dokle drugovi

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

amar6888

dokle drugovi

Post by amar6888 » 17/05/2012 03:58

radnice na kasi moraju deset sati na dan da stoje na nogama.
zasto? zato jer jednostavno nema stolice da bi mogle sjesti.
da se razumijemo, ne samo zato sto nema stolice u blizini, vec zato jer im i nije dozvoljeno sjediti za kasom.
danas je jednoj radnici na kasi radi toga pozlilo, pa je morala sjesti na pod da malo dodje sebi.
na moje pitanje zasto je to tako, da li ima nekog obrazlozenja, djevojka mi odgovara da je to jednostavno tako.
gleda me onim svojim ispacenim umornim ocima i samo trese glavom i kaze dokad ce ovo vako.
pa ljudi moji, kakva je to tamo nehumana uprava u Robot-commerc?Zanima me samo jedno, ako je ovo tačno da moraju stajati cijelo radno vrijeme, zbog čega to? Zar će više biti produktivne ako stoje?
Svoj će posao da urade i ovako i onako. Ja neću ništa više čekati u redu, nego što čekam. Onda se to zove mučenje!
240 sati mjesečno...........nedjelju imaju slobodnu ali su prošlu radili dvije smjene...........to je izrabljivanje i goli kapitalizam...........!!!
kad ti budes kasirka stoj 10 sati i naplacuj proizvode, kicma bi ti stradala za 2 mjeseca od takvog rada,onda očekujte ljubaznost i osmijeh-humano nema sta.Mediji jedva čekaju ovakve "fine" vijesti,gdje je zastita na radu gdje su prava radnika
Boze dragi dokle?

ROBOT_COMMERC,DP MARKETI

medvjed23
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: dokle drugovi

Post by medvjed23 » 17/05/2012 04:29

Napiši ovakav dopis Upravi za inspekcijske poslove...
Da li oni mogu otkloniti problem, nisam siguran... ali mogu poduzeti neke korake u tom smjeru...

fakat
Has thanked: 2 times

Post by fakat » 17/05/2012 04:59

I u SAD kesijerke stoje, pa je i mene uvijek zanimalo zasto je tako i kakvo je objasnjenje. Cuo sam da tako imaju bolji pregled kolica, ali to bi se moglo lako rijesiti...Pa cak i ako je tako, zamisli da sefovi moraju stajati sest sati na sastancima jer tako imaju bolju koncentraciju i bolji pregled vaznih papira? Brzo bi se dogovorili da ima i boljih rjesenja, zar ne? Jednostavno, gazde vise vole svoju robu nego radnike, u takvom vaktu zivimo.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 17/05/2012 06:37

I u Block Pametnoj Trgovini nedaju kasirkama stolicu. Nije gazda ni postavio web. stranicu www.block.ba koju je ispisao na staklima trgovine, počeo raditi, a zaboravio sjedalicu za kasirku. Na moje pitanje gdje joj je sjedalica/stolica, šuti. Valjda, sretna što uopšte ima radno mjesto i platicu.
Ima li ko da predloži rješenje i zakonom propiše da kasirka mora imati odgovarajuću sjedalicu ili se zatvara firma?

lajkujMe
Been thanked: 1 time

Post by lajkujMe » 17/05/2012 07:18

ma nidje veze u ovoj drzavi, iskreno i ja sam izrabljivan juce mi doslo da uzmem oruzje i mars na vladu sam ako treba pa onda prema poslodavcu....

phil manzanera

Post by phil manzanera » 17/05/2012 08:58

Odlicno zamijecen problem, i ja sam identicno uocio i porazgovarao sa kasirkama u Amku i MAS shopu (Ferhadija), kazu i jedni i drugi "gazda ne da", no moj komentar je bio da je to bez veze, da nije realno i da je potpuno bespotrebno da kasirke stoje na nogama 8 ili 10 sati, kad mogu sasvim slobodno da se "naslone" na neku stolicu tipa barska stolica, meni kao kupcu to apsolutno ne smeta, a nije mi jasno kako glupim poslodavcima nije jasno da bi posao dobro isao da i radnik mora biti zadovoljan i zdrav, jer u krajnjoj instanci, ako mu radnik ode ili ga otjera, jbga ni njemu kao gazdi nije lako novog radnika obuciti, sto znaci, minimum komfora je potrebno svakom radniku, nema sekunde sumnje niti dileme oko toga. No, ljudskoj gluposti granica nema.

antimobbing
Location: Gdje je percepcija Dženeta za 2% Koruptokracije, Džehenem za 98% BiH populacije.

