Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post Reply
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#451 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Danguba »

smurf wrote:Nista bezbjednija i nista jebenija nego u drugim dijelovima kako nase tako i susjednih drzava.
o cemu ti???
User avatar
smurf
Posts: 70202
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#452 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by smurf »

O danasnjoj situaciji u BL, znam da je van okvira teme ali neko je u prethodnim postovima pitao pa ja iznio svoje vidjenje.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#454 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Ommadawn »

Otto_13 wrote:Bila je tzv pobuna jedinica VRS koja je izvedena u Banja luci 1993 godine kada su izvedeni tenkovi na ulice i pocela hapsenja profitera
Jeste u septembru 1993. Tad sam ja već napustio BL. Trajala pobuna oko sedam dana, možda i manje. Kasnije su nastavili s onim što su radili prije pobune. Dakle, ništa se nije promijenilo.
zagonetka
Posts: 46
Joined: 26/11/2008 00:03

#455 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by zagonetka »

https://www.youtube.com/watch?v=RohHZQC ... e=youtu.be

OPERACIJA SANA 95- NEDOVRŠENA POBJEDA, AUTOR AVDO HUSEINOVIĆ OKTOBAR 2015
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#456 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by dezurni_ucenik »

Šveđanin wrote:Ko je ove godine bio u rodnom kraju? Kako vam izgleda BL u 2014 godini. :D

Skickat från min iPhone via Tapatalk

Zadnji put bio 2002. godine. Lijep i dalje grad, ali nije to to vise.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#457 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by dezurni_ucenik »

Da li je u Banja Luci pred rat bio isti onaj koncert Yutel za mir? Ko kroz maglu se sjecam da su svirali Plavi Orkestar ispred Boske i jos neke grupe. Sad da li je to bio u Yutelovoj organizaciji, ne mogu se sjetiti. Bio je live prenos na TVSA.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#458 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Ommadawn »

dezurni_ucenik wrote:Da li je u Banja Luci pred rat bio isti onaj koncert Yutel za mir? Ko kroz maglu se sjecam da su svirali Plavi Orkestar ispred Boske i jos neke grupe. Sad da li je to bio u Yutelovoj organizaciji, ne mogu se sjetiti. Bio je live prenos na TVSA.
Jeste bio je koncert Yutel za mir. Išla moja mama čak :) Bio live prenos na TVSA i najintersantnije mi je bilo kad je par momaka iz mog komšiluka išlo na taj koncert, nafurali se pravo, to peace znakovi, fazoni, hippie-furka - a slijedeće godine sve zamijenili sa kalašnjikovim, kokardama i tri prsta.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#459 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by dezurni_ucenik »

Ommadawn wrote:
dezurni_ucenik wrote:Da li je u Banja Luci pred rat bio isti onaj koncert Yutel za mir? Ko kroz maglu se sjecam da su svirali Plavi Orkestar ispred Boske i jos neke grupe. Sad da li je to bio u Yutelovoj organizaciji, ne mogu se sjetiti. Bio je live prenos na TVSA.
Jeste bio je koncert Yutel za mir. Išla moja mama čak :) Bio live prenos na TVSA i najintersantnije mi je bilo kad je par momaka iz mog komšiluka išlo na taj koncert, nafurali se pravo, to peace znakovi, fazoni, hippie-furka - a slijedeće godine sve zamijenili sa kalašnjikovim, kokardama i tri prsta.

Ja se sjecam da nisam isao i da sam gledao na tvsa. Dok su se cetonje naoruzavale bosnjo isao da pjeva neka ljubi se istok i zapad.

Povampirila se bagra. Cak nekad pomislim da su oni banjalucki Srbi bili gori od srpskih izbjeglica. Naravno da sad te izbjeglice nisu bili cvjecke, ali vise puta su me gradska srpska djeca nazivala balijom nego refjudzizi.

