Dok se u BiH dijelimo, u Njemačkoj postajemo "naši"?

User avatar
Novi_Nick
Posts: 2872
Joined: 24/08/2003 00:00

#1 Dok se u BiH dijelimo, u Njemačkoj postajemo "naši"?

Post by Novi_Nick »

Image


Naravno, Njemacka nije maticna drzava Srba, Hrvata, Bosanaca i drugih da je svojataju dijele i pljackaju za razliku od Bosne i Hercegovine, koja je njihova zajednicka drzava, koju mogu dijeliti, pljackati te svadjati se oko raznih plijenova i resursa.

Eto neka Srbi, Hrvati i Bosnjaci pocnu svojatati Njemacku u Njemackoj i proglasaviti svoje teritorijalne entitete tamo gdje su u vecini, pa da vidimo kako ce zavrsiti. Isti recept vrijedi za kompletnu BH dijasporu po svim drugim drzavama svijeta.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2872
Joined: 24/08/2003 00:00

#2 Re: Dok se u BiH dijelimo, u Njemačkoj postajemo "naši"?

Post by Novi_Nick »

Neopravdano zapostavljena tema?
User avatar
Athlon64
Posts: 2522
Joined: 24/11/2022 17:51

#3 Re: Dok se u BiH dijelimo, u Njemačkoj postajemo "naši"?

Post by Athlon64 »

https://www.hercegovina.info/vijesti/cr ... ih/219501/

OSUĐEN NA 6 GODINA Srbin pokušao ubiti Bosanca nakon što su se u Švicarskoj posvađali oko rata u BiH

Razbijanje još jednog mita, a to je da se u BiH niko ne druži, a vani kad odu svi se druže. :-) :-) :-)
Na kraju se dođe na isto i tamo i ovamo.
mishic
Posts: 6236
Joined: 28/04/2011 16:29

#4 Re: Dok se u BiH dijelimo, u Njemačkoj postajemo "naši"?

Post by mishic »

Da, živi sam svjedok jednog takvog slučaja. Ja sam nakratko bio van BiH i došao da je branim a Hrvat komšija takođe. Imao je djecu u Njemačkoj ali je poginuo a moj sin je kasnije morao radi posla otići dok sam ja ostao u BiH. Sasvim slučajno su se zadesili u istom (manjem) gradu i prenerazio sam se kada sam otkrio ne samo da se oni druže nego su im djeca veliki jarani i non stop skupa. Da belaj bude veći i ja sam išao u istu školu u BiH u koju je išao taj komšija koji je poginuo i poznavali smo se.

I razumije se ja kada odem gore i sinovljevo društvo i društvo mojih unuka vrti se oko mene ali ove teške lokalne teme ne načinjemo.
Evo listam desetine fotografija na kojima su skupa a djeca još skupa i treniraju i rivali su samo u sportu. Nevjerovatno je to sve i skoro nezamislivo ali živa istina.
User avatar
Truba
Posts: 81596
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5 Re: Dok se u BiH dijelimo, u Njemačkoj postajemo "naši"?

Post by Truba »

da odem gore izbjegavao bih sve naše supljatore
mishic
Posts: 6236
Joined: 28/04/2011 16:29

#6 Re: Dok se u BiH dijelimo, u Njemačkoj postajemo "naši"?

Post by mishic »

Iz razumljivih razloga ne mogu iznositi puno detalja ali ovaj slučaj je za Riplija.

Ja nisam bio u Njemačkoj ali sam kasnije slušao mnogo slučajeva gdje su se "zemljaci" sva tri naroda družili, radili i međusobno pazili i pomagali kao "zemljaci". Onda kada se ovdje zakuhalo to je kod velikog broja naših ljudi gore rušilo te odnose. Bilo je i slučajeva svađa, prijetnji i vrlo napetih situacija pa su pojedinci ostavljali porodice a dolazili da se uključe u borbu. Neki su ginuli, drugi se kasnije vračali, neka druženja su prekinuta ali se mnoga s vremenom nastavila i odnosi se prilično izgladili.

