Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
♥ Julianna ♥
Posts: 8314
Joined: 19/06/2008 16:43
Location: U koži krokodila

#76 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by ♥ Julianna ♥ »

potpuni stranac wrote:u parlamentima sjedi dosta doktora, imaju vrlo jak lobi, tako da nijedan zakon koji njima ne odgovara ne moze proci. takodje, poznato je da jedni protiv drugih nece da svjedoce, a bez strucnog misljenja ih se ne moze osuditi (ako kojim slucajem dodje do suda), to su i tuzioci javno istaknuli (Čavka). mislim da pored raznoraznih mafija u BiH imamo i ljekarsku mafiju.
Ma treba ih javno diskreditirati, potkrijepiti argumentima i primjerima iz prakse, ništa gore od lošeg glasa...
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#77 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by and »

potpuni stranac wrote:
van Basten wrote:
tonkica palonkica wrote:Pa u hitnoj i primaju bez knjizice, nista ih ne hvali :D
sve dok im ne dosadi masovno iskorištavanje te pogodnosti (ko god večernjim satima prođe kraj hitne može vidjeti kakav je red tamo) i dolasci u hitnu zbog temperatura 37,5, glavobolja, svrbeža leđa i sl, a koji troše vrijeme i resurse onim zaista hitnim... pa prestanu primati SVE bez knjižice i počnu uistinu, po strogo medicinskim kriterijima, određivati šta je urgentno stanje i ne podliježe naplati ni bez knjižice a šta nije urgentno i podliježe naplati.
mi nismo svi doktori pa da znamo da li je nasa glavobolja znak mozdanog udara ili je samo prolazno stanje (moze biti oboje), temperatura 37,5 u duzem periodu moze znaciti neko ozbiljnije oboljenje, ja ne znam jeli bol u prsima znak srcanog udara ili prolazne prehlade (moze biti oboje), zato i postoje doktori za koje ja svaki mjesec uredno izdvajam 250KM(cista pljacka). primiti moraju SVE HITNE slucajeve bez obzira na osiguranje jer je po krivičnom zakonu zaprijećena kazna zatvora doktoru koji ne pruzi prvu pomoc u hitnim slucajevima.

sve dok se ne dozvoli (a od toga nema nista) da građani sami biraju gdje i koliko ce uplacivati zdravstveno osiguranje, te gdje ce se lijeciti kao i kod kojeg doktora, nema nama napretka. osuđeni smo na mito i korupciju, ponižavanje, bahatost, nestrucnost, bezobrazluk.................................................

nema osobe koja se lijecila na klinickom centru a da nije dosla u situaciju da treba dati mito(naslusao sam se raznih prica, a druga stvar je jeli dala, jeli imala....), osim ako nije u pitanju rodjacka ili prijateljska veza ili je bolesnik zaposlenik KC-a. zdravstveni sistem je postao sam sebi svrha i funkcionise jedino kada su u pitanju radnici istog, ili clanovi njihovih porodica. tuga jedna


vrhunac cinizma i bezodrazluka: prije nekoliko godina, ministrica zdravstva KS-a Zehra (ne znam kako se prezivala, nesto kao dizdarevic, dinarevic ili sl), zajedno sa gavrankapetanovicem izjavi da u KC Kosevo nema korupcije. (smajlic za povracanje)

i na kraju licni primjer:

zena mi imala spontani pobacaj u toku, jaki bolovi, skoro da izgubi svijest, odvedem je na ginekologiju(10:00AM), a tamo nema doktora, otisao nekud, cekamo na klupi, guzva, naroda se skupilo. dolazi on pozdravlja se sa nekakvim koji su cekali i poziva ih da prvi uđu ( a prosao je pored nas i vido da trpi jake bolove). i da nisam "vrisno" ostala bi da ceka ko zna dokle. pregleda je on ali nije siguran pa je posalje jos kod jednog doktora da i on pogleda. odemo do kancelarije a ni njega nema. i sve ispocetka.........
ako imaš temperaturu duže vrijeme,logično je da se javiš svom doktoru u dom zdravlja i da pokušaš utvrditi uzrok.hitan slučaj je onaj kod kojeg su sekunde u pitanju,a ne dani sa temperaturom.
šta misliš koliko ljudi u sarajevu trenutno boli glava i pokušaj ih sve zamisliti u čekaonici.
ili povezano sa tvojim ličnim primjerom kada si čekao sa suprugom,uporedi sa čovjekom koji čeka u čekaonici hitne sa bolovima u grudima,kod kojeg se možda razvija infarkt,ali ne može doći na red za pregled zbog ljudi koje boli glava ili imaju temperaturu nekoliko dana.i u tih nekoliko dana nije im palo na pamet da baš zbog toga što nisu doktori,posjete doktora u svom domu zdravlja koji će ih pregledati,napraviti pretrage i na kraju propisati lijekove.

za mito i korupciju mislim da taj problem postoji odavno.uvijek se doktorima nosilo sve i svašta(od teladi,kajmaka,para...)i to je već postala tradicija.koliko smo mi spremni da nekog našeg operiše ljekar koji bi taj dan po rasporedu trebao operisati.ne,svi hoće da ih operiše šef klinike,da sve završe za 2 dana i za to daju novac.zato su za mene krivi i jedni i drugi i kažnjavao bih i one koji daju i one koji primaju mito.
ako za neki snimak čekam 2 mjeseca i moj termin je u 10.00 i tada dođe neko ko je nekome platio i odmah uđe unutra i završi snimanje i taj koji je platio je za mene kriv.
zato kada svi budemo spremni stati u red,ne budemo vukli šefa klinike da operiše nekog našeg,smanjiće se i korupcija u zdravstvu.
očekivati da nam situaciju poprave ovi što su sebi izglasali plate po 7000km je suludo.
Last edited by and on 13/08/2008 18:00, edited 1 time in total.
User avatar
TheGodfather
Posts: 90
Joined: 22/07/2008 18:18
Location: Sarajevo

