Dogovor sva tri naroda?

User avatar
ProS
Posts: 675
Joined: 19/09/2004 23:23

#76 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by ProS »

na BiH se vidi i srpski i hrvatski uspjeh (bosnjacki ukljucen zbog zelje za autohtonost) i proevropski pogledi kojima teze,narocito hrvati...

naci se izmedju dvije zemlje koje su u proslosti provodile genocid..je ruzno djelo prirode :roll:

Der ganze Balkan ist nicht die gesunden Knochen eines einzigen pommerschen Grenadiers wert.
Agic Nurija
Posts: 821
Joined: 22/06/2007 09:23

#77 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by Agic Nurija »

ProS wrote:na BiH se vidi i srpski i hrvatski uspjeh (bosnjacki ukljucen zbog zelje za autohtonost) i proevropski pogledi kojima teze,narocito hrvati...

naci se izmedju dvije zemlje koje su u proslosti provodile genocid..je ruzno djelo prirode :roll:

Der ganze Balkan ist nicht die gesunden Knochen eines einzigen pommerschen Grenadiers wert.
Idi na Wikipediu, na bosanskom "Bošnjaci - odredi" (moj prilog), na njemačkom Bosniak - Lanzenreiter" i vidi koliko je star pojam i šta je predstavljao u evropskoj historiji....
User avatar
ProS
Posts: 675
Joined: 19/09/2004 23:23

#78 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by ProS »

zanimljiv je prilog i svjestan sam starijeg znacenja Bosnjaka od sada evropskog i kompromisnog 'Bosanca' jer se bosnjak pogresno upotrijebio 93,ali je tome prethodila odrednica Musliman,a tome daljna sputavanja bosnjaka jer je i naziv Spahine stranke bio kompromisan zato sto je prvobitna ideja bila ideja bosnjacke stranke :)
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#79 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by osa »

[quote="Agic Nurija"

Lažeš! Iz Bosne su, poslije odlaska Osmanlija iseljavali Bosanci, a tamo negdje, putem vjerskih institucija pretvarani u Turke, Srbe i Hrvate, jer, pohrvaćivanje i posrbljavanje bosanskog stanovništva putem izravnog učešća vjerskih institucija je logičan slijed poslije stvaranja SHS-kraljevine i njene nasljednice SH-komunističke juge. Zar si zaboravio da je i Tito pod kraj 60-tih prošlog stoljeća išao papi pred noge, poslije čega je došlo do povampirivanja hrvatskog kleronacionalizma! (Štampane su odmah edicije "hrvatske književnosti" u što su bili ubrojani svi bosanski književnici-muslimani, katolici...ali ne i pravoslavci?!) Ovdje moram podvući, da je Islam apsolutno anacionalna teorija o ustrojstvu ljudske zajednice, pa je i u Bosni musliman bio i ostajao samo to - musliman (tu je Alija Izetbegović nasjeo), dok i pravoslavac i katolik izravno stiču i nacionalnost....., koju ne mogu da biraju(!?), ona je odrđena vjerskom pripadnošću?! Koji cirkus u dvadestiprvom stoljeću!
Bosna nije ničija želja, ona je samo zabranjena stvarnost, a od koga je zabranjena skoro jedan milenij, vidjeće se uskoro.[/quote]

hajde ako lažem ja, kako ti kažeš, pronađi onda po svijetu te bosanske ili bošnjačke klubove iseljenika, prebroji ih pa vidi koliko ima hrvatskih a koliko bošnjačkih, naravno mislim na iseljavanja prije zadnjeg rata, mislim da će ti potraga za bošnjačkim klubovima biti jako teška i s minimalnim rezultatima, osim u turskoj.