U slučajevima kao što je ovaj u vrijeme sukoba ovi sada roditelji tada su bili djeca i razumljivo je njih se sve to nije puno doticalo. Kasnije druženje njihove djece ih je još više povezalo i to sada funkcionira fenomenalno. I obzirom da niko od nas više ne živi u tim krajevima iz kojih potječemo ta druženja tokom ljeta i odmora i ovdje se nastavljaju.

Dakle, malo "zemljaci", malo nostalgija, malo životne okolnosti i sudbine čine svoje mimo svih "šupljtorskih" rezona.
User avatar
Athlon64
Posts: 2522
Joined: 24/11/2022 17:51

#7 Re: Dok se u BiH dijelimo, u Njemačkoj postajemo "naši"?

Post by Athlon64 »

"Ko nas bre zavadi" :D
mishic
Posts: 6236
Joined: 28/04/2011 16:29

#8 Re: Dok se u BiH dijelimo, u Njemačkoj postajemo "naši"?

Post by mishic »

A ima ih jako puno pošto su ovo u glavnom radnici naspram "gazde" su ipak svoji ali je sve više i slučajeva da oni koji su pokrenuli neki biznis ipak većinom zapošljavaju "svoje". A i izlasci su ciljano u određene lokale koji su "naši" s tim da u većim mjestima ipak još uvijek ima i onih gdje idu samo jedni, drugi ili treći.
mishic
Posts: 6236
Joined: 28/04/2011 16:29

#9 Re: Dok se u BiH dijelimo, u Njemačkoj postajemo "naši"?

Post by mishic »

Athlon64 wrote: 31/03/2024 03:15 "Ko nas bre zavadi" :D
Da, i kada bi smo bili u mogučnosti o tome trezveno razgovarati i doći do objektivnog odgovora i činjenica brže i lakše bi smo prešli preko svega i brže se mirili. Rijetke su prilike za takve razgovore ali ipak ima slučajeva. Lično sam sa nekoliko komšija od kojih više niko od nas ne živi tamo došao kroz razgovor do niza detalja oko kojih smo se lahko složili idući logikom da bez obzira šta se događalo negdje mimo nas, među nama su postojali oni koji su prednjačili u mučenju vode, prsili se i insistirali na odvajanju jer smo bili krenuli u odbranu zemlje kao jedna vojska.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#10 Re: Dok se u BiH dijelimo, u Njemačkoj postajemo "naši"?

Post by sehohari »

Athlon64 wrote: 31/03/2024 01:35 https://www.hercegovina.info/vijesti/cr ... ih/219501/

OSUĐEN NA 6 GODINA Srbin pokušao ubiti Bosanca nakon što su se u Švicarskoj posvađali oko rata u BiH

Razbijanje još jednog mita, a to je da se u BiH niko ne druži, a vani kad odu svi se druže. :-) :-) :-)
Na kraju se dođe na isto i tamo i ovamo.
Ma to je jedna od najvećih šupljatorskih priča ikada.

Druže se zato što smo ipak naši, ali niko ne ulazi u teške teme. Isto kao što i u Bosni imaš katolička ili muslimanska sela, pa svi preko dana mogu kontaktirati, ali se ipak jasno zna neka granica.
Jednostavno, niko ne ulazi u te sfere, a i bilo bi suludo imajući u vidu da su na ovim prostorima najveći nacionalisti upravo oni sa adresama vani.

Evo, poznanik je bio dobar sa svima, i Hrvatima i nama, sigurno 20 godina već. I svako je znao da je u ratu bio dole, ali je svako išao preko toga. Jedino je puklo kada je počeo da zove kući uoči Srebrenice i počeo da kritikuje nešto, i onda u toku razgovora mu izletilo "znam ja šta je bilo, pa bio sam ja tu".
Onda često imaš asimetriju, pa se ne spominje da u tim odnosima jedna strana često prešućuje kada druga nešto loše kaže. Piješ dalje ili jedeš, opet bolje sa tom budalom pričati nego sa Hansom sa kojim ne znaš dvije poštene rečenice razmijeniti i tkd.

