Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post Reply
MrXY
Posts: 18
Joined: 22/04/2020 23:33

#501 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by MrXY »

banjaluka078 wrote: 19/05/2020 11:52 Ne znam šta je bilo s njima (ne bi me iznendailo da su odmah dobili otkaze kao nepodobni i šut-karte iz grada), ali znam da je vodeći kadar iz jakih firmi, a naročito stručni kadar (inženjeri) iz Kosmosa i Čajaveca, razgulio odmah na početku dok se još moglo iz Banjaluke avionom.
Imam taj dio familije koji je par dana prije bio na kafi kod nas, nismo imali pojma da se spremaju otići, ničim nisu dali naslutiti i odjednom, oni na avionu, imovina na kamionu (čak su i auto uspjeli izvesti natovareno na kamion) i sad mi udaraju patriotske floskule iz Norveške i pričaju priču kako se sve znalo...pa što ne rekoste i meni, da i ja budem Šveđanka ili Norvežanka?! To svaki put odšute. Samo se dive kako mi ovdje fino živimo. Eto bih se sad mijenjala.
Hvala na pokušaju odgovora, s obzirom da je evo skoro mjesec dana, a da niko nije ozbiljno ni pokušao pristupiti postavljenom pitanju. O raspadu JNA tih godina nešto se može doznati na raznim mjestima, npr.na forum.hr, uglavnom o situaciji u RH, ali ipak o situaciji u BL koja je takođe bila neko vojno bitno mjesto, i naravno, imala i znatan nesrpski kadar, izgleda da je potpuni mrak, otud i moje pitanje ostaje otvoreno. Da li eventualno mislite da je postojao neki tajni dogovor/sprega tog intelektualnog kadra o povlačenju iz BL, naravno govorimo prije rata 1992.godine, recimo 1990-1991?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#502 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Nekako s proljeća »

Meni je ostalo u memoriji da je svih 17 dzamija, uglavnom miniranjem, srušeno na području Banja Luke.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#503 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by banjaluka078 »

MrXY wrote: 19/05/2020 18:18
Hvala na pokušaju odgovora, s obzirom da je evo skoro mjesec dana, a da niko nije ozbiljno ni pokušao pristupiti postavljenom pitanju. O raspadu JNA tih godina nešto se može doznati na raznim mjestima, npr.na forum.hr, uglavnom o situaciji u RH, ali ipak o situaciji u BL koja je takođe bila neko vojno bitno mjesto, i naravno, imala i znatan nesrpski kadar, izgleda da je potpuni mrak, otud i moje pitanje ostaje otvoreno. Da li eventualno mislite da je postojao neki tajni dogovor/sprega tog intelektualnog kadra o povlačenju iz BL, naravno govorimo prije rata 1992.godine, recimo 1990-1991?
Na nivou na kojem su bili, sigurna sam da su ili mogli i sami saznati/zaključiti šta se sprema ili im je neko od kolega "šapnuo" plan. Bar kod ovih koji su radili kod vojske. Ljekari to nisu znali, koliko sam mogla shvatiti, jer su najviđeniji pokupljeni u vod radne obaveze da metu centar grada, kao čin poniženja i pokaz nama ostalima.
Znalo se desiti to "šaptanje" od strane onih kod koje je bilo ostalo još ljudskosti - naš prvi komšija je bio neki faktor i znao je kad se spremaju noćne racije, uvijek bi nas upozorio i pozvao mog brata koji je tad bio tinejdžer i išao u školu s njihovim sinom da spava kod njih to veče, da ga ne traumiraju kad nas dođu legitimisati.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#504 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by banjaluka078 »

Nekako s proljeća wrote: 19/05/2020 18:34 Meni je ostalo u memoriji da je svih 17 dzamija, uglavnom miniranjem, srušeno na području Banja Luke.
Jesu. I sve katoličke crkve osim glavne, biskupove, jer je odmah do glavne pravoslavne crkve, pa se ne bi mogla minirati bez oštećenja na svojoj.
Sad smo ih sve obnovili, osim Arnaudije na kojoj se radovi privode raju.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#505 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Maraschino »

