Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
potpuni stranac
Posts: 807
Joined: 13/03/2008 09:54
Location: Lost at space and time

#101 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by potpuni stranac »

uvjek dobar gost wrote:[

Niti jedan segment društva se ne može niti smije gledati izdvojen od društva u cjelini....

Jeste nešto zaista je trulo u državi Bosni i Hercegovini..., kao što si i ti u pravu neka svako krene od sebe, ali neka ne završi samo na tome...
pardon, topic je ipak o doktorima, zar ne?
User avatar
Epitop
Posts: 1308
Joined: 12/02/2008 20:19
Location: Zenica

#102 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by Epitop »

potpuni stranac wrote:
angevin wrote:Jednom sam se bio uključio u diskusiju pokušavajući braniti svoju liječničku branšu i bio žestoko iznapadan.
Naravno da ima svega, ali ne mogu da se ne osjetim uvrijedjenim izborom riječi pojedinih forumaša. Koja je razlika izmedju primitivne sestre/doktora i forumaša koji kritizira nebiranim riječima i kvalifikacijama.
Sreća moja pa sam proveo pristojan vremenski period u jednoj inostranoj klinici pa vidio kako sve funkcionira na Zapadu. Daleko smo od njih, ali nisu ni oni tako daleko koliko neupućeni misle.
Zdravstvo u ovoj Zemlji ne može biti drukčije nego sve ostalo. Pokušajte samo analizirati firme gdje radite pa priznajte da nisu savršene, a ni vi u njima. Ja kao liječnik poznajem i sam sistem i njegove manjkavosti, ali isto tako i pojedine pacijente koji su na sve spremni radi vlastite koristi uključujući i famozni mito.
vlastitom koriscu smatraš borbu za vlastito zdravlje????? :? govoriš kao da je nemoralno boriti se za zdravlje (metode i sredstva ne određuju pacijenti, isti se samo prilagođavaju), kao da je u pitanju gomilanje nepotrebnog bogastva ili sta slicno. i jedno je ne biti savršen a drugo je biti na dnu i izgubiti svoju osnovnu funkciju. i ne savrsenstvo je moguce stepenovati.
Lagano je boldirat i onda izvuči zaključak uz toga.
Ja tebe pitam da li čovjek koji i bez da ga neko pita ponudi mito doktoru, da li on ne radi u vlastitu korist zakazujuči naprimjer operaciju prija termina koji bi dobio kada bi išao normalnim putem? Jel' taj čovjek unosi pometnju u sistem i samim tim ugrožava druge pacijente?
Veliki problem su doktori i medicinsko osoblje, ali i pacijenti koji ne čekaju svoj red nisu problem koji treba zanemariti.
User avatar
angevin
Posts: 230
Joined: 24/01/2007 10:29

#103 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by angevin »

[quote="potpuni stranac
vlastitom koriscu smatraš borbu za vlastito zdravlje????? :? govoriš kao da je nemoralno boriti se za zdravlje (metode i sredstva ne određuju pacijenti, isti se samo prilagođavaju), kao da je u pitanju gomilanje nepotrebnog bogastva ili sta slicno. i jedno je ne biti savršen a drugo je biti na dnu i izgubiti svoju osnovnu funkciju. i ne savrsenstvo je moguce stepenovati.[/quote]
ne odlaze ljudi doktoru samo da bi se liječili. Ja govorim o raznim nalazima radi penzionisanja, dobijanja kojekakvih renti od države i sl.
User avatar
ja_cura_
Posts: 941
Joined: 14/03/2007 10:10
Location: Sarajevo

#104 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by ja_cura_ »

Godfather....


ipak si pristrana, kazes ne bi zvala svog doktora iz porodice, da ti ne zatreba??? ma daj... evo kako ja to radim: moja sestra je ljekar, satra se radeci, ne prima mito, ali ja, ama bas nikad nisam otisla ljekaru (hvala bogu, nije mi ni trebalo nikad nikakvo snimanje ili nesto drugo, osim povremenih prehlada, koje se sankcionisu sa antibiocima).. naravno, ja odem kod sestre, ona mi napise recept, ja u apoteku po lijek i zavrsen posao. Tako radi, ama SVAKO ko ima ljekara u blizoj porodici. prema tome, to tvoje da ti to ne radis, ne pije vode... ja jedino ne zovem sestru, kad moram sistematski da uradim, jer mi tu ne moze pomoci. da moze, zvala bih je :lol:

i kao sto je neko rekao, svugdje ima svakakog svijeta: danas pljujemo po ljekarima, sutra po policiji, prekosutra po prodavacima u prodavnicama, pa malo po drzavnim uposlenicima... cisto radi relaksacije nadjemo svaki dan neku profesiju pa opletemo...

