Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post Reply
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#476 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by julisiz es grant »

Inače izjave ove trojice balija, u kojima sami sebe zovu nacionalnom manjinom (!), su identične, razlikuju se samo u osobnim podacima. Evo jedne:

Ja ISMET BEHARIC ) sin , roden u gdje sam neprekidno z1v10 do 01.07.1992.godine . Zbog ratnih desavanja Celincu u periodu ratnih desavanja napustam dotadasnje mjesto zivljenja I privremeno boravim izvan teritorije BiH, a u Celinac se ponovo vracam 1998 godine.Gospodina Radoslava Brdanina sam poznavao od pocetka sezdesetih godina jer smo isli u istu osmogodisnju skolu u Celincu a i obavljali radne aktivnosti u Celincu svako u svom domenu sve do mjeseca jula 1992. godine. Znam iz sredstava javnog informisanja da je uhapsen negdje prije skoro dvadeset godina i odveden u Hag, kao i da je osuden na kaznu zatvora od 30 godina, za ratne zlocine po komandnoj odgovornosti kao funkcioner u civilnoj vlasti, neznam tacno koju funkciju je imao u vrijeme ratnih desavanja ali ga dobro znam u vrijeme dok je bio u Opstini Celinac na funkciji. Moje misljenje, a vjerujem i moje okoline da povratak Radoslava Brdanina u Celinac i okruženje ne bi izazvao nikakve negativne reakcije zitelja moje nacionalne manjine koji su ostali da zive u Celincu za vrijeme ratnih dešavanja kao i povratnika koji su privremeno kao i ja zivjeli izvan teritorije BiH. Znam da porodica Radoslava Brdanina svo vrijeme zivi ovdje, da ima normalne kontakte sa pripadnicima svih naroda, da prema Radoslavu kao i pripadnicima njegove porodice nema nikakve netrpeljivosti pripadnika drugih naroda . Smatram da je protek vremena od ratnih desavanja, kao i sudenja ucinilo da povratak Radoslava Brdanina u ovu sredinu ne mogao lose uticiti na atmosferu u ovoj sredini. IZJAVU DAO ISMET BEHARIC
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#477 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by bingov buraz »

Nađu gnjide,pene i alkose daju im po 50 maraka i ovi bi potpisali šta god stave pred njih.
Nacionalna manjina :zzzz:
User avatar
Thorgerson
Posts: 8508
Joined: 15/04/2015 11:26

#478 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Thorgerson »

Pa mi smo sebi najveci neprijatelj.

Ja se divim jevrejima. Ljudi isli na drugi kraj planete hvatali bjegunce, zlocince i vracali ih u Izrael da im sude.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#479 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by 90minut »

Thorgerson wrote:Pa mi smo sebi najveci neprijatelj.

Ja se divim jevrejima. Ljudi isli na drugi kraj planete hvatali bjegunce, zlocince i vracali ih u Izrael da im sude.
Nama u susjednoj i istoj državi mirno žive likovi koji su strijeljali po 50 ljudi onaj iz Srebrenice jel ono i 300 više baš smo jadni da nemamo tajnu službu i bar 10 ubica koji bi radili taj posao pa makar ih pravili kao nesretne slucajeve i slicno ne mora biti kao Mossad koji je namjerno s mnogo eksploziva dizao ljude u zrak.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#480 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Ommadawn »

Pa to su mu rođaci.
Ionako mu je otac musliman.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#481 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by LBVIEW »

Nece ljudi da "talasaju", ha ja. :oops:
Ima ih i sto kazu kako "ne treba odrzavati komemoracije u znak sjecanja na zrtve srpskih zlocina jer, eto Srbi se ljute, a nama valja zivjeti s njima".:oops:
A vecina tih zlocinaca je imala par takvih zbog alibija, ono "koljem u susjednom selu, a u svom odnesem baliji cigara, setice se me kad bude trebalo".
Taj nivo pokvarenosti i proracunosti je tesko dostici, uostalom kao i drugu krajnost koja krasi ove balije. :oops:
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#482 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by LBVIEW »

Thorgerson wrote:Pa mi smo sebi najveci neprijatelj.

