Dogovor sva tri naroda?

User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#26 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by vivaldi »

Mislim da bi trenutno najvise sansi za dogovor imali ukoliko bi pobjednici na izborima naredne godine imali mandat od 10 godina. Vjerovatno svima smijesno zvuci, ali sam ubijedjen da bi u tom slucaju svi pregovaraci imali puno rastereceniju situaciju za priblizavanje stavova i eventualno neke dogovore. Ovako nas opet tamo negde od ljeta pa do oktobra ceka nova doza jos jace nacionalisticke retorike i sve tako u krug.
Agic Nurija
Posts: 821
Joined: 22/06/2007 09:23

#27 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by Agic Nurija »

Geronimo81 wrote:feral.tribune @ cuj tisuca ruska rijec aaaaaaaaaaa :lol: al stas nikad nisi cuo za slavene nisi tako ni cuo stecke u BiH gdje pise sječanj,veljača tisuća itd .

Osmanlije nisu bili bosanski narod ???.. Pa tko ubi kralja ,tko uvede da vlastela moze biti samo pripadnik islama,tko uvede danak u krvi ,poreze pravo za prvu bračnu noc ?
Sta je bilo sa onima koji su ostali kršćani dali su ikada mogli da budu ista osim seljaka koji ce da kopaju za osmanlije.
Tko pobi toliko bosanaca koji su bili obrazovani i tko progna kapetana.
Tko srusi narodni bosanski preporod koji je zagovarao fra Ivan Jukić da su svi stanovnici BiH bosanci ?
Sve su to uradile osmanlije zato i imas danas BiH ovakvu kakva je i gori su bili za bih nego spanjolci za juznu Ameriku.
Ovo o narodnom preporodu je bilo vrlo vazno za BiH zato danas imas Hrvate,Bosnjake,Srbe.
Nakon propalog preporoda kršćani su se okrenuli susjednim zemljama .

Mislim da je Belgija dosta slicna BiH i tu su tri jezika sluzbena imas xy zemalja sa vise sluzbeni jezika i u cemu je problem.
Problem nastaje kad njeces ostale jezike i kad stavljas samo jedan jezik pa bio on Hrvatski/Bosanski/Srpski.
Među okupatorima nema razlike, svi rade isto, okupiraju, pobiju, popale, siluju, opljačkaju i na kraju nametnu svoj okupatorski sistem, izgrade svoje bogomolje, uspostave okupatorske institucije, škole..... I kakva je razlika između Osmanlija, Srba i Hrvata, kada je Bosna u pitanju - nikakva!
Agic Nurija
Posts: 821
Joined: 22/06/2007 09:23

#28 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by Agic Nurija »