#78 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by TheGodfather »

Ne bih ja rekla da je su ''Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....''
Kao prvo, ima ih premalo. Niko nece da sutidra medicinu jer, normalno, nema nikakvog motiva. Prvo sto traje fakultet, nakon kojeg nisi nista. Onda sliejdi specijalizacija, pa sve to zavrsis u 30toj. Ode ziveot. Druga stvar, ako ste naisli na nekog kretena, ne mozete suditi o ostalima na taj nacin. Normalno da ih ima idiota. I to previse. Najveci problem su tatini sinovi koji zavrse fax preko stele, pa onda se zaposle. I sta kad padnes takvoj budali u ruke? A taj ne zna ni osnove. Treca stvar je sto su plate premale. Znaci ljudi se ubijaju od posla, hirurzima dezure ne placaju nikako. Hajd vi zamislite sebe 24 sata u bolnici, kamara hitnih situacija, operacija, a za to vas nikako ne placaju? Ili pripravnost na primjer. Plate im malo, skoro nista, a imaju pravo da te zovu u bilo koje doba dana i noci. Ja licno, imam doktora u familiji. I vjerujte, znam o cemu pricam. To je krvav posao. I bukvalno i u prenesenom znacenju. Znam da je uzas kad ste u frci, a naletite na neku budalu. Desava se. Ali ja ih znam milion koji su super ljudi, i ne bi sve to trpili da ne vole toliko taj posao.
User avatar
TheGodfather
Posts: 90
Joined: 22/07/2008 18:18
Location: Sarajevo

#79 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by TheGodfather »

Zaboravih jos reci, sto se tice ovih doktora u politici i parlamentu. Ima ih previse i sve su to kreten do kretena. Ali sta da se radi. Ljudi studirajte medicinu pa da imamo doktora :D Al definitivno su najgori oni sto zavrse fakultete preko stele...pa veze nemaju sa zivotom, a lijece nas ccccc
Fordas
Posts: 1430
Joined: 30/01/2008 13:17
Location: imal' gdje tog snimka tuzlanski lopovi?

#80 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by Fordas »

Majstore, sve je to uredu sto govoris ali zbog doktora je prosle godine umrla moja komsinica. Jadnica nije 'docekala' svoju operaciju za koju je 'uredno' bjedniku od doktora dala samo 2.000 KM!! Za te pare obecano joj je da ce 'uletiti' u termin najkasnije do 2 mjeseca, koje ipak nije uspjela docekati. Ja ti mogu navesti jos milion slicnih slucajeva gdje je ljudima zbog neplacanja doktorima doslovno ugrozen zivot... Cast izuzecima ali su rijetki, jaaaako rijetki, u mikroskopskim razmjerama :twisted:
User avatar
armin_tz
Posts: 789
Joined: 17/05/2008 10:12

#81 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by armin_tz »

@The Godfather svaka čast! Hvala Bogu i neko nešto pametno kaže. Sad ja ne govorim da nema budala i idiota, ali ........
Last edited by armin_tz on 21/08/2008 15:04, edited 1 time in total.
User avatar
van Basten
Posts: 7535
Joined: 21/09/2006 02:59

#82 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by van Basten »

@and i @kum - svaka čast... najlakše je oplesti po drugima... drugi su krivi što je neko čekao 5 dana sa povišenom temepraturom i onda ne može čekati još 8 sati pa se javlja u utorak u ponoć npr umjesto u srijedu ujutro svom ljekaru.
drugi su krivi što ljekar uzima, a oni mu sami dali pare i sami šute... i kad progovore neće da kažu ime i prezime... nego - svi uzimaju.
E pa ljudi, prošlo je doba komunizma i kolektivne krivice... ne mogu svi uzimati... @fordas - taj doktor za kojeg kažeš da je razklog što ti je kona umrla - on ima svoje ime i prezime. Sumnjam da se zove - SVI? Ne želiš mu dati ime ovdje na forumu, anonimno, a kamoli da ga prijaviš policiji ili kome. Zašto? Ako nisi spreman prijaviti onoga koji traži i uzima mito, ne osuđuj onda njega što sei ti (ili bilo ko drugi) spreman dati tu lovu... krivi smo mi, zar ne?
ostajte mi zdravo
User avatar
potpuni stranac
Posts: 807
Joined: 13/03/2008 09:54
Location: Lost at space and time

#83 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by potpuni stranac »

van Basten wrote:@and i @kum - svaka čast... najlakše je oplesti po drugima... drugi su krivi što je neko čekao 5 dana sa povišenom temepraturom i onda ne može čekati još 8 sati pa se javlja u utorak u ponoć npr umjesto u srijedu ujutro svom ljekaru.
drugi su krivi što ljekar uzima, a oni mu sami dali pare i sami šute... i kad progovore neće da kažu ime i prezime... nego - svi uzimaju.
E pa ljudi, prošlo je doba komunizma i kolektivne krivice... ne mogu svi uzimati... @fordas - taj doktor za kojeg kažeš da je razklog što ti je kona umrla - on ima svoje ime i prezime. Sumnjam da se zove - SVI? Ne želiš mu dati ime ovdje na forumu, anonimno, a kamoli da ga prijaviš policiji ili kome. Zašto? Ako nisi spreman prijaviti onoga koji traži i uzima mito, ne osuđuj onda njega što sei ti (ili bilo ko drugi) spreman dati tu lovu... krivi smo mi, zar ne?
ostajte mi zdravo
sefe, ovo nije mjesto za lijecenje frustracija.