prema tome "angvin" ne uzimaj za ozbiljno, ovih dana je jednostavno tvoja profesija na "tapeti" :lol:
User avatar
angevin
Posts: 230
Joined: 24/01/2007 10:29

#105 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by angevin »

ja_cura_ wrote:Godfather....


ipak si pristrana, kazes ne bi zvala svog doktora iz porodice, da ti ne zatreba??? ma daj... evo kako ja to radim: moja sestra je ljekar, satra se radeci, ne prima mito, ali ja, ama bas nikad nisam otisla ljekaru (hvala bogu, nije mi ni trebalo nikad nikakvo snimanje ili nesto drugo, osim povremenih prehlada, koje se sankcionisu sa antibiocima).. naravno, ja odem kod sestre, ona mi napise recept, ja u apoteku po lijek i zavrsen posao. Tako radi, ama SVAKO ko ima ljekara u blizoj porodici. prema tome, to tvoje da ti to ne radis, ne pije vode... ja jedino ne zovem sestru, kad moram sistematski da uradim, jer mi tu ne moze pomoci. da moze, zvala bih je :lol:

i kao sto je neko rekao, svugdje ima svakakog svijeta: danas pljujemo po ljekarima, sutra po policiji, prekosutra po prodavacima u prodavnicama, pa malo po drzavnim uposlenicima... cisto radi relaksacije nadjemo svaki dan neku profesiju pa opletemo...

prema tome "angvin" ne uzimaj za ozbiljno, ovih dana je jednostavno tvoja profesija na "tapeti" :lol:
:D
User avatar
potpuni stranac
Posts: 807
Joined: 13/03/2008 09:54
Location: Lost at space and time

#106 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by potpuni stranac »

Epitop wrote:Lagano je boldirat i onda izvuči zaključak uz toga.
Ja tebe pitam da li čovjek koji i bez da ga neko pita ponudi mito doktoru, da li on ne radi u vlastitu korist zakazujuči naprimjer operaciju prija termina koji bi dobio kada bi išao normalnim putem? Jel' taj čovjek unosi pometnju u sistem i samim tim ugrožava druge pacijente?
Veliki problem su doktori i medicinsko osoblje, ali i pacijenti koji ne čekaju svoj red nisu problem koji treba zanemariti.
pitanje ti je malo konfuzno, valjda je ono "ne" slucajno upalo.
pa naravno da radi u korist svoga zravlja, znam čovjeka koji je operaciju srca (bajpas) čekao 1g, jer nije mogao uraditi nekakav nalaz snimanja krvnih sudova, umro je a nije dočekao operaciju koja bi mu spasila život, to je taj normalan termin koji ti zagovaras. i o kojem sistemu ti govoriš, po tebi se čovjek treba prepustiti pa ako treba i umrijeti samo da ne naruši ovaj nakaradni "sistem" i "normalan put" koji je ustvari duboko nenormalan. i smijesno mi je kriviti pacijente koji daju iznuđeno (na ovaj ili onaj način) mito, ispade da jadni doktori moraju uzeti kad im se daje, neko ih silom tjera, ne znaju reći NE. tuzno, zalosno, bijedno, jad i tuga.

ps. lahko je tuđim k..... koprivu mlatit, kad ti se neko razboli u porodici ili ti mozda, pokusaj se drzati normalnih termina. tek kad to sve prozivis imas pravo na komentar.

i uzgred, termin za ergometriju(pregled srca) u opcoj bolnici je 2009g.
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#107 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by Amazonka27 »

definitvno ljudskoj gluposti nema kraja...ovdje ljudi pricaju najgora zivotna iskustva, kakva ni najvecem dusmanu cvojek nebi pozelio...a neko se javi sa izmishljenim dogadjajima...sta ce...malo ima tema za zajebanciju...'bem ti glupi narod...
User avatar
angevin
Posts: 230
Joined: 24/01/2007 10:29

