Dokle bi Naser dos´o?

Zulfikar od Srebrenice
Posts: 6
Joined: 05/12/2006 22:49

#1 Dokle bi Naser dos´o?

Post by Zulfikar od Srebrenice »

Da Srebrenica nije razoruzana 93´ i proglasena "sigurnom zonom", u jeku srpskog napada na nju, mislite li da bi se odbranila i da jeste mislite li da bi uspjela da nastavi da oslobadja okolne teritorije kao sto je do tad? Od maja do marta 93´ Naserove snage su bile uspjesne u oslobadjanju njene okoline, najveci uspjeh je ja mislim bilo oslobadjanje cetnickog uporista Kravice u januaru 93´ nakon cega je cetnicki napad sto je doveo do razoruzavanja poceo.

Dokle bi Naser dos´o i kako bi zavrsilo da nije razoruzana?
Arslan_
Posts: 302
Joined: 11/09/2006 10:35
Location: BiH

#2

Post by Arslan_ »

Da Srebrenica nije razoruzana nebi ni pala.Ja sam u to 100% ubijedjen.A sto se tice toga sta je i koliko je Naser mogao osloboditi teritorije to je vec druga stvar.Vjerovatno je mogao osloboditi odredjeni dio okupirane teritorije ali ga nebi mogao dugorocno braniti zbog manjka ljudstva a ponajvise zbog manjka materijalno-logistickih sredstava.
Naravno ovo se odnosi na slucaj u kojem bi samo 28. divizija bila nosilac operacija bez mijesanja II. korpusa.
nesquick_
Posts: 19
Joined: 21/12/2004 13:17

#3

Post by nesquick_ »

http://bs.wikipedia.org/wiki/Genocid_u_Srebrenici

Podnaslov : Uloga bošnjačkih snaga na terenu (Zaključci Ujedinjenih nacija)

Ja sam mišljenja da su je mogli zgaziti kada su god htjeli. Cilj je bio da se zauzem Srebrenica, to je bez daljnjeg. Samo su nako ekonomski gledano našli momenat kada to uraditi, uz najmanje moguće troškove.
deset_u_pola
Posts: 247
Joined: 06/07/2005 14:58

#4

Post by deset_u_pola »

nesquick_ wrote:http://bs.wikipedia.org/wiki/Genocid_u_Srebrenici

Podnaslov : Uloga bošnjačkih snaga na terenu (Zaključci Ujedinjenih nacija)

Ja sam mišljenja da su je mogli zgaziti kada su god htjeli. Cilj je bio da se zauzem Srebrenica, to je bez daljnjeg. Samo su nako ekonomski gledano našli momenat kada to uraditi, uz najmanje moguće troškove.
Serbrenički borci i vojni sručnjaci se ne bi složili s tobom. Pokušali su četnici više puta, ali dok međunarodna zajednica nije dala uradila šta je uradila, Srbi nisu mogli ni primirisati Srebrenici.

Srebrenica je i jednim dijelom naša je krivica JER SMO SE STAVILI U ZAŠTITU ONIH KOJE BOLI NEKA STVAR ZA NAS!

I ne kontam ovo "ekonomski momenat."
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#5

Post by Maksim »

Srebrenica ce pak ostati misterij. Srebrenica je kao prvo blizu granice sa Srbijom, a kao drugo je bila u "po srpskog teritorija" apsolutno opkoljena od vojske koja je bilo mnogo mnogo bolje naoruzana i koja je imala mnogo vise ljudstva i tu mi nitko ne moze reci da je Srebrenici bilo nemoguce uzeti tada. Te herojske price o Naseru Oricu itd. mozete macku svezati o rep, jer se na kraju nazalost pak desilo sto jest. Pripadnici Armije RBiH koji su predali oruzje UN-u a ovi ih izrucili odma na noz Mladicu i njegovim hordama je bio dokaz za to da su ti ljudi bili u agoniji, iscrpljeni i da im je jasno bilo da se ne mogu vise drzat iako je ostalo jos samo par mjeseci do Daytonskog sporazuma.

