Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#1 Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by uvjek dobar gost »

Koliko nas ili koliko Vas je bilo objektom iživljavanja, objektom iznude.. koliko ružnih stvari ste čuli da se desilo drugim ljudima...?
Mislim na odnos pacijent - osoblje, korupciju i mito,fol neispravne aparate za dijagnostiku koji savršeno rade u privatnim klinikama na kojima rade isti ljudi kao i u bolnici koju ste posjetili, koliko puta ste čuli da su nekom postavili pogrešnu dijagnozu..., ili čega smo se naslušali il doživili pak na svojoj koži a tiče se odnosa sestri i ostalog osoblja koje se ponaša bahato . Nestručnost i nezainteresovanost doktora i drugog osoblja je postala tolika da toga nisu pošteđena ni novorođenčad... Trebam li spominjati kako izgledaju same bolnice il domovi zdravlja koliko se čeka na pregled il pretragu neku... koliko se veza recimo treba povući da bi se dobio krevet ili samo dovoljna pažnja ...

Ovo sve se pitam jer dobar drug mi je dobio dijete, prvo djete je to njemu i supruzi mu... kad mi je ispričao šta im se izdešavalo... nisam mogao da vjerujem.. taj nivo arogancije,nestručnosti.. prigluposti.. nevjerovatno.. situacija se toliko zakomplikovala a da doktori i osoblje nisu (bukvalno) znali šta je sa djetetom.. zašto se to zbiva... postavljali svaki dan drugu dijagnozu... na kraju nikad nisu dostavili nikakav izvještaj kompletan.. ovo što jesu dostavili bila je laž jer nisu naveli pola tableta i terapija na koje su stavili novorođeno dijete... roditelji znaju kakve su lijekove davali doktori djetetu a tih ljekova neka u tom kratkom izvještaju... dok kao što rekoh finalnog izvještaja nije bilo a nije bilo ni objašnjenja što se to ili šta se to izdešavalo... na kraju beba se bukvalno izvukla zahvaljujući svom organizmu i kilaži...

Sad se ja pitam kako ih nije strah roditelja jer igraju se životom nečije tek rođene bebe... onda se pitam kako ih nije strah boga... mislim pitanja su retorička ali morao sam ih postaviti... jer nisu u pitanju "samo" bebe.. ko god ode u neki od domova zdravlja il u neku bolnicu mislim da zna o čemu pričam.. u stvari tipkam.

Znamo mi, u stvari oni koji se moraju liječiti u BiH da je situacija katastrofalna... i da je glavna parola... nedaj se bože razboliti..

Kako stati u kraj vladavini par familija-porodica, klanova u stvari koji rade šta hoće, kako vratiti povjerenje u zdravstvo i kako u stvari podići sve na određeni nivo i stvoriti zdrav odnost pacijent-osoblje-sistem ? Ili ćemo se vratiti svi narodnoj medicini, čajevima i gatanju...

Sjeća li se iko da je ijedan doktor, sestra il neko drugo osoblje odgovaralo zbog pogrešne dijagnoze, mita, korupcije... ili zbog čega već... a mislim da svi znamo ko i kako završava medicinu, kako se dobijaju poslovi.... dobro je kada babo našteli djetetu da završi ekonomiju, pravo.. il šta već... ali kad su ljudi u pitanju kad se radi o životima...

P.S

Ima i pozitivnih primjera i slučajeva ali mislim da se oni mogu mjeriti promilima...
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#2 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by mamica papucarka »

moja prijateljica je po porodu fino i kulturno zamolila sestricu da joj malo objasni nesto oko dojenja bebe, a ova jo odgovorila "Kad si se znala *ebat (bukvalno ovim rijecima), sad nauci dijete dojit" i izasla na vrata :shock: :shock:

ja ne znam kakva mala plata, ili neimanje plate moze biti razlog ovakvom ponasanju prema pacijentima, ili opcenito prema ljudma :x
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#3 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by gurabija78 »

mozda da otvorimo temu pozitivni primjeri, bice dosta kraca i pozitivnija! ovako se covjek samo sjebe kad skonta gdje zivi i da treba cuvati zdravlje najprije da ne bi ljekarima pao saka!
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#4 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by gurabija78 »

kod nas je zivot covjeka bukvalno u bozjim rukama, vjerovao ili ne u boga!
BosFor
Posts: 6
Joined: 14/03/2008 12:48

