Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
MisterNo1
Posts: 882
Joined: 23/01/2014 10:22

#1 Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by MisterNo1 »

Čast izuzetcima ali na mnogo mesta sam čuo da su lekari, pogotovo u manjim sredinama, zaboravili Hipokratovu zakletvu.

Imam i ja svoj primer, možda ga kasnije i ispričam ali mi je prvenstveno bitno da porazgovaramo o tom problemu jer ti ljudi
postaju opasni po okolinu.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#2 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by Miki123 »

sve dok je plata doktora porodicne medicine 1000 KM, ljudi će se gubiti iz države.. pametni.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#3 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by muminovic »

treba ujednaciti plate doktorima i med. osoblju u cijeloj BiH.

Stim da pocetna plata doktoru bude 2.000 KM.
Medicinskoj sestri 1.200 KM

Dakle sa dezurama i ostalo specijalist da moze imat prosjecno oko cca 5.000 KM mjesecno (trenutno znam vise doktora licno koji i dan danas imaju primanja legalna preko 6.000 KM mjesecno, a neki cak do 10.000,00 KM netto rade do 9 dezura mjesecno).

Stim da se svi doktori kaznjavaju do 10 godina robije ako uzimaju mito.

I da ne mozes raditi i privatno i na drzanom sektoru.
Last edited by muminovic on 04/01/2017 12:11, edited 1 time in total.
Nepass
Posts: 1903
Joined: 11/09/2015 16:44

#4 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by Nepass »

Miki123 wrote:sve dok je plata doktora porodicne medicine 1000 KM, ljudi će se gubiti iz države.. pametni.
1500, mada i to je malo kad salterusa u bht haman na isto izadje
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#5 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by GeeTnT »

Tačnih podataka o odlascima ljekara i zdravstvenih radnika nema, no procjene su da je u posljednje dvije godine iz BiH otišlo između 250 i 300 ljekara. Već sada Bosna i Hercegovina na 100.000 stanovnika ima 200 ljekara manje u odnosu na standard Evropske unije – 362 ljekara na toliku populaciju.

Prema podacima Nezavisnog sindikata zdravstva u Federaciji, na jednog specijalistu za plućne bolesti u Kantonu Sarajevo ide 36.000 pacijenata, dok se pojedini ljekari porodične medicine brinu i o do 10.000 pacijenata
Zahtjev :ginisovac: i u potpisu ostavis sitno "zbogom zohari" ....pa posle udesa i lomova sjdite po cekaonicama Sebijine klinike...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45498
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#6 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by Chmoljo »

Nepass wrote:
Miki123 wrote:sve dok je plata doktora porodicne medicine 1000 KM, ljudi će se gubiti iz države.. pametni.
1500, mada i to je malo kad salterusa u bht haman na isto izadje
ruku na srce, debelo potplaćeno.
User avatar
MisterNo1
Posts: 882
Joined: 23/01/2014 10:22

#7 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by MisterNo1 »

Možemo ovde govoriti i o kvalitetu usluga koje nam doktori pružaju. (konkretno mislim na usluge kada dođemo pred doktora u ordinaciju)
Druga stvar, slažete li se sa mnom da je različit tretman od istog lekara u bolnici i u njegovom privatnoj ordinaciji!?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#8 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by muminovic »

MisterNo1 wrote:Možemo ovde govoriti i o kvalitetu usluga koje nam doktori pružaju. (konkretno mislim na usluge kada dođemo pred doktora u ordinaciju)
Druga stvar, slažete li se sa mnom da je različit tretman od istog lekara u bolnici i u njegovom privatnoj ordinaciji!?
Zato kazem dic plate 100%, ali "I da ne mozes raditi i privatno i na drzanom sektoru."

