Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post Reply
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#401 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Ommadawn »

Cekaj malo, a sta je po tvome rijesenje? To sto ces izgraditi 600 dzamija na prostoru R.S. i time garantovati normalan zivot povratnicima muslimanima? Velis da je moje misljenje naivno - pa mozda i jeste, ali za razliku od tebe ja sebe samog nekada upitam koliko sam u pravu i proanaliziram razmisljanje.
Eto, ako sam ja naivan - pa me se "sucur Allahu" (ili na bosanski prevedeno hvala Bogu) nista ne pita - de mi reci, kakve su garancije da ce te ponovo izgradjenje dzamije opstati na teritoriji R.S., odnosno Ferhadija u B. Luci? Daj mi konkretan odgovor, bez palamudjenja o tome koliko je moje misljenje naivno?

To sto u R.S. do najveceg izrazaja dolaze ekstremisti ne mora znaciti da ama bas svi ili vecina misli tako. Koga su izabrali na vlast - cekaj, a sta im je alternativa? Koga su u Federaciji izabrali na vlast?

Osim toga, balkanski narod je poznat po tome da ide putem mase, po onoj staroj "kud svi Turci, tu i mali Mujo" jer je ocito tesko biti individualac. Kad su bili komunisti na vlasti, svi su vikali "druze Tito mi ti se kunemo". Kad dodjose visestranacki izbori, svako u svoj nacionalni tor. A u nacionalnim torovima po jedna stranka i par alternativnih stranki sa strane za koje je malo ko glasao.

I da, niko ovdje ne daje opravdanje na maltretiranje povratnika ali ponasanje nekih dijasporaca je takvo da niko ne razmislja o posljedicama koje mogu biti kasnije.
User avatar
Maharadza
Posts: 16715
Joined: 30/01/2013 15:13

#402 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Maharadza »

Ommadawn wrote:Cekaj malo, a sta je po tvome rijesenje? To sto ces izgraditi 600 dzamija na prostoru R.S. i time garantovati normalan zivot povratnicima muslimanima? Velis da je moje misljenje naivno - pa mozda i jeste, ali za razliku od tebe ja sebe samog nekada upitam koliko sam u pravu i proanaliziram razmisljanje.
Eto, ako sam ja naivan - pa me se "sucur Allahu" (ili na bosanski prevedeno hvala Bogu) nista ne pita - de mi reci, kakve su garancije da ce te ponovo izgradjenje dzamije opstati na teritoriji R.S., odnosno Ferhadija u B. Luci? Daj mi konkretan odgovor, bez palamudjenja o tome koliko je moje misljenje naivno?

To sto u R.S. do najveceg izrazaja dolaze ekstremisti ne mora znaciti da ama bas svi ili vecina misli tako. Koga su izabrali na vlast - cekaj, a sta im je alternativa? Koga su u Federaciji izabrali na vlast?

Osim toga, balkanski narod je poznat po tome da ide putem mase, po onoj staroj "kud svi Turci, tu i mali Mujo" jer je ocito tesko biti individualac. Kad su bili komunisti na vlasti, svi su vikali "druze Tito mi ti se kunemo". Kad dodjose visestranacki izbori, svako u svoj nacionalni tor. A u nacionalnim torovima po jedna stranka i par alternativnih stranki sa strane za koje je malo ko glasao.

I da, niko ovdje ne daje opravdanje na maltretiranje povratnika ali ponasanje nekih dijasporaca je takvo da niko ne razmislja o posljedicama koje mogu biti kasnije.

Kontradiktoran si! Normalno da većina tako misli dok su izabrali onoga vola četničkog ili hoćeš reći da nisu imali druge alternative i da ih je neko natjerao da tako misle?! :-) Smiješan si! :run:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#403 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Ommadawn »

Nisi mi odgovorio na pitanje, maharadzo. Kakvo je tvoje rijesenje?
User avatar
Maharadza
Posts: 16715
Joined: 30/01/2013 15:13

#404 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Maharadza »

Ommadawn wrote:Nisi mi odgovorio na pitanje, maharadzo. Kakvo je tvoje rijesenje?
Kontra pitanje; zašto bi oni nju kao i bilo koju drugu džamiju u RS-u rušili kada su već postigli što su željeli - državu u državi? Ne vidim zašto bi ugrozili, koliko god mrzili Bošnjake- Muslimane i sve što je njihovo, ono što im je dayton garantovao a kojeg bi sigurno 'ugrozili' ako sutra opet krenu rušiti...dovoljan ti je dokaz o ovoj 'secesiji' koju spominju i najavljuju već duže vrijeme. Obnavljanjem prije svega porušenih Bogomolja (kako Islamskih tako i Katoličkih) na prostoru manjeg BH entiteta dajemo im jasno do znanja da nismo, niti ćemo IKADA odustati od naših gradova i sela, kao ni od cjelovite i jedinstvene BiH 'od mora do Save, od Drine do Une'. Kome to ne paše i ko se ljuti, eh njemu uvalimo kruti. ;)