travnik wrote:
Agic Nurija wrote:
travnik wrote:Agic Nurija

Iz cijelog posta koji sam napisao ti si se prihvatio onoga sto je bilo napisano na samom kraju i naravno izvukao iz konteksta, kao i neki drugi, kojima su nacionalne odrednica, a posebno neke nacionalne odrednice i vise nego mrske, bez obzira na kakav se nacin koristili. Cijeli post se niti najmanje ne vrti oko te famozne rijeci koje si se ti dovezao, vec oko neceg drugog, oko poistovijecivanja i stavljanja u isti kos svih onih koji pricaju drugim jezikom osim bosanskim. Svi, ali doslovno svi, neovisno o njihovom odnosu i ljubavi prema BiH su predstavljeni kao rusilacko-remetilacko tijelo unutar BiH, i to iz jednog stupidnog razloga.
Posve jasno i argumentirano sam negirao da sam bosanski zlotvor identican Dodiku. Razlog za takvu optuzbu je vise nego besmislen, proziran, jeftin i jadan. Svatko tko se eto usudjuje da prica malo drugacije, koristi druge nazive i svoj jezik zove drugim imenom je izdajnik i mrzitelj BiH. To je, kao sto sam vec i rekao, apsolutna laz. Ne moze se na takav jedan neutemeljen i promasen nacin vrsiti generalizacija, te neobjektivno optuzivati i vrijedjati ljude.
Prema tome, procitaj cijeli tekst, pa reci sta to nije uredu, sta je to antibosansko u njemu i sta to predstavlja opansost za BiH.
I ti, kao uostalom i svi drugi posjetioci političke stranice "foruma" treba da dobro protabirite tekst na početku ispod pitanja - naslov je aluzija na "dogovor tri naroda", a ne pitanje na koje treba izravno odgovoriti. To što tebe, koji bi htjeo da budeš nešto drugo nego što jesi po rođenju, boli kada se forsira bosanstvo u Bosni je zaista smiješna reakcija. Jedno pri tome ne bi smjeo smetnuti s uma: Pri raspadu Jugoslavije 90-tih su Srbi i Hrvati, to jeste njihove političke garniture zaista pokazale koliko su spremne (do dana današnjih!) da vode dijalog i da pomognu susjedima da stanu na svoje SAMOSTALNE noge. Pogledaj samo tekući problem Jadranske obale!? Hajde nađi trenutak u evropskoj historiji, trenutak, kada se hrvatski narod pod vodstvom hrvatske vojske, prije 1945 godine, borio i izborio za koji metar te iste obale, koju danas tako podlo i neljudski prisvajaju!
P. S.
Bosanska država je stvar bosanskog naroda, ostali mogu da budu samo posmatraći, to je međunarodno pravilo igre!
1. Forsiranje bosanstva u BiH mene ni najmanje ne boli. Ne znam odakle si izvukao ista antibosansko u mom pisanju. Ono sto mi smeta jeste negiranje drugih, nametanje vlastitog misljenja kao apsolutno tocnog i istinitog i nedostatak tolerancije. Tolerancija jeste prihvatanje drugog i drugacijeg, a kod tebe vidimo da je ona ispod nule. Ne znam tko si to ti da govoris drugima kako oni treba da pricaju, izjasnjavaju se i itd. Da si i malo, ali samo malo tolerantan i racionalan, kao sto nisi, uvidio bih u mom drugom postu na ovu temu, da nigdje, ali zaista nigdje ne govorim nista protiv BiH, vec bas suprotno, govorim da volim svoju domovinu BiH i da sam ponosan na nju. Stoga, ne znam u cemu je onda problem? Ti ocigledno neces da rauzumijes neke stvari. Imas odredjene stereotipe, unaprijed definirane replike, a da uopce ne vidis sta je to napisano, jer kako drugacije objasniti tvoju optuzbu da meni smeta bosanstvo, kada se uzme u obzir sve sto sam rekao o BiH.
2. Smijesna reakcija? Pa tvoja je reakcija je smijesna. Cijeli post napisem da bih razbio stereotip kako postoje ljudi koji se deklariraju drugacije nego Bosanci da pricaju hrvatskim i srpskim jezikom, a da ipak vole BiH, zive u BiH i smatraju je svojom domovinom, a ti si se prihvatio rijeci "tisuca" iz cijelog posta. Iz cijelog posta u kojem apsolutno nema nista sto bi moglo uvrijediti bilo koga i to po bilo kojem osnovu.
3. U vezi Hrvatske ne razumijem sta si htio reci. Da li je to etiketiranje Hrvata kao ustasa posto vidim da spominjes 1945., ne razumijem te zaista, ali ako je to onda si malo profulio. Ako si aludirao na nerijeseno granicno pitanje, onda je moj odgovor da se dvije zemlje konacno trebaju dogovoriti oko toga, a ne to koristiti u politikantske svrhe.
4. BiH je stvar gradjana BiH. Vecina gradjana BiH se izjasnjavaju kao Bosnjaci, Hrvati i Srbi. Dakle, BiH je pored ostalih naroda stvar i Bosnjaka, Hrvata i Srba. Posve jasno. Pa nisi valjda umislio da ces ti odredjivati cija je BiH, kako ce se ljudi izjasnjavati, koja ce prava imati i itd. Prihavti realnost.
Imaš jednu malenu mahanu u razmišljanju - nisi skonto kako, kojim sredstvima i s kojim namjerama je nastala BOSANSKA POLITIČKA REALNOST, koju bi ste, (vidim i "geronimo") rado nametnuli kao trajnu obavezu svima Bosancima koji se nikada neće moći složiti i pomiriti sa političkom radnjom, stanjem i zbivanjem u Bosni, nastaloj poslije 92-95. A u vezi Hrvatske, to jeste Jadranske obale i izlaza na more, samo toliko da priupitam zainteresovane: koliko dugo je ukupno hrvatski narod bio gospodar na toj obali u recimo poslednjih tisuću godina? I odakle Dubrovačka Republika u hrvatskim granicama?
Geronimo81
Posts: 874
Joined: 04/06/2009 14:13

#29 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by Geronimo81 »

Agic Nurija wrote:
Geronimo81 wrote:feral.tribune @ cuj tisuca ruska rijec aaaaaaaaaaa :lol: al stas nikad nisi cuo za slavene nisi tako ni cuo stecke u BiH gdje pise sječanj,veljača tisuća itd .

Osmanlije nisu bili bosanski narod ???.. Pa tko ubi kralja ,tko uvede da vlastela moze biti samo pripadnik islama,tko uvede danak u krvi ,poreze pravo za prvu bračnu noc ?
Sta je bilo sa onima koji su ostali kršćani dali su ikada mogli da budu ista osim seljaka koji ce da kopaju za osmanlije.
Tko pobi toliko bosanaca koji su bili obrazovani i tko progna kapetana.
Tko srusi narodni bosanski preporod koji je zagovarao fra Ivan Jukić da su svi stanovnici BiH bosanci ?
Sve su to uradile osmanlije zato i imas danas BiH ovakvu kakva je i gori su bili za bih nego spanjolci za juznu Ameriku.
Ovo o narodnom preporodu je bilo vrlo vazno za BiH zato danas imas Hrvate,Bosnjake,Srbe.
Nakon propalog preporoda kršćani su se okrenuli susjednim zemljama .