Starci mi najviše tih situacija imaju, kod nas mlađih svakako poznavanje Bosne velikim dijelom završava sa spotify play listama i posjećivanja rodnog sela par puta godišnje.
Imamo i zubara odavde koji je već decenijama član HDZ-a.

Upoznao sam jednu studentkinju sa Kipra koja ovdje studira, i kako je počela pričati da se druži sa drugim nacijama, Arapima, Turcima i tkd. sama kaže "ovdje smo svi stranci koji se moraju snaći pa stavljamo to sa strane, a dole smo opet ono što jesmo" - za mene je to najbolji sažetak situacije.

Siguran sam da ovdje ima ljudi sa iskrenim bratskim odnosima, ali takve osobe bi se i u Bosni dobro slagale. Nažalost, previše tih prijateljstava je samo površna kada su te stvari u pitanju.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45447
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#11 Re: Dok se u BiH dijelimo, u Njemačkoj postajemo "naši"?

Post by Chmoljo »

sehohari wrote: 31/03/2024 03:44
Athlon64 wrote: 31/03/2024 01:35 https://www.hercegovina.info/vijesti/cr ... ih/219501/

OSUĐEN NA 6 GODINA Srbin pokušao ubiti Bosanca nakon što su se u Švicarskoj posvađali oko rata u BiH

Razbijanje još jednog mita, a to je da se u BiH niko ne druži, a vani kad odu svi se druže. :-) :-) :-)
Na kraju se dođe na isto i tamo i ovamo.
Ma to je jedna od najvećih šupljatorskih priča ikada.

Druže se zato što smo ipak naši, ali niko ne ulazi u teške teme. Isto kao što i u Bosni imaš katolička ili muslimanska sela, pa svi preko dana mogu kontaktirati, ali se ipak jasno zna neka granica.
Jednostavno, niko ne ulazi u te sfere, a i bilo bi suludo imajući u vidu da su na ovim prostorima najveći nacionalisti upravo oni sa adresama vani.

Evo, poznanik je bio dobar sa svima, i Hrvatima i nama, sigurno 20 godina već. I svako je znao da je u ratu bio dole, ali je svako išao preko toga. Jedino je puklo kada je počeo da zove kući uoči Srebrenice i počeo da kritikuje nešto, i onda u toku razgovora mu izletilo "znam ja šta je bilo, pa bio sam ja tu".
Onda često imaš asimetriju, pa se ne spominje da u tim odnosima jedna strana često prešućuje kada druga nešto loše kaže. Piješ dalje ili jedeš, opet bolje sa tom budalom pričati nego sa Hansom sa kojim ne znaš dvije poštene rečenice razmijeniti i tkd.

Starci mi najviše tih situacija imaju, kod nas mlađih svakako poznavanje Bosne velikim dijelom završava sa spotify play listama i posjećivanja rodnog sela par puta godišnje.
Imamo i zubara odavde koji je već decenijama član HDZ-a.

Upoznao sam jednu studentkinju sa Kipra koja ovdje studira, i kako je počela pričati da se druži sa drugim nacijama, Arapima, Turcima i tkd. sama kaže "ovdje smo svi stranci koji se moraju snaći pa stavljamo to sa strane, a dole smo opet ono što jesmo" - za mene je to najbolji sažetak situacije.

Siguran sam da ovdje ima ljudi sa iskrenim bratskim odnosima, ali takve osobe bi se i u Bosni dobro slagale. Nažalost, previše tih prijateljstava je samo površna kada su te stvari u pitanju.
znači patriotizam, al samo do neke granice. monetarne ili državne zavisi od situacije :D
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2872
Joined: 24/08/2003 00:00

#12 Re: Dok se u BiH dijelimo, u Njemačkoj postajemo "naši"?