MrXY wrote: 23/04/2020 10:37 Pročitah cijeli forum, nekoliko puta. Ono što mogu uočiti je, kad govorimo na ovu temu, da nije detaljno obrađena razlika, uloga i značaj civilnih i vojnih lica toga vremena. Neki su ovdje konstatovali da je izostao otpor civilnog stanovništva, možda ima u tome istine, ali mene zanima šta je sa vojnim licima, recimo nesrpskim kadrovima JNA 1991.godine u BL, čiji zadatak i jeste bio vojna odbrana civilnog stanovništva. Gdje su bili i šta su radili, ako ko zna da napiše? Hvala unaprijed na odgovoru.
Koliko ti imas godina pa postavljas ovakva pitanja?
Samo da znam s'kim imam posla pa cu nesto i napisati.
Starosna dob nije nikakav faktor osim sto je razlika ''zivjeti u tom vremenu i cula-kazal''.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#506 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Nekako s proljeća »

banjaluka078 wrote: 19/05/2020 18:48
Nekako s proljeća wrote: 19/05/2020 18:34 Meni je ostalo u memoriji da je svih 17 dzamija, uglavnom miniranjem, srušeno na području Banja Luke.
Jesu. I sve katoličke crkve osim glavne, biskupove, jer je odmah do glavne pravoslavne crkve, pa se ne bi mogla minirati bez oštećenja na svojoj.
Sad smo ih sve obnovili, osim Arnaudije na kojoj se radovi privode raju.
Hvala na odgovoru. :thumbup:

P.S.
@Sultanahmed , evo odgovora na pitanje, ali mi i dalje nije baš najjasnije da jedan sultan ne zna bar za pet vjekova staru ljepoticu po imenu Ferhat Paše, i Arnaudija je tu negdje, gore dole desetak godina.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#507 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by banjaluka078 »

Nekako s proljeća wrote: 19/05/2020 19:42 Hvala na odgovoru. :thumbup:

P.S.
@Sultanahmed , evo odgovora na pitanje, ali mi i dalje nije baš najjasnije da jedan sultan ne zna bar za pet vjekova staru ljepoticu po imenu Ferhat Paše, i Arnaudija je tu negdje, gore dole desetak godina.
Nema na čemu. Samo mala ispravka, bilo ih je 16. Arnaudija je srušena u istoj noći kad i Ferhadija. Inače su jako blizu njih dvije, na možda nekih 500 m.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#508 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Nekako s proljeća »

Rahmetli Mjustafa Hajrulahović Talijan je bio rodom iz Banja Luke, i nekako mi uvijek uz njegov lik paralelno ode misao i na taj šeher grad. Lijep grad sa vodom i dosta zelenila , tako ga pamtim do 1990. Par puta nakon 1997 sam bio na kratko al' bezveze mi ta obnova sjećanja nekako, sve stane u nekoliko pojmova tipa hotel Bosna i onaj Slavko Jovičić u pozdravu sa nekim, glavna crkva preko puta , nekoliko telefonskih razgovora u pokretu i na vrijeme povlačenje i nazad u Sarajevo. Prije rata je Banja Luku bio glas da na jednog muškarca dođe pet žena, a nama tinejdzerima to nešto bilo primamljivo.
Davne nekad sam izučavao neku materiju i zapamtio, da je u početku formiranja Korpusa A RBiH 1992. bio planiran i korpus sa sjedištem u Banja Luci ili koji je obuhvatao zonom odgovornosti i grad Banja Luku, nism siguran šta od to dvoje. Krajem 1995 je bila u zoni odgovornosti 7 Korpusa.
MrXY
Posts: 18
Joined: 22/04/2020 23:33

#509 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by MrXY »