Ja se divim jevrejima. Ljudi isli na drugi kraj planete hvatali bjegunce, zlocince i vracali ih u Izrael da im sude.
De bolan, sjeti se onog slucaja u Zvorniku - prvi su Bosnjaci preko svog predstavnika krenuli s osudama, a od kuknjave FGR- a je gorio forum.
Te vehabija, te odjednom se vjeruje sumskom MUP -u(u kojem rade ratni zlocinci) i sl. Pa onda ona hapsenja "vehabija" po sumskoj, ustvari izivljavanje nad povratnicima, jel' trebam podsjecati sta su "legalisti" pisali? A kod Srba toga brale nema, kod njih nema ni cetnika ni ratnih zlocinaca, oni stoje iza svojih, a mi smo "moralni" pobednici, ha ja. :-) Eno Mile poceo uredjivati i po Federaciji s"predstavnicima Srba" iz 4 opcine, znaci u racunaj uskoro sa SAO Petrovac-Drvar-Grahovo-Glamoc. :izet: A "nasi" ne mogu zadrzati poziciju gradonacelnika Srebrenice, pa na isti dodje cetnicina, daj bizi.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65571
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#483 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by _BataZiv_0809 »

Ommadawn wrote:Pa to su mu rođaci.
Ionako mu je otac musliman.
Ciji? Brdjaninov? :shock:
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#484 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by julisiz es grant »

_BataZiv_0809 wrote:
Ommadawn wrote:Pa to su mu rođaci.
Ionako mu je otac musliman.
Ciji? Brdjaninov? :shock:
To je njegova teorija da je Radoslav ilegalno dijete nekog mesara čini mi se, Bošnjaka :D
Već je negdje to pisao.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#485 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by julisiz es grant »

I malo još Brđanin-related trivije:

Jedna kćerka mu je glumica. Glumila je i u nekoliko epizoda LZN.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#486 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by banjaluka078 »

julisiz es grant wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
Ommadawn wrote:Pa to su mu rođaci.
Ionako mu je otac musliman.
Ciji? Brdjaninov? :shock:
To je njegova teorija da je Radoslav ilegalno dijete nekog mesara čini mi se, Bošnjaka :D
Već je negdje to pisao.
Pitala sam "sto ljudi" iz njegovog zavičaja, niko za to nikad nije čuo.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#487 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by banjaluka078 »

bingov buraz wrote:Nađu gnjide,pene i alkose daju im po 50 maraka i ovi bi potpisali šta god stave pred njih.
Nacionalna manjina :zzzz:
Još i mogu skontati nekog pjanu koji za klipaču proda i mater, a kamoli obraz. Ne mogu skontati ženu iz bošnjačkog nacionalnog korpusa koja skače od sreće i ljubi svekra advokata branioca nekog Srbina optuženog za ratni zločin, a sama pri tome dolazi iz porodice koja je u BL devedesetih žestoko nagrabusila, za oca joj se nije dugo znalo otkako je odveden u radnu obavezu, jedva živu glavu sačuvao, izbačeni iz kuće, sva familija raseljena... Gledam je i kontam "kako možeš, jbt?!".
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#488 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Ommadawn »

julisiz es grant wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
Ommadawn wrote:Pa to su mu rođaci.
Ionako mu je otac musliman.
Ciji? Brdjaninov? :shock:
To je njegova teorija da je Radoslav ilegalno dijete nekog mesara čini mi se, Bošnjaka :D
Već je negdje to pisao.
To NIJE MOJA fucking teorija nego je to faktum do kojeg su dosli neki celnici SDS-a u BL pa je onda ovaj, da bi dokazao koliki je Srbin, pocinio zlocine.
Mesar koji se zvao Safet i zvali su ga Saco.
Pisao sam na ovoj temi.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#489 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Ommadawn »

banjaluka078 wrote:
Pitala sam "sto ljudi" iz njegovog zavičaja, niko za to nikad nije čuo.
Jesi li pitala Milorada Karalica? Doduse, nije iz njegovog zavicaja ali...
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#490 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Ommadawn »

julisiz es grant wrote:I malo još Brđanin-related trivije:

Jedna kćerka mu je glumica. Glumila je i u nekoliko epizoda LZN.
Jeste glumica. A da li je glumila u LZN - ne znam, ja te gluposti ionako ne gledam. Moze se naci na imdb-u.
Djeca ne mogu ispastati zbog ocevih gresaka.