Pa neka odabere gdje ce.
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#9 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by sandzokan »

Doktori por.med. su pisari-ćate. Njima je 1500 taman. Specijalistima, subspecijalistima i sestrama na klinikama treba povecati platu. A ovim po domovima zdravlja je super. Nije mi jasno sta se oni zale.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#10 Re: RE: Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by Miki123 »

Nepass wrote:
Miki123 wrote:sve dok je plata doktora porodicne medicine 1000 KM, ljudi će se gubiti iz države.. pametni.
1500, mada i to je malo kad salterusa u bht haman na isto izadje
Zavisi kako gdje. Mozda u Sarajevu i sa dezurama.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#11 Re: RE: Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by Miki123 »

sandzokan wrote:Doktori por.med. su pisari-ćate. Njima je 1500 taman. Specijalistima, subspecijalistima i sestrama na klinikama treba povecati platu. A ovim po domovima zdravlja je super. Nije mi jasno sta se oni zale.
Fino. Ocito je bosnji to taman, a svabo glup pa da vise i svi njemu odose. Sjeti se to slijedeći put kad budes ceko 4 sata po uputnicu jer na jednog doktora por. Med. dodje 90 pacijenata zato sto su svi pametni otisli vani.
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#12 Re: RE: Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by sandzokan »

Miki123 wrote:
sandzokan wrote:Doktori por.med. su pisari-ćate. Njima je 1500 taman. Specijalistima, subspecijalistima i sestrama na klinikama treba povecati platu. A ovim po domovima zdravlja je super. Nije mi jasno sta se oni zale.
Fino. Ocito je bosnji to taman, a svabo glup pa da vise i svi njemu odose. Sjeti se to slijedeći put kad budes ceko 4 sata po uputnicu jer na jednog doktora por. Med. dodje 90 pacijenata zato sto su svi pametni otisli vani.
Kakvo je to pomodarstvo da čim se sa nekim ne slažete odmah mu nalijepite etiketu bošnjo. Za mene kao Bošnjaka je taj pežorativni termin uvreda, ti ako smatraš da je Ok početi dijalog uvredama onda bih ja na vrijeme prekinuo komunikaciju. Ne znam šta si ali bilo bi dobro da svoj šovinizam\autošovinizam zadržiš za sebe.
Što se tiče teme...i šalteruše imaju dosta stranka ja nisam doveo u pitanje broj pacijenata već kvalitet usluge. Pisanje recepata, uputnica itd. za 1500KM je fer. Da li se treba zaposliti još doktora-ćata valjda.
Hakiz
Posts: 40528
Joined: 30/07/2015 20:01

#13 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by Hakiz »

S obzirom na to kakvi su dijagnostičari, naši ljekari su pretjerano preplaćeni. Ne zaslužuju 10% onoga šta sada dobijaju kao platu.
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#14 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by peepeep »

MisterNo1 wrote:Čast izuzetcima ali na mnogo mesta sam čuo da su lekari, pogotovo u manjim sredinama, zaboravili Hipokratovu zakletvu.

Imam i ja svoj primer, možda ga kasnije i ispričam ali mi je prvenstveno bitno da porazgovaramo o tom problemu jer ti ljudi
postaju opasni po okolinu.
Manjih? Odgovorno tvrdim da su na KCUSu najveći kasapini koji postoje. Prošle mi je godine preminuo poznanik zbog njihove bahatosti i nezainteresovanosti. Neću u detalje, ali znam da mi je bolje biti bolestan i čekati da skupim pare za privatnika (za kojeg znam da valja) nego da onim UBICAMA idem.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#15 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by muminovic »

peepeep wrote:
MisterNo1 wrote:Čast izuzetcima ali na mnogo mesta sam čuo da su lekari, pogotovo u manjim sredinama, zaboravili Hipokratovu zakletvu.

Imam i ja svoj primer, možda ga kasnije i ispričam ali mi je prvenstveno bitno da porazgovaramo o tom problemu jer ti ljudi
postaju opasni po okolinu.
Manjih? Odgovorno tvrdim da su na KCUSu najveći kasapini koji postoje. Prošle mi je godine preminuo poznanik zbog njihove bahatosti i nezainteresovanosti. Neću u detalje, ali znam da mi je bolje biti bolestan i čekati da skupim pare za privatnika (za kojeg znam da valja) nego da onim UBICAMA idem.
KCUS je super ako imas preporuku kod doktora + doktor primi pare da te kako treba pogleda.