#5 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by BosFor »

Uuuuuuhhhhhhhhhhhhhh
Hebo korupciju, politiku, nacionalizam,... Ovo bi stvarno trebao biti razlog za REVOLUCIJU!
Imam mali milion primjera za vojnog suda, imam licno iskustvo koje je za teroristickog akta, degutantno mi je nabrajat
Iole normalnom i "poslovno sposobnom" insanu se nikako ne moze objasnit da u danasnje vrijeme tolerisemo ovakav sistem, sistem koji ostavlja vrlo teske i TRAJNE posljedice
u porodici, drustvu, na pojedincima
Ne vjerujem da se tu moze nesto sustinski promijeniti bez pomoci, odnosno volje i ucesca, Vlasti. Najzastupljenija profesija u Vlasti je medicinar. Ostali, ne medicinari, nece kritikovat ljekare - emsu im kolege, em svakom trebaju, svako ima nekog bolesnog, sebe, zenu, dijete, roditelje,... Znaci jedino REVOLUCIJA (a od toga nema nista). To je nama nasha borba dala
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#6 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by hadzinicasa »

mojoj prijateljici su radili serklažu (ušivanje grlića materice zbog opasnosti od prijevremenog poroda) u 5. mjesecu tudnoće i zaboravili tupfer u njoj. Sreća pa je sam od sebe ispao nakon 3 dana (u protivnom, sepsa i smrt i nje i bebe)

katastrofa
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#7 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by uvjek dobar gost »

Možemo se tješiti pozitivnim primjerima i malo se oraspoložiti, no vrijeme je da identifikujemo probleme u ovom društvu, da bi se njima mogli pozabaviti... mislim u stvari znam da je identifikacija problema prvi korak. Dosta smo zabijali glavu u pijesak jer ljudski životi su u pitanju...
znam ja da sve je to u glavnom politika i sve to... ali gledajmo na te stvari racionalno jer ponavljam ljudski životi su u pitanju...
Čak čuo sam primjer zlostavljanja nepokretnog pacijenta od strane sestre koja je galamila na pacijenta, nije ga htjela previjati nije ga obilazila redovno... ,a pri svemu tome mu je prijetila još gorim stvarima ako progovori...

Slažem se za ovu rečenicu to je nama naša borba dala...
Last edited by uvjek dobar gost on 04/08/2008 11:05, edited 1 time in total.
BosFor
Posts: 6
Joined: 14/03/2008 12:48

#8 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by BosFor »

Fakat dobra ideja, imal neko neko pozitivno iskustvo, korektnog odnosa?
Posebno mi smeta sujeta (narcisoidnost) nasih medicinara. Smrtni zlocin je trazit drugo misljenje (uobicajena praksa u normalnim drzavama)
bice_bice
Posts: 931
Joined: 07/09/2006 13:01

#9 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by bice_bice »

imam ja, imam ja

napravio termin kod zubara u 3 i otiso.. nasao na vratima cage: ja sam na fudbalu pred gimnazijom

ja u potragu za gimnazijom, odem tamo na igraliste, njih milion.. ko je ovdje zubar? javi se napadac, sav uznojen, veli hajde.. i odvede me tako u svoju ordinaciju, onako znojan ni da ruke opere, veli SJEDI.. ogrnu kaputic i poce..

hajde rekoh, kad sam vec sjeo, udri.. onda raznorazni dogadjaji za vrijeme zahvata, da ne pisem dzaba..