Sa mnom je u djecijem pozoristu u BL glumila cura ciji je otac u to vrijeme hodio po Celincu i Kotor-Varosu, isao covjek "u nabavku" robe pa je jedan dan dosla sredjena tip-top. No brzo je napustila pozoriste jer i pored svih veza i poteza oca, nije bas imala "talenta" za glumu.
Taman sam je poceo bariti ;) :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65571
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#491 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by _BataZiv_0809 »

julisiz es grant wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
Ommadawn wrote:Pa to su mu rođaci.
Ionako mu je otac musliman.
Ciji? Brdjaninov? :shock:
To je njegova teorija da je Radoslav ilegalno dijete nekog mesara čini mi se, Bošnjaka :D
Već je negdje to pisao.
Nije njegova nego od onog zenski dr.medicine/mok3
Evo na 7moj strani ove teme
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#492 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by julisiz es grant »

Onda sam ih pomiješo :D
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#493 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by bingov buraz »

Ommadawn wrote:Da, Martin je bio stariji a Mario mladji. Dvoriste bilo puno starih autobusa i meni zbog toga zanimljivo. Martin je cini mi se isao u specijalnu skolu (nisam bas 100% siguran) i sjecam se kad je preradio svoj bicikl, talijanski Dino-Cross - ugradio na njega akumulator, zvucnike i radio-kasetofon. Sta je pustao od muzike - Draganu Mirkovic, Semsu Suljakovic i ostale zvijezde Juznog Vetra :shock: :shock: :shock:
Mario je bio sasvim okej - vozio mini-motore i donosio u skolsko dvoriste auta na daljinski upravljac. Stari im imao bijelog Mercedesa w123. Sta je sa njima bilo za vrijeme rata - ne sjecam se.
Naletih na ovu temu i evo tužan apdejt, znaš li da je Mario poginuo prije godinu dvije ne znam tačno negdje u Srbiji nan vašaru,strujni udar,dvoje djece ostalo iza njega pokoj mu duši.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#494 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Ommadawn »

bingov buraz wrote:
Ommadawn wrote:Da, Martin je bio stariji a Mario mladji. Dvoriste bilo puno starih autobusa i meni zbog toga zanimljivo. Martin je cini mi se isao u specijalnu skolu (nisam bas 100% siguran) i sjecam se kad je preradio svoj bicikl, talijanski Dino-Cross - ugradio na njega akumulator, zvucnike i radio-kasetofon. Sta je pustao od muzike - Draganu Mirkovic, Semsu Suljakovic i ostale zvijezde Juznog Vetra :shock: :shock: :shock:
Mario je bio sasvim okej - vozio mini-motore i donosio u skolsko dvoriste auta na daljinski upravljac. Stari im imao bijelog Mercedesa w123. Sta je sa njima bilo za vrijeme rata - ne sjecam se.
Naletih na ovu temu i evo tužan apdejt, znaš li da je Mario poginuo prije godinu dvije ne znam tačno negdje u Srbiji nan vašaru,strujni udar,dvoje djece ostalo iza njega pokoj mu duši.
:( :( :(
Pokoj mu duši... Šteta baš. Bio je to stvarno dobar momak. Martin je bio poseban ali Mario je stvarno bio dobar momak.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#495 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by mO k3 »

julisiz es grant wrote:Onda sam ih pomiješo :D
moja prica stoji i dalje ....
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#496 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by mO k3 »

_BataZiv_0809 wrote:
Nije njegova nego od onog zenski dr.medicine/mok3
Evo na 7moj strani ove teme
sve se poklapa moja prica ... sa 7 strane
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#497 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by mO k3 »

julisiz es grant wrote:Inače izjave ove trojice balija, u kojima sami sebe zovu nacionalnom manjinom (!), su identične, razlikuju se samo u osobnim podacima. Evo jedne:

Ja ISMET BEHARIC ) sin , roden u gdje sam neprekidno z1v10 do 01.07.1992.godine . Zbog ratnih desavanja Celincu u periodu ratnih desavanja napustam dotadasnje mjesto zivljenja I privremeno boravim izvan teritorije BiH, a u Celinac se ponovo vracam 1998 godine.Gospodina Radoslava Brdanina sam poznavao od pocetka sezdesetih godina jer smo isli u istu osmogodisnju skolu u Celincu a i obavljali radne aktivnosti u Celincu svako u svom domenu sve do mjeseca jula 1992. godine. Znam iz sredstava javnog informisanja da je uhapsen negdje prije skoro dvadeset godina i odveden u Hag, kao i da je osuden na kaznu zatvora od 30 godina, za ratne zlocine po komandnoj odgovornosti kao funkcioner u civilnoj vlasti, neznam tacno koju funkciju je imao u vrijeme ratnih desavanja ali ga dobro znam u vrijeme dok je bio u Opstini Celinac na funkciji. Moje misljenje, a vjerujem i moje okoline da povratak Radoslava Brdanina u Celinac i okruženje ne bi izazvao nikakve negativne reakcije zitelja moje nacionalne manjine koji su ostali da zive u Celincu za vrijeme ratnih dešavanja kao i povratnika koji su privremeno kao i ja zivjeli izvan teritorije BiH. Znam da porodica Radoslava Brdanina svo vrijeme zivi ovdje, da ima normalne kontakte sa pripadnicima svih naroda, da prema Radoslavu kao i pripadnicima njegove porodice nema nikakve netrpeljivosti pripadnika drugih naroda . Smatram da je protek vremena od ratnih desavanja, kao i sudenja ucinilo da povratak Radoslava Brdanina u ovu sredinu ne mogao lose uticiti na atmosferu u ovoj sredini. IZJAVU DAO ISMET BEHARIC
Kontaktirao sam jednog iz celinca koji mi je ispričao priču o tom ismetu beharicu

