Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post Reply
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#351 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by pirmin »

Ommadawn wrote: Tuzna prica. Sjecam se tog njihovog sina dok je jos mali bio. Smajo i Majda, vode se za ruke, ne vide jedno drugo... Posvadjaju se, dijete u kolicima, on odlazi, ona za njim, place, grli ga, pada na koljena, on pada, grle se, placu, dijete gleda, baca cipelice iz kolica.... U svakom slucaju, nekoliko prizora koji sam kao djecak posmatrao i shvatio da se droge najbolje kloniti.

Opet, zao mi ih je oboje. Kakvi god da bili - bili su za sebe i nisam nikada cuo da su nekome zasmetali ili lose ucinili. Doduse, par puta se Smajo ispred zgrade prepirao sa njenom majkom, koja je tada stajala na prozoru, sto je nekim komsijama unosilo zabavu u njihove camotne zivote.
Ona je mater rodjenu bacila sa balkona na drugom spratu a nju je kasnije neki covjek spalio u krevetu.
To su mejdanske verzije tih teskih sudbina.
Sina sam vidio zimus, njihovim stopama krenuo-kako bi drugacije bilo :-? . Bog zna cime je bio betoniran.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#352 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by banjaluka078 »

Biskup Komarica je vodio svojevrstan dnevnik: http://www.biskupija-banjaluka.org/izda ... II_pog.htm u kojem se može pročitati ono što je nas, drugačije, snalazilo u to vrijeme.

Beneševo oko je povrijeđeno puno prije rata. http://www.6yka.com/novost/24739/srecan ... ane-benesu
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#353 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Ommadawn »

@pirmin: moguce je da je bacila mater sa drugog sprata ali JA to do danas nisam znao. Meni su jedno kratko vrijeme bili komsije u onim novim zgradama kod Naprijedovog stadiona. Cini mi se, ali nisam 100 % siguran u tacnost, da su zamijenili taj stan za dva manja stana, pa je mater zivjela u jednom a Majda i Smajo u drugom stanu - cini mi se da su to one stare zgrade iza prodavnice "Datula" jer imao sam druga koji im je bio komsija i ispricao mi je da je mali uglavnom jeo Smoki i pio sok. Samir se zove, ako me sjecanje dobro sluzi.
Smajo je imao majku u onim starijim zgradama tamo oko Principove i Brace Bukica (ne znam kako najbolje precizirati).
Kazem opet, tuzna prica - i taj sin je posao njihovim stopama.

Marijan Benes, osim sto je nekad bio sampion i prilicno dobar muzicar (njegove pjesme opjevala je Milena Plavsic) je takodjer bio jedan ublehas. Covjek koji je imao sve u zivotu i - prokockao! Njemu je grad Banja Luka poklonila stan pa i nov automobil (ne znam koja marka ali definitivno nije bio Zastava). Prvo je imao jedan kafic, pa ga je iz nekog razloga jednu noc devastirao. Desavalo se da ga vidjas kako vozi najnoviji model Mercedesa da bi ga kroz manje od mjesec dana vidio kako se vozi lokalnim autobusom - Mercedes je postao vlasnistvo tokom jedne od mnogobrojnih kockarskih noci. I danas ganja neku dijetu koja se bazira na samo njemu logicnoj teoriji. Pred pocetak rata imao je u centru grada kafic "Ben" - kako sam cuo, njega nije izgubio na kocki nego su mu ga oteli. Brat Ivica mu je ubijen. Marijan vazi i za velikog i neizljecivog Jugoslovena i kao takav bi trebao mnogima da sluzi kao primjer.

Ante Josipovic je isto prica za sebe. S obzirom da je olimpijsku medalju dobio na guzove (ko ne vjeruje, neka progoogla), za razliku od Benesa koji je ipak bio koliko toliko raja sa manje-vise svakim - Ante je toliko bio pun sebe i sepurio se po gradu. Koliko sam cuo, nalazio se u Zagrebu - da li je jos uvijek tamo ili nije, ne znam.


Dragan Batar je jos jedan poznat bokser iz Banja Luke. Radio kao direktor zadruge "Polet" koja se izmedju ostalog bavila i proizvodnjom sampona za pranje automobila (ako neko zna za jos neke proizvode ove firme neka dopise). Takodjer je posjedovao i kafic "Nokdaun". Za vrijeme rata, obukao uniformu sa nekim visim cinovima te je svoje boksersko znanje primjenjivao na civilima. Strah i trepet za muslimane iz Bronzanog Majdana.
User avatar
sinuhe
Posts: 11458
Joined: 03/06/2011 11:33

#354 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by sinuhe »

Da, zaboravio sam da mu je brat Ivica ubijen. Valjda negdje van grada kad je kao pokusao pobjeci :? Sta se pod tim bjezanjem podrazumijeva ne znam.
Majda i Smajo su trebali iz Gasinaca ici u Irsku a zasto nisu ne znam. Majda je inace govorila engleski.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#355 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by bingov buraz »

Ante Josipovic je bio i neki ministar u vladi RS poslije rata,mom jaranu Vrbanjcu je poznanstvo sa Benesom spasilo zivot u ratu kad ga je zarobio HVO u Vitezu,filmska prica sa hepiendom inace.

Majdini roditelji su bili akademski gradjani a ona je bila ucenik generacije,ni prva ni zadnja koja je platila zivotom zaljubljenost u klosara.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#356 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by banjaluka078 »

Ante je u BL. Imao neki incident s propucavanjem, ali vidjeh ga neki dan s klince, živ&zdrav.

http://www.slobodnaevropa.org/content/a ... 52220.html
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#357 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Ommadawn »

bingov buraz wrote:Ante Josipovic je bio i neki ministar u vladi RS poslije rata,mom jaranu Vrbanjcu je poznanstvo sa Benesom spasilo zivot u ratu kad ga je zarobio HVO u Vitezu,filmska prica sa hepiendom inace.

Majdini roditelji su bili akademski gradjani a ona je bila ucenik generacije,ni prva ni zadnja koja je platila zivotom zaljubljenost u klosara.
Ja sam joj roditelje znao iz vidjenja tek, otac je umro negdje tamo pocetkom 1990-e a oni kasnije odselili.
Smajo je cini mi se imao sestru sto se zvala Mina, onako dobro izgledala (bar u vrijeme 80-ih).

bingov buraz: jesi li ti u zgradi Jupiter ili si na Stupinama (s obzirom da ti je lokacija Hotel Tuzla)? :mrgreen:


Za rukometaskog sampiona Milorada Karalica, kasnije vlasnika kafica K-4, se pricalo kako je jedan od najjacih SDS-ovaca u Banja Luci. Koliko je to tacno, ne mogu da potvrdim, bio je dobar prijatelj sa mojim ocem i znao nam je poslati punu kesu kafe, cigara, flasu Ballantines-a, mandarina za moju sestru i jabuka. Redovno je odrzavao kontakt s nama i bio vrlo korektan.
Poslije rata je bio ministar sporta RS-a. Vremenom smo izgubili kontakt s njim kako to obicno biva.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#358 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by bingov buraz »

Ommadawn wrote:
bingov buraz wrote:Ante Josipovic je bio i neki ministar u vladi RS poslije rata,mom jaranu Vrbanjcu je poznanstvo sa Benesom spasilo zivot u ratu kad ga je zarobio HVO u Vitezu,filmska prica sa hepiendom inace.