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
User avatar
sinuhe
Posts: 11475
Joined: 03/06/2011 11:33

#405 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by sinuhe »

Dodik je bio jedno vrijeme i miljenik sarajevskih medija. On je od onih predratnih reformista i privatnika. Sigurno da je prije pomogao nego odmogao svojim bosnjackim i hrvatskim kompanjonima iz tog vremena... Nije bio ovakav u ratu, zapravo za njega se nije ni znalo.
A ta neka kolektivna svijest... pa oni nisu sa nezavisnu BiH iako danas u BL mnogi imaju koristi od upravo nezavisne BIH kao i u zapadnoj Hercegovini, ali 91, 92 nisu htjeli ni da cuju za nezavisnu BiH.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#406 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Ommadawn »

Maharadzo, to me interesuje, direktan odgovor! ;)
Oni su dobili drzavu u drzavi zahvaljujuci pritiskom Amerike i priznanjem naseg presjednika - Hrvati su istu stvar godinu dana ranije odbacili i desio se pogrom Srba sa Krajine. Oni najavljuju secesiju, koju ne mogu sprovesti jer time krse ustavni zakon a toga su itekako svjesni. Ukoliko bi oni izvrsili secesiju i dobili svoju drzavu morali bi garantovati prava povratnika po medjunarodnoj konvenciji ljudskih prava - inace bi slijedile sankcije a to im je zadnje sto im treba.

Eh tu se nadovezujemo i na sinuhev post - Dodik je niko nista nego tipican primjer balkanskog seljacine kojih nazalost svugdje ima i sto je najgore - na vlasti su! To je covjek tehnokrata koji misljenje mijenja vrlo lako samo da bi opstao u poziciji ili napredovao - konkretnog licnog misljenja (ukoliko ga i posjeduje) on se ne drzi. Sto je malo varljivo, jer nikad ne znas koji stav ima.
Dodik kada je tek dosao na vlast je bio miljenik federacijskih, da ne kazem sarajevskih, medija i vlasti jer je govorio suprotno ono sto su do tada govorile vlasti RS-a. U prilog mu ide i to da tokom rata nije ucestvovao ni u jednom zlocinu, ni direktno niti indirektno - cak postoje i navodi da je nekim ljudima pomogao. Medjutim, bavio se svercom sto je opet krivicno djelo i sto je dobar pokazatelj o kakvom se covjeku radi. On je spreman i pogaziti patriotizam zbog licnih interesa.
To sto on duva u nacionalisticku frulu je nista nego njegov nacin da se sto duze odrzi na vlasti - znajuci koja prica pali medju narodom i obecavajuci im secesiju, on tako temelji svoj polozaj na tronu R.S.
Sta bi se desilo da se i R.S. zaista odvoji - tek tad pocinju problemi za Dodika i on je toga dobro svjestan. Imajuci u vidu da u R.S. ne vlada blagostanje, nego bijeda (sto nije ni cudo, jer u citavom regionu ex-Yu nije najbajnije) a za sve ovo vrijeme se nakrao novca, vrlo brzo ce ga upitati "Eto sad smo drzava, ali smo jos veca bijeda - ko nas sada koci??".

Da se kojim slucajem za sve ovo vrijeme u Federaciji napravilo kakvo takvo blagostanje, recimo da je plata konobara 900 maraka odnosno 300 maraka u R.S.-u, onda bi ovi nakon izvjesnog vremena pristali i na ukidanje samog R.S.-a jer glad uvijek pobijedi ponos.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#407 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by The 51st State »

srbi imaju kompleks 1389 i kroz pratece detalje Bosnjake tako posmatraju kroz istoriju..., tu nema pomoci. Pogresno mitoligiziran narod kojeg samo prijetnja silom i bijedom drzi civilizovanim da ne pravi sranja po komsiluku.
mislim ovo se odnosi i na banjaluku kao i na sve ostale gradove u bih, gdje su srbi imali priliku da provode svoju politiku nesmetano.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#408 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by LBVIEW »