kad kažeš da su se ljudi u iseljeništvu pohrvaćivali ili posrbljavali, ne čini ti se da lupetaš( oprosti za izraz, ali čini mi se da odgovara), pa kako je jedan građanin slovačke, mađarske ili austrije, koji za sebe kaže da je hrvat porijeklom iz doline une i vrbasa, mogao biti pohrvaćen, kad hrvatske države tada nije ni bilo, dakle ni hrvatskog uticaja, ajde da postoji hrvatska katolička crkva, tj. nešto kao srpska pravoslavna, pa da je to rađeno preko crkve, ali katolička crkva je univerzalna, nema državnu dimenziju, i bez obzira na to ti davni iseljenici ponosno ističu da su hrvati, porijeklom uglavnom iz bih, ja znam da to tebi nije jasno da netko i poslije 300 godina čuva svoj nacionalni identitet, ali ima ljudi i naroda moj nurija, kojima je stalo do toga.
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#80 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by and »

osa,
hajde ako lažem ja, kako ti kažeš, pronađi onda po svijetu te bosanske ili bošnjačke klubove iseljenika, prebroji ih pa vidi koliko ima hrvatskih a koliko bošnjačkih, naravno mislim na iseljavanja prije zadnjeg rata, mislim da će ti potraga za bošnjačkim klubovima biti jako teška i s minimalnim rezultatima, osim u turskoj.
to je onaj period kad su partizani pobijedili i kad se od njih bježalo?
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#81 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by zemomak »


iz tog vremena jedina emigracija u americi je hrvatska (s ovih prostora) i nešto malo srpske, nema bosanske emigracije, nema takvih iseljeničkih klubova, kako se oni u americi asimiliraše u hrvate i srbe, pa čak i ljudi koji su pred turcima iz bih izbjegli i danas žive u slovačkoj, austriji, mađarskoj za sebe kažu da su hrvati, zar misliš da im je to nametnuto u pomenutim državama. shvaćam ja tvoje želje, ali to su samo želje realnost je ponešto drukčija.
postoji jedan sajt na kome mozes pronaci sve o imirantima sa balkana koji su otisli u usa potkraj 19 stoljeca...www.ellisisland.org...u dokumentima koje su svojevoljno oni popunjavali stajala je i rubrika o etnickom porijeklu, vidjeces , iznenadices se koliko je se tada ljudi izjasnilo bosancem ili erceovcem, a npr. danas ni u snu njiovi potomci nesto tako ne bi moli zamisliti...to nije pisao ni vatikan, ni cia, ni komunisti, ni velesrbi, poledaj i uvjeri se sam...srpska i rvatska nacionalna svijest na podrucju bosne i erceovine nije ni postojala tada, ustavri postojala je ali u zacetku :)
User avatar
travnik
Posts: 1863
Joined: 05/02/2008 18:30
Location: multietničarim uzduž i poprijeko

#82 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by travnik »

and wrote:
Lincoln-Burrows wrote:Cijeli je problem što uvaženi akademici i bošnjački političari pričaju priču o bosanskoj naciji t.j. godinama uvjeravaju
vlastiti narod da to postoji, čime rade najveću štetu samom bošnjačkom narodu. Nakon toga prozivaju Cerića koji pokušava da
vrati Bošnjacima identitet, naravno ni on nema dobro riješenje ali radi više za Bošnjake od političara.
Hrvati i Srbi nemaju takav problem, njih nitko ništa ne uvjerava, oni prihvaćaju svoj identitet i neće prihvatiti neki drugi.
Država BiH je država tri većinska naroda i ostalih, kada se to shvati kod svih tada će doći riješenje.
netačno.
glavni problem bih je...,ustvari,kada u svim gradovima bih budu stajale bih zastave,onda ćemo moći raspravljati šta je problem.
možda još da neki završe dodatni kurs geografije.
Slazem se za zastave, ali u svim gradovim, i samo sluzbena zastava BiH, a neke druge. Ja u gradovima BiH najmanje vidim sluzbenih zastava BiH, a mnogo drugih zastava, koje onako usput receno nisu zastave niti jene opcine, grada, kantona ili entiteta.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#83 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by osa »

zemomak wrote:

iz tog vremena jedina emigracija u americi je hrvatska (s ovih prostora) i nešto malo srpske, nema bosanske emigracije, nema takvih iseljeničkih klubova, kako se oni u americi asimiliraše u hrvate i srbe, pa čak i ljudi koji su pred turcima iz bih izbjegli i danas žive u slovačkoj, austriji, mađarskoj za sebe kažu da su hrvati, zar misliš da im je to nametnuto u pomenutim državama. shvaćam ja tvoje želje, ali to su samo želje realnost je ponešto drukčija.
postoji jedan sajt na kome mozes pronaci sve o imirantima sa balkana koji su otisli u usa potkraj 19 stoljeca...www.ellisisland.org...u dokumentima koje su svojevoljno oni popunjavali stajala je i rubrika o etnickom porijeklu, vidjeces , iznenadices se koliko je se tada ljudi izjasnilo bosancem ili erceovcem, a npr. danas ni u snu njiovi potomci nesto tako ne bi moli zamisliti...to nije pisao ni vatikan, ni cia, ni komunisti, ni velesrbi, poledaj i uvjeri se sam...srpska i rvatska nacionalna svijest na podrucju bosne i erceovine nije ni postojala tada, ustavri postojala je ali u zacetku :)
ti podaci su bili na forumu, postavljač se fokusirao na srbe koji su se iseljavali sa prostora hrvatske, i koji su se tada izjašnjavali kao hrvati, pravoslavci, austro-ugri i sl., nije bilo podataka iz bih. bar ne brojnijih primjera. međutim ne radi se samo o usa, da li u južnoj americi ima bošnjačkih iseljenika iz tog perioda, u australiji, u srednje-europskim zemljama koje nabrojah, nema, s obzirom da su mnogi od tih ljudi iselili sa ovih prostora prije ili u vremenu samog začetka formiranja modernih nacija, nelogično je da bi oni danas bili hrvati ako tada to nisu bili, jer kakav je to pobogu hrvatska imala utjecaj na te ljude, tada, dakle da su bili nacionalno bosanci ili bošnjaci bili bi to i danas. bilo je bosanaca iseljenika i tada, ali regionalno , kao uostalom i ličana, dalmatinaca, bodula, hercegovaca itd.
Agic Nurija
Posts: 821
Joined: 22/06/2007 09:23

#84 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by Agic Nurija »

osa wrote:[quote="Agic Nurija"

Lažeš! Iz Bosne su, poslije odlaska Osmanlija iseljavali Bosanci, a tamo negdje, putem vjerskih institucija pretvarani u Turke, Srbe i Hrvate, jer, pohrvaćivanje i posrbljavanje bosanskog stanovništva putem izravnog učešća vjerskih institucija je logičan slijed poslije stvaranja SHS-kraljevine i njene nasljednice SH-komunističke juge. Zar si zaboravio da je i Tito pod kraj 60-tih prošlog stoljeća išao papi pred noge, poslije čega je došlo do povampirivanja hrvatskog kleronacionalizma! (Štampane su odmah edicije "hrvatske književnosti" u što su bili ubrojani svi bosanski književnici-muslimani, katolici...ali ne i pravoslavci?!) Ovdje moram podvući, da je Islam apsolutno anacionalna teorija o ustrojstvu ljudske zajednice, pa je i u Bosni musliman bio i ostajao samo to - musliman (tu je Alija Izetbegović nasjeo), dok i pravoslavac i katolik izravno stiču i nacionalnost....., koju ne mogu da biraju(!?), ona je odrđena vjerskom pripadnošću?! Koji cirkus u dvadestiprvom stoljeću!
Bosna nije ničija želja, ona je samo zabranjena stvarnost, a od koga je zabranjena skoro jedan milenij, vidjeće se uskoro.
hajde ako lažem ja, kako ti kažeš, pronađi onda po svijetu te bosanske ili bošnjačke klubove iseljenika, prebroji ih pa vidi koliko ima hrvatskih a koliko bošnjačkih, naravno mislim na iseljavanja prije zadnjeg rata, mislim da će ti potraga za bošnjačkim klubovima biti jako teška i s minimalnim rezultatima, osim u turskoj.

kad kažeš da su se ljudi u iseljeništvu pohrvaćivali ili posrbljavali, ne čini ti se da lupetaš( oprosti za izraz, ali čini mi se da odgovara), pa kako je jedan građanin slovačke, mađarske ili austrije, koji za sebe kaže da je hrvat porijeklom iz doline une i vrbasa, mogao biti pohrvaćen, kad hrvatske države tada nije ni bilo, dakle ni hrvatskog uticaja, ajde da postoji hrvatska katolička crkva, tj. nešto kao srpska pravoslavna, pa da je to rađeno preko crkve, ali katolička crkva je univerzalna, nema državnu dimenziju, i bez obzira na to ti davni iseljenici ponosno ističu da su hrvati, porijeklom uglavnom iz bih, ja znam da to tebi nije jasno da netko i poslije 300 godina čuva svoj nacionalni identitet, ali ima ljudi i naroda moj nurija, kojima je stalo do toga.[/quote]