Majdini roditelji su bili akademski gradjani a ona je bila ucenik generacije,ni prva ni zadnja koja je platila zivotom zaljubljenost u klosara.
Ja sam joj roditelje znao iz vidjenja tek, otac je umro negdje tamo pocetkom 1990-e a oni kasnije odselili.
Smajo je cini mi se imao sestru sto se zvala Mina, onako dobro izgledala (bar u vrijeme 80-ih).

bingov buraz: jesi li ti u zgradi Jupiter ili si na Stupinama (s obzirom da ti je lokacija Hotel Tuzla)? :mrgreen:


Za rukometaskog sampiona Milorada Karalica, kasnije vlasnika kafica K-4, se pricalo kako je jedan od najjacih SDS-ovaca u Banja Luci. Koliko je to tacno, ne mogu da potvrdim, bio je dobar prijatelj sa mojim ocem i znao nam je poslati punu kesu kafe, cigara, flasu Ballantines-a, mandarina za moju sestru i jabuka. Redovno je odrzavao kontakt s nama i bio vrlo korektan.
Poslije rata je bio ministar sporta RS-a. Vremenom smo izgubili kontakt s njim kako to obicno biva.
ma jok,ni Tuzla ni Bl nisu moje sadasnje prebivaliste.
Zar Karalic nije bio golman Borca?
User avatar
sinuhe
Posts: 11458
Joined: 03/06/2011 11:33

#359 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by sinuhe »

Fudbalski golman je bio Slobodan. Ne znam, od SDS-ovaca su se isticali Brdjanin, Vukic, Miro Mladjenovic i Andjelko Grahovac ali kako mu je brat izvrsio samoubistvo jos 91 on se malo smirio. Vukic se valjda krije u Srbiji iako ne znam da je protiv njega podignuta kakva tuzba.
Kad je Milankovic poginuo Mladjenovic je kao preuzeo komandu nad njegovim Vukovima :lol:
Last edited by sinuhe on 16/03/2014 19:32, edited 2 times in total.
BudzakAndSoOn
Posts: 1
Joined: 16/03/2014 19:14

#360 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by BudzakAndSoOn »

Zanimljiva tema. Skoro sam bio u Svedskoj, u jednom malom gradicu na jugu i ni manje ni vise naletim na svoju prvu ljubav. U startu flashback na neka davna, ljepsa vremena.

Prica mi skoro poznanik koji sa rodjakom drzi restoran u BL, nebitno koji.. vise se ni banjalucki svedjani ne rasipaju, sve ih manje dolazi i sve manje trose. Mada opet stariji narastaju su vec u godinama, mladji nisu toliko vezani, tako da je to u padu.

Nastavite pisati, vjerujem da dosta ljudi ovo cita :)
BorikBL
Posts: 38
Joined: 08/02/2014 18:46

#361 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by BorikBL »

Ommadawn wrote:Da ne bude off-topic

O tome kako je u to vrijeme izgledala Banja Luka, napisat cu jedan dogadjaj koji se nekako duboko urezao u moje pamcenje. Inace, ovo sam jednom napisao za pismeni zadatak iz svedskog jezika, nastavnica je bila prezadovoljna.