Bodkin wrote:
LBVIEW wrote:
Zokipfc wrote:Znam licno dvije porodice koje su skrivale svoje komsije od vlasti tokom rata. To sto najekstremniji vicu najjace ne znaci da su vecina.
Dvije porodice su sigurno reprezentativne za donosenje generalnog zakljucka. :-)
Sto cemo onda sa hiljadama onih u banjaluckoj regiji koje su komsije pokupile i odvele na stratista,
nemoj samo prosipati supljak kako su to bili "ubaceni elementi".
Niko ne kaze da nije bilo moralnih pojedinaca koji jesu ponekad riskirali i sopstvene zivote kako bi spasili komsije
i susjede, medutim necemo se sad praviti nevjesti te negirati kolektivno ludilo koje zahvatilo najveci dio bosanskih Srba koji, ako nisu direktno ucestvovali, onda jesu svojom pasivnoscu i "okretanjem glave u stranu" bili saucesnici zlocinacke politike 90-tih.

ne bi ti bio zadovoljan ni da on licno zna dvije porodice koje se tjerale ljude iz kuca, a svi ostali ih branili. Bilo bi opet zavaravanje, kuci svasta pricaju i ostalo





Sent from my Lumia
To je u domenu spekulacija i tvoje subjektive percepcije, medutim ne moze pobiti kako je odnos vecina bosanskokrajiskih Srba prema susjedima i komsijama bio upravo onakav kako je navedeno u postu. Covjece dragi, dobrovoljno su se prijavljivali za batinanje svojih bivsih radnih i skolskih kolega po prijedorskim logorima, "cistili" citava sela od "nepozeljnih",kamionima RZR Ljubija prevozili leseve iz grobnice u grobnicu,zivili doslovce pored masovnih grobnica bez ikakvog protesta, osude bilo sto, i na kraju niko, uprkos masovnosti i sistematicnosti u zlocinackom poduhvatu niko nista ne zna,osim par kojima pred smrt proradi savjesti pa otkriju gdje su zakopali dojucerasnje susjede i komsije,poput ovig zadnjeg slucaja u Tomasici.
Ne znam koji vrag to tebi treba, nisi ni neinformiran ni zloban, valjda si navikao biti u opoziciji, hebi ga.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11068
Joined: 15/01/2010 18:31

#409 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Jack Be Nimble »

Ako se vec gradi zbog inata onda bi je trebali "otvoriti" sljedece godine ako vec nemoze ovog 7. Maja.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#410 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Bodkin »

LBVIEW wrote:
To je u domenu spekulacija i tvoje subjektive percepcije, medutim ne moze pobiti kako je odnos vecina bosanskokrajiskih Srba prema susjedima i komsijama bio upravo onakav kako je navedeno u postu. Covjece dragi, dobrovoljno su se prijavljivali za batinanje svojih bivsih radnih i skolskih kolega po prijedorskim logorima, "cistili" citava sela od "nepozeljnih",kamionima RZR Ljubija prevozili leseve iz grobnice u grobnicu,zivili doslovce pored masovnih grobnica bez ikakvog protesta, osude bilo sto, i na kraju niko, uprkos masovnosti i sistematicnosti u zlocinackom poduhvatu niko nista ne zna,osim par kojima pred smrt proradi savjesti pa otkriju gdje su zakopali dojucerasnje susjede i komsije,poput ovig zadnjeg slucaja u Tomasici.
Ne znam koji vrag to tebi treba, nisi ni neinformiran ni zloban, valjda si navikao biti u opoziciji, hebi ga.
nisi ti u krivu. samo nikad se necemo sloziti oko tih prokletih procenata doduse...koliko ih je cinilo zlocine i koliki procenat srba je "genocidan", jedva ceka, smislja na slavama i ostalo. zato me ispizdilo. a i ima previse padobranaca na forumu koji izvuku zivac :) oprostices :thumbup:

a i boldirano je poprilicno tacno :) :thumbup:
User avatar
ZV Keli
Posts: 517
Joined: 17/08/2012 18:28
Location: Nikad Jugoslavija!

#411 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by ZV Keli »

Zokipfc wrote:Znam licno dvije porodice koje su skrivale svoje komsije od vlasti tokom rata. To sto najekstremniji vicu najjace ne znaci da su vecina.
Postoje 2 vrste ljudi koji su bili "neutralni" i koji su gledali dok im ubijaju komsije Bosnjake. Oni koji su takvi iz koristi i oni koji su takvi iz straha a odvratniji su mi ovi koji su takvi iz straha.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#412 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Bodkin »

ZV Keli wrote:
Zokipfc wrote:Znam licno dvije porodice koje su skrivale svoje komsije od vlasti tokom rata. To sto najekstremniji vicu najjace ne znaci da su vecina.
Postoje 2 vrste ljudi koji su bili "neutralni" i koji su gledali dok im ubijaju komsije Bosnjake. Oni koji su takvi iz koristi i oni koji su takvi iz straha a odvratniji su mi ovi koji su takvi iz straha.
onda ti nisi dobar u glavi
User avatar
ZV Keli
Posts: 517
Joined: 17/08/2012 18:28
Location: Nikad Jugoslavija!