Post by antimobbing » 17/05/2012 09:17

phil manzanera wrote:Odlicno zamijecen problem, i ja sam identicno uocio i porazgovarao sa kasirkama u Amku i MAS shopu (Ferhadija), kazu i jedni i drugi "gazda ne da", no moj komentar je bio da je to bez veze, da nije realno i da je potpuno bespotrebno da kasirke stoje na nogama 8 ili 10 sati, kad mogu sasvim slobodno da se "naslone" na neku stolicu tipa barska stolica, meni kao kupcu to apsolutno ne smeta, a nije mi jasno kako glupim poslodavcima nije jasno da bi posao dobro isao da i radnik mora biti zadovoljan i zdrav, jer u krajnjoj instanci, ako mu radnik ode ili ga otjera, jbga ni njemu kao gazdi nije lako novog radnika obuciti, sto znaci, minimum komfora je potrebno svakom radniku, nema sekunde sumnje niti dileme oko toga. No, ljudskoj gluposti granica nema.
Velika je ponuda radne snage ljudi su u očajnom stanju i svakodnevno kucaju na vrata ovih marketa.

Poslodavcima ovo odgovara u finasijskom interesu jer istog radnika maksimalno iskoriste, a nakon par mjeseci probnog rada otpuste i sve tako u krug, novi robovi dolaze šute, stoje i rade.

Kad se iscrpe dolaze novi robovi.

Sve je ovo moguće jer Sindikata http://www.klix.ba/forum/viewtopic.php?f=1&t=86106 koji bi štitio prava radnika u BiH već 50 godina nema, niti postoji svijesti kod običnog čovjeka.

Zbog svih ovih činjenica mogučnost robovskog iskorištavanja ljudi u BiH je neograničena.

simonese
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Post by simonese » 17/05/2012 09:23

a ljudi ofce i dalje masu glavom:samo da se ne puca ,sinko

hamalalija

Post by hamalalija » 17/05/2012 09:25

Dokle god je mentaliteta suti trpi dobro je nece nam biti bolje. Dokle god "gazde" koriste sutiaciju tipa ako neces ti ima ih 20ak koji jedva cekaju da tu stoje po 10h nece nam biti bolje. Dokle god radnici ne dignu glas nece nam biti bolje. Dokle god ima ulizivacko-podanicko-supackog mentaliteta nece nam biti bolje.

Dokle god budemo birali da napakostimo nekom drugom ili da zastitimo nacionalne interese i vjeru tako ce na biti. Kada budemo vlast birali zbog nas i nasih potreba, ne nacionalini i vjerskih, bit ce nam bolje.

Tako sad za sad im je bolje da sute i trpe i kupuju kremu "protiv vena i ledja"

antimobbing
Location: Gdje je percepcija Dženeta za 2% Koruptokracije, Džehenem za 98% BiH populacije.

Post by antimobbing » 17/05/2012 09:29

hamalalija wrote:Dokle god je mentaliteta suti trpi dobro je nece nam biti bolje. Dokle god "gazde" koriste sutiaciju tipa ako neces ti ima ih 20ak koji jedva cekaju da tu stoje po 10h nece nam biti bolje. Dokle god radnici ne dignu glas nece nam biti bolje. Dokle god ima ulizivacko-podanicko-supackog mentaliteta nece nam biti bolje.