Bio je kasni februar, vracao sam se od tetke koja je stanovala u naselju Borik. Dan djelomicno oblacan, poneki zracak sunca bi se pojavio ali ne bi ulijevao nadu ni u sta. Grad je izgledao uzasno siv, prljav i neko bi rekao da je svaki grad takav u to doba godine kada se snijeg pocne polako topiti a ono sto se do tada krilo pod snijegom pokazivati. Ali ni taj izgovor ne bi bio dovoljan. Vrijeme je bilo samo pojacivac atmosfere koja je vladala gradom. Na ulicama tek poneki automobil, jer je nestasica goriva - uglavnom vojna vozila, popularni "Pinz-Gaueri" i poneki prasnjavi i ohrdani lokalni autobus. Saobracaj uglavnom cine konjska kola.
Prelazim preko mosta kojeg zovu Venecija, u cijoj se blizini nalazi jedan od najpopularnijih kafica "K-4" vlasnistvo Milorada Karalica, nekadasnjeg uspjesnog rukometasa i prijatelja mog oca. Nadomak kafica nalaze se teniski teren, kosarkasko igraliste te studentski dom ali zjape prazni. Hladan vjetar sto ga rijeka Vrbas nosi mi brije lice, navlacim jos vise svoju kapu preko glave da bih zastitio usi. Prelazim cestu i spustam se niz mali blatnjavi putic koji ide uz Vrbas. Priblizavam se ustanovi za dusevno oboljele bolesnike i alkoholicare, popularno i pezorativno nazvanoj "Ludara". Nekada prije, ovdje je bilo porodiliste i ja imam tu cast sto sam medju zadnjima sto se tu rodio. 1979 godine porodiliste se preselilo u tada novootvorenu bolnicu na brdu Paprikovac. Ogradjena je visokom ogradom a u dvoristu stoje pacijenti trazeci od ponekog prolaznika cigaretu.
Priblizavsi se bolnici, u susret mi ide jedan zaljubljen par. On odjeven u tamno-smedju koznu jaknu, crne pantalone i cipele "loafarice". Visok, smedja kosa i frizura a lá Esad Plavi.
Ona malo niza u mini-suknji, nekoj jaknici do pasa i cipelama sa stiklom - ne bas najbolja obuca za ovaj blatnjavi putic ali ocigledno joj je svejedno jer ni u njenom hodu nema ni malo gracioznosti. On je obgrlio, ona se skupila uz njega i tako idu. Zaljubljen par, rekao bi neko. Mozda, kazem ja.
Obraca im se jedan od onih s druge strane ograde. Ne vlada bas najbolje govorom te mimikom sa dva prsta pokusava ih zamoliti za jednu cigaretu. Ogradi prilazi jedan drugi covjek s brkovima koji ima staru i iskrzanu koznu jaknu i kacket na glavi. Obraca im se dubokim glasom "Oprostite momce, imate li mozda jednu cigaretu-dvije, molim vas?".
Frajer usporava ali se ne zaustavlja, vadi iz unutrasnjeg dzepa kutiju sa cigaretama, uzima jednu cigaretu, stavlja je u usta i pali je upaljacem. A onda zamahne rukom i baci kutiju preko ograde.
Nasta guzva. Ljudi se pobacase na zemlju oko kutije, kao da se radi o kilogramu zlata, pocese otimati jedan od drugog, gotovo blizu da izbije i tuca kada shvatise da je kutija zapravo prazna. Razocarani sa tugom u ocima, ne shvativsi zasto se neko tako okrutno nasalio sa njima.
Njih dvoje se zacerekase, zabavljeni ovim prizorom a on prokomentarisa "Jeste li popusili vec?". Osjecao sam se uzasno.
Nikada prije, a ni kasnije, nisam pozeljeo da uz sebe imam makar punu kutiju cigareta pa da im bacim, da ih obradujem, da pokazem srednji prst tom tipicnom predstavniku svih djilkosa koji su sad glavni frajeri u gradu (ili to bar pokusavaju biti). Pa makar i batine dobio od njega, bilo bi vrijedno. Sutim, gledam u njih i gutam a urlao bih iz sveg glasa. Do tog momenta osjecao sam se uzasno jadno, obucen u iznosene i kratke farmerke, ruznu i nemodernu jaknu, imavsi samo srecu da mi nigdje ne pise ime i prezime da bih bio oznacen i da svaka budala moze raditi sa mnom sta mu je volja. Ali od tog momenta osjecao sam se bolje. Osjecao sam se bolje jer sam shvatio da te ni odjeca ni tvoje ime i prezime nece uciniti jadnim koliko tvoje ponasanje. Dobio sam prosvjetljenje.
Brko sa kacketom jednako razocaran kao i njegove kolege, obrati se tom uhljupu rijecima "Ovo ti bas nije trebalo..." na sta se ovaj okrenu, nasmija i rece "Mrs u picku materinu ludjace". Okrenu se i nastavi dalje smijajuci se i gotovo sam siguran da se tako smijao cijelim putem, mozda cak i do "K-4".
Niko ne zna pricu tih ljudi sa druge strane ograde ni sta ih je zapravo dovelo tu. Mozemo samo pretpostavljati. A i ne moramo. Ko smo to mi da ih osudjujemo, na kraju krajeva?
Ali dajem sebi (i drugima) za slobodu da pretpostavim ko je taj zaljubljeni par. On vjerovatno neki seljacic, ranije u zivotu isfrustriran, ponizavan, mozda bas da je nekoliko godina ili cak mjeseci hodao ovuda spustene glave isprepadan gradskim svjetlima. Preko noci se na ko zna koji nacin domogao para, pa sebi priustio finu odjecu a onda i lijepu djevojku.
Ona, vjerovatno neko iz radnicke porodice ciji su roditelji sisli sa nekog od okolnih sela u vrijeme industralizacije i pokusali se adaptirati tu u gradu. Bezuspjesno. Otac je cesce potezao iz flase nego rukom iz dzepa, osim kada bi joj majku sakom par puta pokusao usutjeti. Ona je imala srecu sto joj je majka priroda dala jedini adut, makar i kratkotrajan - ljepotu koja bi znacila eventualan izlaz iz te camotinje. Nijedna kulturna i fina djevojka, koja ima nesto damsko u sebi ne bi hodala sa onakvim djilkosem i papkom, niti bi se smijala njegovoj niskoj i okrutnoj sali sa ljudima koji su odbaceni od drustva. Ne, takve djevojke su se prodavale za mnogo vece frajere i mangupe.
Suma sumarum, doslo je vrijeme kada su sada oboje mogli da makar na trenutak izlijece svoje komplekse nize vrijednosti. Vjerujem da ih nisu izlijecili do dana danasnjeg, da se svoga postupka (a nadam se da ih je bilo manje) nimalo ne stide.
On ce uci u kafic, naruciti sebi whiskey ili stock - ona ce Coca-Colu ili neki drugi sok. Mozda kafu. Kasnije ce otici negdje dalje - do njegovog stana, do njegovih kola. On ce je odvesti na obliznje brdo, izjebati. I tako jos par puta dok je ne zamijeni za neku drugu, slicnu njoj. Ona ce malo patiti, plakati i pokusati pronaci nekog slicnog njemu. Sto i nece biti tesko. Jer takvima se grad upravo punio.


Identicnu pricu sam vec cuo na jednoj slavi prije 2-3 godine, i to iz usta covjeka koja je blizak glavnom akteru.


Ta zena ti je i dan danas bombona, lijepo izgleda, drzi salon ljepote u Boriku (mogu ti dati i tacnu adresu). On je obolio, imao neke planove za otvarati kafic, te kockarski dugovi, te problemi sa alkoholom i danas je na relaciji kafana-kladionica-krevet. Bez igdje ikoga, ostao sam samcat.

Ona iskoristila svoju ljepotu, preudala se za jednog banjaluckog pravnika, cini mi se da je on notar danas. Bruku para.

Znam da su to 100% ti ljudi jer sam je vidjao par puta u ekonomskoj skoli u BL, dolazi djetetu na roditeljski. Tip top obucena i sve to. A da je dobra, uff, jest da ima staza ali gori i danas. ;) :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#362 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Ommadawn »

BorikBL wrote:


Identicnu pricu sam vec cuo na jednoj slavi prije 2-3 godine, i to iz usta covjeka koja je blizak glavnom akteru.


Ta zena ti je i dan danas bombona, lijepo izgleda, drzi salon ljepote u Boriku (mogu ti dati i tacnu adresu). On je obolio, imao neke planove za otvarati kafic, te kockarski dugovi, te problemi sa alkoholom i danas je na relaciji kafana-kladionica-krevet. Bez igdje ikoga, ostao sam samcat.

Ona iskoristila svoju ljepotu, preudala se za jednog banjaluckog pravnika, cini mi se da je on notar danas. Bruku para.