#413 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by ZV Keli »

Kukavica koji mi je prijatelj je veci dusman nego neprijatelj, a to sto imas problem sa prihvatanjem stanja takvim kakvo jeste nije do mene, a ti pricaj kome hoces da ima problem kada to upravo ti imas.
A @ommadawn, molim te da ne nazivas Bosnjake "muslimanima" i ostalim komunistickim izmisljotinama, hvala
User avatar
pojedinac
Posts: 1454
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#414 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by pojedinac »

The 51st State wrote:srbi imaju kompleks 1389 i kroz pratece detalje Bosnjake tako posmatraju kroz istoriju..., tu nema pomoci. Pogresno mitoligiziran narod kojeg samo prijetnja silom i bijedom drzi civilizovanim da ne pravi sranja po komsiluku.
mislim ovo se odnosi i na banjaluku kao i na sve ostale gradove u bih, gdje su srbi imali priliku da provode svoju politiku nesmetano.
Ne radi se kod VEĆINE njih o nikakvim kompleksima i pogrešnoj mitologiji već o navici da ubistvom, silovanjem, pljačkom, rušenjem i protjerivanjem ostvare svoj lični interes.

Pogrešan mit je jedino onaj uopšteni o junaštvu i čojstvu srpskog junaka.
Čast izuzetcima, kojih je na žalost veoma malo.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#415 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Ommadawn »

@ZV Keli: decko, pazi jednu stvar. Moj komsija nije zalio svoj zivot braneci svoje komsije (ukljucujuci i nas) i naravno prezivio. A zamisli situaciju: dodje ti "pripadnik tvog naroda" koji je cuo da ti se bas i ne slazes sa politikom koju on podrzava i zelio bi da odbranis svoje prijatelje, komsije, cak i neke koje imas u familiji - i takav ti dodje i kaze "ako ti neces, eno ima ko hoce pa cemo ti silovati kcerku, zenu i sestru, pa cemo ti sina mobilisati i poslati na ratiste, pa ces mozda malo razmisliti". I ja tebe pitam sta bi ti uradio? Usutio se i trpio ili bi bio frajer pa stao braniti komsije/prijatelje i pritom rizikovao zivot svojih bliznjih? Zamisli da si bio u BL u to vrijeme i da ti dolazi komsija Srbin, sjedne u stan i kaze "U picku materinu!! Ima li kakav nacin da ja izadjem iz ove Banja Luke? Evo sad da mogu, izasao bih! Ljudi, mene danas dvojica zaustavili na ulici, legitimisali i rekli da ukoliko nastavim braniti svoje radne kolege na poslu da ce me mobilisati i poslati na ratiste! I sta da ja sad radim? Da uzmem pusku i da ubijam i da se vratim u kovcegu ili da sutra okrecem glavu od Huseina a radim sa njim vec 25 godina? Da mogu, sad bih ovo sve napustio, pa nek idem i u picku materinu...." - i on je po tebi picka? Nisi ocito bio u takvoj situaciji i zato ti je bolje da ne pricas gluposti.
I drugo - zvat cu ih bosanskim muslimanima ili Bosancima. A ti citaj kako hoces. ;) Fala :)

@LBVIEW: savjest proradi i sta se desava? Covjek se stidi pocinjenog zlocina. A cega se pametan stidi, budala se ponosi.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#416 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Bodkin »