Mislim da je Belgija dosta slicna BiH i tu su tri jezika sluzbena imas xy zemalja sa vise sluzbeni jezika i u cemu je problem.
Problem nastaje kad njeces ostale jezike i kad stavljas samo jedan jezik pa bio on Hrvatski/Bosanski/Srpski.
Među okupatorima nema razlike, svi rade isto, okupiraju, pobiju, popale, siluju, opljačkaju i na kraju nametnu svoj okupatorski sistem, izgrade svoje bogomolje, uspostave okupatorske institucije, škole..... I kakva je razlika između Osmanlija, Srba i Hrvata, kada je Bosna u pitanju - nikakva!
Velika Hr i srbija nisu okupirale BiH
Geronimo81
Posts: 874
Joined: 04/06/2009 14:13

#30 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by Geronimo81 »

Agic nurija

Gdje ti vidis da ja nesto namecem i sta to ja namecem ili travnik?
Ako mislis na jezike ja tebi ne namecem da ucis i pricas hrvatski nit ikom drugom imas u opciji 3 jezika pa biraj.
Agic Nurija
Posts: 821
Joined: 22/06/2007 09:23

#31 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by Agic Nurija »

Geronimo81 wrote:
Agic Nurija wrote:
Geronimo81 wrote:feral.tribune @ cuj tisuca ruska rijec aaaaaaaaaaa :lol: al stas nikad nisi cuo za slavene nisi tako ni cuo stecke u BiH gdje pise sječanj,veljača tisuća itd .

Osmanlije nisu bili bosanski narod ???.. Pa tko ubi kralja ,tko uvede da vlastela moze biti samo pripadnik islama,tko uvede danak u krvi ,poreze pravo za prvu bračnu noc ?
Sta je bilo sa onima koji su ostali kršćani dali su ikada mogli da budu ista osim seljaka koji ce da kopaju za osmanlije.
Tko pobi toliko bosanaca koji su bili obrazovani i tko progna kapetana.
Tko srusi narodni bosanski preporod koji je zagovarao fra Ivan Jukić da su svi stanovnici BiH bosanci ?
Sve su to uradile osmanlije zato i imas danas BiH ovakvu kakva je i gori su bili za bih nego spanjolci za juznu Ameriku.
Ovo o narodnom preporodu je bilo vrlo vazno za BiH zato danas imas Hrvate,Bosnjake,Srbe.
Nakon propalog preporoda kršćani su se okrenuli susjednim zemljama .

Mislim da je Belgija dosta slicna BiH i tu su tri jezika sluzbena imas xy zemalja sa vise sluzbeni jezika i u cemu je problem.
Problem nastaje kad njeces ostale jezike i kad stavljas samo jedan jezik pa bio on Hrvatski/Bosanski/Srpski.
Među okupatorima nema razlike, svi rade isto, okupiraju, pobiju, popale, siluju, opljačkaju i na kraju nametnu svoj okupatorski sistem, izgrade svoje bogomolje, uspostave okupatorske institucije, škole..... I kakva je razlika između Osmanlija, Srba i Hrvata, kada je Bosna u pitanju - nikakva!
Velika Hr i srbija nisu okupirale BiH
Koje licemjerje!
Agic Nurija
Posts: 821
Joined: 22/06/2007 09:23

#32 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by Agic Nurija »

Geronimo81 wrote:Agic nurija

Gdje ti vidis da ja nesto namecem i sta to ja namecem ili travnik?
Ako mislis na jezike ja tebi ne namecem da ucis i pricas hrvatski nit ikom drugom imas u opciji 3 jezika pa biraj.
Moju majku, mog oca, moju braću i sestre, skupa sa zemljom mog rođenja/porijekla ne mogu birati, to mi je od Boga dato u amanet na vječno poštivanje, čuvanje i njegovanje.
User avatar
travnik
Posts: 1863
Joined: 05/02/2008 18:30
Location: multietničarim uzduž i poprijeko

#33 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by travnik »

Agic Nurija

1. Sta bih ja to nametnuo? Skontaj malo sta i kako pricas. Upravo bi ti nametao, jedan jezik, jedan narod i itd. Ja upravo govorim suprotno, slobodu svakoga da se izjasnjava kako zeli i zove svoj jezik kako hoce. Nema nikakvog nametanja, nego sloboda izbora.
2. Bosanksa politicka realnost!? To je upravo ono sto govorim. Kako god da je nastalo, cinjenica je da danas imamo ovakvo stanje, svidjalo se nama to ili ne. Vracanja u povijest i rat povijesnim podacima ce nas odvesti daleko, a nista se ne rijesava. Sto manje gledanja unatrag, a sto vise ka buducnosti je bolje za sve. To naravno ne znaci da trebamo povijest zaboraviti, vec samo da ne smijemo biti robovi proslosti jer ce se to negativno odraziti na nasu vlastitu buducnost.
3. Koliko ja znam Hrvati su vecim dijelom kroz povijest bili gospodari Jadranske obale. Medjutim, ne znam zasto se uvijek kada se raspravlja sa pojedinim Hrvatom iz BiH postavljaju njemu pitanja o Hrvatskoj. Mene iskreno ne zanima niti unutarnje uredjenje, a niti druge stvari u Hrvatskoj, vec me zanima BiH. Tako, posto me bas previse ne zanima povijest susjedne drzave, potrazi vise informacija na netu. Osim toga, kakve veze Hrvatska i Jadran imaju sa jezikom, ravnopravnosti, tolerancijom i ljudskim pravima u BiH!?!!!???? Apsolutno nikakve!
Geronimo81
Posts: 874
Joined: 04/06/2009 14:13