Jedan sam od onih Bosanaca koji se nisu mirili sa školskom historijom, pa sam proveo dobar dio svog života roveći po univerzitetskim bibliotekama nekih poznatih evropskih centara znanja i nauke, te sam od davne sedamdesete prošlog stoljeća do danas ne samo prikupio puno toga nepoznatog o Bosni, več sam se na kraju posvetio i izučavanju historije jugoistočne Evrope, za koju Njemci kažu da je toliko zamršena, da je bilo potrebno utemeljiti jedan poseban centar za izučavanje ovog dijela našeg kontinenta (Südosteuropäische institut - München), to jeste stanja i zbivanja među ljudima koji su taj prostor trajno ili povremeno naseljavali/okupirali. Ovdje bih ti, u kontekstu tvojih tvrdnji naveo jedan mali podatak iz historijskog perioda kojeg ti navodiš, naime, nedaleko od grada Wichita u Kanzasu/SAD nalazi se gradić Bosna ili recimo isto tako jedan bivši grad, danas četvrt po imenu Bosna, dio je najnaseljenijeg, možda i jednog od najstarijih gradova na svijetu, Kalkute, jednako kao i oblast Bosna iznad crnomorske obale koja pripada okrugu i gradu Burgas/Bugarska ili rijeka Bosna u Španiji....Pa nisu bosansku zastavu sa ljiljanima ukinuli ni srbi ni hrvati, več francuzi, ali o tomer nekom drugom prilikom i hvala na pažnji.
User avatar
travnik
Posts: 1863
Joined: 05/02/2008 18:30
Location: multietničarim uzduž i poprijeko

#85 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by travnik »

Dalja rsprava je suvisna jer pojedinci ocigledno zive u nekakvim iluzijama, samo njima poznatom i jasnom svijetu, van realnosti i ne prihvataju cinjenice koje postoje u BiH. Zaista je zalosno da se nekog treba uvjeravati i dokazivati mu osnovna obiljezja BiH, posebno njene jedinstvenosti koje visestruko utjecu na politicki zivot nase zemlje, i kao sto je ranije u raspravi navedeno, cine politicku realnost BiH. Negacija necega, kao sto su jezik i nacionalna pripadnost, a sto predstavlja izraz volje velikog dijela gradjana BiH, te sto je ugradjeno u Ustav BiH, ali i ne samo ovaj, ratom skrojeni, vec i mnogo ranije, jednostavno predstavlja bijeg od stvarnosti. Neki stavovi koji su ovdje izneseni, ne samo da predstavljaju narusavanje osnovnih ljudskih prava i svojevrstan poziv za segregacijom ( uostalom danas isto imamo od vladajucih s obzirom da nedozvoljavaju izjasnjavanje kao Bosanac, Hercegovac i itd. ), vec su i neizvodivi, a sam pokusaj njihovog nametanja moze prouzrokovati silne probleme i mogucu eskalaciju sukoba. Prema tome, treba jednostavno prihvatiti posve jasne i poznate cinjenice vezane za BiH i njene specificnosti, te vratiti se u realnost i prestati ziviti u nekakvom imaginarnom svijetu.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#86 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by osa »

[quote="Agic Nurija"