Dokle god budemo birali da napakostimo nekom drugom ili da zastitimo nacionalne interese i vjeru tako ce na biti. Kada budemo vlast birali zbog nas i nasih potreba, ne nacionalini i vjerskih, bit ce nam bolje.

Tako sad za sad im je bolje da sute i trpe i kupuju kremu "protiv vena i ledja"
Ukoliko ste gledali jučer utakmicu mogli ste vidjeti na kakvom se niskom nivou svijeti nalazi naš narod.

Narodima u BiH prioritet je glupi i destruktivni nacionalizam NE kao svim normalnim ljudima u Evropi - EKONOMIJA.

Pojedinci na pozicijama iz svih naroda to vješto koriste za vlastito enormno bogaćenje jer ovakvu zombi masu razvučene pameti iz rata veoma lako je iskorištavati i sa istom manipulisati.

Opet ponavljam Sindikata u BiH nema već 50 godina ....

Pogledajte samo ovu zgradu na Skenderiji.

Koliko m2 poslovnog prostora ovdje ima?

Image

Vidite li reklamu na zgradi? Naravno i ona je tu postavljena besplatno? :D

Šta mislite koliko pojedinci svaki mjesec inkasiraju novca od samo izdavanja? itd, itd, itd ....

Vidite li klima uređaj na svakom prozoru?

Mislite da je njih briga što tamo neki rob se znoji i stoji 12 sati dnevno? :D

hamalalija

Post by hamalalija » 17/05/2012 09:41

Ma ne svrbi mene siroki i hercegovina, znam sta mi oni misle, mene svrbi ovaj "moj", kontas. Daj da mi prvo situaciju u svom gradu rijesimo pa cemo se onda pozabaviti hercegovinom.
Kada bi tu jednu kasirku pitali sta joj teze pada navijaci ustase ili sto nema stolice, sta mislis koji bi odgovor bio.
Ali ako joj je izapran mozak koji je svakodnevno bombardiran vjestima o tim navijacima, dodiku, mladicu, RS-u naravno da ce joj smetati vise navijaci, dodik, mladic i RS nego to sto nema stolice.
Tako se skrece paznja sa pravih "prizemnih" problemai svtara poslusna glasacka masinerija.

Kako bi ja voilo vidjeti da se radini samoorganizuju i blokiraju taj jedan trzni centar i traze svoja prava, nema nikom uci, nema otpustanja ako dodje do toka onda radiklane mjere preduzeti itd itd, ali do toga nece doci upravo zbog podanicko-ulizavacko-supackog metaliteta, jer ce uvijek biti njih grupica koji ce biti "dobri" sa sefom ili gazdom.

stetoskop

Post by stetoskop » 17/05/2012 09:50

Zato trebamo i mi bojkotovati kupovinu kod takvih gazda, ako već znamo da se iživljavaju na radnicima.
Ja već odavno gorivo sipam na pumpama za koje sam siguran da koliko toliko poštuju prava svojih radnika, bez obzira što su to strane pumpe, ali rade naši ljudi. Znam za neke privatne u kojima se radi po režimu 12 rad 24 odmor i sve tako.

antimobbing

Post by antimobbing » 17/05/2012 10:03

stetoskop wrote:Zato trebamo i mi bojkotovati kupovinu kod takvih gazda, ako već znamo da se iživljavaju na radnicima.
Ja već odavno gorivo sipam na pumpama za koje sam siguran da koliko toliko poštuju prava svojih radnika, bez obzira što su to strane pumpe, ali rade naši ljudi. Znam za neke privatne u kojima se radi po režimu 12 rad 24 odmor i sve tako.
Opet pogrešno - ne treba bojkovati ekonomiju.

Poslodavci samo koriste pogodnosti koje imaju, a to je velika ponuda radne snage i nepostojanje Sindikata koji bi iste ove radnike štitio.

Prava adresa za sve pritiske je zgrada Sindikata u ulici Klina bana na Skenderiji.
Pogledajte samo Zakon i vidjet ćete da jedina legitimna snaga koja ima zakonska ovlašćenja da se bore za prava radnika - Sindikat BiH.