Znam da su to 100% ti ljudi jer sam je vidjao par puta u ekonomskoj skoli u BL, dolazi djetetu na roditeljski. Tip top obucena i sve to. A da je dobra, uff, jest da ima staza ali gori i danas. ;) :D
Eto vidis, nekima se posrecilo. Licno, ja je ne poznajem, do tog dana je nikada nisam vidio - moj opis njenog backgrounda bila je moja slobodna pretpostavka. Ne treba mi adresa, osobe koje uzivaju u onoj vrsti humora (ako se moze nazvati humorom) izbjegavam u sirokom luku.
Jesu li makar u Boriku poceli renovirati fasadu na zgradama?
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#363 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Ommadawn »

sinuhe wrote:Fudbalski golman je bio Slobodan. Ne znam, od SDS-ovaca su se isticali Brdjanin, Vukic, Miro Mladjenovic i Andjelko Grahovac ali kako mu je brat izvrsio samoubistvo jos 91 on se malo smirio. Vukic se valjda krije u Srbiji iako ne znam da je protiv njega podignuta kakva tuzba.
Kad je Milankovic poginuo Mladjenovic je kao preuzeo komandu nad njegovim Vukovima :lol:
Vukic - koji je ono bio kondor.... Koja li je njemu budala dala diplomu u ruke i posao ginekologa? Cini mi se i Karadzic normalniji od njega.
Macintosh
Posts: 64
Joined: 19/07/2005 16:54

#364 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Macintosh »

Radoslav Vukic je bio “specijalac” jos prije rata. U srednjoj medicinskoj je imao naviku da vise prica nebuloze nego sa predaje ginekologiju. Sjecam se da je jedno vrijeme bio fiskiran na to kako drugi ljekari vozaju dobre/strane automobile (VW Golf i Mercedesovi modeli su mu bili posebna boljka) a on, eto, kao primoran da vozi Yugo 45.

Pocetkom rata je postavljen za directora KMC-a i ponasao se kao pusten s lanca. Kasnije (mislim negdje nakon one pobune) je uklonjen sa pozicije direktora, ali se opet “vratio na scenu” krajem proljeca 1994 (mislim da su ga opet stavili na neku odgovornu poziciju). Zadnji put sam ga vidio kako se, u pijanom stanju, iz nekog samo njemu znanog razloga, drito pred Hotelom Bosna zabio svojim crvenim Yugom u LandCruisera jedne od humanitarnih organizacija koje su bile aktivne u Banja Luci. Sve u svemu, karikatura od covjeka.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#365 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Ommadawn »

Da, ali takva karikatura je odlucivala o ljudskim zivotima, a da ne govorimo o zdravlju. Postavsi samog sebe na celo direktora Klinickog centra u BL, nije bio omiljen medju osobljem, iako se potrudio da svim nesrbima da otkaz - ni Srbi ga bas nisu mirisali. Poznajem jednog doktora, kojeg ne bih imenovao ovdje radi njegove licne sigurnosti koji je rekao da ne moze nocu spavati sta se sve desava u bolnici, kako nema ama bas nikakve organizacije te da se nikako ne moze sjetiti da li ikada u zivotu vidio Vukica trijeznog.

Sto se tice auta - tu Vukic nije bio sam. Svi znamo da je u bivsoj SFRJ bilo tesko sebi priustiti automobil, pogotovo zapadnjacke marke i novijeg modela - dakle trebao si imati dobrih poznanstava, mnoogo novca i jos vise srece ukoliko si htio doci do novog auta. Nije tu iznimka ni VW Golf koji se sklapao u TAS-u a koji je bio bazicni model najnizeg ranga ukoliko se poredi sa ponudom kakva je bila na Zapadu. Na Golfa se, uz dobre veze, cekalo i do dvije godine, a polovan je kostao gotovo kao i nov. Tako da je obicnim smrtnicima ostajala Zastava sa svojom sirokom ponudom najnovijih modela gdje su neki bili izabrani kao "Auto godine", doduse u Jugoslaviji.

Za Vukica se tvrdi da mu je rodjena mati ujedno i strina. Naime, prije Radislavovog rodjenja, Vukiceva majka je bila udata za njegovim stricem koji je umro. Radislavov otac je nju prizenio i s njom izrodio jos nekoliko djece, medju njima i Radislava. Ovu informaciju sam procitao u knjizi Amira Osmancevica "Banja Luka - vrijeme nestajanja" ali se u njenu tacnost ne smijem zakleti.
User avatar
sinuhe
Posts: 11458
Joined: 03/06/2011 11:33

#366 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by sinuhe »

Rodjena mati mu ne moze biti strina, ali Osmancevic voli te pikanterije. Meni se taj nacin pisanja ne svidja.
A Vukic jeste bio opicen.
Vidim svi su se nakon rata povukli a glavni SDS-ovac danas u BL je Nenad Stevandic u ono vrijeme student medicine i SOS-ovac. Bio je i kandidat za gradonacelnika.
User avatar
Ljiljanko
Posts: 85
Joined: 19/03/2014 09:59

#367 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Ljiljanko »

bingov buraz wrote:Zar je umrla Majda? Doduse narkomanima rok trajanja brzo istekne.

Nadimak Golub mi je poznat ali sto neko napisa nigdjenije bilo vise budala po glavi stanovnika nego na Mejdanu pa ko bi ih popamtio sve.

Golub je dolazio kod mene a i ja kod njega, davno davno davno, ako mislimo na istog covjeka bio izvrstan gitarista ali jos izvrsniji pjevac. Samo je volio popiti, malo i pre vise.
Haman
Posts: 922
Joined: 03/04/2014 18:27

#368 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Haman »

Da li se neko od Banjaka i Hrvata vratio u Banja Luku. Mislim, da je broj povratnika mali. Dosta je vremena proslo od zavrsetka rata. Ljudi su se navikli na novu sredinu, a osim toga vecina ima posao, sto u Banja Luci nije moguce imati. Mnogi Banjalucani su u Sanskom Mostu, a ima ih puno kako cujem i u Hrvatskoj.
:novine: :novine: :novine: :novine:
User avatar
sinuhe
Posts: 11458
Joined: 03/06/2011 11:33

#369 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by sinuhe »

U BiH banjaluckih Bosnjaka ima najvise u BL. Nesto u Sanskom Mostu i po cijeloj BiH. Hrvata sigurno da ima u Hrvatskoj, ali vecina ih je u trecim zemljama. O brojevima ne znam.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#370 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by dezurni_ucenik »

Ljiljanko wrote:
bingov buraz wrote:Zar je umrla Majda? Doduse narkomanima rok trajanja brzo istekne.

Nadimak Golub mi je poznat ali sto neko napisa nigdjenije bilo vise budala po glavi stanovnika nego na Mejdanu pa ko bi ih popamtio sve.

Golub je dolazio kod mene a i ja kod njega, davno davno davno, ako mislimo na istog covjeka bio izvrstan gitarista ali jos izvrsniji pjevac. Samo je volio popiti, malo i pre vise.

Onda nije to taj Golub.Ovaj bio poremecen.Zivio u zapaljenoj kuci prije Abacije.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#371 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by pirmin »

dezurni_ucenik wrote:
Ljiljanko wrote:
bingov buraz wrote:Zar je umrla Majda? Doduse narkomanima rok trajanja brzo istekne.