Post by Novi_Nick »

mishic wrote: 31/03/2024 03:31
Athlon64 wrote: 31/03/2024 03:15 "Ko nas bre zavadi" :D
Da, i kada bi smo bili u mogučnosti o tome trezveno razgovarati i doći do objektivnog odgovora i činjenica brže i lakše bi smo prešli preko svega i brže se mirili. Rijetke su prilike za takve razgovore ali ipak ima slučajeva. Lično sam sa nekoliko komšija od kojih više niko od nas ne živi tamo došao kroz razgovor do niza detalja oko kojih smo se lahko složili idući logikom da bez obzira šta se događalo negdje mimo nas, među nama su postojali oni koji su prednjačili u mučenju vode, prsili se i insistirali na odvajanju jer smo bili krenuli u odbranu zemlje kao jedna vojska.
I ja sam cuo za mnogo slucajeva gdje su se "zemljaci" sva tri naroda, Bosnjaci, Srbi i Hrvati druzili, radili i medjusobno pazili i pomagali kao "zemljaci".

Kada je poceo rat u Bosni i Hercegovini ti "zemljaci" su telefonirali jedni druge, i govorili da svi moraju da stanu na stranu svojih naroda, te da zbog toga moraju da zamrznu sve kontakte do daljnjeg.
mishic
Posts: 6236
Joined: 28/04/2011 16:29

#13 Re: Dok se u BiH dijelimo, u Njemačkoj postajemo "naši"?

Post by mishic »

Nisu svi ljudi isti. Imaju pozitivni i negativni primjeri i gore i ovdje i na svim stranama. Ogroman broj mojih poznanika koji smo bili "jedna vojska" pa se odvojili, ratovali prvo skupa baš ono solidarno kao što u ratu zna biti, potom se odvojili pa ratovali jedni protiv drugih, danas se viđamo, neko se s nekim pozdravlja neko i ne pozdravlja, neko se druži i sa jednima i sa drugima ali se "teške" teme preskaču ali ima i onih, istina njih najmanje, s kojima se i to sa dosta podudarnosti može razgovarati i o tome i to sa ogromnom podudarnošću o uzrocima rata, nametnutoj mržnji i podjelama, prljavoj politici i nedužnim ljudima koji su najmanje krivi a platili su najveću cijenu.

I da slične ocjene su o politici i velikom broju političara među kojima, bez obzira na sve ne može stajati znak jednakosti. Izuzimajući ratne profitere koji su i zasebna rasa, i zasebna nacija, vjera, kasta, nesoj...
swanfilter
Posts: 7813
Joined: 06/06/2008 18:52

#14 Re: Dok se u BiH dijelimo, u Njemačkoj postajemo "naši"?

Post by swanfilter »

Ja sam upoznao njih nekoliko iz Cacka i BG ima godina. Odemo na koju pivu pocesto i sve ok i danas.

Al, Nikolina sa Pala i Tamara iz BL su me iz prve nekako odbojno gledale, mada mlađe i po pitanju događaja ovdje ne bi trebale biti opterecene.

Upoznao sam i motoristu, jel iz Foce ne sjecam se. E, sto je to bio cetnik fino upakovan. Sa njim je doslo i do konflikta. Kasnije mi neko drugi spomenu prijetnje zbog kojih sem preventivno pored sebe imao sataru :lol:
User avatar
escobar__
Posts: 8869
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#15 Re: Dok se u BiH dijelimo, u Njemačkoj postajemo "naši"?

Post by escobar__ »

U Njemačkoj sam, a nismo "naši" nit ćemo bit.

Pred istočnim komšijama se pravim da sam Nijemac.
User avatar
TAFKAP
Posts: 10294
Joined: 30/09/2011 07:49

#16 Re: Dok se u BiH dijelimo, u Njemačkoj postajemo "naši"?

Post by TAFKAP »

escobar__ wrote: 31/03/2024 04:44 U Njemačkoj sam, a nismo "naši" nit ćemo bit.