A bukvalno svako srpsko dijete je na torbama imalo nacrtanu kokardu.
User avatar
argyle
Posts: 1840
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#461 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by argyle »

User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#462 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Ommadawn »

argyle wrote:
Baja Mali Knindža likes this... :)
User avatar
mayab
Posts: 27021
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#463 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by mayab »

decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#464 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by decembar2017 »

Ommadawn wrote:
argyle wrote:
Baja Mali Knindža likes this... :)

Izveli vise tenkova i ostale tehnike da paradiraju po gradu nego sto je 7 Korpus imao kada je oslobodio Kupres i Vlasic :-)
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#465 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Ommadawn »

Sarajmen wrote:
Grcka televizija dosla kod nas u skolu negdje u decembru 1992-e. I postavljaju pitanje "Sta poruciti nasim vrsnjacima u Grckoj?". I sad raja iz razreda odgovara. Eh sad da bi se eto pokazali humanim, da pitaju nekog u razredu sto nije Srbin i pik pade na mene i na jarana (nije nas doduse i puno ostalo). Ja ne znam sta sam tacno odgovorio ali glavna poruka je bila da se ne dijele na nacionalosti i vjeri. Mislim da su taj dio odrezali, kamerman se sklonio od kamere i pogledao me.
User avatar
argyle
Posts: 1840
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#466 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by argyle »


User avatar
argyle
Posts: 1840
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#467 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by argyle »

Haag - Sudjenje Radovan Karadžić - Svjedočenje Predraga Radulovića - Banjalučki insajder, crveni kombi...


BANJALUČKI "GOSPODARI ŽIVOTA I SMRTI"

http://www.sense-agency.com/tribunal_(m ... ws_id=8117

Bivši inspektor Državne bezbednosti Republike Srpske kaže da su početkom aprila 1992. godine pripadnici naoružane formacije Srpske odbrambene snage (SOS) bili "gospodari života i smrti" u Banja Luci. Osim što su "terorisali" stanovništvo, oni su u civilnim i vojnim institucijama postavljali čelnike lojalne Srpskoj demokratskoj stranki

Na suđenju nekadašnjim čelnicima policije bosanskih Srba Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu iskaz je počeo Predrag Radulović, advokat iz Banja Luke koji je tokom 1992. godine bio inspektor Službe državne bezbednosti (SDB) u okviru Centra službi bezbednosti (CSB) Banja Luka.

Na početku iskaza, koji daje na poziv optužbe, Radulović je rekao da ga je, nakon prvog kontakta sa istražiteljima tužilaštva, telefonom pozvao Stojan Župljanin iz Pritvorske jedinice UN u Sheveningenu/Scheveningen i ponudio da bude deo tima odbrane ili svedok odbrane. To je odbio, kaže, u skladu sa izrekom "ko pre devojci, njegova devojka".

Pre nego što je govorio o situaciji u Banja Luci, Radulović je naveo i da je protiv njega od 1992. godine vođen desetogodišnji krivični postupak po optužbama da je "širio bratstvo i jedinstvo u Republici Srpskoj" i time "sputavao borbeni duh srpske vojske".

Radulović je 1992. godine bio na čelu grupe operativaca SDB koji su svoje izveštaje potpisivali pseudonimom "Miloš", "Sigma" ili "Pukovnik". Izveštaji su pored nadležnih u MUP RS, slati i u Službu državne bezbednosti Srbije. U većini izveštaja koji su danas prikazani u sudnici, govori se o delovanju grupe Srpskih odbrambenih snaga (SOS). Te snage su početkom aprila 1992. godine zauzele sve važnije institucije u Banja Luci, blokirale prilaze gradu, postavili kontrolne punktove i bile "gospodari života i smrti" i "strah i trepet" za stanovništvo. Radulović dodaje da su pripadnici SOS bili "lokalni kriminalci sa debelim pedigreom u policijskim kartotekama".