Nadimak Golub mi je poznat ali sto neko napisa nigdjenije bilo vise budala po glavi stanovnika nego na Mejdanu pa ko bi ih popamtio sve.

Golub je dolazio kod mene a i ja kod njega, davno davno davno, ako mislimo na istog covjeka bio izvrstan gitarista ali jos izvrsniji pjevac. Samo je volio popiti, malo i pre vise.

Onda nije to taj Golub.Ovaj bio poremecen.Zivio u zapaljenoj kuci prije Abacije.
Da to nije ona kuca pored skole Kasim Hadzic, odmah do mezarja?
Mi ko djeca covjeka zvali praistorija.
User avatar
Ljiljanko
Posts: 85
Joined: 19/03/2014 09:59

#372 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Ljiljanko »

TADEUS MAZOVJECKI - ETNICKO CISCENJE U BANJA LUCI


1992 - 1995


Etnicko ciscenje u Banja Luci

Bande bradonja haraju Krajinom

Februara ove godine teror je dostigao vrhunac - Naoruzani policajci u civilu idu od kuce do kuce, otimaju i tuku - Karadzicevci ne dozvoljavaju pristup svjetskim promatracima - Svako ko nije Srbin osjeca se nesigurnim - Ljudi se kriju u poljima.

Tadeus Mazovjecki, specijalni izvjestac Komisije za ljudska prava UN o situaciji na teritoriji bivse Jugoslavije, 21. aprila 1995. godine podnio je izvjestaj komisiji i Savjetu bezbjednosti UN, preko generalnog sekretara, o najnovijoj etapi kampanje "etnickog ciscenja" koju provode bosanski srbi u banjaluckoj regiji. Prema saznanjima gospodina Mazovjeckog, vlasti bosanskih Srba de fakto su namjerno i bez rizika da budu kaznjene, krsile brojna ljudska prava nesrpskog stanovnistva koje zivi u ovom regionu, direktno i indirektno, ne preuzimajuci preventivne akcije prema paravojnim i drugim nezakonskim grupama. Mazovjecki sa posebnom paznjom biljezi da je gotovo cijelo lokalno rukovodstvo "Merhameta", muslimanske nevladine organizacije odgovorne za obezbjedivanje vitalne humanitarne pomoci razlicitim nesrpskim grupama u cijelom regionu, nedavno uhapseno i maltretirano. Kao rezultat ove sistematske kampanje, koja je pocela prije vise od tri godine, "etnicko ciscenje" ovih teritorija je gotovo zavrseno i vecina od malog broja preostalih Muslimana i Hrvata sada ocajnicki pokusava da napusti region sto je prije moguce.

Ovaj izvjestaj navodi da je u ovom regionu sada oko 90 % manje Muslimana i oko 80 % manje Hrvata. Prije 1991. godine u sjevernoj Bosni je zivjelo oko 356.000 Muslimana i 180.000 Hrvata, a sada nema vise od 37.000 Muslimana i 30.000 Hrvata u regionu. Samo za prva tri mjeseca 1995. god. oko 3.000 izbjeglica je preslo u Hrvatsku. S druge strane, broj srpskog stanovnistva se popeo sa 625.000 na oko 719.000 od 1991.god.

Veliki broj lokalnog srpskog stanovnistva, koje je odbilo da se ukljuci u distriminatorske akcije protiv nesrba, takodjer je bio pod konstantnim pritiskom srpskih nacionalistickih grupa. Mazovjecki je pozvao de fakto vlasti bosanskih Srba da, izmedu ostalog, odmah prestanu sve akcije "etnickog ciscenja" , da kazne sve one koji su krsili ljudska prava i da obezbijede adekvatnu zastitu svim diskriminiranim grupama.

*****

EVO TEKSTA KOMPLETNOG IZVJESTAJA:

Svjetska javnost je prvi put upoznata sa politikom "etnickog ciscenja" u sjevernoj BiH u proljece 1992. godine. Komisija za ljudska prava je po prvi put osudila ovu kampanju rezolucijom usvojenom 14. avgusta 1992.

Ovaj izvjestaj je objavljen kao reakcija na najnoviju etapu ove kampanje, koja se odvija u banjaluckom regionu u BiH, koja i prijeti da silom protjera iz regiona gotovo cijelo preostalo nesrpsko stanovnistvo

§ Banja Luka i njena okolina bili su multikulturalno i multietnicko podrucje prije rata. Razlicite religije bile su tolerisane, tako da je veliki broj kulturnih i religijskih objekata poput dzamija, crkvi i katedrala postojao u harmoniji. Prema predratnom popisu iz 1991.god. na teritoriji koja se sada naziva sjeverna BiH zivjelo je 625.000 Srba, 356.000 Muslimana i 180.000 Hrvata. Procjene ureda UNHCR kazu da u podrucju sada zivi oko 719.000 Srba, 37.000 Muslimana i oko 30.000 Hrvata - sto predstavlja smanjenje broja Muslimana za oko 90% i Hrvata za oko 85% od pocetka rata. Oko 3.000 izbjeglica je preslo u Hrvatsku u prva tri mjeseca 1995.god. dok je na stotine drugih osoba otislo iz regiona u druga podrucja u Bosni, ukljucujuci oko 300 Muslimana koji su stigli u centralnu Bosnu preko Turbeta 9. marta 1995.godine.

§ Od pocetka rata, veliki broj dzamija, ukljucujuci i Teftedariju i Ferhadiju, kao i veliki broj crkvi, ili je unisteno ili osteceno.

§ Veoma je vazno zabiljeziti da de fakto vlasti bosanskih Srba konstantno ne dozvoljavaju pristup monitorima za ljudska prava na teritorije pod njihovom kontrolom. Sporazumi o prekidu vatre postignuti pred kraj 1994.god. ukljucuju i posebnu proviziju za medunarodno nadgledanje situacije sa ljudskim pravima na cijeloj teritoriji BiH. Dok vlasti ove republike uvijek ispoljavaju spremnost za saradnju bez opstrukcije u bilo kom pogledu, vlasti bosanskih Srba nisu provele u djelo obaveze koje su na sebe preuzele.

Najnovija desavanja

§ Progon nesrba i oko Banjaluke dosao je do kriticne tacke u februaru 1995. god. kada je u nekim gradovima doslo do nasilja uglavnom nad muslimanskim stanovnistvom, ali takodjer i prema bosanskim Hrvatima. Osobna sigurnost je bila najugrozenija u manjim gradovima i selima, gdje su bande atakirale bez rizika da budu kaznjene. U Gradisci blizu Hrvatske granice, pouzdani izvori govore o naoruzanim muskarcima u civilnoj odjeci, koji sebe nazivaju policajcima, i koji su u periodu od deset dana sistematski isli od kuce do kuce, provaljujuci u njih, trazeci novac i dragocjenosti, i tukli stanovnike. Najmanje dvoje ljudi je ranjeno vatrenim oruzjem i odvedeno u bolnice u teskom zdravstvenom stanju.