Pred istočnim komšijama se pravim da sam Nijemac.
Izgleda si ti duže u Njemačkoj pa te zakačila metamorfoza koju ovaj spominje
kada-se-isplati-iseljenje-iz-bih-u-drug ... #p19319711
HelaS
Posts: 5565
Joined: 22/09/2018 13:21

#17 Re: Dok se u BiH dijelimo, u Njemačkoj postajemo "naši"?

Post by HelaS »

Athlon64 wrote: 31/03/2024 01:35 https://www.hercegovina.info/vijesti/cr ... ih/219501/

OSUĐEN NA 6 GODINA Srbin pokušao ubiti Bosanca nakon što su se u Švicarskoj posvađali oko rata u BiH

Razbijanje još jednog mita, a to je da se u BiH niko ne druži, a vani kad odu svi se druže. :-) :-) :-)
Na kraju se dođe na isto i tamo i ovamo.
Ne možeš na osnovu jednog ili nekoliko sličnih situacija donositi generalan zaključak i formirati pravilo. I prije rata i poslije rata ljudi iz bivše jugoslavije družili su se na isti način kako i danas. Sve je individualno, ne postoji drugačija prepreka, osim ličnih interesa.
Piaty
Posts: 5677
Joined: 01/12/2020 00:58

#18 Re: Dok se u BiH dijelimo, u Njemačkoj postajemo "naši"?

Post by Piaty »

HelaS wrote: 01/04/2024 11:32
Athlon64 wrote: 31/03/2024 01:35 https://www.hercegovina.info/vijesti/cr ... ih/219501/

OSUĐEN NA 6 GODINA Srbin pokušao ubiti Bosanca nakon što su se u Švicarskoj posvađali oko rata u BiH

Razbijanje još jednog mita, a to je da se u BiH niko ne druži, a vani kad odu svi se druže. :-) :-) :-)
Na kraju se dođe na isto i tamo i ovamo.
Ne možeš na osnovu jednog ili nekoliko sličnih situacija donositi generalan zaključak i formirati pravilo, koje ti sada pokušavaš perfidno nametnuti. I prije rata i poslije rata ljudi iz bivše jugoslavije družili su se na isti način kako i danas. Sve je individualno, ne postoji drugačija prepreka, osim ličnih interesa.
Moj role se druži samo sa Sandžaklijama i ponekad sa nekim Nijemcom i Albancom.
Bošnjaci iz Bosne ništa, o Srbima i Hrvatima da ne govorim.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15589
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#19 Re: Dok se u BiH dijelimo, u Njemačkoj postajemo "naši"?

Post by problemnatravunu »

u većini slučajeva , ja bih rekao da je ekonomija rješenje , ovako nešto kako je to RASMC odavno rekao

Image
User avatar
Truba
Posts: 81596
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#20 Re: Dok se u BiH dijelimo, u Njemačkoj postajemo "naši"?

Post by Truba »

Pa najimucniji na forumu su ujedno i najveci nacionalisti
Sirotinja nema bi vremena za forum od vrste posla nit je navikla srat po netu

Ode na bahame pa lozi raju ovdje da ce rat i kako treba jebavat anamo one
Dijaspru da ne spominjem
mali_balon
Posts: 11358
Joined: 12/09/2012 09:57

#21 Re: Dok se u BiH dijelimo, u Njemačkoj postajemo "naši"?

Post by mali_balon »

Ja imam zastavu BIH na sajbi ma kamionu. To sam stavio vise zbog prepoznavanja u fabrikama jer ima masa nase raje tj balkanaca. Prije se umorimo masuci rukama i nogama doks se sporazumimo i tek kad neko nekog zatjera u pm onda ide paaaa dze si zeeemoooo sto ne rece da si nas :lol: ide prica, poso ide ko po loju ubaci ti paket soka ulja ili cokolade.....drugi put samo mene trazi da ne cekas i tako to....
Ili na parkingu dze si bosanac kako ide saleti se pivo meso rostilj....i ide suplja odma se popljuju lideri i situacija nakon 10ak piva plac za jugom i ko nas zavadi....nakon 15 piva zene ljubavnice i tako to....pa suplja o poslu i voznji i ko ima vise kilometara u rikverc itd itd
I onda se upitas koji nam je kurac.....skontas da je potreban tlacitelj da smo normalni tj neko da nas handri i govori nam kako i sta i tek tad se normlaizijemo ako je ostavljeno nama da razmisljamo i sami donosimo odluke onda smo u kurcu svi
Osmi Socrates
Posts: 8095
Joined: 19/10/2020 15:33