#34 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by Geronimo81 »

Ni ja te nista ne kontam. Zasta se ti zalazes to je diktatura i nemozes nasilu da uvodis drugima sto tebi padne na pamet.
Velika cinjenica je da u BiH postoje 3 naroda hrvati oko 600 k , srbi oko 1 m i bosnjaci oko 2 m .To su 3 naroda ako ti zelis 4 narod tko ti brani napravi politicku opciju i bori se za 4 narod ja ti ne branim ali nemozes nijekati 3 miliona ljudi zato sto tebi pada na pamet da u bih samo moze biti bosanac a ostali dasu manjine.Njekanje ostali naroda izaziva samo mrznju i dovodi do sukoba moj nurija jer nije to 100 ljudi vec su brojevi od 6 znamenki.
User avatar
Ljuska_u_BaklaFi
Posts: 2689
Joined: 27/06/2008 00:48
Location: Tu i tamo...vise tu, nego tamo..
Contact:

#35 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by Ljuska_u_BaklaFi »

Sve dok je reisovog, nadbiskupovog i patrijarhovog "sirenja istinske vjere, razumijevanja i tolerancije" medju narodima, bice naj bolje da se taj isti narod pripremi za jos jedan rat! A ovdje se haman uveliko ratuje :roll: :sad: :evil:
trofej
Posts: 477
Joined: 05/06/2009 04:36

#36 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by trofej »

Prepoznajemo li se, imalo:
Do doba kad je prije otprilike pedeset stoljeća počela pisana povijest, čovječanstvo je naučilo mnogo više negoli su znali naši primitivni preci.
U različitim dijelovima svijeta ljudi su otkrili kako od koža sisavaca i ptica načiniti odjeću, a usto su od vune, pamuka i lana naučili tkati tkanine. Prehranjivali su se lovom i ribolovom, ali i skupljanjem zrnja od kojeg su pekli kruh s kvascem i bez njega, a znali su od riže načiniti pogače. Naučili su zasijavati, krčiti i obrađivati tlo te navodnjavati ga i gnojiti. Stanovali su u špiljama i drugim prirodnim zaklonima, ali su također od drva, kamena, opeke i drugih prirodnih i umjetnih materijala počeli graditi kuće i velike građevine. Naučili su izrađivati i kopirati kipove i druga umjetnička djela, iz tla vaditi i taliti rude te miješanjem prirodnih kovina stvarati nove.
Dobar se dio čovjekove domišljatosti usmjerio na otkrivanje novih načina ubijanja i mučenja drugih ljudskih bića, a strah od boli ili smrti pokazao se najboljim, katkad jedinim, sredstvom vladanja velikim brojem ljudi. U nekoliko područja na svijetu - Egiptu, Mezopotamiji, Perziji, Indiji i Kini – nastala su ili nastajala carstva koja će vladati golemim prostorima i brojem podanika. U tim je carstvima nastao zakon, drugim riječima mjera mira i sigurnosti pred nasiljem drugih. Zakon, međutim, nije jamčio sigurnost od samih vladara koji su vladali silom i prijevarom, a čija je volja bila apsolutna.
Gotovo posvuda svećenstvo se, zaduženo za tumačenje jednako apsolutne i despotske volje bogova, udružilo sa svjetovnim vladarima u pokoravanju naroda. Podanici su se pokoravali jer nisu imali izbora. Možda nešto drugo nisu mogli ni zamisliti. Nigdje na svijetu ljudi nisu razmišljali kako da sobom vladaju sami, umjesto da pokoravaju druge ili sami budu pokoreni
(Doren, V. Ch.) http://www.scribd.com/doc/17851111/Char ... est-Znanja
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#37 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by hercegovac_pravi »

"Dogovor sva tri naroda" je jednostavna stvar. Narodi u BiH su jednostavna stvar, a jezik jos jednostavniji...
Nikakvog smisla nema pokusavati nekome namtenuti koji jezik da prica...svaki pojedinac MORA imati mogucnost da govori jezik koji zeli (ovo se odnosi prvenstveno na skolstvo), Svaki pojedinac MORA imati mogucnost izjasnjavanja narodnosti kojoj pripada, zelis da budes Hrvat, Bosnjak, Srbin, Rus, Grk, Turcin......svejedno ....to je izbor pojedinca a ortodoksna je glupost nekome govoriti sta treba da bude ili sta jeste. Pa majku mu zar ti pojedinci ne znaju bolje od nas sta su oni kao pojedinici ili sta zele da budu :-). Medjutim, ovakvim pristupom politici, vladajuca klika bi brzo izgubila oslonac na kojem bazira sve svoj aktivnosti, lazi i glupave floskule.....dakle izgubila bi se "konstitutivnost naroda" a nastupila bi "konstitutivnost pojedinca....i sta dobivamo.....dobivamo gradjansku drzavu koja se bazira na pravu pojedinca a ne na pravu naroda. Eto zasto ce ovaj "dogovor sva tri naroda" biti goruca tema na nasoj politickoj sceni za jos duuuuuuuuuug zeman. Prijatno
Agic Nurija
Posts: 821
Joined: 22/06/2007 09:23