pozitivna pouka: zubari nam se bave i sportom..
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#10 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by mamica papucarka »

bice_bice wrote:imam ja, imam ja

napravio termin kod zubara u 3 i otiso.. nasao na vratima cage: ja sam na fudbalu pred gimnazijom

ja u potragu za gimnazijom, odem tamo na igraliste, njih milion.. ko je ovdje zubar? javi se napadac, sav uznojen, veli hajde.. i odvede me tako u svoju ordinaciju, onako znojan ni da ruke opere, veli SJEDI.. ogrnu kaputic i poce..

hajde rekoh, kad sam vec sjeo, udri.. onda raznorazni dogadjaji za vrijeme zahvata, da ne pisem dzaba..

pozitivna pouka: zubari nam se bave i sportom..
gluho bilo, ali sam se nasmijala :lol: :lol: :lol:

zubari sportisti u sred radnog vremena, a novinari estradne licnosti :lol: :lol: :lol:
Svak hoce da bude slavan :oops: :lol:
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#11 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by gurabija78 »

bice_bice wrote:imam ja, imam ja

napravio termin kod zubara u 3 i otiso.. nasao na vratima cage: ja sam na fudbalu pred gimnazijom

ja u potragu za gimnazijom, odem tamo na igraliste, njih milion.. ko je ovdje zubar? javi se napadac, sav uznojen, veli hajde.. i odvede me tako u svoju ordinaciju, onako znojan ni da ruke opere, veli SJEDI.. ogrnu kaputic i poce..

hajde rekoh, kad sam vec sjeo, udri.. onda raznorazni dogadjaji za vrijeme zahvata, da ne pisem dzaba..

pozitivna pouka: zubari nam se bave i sportom..
prejako! :D :D :D
za izbit mu predmet profesije!!!
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#12 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by uvjek dobar gost »

U zdravom tijelu zdrav(o) duh....
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#13 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by gurabija78 »

inace, iako je zabranjeno reklamiranje na forumu sa-x, mislim da po cijenu ban-a ovdje treba imenovati svakog onog koji je na bilo koji nacin ugrozio neciji zivot, uzeo mito, ponasao se neeticki prema pacijentu, pogazio na bilo koji nacin hipokratovu (jel se ono tako zvao) zakletvu! ako treba ja cu prvi (pa ban-ban)! da mi nije otac bolesni bio u pitanju, koji bi se tim mojim cinom jos vise nasekirao, vjerovatno bih zgazio doktora koji ga je operisao nakon sto je iznudio plavu kovertu, razrezao besiku i ostavio da mu mokraca curi kroz nju i tako dok nije rana sama zarasla!!! sreca pa je grusanje nastupilo prije sepse!!! hajmo administratori, oglasite se, mozemo li s imenima, protumacite nam pravila i propise!
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#14 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by uvjek dobar gost »

Onda mi je jasno zašto se domaći dušebrižnici (čitaj lopovi političari) u glavnom liječe van granica BiH, a nas prepuštaju u reke mesara... fakat recimo na ili u medicinskim institucijama - ustanovama postoje familijarno-političko-porodični klanovi.. tako da se vodi računa da isti imaju prioritet prilikom zapošljavanja il završavanja fakulteta ili škola...
U tome je nekako korijen problema...
User avatar
vedderedi
Posts: 1002
Joined: 20/09/2004 12:50

#15 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by vedderedi »

Tema bi se komotno mogla zvati i "Kako su se heroji u bijelom pretvorili u bijelu mafiju?" Sramota sta su ti ljudi uradili od svog poziva nakon rata. Neka ih je sram i stid.
Na kraju krajeva, ovo nas i ne treba cuditi s obzirom na broj ljekara koji su se poceli baviti politikom. Kad mogu spojiti ta dva poziva u ovakvim uslovima, onda se dobije ovo sto mi trenutno imamo, rasulo i korupciju na svakom koraku.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#16 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by PipiDugaDevetka »

Znaš šta. Sve u vezi sa ljekarima, zdravstvenim ustanovama, ...itd., a što je pozitivno je to da su mi utvrdili da sam pozitivan na Q-GROZNICU!