nismo djeca, svi dobro znaju da od prijave nema nista, jer se ne moze dokazati (kad je koji doktor odgovarao za nesavjesno lijecenje, cak i u slucajevima smrtnih posljedica, a za mito da ne spominjem), ali to opet ne znaci da korupcija nije uzela maha. davanje mita je krivicno djelo isto kao i uzimanje. znaci pacijent prijavi, izvisi za lijecenje te zaglavi zatvora.

skuliraj se covjece, sidji sa nebesa i dobro razmisli o ovome.
User avatar
van Basten
Posts: 7535
Joined: 21/09/2006 02:59

#84 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by van Basten »

a vi k'o biva ne liječite frustracije? :shock:
povlačim se iz diskusije... ne liječite frustracije, ne prijavljujte ništa nikome, nastavite davati ispod stola i ponekad se javite na forum da se istresete kako su svi džubrad.
ostajte mi zdravo
User avatar
potpuni stranac
Posts: 807
Joined: 13/03/2008 09:54
Location: Lost at space and time

#85 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by potpuni stranac »

TheGodfather wrote:Ne bih ja rekla da je su ''Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....''
Kao prvo, 1. ima ih premalo. 2. Niko nece da sutidra medicinu jer, normalno, nema nikakvog motiva. Prvo sto traje fakultet, nakon kojeg nisi nista. Onda sliejdi specijalizacija, pa sve to zavrsis u 30toj. Ode ziveot. Druga stvar, 3. ako ste naisli na nekog kretena, ne mozete suditi o ostalima na taj nacin. Normalno da ih ima idiota. I to previse. Najveci problem su tatini sinovi koji zavrse fax preko stele, pa onda se zaposle. I sta kad padnes takvoj budali u ruke? A taj ne zna ni osnove. Treca stvar je sto su 4. plate premale. Znaci ljudi se ubijaju od posla, hirurzima dezure ne placaju nikako. Hajd vi zamislite sebe 24 sata u bolnici, kamara hitnih situacija, operacija, a za to vas nikako ne placaju? Ili pripravnost na primjer. Plate im malo, skoro nista, a imaju pravo da te zovu u bilo koje doba dana i noci. Ja licno, imam doktora u familiji. I vjerujte, znam o cemu pricam. To je 5. krvav posao. I bukvalno i u prenesenom znacenju. Znam da je uzas kad ste u frci, a naletite na neku budalu. Desava se. Ali ja ih znam 6. milion koji su super ljudi, i ne bi sve to trpili da ne vole toliko taj posao.
1. zar je to do osiguranika koji uredno placaju zdravstveni doprinos (250 KM svaki mjesec)
2. nije istina da niko neće, istina je da se svako ne moze upisati od tatinih sinova, cije tate su takodje doktori. medicinu uglavnom takvi i zavrsavaju.
3. nekako svi naljecu na kretene, pitam se gdje se skrivaju ti posteni
4. plate ni u kom slucaju nisu male. primjer zdr radnika sa všs, 6 (šest) satno radno vrijeme 1500KM. izvini, ali ja sa všs, a uskoro i mr, radim 8 sati dnevno i dobijam toliku platu.
5. naravno da je krvav jer krv cirkulise tijelom (da cirkulise motorno ulje bio bi to masan posao), zar ne, mnogi to zaboravljaju.
6. ti mora da mnogo putuješ
User avatar
potpuni stranac
Posts: 807
Joined: 13/03/2008 09:54
Location: Lost at space and time

#86 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by potpuni stranac »

and wrote:
1. ako imaš temperaturu duže vrijeme,logično je da se javiš svom doktoru u dom zdravlja i da pokušaš utvrditi uzrok.hitan slučaj je onaj kod kojeg su sekunde u pitanju,a ne dani sa temperaturom.
2. šta misliš koliko ljudi u sarajevu trenutno boli glava i pokušaj ih sve zamisliti u čekaonici.
ili povezano sa tvojim ličnim primjerom kada si čekao sa suprugom,uporedi sa čovjekom koji čeka u čekaonici hitne sa bolovima u grudima,kod kojeg se možda razvija infarkt,ali ne može doći na red za pregled zbog ljudi koje boli glava ili imaju temperaturu nekoliko dana.i u tih nekoliko dana nije im palo na pamet da baš zbog toga što nisu doktori,posjete doktora u svom domu zdravlja koji će ih pregledati,napraviti pretrage i na kraju propisati lijekove.