Jedna od tema ce pak ostati i nerasvijetljeni slucaj Oric. Toliko ljudi je pobijeno, a on se zajedno sa svojom familijom i uzim krugom uspio bez problema izvuci. A nije nepoznata prica o njegovoj proslosti kao Milosevicev tjelohranitelj.

Ili se radi o tome da je mozda Srebrenica morala platiti cijenu da to ne bi platilo Sarajevo..... tko ce znati, jer dobar broj ljudi ne zeli da se zna.
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#6

Post by in33sa »

O cemu pricate, Srebrenicani su imali lovacko oruzje i pokoji automat, i imali su uspjeha samo u ratovanju sa lokalnim strazama oko srpskih sela.

Pitanje, zasto Naser nikada nije ni pokusao uzeti Bratunac i zasto je Milosevic snage Armije u Cerskoj i Kamenici sravnio sa zemljom tek nakon sto mu je Naser "dirnuo" hidrocentralu Bajina Basta.

I zasto su, uostalom, pametniji od Nasera kumili i molili Nasera da ne atakuje prema Srbiji, a on kao sivonja navalio na hidrocentralu.
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#7

Post by in33sa »

I da dodam, Srebrenicu je te `93 spasio Morillon, ne svojom voljom naravno vec pritisnut situacijom.

Kakav Naser i njegovi vojnici, nisu oni imali snage za neke vece poduhvate. Ostavite se Seferovog supljiranja i "generalisanja" poslije bitke. Puno on kenja.
Azemin
Posts: 97
Joined: 05/12/2006 23:09

#8

Post by Azemin »

Sto nije nijednom pokrenuta ofanziva 2-og, 3-eg i 1-og korpusa na Podrinje kada je vec na Hercegovinu i ustaske enklave u srednjoj Bosni?
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#9

Post by Šandor »

in33sa wrote:I da dodam, Srebrenicu je te `93 spasio Morillon, ne svojom voljom naravno vec pritisnut situacijom.

Kakav Naser i njegovi vojnici, nisu oni imali snage za neke vece poduhvate. Ostavite se Seferovog supljiranja i "generalisanja" poslije bitke. Puno on kenja.
Niko nije u pravu u svemu, Vjerovatno nije ni Sefer. Ali Seferu ne zamjeram ništa što je rekao jer su mu ipak naši ubili ženu.
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#10

Post by in33sa »

Azemin wrote:Sto nije nijednom pokrenuta ofanziva 2-og, 3-eg i 1-og korpusa na Podrinje kada je vec na Hercegovinu i ustaske enklave u srednjoj Bosni?
Mozda zato sto je bilo lakse napasti slabije Hrvate nego jace Srbe.

Sandore, Sefer je svakako veca moralna vertikala od govana iz klana Cengic/Muslimovic, ali brate zna lupetati na nevidjeno. On nas danas ubjedjuje da je eto Srebrenicka enklava mogla pobijediti silne korpuse Slobodanove armije.
Budimo realni malo, imali su lovacko oruzje uglavnom, kasnije istina i malo bolje oruzje je uslo u Srebrenicu ali `93 je to bilo uglavnom lovacko oruzje i pokoji automat. Naser je imao uspjeha u borbi sa seoskim strazama zabacenih srpskih sela, i cijelo vrijeme je na Zutom mostu bio par kilometara od Bratunca, i nikada se nije usudio napasti isti.

A planirao je, no nakon hidrocentrale vise nije smio. Nije tesko zakljuciti zasto.
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#11

Post by patrius »

Eto ti ga sad!Dosli smo do sustine price.Zato ja pjevam:ja bih mrak zvao svjetlom da te nije Alija...
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#12

Post by sarlo »