#22 Re: Dok se u BiH dijelimo, u Njemačkoj postajemo "naši"?

Post by Osmi Socrates »

Što se tiče inostranstva, Rambo i nije baš nešto pogodio sa tom mjesečnom platom, a nisam siguran ni da mu je suština tvrdnje u potpunosti tačna.

Iz limitiranih podataka šta se desilo sa starom kanadskom dijasporom, otprilike, bili su uvijek odvojeni većina Srba i Hrvata i nisu se mogli očima gledati.

Bio je mali broj "Jugoslovena", koji su došli u nekom među-periodu između Drugog Svjetskog i posljednjeg rata. Oni su se rastali u tučnjavi (bilo je i gorih stvari) nakon početka rata devedesetih, a pomagali su im oni koji su došli nakon Drugog Svjetskog Rata i njihovi potomci koji su prije toga na "Jugoslovene" gledali kao na izrode. Navodno je to bio i ozbiljan problem za policiju u nekim gradovima, pa su pribjegavali raznim metodama.

Što se tiče ostalih etničkih skupina, i nije baš bilo puno Bošnjaka prije zadnjih ratova.

Makedonaca nešto više, oni su uglavnom bili smatrani kao "Srbi". Nakon zadnjih ratova, neki od njih su postali neupitni Makedonci, neće ništa da imaju sa Srbima.

Crnogorci su samo dobra anegdota, oni su uvijek bez izuzetka išli zajedno u grupu sa Srbima. Tako je i ostalo, mada hajd' ti znaj šta će Crnogorcu pasti napamet iz dana u dana. :lol:

Slovenci svoju politiku. Neće da imaju išta sa bilo kime od ovih gore.

Albanaca sa Kosova nije bilo toliko prije masovne evakuacije u Kanadu tokom Kosovskog Rata. Njima ne pada napamet da budu Jugosloveni. A ni naši.

Što se mene lično tiče, niko nije "moj" dok ja to ne odlučim neovisno od svega. Ne znam uopšte šta će to ljudima u životu, a pogotovo u dijaspori. Mada, ja i nisam dijaspora.

Ako imaš političko mišljenje, mišljenje o ratu, mišljenje o devedesetim, opet ne moraš imati nikoga ko je "tvoj". Pa da i uzmemo u obzir da je neko "tvoj" zbog etničke ili bilo koje druge pripadnosti, bolje je da šutiš o svemu ovom gore navedenom. To ti nije nikakav plus.

Svaki čovjek bi trebao dolaziti do približno istih zaključaka o devedesetim bez obzira na to ko je njegov a ko nije.
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#23 Re: Dok se u BiH dijelimo, u Njemačkoj postajemo "naši"?

Post by pici »

mali_balon wrote: 04/04/2024 07:06 Ja imam zastavu BIH na sajbi ma kamionu. To sam stavio vise zbog prepoznavanja u fabrikama jer ima masa nase raje tj balkanaca. Prije se umorimo masuci rukama i nogama doks se sporazumimo i tek kad neko nekog zatjera u pm onda ide paaaa dze si zeeemoooo sto ne rece da si nas :lol: ide prica, poso ide ko po loju ubaci ti paket soka ulja ili cokolade.....drugi put samo mene trazi da ne cekas i tako to....
Ili na parkingu dze si bosanac kako ide saleti se pivo meso rostilj....i ide suplja odma se popljuju lideri i situacija nakon 10ak piva plac za jugom i ko nas zavadi....nakon 15 piva zene ljubavnice i tako to....pa suplja o poslu i voznji i ko ima vise kilometara u rikverc itd itd
I onda se upitas koji nam je kurac.....skontas da je potreban tlacitelj da smo normalni tj neko da nas handri i govori nam kako i sta i tek tad se normlaizijemo ako je ostavljeno nama da razmisljamo i sami donosimo odluke onda smo u kurcu svi
:thumbup: To ti je nas mentalitet. Kad pricas sa svima, sve Ok i ko nas bre zavadi a vamo svako svoju politiku vodi. Nekontam ove "našHe" nikako. Mi smo šampioni po šupljikatima. Što si veci šupljator to bolje prolazis. Barem unaske.
mali_balon
Posts: 11358
Joined: 12/09/2012 09:57