Ommadawn wrote:@ZV Keli: decko, pazi jednu stvar. Moj komsija nije zalio svoj zivot braneci svoje komsije (ukljucujuci i nas) i naravno prezivio. A zamisli situaciju: dodje ti "pripadnik tvog naroda" koji je cuo da ti se bas i ne slazes sa politikom koju on podrzava i zelio bi da odbranis svoje prijatelje, komsije, cak i neke koje imas u familiji - i takav ti dodje i kaze "ako ti neces, eno ima ko hoce pa cemo ti silovati kcerku, zenu i sestru, pa cemo ti sina mobilisati i poslati na ratiste, pa ces mozda malo razmisliti". I ja tebe pitam sta bi ti uradio? Usutio se i trpio ili bi bio frajer pa stao braniti komsije/prijatelje i pritom rizikovao zivot svojih bliznjih? Zamisli da si bio u BL u to vrijeme i da ti dolazi komsija Srbin, sjedne u stan i kaze "U picku materinu!! Ima li kakav nacin da ja izadjem iz ove Banja Luke? Evo sad da mogu, izasao bih! Ljudi, mene danas dvojica zaustavili na ulici, legitimisali i rekli da ukoliko nastavim braniti svoje radne kolege na poslu da ce me mobilisati i poslati na ratiste! I sta da ja sad radim? Da uzmem pusku i da ubijam i da se vratim u kovcegu ili da sutra okrecem glavu od Huseina a radim sa njim vec 25 godina? Da mogu, sad bih ovo sve napustio, pa nek idem i u picku materinu...." - i on je po tebi picka? Nisi ocito bio u takvoj situaciji i zato ti je bolje da ne pricas gluposti.
I drugo - zvat cu ih bosanskim muslimanima ili Bosancima. A ti citaj kako hoces. ;) Fala :)


@LBVIEW: savjest proradi i sta se desava? Covjek se stidi pocinjenog zlocina. A cega se pametan stidi, budala se ponosi.
:thumbup: :thumbup: kaze momak gori su mu ti sto se boje nego zlocinci :run:
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#417 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Zokipfc »

LBVIEW wrote:
Zokipfc wrote:Znam licno dvije porodice koje su skrivale svoje komsije od vlasti tokom rata. To sto najekstremniji vicu najjace ne znaci da su vecina.
Dvije porodice su sigurno reprezentativne za donosenje generalnog zakljucka. :-)
Sto cemo onda sa hiljadama onih u banjaluckoj regiji koje su komsije pokupile i odvele na stratista,
nemoj samo prosipati supljak kako su to bili "ubaceni elementi".
Niko ne kaze da nije bilo moralnih pojedinaca koji jesu ponekad riskirali i sopstvene zivote kako bi spasili komsije
i susjede, medutim necemo se sad praviti nevjesti te negirati kolektivno ludilo koje zahvatilo najveci dio bosanskih Srba koji, ako nisu direktno ucestvovali, onda jesu svojom pasivnoscu i "okretanjem glave u stranu" bili saucesnici zlocinacke politike 90-tih.
Nisu svi superheroji da riskiraju svoj zivot za druge. Mislim da ne realizujes koliko je opasno bilo skrivati ljudi u svojoj kuci u to vrijeme. Lako je sad za tastaturom ;)

Ali dobro. Ja se druzim sa ljudima koji nisu optereceni sa nekim 'nacionalnim ponosom' i drugim budalastinama, pa mi je i percepcija na neke stvari maltene drugacija ;) Samo da znas da nas ima vise nego sto ti mislis..
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#418 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by LBVIEW »

Zokipfc wrote:
LBVIEW wrote:
Zokipfc wrote:Znam licno dvije porodice koje su skrivale svoje komsije od vlasti tokom rata. To sto najekstremniji vicu najjace ne znaci da su vecina.
Dvije porodice su sigurno reprezentativne za donosenje generalnog zakljucka. :-)
Sto cemo onda sa hiljadama onih u banjaluckoj regiji koje su komsije pokupile i odvele na stratista,
nemoj samo prosipati supljak kako su to bili "ubaceni elementi".
Niko ne kaze da nije bilo moralnih pojedinaca koji jesu ponekad riskirali i sopstvene zivote kako bi spasili komsije
i susjede, medutim necemo se sad praviti nevjesti te negirati kolektivno ludilo koje zahvatilo najveci dio bosanskih Srba koji, ako nisu direktno ucestvovali, onda jesu svojom pasivnoscu i "okretanjem glave u stranu" bili saucesnici zlocinacke politike 90-tih.
Nisu svi superheroji da riskiraju svoj zivot za druge. Mislim da ne realizujes koliko je opasno bilo skrivati ljudi u svojoj kuci u to vrijeme. Lako je sad za tastaturom ;)