Maraschino wrote: 19/05/2020 18:51 Koliko ti imas godina pa postavljas ovakva pitanja?
Samo da znam s'kim imam posla pa cu nesto i napisati.
Starosna dob nije nikakav faktor osim sto je razlika ''zivjeti u tom vremenu i cula-kazal''.
Napišite, napišite, jer koliko god ja imao godina, u Banjaluci danas je, za sve uzraste, o pitanju koje sam postavio mrak, sa kojeg god aspekta pristupali-živjeli tad u BL-ne živjeli. Zato i služi ovaj forum da se pokuša dati neka rekonstrukcija i osvijetliti neke događaje, jer je teško shvatljivo da je napisano 500+ komentara o godinama koje obuhvataju ratne godine, a da niko nije ozbiljno pomenuo, ni analizirao vojni faktor, njegovu ulogu, transformaciju JNA, kao i uopšte oružanih snaga, milicije, TO (teritorijalne odbrane) i svega ostalog, pa bi bilo dobro da se to ispravi, zarad teme.
Last edited by MrXY on 20/05/2020 19:18, edited 1 time in total.
User avatar
sinuhe
Posts: 11456
Joined: 03/06/2011 11:33

#510 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by sinuhe »

Ne znam sta ti tu nije jasno. U neko doba JNA je samo preimenovana u VRS. A bio je npr. Slovenac Ludvig Kranjc komandant oklopne brigade do osnivanja VRS u maju 1992. Nije srpska kontrola Bosanske Krajine nikad bila upitna.

Image
Last edited by sinuhe on 20/05/2020 18:10, edited 1 time in total.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#511 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Maraschino »

MrXY wrote: 20/05/2020 17:42
Maraschino wrote: 19/05/2020 18:51 Koliko ti imas godina pa postavljas ovakva pitanja?
Samo da znam s'kim imam posla pa cu nesto i napisati.
Starosna dob nije nikakav faktor osim sto je razlika ''zivjeti u tom vremenu i cula-kazal''.
Napišite, napišite, jer koliko god ja imao godina, u Banjaluci danas je, za sve uzraste, o pitanju koje sam postavio mrak, sa kojeg god aspekta pristupali-živjeli tad u BL-ne živjeli. Zato i služi ovaj forum da se pokuša dati neka rekonstrukcija i osvijetliti neke događaje, jer je teško shvatljivo da je napisano 500+ komentara o godinama koje obuhvataju ratne godine, a da niko nije ozbiljno pomenuo, ni analizirao vojni faktor, njegovu ulogu, transformaciju JNA, kao i uopšte vojnih snaga, milicije, TO (teritorijalne odbrane) i svega ostalog, pa bi bilo dobro da se to ispravi, zarad teme.
Vidis, neke tamo 1991.god. isao sam autom za Bihac. Od B.Luke pa do B.Novog su bile kolone tenkova i samohotki, kamiona, kampanjola, vojske, rezervista...da sam se jedva probijao(samo da ti opisem situaciju).
U JNA je bilo oko 75% Srba(crnogorci i jugosloveni) a komandni kadar ide do 90% sto im je omogucilo da sve nepodobne prije vremena uklone sa bitnih pozicija. U takvoj situaciji ti pitas, pa kako se nije probao pruziti otpor u B.Luci. To je suicid kao sto su uradili i Prijedorcani.
Ovi sto su avionima otisli pa cak i auta prebacili su uradili dobru stvar. D li im je neko signalizirao ili ne ali su uradili dobro.

Banjalucani nesrbi su stradali a da nisu nista skrivili a sta bi im se desilo da su nesto pokusali.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#512 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Emiremir33 »

Maraschino wrote: 20/05/2020 18:01
MrXY wrote: 20/05/2020 17:42
Maraschino wrote: 19/05/2020 18:51 Koliko ti imas godina pa postavljas ovakva pitanja?
Samo da znam s'kim imam posla pa cu nesto i napisati.
Starosna dob nije nikakav faktor osim sto je razlika ''zivjeti u tom vremenu i cula-kazal''.
Napišite, napišite, jer koliko god ja imao godina, u Banjaluci danas je, za sve uzraste, o pitanju koje sam postavio mrak, sa kojeg god aspekta pristupali-živjeli tad u BL-ne živjeli. Zato i služi ovaj forum da se pokuša dati neka rekonstrukcija i osvijetliti neke događaje, jer je teško shvatljivo da je napisano 500+ komentara o godinama koje obuhvataju ratne godine, a da niko nije ozbiljno pomenuo, ni analizirao vojni faktor, njegovu ulogu, transformaciju JNA, kao i uopšte vojnih snaga, milicije, TO (teritorijalne odbrane) i svega ostalog, pa bi bilo dobro da se to ispravi, zarad teme.
Vidis, neke tamo 1991.god. isao sam autom za Bihac. Od B.Luke pa do B.Novog su bile kolone tenkova i samohotki, kamiona, kampanjola, vojske, rezervista...da sam se jedva probijao(samo da ti opisem situaciju).
U JNA je bilo oko 75% Srba(crnogorci i jugosloveni) a komandni kadar ide do 90% sto im je omogucilo da sve nepodobne prije vremena uklone sa bitnih pozicija. U takvoj situaciji ti pitas, pa kako se nije probao pruziti otpor u B.Luci. To je suicid kao sto su uradili i Prijedorcani.
Ovi sto su avionima otisli pa cak i auta prebacili su uradili dobru stvar. D li im je neko signalizirao ili ne ali su uradili dobro.