Jedan sam od onih Bosanaca koji se nisu mirili sa školskom historijom, pa sam proveo dobar dio svog života roveći po univerzitetskim bibliotekama nekih poznatih evropskih centara znanja i nauke, te sam od davne sedamdesete prošlog stoljeća do danas ne samo prikupio puno toga nepoznatog o Bosni, več sam se na kraju posvetio i izučavanju historije jugoistočne Evrope, za koju Njemci kažu da je toliko zamršena, da je bilo potrebno utemeljiti jedan poseban centar za izučavanje ovog dijela našeg kontinenta (Südosteuropäische institut - München), to jeste stanja i zbivanja među ljudima koji su taj prostor trajno ili povremeno naseljavali/okupirali. Ovdje bih ti, u kontekstu tvojih tvrdnji naveo jedan mali podatak iz historijskog perioda kojeg ti navodiš, naime, nedaleko od grada Wichita u Kanzasu/SAD nalazi se gradić Bosna ili recimo isto tako jedan bivši grad, danas četvrt po imenu Bosna, dio je najnaseljenijeg, možda i jednog od najstarijih gradova na svijetu, Kalkute, jednako kao i oblast Bosna iznad crnomorske obale koja pripada okrugu i gradu Burgas/Bugarska ili rijeka Bosna u Španiji....Pa nisu bosansku zastavu sa ljiljanima ukinuli ni srbi ni hrvati, več francuzi, ali o tomer nekom drugom prilikom i hvala na pažnji.[/quote]

ne govorim ja o školskoj povijesti, nego o stvarima o kojima možeš pročitati na internetu , tisku, gledati na tv, bez obzira na tvoj trud i znanstveni pristup povijesti (nadam se da ćemo tvoje radove čitati u eminentnim časopisima povijesti) nisi me uvjerio u svoje teze o isključivo bosancima tj. bošnjacima u bih, a bogami nisi ni demantirao ovo što ja napisah, doduše to i nije moguće demantirati, jer ljudi postoje, žive i njeguju svoju hrvatsku tradiciju.
nego reci mi zašto bi netko tko je prije 300 i kusur godina iselio iz bih, bježeći pred turcima bio hrvat (danas) ako ti kažeš da je bošnjak, šta je tim ljudima, zar i oni , kao i današnji stanovnici bih, srbi i hrvati ne znaju tko su i šta su, pa ćeš im ti to pojasniti.
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#87 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by popajic »

Vidim da je cak i dogovor forumasa nemoguc u vezi (glede ) toga ko smo, odakle smo,kakva BIH treba da bude, ko bi da je gradi, ko bi da je rusi...a ipak se cudimo kako konstitutivne glavonje ne pronalaze zajednicki jezik :-)
Narodi se i ne dogovaraju nego oni koji su uradili SVE da se nikad ne dogovore.Jer , ako se dogovore broj vodja, ministara i politickih prvaka bi se po logici stvari drasticno smanjio.Nisu zar ludi da sami sebi jamu kopaju ?!
A o BIH vec odavno niko ne vodi racuna.Ni troglave guzonje, ni njihovi podanici. :run:
User avatar
ProS
Posts: 675
Joined: 19/09/2004 23:23

#88 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by ProS »

and wrote:osa,
hajde ako lažem ja, kako ti kažeš, pronađi onda po svijetu te bosanske ili bošnjačke klubove iseljenika, prebroji ih pa vidi koliko ima hrvatskih a koliko bošnjačkih, naravno mislim na iseljavanja prije zadnjeg rata, mislim da će ti potraga za bošnjačkim klubovima biti jako teška i s minimalnim rezultatima, osim u turskoj.
to je onaj period kad su partizani pobijedili i kad se od njih bježalo?
dobar odgovor,naravno da je hrvata u emigraciji vise jer su to sve ministri vlade cvetkovic-macek :-) :-D
inace osa,pogledaj gdje je osnovan bosnjacki institut,nesto o listu bosanski pogledi i sl. :-?
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#89 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by zemomak »