U izveštaju SDB od početka aprila '92. SOS se opisuju kao "naoružana formacija Srpske demokratske stranke", koja vrši pritisak na vojne i civilne vlasti i na rukovodeća mesta postavljaju ljude lojalne politici stranke, a koji, tvrdi Radulović, nisu imali "ni stručne, ni moralne kvalifikacije". Prema obaveštajnim podacima policije vođa SOS Ljuban Ećim bio je izuzetno blizak sa Radovanom Karadžićem.

Iako je, kaže svedok, policija imala dovoljno resursa da spreči njihovo delovanje, policijska reakcija je izostala, a pripadnici grupe SOS su čak zvanično inkorporirani u sastav Centra službi bezbednosti (CSB) Banja Luka i postali deo jedinice za specijalne namene. Kada je Radulović u jednoj prilici protestovao zbog toga, Župljanin mu je odgovorio da se radi o "srpskim vitezovima". Kao deo zvaničnih policijskih snaga pripadnici SOS su, tvrdi Radulović, nastavili da čine krivična dela, posebno kada su delovali van Banja Luke, u Doboju i Sanskom Mostu.
User avatar
argyle
Posts: 1840
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#468 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by argyle »



Image
Image
Image
Image
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#469 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by julisiz es grant »

Radoslavu Brđaninu se prije 2 dana navršilo 20 godina otkako je u zatvoru, tj. odležao je 2/3 kazne od 30 godina na koliko je osuđen u Hagu. Na stranici Mehanizma nema još ništa objavljeno, ali teško je vjerovati da nije tražio prijevremeno puštanje na slobodu, koje mu je MOŽDA i odobreno, ali to još drže u tajnosti. Ja se ipak nadam da nije, ali skrećem pažnju posebno forumašima koji su u Banjoj Luci, a znam da ih ima, da malo osluhnu i otvore oči, da se ovih dana ne pojavi u gradu.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#470 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Ommadawn »

julisiz es grant wrote:Radoslavu Brđaninu se prije 2 dana navršilo 20 godina otkako je u zatvoru, tj. odležao je 2/3 kazne od 30 godina na koliko je osuđen u Hagu. Na stranici Mehanizma nema još ništa objavljeno, ali teško je vjerovati da nije tražio prijevremeno puštanje na slobodu, koje mu je MOŽDA i odobreno, ali to još drže u tajnosti. Ja se ipak nadam da nije, ali skrećem pažnju posebno forumašima koji su u Banjoj Luci, a znam da ih ima, da malo osluhnu i otvore oči, da se ovih dana ne pojavi u gradu.
I šta će biti ako se pojavi u gradu?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#471 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by julisiz es grant »

Ommadawn wrote:
julisiz es grant wrote:Radoslavu Brđaninu se prije 2 dana navršilo 20 godina otkako je u zatvoru, tj. odležao je 2/3 kazne od 30 godina na koliko je osuđen u Hagu. Na stranici Mehanizma nema još ništa objavljeno, ali teško je vjerovati da nije tražio prijevremeno puštanje na slobodu, koje mu je MOŽDA i odobreno, ali to još drže u tajnosti. Ja se ipak nadam da nije, ali skrećem pažnju posebno forumašima koji su u Banjoj Luci, a znam da ih ima, da malo osluhnu i otvore oči, da se ovih dana ne pojavi u gradu.
I šta će biti ako se pojavi u gradu?
Neće ništa. Da znamo da je pušten.
Zapravo vjerujem da će se politički aktivirati...njegov jezik i njegova retorika se ubili za Dodika. Osim ako ga 20 godina u ćuzi nije opametilo.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#472 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Ommadawn »

Taj se sigurno pameti nije dozvao u zatvoru.
A s obzirom da je sklon prevarama i malverzacijama (pokušao pobjeći tokom rata iz BL sa velikom sumom novca, pa ga braća vratila nazad s granice sa Srbijom) neka ga opet izaberu ukoliko se politički angažuje, ako hoće da ih opet opljačka.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#473 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by julisiz es grant »