Banjalucani nesrbi su stradali a da nisu nista skrivili a sta bi im se desilo da su nesto pokusali.
Jesuli 1991 ili 92 proglasili Sao Krajinu Bl
PM72
Posts: 17624
Joined: 30/04/2012 16:54

#513 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by PM72 »

Sao Bosanska krajina proglasena je septembra 1991
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#514 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Maraschino »

Tenzije u i oko B.Luke su pocele kada i problemi u Hrvatskoj.
Mnoge operacije su pocinjale iz B.Luke, tu im je bio jedan dio logistike, tu sus se skupljali rezervisti...tako da nesrbi nisu imali nikakve sanse.
Ako nisu imali sanse, ako nisu nista lose uradili postavlja se pitanje pa zasto ih protjerase i mnoge pobise dobre komsije sa tog podrucja?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#515 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by banjaluka078 »

Maraschino wrote: 20/05/2020 20:22 Ako nisu imali sanse, ako nisu nista lose uradili postavlja se pitanje pa zasto ih protjerase i mnoge pobise dobre komsije sa tog podrucja?
Ako je ovo upućeno meni na konto priče o dobrom komšiji...pa ona je tu upravo zato da izdvojim pojedinca od zla sistema i stotinjak komšija koji nisu sačuvali obraz. Moja porodica, bliža i šira, nisu nijednog dana napustili BL za vrijeme rata, samo mi znamo kako nam je bilo i s kakvim traumama i sad živimo. Baš zato cijenimo i ne želimo zaboraviti ili sakriti ljudstvo pojedinaca koji su nas sakrili, a nerijetko i nahranili. Sigurna sam da ni oni ne bi prošli baš dobro da se znalo za to, pogotovo oni koji su sakrivali na svojim tavanima vojno sposoban nesrpski živalj (kad su progonili i svoje koji se nisu odazvali mobilizaciji), a ipak su rizikovali. Interesantno da to nisu bile komšije s kojima smo bili baš bliski i od kojih bismo očekivali. Neki ljudi u mojoj ulici nas i danas ne mogu pogledati u oči. Neki nemaju razlog spustiti glavu.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#516 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by LBVIEW »

PM72 wrote: 20/05/2020 19:42 Sao Bosanska krajina proglasena je septembra 1991
Zvanicno, a u ilegali jos od aprila 1991-e.
I onda dodje onaj "sultan"s tvrdnjom kako, k'o biva, ne bi bilo rata da nije odbijen Cutillierov plan.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#517 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Emiremir33 »

PM72 wrote: 20/05/2020 19:42 Sao Bosanska krajina proglasena je septembra 1991
Vec su uveliko ratovali u Hrvatskoj ,Banjalucki korpus JNA
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#518 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Maraschino »