Neki dan sam morao doktoricu ubjedjivati da mi napiše recept za 2 tube Plimikol-kreme. Oni su, izgleda, stimulisani da što manje opterećuju Zdravstveni fond, t.j. da izdaju što manje lijekova sa esencijalne liste lijekova. Bez obzira na potrebe pacijenta i Hipokrata (umalo ne napisah HIPOKRIT). Kao, hoćemo li pisati uputnicu dermatologu, ...da me uhvati na tu foru, a zna da Vrazova više nema tu ambulantu, pa da ja moram s kraja na kraj grada, na Koševo da uradim taj nalaz. Zna da su šećeraši skloni gljivetinama, pa oni koji piju antibiotike,...Zna da u tijelu zdrave osobe žive gljivice, (sad im tepam), pa se onda, iz nekih razloga rašire i namnože ponovo,...Zna da je to dugotrajno liječenje,....Hajd' ti sad da ti budu dvije tube za 1 mjesec dana,...Banda u bijelom,...Mogu misliti kako i koliko me ''zavrću'' za nešto što pojma nemam,...HEJ doktorice umišljena, SAMA SI IZABRALA TAJ POZIV, DA POMAŽEŠ NAMA BIJEDNICIMA-NIJE ME BRIGA ŠTO TI JE PLATA 16 PUTA MANJA OD PIJAČARA ZVANIH, PARLAMENTARCI...IMA DA RADIŠ I KADA NE PRIMIŠ SVOJU GIDU OD PLATE!
Definicija bijede: Siromaštvo + Nepravda.
Plimikol=anti stinki fit! :mrgreen:
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#17 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by neprilagodjena »

Mojoj dajnici rahmetli su rekli da ima herniju,jedva je mogla da hoda i samo lezala jer je bolilo.
Onda je opet otisla u bolnicu (dobivala ako se dobro sjecam neke inekcije) i hoce oni nju ponovo da
pregledaju i pregledaju je i nadju metastaze :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
A poslije prvog pregleda rekli da ima herniju,nisam ni zamisljala da ce to biti zadnji put da je vidim.
Nije zivjela dugo da je moji vide :roll: :roll:
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#18 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by sheilak »

Joj, na ovu temu bih mogla knjigu napisati!

Nesposobnijih, umisljenijih, arogantnijih i tupljih stvorova ja nisam vidjela od doktora ovdje. Ja sam imala tu nesrecu da im dopadnem saka i zamalo me ne ubise. Kao prvo, nemaju afiniteta ni senzibilnosti za taj posao jer odredjivanje dijagnoze i tretiranje bolesti je puno vise od pukog zbrajanja ( vidljivih ) pokazatelja necijeg stanja. Koji se mijenjaju iz sata u sat. Nekako im mrsko pogledati cijelokupno stanje organizma, uzeti sve u obzir, tri puta ponoviti testove, konsultirati se sa drugim specijalistima, pa tek onda donijeti odluku o necijem zivotu ili smrti. Lijeno im se pozabaviti detaljnije stanjem pacijenta - oni bi odmah rezali, sjeckali,..Nemaju osjecaja ni prema psihickom stanju pacijenta. Najgore je kad ti doktorica dodje u sobu, u crnim carapama, stiklama, natapirane, izblajhane kose, ruke i vrat puni nakita, teski parfem i saopstava pacijentu Hiobsovu vijest, bez imalo osjecaja ni sazaljenja.Izbifla svoje , okrene se i ode. Kad je pacijent pita da mu objasni sta to sad znaci za njega ili nju na sta dobije samo bezobrazno zatvaranje vrata ispred nosa. U najmanju ruku iritantno.