#38 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by Agic Nurija »

travnik wrote:Agic Nurija

1. Sta bih ja to nametnuo? Skontaj malo sta i kako pricas. Upravo bi ti nametao, jedan jezik, jedan narod i itd. Ja upravo govorim suprotno, slobodu svakoga da se izjasnjava kako zeli i zove svoj jezik kako hoce. Nema nikakvog nametanja, nego sloboda izbora.
2. Bosanksa politicka realnost!? To je upravo ono sto govorim. Kako god da je nastalo, cinjenica je da danas imamo ovakvo stanje, svidjalo se nama to ili ne. Vracanja u povijest i rat povijesnim podacima ce nas odvesti daleko, a nista se ne rijesava. Sto manje gledanja unatrag, a sto vise ka buducnosti je bolje za sve. To naravno ne znaci da trebamo povijest zaboraviti, vec samo da ne smijemo biti robovi proslosti jer ce se to negativno odraziti na nasu vlastitu buducnost.
3. Koliko ja znam Hrvati su vecim dijelom kroz povijest bili gospodari Jadranske obale. Medjutim, ne znam zasto se uvijek kada se raspravlja sa pojedinim Hrvatom iz BiH postavljaju njemu pitanja o Hrvatskoj. Mene iskreno ne zanima niti unutarnje uredjenje, a niti druge stvari u Hrvatskoj, vec me zanima BiH. Tako, posto me bas previse ne zanima povijest susjedne drzave, potrazi vise informacija na netu. Osim toga, kakve veze Hrvatska i Jadran imaju sa jezikom, ravnopravnosti, tolerancijom i ljudskim pravima u BiH!?!!!???? Apsolutno nikakve!
Zamisli da banda kriminalaca i zločinaca upadne u državnu banku, pobije, rastjera i dijelom zarobi osoblje, a onda na iznuđrnim pregovorima toj bandi neko iz "državnog vrha" potpiše dokument kojim se bandi i ubicama daje (legitimno) vlasništvo nad pola posjeda te iste državne blagajne....... Ili recimo, da je 1945 godine pola Njemačke po dogovoru saveznika pripalo fašistima i da se u tu polovinu ponovo vraćaju prognani ili preživjeli njemački državljani - jevreji, cigani....i naravno traže u fašističkom parlamentu svoja ljudska prava.....Ili pitanje Dubrovačke republike, to jeste Jadranske obale postavljeno je upravo u okviru ljudskih prava - (t)ko je ikada pitao Dubrovčane, da li bi ponovo postali samostalna pomorska republika...ili je netko ponudio makar dio Istre Italijanima,,,,ili
I ne znam zašto mi podmećete da nekome u Bosni želim da namećem nešto što se ne uklapa u harmoniju jedne normalne ljudske zajednice - samo želim da naglasim da u zemlji gdje srbi i hrvati kao konstitutivni narodi u jednom te istom parlamentu imaju svoje zastupnike nikada ne može biti sloge, reda i mira, a o svijetlijoj budućnosti zemlje i zemaljskog naroda da i ne pričam.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#39 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by osa »

I ne znam zašto mi podmećete da nekome u Bosni želim da namećem nešto što se ne uklapa u harmoniju jedne normalne ljudske zajednice - samo želim da naglasim da u zemlji gdje srbi i hrvati kao konstitutivni narodi u jednom te istom parlamentu imaju svoje zastupnike nikada ne može biti sloge, reda i mira, a o svijetlijoj budućnosti zemlje i zemaljskog naroda da i ne pričam.[/quote]


kad kažeš da s predstavnicima srba i hrvata ne može biti sloge reda i mira, daj razmisli malo , možda bi bez predstavnika bošnjaka prije došlo do sloge, reda i mira, šta misliš.
User avatar
muha_sa
Posts: 128607
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#40 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by muha_sa »

Pitam se pitam se :D hocul docekat da se prestanu zalagat za prava naroda :? kako poce briga za narodima istim nikad gore :D
3i20znakova
Posts: 66
Joined: 19/08/2009 13:42

#41 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by 3i20znakova »

Agic Nurija wrote:
travnik wrote:
feral.tribune wrote:Nurija Agic xyz2007 :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Nasa drzava se zove BOSNA i tacka . Ono Hercegovina ti ga dodje kao Slavonija Hrvtaskoj ili Sumadija Srbiji . Tako nekako . Narod izvorni bosanski . Nacija bosanska . Bosna je zemlja bosanskog naroda kao sto je Njemacka zemlja njemackog naroda . Sluzbeni jezik je bosanski . Hrvati , Srbi , Bosnjaci , Talijani , Romi , Slovaci , Cesi , Jevreji ...su nacinalne manjine . To je tako logicno . Ali je neko je zapetljo da Bosnu ukro . Kada se klupko odmota bice one stare Bosne . Samo treba malo vratiti film unazad i naci uzrok ovih danasnjih problema . Bosanac = Bosna = bosanski jezik . Ova formula ubija Dodika i slicne . Tu je kraj bosanskim zlotvorima .
Koji je slubeni jezik u Venecueli? Venecuelanski ili spanjolski!
Koji je sluzbeni jezik u Paragvaju? Paragvajski ili spanjolski?
Koji je sluzbeni jezik u Boliviji? Bolivijski ili spanjolski?
Koji je sluzbeni jezik u Argentini? Argentinski ili spanjolski?
Koji je sluzbeni jezik u Brazilu? Brazilski ili portugalski?
Koji je sluzbeni jezik u SAD-u? Americki ili engleski?
Koji je sluzbeni jezik u Australiji? Australijski ili engleski?
Koji je sluzbeni jezik u Austriji? Austrijski ili njemacki?

