javlja na biro svake godine. To naš sistem nije u stanju apsorbovati, i bilo bi interesantno ako se ovi otkazi prihvate i istovremeno raspišu konkursi za upražnjena radna mjesta. Za porodičnu ne treba ni neka specijaliazcija.
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#35 Re: Doktori u TK, strajk politika

Post by babanovac »

Haris.ba wrote:Biće ovoga sve više i više. I uopće nije pitanje ko je u pravu. Jer doktorima se može. Jer mogu da odu bilo gdje u Evropi, i dočekaće ih raširenih ruku.

Pretpostavljam da će se dogovoriti do kraja otkaznog roka. Ali, ako ne uspiju - doktori će naći posao. Pitanje je hoće li političari koji dovedu do kolapsa zdrastvenog sistema.
Ministar zdravstva ce prodati svoj Rolex, to je otprilike dvogodisnja ljekarska plata. A gdje je tek "bijeli hljeb".
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#36 Re: Doktori u TK, strajk politika

Post by babanovac »

daddy-kool wrote:Mislim da ne poznajete prilike ... Za porodičnu ne treba ni neka specijaliazcija.
Nemoj dalje...
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#37 Re: Doktori u TK, strajk politika

Post by julisiz es grant »

daddy-kool wrote:Mislim da ne poznajete prilike i koliko svršenih studenata medicine se javlja na biro svake godine. To naš sistem nije u stanju apsorbovati, i bilo bi interesantno ako se ovi otkazi prihvate i istovremeno raspišu konkursi za upražnjena radna mjesta. Za porodičnu ne treba ni neka specijaliazcija.
Mladi ljekari s biroa bez dana radnog staža će zamijeniti specijaliste sa iskustvom?
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#38 Re: Doktori u TK, strajk politika

Post by daddy-kool »

julisiz es grant wrote:
Mladi ljekari s biroa bez dana radnog staža će zamijeniti specijaliste sa iskustvom?
Što ne znaju rposlijediti dalje.
Pare za liječenje postoje da li će se potrošiti u Tuzli ili Sarajevu, potpuno je svejedno.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#39 Re: Doktori u TK, strajk politika

Post by Bodkin »

General War wrote:
Bodkin wrote:
Koliko god, ok je. Doktori su jebote. Ima li vaznije struke?
Ima ako nisi bolestan :mrgreen:
Jebes doktora ako sest mjeseci cekas na operaciju ili imaju pokvarene aparate, lose uslove lijecenja...nije medicina samo doktor sa stetoskopom.
Ja kad mi bas treba da se rijesi nesto, pare u saku i kod privatnika...onaj koji nema pitaj njega kako ce...
Otidji kad te zub zaboli do doma zdravlja pa vidi kad ces doci na red.
I tu su oni najmanje krivi i najmanje su doveli do te situacije. To sto moras kod privatnika su napravili politicari. Znas ti ovo sve vec al eto :D
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#40 Re: Doktori u TK, strajk politika

Post by julisiz es grant »

A kakav će tek problem nastati ako odu svi iz porodične za "koju ne treba neka specijalizacija", možemo uzeti za primjer bolovanja. Kome će se ljudi javljati, ko će im izdavati doznake, moraće im uručivati otkaze jer neće imati čime da pravdaju izostanke...i još svašta nešta. Zdravstveni sistem puno toga drži oko sebe čega Bošnjo nije ni svjestan dok ne daj Bože ne nestane.
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#41 Re: Doktori u TK, strajk politika

Post by babanovac »

daddy-kool wrote:
julisiz es grant wrote:
Mladi ljekari s biroa bez dana radnog staža će zamijeniti specijaliste sa iskustvom?
Što ne znaju rposlijediti dalje.
Pare za liječenje postoje da li će se potrošiti u Tuzli ili Sarajevu, potpuno je svejedno.
Tako je Bosnjo , objasni nam. Tendenca je u Velikoj Britaniji, da se ukine bolnicki sistem, a da se pacijenti preusmjere u Irsku i Francusku.
A ako ne u Sarajevu, moze u Zagreb ili Istanbul.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#42 Re: Doktori u TK, strajk politika