Žena je mu iz Srbije , pravoslavka ona je kako sam skontao umrla bila je profesor dok je ismet bio imućan valjda šverc komerc Imali su svoje djece ćerku i sina . Ćerka mu je valja u Srbiji 1993 ubijena i spaljena , dok mu je sin u domu valjda je nešto bolestan ...
MrXY
Posts: 18
Joined: 22/04/2020 23:33

#498 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by MrXY »

Pročitah cijeli forum, nekoliko puta. Ono što mogu uočiti je, kad govorimo na ovu temu, da nije detaljno obrađena razlika, uloga i značaj civilnih i vojnih lica toga vremena. Neki su ovdje konstatovali da je izostao otpor civilnog stanovništva, možda ima u tome istine, ali mene zanima šta je sa vojnim licima, recimo nesrpskim kadrovima JNA 1991.godine u BL, čiji zadatak i jeste bio vojna odbrana civilnog stanovništva. Gdje su bili i šta su radili, ako ko zna da napiše? Hvala unaprijed na odgovoru.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#499 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by banjaluka078 »

Ne znam šta je bilo s njima (ne bi me iznendailo da su odmah dobili otkaze kao nepodobni i šut-karte iz grada), ali znam da je vodeći kadar iz jakih firmi, a naročito stručni kadar (inženjeri) iz Kosmosa i Čajaveca, razgulio odmah na početku dok se još moglo iz Banjaluke avionom.
Imam taj dio familije koji je par dana prije bio na kafi kod nas, nismo imali pojma da se spremaju otići, ničim nisu dali naslutiti i odjednom, oni na avionu, imovina na kamionu (čak su i auto uspjeli izvesti natovareno na kamion) i sad mi udaraju patriotske floskule iz Norveške i pričaju priču kako se sve znalo...pa što ne rekoste i meni, da i ja budem Šveđanka ili Norvežanka?! To svaki put odšute. Samo se dive kako mi ovdje fino živimo. Eto bih se sad mijenjala.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#500 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by banjaluka078 »

Nego:
Radoslavu Brđaninu odbijeno prijevremeno puštanje na slobodu

Predsjednik Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove Carmel Agius odbio je prijevremeno puštanje na slobodu Radoslava Brđanina, bivšeg političkog vođu Autonomne Regije Krajina (ARK) osuđenog na 30 godina zatvora za zločine protiv čovječnosti.

U svojoj odluci Agius je naveo da “ne smatra prikladnim da iskoristi svoje diskreciono pravo i odobri prijevremeno puštanje Brđaninu u ovoj fazi”.

“Konkretno, velika težina njegovih zločina prepreka je njegovovom ranom puštanju na slobodu. Nadalje (…) Brđanin nije pokazao da je uspješno rehabilitovan”, naveo je Agius u svojoj odluci.

Brđanina, bivšeg političkog vođu Autonomne Regije Krajina, koja je bila pod srpskom kontrolom, Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) pravosnažno je 2007. godine proglasio krivim za zločine koji uključuju progone, mučenje, deportacije i prisilno premještanje počinjene nad nesrpskim stanovništvom u Bosni i Hercegovini, a naročito u ARK tokom 1992. godine.

On je 1999. godine uhapšen u BiH.

Brđanin se od marta 2008. godine nalazi u zatvoru u Danskoj. Zahtjev za puštanje na prijevremenu slobodu Brđanin je poslao u januaru 2019. godine i u njoj je naveo da se planira vratiti da živi u Banjaluku nakon izdržavanja dvije trećine kazne.

https://ba.voanews.com/a/radoslavu-brdj ... 11342.html
Post Reply