O naciji je vec stotinu puta bilo govora ovdje, tako da o nacionalnom pokretu i tome nema potrebe pisati.
Misliš na govore (jezik je ruska rječ) koje su kolonijama nametnuli okupatori, jednako kao i onaj famozni "srpskohrvatski ili ti hrvatskosrpski ili..." Naravno, nacija je Bosni zabranjen pojam, jer legaliziranjem bosanske nacije otvara se otvoreno naučno pitanje o istinskom porijeklu srpske i hrvatske "nacionalne" kulture, govora....)
Nuraga, na čemu si ti, života ti? Jesi li ti normalan? Ja se potpuno slažem sa tobom kad kažeš da je bosanska država je stvar bosanskog naroda, samo nisam siguran da ti Hrvate i Srbe možeš staviti u bosanski narod. Ja ti kao Hrvat kažem da sam bosanac do srži ali ti i kažem da ćeš i slični dobro najebati za te pokušaje "privatizacije" BiH. Nije vaša cijela i TOČKICA!!!! Kada se stanci pokupe vidjećemo kakvu pjesmu ćeš pjevati.
Agic Nurija
Posts: 821
Joined: 22/06/2007 09:23

#42 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by Agic Nurija »

osa wrote:I ne znam zašto mi podmećete da nekome u Bosni želim da namećem nešto što se ne uklapa u harmoniju jedne normalne ljudske zajednice - samo želim da naglasim da u zemlji gdje srbi i hrvati kao konstitutivni narodi u jednom te istom parlamentu imaju svoje zastupnike nikada ne može biti sloge, reda i mira, a o svijetlijoj budućnosti zemlje i zemaljskog naroda da i ne pričam.

kad kažeš da s predstavnicima srba i hrvata ne može biti sloge reda i mira, daj razmisli malo , možda bi bez predstavnika bošnjaka prije došlo do sloge, reda i mira, šta misliš.[/quote]

U uvodnom tekstu kao podpitanje naveo sam jugoslovensku skupštinu i srpskohrvatsku historiju "političkog dogovaranja" sve do raspada jugoslovenske narodne zajednice. Sindrom jugoslovenstva (beha = mala jugoslavija!?) je podlo i tendenciozno prenesen na bosansku državu i implementiran u bosanski narod. Međutim, narod nije ništa statično, to je živo, rađa se, množi, uči i naravno postavlja sve češće pitanja, pojedinačno i kolektivno : Ko sam ja, ko smo mi, gdje sam ja, gdje smo mi i ko smo to mi, ko su to oni....??????
Kada u ovom kontekstu pominješ Bošnjake, misliš na muslimane, pa ipak, i takvi Bosanci (Bošnjaci-muslimani) su u Bosni kod svoje kuće, u svom i na svom i nikada nisu tražili tuđe, samo od onih koji im otimaju nihovo traže da konačno odustanu od prljave rabote - razotkriveni su, od svih šešelja u Skupštini Srbije, preko entitetskih bildtova, sve do generalnog sekretara UN!
I opet da ponovim:
Nikada i nigdje Bosanci, i kada su u osmanskoj imperiji neprikosnoveno vladali na prostoru zapadnog Balkana, niti poslije u bilo kojem i kakvom političkom sistemu, nisu zakonodavno negirali ili zabranjivali konstituciju bilo kojeg etnosa, naroda, nacije ili nacionalne manjine, ali su i Srbi i Hrvati to upravo činili sa Bosnom, u Bosni i sa domorodačkim bosanskim narodom, sve do dana današnjih.
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#43 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by popajic »

muha_sa wrote:Pitam se pitam se :D hocul docekat da se prestanu zalagat za prava naroda :? kako poce briga za narodima istim nikad gore :D
mazohizam moj muha, mazohizam...ipak su zlotvori demokratski izabrani...i to u vise navrata :-)
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#44 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by udrch »

Sve vam je ovo jedna velika urota protiv Bošnjaka, Srba i Hrvata..mislim da im je zinulo dupe na naše Telecome.. :D
Tako da dok se ova tri telekoma ne prodaju, nema dogovora ovdje.. :x
Geronimo81
Posts: 874
Joined: 04/06/2009 14:13

#45 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by Geronimo81 »