Pojedince koji vode ovaj Sindikat treba upitati:
Zašto već 20 godina ne rade svoj posao za koji su pretplaćeni našim novcem i ako ne žele predstavljati radnike, za čije interese onda rade?

Zar ne mislite da je dosta više enormnog bogaćenja pojedinaca koji vode Sindikat BiH, njihovih ubleha i bacanja prašine u oči radnicima?

Moll_Flanders

Post by Moll_Flanders » 17/05/2012 10:17

Moja mama je neko vrijeme radila u DP-u, nije mogla dugo izdržati. I ne daj Bože da je još ostala. To je čisto izrabljivanje i mučenje. Nije im dozvoljeno apsolutno ništa.
Ja stvarno ne razumijem zašto se moraju tako maltretirati i zašto se u njima mora izazivati strah od gubitka posla. Bile bi puno produktivnije da su malo sretnije.
Ne znam kakvi su vlasnici drugih trgovina, ali po iskustvu moje mame, ništa nije gore od DP-a.

Primijetila sam da jedino u Mercatoru radnice sjede za kasom.

quarterback

Post by quarterback » 17/05/2012 10:30

stetoskop wrote:Zato trebamo i mi bojkotovati kupovinu kod takvih gazda, ako već znamo da se iživljavaju na radnicima.
Slazem se sa tobom, ja sve ono sa cim se ne slazem izrazavam putem svog novcanika, drugim rijecima - ne dam im pare

hamalalija

Post by hamalalija » 17/05/2012 10:38

quarterback wrote:
Slazem se sa tobom, ja sve ono sa cim se ne slazem izrazavam putem svog novcanika, drugim rijecima - ne dam im pare

Ma lako je nama bojkotovati, jer nam nekad 10fening aili marka nije nesta, ali nije lako bojkotavti penzionerima i ostalim ugrozenim kategorijama.

Ali postoji ima jos jedan probelm kod tih "gazdi" to su kuponi za torsenje "para" u njihovim prodavnicama, znaci umjesto 100% kesha dobije se kupon i 1/3 kesha, tako da taj radnik plus sto je izrabljivan mora kupovati i kod "gazde" iako bi mozda isti proizvod nasao jeftitije u drugoj radnji, ali nam kesha da ga kupi.

amko76

Post by amko76 » 17/05/2012 12:50

Pa ti ljudi rade 6 dana u sedmici, svaku sedmicu, rade prekovremeno naravno. Sve preko 40 sati sedmično je prekovremeni rad, i ne plaća se naravno i to je kažu normalno :-) U svakom tom trgovačkom lancu.

Neka izrabljuju robove i neka ih ima još više i neka kupuju još više skupocjenih auta. To ste konstatovali na temi ferrari, šta je sad problem?

amar6888

Post by amar6888 » 17/05/2012 21:50

amko76 wrote:Pa ti ljudi rade 6 dana u sedmici, svaku sedmicu, rade prekovremeno naravno. Sve preko 40 sati sedmično je prekovremeni rad, i ne plaća se naravno i to je kažu normalno :-) U svakom tom trgovačkom lancu.

Neka izrabljuju robove i neka ih ima još više i neka kupuju još više skupocjenih auta. To ste konstatovali na temi ferrari, šta je sad problem?
ti ljudi rade 7 dana,a ako će slobodnu nedjelju onda prethodnu moraju raditi obje smjene

amar6888

Post by amar6888 » 17/05/2012 21:53

medvjed23 wrote:Napiši ovakav dopis Upravi za inspekcijske poslove...
Da li oni mogu otkloniti problem, nisam siguran... ali mogu poduzeti neke korake u tom smjeru...
koje korake;?dođu u kontrolu kod gazde,gepek je naravno otvoren a u njega svasta može stati i kontrola gotova

amko76

Post by amko76 » 17/05/2012 22:28

Lud i ponosan wrote:
amar6888 wrote:
medvjed23 wrote:Napiši ovakav dopis Upravi za inspekcijske poslove...
koje korake;?dođu u kontrolu kod gazde,gepek je naravno otvoren a u njega svasta može stati i kontrola gotova
Amar,

poslao sam ti poruku na pp.