A o pohlepi da i ne govorim- to je vec legendarno. Kako je moguce da doktori, sa placama od oko 2000 KM ( ne znam sad tacno ) mogu sebi priustiti onakva auta, kucerine, stanove, skolovanje djece u inostranstvu, skupocjene satove, parfeme, itd? I to nesposobni, razvikani doktori. Nacelnici odjela, " zasluzni " doktori, njihova potrckala... Ima ih previse stvarno, jer ih Medicinski fakultet stanca kao na pokretnoj traci. Ne mozes doktora naci od silnih docenta, profesora, magistra, dr mr, sc ...

Znam da i medju sestrama i tehnicarima ima veliki broj onih koji uzimaju nemilice ispred pacijenata. I koji se ponasaju kao placari i placarke. Ali ima i onih koji vrijedno rade ( obicno takvi rade za one koji uzimaju ) i ne gledaju pacijente kao izvor novca ili poklona. I to znam iz iskustva. Dosta su rijetki, ali ih ima.
Last edited by sheilak on 08/01/2014 10:17, edited 1 time in total.
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#19 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by mamica papucarka »

krvava wrote:
uvjek dobar gost wrote:Koliko nas ili koliko Vas je bilo objektom iživljavanja, objektom iznude.. koliko ružnih stvari ste čuli da se desilo drugim ljudima...?
Mislim na odnos pacijent - osoblje, korupciju i mito,fol neispravne aparate za dijagnostiku koji savršeno rade u privatnim klinikama na kojima rade isti ljudi kao i u bolnici koju ste posjetili, koliko puta ste čuli da su nekom postavili pogrešnu dijagnozu..., ili čega smo se naslušali il doživili pak na svojoj koži a tiče se odnosa sestri i ostalog osoblja koje se ponaša bahato . Nestručnost i nezainteresovanost doktora i drugog osoblja je postala tolika da toga nisu pošteđena ni novorođenčad... Trebam li spominjati kako izgledaju same bolnice il domovi zdravlja koliko se čeka na pregled il pretragu neku... koliko se veza recimo treba povući da bi se dobio krevet ili samo dovoljna pažnja ...

Ovo sve se pitam jer dobar drug mi je dobio dijete, prvo djete je to njemu i supruzi mu... kad mi je ispričao šta im se izdešavalo... nisam mogao da vjerujem.. taj nivo arogancije,nestručnosti.. prigluposti.. nevjerovatno.. situacija se toliko zakomplikovala a da doktori i osoblje nisu (bukvalno) znali šta je sa djetetom.. zašto se to zbiva... postavljali svaki dan drugu dijagnozu... na kraju nikad nisu dostavili nikakav izvještaj kompletan.. ovo što jesu dostavili bila je laž jer nisu naveli pola tableta i terapija na koje su stavili novorođeno dijete... roditelji znaju kakve su lijekove davali doktori djetetu a tih ljekova neka u tom kratkom izvještaju... dok kao što rekoh finalnog izvještaja nije bilo a nije bilo ni objašnjenja što se to ili šta se to izdešavalo... na kraju beba se bukvalno izvukla zahvaljujući svom organizmu i kilaži...

Sad se ja pitam kako ih nije strah roditelja jer igraju se životom nečije tek rođene bebe... onda se pitam kako ih nije strah boga... mislim pitanja su retorička ali morao sam ih postaviti... jer nisu u pitanju "samo" bebe.. ko god ode u neki od domova zdravlja il u neku bolnicu mislim da zna o čemu pričam.. u stvari tipkam.

Znamo mi, u stvari oni koji se moraju liječiti u BiH da je situacija katastrofalna... i da je glavna parola... nedaj se bože razboliti..

Kako stati u kraj vladavini par familija-porodica, klanova u stvari koji rade šta hoće, kako vratiti povjerenje u zdravstvo i kako u stvari podići sve na određeni nivo i stvoriti zdrav odnost pacijent-osoblje-sistem ? Ili ćemo se vratiti svi narodnoj medicini, čajevima i gatanju...