ti podaci su bili na forumu, postavljač se fokusirao na srbe koji su se iseljavali sa prostora hrvatske, i koji su se tada izjašnjavali kao hrvati, pravoslavci, austro-ugri i sl., nije bilo podataka iz bih. bar ne brojnijih primjera. međutim ne radi se samo o usa, da li u južnoj americi ima bošnjačkih iseljenika iz tog perioda, u australiji, u srednje-europskim zemljama koje nabrojah, nema, s obzirom da su mnogi od tih ljudi iselili sa ovih prostora prije ili u vremenu samog začetka formiranja modernih nacija, nelogično je da bi oni danas bili hrvati ako tada to nisu bili, jer kakav je to pobogu hrvatska imala utjecaj na te ljude, tada, dakle da su bili nacionalno bosanci ili bošnjaci bili bi to i danas. bilo je bosanaca iseljenika i tada, ali regionalno , kao uostalom i ličana, dalmatinaca, bodula, hercegovaca itd.
za juznu ameriku ne zam, ali siuran sam da dole ne postoje arive kao u ovom slucaju...uostalom, to je irelevantno, potomci ti imiranata cak i usa su vremenom privatili ideoloije koje su dosle sa balkana, poslije su postali amerikanci srpsko ili rvatsko porjekla...jos da napomenem, jasno i decidno stoji rubrilka etnicity : isto kao i danas kad bi bio popis stanovnistva npr pa ce se neko izjasnit kao rvat, srbin ili bosnjak...u ovom slucaju ljudi su pisali i izjasnili se kao bosanci i erceovci u velikoj vecini, dakle ljudi koji su zivjeli u to vrijeme na podrucju bosne i erceovine...ukucaj neko prezime svojstveno samo za podrucje bosne i erceovine pa vidi sta ce ti pokazati, pronaci ce se i pokoji rvat i srbin sto znaci da su ta dokumenta vrlo mjerodavna i validna za izucavanje sa istorijsko aspekta...
Agic Nurija
Posts: 821
Joined: 22/06/2007 09:23

#90 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by Agic Nurija »

travnik wrote:Dalja rsprava je suvisna jer pojedinci ocigledno zive u nekakvim iluzijama, samo njima poznatom i jasnom svijetu, van realnosti i ne prihvataju cinjenice koje postoje u BiH. Zaista je zalosno da se nekog treba uvjeravati i dokazivati mu osnovna obiljezja BiH, posebno njene jedinstvenosti koje visestruko utjecu na politicki zivot nase zemlje, i kao sto je ranije u raspravi navedeno, cine politicku realnost BiH. Negacija necega, kao sto su jezik i nacionalna pripadnost, a sto predstavlja izraz volje velikog dijela gradjana BiH, te sto je ugradjeno u Ustav BiH, ali i ne samo ovaj, ratom skrojeni, vec i mnogo ranije, jednostavno predstavlja bijeg od stvarnosti. Neki stavovi koji su ovdje izneseni, ne samo da predstavljaju narusavanje osnovnih ljudskih prava i svojevrstan poziv za segregacijom ( uostalom danas isto imamo od vladajucih s obzirom da nedozvoljavaju izjasnjavanje kao Bosanac, Hercegovac i itd. ), vec su i neizvodivi, a sam pokusaj njihovog nametanja moze prouzrokovati silne probleme i mogucu eskalaciju sukoba. Prema tome, treba jednostavno prihvatiti posve jasne i poznate cinjenice vezane za BiH i njene specificnosti, te vratiti se u realnost i prestati ziviti u nekakvom imaginarnom svijetu.
Zaista, još uvijek je puno onih u Bosni koji žive u iluzijama da je Posušje predgrađe Zagreba, a Banjaluka beogradski kvart. Naravno ima i onih koji bi od Sarajeva rado napravili Istambul ili Teheran, ali ovi barem ne kažu da nisu u Bosni kod kuće i to je bitna razlika. Jedno je ipak sasvim izvjesno: neupućeni u budućnost Evrope će ostajati na mnogim usputnim stanicama, gledajući u ćudu kako to da voz zbog njih nije stao, čekao....uvijek se ide dalje, tamo gdje je bolje, svjetlije, mirisnije....A za sada je behacija oličenje ljudske izopačenosti, besmisla življenja, jednostavno jedno misaono smetljište, kada je u pitanju organizacija ljudske zajednice, ponavljam, ljudske, ne srpske, ne hrvatske, ne muslimanske, več ljudske!
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#91 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by Fair Life »

Fair Life wrote:Dogovor sva tri naroda?

Pogresan je naslov Nurija. Narodi se ne dogovaraju niti su se kad dogovarali. Dogovaraju se njihovi legalno izabrani predstavnici u vlasti prepoznatljivi kao "zastitnici nacionalnih interesa"...