Ne mogu da pisem detalje u vezi jednog projekta, ali ce uskoro zemlja da se zatrese. Sve ovakve i slicne price, provjerene i pouzdane, su interesantne i mislim da ce svakome biti od koristi u ovoj zemlji. I zaposlenim, nezaposlenim pogotovu, svima u ovoj drzavi.
Mislim da je odavno doslo vrijeme da se glasno i jasno govori o problemima korupcije/nepotizma/maltretiranja zaposlenih i krsenju zakona, na konkretnim primjerima, jer vlast ocigledno ne zeli nista da uradi po tom pitanju. Kako su stranke takve kakve jesu, postoje nacini da se prisili i tuzilastvo i vlast da nesto promjeni, samo treba stisnuti zube, organizovati se i krenuti u tom smjeru.
Ono sto ja garantujem jeste anonimnost, a nudim i kafu ako si za to raspolozen da podrobnije objasnim ono sto mogu u ovoj fazi.
Od pojedinacnih prijavljivanja ocigledno nema nikakve koristi.
Oho revolucija, ako uskrsne drug Tito ja iz ovih stopa idem u šumu za njim :D

amko76

Post by amko76 » 17/05/2012 22:56

E za sve ostalo sam skeptičan :D

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Post by plain vanilla » 17/05/2012 23:20

hamalalija wrote:Ma ne svrbi mene siroki i hercegovina, znam sta mi oni misle, mene svrbi ovaj "moj", kontas. Daj da mi prvo situaciju u svom gradu rijesimo pa cemo se onda pozabaviti hercegovinom.
Kada bi tu jednu kasirku pitali sta joj teze pada navijaci ustase ili sto nema stolice, sta mislis koji bi odgovor bio.
Ali ako joj je izapran mozak koji je svakodnevno bombardiran vjestima o tim navijacima, dodiku, mladicu, RS-u naravno da ce joj smetati vise navijaci, dodik, mladic i RS nego to sto nema stolice.
Tako se skrece paznja sa pravih "prizemnih" problemai svtara poslusna glasacka masinerija.

Kako bi ja voilo vidjeti da se radini samoorganizuju i blokiraju taj jedan trzni centar i traze svoja prava, nema nikom uci, nema otpustanja ako dodje do toka onda radiklane mjere preduzeti itd itd, ali do toga nece doci upravo zbog podanicko-ulizavacko-supackog metaliteta, jer ce uvijek biti njih grupica koji ce biti "dobri" sa sefom ili gazdom.
i kad mi neko kaze da narod u BiH nece da radi, a izrabljuju nas k'o robove :evil:

mah, mi smo ovce, nista drugo

kad vlast primijeti da bi se narod kao nesto bunio mahnu nam Dodikovim referendumom, RS-om, otcjepljenjem.. i mi opet sutimo i zabavimo tim idiotarijama..zaboravimo i da smo gladni i bolesni i obespravljeni, vazno je da se RS ne otcijepi, a onima u RS da se ne ukine ista.. lijepa nasa vlast, vidi kako nam drzavu cuva :-)

Image

quarterback

Post by quarterback » 17/05/2012 23:48

amko76 wrote: Oho revolucija, ako uskrsne drug Tito ja iz ovih stopa idem u šumu za njim :D
:thumbup:

fatamorgana

Post by fatamorgana » 17/05/2012 23:51

quarterback wrote:
amko76 wrote: Oho revolucija, ako uskrsne drug Tito ja iz ovih stopa idem u šumu za njim :D
:thumbup:
Kak'u ba šumu, u šumu treba da se vrate oni koji su iz nje i šljegli ... krkadoni.

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Post by plain vanilla » 17/05/2012 23:53

druze stari, hajde nam halali
pioniri mali, ... :oops: :D

Post Reply