Kakva je bila uloga Zepljaka u borbama u istocnoj Bosni. U junu 1992. godine su unistili oklopnu-mehanizovanu kolonu Paljana koja ih napala. kasnije se nisu culi. Kakva je uloga komande u ovom ocito domobranskom pristupu ratu? Kolikim su snagama i oruzjem raspolagali? Kolike su imali gubitke u '92-goj... Da li su oni mogli ocuvati ledja Srebrenici. I voditi ofanzivne akcije prema Gorazdu. O Zepi se malo govori. Ja licno neznam mnogo o toj oblasti.
Za Srebrenicu znam da su vodili ofanzivne akcije i da su u Kamenici razbili "Zvornicku brigadu", koja je tog dana imala 120 mrtvih (informacija iz srpskih novina), to su najveci ljudski gubici sprske vojske u ovom ratu. Uspjesi su bili i zauzimanje Kravice, Birca, odbrana Cerske. Za poraze u martu '92 neki navode da je uzrok u napadu na neko selo Jezero. Tamo su nam izginule vodje upadnih grupa, i istrosene su zalihe municxije.
Da li su kljucni faktori za pad Srebrenice je okruzenje, slaba skoro nikakva organizovanost Armije i kasnije organizacijsko rasulo, i sasvim sigurno nedostatak pomoci u oficirskom kadru i pokusaju deblokade od strane Generalstaba i opce, nerazumno iscekivanje strane vojne intervencije??
A Naser i drugi su sigurno mogli vise. Uvijek moze vise. Pobjedjuju oni koji vjeruju u pobjedu. Cesto je Armija imala velike uspjehe dok do njih ne bi dosao defetizam iz civilnih struktura.
User avatar
Salko sto je u vodu skako
Posts: 4278
Joined: 10/02/2006 11:59
Location: Nemila kod Zenice

#13

Post by Salko sto je u vodu skako »

sarlo wrote:Kakva je bila uloga Zepljaka u borbama u istocnoj Bosni. U junu 1992. godine su unistili oklopnu-mehanizovanu kolonu Paljana koja ih napala. kasnije se nisu culi. Kakva je uloga komande u ovom ocito domobranskom pristupu ratu? Kolikim su snagama i oruzjem raspolagali? Kolike su imali gubitke u '92-goj... Da li su oni mogli ocuvati ledja Srebrenici. I voditi ofanzivne akcije prema Gorazdu. O Zepi se malo govori. Ja licno neznam mnogo o toj oblasti.
Za Srebrenicu znam da su vodili ofanzivne akcije i da su u Kamenici razbili "Zvornicku brigadu", koja je tog dana imala 120 mrtvih (informacija iz srpskih novina), to su najveci ljudski gubici sprske vojske u ovom ratu. Uspjesi su bili i zauzimanje Kravice, Birca, odbrana Cerske. Za poraze u martu '92 neki navode da je uzrok u napadu na neko selo Jezero. Tamo su nam izginule vodje upadnih grupa, i istrosene su zalihe municxije.
Da li su kljucni faktori za pad Srebrenice je okruzenje, slaba skoro nikakva organizovanost Armije i kasnije organizacijsko rasulo, i sasvim sigurno nedostatak pomoci u oficirskom kadru i pokusaju deblokade od strane Generalstaba i opce, nerazumno iscekivanje strane vojne intervencije??
A Naser i drugi su sigurno mogli vise. Uvijek moze vise. Pobjedjuju oni koji vjeruju u pobjedu. Cesto je Armija imala velike uspjehe dok do njih ne bi dosao defetizam iz civilnih struktura.
slazem se sa tobom...napad na jezero je bila velika greska...naser je trebao izvesti napad na crni vrh i spojiti se sa tuzlanskim korpusom...tada bi sve bilo drugacije...
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#14

Post by patrius »

Oni koji vjeruju u pobjedu se bore,ali,kao sto vidimo,ne moraju pobijediti. Lijepo vi to sad analizirate,samo ostaje pitanje zasto se NIJE desilo to sto je,logicki,trebalo poduzeti?I u kakvu je to Naser pobjedu vjerovao i nije li mozda i stigao tamo gdje je htio,kad je u sumrak tragedije napustio Srebrenicu?Kako bilo,ostaje gorak okus...
User avatar
Salko sto je u vodu skako
Posts: 4278
Joined: 10/02/2006 11:59
Location: Nemila kod Zenice