#108 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by angevin »

potpuni stranac wrote:pitanje ti je malo konfuzno, valjda je ono "ne" slucajno upalo.
pa naravno da radi u korist svoga zravlja, znam čovjeka koji je operaciju srca (bajpas) čekao 1g, jer nije mogao uraditi nekakav nalaz snimanja krvnih sudova, umro je a nije dočekao operaciju koja bi mu spasila život, to je taj normalan termin koji ti zagovaras. i o kojem sistemu ti govoriš, po tebi se čovjek treba prepustiti pa ako treba i umrijeti samo da ne naruši ovaj nakaradni "sistem" i "normalan put" koji je ustvari duboko nenormalan. i smijesno mi je kriviti pacijente koji daju iznuđeno (na ovaj ili onaj način) mito, ispade da jadni doktori moraju uzeti kad im se daje, neko ih silom tjera, ne znaju reći NE. tuzno, zalosno, bijedno, jad i tuga.

ps. lahko je tuđim k..... koprivu mlatit, kad ti se neko razboli u porodici ili ti mozda, pokusaj se drzati normalnih termina. tek kad to sve prozivis imas pravo na komentar.

i uzgred, termin za ergometriju(pregled srca) u opcoj bolnici je 2009g.
žao mi je zbog bilo kojeg lošeg ishoda u toku liječenja, ali misliš li ti da je do tog slobodnog termina za ergometriju kabinet prazan? Nažalost, mnogo više je ljudi kojima je potrebna pomoć nego što su kapaciteti medicinskih ustanova. I ako neko "uleti" prije vremena na bilo koji način, ne znači da je neko već naručen ostao bez termina.
Ja znam čovjeka koji je čekao u Švedskoj više od godinu radi operacije uha.
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#109 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by and »

potpuni stranac wrote:
and wrote:
1. ako imaš temperaturu duže vrijeme,logično je da se javiš svom doktoru u dom zdravlja i da pokušaš utvrditi uzrok.hitan slučaj je onaj kod kojeg su sekunde u pitanju,a ne dani sa temperaturom.
2. šta misliš koliko ljudi u sarajevu trenutno boli glava i pokušaj ih sve zamisliti u čekaonici.
ili povezano sa tvojim ličnim primjerom kada si čekao sa suprugom,uporedi sa čovjekom koji čeka u čekaonici hitne sa bolovima u grudima,kod kojeg se možda razvija infarkt,ali ne može doći na red za pregled zbog ljudi koje boli glava ili imaju temperaturu nekoliko dana.i u tih nekoliko dana nije im palo na pamet da baš zbog toga što nisu doktori,posjete doktora u svom domu zdravlja koji će ih pregledati,napraviti pretrage i na kraju propisati lijekove.