3. za mito i korupciju mislim da taj problem postoji odavno.uvijek se doktorima nosilo sve i svašta(od teladi,kajmaka,para...)i to je već postala tradicija.koliko smo mi spremni da nekog našeg operiše ljekar koji bi taj dan po rasporedu trebao operisati.ne,svi hoće da ih operiše šef klinike,da sve završe za 2 dana i za to daju novac.zato su za mene krivi i jedni i drugi i kažnjavao bih i one koji daju i one koji primaju mito.
4. ako za neki snimak čekam 2 mjeseca i moj termin je u 10.00 i tada dođe neko ko je nekome platio i odmah uđe unutra i završi snimanje i taj koji je platio je za mene kriv.
zato kada svi budemo spremni stati u red,ne budemo vukli šefa klinike da operiše nekog našeg,smanjiće se i korupcija u zdravstvu.
5.očekivati da nam situaciju poprave ovi što su sebi izglasali plate po 7000km je suludo.
1. jesu li u pitanju dani ili sekunde moze utvrditi samo doktor, mi to nismo. po tebi znaci treba cekati, pa ako se zajebe i umre od kakve sepse to bi nazvali greska u koracima i haj zdravo.
2.kao sto rekoh, mi nismo doktori da znamo sta ta glavobolja znaci. ako nisi znao, i kod mozdanog udara glava boli, a isti je u najmanju ruku opasan kao i srcani, pa i vise.
3. normalno je da niko nece da ga reze poznati nesposobnjakovic, za kojeg svi na klinici znaju da pojma nema, kojeg i njegove kolege izbjegavaju kad im zatreba operacija (masa je takvih).
4. mozda ti mozes cekati neki snimak, ali ja znam slucajeva koji taj snimak nisu docekali. jeli bolje umrijeti ili dati 200KM(budi iskren i odgovori), ja jesam protiv davanja mita, to jest krivicno djelo, ali neki ljudi su prisiljeni.
5. e tu se mogu sloziti, bar nesto.
User avatar
TheGodfather
Posts: 90
Joined: 22/07/2008 18:18
Location: Sarajevo

#87 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by TheGodfather »

potpuni stranac wrote:
TheGodfather wrote:Ne bih ja rekla da je su ''Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....''
Kao prvo, 1. ima ih premalo. 2. Niko nece da sutidra medicinu jer, normalno, nema nikakvog motiva. Prvo sto traje fakultet, nakon kojeg nisi nista. Onda sliejdi specijalizacija, pa sve to zavrsis u 30toj. Ode ziveot. Druga stvar, 3. ako ste naisli na nekog kretena, ne mozete suditi o ostalima na taj nacin. Normalno da ih ima idiota. I to previse. Najveci problem su tatini sinovi koji zavrse fax preko stele, pa onda se zaposle. I sta kad padnes takvoj budali u ruke? A taj ne zna ni osnove. Treca stvar je sto su 4. plate premale. Znaci ljudi se ubijaju od posla, hirurzima dezure ne placaju nikako. Hajd vi zamislite sebe 24 sata u bolnici, kamara hitnih situacija, operacija, a za to vas nikako ne placaju? Ili pripravnost na primjer. Plate im malo, skoro nista, a imaju pravo da te zovu u bilo koje doba dana i noci. Ja licno, imam doktora u familiji. I vjerujte, znam o cemu pricam. To je 5. krvav posao. I bukvalno i u prenesenom znacenju. Znam da je uzas kad ste u frci, a naletite na neku budalu. Desava se. Ali ja ih znam 6. milion koji su super ljudi, i ne bi sve to trpili da ne vole toliko taj posao.
1. zar je to do osiguranika koji uredno placaju zdravstveni doprinos (250 KM svaki mjesec)
2. nije istina da niko neće, istina je da se svako ne moze upisati od tatinih sinova, cije tate su takodje doktori. medicinu uglavnom takvi i zavrsavaju.
3. nekako svi naljecu na kretene, pitam se gdje se skrivaju ti posteni
4. plate ni u kom slucaju nisu male. primjer zdr radnika sa všs, 6 (šest) satno radno vrijeme 1500KM. izvini, ali ja sa všs, a uskoro i mr, radim 8 sati dnevno i dobijam toliku platu.
5. naravno da je krvav jer krv cirkulise tijelom (da cirkulise motorno ulje bio bi to masan posao), zar ne, mnogi to zaboravljaju.
6. ti mora da mnogo putuješ

1. Nisam rekla da je to do osiguranika
2. Vjeruj mi znam sta se desava po tim faxovima, znam kakvi kreteni sada rade u bolnicama i znam kako su dosli do te diplome. Pa oni pojma nemaju a kao zavrsili fax
3. To sto svi nalijecu na kretene, nije istina. U bolnici ima dosta ljudi koji nece da uzmu lovu od operacije pregleda itd. Ne kazem da nema onih drugh. Ima ih i vise nego onih prvih. Ali to je do ljudi koji to placaju.
4. Da doktori imaju dovoljne plate, ne bi uzimali lovu od pacijenata. Ne govorim ovo da ih branim nego to su cinjenice. I izvini molim te, ne rade 6 sati, rade 8 sati. Plata im jeste otprilike tolika, ali pazi ovo. Mjesecno (moj clan familije) ima 5 dezura (znaci tamo je 24 sata, za sta nije placen nikako, dakle radi za 0km), plus sto ima 10-20 dana pripravnosti (to sam objasnila kako funkcionise) za sta nije placen skoro nikako.
5. Kao sto sam rekla posao je tezak, i nema potrebe da budes ironican
6. putujem??
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#88 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by sheilak »

Tacno je da vecina doktora , kad " prigusti " njima ili clanovima porodica , pomoc trazi vani. To znam sigurno. Meni su polusapatom savjetovali da se maknem odavde , sto sam na kraju i ucinila. Oni se barem dobro poznaju izmedju sebe te se na osnovu takvog ponasanja moze zakljuciti dosta o njihovoj kvaliteti.

Meni je zao sto sam ubijedjena u ovakvo stanje stvari- ko ne bi volio da ima sposobne doktore ili barem sa nekim moralnim kocnicama, koji imaju realnu predstavu o sebi i svojim sposobnostima. Cudi me ovoliki broj docenata, profesora, magistra, sa hebet titula ispred imena, a bez znanja i kvaliteta koji bi podrzali te titule.