Agic malo zađi o povijesti/historiji/istoriji BiH pa vidi dali imas opravdanja da takvo nesto trazis.U doba osmanlija narod se dijelio po vijeri kad su propali narodni preporodi narod nije u bih od 90 i nije izrazen u trocifrenim znamenkama vec u šestocifrenim a ti zasta se zalazes to je ukidanja prava jednoj polovici stanovnika ove zemlje 1.700 000.Tvoja politika je ravna politiki fasisticke politike gdje samo imaju prava njemci a ostali su građani drugog reda.Uzmi lopatu i iskopaj lataša i ostale koji su bili za to da ubiju bosanski preporod koji bi uspjeo da nije bilo onih kojima je turska bila sve.Oni su ti najveci krivci za danasnju bih jer malo je kasno za narodne preporode koji su prosli prije 100 g.
Nitko nema prava nikome da brani i ukidanje naroda dovodi samo do građanskog rata.
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#46 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by _majevica_ »

Geronimo81 wrote:Agic malo zađi o povijesti/historiji/istoriji BiH pa vidi dali imas opravdanja da takvo nesto trazis.U doba osmanlija narod se dijelio po vijeri kad su propali narodni preporodi narod nije u bih od 90 i nije izrazen u trocifrenim znamenkama vec u šestocifrenim a ti zasta se zalazes to je ukidanja prava jednoj polovici stanovnika ove zemlje 1.700 000.Tvoja politika je ravna politiki fasisticke politike gdje samo imaju prava njemci a ostali su građani drugog reda.Uzmi lopatu i iskopaj lataša i ostale koji su bili za to da ubiju bosanski preporod koji bi uspjeo da nije bilo onih kojima je turska bila sve.Oni su ti najveci krivci za danasnju bih jer malo je kasno za narodne preporode koji su prosli prije 100 g.
Nitko nema prava nikome da brani i ukidanje naroda dovodi samo do građanskog rata.
Takoje to su narodi u BiH:Bosnjaci,Hrvati i Srbi.
Znas li koja je nacija u BiH?Recu ti prva dva slova da ti je lakse Bo...... :bih:
User avatar
travnik
Posts: 1863
Joined: 05/02/2008 18:30
Location: multietničarim uzduž i poprijeko

#47 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by travnik »

Agic Nurija

Tvoja poredba politicke realnosti BiH sa pljackom i slicnim nema veze, ali niti bilo kakvog normalnog uporista. I Srbi i Hrvati, kao i Bosnjaci, od nastanka nacionalnog pokreta u Europi i prvih politickih izbora na ovim prostorima su satavni dio politicke realnosti BiH. Dakle, jos pocetkom 20. stoljeca smo imali JMO i Mehmeda Spahu, HNZ i itd., i tada se u Vladi Kraljevine SHS gledao taj nacionalni kljuc, pa cini mi se da je BiH imala 3 ministra ( po jednog iz sva tri naroda). Pa i u ZAVNOBIH-u se spominje ono cuveno da je BiH i bosnjacaka, i hrvatska i srpska, a ni bosnjacka, ni hrvatska, ni srpska ( doduse tada se za Bosnjake govorilo muslimani, ali sam prilagodio to s obzirom na danasnje stanje ). Takodjer, nacionalno pitanje i sve vezano za njega je bila realnost i bivsoj Jugoslaviji, a posebno nakon njenog raspada, i tako je ostalo do danas. Stoga, ova nasa politicka realnost nije neka novina, vec postoji jako dugo, a i ne moze se izmijeniti tek tako, treba je prihvatiti. Osnovni razlog jeste volja biraca koja se manifestira na izborima svaki put iznova. Tvoja poredba bi se mogla prihvatiti da tek od 1995. imamo ovakvu situaciju, ili pak da Srbi i Hrvati nekakvi doseljenici ovdje, a ne autohtoni narodi, kao i Bosnjaci.
Ne znam zasto si se prihvatio Dubrovnika, ali sam siguran da je vecina njih za RH, a ne za neovisnost. U Hrvatskoj jedini dio koji iskazuju znacajne namjere za vecom autonomijom, pa mozda i neovisnosti jest Istra.
Ti kazes da sa Srbima i Hrvatima u bh parlamentu nema mira i reda. Ja mislim da bez njih nema mira, a ni BiH. Zar stvarno mislis da se tvoje ideje mogu realizirati mirnim putem? Kada ti je vec stalo do BiH, onda bi trebao i postovati volju gradjana BiH, a to su posve jasne i dobro nam poznate cinjenice vezane za nacionalnu i jezicnu pripadnost. Ne mozes negirati prava velikom dijelu gradjana BiH i nametati nekakve svoje stavove ili ideje.
Sto se tice ustavnog uredjenja, osobno bih volio da je drukcije, da nema entiteta, vec da imamo funkcionalnu, normalnu i decentraliziranu drzvu ravnopravnih naroda i gradjana.
Agic Nurija
Posts: 821
Joined: 22/06/2007 09:23