§ Na slican nacin, u selima oko Kotor-Varosi, navodno u selima Dzube i Garici, manje grupe naoruzanih muskaraca harale su nekoliko noci uzastopno, pljackali kuce i tukli stanovnike, ukljucujuci zene i starije osobe. Jedan muskarac, gotovo u nesvjesnom stanju, krvareci iz usiju, pronaden je dan nakon napada. Jedna druga porodica navodi da su napadaci upali u njenu kucu, prijetili da ce silovati jednu zenu i drzali noz na grlu njenog djeteta, da bi napustili kucu nakon sto je ova porodica uspjela da skupi 300 njemackih maraka koje je dala napadacima.

§ U Banjaluci, Prijedoru i Sanskom Mostu, poznate seme zastrasivanja i diskriminacije nastavljaju se bez nadgledanja u proteklih nekoliko mjeseci. intervjui sa nedavno protjeranim izbjeglicama u kampovima u Hrvatskoj otkrivaju konzistenciju u iskustvima nesrba u ovim gradovima. Naoruzane osobe, prema izvjestajima, ulaze u kuce i uzimaju sto zele. Iako se ovakvi upadi mogu desiti u bilo koje doba, cesce se desavaju po noci. Prema brojnim svjedocenjima koje je sakupio specijalni izvjestac, upadi nocu su gori, jer se nikada ne zna sta se moze desiti. Neki od izbjeglih se sjecaju da su provodili noci sa susjedima u poljima u blizini njihovih kuca, kako bi izbjegli moguce upade.

Osveta neistomisljenika

§ Nesrpsko stanovnistvo, posebno muslimani, navode da se na ulicama osjecaju veoma nesigurno. Jedan muskarac svjedocio je kako je izlazio vani samo u drustvu srpskih poznanika, dok je drugi rekao da je ostao sakriven u svojoj kuci veci dio vremena u protekle dvije godine, dok je njegova zena izlazila da kupuje hranu, jer je na ulici sigurnije zenama nego muskarcima. Veliki je broj svjedocenja o ljudima koji su se krili u kucama nekoliko sedmica i mjeseci u odredenom vremenskom periodu. Van njihovih domova, nesrbi su izlozeni neselektivnom fizickom zlostavljanju i rutinskom ponizavanju. Kao dodatak ovome, muskarci mogu biti grupno drzani u pritvoru u bilo koje doba za sluzbu u brigadama za prisilni rad.

§ Postoje ohrabrujuci izvjestaji da jedan veliki broj lokalnog srpskog stanovnistva odbija da ucestvuje u diskriminatorskim akcijama protiv nesrpskog stanovnistva. Medjutim, ovi Srbi, takodjer zive pod konstantnim pritiskom nacionalistickih grupa.

§ Brojne izbjeglice koje su nedavno stigle u Hrvatsku navode da su telefonske linije u kucama nesrba u cijelom regionu prekinute. Ova mjera uveliko povecava osjecaj izolacije. Navodno je bilo naredenje, bez objasnjenja, nesrbima u nekoliko komuna oko Banjaluke da vrata svojih kuca moraju drzati otkljucana u svako doba dana.

§ Poslednjih mjeseci, u porastu je nasilje nad Hrvatima u banjaluckoj regiji, posebno nakon povecanih vojnih aktivnosti HVO jedinica u jugozapadnoj Bosni krajem 1994. godine. Kao sto je navedeno u izvjestaju specijalnog izvjestaca od 16. januara 1995. god. oko 30 bosanskih Hrvata uhapseno je ispred crkve u Barlovcima, pokraj Banjaluke, dok su cekali pocetak bozicne mise 25. decembra 1994. god, i zatim odvedeno, od strane vojne policije, u jedan vojni stab, gdje su tesko pretuceni. Pouzdani izvjestaji navode da je nekoliko manjih hrvatskih sela juzno od Banjaluke pocetkom godine bilo zrtva bandi slicnih onima koje su harle u muslimanskim opstinama.

Hapsenje staraca

§ U ranim jutarnjim satima 28. februara 1995. godine, gotovo cijelo lokalno rukovodstvo muslimanske humanitarne organizacije "Merhamet" uhapseno je u koordiniranom naletu de fakto vlasti u Banjoj Luci, Prijedoru i Sanskom Mostu. Ukupno 13 osoba, od kojih su neke starije od 70. godina, odvedeno je u pritvor; tri osobe su pustene nekoliko dana kasnije. U vrijeme posnosenja ovog izvjestaja, ostalih deset osoba su jos bile u vojnom zatvoru, navodno optuzene za spijunazu. "Merhamet" je odavno aktivan u bivsoj Jugoslaviji, a nedavno je obezbijedio vitalnu humanitarnu pomoc Muslimanima i drugima u ovom regionu. Specijalni izvjestac je duboko zabrinut za stanje zatocenog rukovodstva "Merhameta", cija hapsenja su izgleda bila politicki motivisana i koje je navodno maltretirano u zatocenistvu. takodjer ima razloga za zabrinutost da bi njihovo hapsenje moglo imati negativan uticaj na distribuciju humanitarne pomoci u sjevernoj Bosni. Specijalni izvjestac je poslao pismo Karadzicu zahtijevajuci hitno pustanje na slobodu ovih zatvorenika. Do slanja ovog izvjestaja nije bilo odgovora.

§ Ima izvjestaja da su de fakto vojne vlasti 18. marta 1995.godine odvele oko dvije stotine Muslimana, vojnih obveznika iz opstine Teslic, u nepoznatom pravcu. Navodno se jos ne zna gdje se ovi ljudi nalaze.

§ Zrtve i posmatraci pripisuju neke nasilnicke kampanje protiv nesrba u banjaluckom regionu clanovima civilnih ili vojnih snaga bezbjednosti, dok se ostatak pripisuje tzv. kriminalnim elementima. Neki napadi izgleda da se desavaju spontano, kao direktna posljedica neuspjeha jedinica bosanskih srba na bojistima. U svakom slucaju, ocigledno je da po pravilu de fakto vlasti oprastaju nasilje. Zalbe koje stizu od ovih vlasti o napadima na civile, rutinski prolaze bez paznje, a postoje oskudni dokazi o mjerama koje se poduzimaju za zastitu ugrozenih zajednica. Jedan izuzetak nedavno se desio u opstini Gradiska, gdje su osobe navodno odgovorne za talas napada krajem februara, uhapsene pocetkom marta.