Ima pozitivnih primjera. Evo, navescu doktoricu Veliju Zeliju sa endokrinologije koja je odlican dijagnosticar i koja ima profesinalan pristup pacijentima. Medjutim, dobri doktori i sestre cesto ne mogu doci do izrazaja od razvikanih " profesionalaca " koji imaju vise slicnosti sa lesinarima, nego sa osobama koje bi trebale spasavati zivote.

Jos samo ovo. Dobro, eto, neka bude tako da oni nemaju velike plate. Ali, zar nije malo previse to sto uzimaju? I zar nije nemoralno traziti i uzimati od bolesnih ili umirucih da bi obavio posao za koji si placen, pa taman i nemao veliku placu. A imaju je, imaju vise nego drugi ljudi. E, sad sto im to nije dovoljno za vile, skupa auta, velike stanove, za njih i potomstvo im, luksuzne odmore..., to je njihov problem. Cudno je da doktori koji nemaju tako velike plate, kako ti kazes, svi odreda su bogati ljudi, porodice im zbrinute. Jos kad se tome doda i arogancija, uvjerenost u vlastitu superiornost ili Boziju providnost kad su oni u pitanju. To je jedna velika sramota.
Medjutim, ni pacijenti tu nisu sasvim nevini. Primijetila sam taj njihov podanicki odnos prema najozloglasenijim doktorima, najarogantnijim, razvikanim. I sklonost prema sestrama koje najvise " titraju " i oblijecu oko pacijenata, najcesce, sa samo jednom primisli- kako zaraditi sto bolji " poklon ". Meni su uvijek draze sutljive, sluzbene koje nisu napadne, previse nasmijane, " usluzne ". Takve su najcesce i najsposobnije, samo od " suncica " ne dolaze do izrazaja.
Last edited by sheilak on 14/08/2008 12:08, edited 1 time in total.
User avatar
TheGodfather
Posts: 90
Joined: 22/07/2008 18:18
Location: Sarajevo

#89 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by TheGodfather »

Fordas wrote:Majstore, sve je to uredu sto govoris ali zbog doktora je prosle godine umrla moja komsinica. Jadnica nije 'docekala' svoju operaciju za koju je 'uredno' bjedniku od doktora dala samo 2.000 KM!! Za te pare obecano joj je da ce 'uletiti' u termin najkasnije do 2 mjeseca, koje ipak nije uspjela docekati. Ja ti mogu navesti jos milion slicnih slucajeva gdje je ljudima zbog neplacanja doktorima doslovno ugrozen zivot... Cast izuzecima ali su rijetki, jaaaako rijetki, u mikroskopskim razmjerama :twisted:

Opet kazem, iskreno mi je zao zbog svih tih ljudi. Ali u ovom gradu ne postoji po jedan doktor iz svoje struke. Treba znati kome otici i ne davati pare. Jer uvijek ce se naci neko ko je dovoljno dobar i posten. I ja znam par situacija kad je ljudima ugrozen zivot zbog neplacanja. Ali ne mozete u cjelini kriviti sve doktore, sestre itd. Iz iskustva znam da ih ima dovoljno koji su ostali dovoljno normalni i posteni. Mislite da je bilo lako cijeli rat raditi za nikakve pare? Bez struje bez icega? Kad ti istovare kamaru ljudi u hodnik bolnice i taj neko ide i gleda koga moze spasiti, jer sve ne moze nikako. Je li lako bilo kad te posalju na teren da lijecis sviju (jer si pod zakletvom, pa moras lijeciti i najvece kriminalce)? A pri tome samo gledas hoces li poginuti? Nemojte ljudi...treba imati razumijevanja...za normalne ljude. Za ove ostale me nije briga. Bitno je da ih ima jos koliko toliko postenih.
User avatar
TheGodfather
Posts: 90
Joined: 22/07/2008 18:18
Location: Sarajevo

#90 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by TheGodfather »

van Basten wrote:@and i @kum - svaka čast... najlakše je oplesti po drugima... drugi su krivi što je neko čekao 5 dana sa povišenom temepraturom i onda ne može čekati još 8 sati pa se javlja u utorak u ponoć npr umjesto u srijedu ujutro svom ljekaru.
drugi su krivi što ljekar uzima, a oni mu sami dali pare i sami šute... i kad progovore neće da kažu ime i prezime... nego - svi uzimaju.
E pa ljudi, prošlo je doba komunizma i kolektivne krivice... ne mogu svi uzimati... @fordas - taj doktor za kojeg kažeš da je razklog što ti je kona umrla - on ima svoje ime i prezime. Sumnjam da se zove - SVI? Ne želiš mu dati ime ovdje na forumu, anonimno, a kamoli da ga prijaviš policiji ili kome. Zašto? Ako nisi spreman prijaviti onoga koji traži i uzima mito, ne osuđuj onda njega što sei ti (ili bilo ko drugi) spreman dati tu lovu... krivi smo mi, zar ne?
ostajte mi zdravo
Da, ne mozete pljuvati po ukupnom zdravstvu. Dajte prijavite ime i prezime i cao. Znam da to u nasoj drzavi ne funkcionise bas lako. Dosta doktora je u politici, pa ako ih i prijavite nista od toga. Samo govorim da ne mozete govoriti nikada u cjelini.
User avatar
TheGodfather
Posts: 90
Joined: 22/07/2008 18:18
Location: Sarajevo

#91 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by TheGodfather »

sheilak wrote:Tacno je da vecina doktora , kad " prigusti " njima ili clanovima porodica , pomoc trazi vani. To znam sigurno. Meni su polusapatom savjetovali da se maknem odavde , sto sam na kraju i ucinila. Oni se barem dobro poznaju izmedju sebe te se na osnovu takvog ponasanja moze zakljuciti dosta o njihovoj kvaliteti.