Sjeća li se iko da je ijedan doktor, sestra il neko drugo osoblje odgovaralo zbog pogrešne dijagnoze, mita, korupcije... ili zbog čega već... a mislim da svi znamo ko i kako završava medicinu, kako se dobijaju poslovi.... dobro je kada babo našteli djetetu da završi ekonomiju, pravo.. il šta već... ali kad su ljudi u pitanju kad se radi o životima...

P.S

Ima i pozitivnih primjera i slučajeva ali mislim da se oni mogu mjeriti promilima...
ovo k'o da je pisano o meni i mom sinu
zamislite šta mi je doktorica na porođajnom rekla nakon 2 dana od poroda
kao "gospođo, vaše dijete ima jako viskou temperaturu i ako insistirate prebacit ćemo ga na pedijatriju ali nema potrebe do sutra će svakako umrijeti"
zamislite šoka ja se fino onesvijestila i skljokala među inkubatore na prizemlju ginekologije u sarajevu
kad sam došla sebi prvo sam štocirala doktoricu a zatim rekla " ne petljaj se u Božije i prebaci to dijete"
dijete je prebačeno i nakon 5 dana otkrivena je sepsa ešerihijom koli
liječenje je trajalo 28 dana i doktor koji je liječio mog dječaka je rekao kao " zahvalite bogu što je rođen jako krupan pa je tijelo imalo snage da se samo bori sa infekcijom a što se tiče uzroka sepse ( nije napisano ali je rečeno) nehigjenski uslovi na ginekologiji"
eto i hajd se ponovo odluči na porod
a što se tiče samog poroda sestre mi nisu htjele ni prići u toko 6 sati koliko sam rađala jer je bila subota i one su gledale reprizu neke serije koja se zvala ŽADE
sve marš u penziju daj ljude s biroa da rade
prestrasno :shock: :shock: :shock:
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#20 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by madner »

Nemam pribjedbe dosad.
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#21 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by neprilagodjena »

krvava wrote:
uvjek dobar gost wrote:Koliko nas ili koliko Vas je bilo objektom iživljavanja, objektom iznude.. koliko ružnih stvari ste čuli da se desilo drugim ljudima...?
Mislim na odnos pacijent - osoblje, korupciju i mito,fol neispravne aparate za dijagnostiku koji savršeno rade u privatnim klinikama na kojima rade isti ljudi kao i u bolnici koju ste posjetili, koliko puta ste čuli da su nekom postavili pogrešnu dijagnozu..., ili čega smo se naslušali il doživili pak na svojoj koži a tiče se odnosa sestri i ostalog osoblja koje se ponaša bahato . Nestručnost i nezainteresovanost doktora i drugog osoblja je postala tolika da toga nisu pošteđena ni novorođenčad... Trebam li spominjati kako izgledaju same bolnice il domovi zdravlja koliko se čeka na pregled il pretragu neku... koliko se veza recimo treba povući da bi se dobio krevet ili samo dovoljna pažnja ...

Ovo sve se pitam jer dobar drug mi je dobio dijete, prvo djete je to njemu i supruzi mu... kad mi je ispričao šta im se izdešavalo... nisam mogao da vjerujem.. taj nivo arogancije,nestručnosti.. prigluposti.. nevjerovatno.. situacija se toliko zakomplikovala a da doktori i osoblje nisu (bukvalno) znali šta je sa djetetom.. zašto se to zbiva... postavljali svaki dan drugu dijagnozu... na kraju nikad nisu dostavili nikakav izvještaj kompletan.. ovo što jesu dostavili bila je laž jer nisu naveli pola tableta i terapija na koje su stavili novorođeno dijete... roditelji znaju kakve su lijekove davali doktori djetetu a tih ljekova neka u tom kratkom izvještaju... dok kao što rekoh finalnog izvještaja nije bilo a nije bilo ni objašnjenja što se to ili šta se to izdešavalo... na kraju beba se bukvalno izvukla zahvaljujući svom organizmu i kilaži...