#15

Post by Salko sto je u vodu skako »

patrius wrote:Oni koji vjeruju u pobjedu se bore,ali,kao sto vidimo,ne moraju pobijediti. Lijepo vi to sad analizirate,samo ostaje pitanje zasto se NIJE desilo to sto je,logicki,trebalo poduzeti?I u kakvu je to Naser pobjedu vjerovao i nije li mozda i stigao tamo gdje je htio,kad je u sumrak tragedije napustio Srebrenicu?Kako bilo,ostaje gorak okus...
srebrenicu moramo analizirati i to detaljno...
iz analize moramo puno toga nauciti da bi sprijecili ponavljanje srebrenice i to vecih razmjera... 8-)
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#16

Post by patrius »

Salko sto je u vodu skako wrote:
patrius wrote:Oni koji vjeruju u pobjedu se bore,ali,kao sto vidimo,ne moraju pobijediti. Lijepo vi to sad analizirate,samo ostaje pitanje zasto se NIJE desilo to sto je,logicki,trebalo poduzeti?I u kakvu je to Naser pobjedu vjerovao i nije li mozda i stigao tamo gdje je htio,kad je u sumrak tragedije napustio Srebrenicu?Kako bilo,ostaje gorak okus...
srebrenicu moramo analizirati i to detaljno...
iz analize moramo puno toga nauciti da bi sprijecili ponavljanje srebrenice i to vecih razmjera... 8-)
Nema se tu,moj Salkane,sta analizirati.Izdaja, ili prodaja,kako hoces.Imali smo prije Srebrenice mnogo "srebrenica"!Apsurdno je da se tako nesto moglo desiti na kraju rata!
User avatar
Salko sto je u vodu skako
Posts: 4278
Joined: 10/02/2006 11:59
Location: Nemila kod Zenice

#17

Post by Salko sto je u vodu skako »

patrius wrote:
Salko sto je u vodu skako wrote:
patrius wrote:Oni koji vjeruju u pobjedu se bore,ali,kao sto vidimo,ne moraju pobijediti. Lijepo vi to sad analizirate,samo ostaje pitanje zasto se NIJE desilo to sto je,logicki,trebalo poduzeti?I u kakvu je to Naser pobjedu vjerovao i nije li mozda i stigao tamo gdje je htio,kad je u sumrak tragedije napustio Srebrenicu?Kako bilo,ostaje gorak okus...
srebrenicu moramo analizirati i to detaljno...
iz analize moramo puno toga nauciti da bi sprijecili ponavljanje srebrenice i to vecih razmjera... 8-)
Nema se tu,moj Salkane,sta analizirati.Izdaja, ili prodaja,kako hoces.Imali smo prije Srebrenice mnogo "srebrenica"!Apsurdno je da se tako nesto moglo desiti na kraju rata!
najveci problem srebrenice je bio pad borbenog duha...odbacujem mogucnost izdaje i prodaje... :x
hukagrad
Posts: 87
Joined: 17/05/2006 18:25

#18

Post by hukagrad »