banjaluka078 wrote: 20/05/2020 20:39
Maraschino wrote: 20/05/2020 20:22 Ako nisu imali sanse, ako nisu nista lose uradili postavlja se pitanje pa zasto ih protjerase i mnoge pobise dobre komsije sa tog podrucja?
Ako je ovo upućeno meni na konto priče o dobrom komšiji...pa ona je tu upravo zato da izdvojim pojedinca od zla sistema i stotinjak komšija koji nisu sačuvali obraz. Moja porodica, bliža i šira, nisu nijednog dana napustili BL za vrijeme rata, samo mi znamo kako nam je bilo i s kakvim traumama i sad živimo. Baš zato cijenimo i ne želimo zaboraviti ili sakriti ljudstvo pojedinaca koji su nas sakrili, a nerijetko i nahranili. Sigurna sam da ni oni ne bi prošli baš dobro da se znalo za to, pogotovo oni koji su sakrivali na svojim tavanima vojno sposoban nesrpski živalj (kad su progonili i svoje koji se nisu odazvali mobilizaciji), a ipak su rizikovali. Interesantno da to nisu bile komšije s kojima smo bili baš bliski i od kojih bismo očekivali. Neki ljudi u mojoj ulici nas i danas ne mogu pogledati u oči. Neki nemaju razlog spustiti glavu.
Ti si me na nekoj drugoj(ili ovoj) temi oplela bez veze pa sam izbjegavao konverzaciju sa tobom.

Mi smo imali tetku i tetka u B.Luci. On je bio cijenjen profesor pa su njega i njegove cuvali od razularene bande.
Grijeh bi bio ne priznati da i u zla vremena nema dobrih ljudi ali kada to sve sagledam(u svim ostalim mjestima koja su okupirali) nesrbi su progonjeni kao Jevreji u II s.r.
Sve se moglo rijesiti bez tolikih zrtava i etnickih ciscenja. Uspostavi svoju vlast pa kome se svidja neka prihvati a kome ne neka odseli. Oni su izabrali brutalnost da bi prostor ocistili od nesrba. To sto je ostalo provuklo se kroz iglene usi.
Danasnji rezim sve radi da ostatak nesrba napusti taj prostor. Treba naci nacina da im se na to adekvatno odgovori kroz institucije.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#519 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by banjaluka078 »

Maraschino wrote: 20/05/2020 20:55
Ti si me na nekoj drugoj(ili ovoj) temi oplela bez veze pa sam izbjegavao konverzaciju sa tobom.

Mi smo imali tetku i tetka u B.Luci. On je bio cijenjen profesor pa su njega i njegove cuvali od razularene bande.
Grijeh bi bio ne priznati da i u zla vremena nema dobrih ljudi ali kada to sve sagledam(u svim ostalim mjestima koja su okupirali) nesrbi su progonjeni kao Jevreji u II s.r.
Sve se moglo rijesiti bez tolikih zrtava i etnickih ciscenja. Uspostavi svoju vlast pa kome se svidja neka prihvati a kome ne neka odseli. Oni su izabrali brutalnost da bi prostor ocistili od nesrba. To sto je ostalo provuklo se kroz iglene usi.
Danasnji rezim sve radi da ostatak nesrba napusti taj prostor. Treba naci nacina da im se na to adekvatno odgovori kroz institucije.
Ne sjećam se da "opletem" bez veze, obično bude razlog.
Nema sumnje u to je plan za nas bio jednostavno da nas nema i da ne bude bilo kakvog sjećanja na nas, što se vidi po miniranju bogomolja i preimenovanju svega što vuče na manjinsko.
Nas su institucije zaboravile onda kad su potpisale u Dejtonu i tako se odnose prema nama do danas. Sam broj poslanika u skupšitini je dokaz za to i činjenica u banjalučkoj gradskoj skupštini nemamo niti jednog čovjeka.
PM72
Posts: 17624
Joined: 30/04/2012 16:54

#520 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by PM72 »

Mislim da je bilo gore nesrbima u BL koji su tamo preživjeli rat nego nama u Sarajevu.Mi jesmo trpili granate,snajpere,smrti i stradanja ali smo imali jasnu liniju razdvajanja između "nas" i "njih".Bar nisam strahovao hoće li mi ko upasti preko noći,silovati mater,sestru a mene ubiti ili poslati u logor.Bio sam na liniji,imao pušku pa kom opanci kom obojci.Gore bilo preživljavati među njima.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#521 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Maraschino »