Sad se ja pitam kako ih nije strah roditelja jer igraju se životom nečije tek rođene bebe... onda se pitam kako ih nije strah boga... mislim pitanja su retorička ali morao sam ih postaviti... jer nisu u pitanju "samo" bebe.. ko god ode u neki od domova zdravlja il u neku bolnicu mislim da zna o čemu pričam.. u stvari tipkam.

Znamo mi, u stvari oni koji se moraju liječiti u BiH da je situacija katastrofalna... i da je glavna parola... nedaj se bože razboliti..

Kako stati u kraj vladavini par familija-porodica, klanova u stvari koji rade šta hoće, kako vratiti povjerenje u zdravstvo i kako u stvari podići sve na određeni nivo i stvoriti zdrav odnost pacijent-osoblje-sistem ? Ili ćemo se vratiti svi narodnoj medicini, čajevima i gatanju...

Sjeća li se iko da je ijedan doktor, sestra il neko drugo osoblje odgovaralo zbog pogrešne dijagnoze, mita, korupcije... ili zbog čega već... a mislim da svi znamo ko i kako završava medicinu, kako se dobijaju poslovi.... dobro je kada babo našteli djetetu da završi ekonomiju, pravo.. il šta već... ali kad su ljudi u pitanju kad se radi o životima...

P.S

Ima i pozitivnih primjera i slučajeva ali mislim da se oni mogu mjeriti promilima...
ovo k'o da je pisano o meni i mom sinu
zamislite šta mi je doktorica na porođajnom rekla nakon 2 dana od poroda
kao "gospođo, vaše dijete ima jako viskou temperaturu i ako insistirate prebacit ćemo ga na pedijatriju ali nema potrebe do sutra će svakako umrijeti"
zamislite šoka ja se fino onesvijestila i skljokala među inkubatore na prizemlju ginekologije u sarajevu
kad sam došla sebi prvo sam štocirala doktoricu a zatim rekla " ne petljaj se u Božije i prebaci to dijete"
dijete je prebačeno i nakon 5 dana otkrivena je sepsa ešerihijom koli
liječenje je trajalo 28 dana i doktor koji je liječio mog dječaka je rekao kao " zahvalite bogu što je rođen jako krupan pa je tijelo imalo snage da se samo bori sa infekcijom a što se tiče uzroka sepse ( nije napisano ali je rečeno) nehigjenski uslovi na ginekologiji"
eto i hajd se ponovo odluči na porod
a što se tiče samog poroda sestre mi nisu htjele ni prići u toko 6 sati koliko sam rađala jer je bila subota i one su gledale reprizu neke serije koja se zvala ŽADE
sve marš u penziju daj ljude s biroa da rade

cuj umrjece do sutra :shock: :shock: :shock:

pa bog te vidio na njoj je da sve uradi moguce da spasi to djete :roll: :roll: :roll:

boze sacuvaj :roll: :roll:
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#22 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by madner »

Ja sam jednom cekao 10 minuta!

10 minuta, na stolici. Ko zna ko je prije sjedio na istoj i kakvu je bolesti imao!
User avatar
Big Boy
Posts: 1153
Joined: 16/02/2008 03:49
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

#23 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by Big Boy »

Fakat, tesko onima ko im u ruke upadne.

Stara ima hipertenziju i hronicni je bolesnik. Jednu noc, pritisak joj otisao u nebesa i, sta ces... trci cika doktoru. Vrijeme... negdje oko ponoci.

Zovem hitnu pomoc... iskustvo me uci da ako im ne kazes da neko haman umire nece ni doci. Ili ce doci, nekad... pa ko ziv ko mrtav. Skontao taktiku, zakukao da je belaj teski i oni dolaze nakon 15tak minuta. Doktorica iz hitne je bila jako ljubazna iako imam svakakvih iskustava i s njima iz hitne pomoci. Rece, ona bi trebala do bolnice jer joj je EKG kriza. Dolazimo do bolnice a nikad ne bi covjek stekao dojam da je to neka medicinska ustanova. Mrak i nigdje zive duse osim jedne sestre koja viri iza stola. Hitna nas tu izbaci, razmijenise oni neku papirologiju i odose dalje svojim poslom. Dezurna sestra zove dezurnog doktora koji je gore negdje u zgradi.