Osoba koja ide tek onako kod doktora u BiH je prepustena na milost ili nemilost.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58735
Joined: 03/08/2010 19:04

#16 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by kakavdanakneiskustvu »

muminovic wrote:treba ujednaciti plate doktorima i med. osoblju u cijeloj BiH.

Stim da pocetna plata doktoru bude 2.000 KM.
Medicinskoj sestri 1.200 KM

Dakle sa dezurama i ostalo specijalist da moze imat prosjecno oko cca 5.000 KM mjesecno (trenutno znam vise doktora licno koji i dan danas imaju primanja legalna preko 6.000 KM mjesecno, a neki cak do 10.000,00 KM netto rade do 9 dezura mjesecno).

Stim da se svi doktori kaznjavaju do 10 godina robije ako uzimaju mito.

I da ne mozes raditi i privatno i na drzanom sektoru.

potpis,osobito za ovo boldovano
User avatar
MisterNo1
Posts: 882
Joined: 23/01/2014 10:22

#17 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by MisterNo1 »

peepeep wrote:
MisterNo1 wrote:Čast izuzetcima ali na mnogo mesta sam čuo da su lekari, pogotovo u manjim sredinama, zaboravili Hipokratovu zakletvu.

Imam i ja svoj primer, možda ga kasnije i ispričam ali mi je prvenstveno bitno da porazgovaramo o tom problemu jer ti ljudi
postaju opasni po okolinu.
Manjih? Odgovorno tvrdim da su na KCUSu najveći kasapini koji postoje. Prošle mi je godine preminuo poznanik zbog njihove bahatosti i nezainteresovanosti. Neću u detalje, ali znam da mi je bolje biti bolestan i čekati da skupim pare za privatnika (za kojeg znam da valja) nego da onim UBICAMA idem.
Upravo ti privatnici rade na bolnicama, klinikama i sl. Mislim da je to jedan od problema.
Ne znam koji je veći problem, to što imaju pored redovnih poslova i svoje privatne ordinacije ili što su postali bezdušni, bezosećajni
i nesstručni kasapini.
User avatar
mallory
Posts: 44
Joined: 11/07/2012 15:49
Location: tu i tamo

#18 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by mallory »

peepeep wrote:
MisterNo1 wrote:Čast izuzetcima ali na mnogo mesta sam čuo da su lekari, pogotovo u manjim sredinama, zaboravili Hipokratovu zakletvu.

Imam i ja svoj primer, možda ga kasnije i ispričam ali mi je prvenstveno bitno da porazgovaramo o tom problemu jer ti ljudi
postaju opasni po okolinu.
Manjih? Odgovorno tvrdim da su na KCUSu najveći kasapini koji postoje. Prošle mi je godine preminuo poznanik zbog njihove bahatosti i nezainteresovanosti. Neću u detalje, ali znam da mi je bolje biti bolestan i čekati da skupim pare za privatnika (za kojeg znam da valja) nego da onim UBICAMA idem.

Navedi imena tih 'ubica'!
User avatar
mallory
Posts: 44
Joined: 11/07/2012 15:49
Location: tu i tamo

#19 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by mallory »

Hakiz wrote:S obzirom na to kakvi su dijagnostičari, naši ljekari su pretjerano preplaćeni. Ne zaslužuju 10% onoga šta sada dobijaju kao platu.