Šta se to značajno dogodilo u vladajućem zloglasju koje je skoro dva desetljeća majorizira Bosnu i Hercegovinu? Sigurno je jedno, nakon fizičkog nestanka zloglasnih lidera – liderčići nisu u stanju odreći se profita od zla koje im je ostavljeno u amanet i, sve češće, čeljust im je ozarena mjesečinom demokratije. Iz njenog hlada, nastoje uvjeriti ostatak svijeta kako je i njihova borba izraz krvave ljudske borbe za biocentričnu budućnost. Politički lideri aktivnog ostatka svijeta su, manje ili više, svjesni o kakvom ozarenju se radi, a pošto su ga, više ili manje – nečinjenjem ili činjenjem, sponzorirali, utoliko su ustanju nagovijestiti mu demonski vrtlog historije. Međutim, nakon neuspjelog puča na bosanskohercegovačku historiju pod plaštom prve faze ustavnih promjena, problem je i – čije? Po angažiranju političkih resursa u situiranju vladajućeg zloglasja u Bosni i Hercegovini, očito je da se ne radi samo o evropskoj historiji. Ukoliko svi mi, koje je takva historija neposredno ili posredno vratila u predhamurabijev period, ne ustanemo u zaštitu kredibiliteta ljudske zajednice, moglo bi se dogoditi da djeci u amanet ostavimo mit o svejunačkom pohodu na Srebrenicu. U tom slučaju, bez obzira što bi nas u nečinjenju predvodio Kristian Schwarz-Schilling, nećemo uspjeti nadglasati, ali ni nadživjeti zlo.
U ime života, i onih koji po bjelosvjetskim peronima sanjaju snove o izgubljenoj budućnosti, raspišimo referendum o ljudskoj (evropskoj i/ili svjetskoj) budućnosti. U ovom vremenu mi na to neupitno imamo pravo, ali i neodgodivu /ustavnu: „Prava i slobode određeni u Evropskoj konvenciji za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda te njenim Protokolima neposredno se primjenjuju u Bosni i Hercegovini i imaju prvenstvo pred svim drugim zakonodavstvom“ (Ustav Bosne i Hercegovine)/ obavezu. Pomozimo Kristianu Schwarz-Schillingu da glasno identificira nacionalističko-fanatička (nacistička) legla zla i majorizira sumnje u naše globalno dobročinstvo. Ukoliko tu pomoć bude odbio, jasno je dokle smo došli.
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#19

Post by Ahmmed »

in33sa wrote:O cemu pricate, Srebrenicani su imali lovacko oruzje i pokoji automat, i imali su uspjeha samo u ratovanju sa lokalnim strazama oko srpskih sela.

Pitanje, zasto Naser nikada nije ni pokusao uzeti Bratunac i zasto je Milosevic snage Armije u Cerskoj i Kamenici sravnio sa zemljom tek nakon sto mu je Naser "dirnuo" hidrocentralu Bajina Basta.

I zasto su, uostalom, pametniji od Nasera kumili i molili Nasera da ne atakuje prema Srbiji, a on kao sivonja navalio na hidrocentralu.
Jesi li bio u Srebrenici u tom periodu?
User avatar
Salko sto je u vodu skako
Posts: 4278
Joined: 10/02/2006 11:59
Location: Nemila kod Zenice

#20

Post by Salko sto je u vodu skako »

hukagrad wrote:Šta se to značajno dogodilo u vladajućem zloglasju koje je skoro dva desetljeća majorizira Bosnu i Hercegovinu? Sigurno je jedno, nakon fizičkog nestanka zloglasnih lidera – liderčići nisu u stanju odreći se profita od zla koje im je ostavljeno u amanet i, sve češće, čeljust im je ozarena mjesečinom demokratije. Iz njenog hlada, nastoje uvjeriti ostatak svijeta kako je i njihova borba izraz krvave ljudske borbe za biocentričnu budućnost. Politički lideri aktivnog ostatka svijeta su, manje ili više, svjesni o kakvom ozarenju se radi, a pošto su ga, više ili manje – nečinjenjem ili činjenjem, sponzorirali, utoliko su ustanju nagovijestiti mu demonski vrtlog historije. Međutim, nakon neuspjelog puča na bosanskohercegovačku historiju pod plaštom prve faze ustavnih promjena, problem je i – čije? Po angažiranju političkih resursa u situiranju vladajućeg zloglasja u Bosni i Hercegovini, očito je da se ne radi samo o evropskoj historiji. Ukoliko svi mi, koje je takva historija neposredno ili posredno vratila u predhamurabijev period, ne ustanemo u zaštitu kredibiliteta ljudske zajednice, moglo bi se dogoditi da djeci u amanet ostavimo mit o svejunačkom pohodu na Srebrenicu. U tom slučaju, bez obzira što bi nas u nečinjenju predvodio Kristian Schwarz-Schilling, nećemo uspjeti nadglasati, ali ni nadživjeti zlo.
U ime života, i onih koji po bjelosvjetskim peronima sanjaju snove o izgubljenoj budućnosti, raspišimo referendum o ljudskoj (evropskoj i/ili svjetskoj) budućnosti. U ovom vremenu mi na to neupitno imamo pravo, ali i neodgodivu /ustavnu: „Prava i slobode određeni u Evropskoj konvenciji za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda te njenim Protokolima neposredno se primjenjuju u Bosni i Hercegovini i imaju prvenstvo pred svim drugim zakonodavstvom“ (Ustav Bosne i Hercegovine)/ obavezu. Pomozimo Kristianu Schwarz-Schillingu da glasno identificira nacionalističko-fanatička (nacistička) legla zla i majorizira sumnje u naše globalno dobročinstvo. Ukoliko tu pomoć bude odbio, jasno je dokle smo došli.
izvini ali meni se cini da si ti zaluto na ovu temu...
OVDE SE PRICA O LEGENDARNOM NASERU ORICU!!!
nesquick_
Posts: 19
Joined: 21/12/2004 13:17