3. za mito i korupciju mislim da taj problem postoji odavno.uvijek se doktorima nosilo sve i svašta(od teladi,kajmaka,para...)i to je već postala tradicija.koliko smo mi spremni da nekog našeg operiše ljekar koji bi taj dan po rasporedu trebao operisati.ne,svi hoće da ih operiše šef klinike,da sve završe za 2 dana i za to daju novac.zato su za mene krivi i jedni i drugi i kažnjavao bih i one koji daju i one koji primaju mito.
4. ako za neki snimak čekam 2 mjeseca i moj termin je u 10.00 i tada dođe neko ko je nekome platio i odmah uđe unutra i završi snimanje i taj koji je platio je za mene kriv.
zato kada svi budemo spremni stati u red,ne budemo vukli šefa klinike da operiše nekog našeg,smanjiće se i korupcija u zdravstvu.
5.očekivati da nam situaciju poprave ovi što su sebi izglasali plate po 7000km je suludo.
1. jesu li u pitanju dani ili sekunde moze utvrditi samo doktor, mi to nismo. po tebi znaci treba cekati, pa ako se zajebe i umre od kakve sepse to bi nazvali greska u koracima i haj zdravo.
2.kao sto rekoh, mi nismo doktori da znamo sta ta glavobolja znaci. ako nisi znao, i kod mozdanog udara glava boli, a isti je u najmanju ruku opasan kao i srcani, pa i vise.
3. normalno je da niko nece da ga reze poznati nesposobnjakovic, za kojeg svi na klinici znaju da pojma nema, kojeg i njegove kolege izbjegavaju kad im zatreba operacija (masa je takvih).
4. mozda ti mozes cekati neki snimak, ali ja znam slucajeva koji taj snimak nisu docekali. jeli bolje umrijeti ili dati 200KM(budi iskren i odgovori), ja jesam protiv davanja mita, to jest krivicno djelo, ali neki ljudi su prisiljeni.
5. e tu se mogu sloziti, bar nesto.
1.ne razumiješ izgleda baš najbolje,ja ti ne kažem da trebaš čekati ,naprotiv ako imaš temperaturu trebaš se odmah javiti doktoru u dom zdravlja,a ne nakon nekoliko dana temperature doći u hitnu pomoć.ako već plaćaš zdravstveno osiguranje,zašto odmah kad dobiješ temperaturu ne iskoristiš ono što plaćaš i pošto nisi doktor odmah odeš doktoru u dom zdravlja?
2.ne moraš biti doktor da ako te zaboli glava možda probaš popiti tabletu protiv bolova,ako češće imaš problema javiš se doktoru da uradiš pretrage....
moždani udar ima više simptoma i takvi pacijenti obično nisu u stanju doći u hitnu.jedini način da se potvrdi moždani udar je ct snimak,pa po tebi bi možda najbolje bilo da koga god glava zaboli u red za ct :idea:
3-4.operacije se obično rade u timovima i nemoguće je da su baš svi nesposobnjakovići,ali svak hoće šefa klinike ili odjeljenja.ako čovjek po planu ima danas 3 operacije,a ostane poslije posla i uradi još 3 normalno da očekuje da mu neko to plati.normalno je da taj koji je to tražio od doktora zna da će mu to trebati platiti i to tako ide.to nije normalno i nije u redu.Da li će taj doktor biti odmoran za sutrašnju operaciju koja mu je po rasporedu?nije u redu jer taj doktor koristi državne resurse i za to uzima pare.nije u redu to što neko daje novac,jer neko možda čeka operaciju mjesec,a neko da pare i sve završi odmah i onda kuka da je dao pare.pa što nisi stao u red i pustio da te operišu po rasporedu?

znamo da smo siromašna zemlja i da nemamo dovoljno aparata za pretrage.između ostalog zbog toga se dugo čeka na pojedina snimanja.ostali razlozi zbog kojih se čeka su ti da ljudi daju novac i preko reda završavaju snimanja,dok oni koji mjesecima čekaju,moraju čekati i kada dođu na red zbog onih koji su dali novac i sve završili odmah u nečijem terminu.krivi su i oni koji to rade i oni koji to od njih traže i za to im plaćaju.
drugi razlog su i oni koje zaboli glava,pa pošto nisu doktori da popiju analgin,snime i ct i magnet i urade sve pretrage,a zbog takvih oni stvarno bolesni čekaju da dođu na red.
5 hajde eto da se bar oko nečeg djelimično složimo
User avatar
potpuni stranac
Posts: 807
Joined: 13/03/2008 09:54
Location: Lost at space and time

#110 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by potpuni stranac »

angevin wrote: žao mi je zbog bilo kojeg lošeg ishoda u toku liječenja, ali misliš li ti da je do tog slobodnog termina za ergometriju kabinet prazan? Nažalost, mnogo više je ljudi kojima je potrebna pomoć nego što su kapaciteti medicinskih ustanova. I ako neko "uleti" prije vremena na bilo koji način, ne znači da je neko već naručen ostao bez termina.
Ja znam čovjeka koji je čekao u Švedskoj više od godinu radi operacije uha.
jesu, ali iskljucivo iz razloga monopolistickog polozaja i ubacivanja rodbine i "prijatelja" preko reda. kad dodje vrijeme, ako ikada i dodje, da pacijenti sami biraju gdje ce se lijeciti na teret fonda koji ubire sredstava za osiguranje, ove stvari ce se promijeniti. bilo bi osoblje drzavnih bolnica ljubaznije da im plata zavisi od broja pacijenata, ili bi izumrle drzavne bolnice ko dinosaursi nekoc(sto bi mozda i bilo najbolje). no, sve dok se to ne desi, sve dok su drzavne bolnice zasticene ko Mrki medvjed, pacijenti su osudjeni na gore opisano(da se ne ponavljamo).