Jeb'li jedni druge !
A zasto jeb'li ? Navescu ispod samo jedan "mali" izmedju deset miliona razloga... Kako to da se narodi ne mogu dogovoriti ako im se 'sefovi' tako lako dogovore ? Kako to da narodi uvijek izglasaju povjerenje svojim sefovima koji ih jebu u zdrav mozak ??
  • "Demokratsku javnost posebno je pogodila cinjenica da je Velibor Ostojic, bliski saradnik Radovana Karadzica, konsenzusom tri vladajuce nacionalne stranke (Srpska demokratska stranka, Hrvatska demokratska zajednica i Stranke demokratske akcije - najjaca politicka organizacija kojoj je na celu predsjedavajuci Predsjednistva BiH Alija Izetbegovic) izabran za predsjednika Komisije za ljudska prava, imigraciju, izbjeglice i azil Parlamentarne skupstine BiH. Time je izrazena krajnja arogancija prema genocidu sto se zbio u BiH, otvoren prostor za politicko amnestiranje odgovornih i ismijavanje napora na podrucju ljudskih prava u BiH i institucija koje se time bave unutar ustavnog sistema bosanskohercegovacke drzave i kroz djelovanje mirovne misije."

    http://www.bh-hchr.org/Izvjestaji/izvj1997.htm
Agic Nurija
Posts: 821
Joined: 22/06/2007 09:23

#92 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by Agic Nurija »

osa wrote:[quote="Agic Nurija"

Jedan sam od onih Bosanaca koji se nisu mirili sa školskom historijom, pa sam proveo dobar dio svog života roveći po univerzitetskim bibliotekama nekih poznatih evropskih centara znanja i nauke, te sam od davne sedamdesete prošlog stoljeća do danas ne samo prikupio puno toga nepoznatog o Bosni, več sam se na kraju posvetio i izučavanju historije jugoistočne Evrope, za koju Njemci kažu da je toliko zamršena, da je bilo potrebno utemeljiti jedan poseban centar za izučavanje ovog dijela našeg kontinenta (Südosteuropäische institut - München), to jeste stanja i zbivanja među ljudima koji su taj prostor trajno ili povremeno naseljavali/okupirali. Ovdje bih ti, u kontekstu tvojih tvrdnji naveo jedan mali podatak iz historijskog perioda kojeg ti navodiš, naime, nedaleko od grada Wichita u Kanzasu/SAD nalazi se gradić Bosna ili recimo isto tako jedan bivši grad, danas četvrt po imenu Bosna, dio je najnaseljenijeg, možda i jednog od najstarijih gradova na svijetu, Kalkute, jednako kao i oblast Bosna iznad crnomorske obale koja pripada okrugu i gradu Burgas/Bugarska ili rijeka Bosna u Španiji....Pa nisu bosansku zastavu sa ljiljanima ukinuli ni srbi ni hrvati, več francuzi, ali o tomer nekom drugom prilikom i hvala na pažnji.
ne govorim ja o školskoj povijesti, nego o stvarima o kojima možeš pročitati na internetu , tisku, gledati na tv, bez obzira na tvoj trud i znanstveni pristup povijesti (nadam se da ćemo tvoje radove čitati u eminentnim časopisima povijesti) nisi me uvjerio u svoje teze o isključivo bosancima tj. bošnjacima u bih, a bogami nisi ni demantirao ovo što ja napisah, doduše to i nije moguće demantirati, jer ljudi postoje, žive i njeguju svoju hrvatsku tradiciju.
nego reci mi zašto bi netko tko je prije 300 i kusur godina iselio iz bih, bježeći pred turcima bio hrvat (danas) ako ti kažeš da je bošnjak, šta je tim ljudima, zar i oni , kao i današnji stanovnici bih, srbi i hrvati ne znaju tko su i šta su, pa ćeš im ti to pojasniti.[/quote]