#24 Re: Dok se u BiH dijelimo, u Njemačkoj postajemo "naši"?

Post by mali_balon »

pici wrote: 04/04/2024 07:11
mali_balon wrote: 04/04/2024 07:06 Ja imam zastavu BIH na sajbi ma kamionu. To sam stavio vise zbog prepoznavanja u fabrikama jer ima masa nase raje tj balkanaca. Prije se umorimo masuci rukama i nogama doks se sporazumimo i tek kad neko nekog zatjera u pm onda ide paaaa dze si zeeemoooo sto ne rece da si nas :lol: ide prica, poso ide ko po loju ubaci ti paket soka ulja ili cokolade.....drugi put samo mene trazi da ne cekas i tako to....
Ili na parkingu dze si bosanac kako ide saleti se pivo meso rostilj....i ide suplja odma se popljuju lideri i situacija nakon 10ak piva plac za jugom i ko nas zavadi....nakon 15 piva zene ljubavnice i tako to....pa suplja o poslu i voznji i ko ima vise kilometara u rikverc itd itd
I onda se upitas koji nam je kurac.....skontas da je potreban tlacitelj da smo normalni tj neko da nas handri i govori nam kako i sta i tek tad se normlaizijemo ako je ostavljeno nama da razmisljamo i sami donosimo odluke onda smo u kurcu svi
:thumbup: To ti je nas mentalitet. Kad pricas sa svima, sve Ok i ko nas bre zavadi a vamo svako svoju politiku vodi. Nekontam ove "našHe" nikako. Mi smo šampioni po šupljikatima. Što si veci šupljator to bolje prolazis. Barem unaske.
Uh pa u bacanju bombi smo sampioni, vazda prica ko moze duze gu.. kod koga je veci, ko bolje ima, ko bolje radi itd itd.....zato kad dodje hans popisa se po nama i mi ko kite mlohave hebemo mu majku a nedaj Boze da se upitamo neke stvari. Isto ko da smo stali u nekom razvoju pa ne mozemo evoluiramo dalje od te neke sitnicavost tipa ja, moje i tako to
JovicSA
Posts: 153
Joined: 14/03/2024 09:01

#25 Re: Dok se u BiH dijelimo, u Njemačkoj postajemo "naši"?

Post by JovicSA »

O čemu je ova tema i šta je pisac htio reći? I dijaspora je podijeljena, tačno se zna gdje koja "grupa" izlazi i s kim se druže i to je u 90% slučajeva društvo iste etničke pripadnosti. Ako se misli na neki kontakt naravno da ljudi kontaktiraju jedni sa drugima, kao i u BIH, običan narod radi, komunicira, razmijenjuje, trguje, prave se poslovi...itd. ali nema tu nekog iskrenog druženja i prijateljovanja širokih narodnih masa. To što Kemo ima za prijatelja Dragana i obratno ne pokazuje ništa. Volio bih i ja da je drugačije ali ne treba od toga graditi iluzije. A iskreno strpao sam toliko godina u *uzicu da ne mogu ničijih sitno rendanih kora inače, nebitno ko je ko i odakle je tako da što se tiče mene to je ono što ja znam, što sam osjetio, doživio i vidio vlastitim očima.
Post Reply