#21

Post by nesquick_ »

deset_u_pola wrote:
nesquick_ wrote:http://bs.wikipedia.org/wiki/Genocid_u_Srebrenici

Podnaslov : Uloga bošnjačkih snaga na terenu (Zaključci Ujedinjenih nacija)

Ja sam mišljenja da su je mogli zgaziti kada su god htjeli. Cilj je bio da se zauzem Srebrenica, to je bez daljnjeg. Samo su nako ekonomski gledano našli momenat kada to uraditi, uz najmanje moguće troškove.
Serbrenički borci i vojni sručnjaci se ne bi složili s tobom. Pokušali su četnici više puta, ali dok međunarodna zajednica nije dala uradila šta je uradila, Srbi nisu mogli ni primirisati Srebrenici.

Srebrenica je i jednim dijelom naša je krivica JER SMO SE STAVILI U ZAŠTITU ONIH KOJE BOLI NEKA STVAR ZA NAS!

I ne kontam ovo "ekonomski momenat."
Srebrenica nije imala artiljeriju, jako slabu vojnu opremljnost, da ne spominjem da je bila totalno opkoljena. A srbi su imali logistiku JNA. Čak su tamo korište i avioni. Da si pročitao link koji sam ti dao, mogo bi to sam vidjelti.

A ekonomski gledano znači da su Srbi racionalno posmatrali stvar. I iskoristili su momenat kada ih je UN razoružao. A to da ti neprijatelj nema oružija, znaći da ti nečeš imati skoro nikakve gubitke zauzimajuči ga. Npr. da su napali dok je bila nauružana doživjeli bi 10% gubitaka, plus bi potrošili granate, metke i td (koje bi oni radije čuvali za npr. Sarajevo) a vako su sve dobili za 8.000 -10.000 metaka (zavisno koliko ti lično misliš da je tamo ljudi pobijeno) i bez gubitaka vojske.
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#22

Post by patrius »

Salko sto je u vodu skako wrote:
patrius wrote:
Salko sto je u vodu skako wrote: srebrenicu moramo analizirati i to detaljno...
iz analize moramo puno toga nauciti da bi sprijecili ponavljanje srebrenice i to vecih razmjera... 8-)
Nema se tu,moj Salkane,sta analizirati.Izdaja, ili prodaja,kako hoces.Imali smo prije Srebrenice mnogo "srebrenica"!Apsurdno je da se tako nesto moglo desiti na kraju rata!
najveci problem srebrenice je bio pad borbenog duha...odbacujem mogucnost izdaje i prodaje... :x
To je vec sasvim nesto drugo.Ljudi ionako isto vide a razlicito tumace...ti mozes zmiriti kol'ko hoces,to nista ne mijenja...
User avatar
Salko sto je u vodu skako
Posts: 4278
Joined: 10/02/2006 11:59
Location: Nemila kod Zenice

#23

Post by Salko sto je u vodu skako »

nesquick_ wrote:
deset_u_pola wrote:
nesquick_ wrote:http://bs.wikipedia.org/wiki/Genocid_u_Srebrenici

Podnaslov : Uloga bošnjačkih snaga na terenu (Zaključci Ujedinjenih nacija)

Ja sam mišljenja da su je mogli zgaziti kada su god htjeli. Cilj je bio da se zauzem Srebrenica, to je bez daljnjeg. Samo su nako ekonomski gledano našli momenat kada to uraditi, uz najmanje moguće troškove.
Serbrenički borci i vojni sručnjaci se ne bi složili s tobom. Pokušali su četnici više puta, ali dok međunarodna zajednica nije dala uradila šta je uradila, Srbi nisu mogli ni primirisati Srebrenici.