PM72 wrote: 20/05/2020 21:15 Mislim da je bilo gore nesrbima u BL koji su tamo preživjeli rat nego nama u Sarajevu.Mi jesmo trpili granate,snajpere,smrti i stradanja ali smo imali jasnu liniju razdvajanja između "nas" i "njih".Bar nisam strahovao hoće li mi ko upasti preko noći,silovati mater,sestru a mene ubiti ili poslati u logor.Bio sam na liniji,imao pušku pa kom opanci kom obojci.Gore bilo preživljavati među njima.
:thumbup:
Dosta noci sam bio u mislima sa takvima kako u B.Luci, Prijedoru, Bijeljini...pa dole do Hercegovine.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#522 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by mO k3 »

sinuhe wrote: 22/02/2014 15:39 Kiko, Bajbaga, Djuzel su degenerici. Mentalno poremeceni ljudi, sto sami od sebe to od rakije i jacih stvari.
Psihijatrija jos od prije rata. Banjalucko podzemlje su braca Beganovici ovi su tek likovi sa ulice.
Merhamet je drzao i ambulantu i narodnu kuhinju barem neko vrijeme. Nije sad da se nisu trudili.
Djuzel poznato mi , iz stupnice?
MrXY
Posts: 18
Joined: 22/04/2020 23:33

#523 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by MrXY »

sinuhe wrote: 20/05/2020 17:55 Ne znam sta ti tu nije jasno. U neko doba JNA je samo preimenovana u VRS. A bio je npr. Slovenac Ludvig Kranjc komandant oklopne brigade do osnivanja VRS u maju 1992. Nije srpska kontrola Bosanske Krajine nikad bila upitna.

Image
Po mom mišljenju, stvar je malo komplikovanija od tog da je JNA samo tehnički preimenovana u VRS. Vi, ako vas dobro razumijem, hoćete reći da su svi ne-Srbi u JNA bili lojalni, uslovno rečeno Srbima? Nije mi to uvjerljivo, kad znamo da smo 1991.godine u Banjaluci morali imati i oficire i vojnike iz svih republika i svih naroda/narodnosti... Razumijem komandni lanac, ali zašto bi svi oni nekom bili podobni, pa i Srbima? Mislim da ipak treba razumjeti da je postojao i rezervni sastav JNA, i republičkog SUP-a, pa i republički sekretarijat/ ministarstvo narodne odbrane, ono Dokino u Sarajevu sa sigurno znatnim i nesrpskim kadrom... Zašto svi oni nisu ništa uradili na zaštiti civilnog stanovništva (već tad, a pogotovo kasnije), što im je i bila osnovna dužnost, pa nisu valjda svi bili podobni Srbima (a i ako jesu, zašto jesu?) ?! Drugo je pitanje odnosa Banjalučana (civila) prema toj i takvoj, kasnije evidentno srbiziranoj armiji...i dok su u Hrvatskoj vojarne/kasarne JNA u to neko vrijeme od jeseni 1991.godine držane pod opsadom i protiv njih se borilo itd. toga u Banjaluci nije bilo...i dok se JNA 1991-1992.godine sporazumno povlačila, kako iz drugih republika, tako i drugih dijelova RBIH, npr.iz Sarajeva i Tuzle, šta je bilo sa Banjalukom...da li se JNA zapravo ikad, osim formalno, i povukla iz grada, ili je jednostavno sve oružje, resursi itd. ostavljeno VRS?
"U JNA je bilo oko 75% Srba(crnogorci i jugosloveni) a komandni kadar ide do 90%"... Imamo li izvore za ovo, ili se radi o odokativnoj procjeni, i o kojem periodu govorimo?
Last edited by MrXY on 23/05/2020 16:01, edited 1 time in total.
User avatar
sinuhe
Posts: 11456
Joined: 03/06/2011 11:33

#524 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by sinuhe »

@MrXY
Ne razumijem kako mislis da bi se JNA povukla iz Banjaluke. Osim sto su vecina komandnog kadra u JNA bili Srbi njih vecina su bili upravo iz Bosanske Krajine,Istocne Hercegovine i Like. Da su Srbi prihvatili nezavisnost BiH nacelnik staba ArBiH bi bio Blagoje Adzic :D
JNA se povlacila iz krajeva gdje su Srbi bili manjina ili ih nije bilo sto nije slucaj sa Banjalukom. Te borbe za kasarne su preuvelicana prica pa se i iz Zagreba JNA povukla tek u novembru i decembru 1991, iz Splita u januaru 1992, i iz Slovenije oktobra 1991.
Republicki MUP nije djelovao 1991 u BL niti je bilo ikakvog pokusaja zastite republicke imovine prilikom preuzimanja TV odasiljaca na Kozari. U tom slucaju rijec je o podjelama nakon izbora 1990.
MrXY
Posts: 18
Joined: 22/04/2020 23:33