Ommadawn wrote:Taj se sigurno pameti nije dozvao u zatvoru.
A s obzirom da je sklon prevarama i malverzacijama (pokušao pobjeći tokom rata iz BL sa velikom sumom novca, pa ga braća vratila nazad s granice sa Srbijom) neka ga opet izaberu ukoliko se politički angažuje, ako hoće da ih opet opljačka.
Čuj, nisam znao za to.
Na suđenju su ga advokati i svjedoci odbrane predstavljali kao jednog od rijetkih koji je bio na funkciji a nije se obogatio, maltene po njima izašao je siromašniji iz rata.
Možda se i neće vraćati u B. Luku, ako mu porodica recimo vani živi onda će sigurno i on tamo ostati.
Ali mislim da ga neće pustiti, pogotovo što je onaj koji o tome odlučuje, predsjednik Mehanizma Carmel Agius, bio predsjedavajući sudija pretresnog vijeća koje ga je osudilo na 32 godine (što mu je na žalbi smanjeno na 30), a po statutu moraju se za mišljenje pitati i članovi vijeća koje ga je osudilo, a koji su sadašnje sudije Mehanizma.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#474 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by julisiz es grant »

Evo novosti o Brđaninu. Podnio je molbu da ga puste jer je odležao 20 godina, kako kaže, bez dana na privremenoj slobodi.

Vratiće se u Banju Luku da živi ako ga puste:
If granted early release, the Petitioner shall return to Banja Luka, Republika Srpska, to live with his family, at their family apartment. The Petitioner has necessary financial means to support himself, as he receives monthly retirement allowance – pension. Further support to the Petitioner upon his release would be given by the members of his immediate family – wife and children. Besides that, he would still able to contribute within his original field of expertise.
I tri "Muslimana" iz njegovog rodnog Čelinca su priložili izjave u prilog njegovom oslobađanju, o tome kakva je duša od čovjeka on (neki stari Bošnjo iz Čelinca je i svjedočio na suđenju u njegovu odbranu, da mu je dao auto da posjeti kćerku u nekom selu gdje je živjela, a o kojoj nije znao ništa):
In that respect, the Petitioner is enclosing written statements of three individuals, Muslims from Čelinac. Those statements are not enclosed to this Petition as argument or denial that the crimes were committed, but as personal positions of citizens of other ethnicity which may indicate the broader opinion of Muslim population, living in community in which the Petitioner lived prior to his conviction.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#475 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by stakasa »

julisiz es grant wrote:Evo novosti o Brđaninu. Podnio je molbu da ga puste jer je odležao 20 godina, kako kaže, bez dana na privremenoj slobodi.

Vratiće se u Banju Luku da živi ako ga puste:
If granted early release, the Petitioner shall return to Banja Luka, Republika Srpska, to live with his family, at their family apartment. The Petitioner has necessary financial means to support himself, as he receives monthly retirement allowance – pension. Further support to the Petitioner upon his release would be given by the members of his immediate family – wife and children. Besides that, he would still able to contribute within his original field of expertise.
I tri "Muslimana" iz njegovog rodnog Čelinca su priložili izjave u prilog njegovom oslobađanju, o tome kakva je duša od čovjeka on (neki stari Bošnjo iz Čelinca je i svjedočio na suđenju u njegovu odbranu, da mu je dao auto da posjeti kćerku u nekom selu gdje je živjela, a o kojoj nije znao ništa):
In that respect, the Petitioner is enclosing written statements of three individuals, Muslims from Čelinac. Those statements are not enclosed to this Petition as argument or denial that the crimes were committed, but as personal positions of citizens of other ethnicity which may indicate the broader opinion of Muslim population, living in community in which the Petitioner lived prior to his conviction.
Ja mislim da nema optuzenog za ratne zlocine a da nije naso par Bosnjaka da stanu u njegovu odbranu. Majku im usta jebem (ne ovim optuzenim zlocincima)
Post Reply