Ali dobro. Ja se druzim sa ljudima koji nisu optereceni sa nekim 'nacionalnim ponosom' i drugim budalastinama, pa mi je i percepcija na neke stvari maltene drugacija ;) Samo da znas da nas ima vise nego sto ti mislis..
To s kim se ti druziz uopce nije relevantno za ovu diskusiju,u biti neuspjeli pokusaj ""pojacavanja" argumenata.
A ti sto su nekad okretali glavu u stranu i pravili se kako to sto se desava njihovim sugradanima nesrpske nacionalnosti njih ne tice,bez ikakvog znaka protesta, neslaganja, bilo sto, i dana danas sute "ko zaliveni" i nemaju pojma sto se desavalo, ako je razlog nekad bio strah, sta je danas? I to nisu nikakva budalastine,vec elementarne civilizacijske vrijednosti koju vecina tvojih sunarodnjaka u Prijedoru ne bastini, inace ne bi doslovce zivjeli pored masovnih grobnica bolujuci od kollektivne amnezije, a onom gradonacelniku bi zacepili gubicu kad Dan bijelih traka posprdno nazove gay-paradom. :oops:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#419 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Ommadawn »

Dobro, ti imas takvo misljenje i mogu ti reci da se do jednog dijela slazem sa tobom. Mogli su na pocetku protestovati protiv takve politike koja se sprovodila tamo ali nisu.
Opravdanje da ih je bio strah, da su bili ucijenjeni je samo djelomicno ali ne i apsolutno. Znam ljude koji su skrivali, koji su pomagali, koji su bili ucjenjivani ali moram reci da se tu uglavnom radilo o veoma malim i postenim ljudima. Takvi nisu ni sebi mogli pomoci a ne svojim sugradjanima ali su ipak pokusali. I hvala im na tome i nemaju pojma koliko su kao ljudi narasli. Ali zamisli situaciju kad imas budale (od prije rata poznate budale) koji su se docepali oruzja, imaju apsolutnu potporu vlasti i odrijesene ruke - sa takvima se ne igra i ne pravi frajer.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#420 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Bodkin »

smijesno je ocekivati da ce neko po cijenu svog zivota pomoci. to su izuzeci, ljudi heroji. dodje ti batko da ti vodi komsiju i ti da pridjes da pomognes...tako je ubijen goran cengic (mislim da se momak ovako zvao...). sto to niko protiv cace nije ustao dok ga nije drzava zvanicno sklonila?pa i dan danas ga slave po nekim sarajevskim naseljima.

reci da su ti mali, normalni ljudi koji se u takvim vremenima nisu usprotivili, gori od zlocinaca je tako bezobrazno da zasluzuje samarcinu
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#421 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Ommadawn »

Bodkin wrote:smijesno je ocekivati da ce neko po cijenu svog zivota pomoci. to su izuzeci, ljudi heroji. dodje ti batko da ti vodi komsiju i ti da pridjes da pomognes...tako je ubijen goran cengic (mislim da se momak ovako zvao...). sto to niko protiv cace nije ustao dok ga nije drzava zvanicno sklonila?pa i dan danas ga slave po nekim sarajevskim naseljima.

reci da su ti mali, normalni ljudi koji se u takvim vremenima nisu usprotivili, gori od zlocinaca je tako bezobrazno da zasluzuje samarcinu
Ma naravno, sa budalama se ne igra. Zato ih je vlast mobilisala i odrijesila ruke, da ih odrzava ukoliko bi se neko usprotivio. Samo kad se sjetim onih dezertera - cini mi se da su ih tukli brutalnije.
Usamljeni Hashishar
Posts: 25
Joined: 01/06/2014 07:00

#423 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Usamljeni Hashishar »

dezurni_ucenik wrote:
racionalista wrote:vala ako se neko uz granicu sa srbijom mogao organizovati i marisati sa četnicima onda vala niko nema izgovora da nije mogo. Problem BL kao i većine drugih gradova koji su šutke pali je stav i odnos prema Srbima i svemu što se tad dešavalo. Ljudi su jednostavno u glavama furali "bajku" o bratstvu i jedinstvu i life style "mi gradska raja" :D
Činjenica je da se većina opština odbranila zahvaljujući Bošnjačkom seljaku i sirotinji. Intelektualci i viša klasa su totalno zakazali u zadnjem ratu.

Dodaj na to sve da je BL vecinski i prije rata bio srBski.Tako da bas neki otpor se nije mogao pruziti.

Ti sto su furali "bajke o bratstvu" nisu bili komunjare vec cetnicki dupelisci koji se odmah u rat prijavljivali da bi dobili naklonost Srba.Sjecam se komsije iz zgrade kad se vrati sa ratista,stalno hodao u uniformi ,dok Srbi barem su skidali ih kad se vrate.Padne mi na pamet,jedan banjalucki mesar ,bosnjo naravno(vjerovatno znate svi na kojeg mislim) koji je citav rat srpsku vojsku snabdjevao sa mesom.I dan-danas mu stoje plakete zahvale za potporu.