Post by Bodkin »

daddy-kool wrote:Mislim da ne poznajete prilike i koliko svršenih studenata medicine se javlja na biro svake godine. To naš sistem nije u stanju apsorbovati, i bilo bi interesantno ako se ovi otkazi prihvate i istovremeno raspišu konkursi za upražnjena radna mjesta. Za porodičnu ne treba ni neka specijaliazcija.
U jednom postu sazeto razmisljanje zbog kojeg smo u totalnom kurcu i supak evrope. U jednoj od najbitnijih struka ti bi nakon sto si doktore skolovao i nakon sto su neki od njih strucnjaci sa iskustvom postali sve njih zamijenio sa tek studentima. Tito te jebo logike...
Pitao bih te da moras oca ili sestru odvesti kod njih
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#43 Re: Doktori u TK, strajk politika

Post by daddy-kool »

Pa imaju i privatne ambulante ako sam dobro upoznat. Oni neće dati otkaze?
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#44 Re: Doktori u TK, strajk politika

Post by Nadzorna_ploca »

Mene samo interesuje ko ce ih docekati? Bez jezika bajo moj niko te nece. Eto cekaju nase djuturume od 55 godina bez elementarnog poznavanja jezika da im rade na klinikama.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#45 Re: Doktori u TK, strajk politika

Post by daddy-kool »

Bodkin wrote:

U jednom postu sazeto razmisljanje zbog kojeg smo u totalnom kurcu i supak evrope. U jednoj od najbitnijih struka ti bi nakon sto si doktore skolovao i nakon sto su neki od njih strucnjaci sa iskustvom postali sve njih zamijenio sa tek studentima. Tito te jebo logike...
Pitao bih te da moras oca ili sestru odvesti kod njih
Društvo koje je uložilo silan novac u izgradnju sistema i infrastrukture, zatim obrazovalo kroz školu i fakultet, pa zatim finansiralo kroz specijalizacije i seminare, te razne tečajeve i slična obrazovanja, sada treba ucijenti i još možda nečijim životom - zbog čega? Šta bi se desilo da se druge struke počnu ovako ponašati, pa recima da nam sudije prestanu suditi, policija da kolektivne otkaze, vojska napusti, elektro inženjeri isključe svima struju i sl?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#46 Re: Doktori u TK, strajk politika

Post by julisiz es grant »

daddy-kool wrote:Pa imaju i privatne ambulante ako sam dobro upoznat. Oni neće dati otkaze?
Koliko ih to ima da pokriju najmnogoljudniji kanton? Sve i kad bi imali ugovor sa Zavodom za usluge primarne medicine. A kartoni svih pacijenata, desetina hiljada njih, u javnozdravstvenim ustanovama.
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#47 Re: Doktori u TK, strajk politika

Post by babanovac »

daddy-kool wrote:Pa imaju i privatne ambulante ako sam dobro upoznat. Oni neće dati otkaze?
Imaju i privatne, tacno. Na podrucju TK, njih 10 -tak. Naspram 200 ambulanti u javnom zdravstvu. Govorimo o primarnoj zdravstvenoj zastiti. 10 privatnih ce adekvatno zamijeniti 200 iz JZU i ustediti Mirsadu Kukicu 250 miliona godisnje.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#48 Re: Doktori u TK, strajk politika