Meni je zao sto sam ubijedjena u ovakvo stanje stvari- ko ne bi volio da ima sposobne doktore ili barem sa nekim moralnim kocnicama, koji imaju realnu predstavu o sebi i svojim sposobnostima. Cudi me ovoliki broj docenata, profesora, magistra, sa hebet titula ispred imena, a bez znanja i kvaliteta koji bi podrzali te titule.

Ima pozitivnih primjera. Evo, navescu doktoricu Veliju Zeliju sa endokrinologije koja je odlican dijagnosticar i koja ima profesinalan pristup pacijentima. Medjutim, dobri doktori i sestre cesto ne mogu doci do izrazaja od razvikanih " profesionalaca " koji imaju vise slicnosti sa lesinarima, nego sa osobama koje bi trebale spasavati zivote.
Svako normalan ce ti savjetovati da se lijecis vani (ako je nesto ozbiljno). Jer ovdje nema ni uslova ni nicega. Znaju ljudi gdje se sta radi. Necu previse pametovati, i dosadjivati, ali znam milion tzv. 'doktora' koji su fakultete zavrsili poslije rata, kada je bilo najlakse. Pa oni ne znaju ni m od medicine.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#92 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by sheilak »

:shock:

Boze sacuvaj!
User avatar
potpuni stranac
Posts: 807
Joined: 13/03/2008 09:54
Location: Lost at space and time

#93 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by potpuni stranac »

TheGodfather wrote:
Opet kazem, iskreno mi je zao zbog svih tih ljudi. Ali u ovom gradu ne postoji po jedan doktor iz svoje struke. Treba znati kome otici i ne davati pare. Jer uvijek ce se naci neko ko je dovoljno dobar i posten. I ja znam par situacija kad je ljudima ugrozen zivot zbog neplacanja. Ali ne mozete u cjelini kriviti sve doktore, sestre itd. Iz iskustva znam da ih ima dovoljno koji su ostali dovoljno normalni i posteni. Mislite da je bilo lako cijeli rat raditi za nikakve pare? Bez struje bez icega? Kad ti istovare kamaru ljudi u hodnik bolnice i taj neko ide i gleda koga moze spasiti, jer sve ne moze nikako. Je li lako bilo kad te posalju na teren da lijecis sviju (jer si pod zakletvom, pa moras lijeciti i najvece kriminalce)? A pri tome samo gledas hoces li poginuti? Nemojte ljudi...treba imati razumijevanja...za normalne ljude. Za ove ostale me nije briga. Bitno je da ih ima jos koliko toliko postenih.
taman kad sam se uspio suzdrzati od komentarisanja tvog predhodnog posta vidjoh ovaj.


ovo boldano bi mene bilo stid napisati, stid od onih koji su pusku nosili i koje je taj doktor krpao. po tvojoj prici ispade da je doktoru bilo teze. ja razumijem malu dozu subjektivnosti, pristrasnosti na strani doktora (kazes imas takvog u porodici), ali ovo prelazi granice ukusa.

i da, na svakoj bolnici u kosevu ima po par doktora, hirurga, iz svake struke. od tog para jedan redovno pojma nema o poslu, a drugi se uklapa u vecinsko misljenja na ovom topicu. pa ti sad izaberi.

ali ti sigurno nisi bila u prilici da osjetis surovost zdravstvenog sistema, tebe fino taj tvoj doktor uvede preko reda, bez da se sta sekiras a onda ovdje nas ubjeđuješ kako je sve ok, jer tebi i takvima ovakvo stanje i odgovara.
User avatar
TheGodfather
Posts: 90
Joined: 22/07/2008 18:18
Location: Sarajevo

#94 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by TheGodfather »

potpuni stranac wrote:
TheGodfather wrote:
Opet kazem, iskreno mi je zao zbog svih tih ljudi. Ali u ovom gradu ne postoji po jedan doktor iz svoje struke. Treba znati kome otici i ne davati pare. Jer uvijek ce se naci neko ko je dovoljno dobar i posten. I ja znam par situacija kad je ljudima ugrozen zivot zbog neplacanja. Ali ne mozete u cjelini kriviti sve doktore, sestre itd. Iz iskustva znam da ih ima dovoljno koji su ostali dovoljno normalni i posteni. Mislite da je bilo lako cijeli rat raditi za nikakve pare? Bez struje bez icega? Kad ti istovare kamaru ljudi u hodnik bolnice i taj neko ide i gleda koga moze spasiti, jer sve ne moze nikako. Je li lako bilo kad te posalju na teren da lijecis sviju (jer si pod zakletvom, pa moras lijeciti i najvece kriminalce)? A pri tome samo gledas hoces li poginuti? Nemojte ljudi...treba imati razumijevanja...za normalne ljude. Za ove ostale me nije briga. Bitno je da ih ima jos koliko toliko postenih.
taman kad sam se uspio suzdrzati od komentarisanja tvog predhodnog posta vidjoh ovaj.


ovo boldano bi mene bilo stid napisati, stid od onih koji su pusku nosili i koje je taj doktor krpao. po tvojoj prici ispade da je doktoru bilo teze. ja razumijem malu dozu subjektivnosti, pristrasnosti na strani doktora (kazes imas takvog u porodici), ali ovo prelazi granice ukusa.

i da, na svakoj bolnici u kosevu ima po par doktora, hirurga, iz svake struke. od tog para jedan redovno pojma nema o poslu, a drugi se uklapa u vecinsko misljenja na ovom topicu. pa ti sad izaberi.

ali ti sigurno nisi bila u prilici da osjetis surovost zdravstvenog sistema, tebe fino taj tvoj doktor uvede preko reda, bez da se sta sekiras a onda ovdje nas ubjeđuješ kako je sve ok, jer tebi i takvima ovakvo stanje i odgovara.