Odvodjenje na prisilni rad

§ Stalna prijetnja nasiljem samo produbljava klimu neprijateljstva kojoj su nesrbi izlozeni u i oko Banja Luke. Vecina Muslimana i Hrvata je davno otpustena s posla, i cesto im je uskracena bilo kakva penzija koju su stekli proteklih godina. Neki pojedinci navode da im je uskraceno pravo na njihove domove. Tinejdzeri nesrbi opisuju atmosferu punu straha u nekim srednjim skolama, gdje njihovi skolski drugovi Srbi nekada nose oruzje, a prijetnje Muslimanima i Hrvatima u ovim skolama su redovne. Prema izvjestajima, nesrbi takodjer imaju poteskoca u dobivanju medicinske njege. Jedna istraga ovo pripisuje uglavnom diskriminaciji na nacionalnoj osnovi: posto nesrbi uglavnom ne rade i nisu zdravstveno osigurani, nemaju sredstava da plate i tako su iskljuceni iz osnovne zdravstvene zastite. Ipak, neke izbjeglice navode da su morali placati velike sume unaprijed, dok Srbi cesto, na osnovu sluzbe u armiji uzivaju pravo na zdravstvenu zastitu neovisno od mogucnosti da plate.

§ Vazan fenomen koji se i dalje odvija u istom obimu u sjevernoj BiH je masovna upotreba civila za neplacen prisilni rad. Osobe koje moraju obavljati ovu aktivnost prema de fakto vlastima su muskarci od 16 do 65 godina starosti i vise; najnoviji izvjestaji govore da zene bez djece takodjer podlijezu radnoj obavezi. Regruti su uglavnom pripadnici muslimanskog, hrvatskog i romskog stanovnistva.

§ Iako program prisilnog rada izgleda dobro organizovan od strane vlasti, stvarni proces prisiljavanja individualaca u radne brigade izgleda veoma neregularan; vise izvjestaja koji su dosli od specijalnog izvjestaca govore o muskarcima koji su odvedeni u radne jedinice iz njihovih domova bez upozorenja od lokalnih vlasti, kao sto se dogodilo grupi od 25 muskaraca iz jedne ulice u Banjaluci u septembru 1994. godine. Drugi izvjestaji govore o nesrbima koji su zaustavljeni na ulici i grupno prebaceni na mjesto gdje se izvodi prisilan rad bez mogucnosti da obavijeste svoje porodice. Ova praksa je glavni razlog sto se neke osobe boje da napuste svoje domove i po citav mjesec.

§ Brojna svjedocenja potvrduju da vlasti bosanskih Srba cesto razmjestaju jedinice za prisilan rad na ili u blizini aktivnih linija razdvajanja. Ove jedinice cesto ostaju na ovim lokacijama mjesecima, radeci u smjenama 12 i vise sati pod veoma teskim uslovima. Radnici su uglavnom prisiljeni da kopaju rovove, prenose namirnice i evakuisu mrtve i ranjene borce. Blizina mjestu borbe dovodi zivote pripadnika ovih brigada u veliku opasnost. Jedan izbjeglica, trenutno u Hrvatskoj, sjeca se kako je granata pala kroz krov sklonista u kojem se nalazio njegov radni tim u blizini dobojskog fronta jedne noci, ranjavajuci jednog njegovog prijatelja u nogu. Nakon sto mu je pruzena povrsna medicinska njega u poljskoj bolnici, zrtva je ponovo vracena da nastavi rad. Pouzdani izvjestaji navode da su brojni pripadnici radnih brigada bili ubijeni ili ranjeni na linijama fronta.

Zivi stit

§ Pocetkom decembra 1994. godine grupu od oko 250 Hrvata i Muslimana iz banjalucke regije sakupila je vojna policija i poslala u podrucje oko Glamoca i Grahova, oko 100 km juzno od Banjaluke, gdje je HVO poduzeo ofanzivna dejstva protiv bosanskih Srba . Muskarci su navodno pretrpjeli verbalno i cesto fizicko maltretiranje od srpskih vojnika, cesto su isli bez redovnih obroka i spavali u objektima bez krova i na otvorenom. Prema brojnim pouzdanim svjedocenjima, pripadnici ovih brigada bili su prisiljeni da kopaju rovove ispred srpskih polozaja i bili tjerani da sluze kao "zivi stit" ispred hrvatskih jedinica koje su napredovale. U noci izmedu 23. i 24. decembra, jedna ofanziva HVO prouzrokovala je razmjenu vatre iz teske artiljerije, koja je navodno odnijela zivote sest pripadnika ovih brigada. Oko 48 pripadnika ovih brigada pronadjeno je zivo na osvojenoj teritoriji i odvedeno u Livno pod kontrolom bosanskih Hrvata; drugima su navodno jedinice bosanskih Srba dozvolile da se vrate ui Banjaluku tek krajem januara 1995.god. nakon sto je doslo do smanjenja borbi.

§ Radnici koje de fakto vlasti ne salju na front prisiljeni su na naporne i cesto ponizavajuce poslove na drugim mjestima u sjevernoj BiH. Medu najcescim aktivnostima ove vrste su sjeca drva za ogrev, zetva i drugi poljoprivredni poslovi, cak i navodan rad u privatnim fabrikama, kao i uvijek, bez novcane naknade. Nesrbi visokog profesionalnog statusa cesto rade manuelne poslove kao sto je ciscenje ulica i sakupljanje smeca. Jedna izbjegla osoba se sjeca kako su se njenom muzu rugala djeca koja su bacala smece sa skolskog prozora dok je on cistio ulicu ispod.

Postupak odlaska

§ Svjedocenja koja je dobio specijalni izvjestac od nedavno pristiglih izbjeglica navode da su obaveze za prisilni rad i zestoka kampanja nasilja rezultirali da prakticno svi nesrbi zarko zele da napuste banjalucki region u ovom momentu. Veliki dio preostalog muslimanskog i hrvatskog stanovnistva trenutno pokusava da obezbijedi dozvole za izlazak, a vise stotina ljudi je trazilo pomoc za organizovanje hitne evakuacije od medunarodnih agencija.

§ Za osobe koje nisu u mogucnosti da plate visoke troskove uvedene za prelazak granice u Hrvatsku, jedina alternativa je i dalje raseljenje u druge dijeloveBiB, za koje se sada trazi nesto manje novca. Desetine hiljada Muslimana i bosanskih Hrvata su ovo ucinili od pocetka rata.