Spava... gleda omiljenu seriju TVu. Sta li !? :-?

Moja stara lezi na nekom starom ofucanom krevetu. Mi joj brisemo znoj... drzimo je budnu jer se lagano gubi u nesvijest. Nakon nekih pola sata dolazi mrcina doktor koji ima godina bar kao moja stara i prva recenica koju je rekao je bila: zasto me zovete, vidite da je stara i da joj je vakat mrijeti. :cry:

E kad ga nisam zveknuo sakom po labrnji... necu nikad. I dan danas zalim sto sam tako presao preko toga. Ali, nalupam ga i sta cu onda ?!? :roll:


Kasnije, nakon potegnutih veza... lijecio ju je na svom odjeljenju i nakon koverti je bio iznimno ljubazan.


Fuj ! :-?


Sta mi je jos ostalo u sjecanju... pise nalaz na nekoj velikoj, 100 godina staroj, pisacoj masini. Odmah pored, nov brand kompjuter, ugasen. :roll:

No Comment !


I naravno, svaka cast rijetkim izuzecima.
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#24 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by Soul_Sista »

mamica papucarka wrote:moja prijateljica je po porodu fino i kulturno zamolila sestricu da joj malo objasni nesto oko dojenja bebe, a ova jo odgovorila "Kad si se znala *ebat (bukvalno ovim rijecima), sad nauci dijete dojit" i izasla na vrata :shock: :shock:

ja ne znam kakva mala plata, ili neimanje plate moze biti razlog ovakvom ponasanju prema pacijentima, ili opcenito prema ljudma :x
Daj nemoj zezat, jel joj stvarno ovako odgovorila? :| :| :|
A jebes me ludu ako joj ne bih na noge ustala i pocela je daviti :D o kako bi me ta "sestrica" pamtila :D
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#25 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by uvjek dobar gost »

Osiguranje mi se plaća u Kantonu (mrtvom) Sarajevo, radim terenski posao, često sam svuda i svakuda... kolega i ja smo se zadesili u Goraždu , kolegu stomak bolio pravo.. probudilo ga nekad oko 02.ooh ujutro.. odvezem ja njega u hitnu pomoć.. ušli tamo ,kontamo sreća imamo zdravstvene knjižice... ufurasmo u zgradu... da sadane opisujemo čekaonicu i sam ulaz u hitnu jer sve izgleda kao da smo prošli kroz neki vremenski tunel...... naravno vratili smo se u rikverc...

Dođe sestra rasčupana malo od spavanja... prepipa mi kolegu.. kaže infuzija.... ja čekah malo al me napadoše sove i odoh spavati.. ujutro oko 07.ooh dođoh po kolegu-... kad oni kao radili nalaze... rekoše meni da bi kolegu trebali operisati jer ima upalu slijepog crijeva.. no kako nismo osigurani u njihovom kantonu... morali bi da platimo u kešu...
Rekosmo mi nemamo nego koju desetinu maraka... gledaju se sestre dvije... i nakon što su za pregled i dvije infuzije tražili oko 130km ... mi se sabrasmo i imasmo svega oko 50km... rekoše oni.. ma haj može i tako.... ja imao osjećaj da sam na pijaci a ne u hitnoj pomoći... džaba mi i osiguranje i sve... rekoše nije moj kanton... znači moram paziti i gdje ću se razboliti...
No ne bi tu kraj... kako smo na našu odgovornost krenuli jer morasmo potpisati taj papir... jer su oni dijagnozirali tešku upalu slijepog crijeva... prevalismo put do Sarajeva... i nakon malo pipanja na Koševu i nalaza... ljudi rekoše... ma nije ovo ništa mala prehlada stomaka.. pij čaj i jedi supe... biće sve ok......
Post Reply