Slusaj, ocito me pogresno razumijes. Ja nigdje i nikad nisam napisala da je njima bilo teze. Nije im bilo teze. Normalno da nije. Ali nije im bilo ni lako. CIjela poenta moje price je samo to da na osnovu jednog iskustva ne mozes suditi o cijelom zdravstvu. Ako si jednom (ne ti, nego svi) imao negativno iskustvo s nekim kretenom, ne mozes govoriti da su svi takvi. Nisam pristrana, vec realno govorim. I ne pricam ja o Kosevu, nego o svim bolnicama uopste. Ti me odmah napadas, kao ja ubjedjujem ostale kako je sve ok i da meni ovakvo stanje odgovara. To veze nema sa istinom. Ne ubjedjujem ja nikoga da je sve ok, jer nije. I rekla sam gore fino da ima vise tih idiota, nego normalnih ljudi. Bilo bi lijepo kad bi bilo drugacije, ali posto zivimo u zemlji takvoj kakva jeste, ovako ce biti jos dugo. I kad smo vec kod toga, meni ovo stanje ne odgovara nikako. Ja na svu srecu nisam do sada imala nikakvih problema, niti sam isla kod bilo kakvog doktora, pogotovo ne preko reda. Ti pricas kao da svi doktori primaju mito i te stvari. A ja ih znam kojima nije stalo do toga i koji nece da naplate nista kada rade. I takve ljude niko ne moze svrstavati u skupinu kriminalaca ili slicno tome. Jer to su ljudi koji ce pomoci isto onome koji nema nikako love i onome ko ima. I ljudi kojima je bitno da pomognu ostalima, bez obzira na sve. Istina je da ih ima premalo, ali ih opet ima. I jednog dana kad se ova drzava presabere i kad ljudi na normalan nacin budu funkcionisali, mozda tada cemo imati veci broj normalnih doktora.
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#95 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by valter.ba »

besana wrote:Idem doktoru samo kad baš MORAM, dakle kad mi fakat nije dobro, A ja sam i na sud dospijela zbog doktora u hitnoj.

Glava me taj dan bolila toliko da nisam mogla držati oči otvorene. Tu bol ne mogu opisati. Užas. Nedjelja je bila i nakon cijele noći, i cijelog jutra trpljenja bolova, nakon ne znam koliko tableta, bol je bila ista, i ja odem u hitnu. Uđem, u čekaonici niko. Pokucam na vrata i uđem, a doktor me napade tako da sam se ukočila od straha. Izdera se čovjek na mene ko na najveće pseto. Jer sam ušla u ordinaciju. :shock: Ja jedva, pokušam objasniti da nema nikog pred vratima, i kažem da ću eto sačekati, mada me glava jako boli, i sve mi je gore. Izađem, sjednem, on je nastavio rondati i galamiti. Nakon 10 minuta, ja i dalje sjedim i čekam, otvaraju se vrata i iz ordinacije izlaze dva policajca :shock: Ovaj doktor zvao policiju, (koja je valjda ušla na stražnja vrata) jer sam UŠLA U ORDINACIJU :shock: Ja ustajem, zbunjena, i dalje pod jakim bolivima, a taj doktor izlazi iz ordinacije. Zadnjim atomom snage podignem ruku i gađam ga novčanikom koji je bio u mojoj ruci. naravno, promašim :roll: Helem, mene na sud, ali tužba je odbačena, doktor je izgubio 8-)


Ovo je samo jedan od dosta neprijatnih doživljaja. A šta drugi dožive (pogotovo žene pri porodu i nakon) ja sam i dobro prošla. Mene zanima može li se išta PREDUZETI PO TOM PITANJU. Možemo li išta promjeniti? I kako?
Zasto nam ne kazes ime i prezime doktora i na taj nacin usmjeris ovu diskusiju u jedinom ispravnom pravcu.
Svi pametuju,razradjuju teze a imena nigdje. Strah se uvukao u raju da ovo vise nije normalno.
User avatar
TheGodfather
Posts: 90
Joined: 22/07/2008 18:18
Location: Sarajevo

#96 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by TheGodfather »

besana wrote:
besana wrote:Ako ti kažem da sam zaboravila, nećeš mi vjerovati :oops: ali jesam. Ja i inače zaboravljam brzo stvari i ljude koje mi štete ... čudno :roll: Ali mogu pretabiriti po papirima kući, i obećavam da ću sutra prostrijeti ime tog "doktora" Ja se ne bojim , pa zar to što sam ga gađala novčanikom pred policijom nije dovoljan dokaz, da se ne bojim? :D

I da. Ovo se desilo prije 6 godina...tako da .... nije ni čudo da sam zaboravila

Dobro je sto si ga gadjala novacnikom. Usput zasto bas tim? Nisi imala pri ruci nista teze? :D
Dendrlix
Posts: 1108
Joined: 09/05/2005 14:14
Location: Sarajevo

#97 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by Dendrlix »