"Osa", mislim da se još uvijek držiš slijepo za onaj dio tumačenja historije (i na samo) balkanskih naroda, koja polazi od toga da su (posebno neki!) "narodi" doselili na Balkan prije 15 stoljeća i kao takvi, "savršeni i kompaktni, odmah po dolasku obilježili svojom narodnom kulturom i svojom vjerom svoj vlastiti geopolitički prostor". Narodi koje mi danas poznajemo, po raspadu Jugoslavije su se spravljali u svojim "federalnim jedinicama", jer po prvi put u svojoj imenovanoj historiji stekli su u Jugoslaviji, prvoj i drugoj, istinsku mogučnost pune afirmacije, kako na kulturnom, tako i na političkom planu, da svih pet (neki koji do tada nisu nikada ni postojali kao prostorna cjelina), da svi osim bosanskog naroda, koji je naravno bio i ostao zabranjen u samom pojmu!
A to iseljavanje "naših" ljudi po bijelom svijetu je duga priča i ima bezbroj svojih raznolikih primjera, kao svojatanje Nikole Tesle ili Ive Andrića, Meše Selimovića.....Još jednom ponavljam da prije "Ilirskog Pokreta" nije bilo ni 20% osviješćenih Hrvata od ukupnog stanovništva tadašnje Hrvatske provincije, računajući i Slavoniju i Dalmaciju. Ili misliš da su BOSANSKI FRANJEVCI bili blesavi i neupućene neznalice, forsirajući obnovu bosanskog kraljevstva po odlasku Osmanlija, pa čak i za vrijeme okupacije od strane Austrougarske monarhije, a mnogi od njih su zbog svoje upornosti završili u tamnicama ili općoj bijedi i izolaciji.
Bosna je od nastanka do dana današnjih bila zemlja bosanskog naroda, koji je iz mnogo, narodu samom, upravo zbog vijekovne izolacije, islamiziranja i pokrštavanja, nepoznatih razloga, osuđen da živi u "političkom karantenu" iz kojeg još uvijek nema izlaza, jer se šira evropska okolina boji obznanjivanja istine, da, dosjetiće se u slobodi slobodni i nesputani Bosanci nečega što je kao njihov vlastiti izum među formulama o uređenju svijeta davno bilo zabranjeno i pokopano u centrima zla i zločina, jer je (kao) bilo heretičko, nevjerničko..... I zamisli samo svijet u kojem nema vladara-bogova, vladarskih bogomolja, svetaca-ubica u ime svega toga lažnog što sam naveo...Zamisli se "osa"!
keep it real
Posts: 347
Joined: 07/08/2009 10:54

#93 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by keep it real »

and wrote:osa,
hajde ako lažem ja, kako ti kažeš, pronađi onda po svijetu te bosanske ili bošnjačke klubove iseljenika, prebroji ih pa vidi koliko ima hrvatskih a koliko bošnjačkih, naravno mislim na iseljavanja prije zadnjeg rata, mislim da će ti potraga za bošnjačkim klubovima biti jako teška i s minimalnim rezultatima, osim u turskoj.
to je onaj period kad su partizani pobijedili i kad se od njih bježalo?
ti znas da su hrvati i srbi bili ogromna vecina u partizanima , pogotovo u bih gdje su dvije trecine partizana bili srbi . bosnjaka partizana je bilo manje od 3 % .
to na sta ti ciljas nema veze sa mozgom . vecina srba i hrvata se iselila 60 ih i 70 ih godina proslog vijeka .
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#94 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by and »

keep it real wrote:
and wrote:osa,
hajde ako lažem ja, kako ti kažeš, pronađi onda po svijetu te bosanske ili bošnjačke klubove iseljenika, prebroji ih pa vidi koliko ima hrvatskih a koliko bošnjačkih, naravno mislim na iseljavanja prije zadnjeg rata, mislim da će ti potraga za bošnjačkim klubovima biti jako teška i s minimalnim rezultatima, osim u turskoj.
to je onaj period kad su partizani pobijedili i kad se od njih bježalo?
ti znas da su hrvati i srbi bili ogromna vecina u partizanima , pogotovo u bih gdje su dvije trecine partizana bili srbi . bosnjaka partizana je bilo manje od 3 % .
to na sta ti ciljas nema veze sa mozgom . vecina srba i hrvata se iselila 60 ih i 70 ih godina proslog vijeka .
ovi što su se borili u partizanima i ovi što su to podržavali su se vrtili oko jugoslovenskih klubova,baš kao i bošnjaci.
znamo ko je pravio srpske i hrvatske klubove.
Post Reply