#48 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by Agic Nurija »

travnik wrote:Agic Nurija

Tvoja poredba politicke realnosti BiH sa pljackom i slicnim nema veze, ali niti bilo kakvog normalnog uporista. I Srbi i Hrvati, kao i Bosnjaci, od nastanka nacionalnog pokreta u Europi i prvih politickih izbora na ovim prostorima su satavni dio politicke realnosti BiH. Dakle, jos pocetkom 20. stoljeca smo imali JMO i Mehmeda Spahu, HNZ i itd., i tada se u Vladi Kraljevine SHS gledao taj nacionalni kljuc, pa cini mi se da je BiH imala 3 ministra ( po jednog iz sva tri naroda). Pa i u ZAVNOBIH-u se spominje ono cuveno da je BiH i bosnjacaka, i hrvatska i srpska, a ni bosnjacka, ni hrvatska, ni srpska ( doduse tada se za Bosnjake govorilo muslimani, ali sam prilagodio to s obzirom na danasnje stanje ). Takodjer, nacionalno pitanje i sve vezano za njega je bila realnost i bivsoj Jugoslaviji, a posebno nakon njenog raspada, i tako je ostalo do danas. Stoga, ova nasa politicka realnost nije neka novina, vec postoji jako dugo, a i ne moze se izmijeniti tek tako, treba je prihvatiti. Osnovni razlog jeste volja biraca koja se manifestira na izborima svaki put iznova. Tvoja poredba bi se mogla prihvatiti da tek od 1995. imamo ovakvu situaciju, ili pak da Srbi i Hrvati nekakvi doseljenici ovdje, a ne autohtoni narodi, kao i Bosnjaci.
Ne znam zasto si se prihvatio Dubrovnika, ali sam siguran da je vecina njih za RH, a ne za neovisnost. U Hrvatskoj jedini dio koji iskazuju znacajne namjere za vecom autonomijom, pa mozda i neovisnosti jest Istra.
Ti kazes da sa Srbima i Hrvatima u bh parlamentu nema mira i reda. Ja mislim da bez njih nema mira, a ni BiH. Zar stvarno mislis da se tvoje ideje mogu realizirati mirnim putem? Kada ti je vec stalo do BiH, onda bi trebao i postovati volju gradjana BiH, a to su posve jasne i dobro nam poznate cinjenice vezane za nacionalnu i jezicnu pripadnost. Ne mozes negirati prava velikom dijelu gradjana BiH i nametati nekakve svoje stavove ili ideje.
Sto se tice ustavnog uredjenja, osobno bih volio da je drukcije, da nema entiteta, vec da imamo funkcionalnu, normalnu i decentraliziranu drzvu ravnopravnih naroda i gradjana.
Nikada u Bosni i u stvarnosti nisu živili, ne žive i nikada neće živiti nikakvi narodi, ponajmanje ona vrsta koja silazi sa stranica vjerskih, a ne historijskih knjiga. Izmišljanje bosanskih naroda je sve bosanske stanovnike periodično dovodilo u stanje političkog haosa i svaki put je stradala jedna vjerska skupina: Dolazak Austrougarske = majorizacija katolika, a progon ostale dvije, dolazak kraljevine SHS i FNRJ = majorizacija pravoslavaca, a progon ostale dvije, dolazak slobodnih izbora 90-te, strah od majorizacije pravne države i uspastave vladavine ljudskih prava, putem čega bi se ubrzo iskristalisala istina o tome, šta je i od kada je Bosna i koji narod u njoj od njenog postanka neprekidnbo živi.
P. S.
U današnjoj Bosni vladaju tri mafijaške skupine Bosanaca, a termine nacije, naroda, etnosa i posebno vjeroispovijesti upotrebljavaju kao preventivu, deterđent za ispiranje primitivnih mozgova i naravno paravan iza kojeg u miru obavljaju svoj posao pljačke, ucjene, podvale i prevare najgore vrste!
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7537
Joined: 22/01/2008 18:17

#49 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by Lincoln-Burrows »

Cijeli je problem što uvaženi akademici i bošnjački političari pričaju priču o bosanskoj naciji t.j. godinama uvjeravaju
vlastiti narod da to postoji, čime rade najveću štetu samom bošnjačkom narodu. Nakon toga prozivaju Cerića koji pokušava da
vrati Bošnjacima identitet, naravno ni on nema dobro riješenje ali radi više za Bošnjake od političara.
Hrvati i Srbi nemaju takav problem, njih nitko ništa ne uvjerava, oni prihvaćaju svoj identitet i neće prihvatiti neki drugi.
Država BiH je država tri većinska naroda i ostalih, kada se to shvati kod svih tada će doći riješenje.
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#50 Re: Dogovor sva tri naroda?

Post by and »

Lincoln-Burrows wrote:Cijeli je problem što uvaženi akademici i bošnjački političari pričaju priču o bosanskoj naciji t.j. godinama uvjeravaju
vlastiti narod da to postoji, čime rade najveću štetu samom bošnjačkom narodu. Nakon toga prozivaju Cerića koji pokušava da
vrati Bošnjacima identitet, naravno ni on nema dobro riješenje ali radi više za Bošnjake od političara.
Hrvati i Srbi nemaju takav problem, njih nitko ništa ne uvjerava, oni prihvaćaju svoj identitet i neće prihvatiti neki drugi.
Država BiH je država tri većinska naroda i ostalih, kada se to shvati kod svih tada će doći riješenje.
netačno.
glavni problem bih je...,ustvari,kada u svim gradovima bih budu stajale bih zastave,onda ćemo moći raspravljati šta je problem.
možda još da neki završe dodatni kurs geografije.
Post Reply