Srebrenica je i jednim dijelom naša je krivica JER SMO SE STAVILI U ZAŠTITU ONIH KOJE BOLI NEKA STVAR ZA NAS!

I ne kontam ovo "ekonomski momenat."
Srebrenica nije imala artiljeriju, jako slabu vojnu opremljnost, da ne spominjem da je bila totalno opkoljena. A srbi su imali logistiku JNA. Čak su tamo korište i avioni. Da si pročitao link koji sam ti dao, mogo bi to sam vidjelti.

A ekonomski gledano znači da su Srbi racionalno posmatrali stvar. I iskoristili su momenat kada ih je UN razoružao. A to da ti neprijatelj nema oružija, znaći da ti nečeš imati skoro nikakve gubitke zauzimajuči ga. Npr. da su napali dok je bila nauružana doživjeli bi 10% gubitaka, plus bi potrošili granate, metke i td (koje bi oni radije čuvali za npr. Sarajevo) a vako su sve dobili za 8.000 -10.000 metaka (zavisno koliko ti lično misliš da je tamo ljudi pobijeno) i bez gubitaka vojske.
ISPRAVK.....
iskoristili su momenat kada je naser oric otiso u tuzlu da se dogovori o proboju koridora prema srebrenici...
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#24

Post by patrius »

Salko sto je u vodu skako wrote:
nesquick_ wrote:
deset_u_pola wrote: Serbrenički borci i vojni sručnjaci se ne bi složili s tobom. Pokušali su četnici više puta, ali dok međunarodna zajednica nije dala uradila šta je uradila, Srbi nisu mogli ni primirisati Srebrenici.

Srebrenica je i jednim dijelom naša je krivica JER SMO SE STAVILI U ZAŠTITU ONIH KOJE BOLI NEKA STVAR ZA NAS!

I ne kontam ovo "ekonomski momenat."
Srebrenica nije imala artiljeriju, jako slabu vojnu opremljnost, da ne spominjem da je bila totalno opkoljena. A srbi su imali logistiku JNA. Čak su tamo korište i avioni. Da si pročitao link koji sam ti dao, mogo bi to sam vidjelti.

A ekonomski gledano znači da su Srbi racionalno posmatrali stvar. I iskoristili su momenat kada ih je UN razoružao. A to da ti neprijatelj nema oružija, znaći da ti nečeš imati skoro nikakve gubitke zauzimajuči ga. Npr. da su napali dok je bila nauružana doživjeli bi 10% gubitaka, plus bi potrošili granate, metke i td (koje bi oni radije čuvali za npr. Sarajevo) a vako su sve dobili za 8.000 -10.000 metaka (zavisno koliko ti lično misliš da je tamo ljudi pobijeno) i bez gubitaka vojske.
ISPRAVK.....
iskoristili su momenat kada je naser oric otiso u tuzlu da se dogovori o proboju koridora prema srebrenici...
Pa ko im je to rek'o???
pisko
Posts: 211
Joined: 31/03/2006 22:04

#25

Post by pisko »

Za one koji nisu ratovali, ali i one koji pocinju zaboravljati, mali podsjetnik da su ljudi znali sa dvije lovacke puske odbraniti selo.
Cetnici su isli samo na sigurno i da su mogli osvojiti Srebrenicu ne bi trazili njeno razoruzanje preko UN-a.
S tuzlanske strane je bila masa dobrovoljaca za proboj, ali je neko u zadnji tren sve stopirao.
Izdaja ili prodaja - svejedno, ali ne Naserova!
Post Reply