uzgred, zbog dugih cekanja na termine pacijenti su prisiljeni da idu privatni i sve opet placaju, iako placaju osiguranje, da bi na kraju ti nalazi od privatnih bili nepriznati od drzavnih. fuj
User avatar
potpuni stranac
Posts: 807
Joined: 13/03/2008 09:54
Location: Lost at space and time

#111 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by potpuni stranac »

besana wrote:
Amazonka27 wrote:definitvno ljudskoj gluposti nema kraja...ovdje ljudi pricaju najgora zivotna iskustva, kakva ni najvecem dusmanu cvojek nebi pozelio...a neko se javi sa izmishljenim dogadjajima...sta ce...malo ima tema za zajebanciju...'bem ti glupi narod...

Izvini o čem ti? :shock:
ma pusti, halucinacije cu čudo, vrijeme joj je da posjeti čika doktora......ako doceka termin. :lol: :lol:
User avatar
TheGodfather
Posts: 90
Joined: 22/07/2008 18:18
Location: Sarajevo

#112 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by TheGodfather »

ja_cura_ wrote:Godfather....


ipak si pristrana, kazes ne bi zvala svog doktora iz porodice, da ti ne zatreba??? ma daj... evo kako ja to radim: moja sestra je ljekar, satra se radeci, ne prima mito, ali ja, ama bas nikad nisam otisla ljekaru (hvala bogu, nije mi ni trebalo nikad nikakvo snimanje ili nesto drugo, osim povremenih prehlada, koje se sankcionisu sa antibiocima).. naravno, ja odem kod sestre, ona mi napise recept, ja u apoteku po lijek i zavrsen posao. Tako radi, ama SVAKO ko ima ljekara u blizoj porodici. prema tome, to tvoje da ti to ne radis, ne pije vode... ja jedino ne zovem sestru, kad moram sistematski da uradim, jer mi tu ne moze pomoci. da moze, zvala bih je :lol:

i kao sto je neko rekao, svugdje ima svakakog svijeta: danas pljujemo po ljekarima, sutra po policiji, prekosutra po prodavacima u prodavnicama, pa malo po drzavnim uposlenicima... cisto radi relaksacije nadjemo svaki dan neku profesiju pa opletemo...

prema tome "angvin" ne uzimaj za ozbiljno, ovih dana je jednostavno tvoja profesija na "tapeti" :lol:

Normalno je da sam pristrana. I svako bi bio na mom mjestu. I nisam rekla da NE BIH zvala doktora iz moje familije da mi treba, vec sam rekla da do sada nisam imala potrebe ici bilo kakvim doktorima. Jedino snimanja neka, nije bitno cega, jer to nije veze imalo sa strukom i poslom te osobe. Inace rekla sam vec da je cijela poenta moje price bila u tome da ne treba na osnovu par ljudi suditi o ostalima. Ostalo je manje-vise nebitno.
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#113 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by Amazonka27 »

potpuni stranac wrote:
besana wrote:
Amazonka27 wrote:definitvno ljudskoj gluposti nema kraja...ovdje ljudi pricaju najgora zivotna iskustva, kakva ni najvecem dusmanu cvojek nebi pozelio...a neko se javi sa izmishljenim dogadjajima...sta ce...malo ima tema za zajebanciju...'bem ti glupi narod...

Izvini o čem ti? :shock:
ma pusti, halucinacije cu čudo, vrijeme joj je da posjeti čika doktora......ako doceka termin. :lol: :lol:
@besana...interesantno je da se bas ti nadje u ovom postu

@potpuni stranac: nabije te moj cika doktor u vanrednom terminu sa cudnovatim posljedicama i halucinacijama
Giordano
Posts: 444
Joined: 12/07/2008 13:48

#114 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by Giordano »

:roll:

Estakfirulah i gluho bilo!