Ja sam proveo skoro citav rat u Banjaluci do februara 1995 kada sam izasao i bio u UNPA zoni kod okucana na autoputu, pa onda u izbjeglickom kampu u Varazdinu pa pravac pustinja u Phoenixu.
Totalno se slazem da su najgori cetnici u ratu bili nesrbi. Nije to bilo mnogo ljudi ali sam znao i Bosnjaka, Hrvata, mjesanjih brakova, jednog Slovaka, cigane itd koji su bili veci cetnici od samih cetnika. Jedan takav je dosao u UNPA zonu. Bio je policajac i prije rata i stalno je tukao i maltretirao raju. Onda je u ratu bio najveci cetnik. Jedva su ga Jordanci spasili da ga par ljudi ne ubije.
Usamljeni Hashishar
Posts: 25
Joined: 01/06/2014 07:00

#424 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Usamljeni Hashishar »

Jack Be Nimble wrote:Moze se komotno napisati deset stranica a da se ne napise uvod niti da se zna sta pisac zeli da kaze.

Neki dobili otkaze 92. kao moja mama a neki bili na poslu sve do samog izlaska kao moj tata. Sve zavisi kakvog si direktora imao i ako je on ostao ono sto bi se reklo covjek kroz sve te godine. Zbog tog tatinog direktora nikada nismo bili istjerani iz stana mada su nam dolazili mnogi u uniformi. Jednog dana su nas istjerali, sljedeci dan nas vratili nazad i izvinuli jer se direktor umjesao. Taj direktor nije dopustio da se ijednom Hrvatu/Muslimanu dadne otkaz a kamo li da budu izbaceni iz stana.

Sva sreca imali stan pa nisu mogli bombe bacati na balkon a preko puta Srbin zivi. Medjutim oni sa kucom nisu imali te srece. Obicno kada bi te bomba probudila u toku noci poceo si misliti cija je kuca nastradala. Telefoni se okrecu i sa druge strane se cuje glas 'nije moja kuca', ni zdravo ni jutro ni koje sta je, samo se kaze nisam ja ili nazalost kazu meni su je bacili.

Bio sam dobar u tome da ocjenim odakle je eksplozija dosla i ko je nastradao, ali jedne noci kada su dvije eksplozije jedna za drugom tresnule, vatra/bljesak bio ispod mog prozora, krevet mi se tresao a ja nisam mogao skontati ko je nastradao. Rekao starcima NATO poceo bombardovati. Kontao Zaluzani/Manjaca roknuti pa se culo do grada. A zivimo izmedju Ferhadije i Arnaudije, ne znam koja mi je bliza, obadvije vidim sa balkona. Mi se probudili i stari hoda po sobi i govori 'haj da cujemo cija je kuca sinoc nastradala'. 8 ujutro prvi komsija udze i samo kaza 'Ferhadija i Arnaudija' i sjede na stolicu koda mu se noge oduzele. I onda smo svatili, glavu kroz prozor munara na Ferhadiji na koso, Arnaudije nema. Prica po BL ovo je zadnja opomena muslimanima itd itd itd.

Islo se na Vrbas, stariji nisu mogli naravno, nas mladje ganjala vojna policija po Vrucici a mi preplivamo Vrbas na drugu stranu. Onda ovi skontali da rijeka ima dvije strane pa nas docekali na drugoj strani, eh onda haj nizvodno do Hiseta ili ako treba Gradskog/Studenca. Nema se sada bubrega ali haj vrijedilo je :-).

Oni koji su imali starije sinove znalo se kada se njima smije otici u posjetu i na koji nacin da se pokuca na vrata. Ako dolazis iza 20h i ne pokucas pet puta sin kroz balkon i bjezi u sumu. Mi smo cuvali dvije komsije kod nas. Srbin i Musliman. Jednog trazili za rata drugog za radne obaveze u Doboju, pa kod nas dolazili u 5 ujutro a vracali se svojoj kuci u 23h.