#525 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by MrXY »

"Ne razumijem kako mislis da bi se JNA povukla iz Banjaluke". Vrlo jednostavno, JNA se morala povući sa teritorije RBiH, jer je postojala ta pravna odluka, pa i vojnog vrha JNA, koja je morala biti realizovana, prije ili kasnije, nezavisno od ovog vašeg argumenta da je ona odlazila iz krajeva gdje su Srbi manjina, a ostajala tamo gdje su većina. Preuveličana priča ili ne, borbe za kasarne u Hrvatskoj jesu postojale, i JNA jest evakuisana iz Hrvatske, kao i Slovenije, Makedonije, kao rezultat borbi (ako ne vojnih, ono političkih). Nema potrebe da sad diskutujemo da neki od bitnih vojnih aktera Hrvatske, čini mi se general Špegelj, danas konstatuju da je rat u RH mogao biti završen i 1992.godine, da su tad vojno slomljene te JNA kasarne, naravno koje nisu dobrovoljno demilitarizovane. Ja to ovdje namjerno pominjem, zato što želim postaviti jednu tezu. Po meni, ono što je prolazilo civilno stanovništvo Banjaluke (i ne samo Banjaluke) od 1992.pa nadalje je prije svega, ako ne i isključivo, rezultat dešavanja 1990.i 1991, kada je sve zapravo pripremljeno i završeno, a tokom perioda 1992-1995. samo provedeno u praksi, iako to možda tad i nije bilo dovoljno vidljivo. U tom kontekstu, drago mi je zbog ove vaše izjave da "republicki MUP nije djelovao 1991 u BL niti je bilo ikakvog pokusaja zastite republicke imovine prilikom preuzimanja TV odasiljaca na Kozari.", i razlozima koje navodite za to - podjele, pretpostavljam da mislite na podjele političkog plijena nakon izbora 1990.", jer one na nedvosmislen način potvrđuju ovu moju prethodnu tezu, a iz toga se dalje mogu izvoditi logični zaključci, kao što su: 1. Da se nema šta zamjeriti banjalučkom civilnom stanovništvu, koje nije izdajničko, nego je prethodno izdano, jer kako drugačije razumjeti njegovo ostavljanje na milost i nemilost apsolutnoj vojnoj dominaciji jedne strane, 2. Da su prave i vjerovatno jedine prilike za njegovu zaštitu i odbranu prokockane, da li slučajno ili namjerno upravo u kritičnom periodu 1990-1991, eventualno prva polovina 1992. godine, što pokazuju i te činjenice-da je samo, npr.u potpunosti bila sprovedena odluka o povlačenju JNA sa teritorije cijele RBiH, a sigurno je, da je bilo volje, morala postojati mogućnost da bude sprovedena, pa i uz međunarodnu podršku, ne bi bilo tolike vojne premoći jedne strane, odnosno VRS i posljedičnog tolikog terora i stradanja civilnog stanovništva. Ovo jest istorijski forum, dakle, nemamo ništa od toga što sad konstatujemo-kriv je ili nije kriv ovaj ili onaj, ali mislim da treba jednom za svagda to reći i završiti priču, eto zašto nije bilo vojne odbrane Banjaluke, zašto smo imali paravojne formacije, sos-ovce, crveni kombi, etničko čišćenje itd. A ja mogu još samo pitati, bože, zašto Banjalučani i ne samo oni, recimo Bošnjaci i Hrvati sa teritorije današnje RS, a koji su rasuti širom svijeta, kao i oni koji su tu, a žive kao građani drugog reda, zaslugom između ostalih, tog svog rukovodstva i političkih elita, i danas i dalje politički najviše podržavaju SDA i HDZ BiH, ali da ne izlazimo iz teme.
Post Reply