:roll:
User avatar
potpuni stranac
Posts: 807
Joined: 13/03/2008 09:54
Location: Lost at space and time

#115 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by potpuni stranac »

Amazonka27 wrote:
@besana...interesantno je da se bas ti nadje u ovom postu

@potpuni stranac: nabije te moj cika doktor u vanrednom terminu sa cudnovatim posljedicama i halucinacijama
ma evo ti jedan :kiss:, kad si mi tako fina i kulturna. Kazu ko se svadja taj se voli, jao, polaskan sam, mozda i sex uskoro padne. :lol:
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#116 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by delightful »

amazonka i stranac, opomene.
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#117 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by Amazonka27 »

delightful wrote:amazonka i stranac, opomene.
hvala na opomeni..znam da sam trebala dobiti kartu za banovice...al' meni je neshvatljivo da se ljudi sprdaju na ovakoj temi... Sorry delightful, povukao me je za jezik...i nadam se da se ovo vise nece ponoviti...ni ovakvih postova na ozbiljnim temama ni moje reagovanje na primitivne komentare...
User avatar
halilova vila
Posts: 72
Joined: 24/12/2007 17:18

#118 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by halilova vila »

Mislim da ce se jos malo narod sa nostalgijom sjecati dana kada su mogli podici 8 ili 10 recepata sa esencijalne liste, izvaditi svaki nalaz koji im padne napamet, slikati svaki zglob za koji znaju da ga imaju, doci na pregled cetiri puta sedmicno jer je i komsinica s drugog sprata bila kod doktora tri puta prosle sedmice, jer nista u zivotu nije kako treba pa doktor treba sve da popravi.

A kakav je bosanski pacijent/i, poslije 10 godina ne zna nabrojati koje lijekove pije i kad, sa secernom bolesti i na inzulinu jede pitu tri puta dnevno, sa 78 godina vozi motor i drugi put vec lomi kosti glave zbog sudara, moli doktora da djetetu daje penicilin jer ona, majka od 23 godine, ne moze da vodi racuna o sirupu koji se daje na 12 sati a dijete dovodi na pregled u kolicima za bebe po najgorem pljusku, novorodjencad se hrani kravljim mlijekom jer je tako lakse, propustaju se termini vakcina vlastite djece, ima 50 kilograma viska i doktor je kriv sto joj ne pomazu lijekovi za bolove u koljenima, koja nose duplu tezinu, svi bi sve zavrsili za minutu, a kad udju u ordinaciju ne bi izasli sat vremena, pije antibiotike zbog glavobolje, po jedan sedmicno i dobro mu pomogne a dobije napad histerije kada mu ne das novi recept, ili nemas pojma ili iznudjujes novac, na medicini rada 70 posto simulira simptome da bi dobili bolovanje, dolazi u hitnu pomoc u 4 ujutru da ispere uho, ulazi u hitnu sa 19 godina vristeci da je stala na neciji sihir i da ce joj se nesto desiti, neko nije "dobro zapalio crveni vjetar" pa je osip po kozi poceo da lici na variolu.

Zbog takvih ne mozete doci na red ni za sta.

Sad su i privatne zdravstvene ustanove dobile mogucnost da vrse usluge ambulanti porodicne medicine, sto je finansirano od fondova zdravstvenog osiguranja, dakle, pacijent nista ne placa za troskove lijecenja, registruje se u takvoj ambulanti i najmanje jednu godinu nema pravo promijeniti ljekara.

Kolicina novca koju ambulanta porodicne medicine dobije od Fonda relativno je fiksna, a iz tog novca ljekar naplacuje preglede, lijekove, laboratorijske i sve druge nalaze, preglede drugih specijalista, dane bolovanja za radnike, racune za komunalije za ambulantu, kiriju, ako je placa, plate za sebe i svoje osoblje.

Mislim da ce se vecina ljudi u prvi mah, izrevoltirana stanjem u javnom sektoru, opredijeliti za "privatne ambulante", a onda ce udariti od zid realnosti.

I ljekar u privatnoj ambulanti ce mu uskratiti recept sa esencijalne liste, nece mu dati uputnicu za nalaze, jer ih smatra nepotrebnim, moci ce doci na pregled najvise jednom mjesecno, a i to sa debelim razlogom, osim ako ga ne unesu na nosilima.

Dzaba vam je da kukate po forumu, pisite prijave u vezi sa svim za sta smatrate da je bilo neprimjereno u kontaktu sa zdravstvenim radnicima, vjerujte da ne prolaze nezapazeno. Rijec je o vasim i zivotima vasih najblizih i dosta je sa tim pasivnim stavom.