Slusalo se radio SA kako se god znalo i umjelo. Obicno se slavilo kada dodje neka vijest da armija zauzela neki polozaj. Mislim da je bila 93ca, kada je armija zauzela Grabez/Grbec? Cekalo se 21h i Risto da se pojavi na TV pa da od njega cujemo vijesti iz prve ruke. Jadnik kasnio 15minuta sa dnevnikom i izgledao koda je imao najgoru gripu :). Eh sada problem bilo kojeg proboja da armija napravi je u tome sto bi istu noc tebi pod balkonom bomba eksplodirala. Ili bi te cekali ujutro da te izbace iz stana. Glavni odgovor bi bila malo jaca mobilizacija na ulicama. Mislim da je to bilo ljeto 94te, i to ljeto spada u nezaboravno ljeto...Hrvati su napravili neki dar mar na nekom ratistu i onda su katolicke crkve/kuce krenule da lete u zrak. Samo hrvate hapsili na ulici. Mogoa si na prsa staviti sliku Tite, na ledja Alije, u desnu ruku petokraku, u lijevu liljane i od Boske do male carsije setati a da te niko nista ne upita. Nazalost to je samo trajalo 3 dana, ali u ta tri dana stari se nahodao, vidio familije, saznao dosta vijesti.

Rat se citavo vrijeme osjetio na ulicama BL pogotovo na stablama jer su stalno visile crne smrtovnice sa slikama mladih momaka u zrelim godinama koji su izgubili zivote na ratistu. Al vrhunac je poceo ja mislim Okt/Nov 94te kada je direktor isao od ucionice do ucionice i govorio da muski od 17 su zvanicno diplomirali i spremni su za Bihaca. Ta bitka za Bihac je digla mlade Srbe na noge a naravno i druge, samo drugi su bili na nogama zbog drugih razloga jos od 92. I onda dolazi Bljesak/Oluja/Knin/armija pred Prijedora, raspad sistema i bjezanija. Sljedeci dan vijest se kruzi Ameri su rekli NE armiji, BL ostaje Srpska i slavlje.

Kad je armija zasjela na Vlasic? Sljedece jutro su bili sjebani da nisu znali kako se mobilizacija izvrsava. Ko zombiji hodali i samo govorili mi smo sljedeci, to jest, sada ce u BL sici.

Eh sada u tome svemu ima jos da se puno pise i svako ima svoju pricu. Ako si ne sretnik na ulici i neko te zovne tvojim imenom eto ti njih 6 i izudaraju te dok ne vidis na oci. Bilo je tu i humora kao kada dijete dodje sa pismenim zadatkom da treba da napise pismo Srpskom vojniku itd. Ja sam morao da crtam Svetog Savu, sto nije nista lose, ali to kada radis 93ce svjestan si da kako god ga nacrtas nece ispasti na dobro :-).

Merhamet je naravno igrao veliku ulogu, ali kada se dobila prva pomoc od karitasa onda se uvijek pokusavalo ugurati medju njih. Merhamet dadne neku ribu i danski sir, a karitas citavo janje. Nije bitno zasto ali su imali bolju pomoc.


Sve ovo sto si nabrojao je istina i svega se sjecam kao da je bilo danas. I moju porodicu i mene su istjerali iz stana 93. Starci dobili otkaz 92. Iz majkine kuce istjerali mamu i obadvije majke u avgustu 95 (brat, stari i ja smo vec izasli u Februaru 95 kad je meni bilo skoro 16). Isao sam cijelo vrijeme u skolu. Zadnji par mjeseci cak i u gimnaziju gdje sam prvi put u ratu upoznao ljude koji su me bili spremni braniti ako dodje do frke zato sto sam Bosnjak.
Usamljeni Hashishar
Posts: 25
Joined: 01/06/2014 07:00

#425 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Usamljeni Hashishar »

Gojeni H wrote:@sinuhe/@JBN

Koji su bili razlozi ostanka, vas ili vasih roditelja, ako je bilo uopste neke odluke?

Moji su ostali 92 jer nismo imali nikoga nigdje. Vecina familije u Bihacu i Sarajevu - tamo nismo mogli jer nas cetnici nisu pustali na tu stranu.
93-94 su ostali jer nismo imali para za izlazak. Trebalo je debelo platiti citavu tu jebenu proceduru. Plus moj stari se krio jer nije htio ici u srpsku vojsku i nije htio ici na radnu obavezu gdje se dosta ljudi vracalo mrtvi. Starog su tek uhvatili u novembru 94 (poslije cu ispricati i tu pricu kako je ostao ziv). Brat je punio 18 u martu 95 (meni je bilo 15 tada) i tek tad starci skontaju da moramo ici. Prodali su sve sto nam je ostalo (vise od pola stvari smo prodali do tada da bi prezivjeli i imali sta jesti), skupili par hiljada i hajmo. Proces je trajao 3 mjeseca i onda su nas cetnici pustili ali tek nakom sto smo potpisali da ostavljamo sve RS-oj i da idemo na turisticko putovanje u hrvatsku :-)
Last edited by Usamljeni Hashishar on 03/07/2014 03:26, edited 1 time in total.
Post Reply