Post by Maraschino »

sekerbay wrote:
Maraschino wrote:doktori bi preko kruha pogace.
Ma nemoj :-) de ti objasni zašto štrajkuju.
Nije bolan sve u parama.
Neg dedera da ti loma primaknem ove strajkace pa da ne pišeš gluposti.
Mogu pisat o dvoje koji su iz moje kuće tj najbliža rodbina.
Jedno je doktor medicinskih nauka i jedini aktivni operator sa tom titulom u vas cijeloj BiH. Ne znam kakva je situacija u regionu.
Drugi je mr. Rat dočekali u bih, tačnije Gradačcu, završili jedno u tz, drugo u sapni (svojevoljno) ko je bio u sapni, zna na kojoj su udaljenosti bili četnici.
Jedno od njih dvoje izgubi bubreg, drugo perisalo kičmu.
Netom nakon rata imali ponudu iz uae, msm 10 milja plus kuća i posluga. Odbili su.
Ja im nudio da ih dovedem u njemačku pa da lovu uzimaju lopatom. Jok, i to su odbili.
I sad, imaš stručnjaka kojem nema ravnog u bih, patriotu koji je ostavio zdravlje, pa još gledaj da ga naguziš.
IL da čitam kako hoće hljeba preko pogače.
i ja bi branio rodbinu.

meni ni iz dzepa ni u dzep kako god se ovo zavrsi ali pricati kako im je lose, nemojte zivota ti.
okrenite se oko sebe malo pa cete vidjeti kako zivi obespravljen narod.
lako je na drzavnim i nizim jaslama postavljati uslove, haj postavi privatniku?
sisajte je dok mozete ali jednom ce i to vime presahnuti.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#49 Re: Doktori u TK, strajk politika

Post by Bodkin »

daddy-kool wrote:
Bodkin wrote:

U jednom postu sazeto razmisljanje zbog kojeg smo u totalnom kurcu i supak evrope. U jednoj od najbitnijih struka ti bi nakon sto si doktore skolovao i nakon sto su neki od njih strucnjaci sa iskustvom postali sve njih zamijenio sa tek studentima. Tito te jebo logike...
Pitao bih te da moras oca ili sestru odvesti kod njih
Društvo koje je uložilo silan novac u izgradnju sistema i infrastrukture, zatim obrazovalo kroz školu i fakultet, pa zatim finansiralo kroz specijalizacije i seminare, te razne tečajeve i slična obrazovanja, sada treba ucijenti i još možda nečijim životom - zbog čega? Šta bi se desilo da se druge struke počnu ovako ponašati, pa recima da nam sudije prestanu suditi, policija da kolektivne otkaze, vojska napusti, elektro inženjeri isključe svima struju i sl?

Sve dok traze bolje uslove za sebe i trebaju. Trazili bi i penzioneri i pekari i konobari ali ih niko ne jebe ni 2% niti imaju kako ucjenjivati. U ovakvoj drzavi svi koji mogu trebaju, a pogotovo struka kao sto su medicinari
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#50 Re: Doktori u TK, strajk politika

Post by hAZNADAR »

babanovac wrote:

Kakva etika? Druze, citas li tekst. Ljudi vise nisu u strajku, ljudi napustaju javno zdravstvo. Imas ministra zdravstva, ministra za rad, premijera, predsjednika skupstine da ti docekaju dijete u domu zdravlja, jer ljekara u domu zdravlja nema.
Ma da,.. i od cega ce zivjeti? Pusti ti te price o napustanju i otkazu,...

To se radi samo kada se strajka ili ako imas posao u svojoj struci na drugom mjestu.

A vjerovatni postoji razlika u obavezama kada se zvanicno strajka i napusti posao pa se poslije vratis na taj posao.

Ako nemaju vezu za posao na drugom mjestu - to je talacka kriza jarane. Slijed dogadjaja je sljececi - ljudi bolesni, revolt gradjana, pritisci na vladu, vlada u strahu pred izbore ili u strahu od gradjanskog bunta garantuje i stari posao i sve uslove koje su trazili. Ko u medjuvremenu ispasta?

Imaju malo bolju poziciju od demobilisanih boraca. Blokirane saobracajnice se mogu nekako prezivjeti ali bolescine teze.
Post Reply