§ Procedure koje su nametnule de fakto vlasti za odlazak u Hrvatsku su komplikovane i uglavnom rezultiraju predavanjem gotovo cijele imovine vlastima i odredenim lokalnim agencijama ( jedna od ovih agencija je bivsi lokalni "Crveni krst") i platiti sumu koja se krece od 300-500 njemackih maraka po osobi, nekada i vise. Ove osobe takodjer moraju platiti odredjene sume i nekoliko stotina maraka raznim opstinskim uredima i moraju platiti autobusku kartu do granice sa Hrvatskom. Oni koji posjeduju nesto imovine obavezni su odreci se u pismenoj formi prava na domove, bez naknade. Specijalni izvjestac je dobio svjedocenja od osoba koje su prodale sve sto su imale kako bi platile dozvolu za odlazak. Vrijednosti koje osobe uspijevaju da ponesu sa sobom uglavnom su prema izvjestajima konfiskovane na prijelazu u Hravatsku od strane bosanskih Srba granicara.

§ Informacije koje je specijalni izvjestac nedavno dobio govore da su vlasti na Palama, glavnom gradu tzv. "republike srpske" , nedavno pokusale da preuzmu kontrolu nad procesom odlaska od lokalnih vlasti u Banjaluci; promjena koja bi mogla rezultirati novim restrikcijama na slobodu kretanja. Navodno, dozvola vojnih vlasti takodjer se mora posjedovati kako bi se napustilo podrucje. Rezultat ove promjene je vracanje jedne grupe od oko 350 izbjeglica u Gradisci, u blizini Hrvatske granice, od strane policije bosanskih srba 17. marta, zbog toga sto je grupi navodno nedostajalo odgovarajuce ovlastenje za odlazak.

§ Stavise, vlasti ne palama su navodno odlucile da zabrane odlazak za sve preostale vojno sposobne muskarce. Ovo je dovelo osobe koje vec posjeduju dozvole za odlazak i koje su predale svoju imovinu u izuzetno tezak polozaj.

Zakljucci i preporuke

§ De fakto vlasti bosanskih Srba veoma su blizu ostvarenja njihovog ociglednog cilja " etnicke cistoce" na teritoriji pod njihovom kontrolom. Nesrbi su zrtve neumoljivog terorisanja i diskriminacije, i izgleda da gotovo nijedan pripadnik ove grupe ne zeli da ostane u sjevernoj Bosni.

§ Najnoviji dokazi sugerisu da de fakto vlasti mozda nece uspjeti u nastojanjima da postignu 100% etnicku cistocu. Dok lokalne vlasti u banjaluckoj regiji ubiru znacajan prihod od troskova nametnutih osobama koje zele da napuste region, vlasti na Palama su izgleda nacinile korake kako bi usporile poslednju fazu egzodusa. Jedan od njihovih motiva je mozda zelja da zadrze neke nesrbe za prisilan rad i za dogovorene razmjene stanovnistva.

§ Mora se posvetiti paznja povecanom broju operacija tzv. kriminalaca iz banjaluckog podrucja. Ove bande operiraju u paravojnom stilu i jedan od razloga njihovog postojanja izgleda je provodenje "etnickog ciscenja" bez direktnog uplitanja vlasti. medjutim, veliki broj dokaza sugerise da su de fakto vlasti osobno i direktno odgovorne za masovna krsenja ljudskih prava, koja su se odvijala u sjevernoj Bosni. Ovakvi dokazi ukljucuju neuspjeh vlasti da nacine makar i minimalne korake za zastitu proganjanog stanovnistva.

§ De fakto vlasti neumoljivo nastavljaju da prisiljavaju nesrbe da sluze u brigadama za prisilan rad. Brojni aspekti ovakvog prisilnog rada, uglavnom cesto slanje civila radnika na front, predstavljaju krsenje medunarodnih ljudskih prava i medunarodnog humanitarnog zakona.

§ De fakto vlasti su od samog pocetka krsile obavezu preuzetu potpisivanjem sporazuma o prekidu vatre u decembru 1994.godine da dozvole pristup posmatracima ljudskih prava na teritorije pod njihovom kontrolom.

§ Specijalni izvjestac jos jednom poziva odgovorne vlasti da odmah prestanu "etnicko ciscenje" , da obezbijede adekvatnu zastitu svim grupama izlozenim diskriminaciji u banjaluckom regionu i da olaksaju vracanje imovine. On takodjer poziva da svi odgovorni za zlocine budu dovedeni pred lice pravde i da budu stvoreni uslovi za siguran i dostojanstven povratak svih raseljenih lica i izbjeglica.

§ S pecijalni izvjestac poziva medunarodnu zajednicu da izvrsi sve moguce pritiske kako bi se dozvolio pristup civilnoj policiji UN i posmatracima ljudskih prava teritoriji pod kontrolom vlasti bosanskih Srba.
http://www.camo.ch/mazovjecki.htm
User avatar
ZV Keli
Posts: 517
Joined: 17/08/2012 18:28
Location: Nikad Jugoslavija!

#373 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by ZV Keli »

Basvod wrote:
Sarajevica wrote:
zivco wrote:Koliko je Banjalucana prezivjelo uopste 1992-1995? De ne lupaj, eto nIgdje gore nego u B.L....razmisli malo, mozda se i postidis.
Prvo idu price kako su tokom rata kulirali i kupali se u Vrbasu a onda nesto pricaju kao da su bili u najgorem polozaju od svih Bosnjaka u BiH. Ma fuj. Odjavim se s ove teme, muka mi je kad je citam -_-
Ne mozes generalizovati. Nekom je bilo osrednje a nekom uzasno.
BL i SA su bili medijski centri i trebali su im pripadnici drugih naroda koji ce s vremena na vrijeme za medije ili nakon rata ispricati drugaciju pricu.
I sad se vi svadjate zbog neceg sto je isplanirano prije 20 i kusur godina.
Sarajevo nije postalo centar separatisticke i fasisticke tvorevine, niti je iz Sarajevo iko tjeran, ko je otisao otisao, daleko mu kuca od moje bila i takvi zlotvori Sarajevu ne trebaju
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#374 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by bingov buraz »

pirmin wrote:
Da to nije ona kuca pored skole Kasim Hadzic, odmah do mezarja?
Mi ko djeca covjeka zvali praistorija.
Legendarni praistorija,gdje se njega sjeti :-D ide Praistorija a za njim copor pasa
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#375 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by pirmin »

bingov buraz wrote:
pirmin wrote:
Da to nije ona kuca pored skole Kasim Hadzic, odmah do mezarja?
Mi ko djeca covjeka zvali praistorija.
Legendarni praistorija,gdje se njega sjeti :-D ide Praistorija a za njim copor pasa
Zima, smrkne se oko 4 a ti se vracas iz druge smjene, moras proci kraj njegove kuce.
Usutimo se ko p. kad prolazimo a jesmo li se malo udaljili svi uglas: "praaaaaistoooorijaa".
Koji su to tripovi bili. :D
Post Reply