Na osnovu čega ti zaključuješ da li je neko dobar dijagnostičar? Da li je to na osnovu interneta ili validnog medicinskog znanja kojeg si stekao na fakultetu i tokom specijalizacije? Ako je na osnovu ovog drugog, na tu temu možemo diskutovati. A za sve ostalo-svaki komentar je suvišan.
User avatar
mp3sa
Posts: 278
Joined: 09/08/2008 18:56

#20 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by mp3sa »

To sto salterusa ima duplo manji broj "klijenata" dnevno i istu platu kao doktor to je ok. To sto salterusi ne smijes pisnut dok cekas da otkuca pet brojeva za 20 minuta, a doktoru imas pravo da kazes da je kasapin i ubica i znas bolje od njega sve dijagnoze, i to je ok.
E kad za 3 godine ne bude 10 doktora u drzavi i svi kasapini budu u Njemackoj, nek te lijeci salterusa, Hakiz i MisterNo1 za ogromnu platu...
Hakiz
Posts: 40528
Joined: 30/07/2015 20:01

#21 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by Hakiz »

mallory wrote:
Hakiz wrote:S obzirom na to kakvi su dijagnostičari, naši ljekari su pretjerano preplaćeni. Ne zaslužuju 10% onoga šta sada dobijaju kao platu.

Na osnovu čega ti zaključuješ da li je neko dobar dijagnostičar? Da li je to na osnovu interneta ili validnog medicinskog znanja kojeg si stekao na fakultetu i tokom specijalizacije? Ako je na osnovu ovog drugog, na tu temu možemo diskutovati. A za sve ostalo-svaki komentar je suvišan.
Iskustva i posljedica.
detroit-mercy
Posts: 16074
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#22 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by detroit-mercy »

Hakiz wrote:S obzirom na to kakvi su dijagnostičari, naši ljekari su pretjerano preplaćeni. Ne zaslužuju 10% onoga šta sada dobijaju kao platu.
Nasi doktori ni malo ne zaostaju za stranim kad se govori o dijagnostici, na drugu stranu je dijagnosticka oprema koju mi posjedujemo. Da su nasi doktori toliko losi ne bi bili tek tako trazeni i priznati svugdje u svijetu. Ali kada jedna cistacica u telekomu zaradi kao jedan doctor cija edukacija traje godina i godina onda bi i ja rekao nabijem na belegiju sve.
Hakiz
Posts: 40528
Joined: 30/07/2015 20:01

#23 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by Hakiz »

detroit-mercy wrote:
Hakiz wrote:S obzirom na to kakvi su dijagnostičari, naši ljekari su pretjerano preplaćeni. Ne zaslužuju 10% onoga šta sada dobijaju kao platu.
Nasi doktori ni malo ne zaostaju za stranim kad se govori o dijagnostici, na drugu stranu je dijagnosticka oprema koju mi posjedujemo. Da su nasi doktori toliko losi ne bi bili tek tako trazeni i priznati svugdje u svijetu. Ali kada jedna cistacica u telekomu zaradi kao jedan doctor cija edukacija traje godina i godina onda bi i ja rekao nabijem na belegiju sve.
Mojoj mami tehničar na fiziklanoj terapiji govori koji glupan je pisao nalaz njenog snimka. Pokazuje joj na snimak i kaže, evo ovo ovdje je problem koji trebamo rješavati (pritisak na nerve i timebolovi i problemi u pokretima ruke), a na nalazu piše da snimak ne pokazuje nikakve promjene.

To je samo jedan, banalan primjer kada oprema pokaže a doktor ne zna pročitati šta oprema pokazuje. Imam slične primjere i sa ultrazvučnim snimcima i još neke. A imam i primjer mlade osobe (ni 25 godina) koja je umrla nakon što je mjesec dana vraćana kući. I kada je na kraju nakon napada uzrokovanog onim na šta se žalila hitno primljena u bolnicu cinično joj je rečeno "Što se niste ranije javili doktoru, što ste dozvolili da do ovoga dođe".
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#24 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by muminovic »

Njemacka ne prima nase doktore (ex balkan) jer su kvalitetni.

Nego jer njima treba kadra, i jer Njemacki kvalitetni doktori odlaze u SVICARSKU; NORVESKU i druge zemlje gdje su plate doktorima vece 2-5x nego u Njemackoj.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#25 Re: Doktori u BH gube pojam o svojoj profesiji!?

Post by topcam »

Nasi doktori su najbolji na svijetu.
Post Reply