Dok god se nerad, nemar i neznanje ne budu javno sankcionisali, a trud, rad i znanje nagradivali, kako u zdravstvu, tako i u svemu drugom, crno nam se svima pise.
User avatar
ProS
Posts: 675
Joined: 19/09/2004 23:23

#119 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by ProS »

ja pozelim svakoga dana van... :(
lelica
Posts: 83
Joined: 07/08/2008 07:45

#121 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by lelica »

jeste li čuli za ovaj slučaj iz Mostara.......porodica optužuje Centar za majku i dijete mostar i RMC "Dr. Safet Mujić" za smrt Jasmine Bratić........tekst ima u dnevnom avazu od 09.09.2008. i 10.09.2008........
ukratko nesretna Jasmina je prije 2,5 mjeseca prijevremeno rodila zdravog dječaka.........bila je u kritičnom stanju pa su je prebacili u Tuzlu.........tu se oporavila i otpuštena je kući..........prije 7 dana su joj ljekari uključili nekoliko vrsta tableta..........apaurini, nešto za visok pritisak, nešto za željezo...........stanje se iskomplikovalo i žena umrla........ strašno...........jasminin muž kaže da je ona danima ležala u krvi i mokraći i da su joj čak i crvi počeli izlaziti iz kose...... možete li zamislit takav tretman ljekara...........kome su oni polagali zakletvu.........pa jesu li to ljudi ili monstrumi......... fujjjjjjjjjj
goga+
Posts: 23
Joined: 14/08/2008 13:37

#122 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by goga+ »

Iritira me što doktori zapošljeni u državnim ustanovama pacijente šalju na preglede u privatne klinike gde su oni zapošljeni. To se upravo desilo mom svekru juče. Internista mu je dao vizitkartu i rekao mu da dođe kod njega na pregled u polikliniku gde on radi honorarno. Treba da se opredele samo za jednu ustanovu. Ovo je zaista najblaže rečeno bezobrazluk.
User avatar
moler
Posts: 813
Joined: 26/04/2008 15:30
Location: sarajevo

#123 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by moler »

goga+ wrote:Iritira me što doktori zapošljeni u državnim ustanovama pacijente šalju na preglede u privatne klinike gde su oni zapošljeni. To se upravo desilo mom svekru juče. Internista mu je dao vizitkartu i rekao mu da dođe kod njega na pregled u polikliniku gde on radi honorarno. Treba da se opredele samo za jednu ustanovu. Ovo je zaista najblaže rečeno bezobrazluk.
a što lutko ne napišeš ime i prezime doktora koji je to uradio ja sam postavila post o korupciji ali niko nekaza ni jedno ime ni prezime :bih:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#124 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by PipiDugaDevetka »

Ko će mi reći šta je dr. obavezan da uradi prilikom pregleda pacijenta u Domu zdravlja.
Recimo, žalim se na preobilno znojenje, nema temperature, kašalj, mučninu, neprestani umor,...

Iz čega se sastoji ljekarski pregled pacijenta u ambulanti?

Više od godinu dana jednom mjesečno odlazim u DZ radi podizanja lijekova protiv visokog tlaka i NITI JEDNOM mi nisu prekontrolisali tlak (Veći mi ''gornji tlak'' nego penzija)!?

Doduše, ja to sam kod kuće uradim, ali me interesuje šta je dr. dužan/dužna da uradi na tom ljekarskom pregledu?
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#125 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by otherside »

PipiDugaDevetka wrote:Ko će mi reći šta je dr. obavezan da uradi prilikom pregleda pacijenta u Domu zdravlja.
Recimo, žalim se na preobilno znojenje, nema temperature, kašalj, mučninu, neprestani umor,...

Iz čega se sastoji ljekarski pregled pacijenta u ambulanti?

Više od godinu dana jednom mjesečno odlazim u DZ radi podizanja lijekova protiv visokog tlaka i NITI JEDNOM mi nisu prekontrolisali tlak (Veći mi ''gornji tlak'' nego penzija)!?

Doduše, ja to sam kod kuće uradim, ali me interesuje šta je dr. dužan/dužna da uradi na tom ljekarskom pregledu?
dužan je da te sasluša, pregleda (uključujući i mjerenje pritiska), da ti da terapiju (ako je dg jasna ili približno jasna) ili te uputi ciljano specijalisti.
Post Reply