Operisao sam sinuse i polipe na maksilo-facijalnoj hirurgiji, sa, nazovi stelom (kucni prijatelj zamolio doktoricu da me ona operise). Prije operacije me bas bilo prpa da ne ostanem bez cula mirisa, jer su mi polipi bili zajebani. Kao i cijelo sarajevo, naslusao sam se prica o kovertama i poklonima. Kad sam pitao ovog prijatelja trebam li sta "uletit" dobio sam negativan odgovor. Ono sto me je prijatno iznenadilo je odnos osoblja PREMA SVIM pacijentima u bolnici, pa tako i prema meni. Stvarno nemam zamjerki na cijeli moj tretman, osim jednog doktora, koji mi samo dade preko k.. papir da se potpisem da se operisem na vlastitu odgovornost. Kada sam ga pitao da mi malo bolje objasni proceduru, covjek mi rece da je to samo formalnost i da samo potpisem i ode iz sobe. Meni bi nekako krivo, kad dodje druga doktorica, koja mi je sve lijepo objasnila. Ja joj se malo pozalih na doktora prije nje, a ona mi rece da je kolega imao tesku operaciju tu noc i da mu ne zamjerim. Halalio sam mu ekspresno. U razgovorima sa ostalim pacijentima, svi su ih hvalili. Od jednog lika kojeg je bukva opalila po sred face sam cuo pricu da ga doktori u travniku nisu smjeli ni dodirnuti i samo su rekli da ga sto prije salju u SA. Na maksilo-facijali ga operisali po hitnoj proceduri i lik nam je poslije operacije govorio da jos ne vjeruje da u BiH moze biti takav tretman u bolnici. Obilazili ga svakih deset minuta, pitali boli li ga itd. Drugi covjek je bio u bolnici 8 mjeseci i imao je 6 operacija (rak sinusa) I on je u razgovoru sa nama pohvalio svo osoblje i rekao je da nije imao nikakvu stelu i da nije feninga dao nikome. Dakle, ima i pravo pozitivnih primjera, pa cak i cijelih bolnica.
User avatar
angevin
Posts: 230
Joined: 24/01/2007 10:29

#98 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by angevin »

Jednom sam se bio uključio u diskusiju pokušavajući braniti svoju liječničku branšu i bio žestoko iznapadan.
Naravno da ima svega, ali ne mogu da se ne osjetim uvrijedjenim izborom riječi pojedinih forumaša. Koja je razlika izmedju primitivne sestre/doktora i forumaša koji kritizira nebiranim riječima i kvalifikacijama.
Sreća moja pa sam proveo pristojan vremenski period u jednoj inostranoj klinici pa vidio kako sve funkcionira na Zapadu. Daleko smo od njih, ali nisu ni oni tako daleko koliko neupućeni misle.
Zdravstvo u ovoj Zemlji ne može biti drukčije nego sve ostalo. Pokušajte samo analizirati firme gdje radite pa priznajte da nisu savršene, a ni vi u njima. Ja kao liječnik poznajem i sam sistem i njegove manjkavosti, ali isto tako i pojedine pacijente koji su na sve spremni radi vlastite koristi uključujući i famozni mito.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#99 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by uvjek dobar gost »

angevin wrote:Jednom sam se bio uključio u diskusiju pokušavajući braniti svoju liječničku branšu i bio žestoko iznapadan.
Naravno da ima svega, ali ne mogu da se ne osjetim uvrijedjenim izborom riječi pojedinih forumaša. Koja je razlika izmedju primitivne sestre/doktora i forumaša koji kritizira nebiranim riječima i kvalifikacijama.
Sreća moja pa sam proveo pristojan vremenski period u jednoj inostranoj klinici pa vidio kako sve funkcionira na Zapadu. Daleko smo od njih, ali nisu ni oni tako daleko koliko neupućeni misle.
Zdravstvo u ovoj Zemlji ne može biti drukčije nego sve ostalo. Pokušajte samo analizirati firme gdje radite pa priznajte da nisu savršene, a ni vi u njima. Ja kao liječnik poznajem i sam sistem i njegove manjkavosti, ali isto tako i pojedine pacijente koji su na sve spremni radi vlastite koristi uključujući i famozni mito.
Niti jedan segment društva se ne može niti smije gledati izdvojen od društva u cjelini....

Jeste nešto zaista je trulo u državi Bosni i Hercegovini..., kao što si i ti u pravu neka svako krene od sebe, ali neka ne završi samo na tome...
User avatar
potpuni stranac
Posts: 807
Joined: 13/03/2008 09:54
Location: Lost at space and time

#100 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by potpuni stranac »

angevin wrote:Jednom sam se bio uključio u diskusiju pokušavajući braniti svoju liječničku branšu i bio žestoko iznapadan.
Naravno da ima svega, ali ne mogu da se ne osjetim uvrijedjenim izborom riječi pojedinih forumaša. Koja je razlika izmedju primitivne sestre/doktora i forumaša koji kritizira nebiranim riječima i kvalifikacijama.
Sreća moja pa sam proveo pristojan vremenski period u jednoj inostranoj klinici pa vidio kako sve funkcionira na Zapadu. Daleko smo od njih, ali nisu ni oni tako daleko koliko neupućeni misle.
Zdravstvo u ovoj Zemlji ne može biti drukčije nego sve ostalo. Pokušajte samo analizirati firme gdje radite pa priznajte da nisu savršene, a ni vi u njima. Ja kao liječnik poznajem i sam sistem i njegove manjkavosti, ali isto tako i pojedine pacijente koji su na sve spremni radi vlastite koristi uključujući i famozni mito.
vlastitom koriscu smatraš borbu za vlastito zdravlje????? :? govoriš kao da je nemoralno boriti se za zdravlje (metode i sredstva ne određuju pacijenti, isti se samo prilagođavaju), kao da je u pitanju gomilanje nepotrebnog bogastva ili sta slicno. i jedno je ne biti savršen a drugo je biti na dnu i izgubiti svoju osnovnu funkciju. i ne savrsenstvo je moguce stepenovati.
Post Reply